imbufgsche Bedevaait Een nette Dienstbode Buitent. Overzicht Binnenland. Prouincienieuws. Buitenland. Stadsnieuwe. Kerknieuws. Marktberichten Advmrtmntêéi INGEZONDF N MFDEDEELINB Ingezonden Mededeeling (8) (10) oaar LUURDES Vertrekt 9 en 10 JUNi PROSPECTUS EN INLICHTINGEN BIJ: Seer. Hap. P. ORIBSSEN BRONSVELD (L.) (10) ingezonden Mededeeling MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tab etten 60ct Laxee «--Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten 75ct Stan I-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75ct SCHOONHOUDSTER. der 0. I. school B, jaarwedde f150. GEVRAAGD voor spoedige In dieDsttredfng Gevraagd: Een flinke Hoog loon en Zondags vrij. zullen leven ofverstikken, bedorven en ver giftigd door het Bolsjewisme. Het Russische gevaar is nog niet overwonnen het staat voor ons steekt zijne spook achtige armen naar ons uitEn daartegen te strijden is plicht die ons voorgeschreven wordt door den godsdienst, door ons gezond verstand, door onze verantwoording tegenover het menschdomHet zou een misdadige dwaasheid zijn als wij daarvoor de oogen zou den sluiten Ingezonden Mededeeling f9) De moeilijkheden van de Duitsche regeering De nieuwe Rijkskanselier Dr. Bruning heeft een zwaren taak Hij zal eventueel voor ontbin ding van den Rijksdag niet terugdeinzen Mac Donald's pogingen om een fiasco van de vlootconferentie te voorkomen De regeering Müller is over de oneenigheid der partijen na een moeizoom bestaan, waarin toch het Youngplan een groote part op haar creditzijde uitmaakt, te gronde gegaan en Hindenburg zag zich weer voor de moeilijkheid geplaatst aan het Duitsche Rijk een rijkskanse lier te geven. Na den sociaal-democraat Muller wien men slechts dit tot zijn nadeel zegt, dat hij niet krachtig genoeg was, te weinig doortas tend, te veel de partijen naar de oogen ziend, werd de centrumsman dr. Bruning een betrekkelijk jonge man nog hij is 45 jaar met de leiding der regeering belast. Dr. Bruning is een kloeke persoonlijk heid, een man van wien in de toekomst nog heel veel wordt verwacht. Dat hij een man is v£n durf volgt als reeds hier uit, dat hij zonder meerderheid achter zich het bestuur van het schip van Staat aanvaard heeft. Nu met de aan vaarding van het Youngplan de oorlog is ge liquideerd, bij welke kwestie de medewerking der sociaal-democraten onmisbaar was tegen over het misbaar van de nationale partij, komt thans de heropbouw van Duitschland aan de orde. Hier valt echter op meegaandheid der so cialisten niet zoozeer te rekenen. Een voorzich tig, zuinig beleid is geboden. Er zullen offers moeten worden gebracht, en al mogen die niet door 'n anti-socialen geest worden beinvloed, het kan moeilijk anders of de socialisten zul len de verantwoordelijkheid niet willen dra gen voor maatregelen, die de communisten vat op hen zouden geven. Daarbij verkeert evenals ten onzent de Duit sche landbouw in een crisis, die op een nood toestand lijkt en ook hier zijn voorzieningen noodig, die de sympathie der socialisten maar zeer matig genieten, al dienen dan die voorzie- hingen niet den landbouw alleen, maar schep pen, zij tevens een nieuw afzetgebied en arbeids mogelijkheden voor industrie en arbeiders. Bruning moet dus zonder de socialisten re- geeren. Het is nog de vraag of hij de welwillen de onzijdigheid der nationalen zal verkrijgen Dat is zeker, dat zijn program ten behoeve van den landbouw grooten indruk op hen moet maken. Maakt men hem het regeeren onmogelijk, dan zal de nieuwe rijkskanselier voor een ont binding van den Rijksdag niet terugdeinzen. De vlootconferentie duurt nog voort; den feenen dag is er wat meer optimisme, den an deren dag wat minder. Ze zou, dunkt ons, reed: lang geëindigd zijn, ware het niet dat Mac Donald, voor wiens uithoudingsvermogen mei respect moet hebben, niet de alleruiterste po gingen aanwendde om en fiasco te voorkomei een fiasco dat zijn prestige stellig grooten of breuk zou doen. Frederik van Eeden Gisteren is dr. Frederik van Eeden een der grootste thans levende Nederlandsche dichters en denkers, zeventig jaar geworden. De jubilaris is bij die gelegenheid op groot- sche wijze gehuldigd. Korte Berichten. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gis teravond met 30 tegen 10 stemmen het Kali- contract met de S.C.P.A. goedgekeurd. In haar gisteravond gehouden vergadering verklaarde de afdeeling Tilburg van de R.-k Volkspartij zich met algemeene stemmen voor tertigkëer tot de R.-K. Staatspartij. In den Dierentuin te 's-Gravenhage is giste renavond de tweede protestvergadering tegen de godsdienstvervolging in Rusland gehouden Oudergewoonte was nog zoo goed als niets gereed. Korte Berichten. In Frankrijk moet een petroleumschandaal aan het licht zijn gekomen, waarbij verschillen de parlementsleden betrokken zouden zijn. In de Vereenigde Staten zijn ongeveer 3.700.000 werkloozen. Door den voorzitter van de Ameri- kaansche arbeidersorganisatie is in de senaat commissie aangedrongen op spoedige en afdoen de maatregelen daar anders een revolutie niet onmogelijk zou zijn. Het kabinet-Bruning heeft de meerderheid behaald. De Duitsch-nationalen hebben tegen de motie van wantrouwen gestemd, zoodat deze met 252 tegen 187 stemmen verworpen werd. SLUISKIL. Meerdere ongevallen. Op de in aanbouw zijn de nieuwe fabriek hadden weer een drietal on gevallen plaats. De Duitsche timmerman H. H. kwam van een 3-tal meters hoogte naar be neden te vallen op zijn buik, de werkman Ph. R. van Assenede (B.) kwam te vallen en brak een arm terwijl de werkman de B. van Koe wacht zijn knie zoodanig kwam te bezeeren dat opneming van deze drie patiënten in de R.-K. Verpleging noodzakelijk bleek. Dokter van Loy verleende medische hulp. Weer in functie. Den heer J. Brakman, kan*- toorhouder van het postkantoor alhier, heeft een drietal maanden met ziekenverlof geweest te zijn, zijn functie kunnen hervatten. Gebrek aan drinkwater. Door de langdurige droogte doet zich hier een nijpend gebrek aan drinkwater voor. Vooral de menschen, die kost gangers hebben en caféhouders, die geregeld 30 a 40 menschen bij schaft-uur der nieuwe fabriek, koffie verstrekken, zitten in grooten nood. Langen tijd hebben de menschen bij de Eerw. P. P. Capucijnen drinkwater kunnen ha len doch hier moet nu ook bezuinigd worden Was er nu maar een waterleiding! Bericht. Ter voorkoming van onjuiste gevolg trekkingen zij medegedeeld, dat het door den heer Colsen in ons vorig nummer gewraakte be richt inzake de auto-botsing nabij de N. Kerk straat niet afkomstig is van onze Sluiskilachen Correspondent. De berichtgever, die ons het "nadere" be richt omtrent deze overigens weinig betee- kenende gebeurtenis verstrekte, handhaaft in hoofdzaak zijn verklaring omtrent de toe dracht van zaken. Vergoeding ontvangt deze (20) De Jaarbenrs van Brussel geopend. Woensdag is de elfde internationale jaarbeurs van Brussel geopend. De vevlaamsching der Gentsche universiteit, i De Belgische senaat heeft gisteren met 111 j -tegen 14 stemmen en 17 onthoudingen 't wets- voorstel tot vervlaamsching van de universiteit van Gent aangenomen. -B h~' m Ieens met Purolzeep. u zult dan zien hoe mooi, zacht en roosvrij uw haar wordt j Purolzecp is evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth.en OrogUien. c persoon vorr het verstrekken van berichten niet. «i' -*»!• Jk f Bekerwedstrijd. Door de biljartclub O. B. K. gevestigd bij den heer A. de Krijger, zal onder ling om een beker gespeeld worden, geschonken door den heer K. Bouvain, voorzitter der club. Aan de gevolgen overleden. De Italiaansche werkman, die Maandag 23 Maaxt jl. van pl. m. 8 Meter hoogte naar beneden viel en zoowel ernstige inwendige als uitwendige kneuzingen opliep, is aan deze verwondingen in de R.-K. Verplegng Donderdag overleden. Men is in on derhandeling om zfjn lijk naar Italië te ver voeren. Griep. Aihier doen zich verschillende geval len van griep voor. OVERSLAG. v - rgadcrlngDinsdag kwam de voltal lig j raad in openbare vergadering, onder voor zitterschap van Burgemeester Stevens, bijeen. Na voorlezing der notulen van de beide voor gaande vergaderingen werden verschillende in gekomen stukken behandeld, o.a. een verzoek schrift van het Wik-Gele Kruis afdeeling Zuid- dorpe en Overslag om f 50 subsidie uit de ge meentekas. Aanvankelijk was men hiertoe niet geneigd bijdrage te geven toch na nader uit eenzetting- door den voorzitter besloot men voor een jaar f 25 te besteden. Het kohier van de hondebelasting werd vast gesteld. Daarna kwam in behandeling het terugzen den der begrooting door Ged. Staten van Zee land daar hierop niet voorkwam de periodieke verhooging van den gemeenteveldwachter. Vol gens bericht van Ged. Staten moest hier nog, alles bij elkaar, f 225 meer aan den veldwach ter uitgekeerd worden. Hierover ontspon zich een geanimeerde discussie. Dhr. Gijsel verklaarde zich vierkant tegen verhooging, waarna hem door een zijner me deleden opgemerkt werd dat hij (dhr. Gijsel) zelf nog destijds te veel ontvangen salaris in de gemeente-kas moest terug storten. De voor zitter meende dat deze beide kwesties niet ver ward moesten worden. Waarna uit den raad opgemerkt werd dat men hefc eene wel moest uitgeven en het andere niet binnen kon krij gen. De voorzitter gaf hierop een uitvoerige uit eenzetting omtrent du wedde verhooging van den veldwachter. Spreker gaf als zijn stand punt te kennen dat de raad onmogelijk aan deze vastgestelde periodieke verhooging ont- I komen kon. Alle raadsleden echter bleken uit zuinigheidsoverweging hiertegen gekant het geen duidelijk uitkwam in de hierop volgende discussies. Op aanraden van den voorzitter ging de raad hierop geruimen tijd in gesloten zitting. Na heropening bleek dat de geheele kwestie samengevat was in de meening van verschillende leden dat het tegenwoordig sa laris van „onzen champêtre" ruim voldoende werd geacht, nu de prijzen zoo daalden; wat de voorzitter de opmerking ontlokte dat toen de prijzen hoog waren den veldwachter ook niet naar billijkheid verhoogd is en in dit opzicht „Mijne Heeren", zegt spr. kan ik mij het stand punt van Ged. Staten volkomen begrijpen. Het geen nu verlangd wordt is slechts achterstal lige periodieke verhooging toekennen; waar de man reeds lang recht op heeft gezien zijn meer dan dertig dienstjaren en daarbij het gemeen- tebodeschap zonder vergoeding ook waarneemd en ook geen f 25 per jaar rij wiel vergoeding ont vangt zooals overal elders geschiedtt. De raad bleek zijn jaren geleden ingenomen standpunt nog steeds onwrikbaar te handhaven en enkele leden vroegen een einde te maken aan de dis cussie door stmeming. Alvorens tot stemming over te gaan waarschuwde de voorzitter nog, dat bij niet aanneming dezer begrootingspost de kroon in 9»/2 van de 10 kansen Ged. Staten gelijk zal geven en spr. las de desbetreffende wetsartikelen voor uit de gemeentewet. Wet houder Verdunnen meende dat in de wet ook wel eens fouten voorkwamen. Bij stemming bleken alle 7 leden eensgezind tegen de verhoogde jaarwedde te zijn. Alge meene vroolijkheid ontstond toen de voorzit ter verklaarde eventueel niet gaarne naar Den Haag te gaan om de kwestie aldaar te verdedi gen en vroeg of twee der heeren raadsleden hiervoor te vinden waren. De beide heeren A. de Clerck en P. J. de Clerck wilden zulks wel opknappen. De voorzitter noemde de kosten van zoo een reisje niet gering en meende dat de f 225 in kwestie dan al reeds een heel eind aangesproken zouden zijn. De heeren a.s. rei zigers zegden toe dan maar hunne boterham men mede te zullen nemen en in de openlucht te zullen overnachten. De voorzitter zelde het standpunt aan Ged. Staten kenbaar te zullen maken. Hierna werd behandeld de electriciteitsvoor- ziening der gemeente. Na breedvoerige bespre king werd besloten, indien de P.Z.E.M. niet op schiet, aan de Belgische centrale te Langerbrug ge prijs aan te vragen. Men meende dat de stroomlevering van uit België niet belet kon worden van overheidswege. In de Rondvraag werd aan de heeren Gijsel en Lammens verzocht, tegen de volgende zit ting het door hen destijds te veel ontvangen salaris mede te brengen. De heer Gijsel: Dat heb ik al lang opge dronken. De voorzitter: De heer Lammens zie ik het nog wel eeifs terug te geven maar van den heer Gijsel zullen we het op den duur moeten afhou den van zijn jaarlijks f 20 salaris als ambte naar van den Burgerlijken stand, dan hebben we het over 2 jaar terug. De heer Gijsel: Dan ga ik met pensioen, ik heb er toch altijd premie voor gestort. Hierna sluiting. I g ronden Modedeeling Ongewenschte visite. Gisterenmorgen wist een jonge koe in de stationstraat aan de han den van zijn geleider te oatsnappen. Achter volgd door den beestendrijver G., rende het dier eerst het land over om daarna weer in de stationstraat terecht te komen alwaar het onaangediend de voordeur van het huis van den heer van Loy binnenstormde, de gang door liep en juist de kamer wilde binnenstappen, toen de dochter des huizes, die zich daar be vond, de deur voor den neus van den brutalen indringer dichtwierp. Het beest was thans spoedig overmand en naar buiten getransporteerd. Dat de jongedame in kwestie danig van streek was, laat zich volkomen begrijpen. Eere, wien eere toekomt. Nader wordt ons medegedeeld, dat het de heer E. Vervaet, alhier was, die het Dinsdagavond te water geraakte zoontje van den heer Th. met een haak wist te grijpen en boven te halen, waarna de heer R Geernaerdt behulpzaam was aan het op het dro ge te brengen. Beiden verdienen stellig om hun actief en doortastend optreden e en woord van hulde. Coöperatie. De R.K. Coop. Verbruiksvereeni- gmg „De Volharding" houdt een Algemeene Ledenvergadering op Zondag a.s. des namid dags om half vier in het Patronaat. De agenda vermeldt: 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag Secretaris. 3. Voorstel tot wijziging Statuten. 4. Rekening en verantwoording en resulta ten rekening over het boekjaar 1929. 5. Bestuursvoorstellen en mededeelingen. 6. Rondvraag en sluiting. Vergadering Korenbond. In het R.-K. Liefdehuis te Hulst werd vorige week Maandag de jaarvergadering van den Ko renbond „St. Willebrordus" in het Dekenaat Hulst gehouden. Slechts vier van de aangesloten zangkoren waren vertegenwoordigd. Voorts waren aanwezig de Zeereerw. heeren A. van Jole, voorzitter en J. Preijers Pastoor te St. Jansteen. Vastgesteld werd dat het zangersexamen zal gehouden worden in de maand Mei. Voor dit examen werden bereids 6 candidaten opgegeven uit Hulst. Met 't oog op een te houden Zangersdag op 25 Mei, zal op Maandag 14 April des nam. 4 uur in 't Rectoraat een Directeuren-bijeen komst gehouden worden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de Bondskas be schikt over een batig slot van f 56,52. Bij Apoth. en Drogisten Oostburg, 2 April. Tarwe f9,50 io,- chevalier f7,— erwten fu,—bruine qoonen f 12,50 haver f 5 75. Middelburg, 3 April. Op de graanmarkt was de aanvoer gering Tarwe f9,50 a 9.75 kroonerwten f 11,— a 12,00, witte boonen f38 42, lange br. boonen f a ronde br. boonen fa maanzaad fa Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,77, eieren f4.50. Aangevoerd door han delaren boter f0,87, eieren f415. Part. prijs boter f0,97, eieren f5.50. BURGEMEESTER PIN WETHOU DERS van SAS VAN GENT roepen sollicitanten op naar de betrekking van Indiensttreding zoo spoedig moge- Hik- 15 Sollicitatiestukken in te zenden vóór 1 Mei a.s, Sas van Gent, den 4 April 1930. L. W. G. Hoefnagels, Burgemeester F. P. J. Stubbé, Secretaris. in huishouden zonder kinderen. Adres: Bnre&Q van dit Blad No 312 (12) Brieven franco J J. DB L0ZANNE, Axel. (13)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2