Stadsnieuws. Binnenland. Buitenland. Kerknieuws. Na de Wasch Gemeenteraad van Sas van Geul een gemeente met 3000 zielen met een „park", zegt hij. 't Is werkelijk te verwaand. Als men nu nog een vijver had, en fonteinen, die bij feesten konden spuiten etc. etc. dan zou men kunnen spreken van een park. Doch onze groe- ne, beplanting moest men maar eenvoudig plantsoen noemen. De voorzitter (schertsend): De naam „Park straat" bestaat al. Die zal dan dus ook moeten veranderd worden in „Plantsoenstraat". Waar niemand verder van de Rondvraag ge bruik maakt, gaat de Raad hierna in geheime zitting ter behandeling van punt XVII der agenda. Na heropening der openbare zitting wordt deze wijl niemand meer het woord ver langt gesloten. In het gedeelte van ons raadsverslag, waarin sprake is van toetreding tot den Provincialen Brandweerbond dienen enkele kleine aanvullir gen te worden aangebracht Wij "lalteif"" hier volgen I. De heer Verschaffel wijst erop, dat het bij brand vooral aankomt op tijdig optreden. Dit is beslissend. Spr. noemt het een gebrek bij on ze bluschmiddelen, dat de spuit niet snel ge noeg kan worden vervoerd; het zou een auto spuit moeten zijn. II. De heer Stouthamer zegt, te betwijfelen of dat vlugger zou gaan. Ook hij is jarenlang brandweerman geweest. Spr. gelooft, dat de op merking van den heer Verschaffel niet opgaat Alles is goed geregeld, zoodat aangenomen mag worden, dat tijdig kan worden opgetreden Ieder li dvan de brandweer heeft eei^ sleutel van het spuithuis en twee menschen zijn reeds voldoen de om met het materiaal weg te rijden. De spuit loopt hard genoeg. Wethouder Neeteson voegt hieraan toe, dat men bij een auto-spuit met vertrekken steeds zal moeten wachten tot de chauffeur aanwe zig is. reservefonds ten bedrage van f 2241.78; op de afschrijvingf gebouwen, tot een bedrag "van f 3530.27; afschrijving inventaris ten bedrage van f 3274,75. Nieuwe Chevrolet aangekocht Van bestuurszijde werd mededeeling gedaan, dat is aangekocht een nieuwe 2 tons Chevrolet vrachtauto, die per 1 Mei a.s. in dienst zal wor den genomen. Rapport Commissie van Toezicht Een administratief leider gewenscht Voorts bracht de Commissie van Toezicht een uitgebreid rapport uit waarin de wenschelijk- heid was neergelegd, spoedig over te gaan tot een permanente èn voortdurende controle en tot benoeming van een administratief leiding gevend persoon, die met de algeheele leiding en deze controle zal worden belast. De verga dering verklaarde zich geheel accoord met dit rapport. Nog enkele zaken van huishoudelijken aard werden besproken, waana de bijeenkomst onder een speciaal woorö--vöfi~ dank: aan het adres van den heer Geerts voor zijn grootèn ijver en werkzaamheid voor de Coöperatie, werd gesloten. Auto-ongeval Zaterdag brak in dewijk Zand straat een as van de autobus, die dagelijks ar beiders uit IJzendijke naar de Stijfselfabriëk alhier, vervoert. Daar geen ander vervoermid del te bekomen was, moest de reis verder te voet worden afgelegd. Prijsschieting. Bij de gisteren gehouden prijs- schieting op de liggende wip bij P. Goethals alhier was de uitslag als volgt: Hoogvogel Hendriks, Assenede. Ie zijvogel Aug. Rottier, Westdorpe, 2e zij vogel P. Goet hals alhier (geloot.. Er namen 24 schutters deel. Hanze. Naar wij vernemen heeft zich voor 't collectief bezoek van Hanzeleden aan de Brus- selsche jaarbeurs, hetwelk aanvankelijk op he den was vastgesteld, niemand aangemeld, zoo- dat de uitstap niet kon doorgaan. kelijklieid worden gebracht: „hun geluid werd gehoord in alle landen, en hunne woorden tot aan de grenzen der aarde". Van den beginne af hebben wij ook goed gevonden en aangemoe digd het streven van een omroepstichting, die de Katholieke Radiouitzending in Nederland ter hand zou nemen, om daarmede voor onze geloovigen een bron te zijn van ontwikkeling en verdieping van hun godsdienstig en maat schappelijk leven en het te behoeden voor de gevaren, welke de niet Katholieke Radio onge twijfeld dikwijls met zich medebrengt, terwijl zij tevens het middel is om de leer der Katho lieke Kerk en hare levensbeschouwing te doen kennen aan degenen die buiten haar staan. In de enkele jaren, dat de K.R.O. onder U zijn werkzaamheden verricht, is het getal der luisteraars in ons land op verbazende wijze toe genomeri. Weldra zal er geen enkel huisgezin meer zijn, waarin de geluiden van de Radio niet doordringen. Hek-komfc ons derhalve voor, dat het op het oogenblik meer dan duidelijk is, dat alle Ka tholieken van Nederland zich bij hun omroep moeten aansluiten, waarom wij ook de actie welke de K.R.O. in deze maand ontwikkelt op bijzondere wijze aan geestelijkheid en geloovi gen aanbevelen. En zal ons schrijven op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen op den eersten Zondag van April. Gegeven den 26sten Maart 1930. J. H. G. JANSEN, Vicaris Capitularis van het Aartsbisdom Utrecht L. J. A. H. SCHRIJNEN Bisschop van Roermond P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch J D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem Ingelanden MededeellDp (5) heeft men vaak last van schrijnende handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Jubileum. Naar gemeld wordt, zal de firma A. Kreymborg en Co. op Dinsdag 8 April a.s. haar 25-jarig bestaan herdenken. De directie zal dien dag van 2^04 uur n.m. recipieeren in hotel de l'Europe, Doelenstraat Amsterdam. De S. D. A. P. en de openingsplechtigheid der Staten - Generaal. „Het Volk" bevat een mededeeling van de sociaal-democratische Kamerfractie, waarin wordt medegedeeld, dat in verband met de mo narchistische manifestatie der burgerlijke Kamerleden bij de openingsplechtigheid van de Staten-Generaal deze fracties besloten hebben, dat zij in de tegenwoordige omstandighden aan de bijwoning der openingsplechtigheden zullen afzien. De koningin van Zweden overleden. Het Zweedsch telegraafagentschap meldt, dat koningin Victoria van Zweden Vrijdagavond te Rome is overleden. Een schoolstaking. Leerlingen van de vijftiende en zestiende openbare school in de Lessingstrase en de 31e en 32e openbare school in de Ruetlinstrasse tc Neukölln organiseerden wegens de „te strenge bezuinigingsmaatregelen" der autoriteiten Woensdagochtend een schoolstaking. Met rooode vlaggen marcheerden de leerlin gen onder het zingen van communistische strijd liederen, door de straten van Neukölln en trachtten daarna in de openbare scholen in de Schillerpromenade en in de Weisestrasse herrie te veroorzaken door, gesteund door ou dere communisten, de leerlingen te bewegen, de scholen te verlaten en moeders en kinderen, die naar school werden gebracht, tegen te houden. Op verschillende plaatsen werden leerlingen en hun moeders, die de kinderen toch naai school brachten, mishandeld. Zitting van Donderdag 27 Maart. (Slot). Rondvraag. a. De heer de Leux maakt de opmerking dat hij gelézen heeft, dat in verschillende gemeen ten maatregelen worden getroffen tegen een te verwachten diptheritis-epidemie. Hij vraagt of hier ook maatregelen worden genomen door gelegenheid te geven tot inenting. De voorzitter antwoordt, dat men van den gemeente-geneesheer hieromtrent niets heeft gehoord doch dat men zich met hem in ver binding zal stellen. De heer de Leux zegt, dat hij las, dat d2 inenting 3 maanden tevoren moet geschieden. Als de ziekte eenmaal haar intrede heeft ge daan, is het te laat. b. De heer de Leux vraagt of B. en W. al aandacht hebben geschonken aan zijn voorstel om het salaris van de stadsreinigers te ver hoogen. Ik vind de loonen zoo karig voor de gemeente Sas, zegt spr. Ze zijn ongeveer do laagste in Zeeuwsch-Vlaanderen. De voorzitter antwoordt, dat men elk geval op zichzelf moet beschouwen. Als het de be doeling is het cractement van Aarsens te ver- hoogen kan dat overwogen worden. Die man heeft nog nooit een cent meer gehad. De an dere stadsreiniger echter is eerst enkele maan den in functie. Spr. acht het onjuist, dat diens loon nu reeds direct zou worden verhoogd. Laat hij eerst zijn sporen eens verdienen. Aarsens is bovendien belast met de zorg voor het park. Hij zou dan ook allereerst in aan merking komen voor verhooging. Later zou men dan eens over den tweeden stadsreiniger kunnen spreken. De heer de Leux merkt op, dat uit het ant woord van den voorzitter niet blijkt, dat Aar sens niet voor een te klein loon heeft gewerkt. Er is dus geen reden om ook den anderen stads reiniger niet te verhoogen. Ik geloof, zegt spr., dat f 20 te weinig is. Men moet als gemeente niet altijd als loondrukker optreden. Wij moe ten vooruit. In de industrie verdienen de men schen in de campagnes nog eens wat extra. Bij de gemeente echter blijft het loon altijd gelijk. Ik geloof niet, zegt spr., dat de finan ciën van de gemeente het niet zouden kunnen dragen, als we eens begonnen met de stads reinigers b.v. f 22 te geven. De voorzitter zegt, dat de heer de Leux niet mag spreken van loondrukker. Met voorbeelden toont spr. aan, dat de gemeente behoorlijke loonen betaalt. Als er reden is voor B. en W. zullen zij t.z.t. met een voorstel komen, doch ik meen, dat het niet eerlijk is, aldus spr., om een arbeider die zijn sporen verdiend heeft en bovendien met werkzaamheden aan het stads park is belast, gelijk te stellen met iemand, die eerst enkele maanden in functie is. De tweede stadsreiniger was voorheen vast fabrieksarbei der. Als zoodanig verdiende hij een hooger loon Ik heb hem hier op attent gemaakt toen hij solliciteerde, zegt spr., Hij heeft daarop geant woord, dat hij liever een vaste betrekking had. Nu heeft hij gekregen wat hen wenschte. Hij heeft nu een vaste betrekking. De heer de Leux: Men kan nooit zeggen, dat men in de industrie een vaste betrekking heeft. Als er malaise komt, loopt men steeds de kans ontslagen te worden. Ik geloof wel, zegt spr. dat de man gezegd heeft, dat hij liever een vaste betrekking had. Maar dat wil toch nog niet zeg gen, dat het loon niet te laag is. De voorzitter zegt wel, dat het jammer zou zijn om Aarsen met van Ham gelijk te stellen. Maar als beiden verhoogd worden, zal ook Aarsens blij zijn. Ove rigens heeft spr er geen bezwaar tegen, dat men Aarsens meer geeft dan van Ham. De voorzitter: Laat de man toonen, dat hij verhooging verdient. Dan zullen we verder zier. Hij heeft echter reeds verklaard, dat hij spijt had, gemeentereiniger te zijn geworden. Laat hij eerst toonen, dat hij vast in dienst der ge meente wil zijn. De heer de Leux zegt, dat het best mogelijk is dat van Ham spijt heeft. Zijn loon is van f 23 tot f 20 verminderd. De voorzitter herhaalt, dat de man dat te voren geweten heeft. Het spijt hem, dat thans de kwestie wordt gesteld, zooals de heer de Leux doet. De heer de Leux zal de zaak nog een tijdje aanzien. Hij hoopt, dat B. en W. inmiddels met voorstellen zullen komen. Doen zij dat niet, dan zal hij zich verplicht zien zelf een voorstel in te dienen. c. De heer de Leux vraagt of B. en W. reeds aandacht hebben geschonken aan de elctrifi- catie van de wijk Stuiver. De voorzitter antwoordt, dat deze kwestie reeds lang in behandeling is. De heer de Leux: Ik hoop dat het in orde komt. d. De heer Stouthamer vraagt of den be- bouwers van de tuinen tusschen Nunnink en Mevr. de wed. Stubbé de huur is opgezegd. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Stouthamer: Kunnen de pachters de tuinen nog bebouwen? De voorzitter zegt, dat het aanvankelijk in dé bedoeling lag om geheel af te werken. Met 't oog op 't vorderen van den tijd is echter be sloten, van een deel van het werk af te zien De beplanting tusschen Nunnink en Mevr Stub bé zal achterwege blijven. Ook bij Maenhout Zooveel mogelijk zal men het werk afmaken. De straat tusschen park en school zal worden doorgetrokken en de grond wordt opgehoogd. De heer Stouthamer vraagt, of derhalve de huurders in kwestie den grond kunnen bebou wen. De voorzitter antwoordt, dat zij dat kunnen doen voor zoover de gemeente den grond niet noodig heeft. De heer Hennink is uitstedig. Zóodra hij thuis komt, zullen we verder zien. e. De heer de Leux vraagt of het in de be doeling ligt van B. en W. den grond op te hoogen. De voorzitter: Zeker. Doch daar is nog geen tijd voor geweest, De heer de Mul merkt op, dat als het een park moet worden, men den grond niet zóó mag laten liggen. De voorzitter zegt, dat B. en W. op een en an der attent blijven. De heer Verschaffel.: Ik hoor altijd maar spreken van een park. Vind U dat niet te ver waand? Ik zou het liever plantsoen noemen. De heer Stouthamer: Men spreekt toch altijd van onze gemeente als stad. De heer Verschaffel: 't Is een gemeente. Wij zijn leden van den gemeenteraad. Ik zou den aanleg plantsoen noemen. De voorzitter, (schertsend) We zullen het stadspark noemen. De heer Verschaffel wijst erop, dat vele steden plantsoenen bezitten. Hoe vindt U nu R.-K. COÖPERATIE „DE VOLHARDING" Belangrijke agenda. De R.-K. Coöperatie „De Volharding" hield Zondag jl. in het Patronaat alhier een goed bezochte algemeene vergadering, waarop ver schillende belangrijke punten van de agenda werden afgewerkt. Het Jaarverslag. Na een woord van welkom door den voor zitter, den heer Gaston Goossens, deed de se cretaris, de heer C. L. Acda voorlezing der no tulen, die werden goedgekeurd evenals van het jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereeniging met 110 leden in het afgeloopen jaar was ge- groeid. Dit jaarverslag maakte voorts melding van den grooten groei en de enorme uitbreiding van het bedrijf. De vereeniging bezit thans ze ven winkels in zeven verschillende gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarvan er vijf wer den gesticht tijdens het jaar 1929. Een vijftal algemeene en verschillende tientallen bestuurs vergaderingen werden gehouden: bestuurs- mutatie's vonden niet plaats, daar de periodiek aftredende bestuursleden werden herkozen. Wijziging der Statuten: Een Ledenraad In verband met deze uitbreiding kwam een bestuursvoorstel ter tafel tot wijziging der sta tuten over een tiental verschillende artikelen. Het meest belangrijke feit, dat deze wijzigingen mét zich brengen is de instelling van een Leden raad, welke zal bestaan uit 29 leden, waarvan vijf uit Sas van Gent en vier uit elk der andere gemeenten, waar een filiaal of winkel der ver eeniging is gevestigd. Deze Ledenraad zal om de 3 jaar in zijn geheel aftreden. Verder werd een bepaling toegevoegd, dat voortaan ook zoo genaamde hospitant-leden kunnen worden in geschreven, waardoor de mogelijkheid werd opengesteld, dat ook personen van een ande deren dan den Katholieken Godsdienst kunnen toetreden en van dezelfde rechten kunnen ge nieten als de gewone leden, met dien verstande dat deze hospitant-leden een adviseerende stem hebben. De voorgestelde wijzigingen werden alle met algemeene stemmen goedgekeurd. Rekening en verantwoording Goedgekeurd werd tevens de rekening en vei antwoording alsmede de resultatenrekening over het boekjaar 1929, dadat deze door den heer M. C. Geerts, technisch adviseur der ver eeniging breedvoerig was toegelicht geworden. Uit deze rekening en balans blijkt dat tijdens 1929 in totaal is omgezet tot een bedrag van f 101.537.55De inkoop goederen bedroeg f 84360.89»/2» terwijl in totaal aan dividend is uitgekeerd de somma van f 3468.89 verdeeld als volgt: Sas van Gent f 1131,46 Zuiddorpe f 397.22 Graauw f 254.40 Boschkapelle f 247,60 Sluiskil f 311.76 Philippine f 703,35 Westdorpe f 277,71 Stoppeldijk f 145.39 Den netto winst bedroeg f 4805.42 nadat voor het reservefonds is afgeschreven f 313,94; voor dividend en tantièmebelasting f 313.94; Beval lingsfonds f 100, terwijl het restant der winst werd aangewezen tot extra afschrijving van de auto. gratificatie Bestuur en gratificatie der ver schillende R.-K. Werkliedenvereenigingen De re kenning en balans zijn gecontroleerd door een accountant der Handelskamer, die een rapport dqor de Commissie van Toezicht deed uitbren gen. De balanspositie der vereeniging is zeer gunstig, wat kan blijken uit de sterkte van het Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Dinsdag, Woensdag en Vrijdag a.s. geen audiëntie ver- leenen. Z.D.H. de Bisschop van Breda heeft benoemd of herbenoemd tot Kerkmeester de volgende heeren: te St. Jansteen Cyr. de Kerf, Cyr. de Rechter; te Ede C. Nagel, Th. Herman; te Os- senisse C. Waterschoot; te Sas van Gent P. Ver moet, A. Aarsen; te Aardenburg L. de Bruycke- re; A. de Smet; té Schoondijke P. de Badts; te Stoppeldijk A.è de Schepper, J. de Maat; te Clinge M. Colsen, H. Vercauteren; Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft beves tigd de benoeming of herbenoeming tot Arm- meester van de volgende heeren: t St Jansteen H. Polspoel, Eug' Baert; te Eede Cam. van Voo- ren; te Ossenisse G. de Waal-Stallaert; te Sas van Gent H. Everaert, H. Bockstael; te Aarden- Ed. Ceulenaere, C. Blondeel; te Schoondijke C. Wijffels, J. Vermue; te Stoppeldijk J. Mamelink R. de Theye; te Clinge A. Hageman. WESTDORPE. Werkloozen. Stand der werkloosheid in de ge meent eWestdorpe gedurende de maand Maart 1930. Waren ingeschreven op 1 Maart 1930 21 werk loozen. bijgekomen in de maand Maart 3 werkl. totaal 24. Vervallen in de maand Maart 17 Aantal werkloozen op 31 Maart, 7. TER NEUZEN. Telefoon. Het nieuwe telefoon-tarief, waarin begrepen een gesprekkentarief van 2»/2 cent voor locaal verkeer, is vanaf 1 April ook voor Ter Neuzen in werking getreden. Avondteekenschool. De cursus der avondtee- kenschool is geëindigd. Aan de volgende leerlin gen werden diploma's uitgereikt: J. M. de Groen, A. A Lensen, J. M. Scheele enA. M. Dieleman allen alhier; L. J. Haers, Philippi ne; J. Wisse, en N. J. van Biezen, te Zaamslag Bevorderd werden de volgende leerlingen: Arth. Wisse. P. de Bakker, J. J. Gerremans, P. van Honcke, G. L. Molegraaf, J. M. Peters, P. J. Rijnberg, J. C. Jansen, W. G. Simons, C. F. de Bree, J. J. Moens, M. J. Neve, Jac. Leuris, Jac.Klaassen, J. G. van Houcke, A. J. van Aken, D. van Wijck en Aug. de Smidt allen alhier; G. van Steenbergen te Philippine, J. Scheele, G. van Wijck, G. J. Buyze, G. Meeusen en C. P. Moens te Hoek; P. F. van de Velde, D. W. F. Kayser, M. Wisse en P J: J. Willemsen te Zaamslag, J. C. Provoost te Axel. Voorwaardelijk bevorderdJ. van Meeren- donck te Ter Neuzen. 1 Niet bevorderd: een leerling. Gemeenteraad. Donderdag a.s. n.m. 2 uur vergadert de Raad dezer gemeente. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot nadere vaststel ling van de gemeente-rekening voor 1028. 3. Idem om aan de N.V. Technisch Bureau voor Algemeene Lichtreclame S. Kool Co. te Amsterdam, vergunning te verleenen een vitri ne-zuil te plaatsen op- en ln gemeentegrond^

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2