No. 3599 De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 4 April 1930 Tweede Blad Het Geheim van deo Voddenraper. landb est Veeteelt FEU I LLETON. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelderj (le helft April) Nadruk verboden. De hoofdzaaitijd is thans, in de maanden Maart, April en Mei, als is het waar, dat men den geheelen zomer door, en ook nog in Sep tember zaaien kan. Men zaait of direct op de plaats van bestemming of in broeibakken, om later uit te planten in den vrijen grond, op de bestemde bedden. Het laatste doet men veelal echter lang niet altoos, mete sla en kool, poot- uien prei selderij enz. Men is dan zekerder van d'n aanslag en kan wat vroeger oogsten. Worte len en spinazie, erwten en boonen, uien en au gurken, radijs en snijkool, bitterkers en boonen kruid enz. zaait men gemeenlijk op de bestemde bedden zelf In deze en de volgende maand kun nen we de planten verzetten van het zaaisel in 't begin van Maart in den bak. Er zijn groen ten die we meer dan eens zaaien of planten, zooals radijs en rammenas, sla spinazie en sa voyekool; de eene oogst volgt dan op den an dere, en de keuken blijft geregeld voorzien. Ook hier gaat men op tweëerlei wijzen te werk; of direct op de bestemde plaats zaaien, zooals met rammenas en peterselie, of we zaaien eerst uit Donderdag heeft de H. Vader een concert bijgewoond, dat door zangkoor en orkest van het Romeinsch Augusteum gegeven werd. De Paus, vergezeld van kleinen hofstoet, in de zaal, waar een tweeduizend personen de uitvoering bijwoonden. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 45) De kleine boodschapper, die alles weet en uitvorscht, die snuffelt en gaarne praat. Middelerwijl had Columba het bed voor he^ knaapje in orde gebracht, dat nog altijd in Mederic's deken was gewikkeld. De jongeman legde het kind met vaderlijke zorg neer en wendde zich daarna tot Columba met de woorden Gij zult mij immers wel veroorlooven een? naar den toestand van den kleinen zieke te komen vernemen? Wel zeker, mijnheer Mederic. De jongeman glimlachte: Columba kende zijn naam gelijk hij den haren. Hij maakte het teeken des kruises op het voorhoofd van den kleinen martelaar en vertrok met de woorden: Maak u niet ongerust, juffrouw, ik zal on een dokter sturen. Columba bleef alleen met het slapende en gekwetste kind. Zijn kleine, doorzichtige hand jes lagen op den deken; over zijn aangezichi was een waas van gerustheid verspreid, en bij wijlen speelde een lach om zijn lippen. Het jonge meisje haalde de witte gordijnen op een eenigszins beschut en beschaduwd bed, om later te verplanten; dit doet men met zo mer- en winter-andijvie, savoye- en krul en spruitkool. Een en ander geeft veel zorg, 'daar we dan intusschen in de warme maanden ge komen zijn; het begieten op tijd mag dan niet worden verzuimd, terwijl de aardvloo moet be streden worden. Het is aan velen nog niet bekend, dat men ook in den herfst groenten kan telen die men in den tuin kan laten over winteren; hiervoor leenen zich zeer goed o.a. selderij, veldsla, boerenkool en prei. Tegelege- ner tijd komen we hierop terug. Overal wacht ons nu werk, behalve in den moestuin in den bloem- en ooftttuin, en in de boomkweekerij In den bloemtuin: graszaden zaaien: vele, niet te zachte plantsoorten ter plaatse uitzaaien; Peternia's, Asters, Violieren, Anjers enz in een bak uitzaaien, Dahlia- en Cannaknollen nazien de doode deelen afsnijden, ze verder verdeelen en in den grond planten om uit te botten; pot planten verplanten; het gieten vermeerderen; bij warme regen de planten even buiten zetten verder nog heesters planten voorzoover dit niet reeds is geschied; rozenstammen ontdekken, snoeien en oprichten; vaste plantbedden los maken en in orde brengen, einde April Conife ren verplanten; in den herfst gezaaide viool tjes uitplanten. In den oofttuin: eind April oudere boomen herënten; waterloten uitsnijden; rupsennesten op en ging zitten, onderwijl een waakzaam oog- op den zieke houdende. Angelie had haar belofte gehouden; reeds daags na haar eerste bezoek, had zij haar be schermelinge verscheidene stukken neteldoek, linnen en kanten, benevens de noodige mo dellen gezonden, en daarbij een voorschot in geld, zoodat Columba behoed was en zich wel gemoed aan het werk zette. Een enkele gedachte wierp een schaduw over haar opgeruimdheid: de herinnering aan Epi- ne-Vinette. Wat was er van haar geworden? Zou de straatzangeres, die steeds droomde van grootheid, niet het weinige goede verliezen, dat in haar ziel was blijven sluimeren, ondanks de slechte onderrichtingen van haar moeder? Columba had op de Voorzienigheid géhoopt en de Voorzienigheid had haar vertrouwen rij kelijk beloond: het arme meisje ademde vrij, met vol vertrouwen kon zij de toekomst tege moet zien, die haar eenige maanden geleden zooveel vrees aanjoeg. Hoe geheel anders, als toen vader Falot haar in dien gedenkwaardigen nacht ontmoette, was de toestand van Columba! Een zindelijke en eenvoudige kleeding had de schamele lom pen vervangen, en de haren waarvan de nij pende honger haar had beroofd, groeiden weer even weelderig als weleer aan. De glimlach kwam op haaar lippen, de opgeruimdheid keer de in haar hart terug. Inderdaad, de voormalige leerlinge van pas toor Lormel was, in alle opzichten in haar voor deel veranderd. Van tijd tot tijd wierp Columba een blik naar verdelgen wat vooral in dit voorjaar in vele streken zoq noodig is; leiboomen aanbinden; besvruchtboomen snoeien; druivest. ontdekken en aanbinden; den grond tusschen de vrucht- boomen spitten; bij nachtvorsten de vruchtboo men beschutten. In de boomkweekerij: jon ge boomen snoeien; veredelen van boomen; win terveredelingen uitplanten; de nieuw aangeleg de stukken en bedden beplanten; wildstam- metjes verplanten; boomen uitgraven en ver zenden of ontplanten; kweëenstek enz. planten afleggers maken van kweeën, hazelnoten, bes sen enz. Bestrijding van plantziekten blijft geregeld aan de orde, allereerst in den mes tuin Merkt ge dat ritnaald (koperworm) en emelt in den grond aanwezig zijn, dan moet men deze schadelijke larven opzoeken en doo- den. Door het uitzetten van z.g. vangplanten zooals sla, kan men ze nog gemakkelijker van gen; voorts door doorgesneden aardappelknol len, dicht onder de oppervlakte van den grond, neer te leggen. Om die knollen weer te vinden steke men er en stokje in. Om de koolplan- ten legge men in deze maand koolkragen, over al waar men last heeft van maden, die de wor tels aantasten. Die aantasting heeft tengevolge dat de planten straks, in de eerste droge dagen van Juni slap worden en sterven, Dit is vooral op de lichtere (zand)-gronden het geval, maar ook op zwaardere gronden komen de larven van de koolvlieg voort. Men kan zulke kragen het bed, waarop de kleine sluimerde. Uit den grond haars harten dankte zij vader Falot haar een wees gezonden te hebben. Zij, die ge heel haar leven behoefte had aan bescherming zou nu, op haar beurt, beschermster worden En het edele meisje, wier gemoed altijd tot dank en erkentelijkheid gestemd was, loofde God, dat Hij den kleinen kunstenmaker in haar woning gevoerd had. Plotseling kwam er een gedachte bij haar op, die hare oogen vol tranen deed schieten. Wie weet dacht ze heeft mijn broertje niet evenveel geleden als die ongelukkige kleine Vertorén of gestolen kinderen worden meestal aan zulk een ellende prijs gegeven! Mijn God! wat is er van mijn broeder geworden, wiens naam ik ter nauwernood ken en naar wiens bij zijn ik zoo vurig verlang? Schenk mij het on uitsprekelijk geluk hem weer te vinden. Al mijn naastbestaanden zijn tot nu toe voor mij ver loren Ach! zou ik mijn vader, wien de papieren welke mijn eenig erfdeel uitmaken, mij be schrijven als zoo goed zoo diep rampzalig, nog ooit mogen weder vinden?Of is hij wellicht onder het lijden bezweken; mocht ik dan ten minste te weten komen, waar zijn stoffelijk overschot rust, om op zijn graf te kunnen bid den! Een zwakke zucht deed Columba opzien; de kleine jongen opende de oogen. Zij legde haar werk neer en ging naar het bed hief den knaap behoedzaam op, en hem weer goedleggende, sprak zij hem minzaam toe. Petit-Ange zag haar aan en glimlachte: de kennismaking tusschen die twee veriatenen zelf maken van asphaltpapier, doch wie er niet veel noodig heeft kan ze beter koopen Elke kool plant, in 't bijzonder de bloemkool en vroege roode koolplanten wordt van 'n kraag voorzien voor 't eind dezer maand, daar de koolvlieg. welker larven zoo schadelijk zijn (maden in de kool) meest in 't begin van Mei haar eieren aan de koolplanten legt. Voor de huismoeder Volgens het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde werden bij kinderdiarrhee prachtige resulta ten verkregen met rauwe appelen: volmaakt rij pe malsche en zure appelen. Deze werden als eenig voedsel gedurende twee dagen gegeven; niets anders werd gegeten of gedronken. De werking was vaak „wonderbaarlijk." Graslandverbetering Door het hoofdbestuur van den N. C. B. werd een Grasland Commissie ingesteld, bestaande uit de heeren: G. van Lieshout te Veghel, Voor zitter, M. v. d. Broek, Directeur R.-K. Landbouw winterschool te Boxtel, Dr. Ir. Joh. Deckers, Rijkslandbouwconsulent te 's-Hertogenbosch, Ir. H. E. Huizinga, Rijkslandbouwconsulent te Breda, R. W. Janssen, Directeur R.-K. Land- bouwwinterschool te Roosendaal en Ir. W. J. Dewez. Consulent N.C.B. te Tilburg secretaris. Deze commissie stelt zich ten doel om door het houden van lezingen, het organiseeren van graslanddagen, het geven van schriftelijke en mondelinge voorlichting omtrent aanleg en on was aangeknoopt. Ben ik hier bij u? vroeg hij? Ja, kind lief, wilt gij bij mij blijven? Ik wil welzou Kasper mij hier niet vin den? Wees gerust, ge hebt nu vrienden. Ja, de oude voddenraper en dan die lange heer, die mij ook tegen Kasper wilde verdedi genKent gij den naam van dien langen heer? Neen, antwoordde Columba, maar vader Fa lot zal dien wel weten. Komt vader Falot hier om naar mij te zien? Zeker, gij zijt ons kind. Uw kind? dat zou genoeglijk voor mij zijn. Wij zullen voor u zorgen, lieve? ga nu maar weder zoet slapen totdat de dokter komt. Ja maarik heb zoo'n honger. Columba zag om zich heen; er was op dat oogenblik niets in huis, en zij kon er niet toe besluiten Petit-Ange alleen te laten; hij zou zich misschien beangst maken voor de komst van den Rooden Kasper: zij opende derhalve de deur en riep op het portaal den looper. Er vloog een deur open en de boodschapper stond in een oogwenk voor haar. Wilt gij een boodschap voor mij doen? vroeg Columba. Een boodschap, juffrouw? wel vijftien! Waar toe zou ik anders kunnen dienen als ik dat niet deed? Haal voor tien centen melk voor mij en een versch broodje. 2 Een versch broodje! voor tien centen melfc! Maar ge wordt verkwistend, juffrouw Columbal

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5