Sociaal JTieuws Jtandelsberichlen Burgert. StandenS M s Loop dor bevolking Gemengd JTteuwz. Uit het Binnenland. IHt het Buitenland. 4. Idem om het erfpachtsrecht op te zéggen van een gedeelte van een aantal perceeltjes gemeentegrond in den Schoolweg gelegen. 5. Idem om aan de N.V. Nationaal Houtbe drijf alhier vergunning te verleenen gebruik te maken van een strook gemeentegrond, voor het leggen en ingebruik hebben van een werk spoor. 6. Idem tot vaststelling van de zekerheid vai* den gemeente-ontvanger op een bedrag van f 10.000. 7. Idem tot wijziging van de instructie van den gemeenteontvanger. 8. Idem tot benoeming van een gemeente ontvanger. 9. Idem tot voorziening in de geneeskundige armenverzorging in deze gemeente. Waterstaat. De heer H. Kwaak, alhier is be noemd tot tijdelijk klerk bij den Provincialen Waterstaat, kantoor Ter Neuzen. Kopschool. Als vakonderwijzeres aan de ka tholieke Kopschool alhier, is aangesteld mej. H. van Wel, alhier. SLUISKIL. Ernstige ongevallen. Vrijdagmiddag viel da werkman J. de B. van Spui (Axel) van een 8 metër hooge stelling en kwam met het hoofd op een betonmolen terecht. Hevig bloedend uit een hoofdwond werd hij door dokter van Loy verbonden, die den ongelukkige naar de R.-K. Verpleging liet overbrengen. Zijn toestand was 's avonds iets verbeterd. Nog een tweede ongeval overkwam een zeke re L. v. H. uit Hulst, die een ijzeren balk tegen hét been kreeg, waardoor dit zoozeer gekneusd werd, dat ook deze patiënt door dokter van Loy naar de Verpleging werd overgebracht. Tragisch. De heer P. S., caféhouder, alhier, voelde zich Vrijdagnamiddag onwel en zakte kort daarop ineen. Spoedig na aankomst van dokter van Loy gaf hij den geest. Pater Vica- rius, dieade hem nog het H. Oliesel toe. Bijna voltooid. De eerste groote gasketel van de Cie Néerl. de l'Azöte nadert zijn voltooiing. Begrafenis. Zaterdagnamiddag had op het R.K. kerkhof de beaarding plaats van den door een ongelukkigen val overleden Italiaan. Na een dienst om half negen, werd 's namiddags om half drie de absoute verricht door Pater Vicarius en waren alle Italianen werkzaam alhier tegenwoordig. Aan het graf werd 'ge sproken door een landgenoot. De kist werd be dekt door de Itgliaansche kleuren en een twee tal prachtige kransen. Zondagmorgen werd om 8 uur de gezongen Requiem Mis opgedragen. Een en ander trok veel belangstelling. Verpachting zitplaatsen. Zondag a s. zal na het Lof de gebruikelijke verpachting plaats hebben van de zitplaatsen in onze kerk. AXEL. Gemeenteraad. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering waren afwezig de heeren J. M. Oggel wegens familieomstandigheden en P. J. van Dixhoorn, wegens ongesteldheid. Nadat verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werden de volgende besluiten genomen: De gemeentebegrooting over 1928 werd over eenkomstig voorschrift van Ged. St. goedge keurd. Aan twee straten in het nieuw-bebouwde ge deelte der kom werd de naam gegeven van Pie ter Paulusstraat en ds. Jan Scharpstraat. Een verzoek om meer dansgelegenheid in de Pinksterweek werd met 5 tegen 4 stemmen af gewezen. De maximumsnelheid voor motorrijtuigen en rijwielen werd vastgesteld op 20 K.M. Met 7 tegen 2 stemmen werd besloten om van het loon der losse werklieden het wettelijk deel ingevolge de ziektewet af te houden. Met 8 tegen 1 stem werd machtiging verleend aan B. en W., om met de P.Z.E.M. een con tract te sluiten om op voordeelige wijze een goede verlichting te krijgen op Sluiskil. Een voorstel van B. en W. om gedurende 40 jaren f 500 bij te dragen in de kosten van een nieuwen weg AxelRoode Sluis werd met 4 te gen 5 stemmen verworpen. Zonder hoofdelijke stemming werd bepaald om f 75 subsidie te geven aan de geitenfok- vereeniging. Eveneens om f 150 gratificatie te verleenen aan den Rijksambtenaar voor het inwinnen en verstrekken van gegevens voor de forensen belasting. Een voorstel van B. en W. om aan de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs voor het stich ten van een Fröbelschool f 17.50 per kind en per jaar toe te kennen, werd met alg st. ver worpen. Dhr. Koster deed naar aanleiding daarvan e*n voorstel om van elke vereen, die een aan matige, eischen voldoende school heeft f 15 toe te kennen per jaar en per kind van 36 Jaar. welk voorstel met 8 tegen 1 stem werd aange nomen. in dit verband werd z.h.st. besloten om onder gewone voorwaarden den benoodigden grond te verkoopen, aan de ds. Jan Scharpstraat, zonder wijziging van stratenplan. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van M. A. Koole om vergoeding van ingegooide ruiten tijdens destakingrelletjes in '29. Aan P. de Feijter wonende Q 39 zal een ver goeding van f 15 per kind en per Jaar worden verleend Ingevolge de L. O. wet. Bij de omvraag werd medegedeeld, dat nog onderhandeld wordt over electr. verlichting van Kijkuit. Verschillende leden bespraken de annexatie plannen van Ter Neuzen's Burgemeester, doch de voorzitter wenschte daarop liever niet in te gaan en zeide dat B. en W. in dezen niet stil zitten. De weg aan den Nieuwendijk zal waarschijn lijk verbreed worden en het Spuipadje zal na gezien worden. (Ax. Crt.) R.-K. Bureau voor Arbeidsbemiddeling. Maandag jl. is in een vergadering van afge vaardigden der R. -K. Huisvestingscomités besloten tot oprichting van een R.-K. Bureau voor Arbeidsbemiddeling voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Drie R.-K. werkgevers alsmede drie R.- K. werknemers zullen zitting nemen in het be stuur. Tot secretaris van het bureau werd be noemd de heer De Cock te Sluiskil. Correspon dentschappen van het bureau zullen gevestigd worden te Axel Boschkapelle, Clinge, Graauw, Hulst, Hengstdijk, St Jansteen, Koewacht Lams waarde. Nieuw-Namen, Philippine Sas van Gent Stoppeldijk, Sluiskil, Terneuzen, Terhole West- dorpe en Zuiddorpe. Het bureau stelt zich ten doel, bemiddeling te verleenen aan R.-K. georganiseerden bij het zoeken naar werkgelegenheid, in geheel Z. Vlaanderen. Het secretariaat van het bureau is gevestigd Kanaal Oostzijde 196K Sluiskil. Zij die van de bemiddeling van dit bureau wenschen gebruik te maken, kunnen zich wen den tot de onderstaande adressen: Axel: P. de Kort, Walstraat C 36. Boschkapelle: Fr. de Schepper. Clinge: Lamb. Vermeersen, Kerkstraat. Graauw: L. Daalman. Hulst: M. C. Geerts, Bur. v. Waesberghestraat Hengstdijk: Aug. Asselman Dorp. St. Jansteen: E. Ivens. Koewacht: P. de Block, Oude Molen. Lamswaarde: Jos. Wants Hoefkensdijk. Nieuw-Namen: Fr. Leenknecht. C 142. Philippine.: J. de Wit, Vaarstraat. Sas van Gent: G. Goossens. Stoppeldijk: P. Baart. C. 99. Sluiskil: De Cock. Kanaal Oostzijde 196K. Terneuzen: J. P. v. d. Sneppen, v. Steenber- ghelaan 40. Terhole: Ed. v. d. Acker, Meerdijk. Kuitaart Westdorpe: Rud. van Bambost, A 212; Zuiddorpe: Philemon Wijngaard, A. 65. Centrale Suiker-Mij, In de, vorige week te Amsterdam gehouden, jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Centrale Suikermaat schappij te Amsterdam waren vertegenwoor digd 260 aandeelen, recht gevende op het uit brengen van 91 stemmen. Door den heer Bernhard werd o.a. gevraagd, hoe de vooruitzichten zijn voor de naaste toe komst? De heer van Rossum zeide, dat de suikerprijzen en hun fluctuaties niet 't grootste gevaar vormen, wel echter de voortdurende veranderingen in de wetten van de suikerpró- duceerende landen en de onzekerheid omtrent de plannen van Amerika en Engeland. De heer van Rossum zeide voorts, dat dit een zeer voorzichtige bedrijfspolitiek noodzakelijk maakt. Het jaarverslag, de balans en de winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Aan het verslag over het boekjaar 1928-1929 der Centrale Suiker Maatschappij ontleenen wij het volgende: In het afgeloopen boekjaar bewoog de suiker prijs zich bijna voortdurend in dalende richting Bij den aanvang was de prijs nog ruim f 14.50 doch reeds spoedig daalde deze tot omstreeks f 13, om op de helft van het boekjaar het ni veau van f 12 te bereiken, waarna een licht herstel intrad tot ongeveer f 1313.50 op het einde van het boekjaar. Onder deze omstandigheden kon van een loo nende exploitatie der beetwortelsuikerfabrieken geen sprake zijn. In de omstandigheden waaronder onze raffi naderijen werkten, kwam geen verandering van beteekenis; zoodoende kon ook in het verslag jaar de capaciteit onzer raffinaderijen slechts ten deele worden benut. Onze in het buitenland werkende dochter maatschappijen gaven over het algemeen weder om bevredigende resultaten. De suikerfabriek te Standaarbuiten werd ge sloopt en de machienerieën werden verkocht. De N.V. Beetwortelsuikerfabriek „Standdaar- buiten" en de N.V. Beetwortelsuikerfabriek „St. Antoine" werden geliquideerd, evenals ons be lang in de N.V. Maatschappij voor Landbouw- en Beetwortelsuikerindustrie. Verder onderging ons bezit van aandeeln in enkele ondernemin gen onbelangrijke wijziging. Faillissementen Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 2 April. F. H. Colsen, marktkoopman, Graven straatl 252 Middelburg. R. c. Mr. J. W. Zijlstra Currator Mr. W. H. T. C. Baron thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg, Middelburg. N.V. Verzekerings Maatschappij ,St. Petrus" De Bilt. Op 27 Maart Jl. werd te De Bilt ten kantore der Maatschappij Huize „Terre Neuve" gehou den de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van aandeelhouders der NV. Verzekerings Maat schappij „Sint Petrus" Uit hét verslag van Commissarissen eri Di rectie blijkt dat de financieele toestand der Maatschappij gunstig is. Het ingeschreven bedrag in 1929 steeg tot f 24.481,154. (v. j. f 21,501,363) Het spaartegoed tot f 1.909.938 (v. j. f 1.443.322) Belegd vDor spaarders f 1.910.248. De wiskundige reserve steeg tot f 507.204. (v. j. f 355.621) De winst bedraagt f 24.983. Na verschillende afschrij vingen en reserveeringen blijft een dividend beschikbaar van f 12 per oprichters aandeel en van f 10 voor ieder der overige aandeelen. Aan de beurt van aftreden als Commissaris was de heer Mr. Dr. J. W. Schneider, welke werd her kozen. Tot gedelegeerd Commissaris voor 1930 werd benoemd de heer A. A. F. M. Verbeek. G. A. van Troost, dienstbode, Noordstraat 50, naar Westdorpe. A. F. van Damme, slagersleerling, Korte Kerk straat 17 naar Utrecht. W. Schwarz, koopman, De Jongestraat 9 naar Gent (B.) A. Sensensstein, huishoudster, De Jongestr. 9, naar Gent (B.) WESTDORPE Ingekomen Jacobus Cornells Stouthamer van Ter Neuzen. Franciscus van Waes, met ge zin, van Wachtebeke. Rachel Elisa Thiron van Zuiddorpe. Dirkje van Holland van Hilversum. Gabrielle Alice van Troost, van Ter Neuzen. Vertrokken. Hippolytus Mingers naar Asse nede. Jacobus Cornells Stouthamer naar Sas van Gent. VVFSTnORPF WESTDORPE. Gedurende de maand Maart. Huwelijks-aangiften: Franciscus Petrus Jo- sephus de Jonghe, 33 jaar jm. en Bertha Maria Ysebaert, 38 jaar, weduwe. Huwelijksvoltrekkingen: 13 Maart. Gustaaf Verhoosel 38 jaar jm., en Leonora Juliana The odora Bauwens, 36 jaar jd.Franciscus Petrus Josephus de Jonghe, 33 jaar jm. en Bertha Ma ria Ysebaert, 38 jaar weduwe. Geboorten. Beni Frans Marie, zoon van Alfred Cornells Pluym en Maria Louisa Boussan. 23. Josephina Theresia, dochter van Emanuel Fran ciscus Schelstraete en van Madelyne Maria van de Vijver; Flora Emerentia, dochter van Charles Ludovicus D'hert en Irma Elisa van Kwikkelberghe. Overlijden. Levenloos aangifte van Prudent Marie Casteels en Emelie Maria Soethaert. Le venloos aangifte van Richardus Aloysius Maria Vercauteren en van Magdalena Maria Kerck- haert. BOSCHKAPELLE. Gedurende de maand Maart Huwelijksvoltrekkingen. Johannes Aloisius Verdurmen van Haarlemmerliede 27 jaar jm., en Louisa Angela de Bakker 24 jaar jd. Geboorten. Jacobus, zoon van Johannes Wil lem Scheele en Clara Jacoba Dieleman. Overlijden. Cornelia Kroes 62 jaar echtgenoote van Johannes Mel. Lodewijk Napoleon Mattens. 79 jaar echtgenoot van Maria Anna van der Wielen. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Geboorten. 26 Maart. Josephus Alphonsus, z. van Petrus August van denBulck en Julia Maria Robijn. Overlijden. 23. Catharina Margaretha Wolfert (van Axel) 52 jaar 25. Elizabeth Kurvink, 79 jaar, wed van Abraham Lobuijck v. d. Linden. Jacobus Andries Klaassen, oud 60 jaar echtg. van Jacomina Cornelia van den Ouden. Petro- nella Engelina Meijer, 7 m, dochter van Dirk Jan en Cornelia de Klerk. Jozina Maria Blan- saart, 76 jaar, wed. van Anthonij Jacobus Bal nikker. 26. Maria Catharina Broeksma, 77 jaar, wed van Simon van Rees. TER NEUZEN Inde afgeloopen week hebben zich in deze ge meente gevestigd.: J. M. Willemsen, dienstbode, Grenulaan 33. van Biervliet. W. Vermeulen, smidsknecht, Steenkamplaan 55, van Groede. C. de Visser, dienstbode, P 110 van Hoek. A. P. Wilhelm, kleermaker, Nieuwediepstraat 59 inw, van Oostburg. J. J. L. van Minnen, bankwerker, Tholenstr. 76, van Rheden. Vertrokken B. M. D'hondt dienstbode, Westkolkstraat 8, naar Zuiddorpe. A. C. A. Weert, zonder. Kanaalweg 86, Sluis kil, naar Breda. A. L. Borgt, dienstbode, Nieuwstraat 13 naar Koewacht. J. D. Steffen timmerman 0.196j, Sluiskil naar België ambtshalve H. A. W. Schiering, timmerman, O 196 j Sluis kil naar België, (ambtshalve). A. Brandl, timmerman O 196j, Sluiskil naar België (ambtshalve). K. Friedrich, bankwerker, O 196j Sluiskil naar België (ambthalve). E. Hoffmann, timmerman O 196j Sluiskil naar België (ambtshalve). F. Ruhmer timmerman, O 196j, Sluiskil naar België (ambtshalve). K. A. H. Dittberner, timmerman, O 196j Sluis kil, naar België (ambtshalve). O. Kröger, timmerman, O 196j, Sluiskil naar België ambtshalve W. G. E. Schmidt, timmerman, O 196j, Sluis kil naar België (ambtshalve.) A. Banch, timmerman, O 196j. Sluiskil naar België (ambtshalve). R. Grotkopp, timmerman, O 196j, Sluiskil, naar België (ambtshalve). G. van Kolken, timmerman O 196j, Sluiskil naar België (ambtshalve.) A. G. S. van Kerkvoort, dienstbode, Schelde- kade 28, naar Zaamslag. J. A. Poorters, dienstbode, Noordstraat 61 naar Antwerpen (ambtshalve). Wed. J. K. Kolijn, zonder. Donze-Visserstr. 15 naar Utrecht. F. van Dongen schipper (o) ar. „IJsel". naar Breskens. E. J. L. Nolson, kantoorbediende, Markt 3 naar Antwerpen, (ambtshalve) sa im-Jtum Sassche Boys IIBasevelde. Gisteren speelde het tweede elftal der Boys een wedstrijd tegen Basse velde te Basse velde. Onze Boys waren in een goeden dag en zegevier den met 21. Voorwaar ons tweede elftal komt in vorm. ERNSTIGE AANVARING OP DE SCHELDE STOOMSCHIP GEZONKEN. Een schippersvrouw verdronken. Zondagmorgen heeft nabij Walsoorden een aanvaring plaatsgehad tusschen de uitgaande Duitsche zeeboot „Aller" van de Nordd. Lloyd en het voor Antwerpen bestemde riviertank schip „Kura", schipper Nortier. De „Kura" is gezonken. De Duitsche zeeboot is omhoog gevaren. Sleepbooten zijn in de nabijheid. De vrouw van schipper Nortier is verdronken De schipper en twee knechts konden zich ter nauwernood redden. De „Kura" is vermoedelijk in twee stukken gebroken. De „Aller" zit vast bij Walsoorden, doch zal waarschijnlijk bij hoog water vlot ko men. Gevaar voor de opvarenden bestaat niet. Gevaarlijk spel. Twee kinderen speelden te Weert bij een stil staanden auto van „Landbouwbelang". Een hun ner ging achter aan den wagen hangen, terwijl het. zesjarig zoontje van den heer K. op een der spatborden ging zitten. Toen de wagen even later wegreed bemerkte de chaufeeur dit kind niet, met het noodlottig gevolg, dat de kleine kwam te vallen en een der zware wielen over het lichaam kreeg. De chauffeur heeft ook hiervan niets bewerkt en reed door. Het kind werd naar het Louisahuis te Roermond over gebracht waar het inmiddels is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. 150 kuikens in de vlammen omgekomen. Vrijdag is het kippenhuis van G. Steelsel te Zeddam totaal afgebrand. 150 kuikens kwamen in de vlammen om. Als kinderen met lucifers spelen. Donderdagmiddag is doordat een vieerjarig jongetje met lucifers speelde de groote boerde rij van den heer Koning te Overschild onder de gemeente sSloteren tot den grond toe afge brand. Door den feilen wind kon niets worden gered, en stonden huis en schuur spoedig in lichte laaie. Het jongetje kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Eenig vee ging verloren. Verzekering dekt de schade. Afschuwelijke moord op een man en een kleinen jongen. Een ontzettend drama heeft groote ontroe ring gewekt bij de inwoners van het dorp Moll in de Kempen. Een 27-jarig houtkoopman die samen met 'n 9-jarig jongetje het bosch was ingegaan om hout te kappen, zijn daar beiden den volgenden dag vermoord teruggevonden. Het hoofd van den ongelukkigen koopman was letterlijk van zijn romp gerukt, terwijl het jongetje met afschuwelijke wonden overdekt was. Er bestaan niet de minste aanwijzingen, die ophelderingen in dezen zouden kunnen brengen doch roof schijnt het motief tot deze misdaad geweest te zijn. Vliegtuig zonder bemanning opgestegen en neergestort. Op een militair vliegveld in de nabijheid van Rome is een vliegtuig merkwaardigerwijze zon der bemanning opgestegen en na een korte vlucht neergestort. De oorzaak moet zijn geweest, dat de meca nicien, die het vliegtuig, dat voor het vertrek gereed stond nog eens wilde nazien, bij het uit stappen toevallig op de gashandle gedrukt heeft tengevolge waarvan de motor onmiddellijk snel Ier begon te loopen en het vliegtuig over het veld begon te taxiën. Na ongeveer 100 M. steeg de machine plot seling op, cirkelde over de daken der kazerne maakte een grooten boog stortte dan van een hofcgte van 200 M. neer waarbij het in brand vloog. Op het vliegveld was de schrik begrijpelij kerwijze groot, daar niemand kon gelooven, dat het toestel zonder piloot de lucht in gegaan was.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3