No. 3598 Woensdag 2 April 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de Pers Buitenland Het Geheim van den Voddenraper. Previneienieuws. FEUILLETON. J DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1 50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lage$ uit«8KR°,NQRA5HT,ai I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND ■una—n i 1 m i i «in mi li ui a—M=*a=aa=n in UITSTEKEND QfiSCHIKT VOOR PUBLICITEIT 555= fOSFBFKEHiHB Ho. 52419. CommQDisllEch gewroet onder de Jengd. Ue Maasbode schrijft Ook de Nederlandsche bolschewisten schrikken er niet voor terug de kinderziel tot in den grond toe te bederven. In »De Jong§ Kameraad*, 'n kinderbijvoegsel van het Communistische dagblad de «Tribune*, gaat men thans zelfs zoover de kleinen tegen God op te zetten. Het aantal kinderen, dat bereikt wordt, acht men echter te klein. Men gaat daarom thans een breede propa ganda voeren «onder de kinderen op de scholen, in de burgerlijke en sociaal-demo cratische kinderorganisaties, onder de kin deren op straat en in de bedrijven, waar ar beiderskinderen werken*. Een zgn. stormplan is opgesteld, waarop o.m. de volgende punten staan «Het sti-hten van twaalf schoolceH^n over het geheele landhet uitgeven van 25 schoolkranten het organiseeren van alle pioniers boven de 14 jaar in de C. J. en het organiseeren van vijf arbeiderskinderclubs*. Ouders, onderwijzers, leiders van organi saties waakt, en laat geen enkel oogenblik uw waakzaamheid verslappen. Het gaat om de onstérfelijke zielen onzer kinderen. (Msb.) Korte Berichten. De Fransche Kamer heeft met 527 tegen 38 stemmen en ai onthoudingen het Young-plan goedgekeurd. r. Er is een conflict uitgebroken in de Berlijn- sche kleedingindüstrie, 1500 coupeurs staken. Te Wareghem is, overleden Theresia vanden broucke. in den ouderdom van .10.3 jaar en 5 maanden. De afgestorvene was geboren te Hulst bij Kortrijk, op 15 October 1826. In 1926 hebber) te. Wareghem groote feestelijkheden ter eere van de. honderdjarige plaats gehad. Italiaansch dorp onder sneeuw bedolven Naar de „Tribuna' uit Piacenza verneemt, is een enorme sneeuwmassa ter breedte van 400 meter en ter lengte van meer dan een kilome ter, losgeraakt, met het gevolg dat het dorp Ci- melli er door werd bedolven. Alle huizen zijn ingestort. De bewoners met hun vee hadden 't dorp tijdig kunnen verlaten. IJsbergengevaar Het Cunard-stoomschip „Alaunas", dat zich op weg van Londen naar New-York bevindt, bericht draadloos, dat het Donderdag bij de Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 44) Gij zijt niet meer alleen, ik ben niet meer verlaten; wat ge wenscht, verlang ik, wat gij wilt; verzoek ik; eendracht maakt macht, wij zullen sterk zijn. Gij neemt de zaak wel zeer tér harte, merkte de advokaat met eenige bevreemding aan. Mijnheer Aurillac heeft mij weldaden bewe zen antwoordde de voddenraper met zichtbare verlegenheid. Reik mij de hand, mijn vriend sprak de ad vokaat. De voddenraper stak ze uit en drukte'de bei de handen van den advokaat. Bij deze aanra king beving hem een ontroering, welke hij niet overmeesteren kon; hij verbleekte, zijn beenen weigerden hem hun dienst, zijn hart bonsde in zijn boezem en hij zonk half bewusteloos op een stoel neer. Maximilliaan snelde op Aurillac toe, deed zijn halsdoek los, reikte hem een glas water, en wachtte met bezorgdheid, terwijl hij het hoofd van den half bezwijmden man ondersteunde, hét einde Va den- ntoeval af. De advokaat schreef die ontroeringen natuur lijk toe aan de herinneringen, door de naam Zuidpunt van de Groote Zandbank voor New foundland, die zich op de hoofdroute der Trans atlantische schepen bevindt, de reis moest on derbreken, daar het werd ornringd door acht ijs bergen die in hoefijzer-vorm lagen. Het schip rapporteerde verder, dat het 22 ijs bergen heeft ontmoet, die op de groote scheep vaartroute op den Atlantischen Oceaan drij ven. Noodlottige Mi-Carème. Om 1 uur Zondagnamiddag, op het oogenl blik dat de mi-carème-optocht zich opstelde, botste een wagen, die uit een binnenplaats naar buiten werd geleid tegen een stuk muur dat daardoor instortte en op de toeschouwers terecht kwam. Een kind van 2 jaar werd gedood, vier pér- sonen werden zwaar gewond. Hervatting van den strijd in China. Volgens een bericht uit Shanghai moet het in de provincie Shansi tot de eerste groote botsingen tusschen de Shansi-troepén en de troepen der Nanking-regeering zijn gekomen. De Shansi-troepen moeten versterkingen heb ben ontvangen, zoodat men verwacht, dat zij tot een aanval op groote schaal zullen over gaan. WESTDORPE. De aangekondigde biljartwedstrijd welke Zon dag jl, alhier, tusschen Selzaete en Westdorpe gespeeld werd, had den volgenden uitslag Westdorpe. Prud. Pluym, 144 punten. Mar Hollevoet, 98 p. Edm. de Clercp, 138 p. Clem. Gijssel, 68 p. Om. Dehulsters 57 p. Alfons Cou- semaker 138 p. Vine. Kalle 72 p. Alfr. Verhóosel 91 p. Alfr. de Cousemaker 46 p. Lev. Thomas 65 punten. Selzaete.. Gust. Rottiers 84 punten. Ad. Lam bert, 66 p. Cam. de Bruicker 75 p. Cec. Haeck 44. Jul. Verhoeve 131 p. Mar. Burggraeve, 103 p. Mar. v. d. Abeele 73 p. Aim. Burggraeve 85 p. Vil. v. d. Kerkhöve 55 p. Ren. Gaudbeen 52 p Alzoo werd de eindwedstrijd met 15 punten in het voordeel van Westdorpe gespeeld. Daar deze op 23 Maart de wedstrijd verloren met 4 punten heeft Westdorpe nu een winst van 146 punten op Selzaete. TER NEUZEN. J. A. Klaassen.f Op 60-jarigen leeftijd is alhier overleden de heer J. A. Kïaassen, direc teur der Nederlandsche Middenstandsbank. ZAAMSLAG. Onderwijs. De heer D. Galle alhier is be noemd tot onderwijzer aan de bijzondere school te Staphorst. Burgerlijk Armbestuur. De heeren J. C. Kayser en C. de Paser zijn beiden herbenoemd als leden van het burgerlijk armbestuur. Leening. .De gemeente zal een leening aan gaan van f 30.000 waarvan f 27.000 kan ge plaatst worden a 4 ^percent. van Aurillac in het geheugen geroepen. Vader Falot kwam weer geheel tot zichzelven en sta melde eenigszins beschaamd over zijn zwak heid: Vergeef mij, mijnheer Audoin, maar Kom, geen verontschuldigingen! viel Maximi liaan hem in de rede. Ik kan mij zeer goed voor stellen dat iemand met een eenigszins gevoelig hart, diep bewogen moet worden bij de ge dachte aan het lijden dat het slachtoffer van zulk een rechterlijke dwaling moet verduurd hebben, gescheiden van vrouw en kind ge schandvlekt in zijn naam; en gedoemd om veertien jaren lang zich te bewegen onder het uitvaagsel van het mehschdom, onder de galei boeven. Bij deze woorden van den advocaat had Au rillac zich bijna weer door zijn gevoel laten overmeesteren maar zich geweld aandoende sprak hij Het blijft dus afgesproken: wij zijn voortaan bondgeno'oten. Natuurlijk. Hoe heet gij. Maclou Taupin; ik woon in de reu Puebla, tegenover de Marché de la Vilette. Maximilliaan schreef dèn naam en het adres op en zei: Kom mij bezoeken, zoo dikwijls ge wilt. Ik ga bij dag zelden uit, antwoordde de vod denraper; wilt gij mij echter veroorloven u s'avonds de berichten te komen meedeelen, die ik ingewonnen heb. Dan vindt gij mij geregeld te huis en ben ik van acht üur tot middernacht te spreken. Maximilliaan reikte den voddenraper ten AXEL. Wegaanleg. Door Gedeputeerde Staten is aan de gemeente verzocht te willen bijdragen in de kosten van den nieuwen weg Axel-Roode Sluis HULST. Gemeenteraad. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heer Fricot. De voorgestelde begrootingswijzigingen wer den aangebracht en de rekeningen grondbe drijf, Vleeschkeuringsbedrijf. en Burg. Armbe stuur werden aangeboden. Z. h. st. werd goedgevonden om toe te treden tot den Prov. Brandweerbond en ^ls lid der Ned. Heidemaatschappij. Besloten werd een der lokalen van de open bare school ter beschikking te stellen van den vrijwilligen landstorm. Voorts om een perceel gemeentegrond benevens de localen der open bare school beschikbaar te stellen voor het Comité tot herdenking van het 7.50-jarig be staan der stadsrechten van Hulst. Aan dhr. B. Ph. Schapman werd op diens ver zoek eervol ontslag verleend als gemeente-op zichter. In zijn plaats werd benoemd de heer P. J. de Block met een proeftijd van tenminste 1 en ten hoogste 2 jaar. Na eenige discussie werd besloten den ver koop van gemeentegronden uit te stellen,. Afwijzend werd beschikt op verzoeken van P. J. v. d. Velde en van de P.Z.E.M. inzake aan koop van een perceel gemeentegrond. Aangenomen werd een voorstel tot het verlee- nen van een crediet voor den aankoop van muntgasmeter-sloten en ter bestrijding van de kosten voor het ophalen van gasgelden. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van P. Scheele te Sluiskil om den Zondagsdienst van zijn autobus te doen vervallen, zulks op de overweging, dat de subsidie indertijd juist was verhoogd ten behoeve van den Zondagsdienst. Van den betrokken minister was bericht ont vangen dat 30 pCt. subsidie zal worden gegeven in de kosten der restauratie van de schilde rijen der gemeente.- Besloten werd, het portret van H. M. de Ko ningin in de raadszaal door een waardiger re productie te doen -vervangen. B. en W. werden voorts gemachtigd een be tere vuilniskar aan te schaffen. De clou der besprekingen vormde het inge komen verzoek om afschaffing der belasting- op vermakelijkheden, het vrij toelaten van alle gelegenheden van danspartijen enz. (in een vroeger nummer van ons blad vermeld). Dit verzoek werd gesteund door de heeren Poppe, Wauters en Cauwer. In de vrij bewogen dis cussies, die hierover gevoerd werden, kwam scherpe critiek tot uiting op de houding van het raadslid Wauters, die dit verzoek mede had onderteekend. Ten slotte werd het verzoek met 6 tegen 3 stemmen (die der bovengenoemde leden) afgewezen. 25 jaar veldwachter. Op Donderdag 15 April a.s. hoopt de heer E. A. Cortvriendt, alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren als veldwachter der gemeente Hulst in dienst trad. tweede male de hand, en na die mét warmte gedrukt 'té hebben, ging de voddenraper heen, hoewel het hem moeite kostte van zijn nieuwe vriend te scheiden. Buiten gekomen juichte zijn hart van blijd- schap en hoop. In verrukking sloeg hij de oogen dankend ten hemel op, en toen hij eenige oogen blikken daarna de hooge torens van de Notre- Dame voor zich zag oprijzen, richtte hij zijn schreden naar de hoofdkerk. Aurillac had behoefte om zijn ziel in een vu rig gebed en in dankzegging uit te storten. Met een heilige siddering trad hij het indruk wekkend heiligdom binnen. Dicht bij het hoofdaltaar genaderd, knielde hij op den vloer neer en verborg het aangezicht in zijn handen. Geen woord ontgleed zijn lippen; hij zocht God, in de stilte en vond Hem. Hij - doofde Hem door zijn tranen, door de verzuchtingen, die uit zijn gefolterd hart opstegen; hij smeek te Hem zijn werk te voltooien, hij vroeg recht aan dien oppersten Rechter, die levenden en dooden zal oordeelen en voor Wiens blik niets verborgen is. Zoo bad, in die stille afzondering, Aurillac, en een ongekende vrede daalde in zijn gemar- teld hart neer. Geheel versterkt, met nieuwe hoop bezield, verlit hij de kerk en ging de rue Montmartre op, verlangend iets naders van zijn beschermeling te vernemen. XVI. PETIT-ANGE. Toen Mederic aan Coïumba's kamerdeur klopte, was zij juist bezig haar kamer in orde te brengen. Denkende, dat een haar buurmeis- N1EUW NAMEN. R.-K. Kiesvereeniging. In de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de R.-K. Kies- vereeniging is het aftredend, bestuur, in zijn geheel herkozen met uitzondering van eten voorzitter, den heer B. Ferket, die zich niet meer beschikbaar stelde. In zijn plaats werd gekozén de heer P. Vercauteren. „4. i Strooperij. Dezer dagen is alhier wederom proces-verbaal opgemaakt wegens hazen- strooperij. Kon. Maréchaussee. De, maréchaussée Loonen is verplaatst naar Breda. In zijn plaats, wordt voorzien door den heer Lijzer uit Apeldoorn. SLUISKIL. Wat iemand zooal kan overkomen. Dezer da gen had een zekere van A. uit K. zich een nieu we zomerplunje gekocht Op de thuisreis wer den ook. hier enkele café's aangedaan. Zijn nieuwe costuum bengelde in een doos aan zijn rijwiel, 't. Liep reeds tegen den avond toen de man aanstalten maakte om zijn stalen ros te bestijgen en de laatste étappe naar zijn woon plaats af te leggen. Zóó diep had hij echter niet. in het glaasje gekeken of hij bemerkte al spoedig, dat zijn doos met het nieuw verwörvén bezit verdwenen was. Onmiddellijk werd de politie van den „diefstal" in kennis gesteld. Den volgenden morgen zou hij wel eens konrèn hooren of de dief gesnapt was. Na zijn vertrek kwam echter bij.de dienaars der wet bericht binnen, dat de doos op straat gevonden was en ter beschikking van dén eigenaar werd gehouden. Toen den volgenden morgen de „bestolene" zich ten poiitiebureele aanmeldde kon hem dan wok zijn nieuw pak worden terhand gesteld. Klaarblijkelijk had hij hierop allerminst ge rekend, want hij had zich inmiddels - reeds weer een tweede costuum aangeschaft. - Hij zit er nu tegen het zomerseizoen 1930 „dik in". Baggerwerk stopgezet. Het baggerwerk in het zij kanaal naar Axel-—Sassing is voor on- bepaalden tijd stopgezet, daar de betrokken firma» ook te Breskens baggerwerkén moet verrichten en hier eerst de kaaimuur der Cie. Neérlandaise de l'Azöte verder moet wórden voltooid. De baggermolen is Vrijdagavond naar Breskens vertrokken. Opening Lunchroom. Door den heer J-.'V -L. banketbakkerij alhier, zal over enkele dagen, na verkregen vergunning, een lunchroom ge opend worden. Wij gaan steeds vooruit. R.-K. Volksbibliotheek. Zondag j.l. is deze bibliotheek- gesloten, waarvan dezen winter veel gebruik is gemaakt. Zij, die nog boeken in hun bezit hebben, kunnen deze a.s.- Zondag na-de Hoogmis inleveren. Rijbewijzen. Door de politie wordt de laatste dagen een strenge controle uitgeoefend1 op de jes, even jong en even arm als zij, haar een dienst kwam vragen, deed zij haastig open. Bij het zien van Mederic, slaakte Columbia een uitroep van verbazing en deinsde verlegen achteruit. De jonkman schaamde zich bijna over zijifi ontijdig bezoek; doch het geld een werk van liefde, het. gold het ongelukkige kind, dat hij op den arm droeg. Bescheiden sprak hij. tat Columbia: Mejuffrouw, ik kwijt mij van een last wan wege vader Falot.... Heden .nacht wilde hij dit knaapje aan uwe zorgen toevertrouwen; maar daar ik vreesde u in uw. eerste slaap t£ storen, heb ik den kleine, bij mij. gehouden. Ik moet nu uit öm mijn d'agelij'kschen arbeid te gaan verrichten, en daar ik u hoorde zingen, dacht ik. niets beter te kunnen doen dan het kind bij u te'brengen.y- O! mijnheer, antwoordde Columba, ik zou gaarne den ganschen nacht gewaakt hebben om den kleinen op te passen. Gij^ zegt dat va der Falot hem hier gebracht heeft? Hij heeft hem in een de.érniswaardjgén toe stand van de 'straat opgenomen. O! ik weet het, hernam Columba mét één droevigen glimlachhij is de Voorzienigheid der'veriatenen en hulpeloozen. Ook mij heeft hij'op een'avond op zulk eén wijze thuis'ge bracht. U, juffrouw Columba? Wie heeft u mijn naam gezegd vroeg het meisje vérrast. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1