2000000 dollar 6 pet. Goud-Obligatiën RheinischWesilaiiscties Elektrizitatswerk 1G. Stadsnieuws. Sport en Spet. Landb en Veeteelt Gemengd JTteuws. Ls van Waesberghe Janssens. Geuieenleraad van Sas van Geul Uit het Binnenland. U't het Buitenland. ADVERTENTIE N. GELDLEENING wuunsmmmmm*wemamueauuemuemeuuimmm 11 SLUIS. Wit-Gele Kruis. De Maandag jl. gehouden jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis, alhier was goed bezocht. In zijn openingswoord spoor de de voorzitter, de heer P. F. van Hootegem aan, propaganda te maken voor de vereeniging erop wijzend, dat nog circa 140 gezinnen niet aangesloten zijn. Hij huldigde voorts de wijk verpleegster, de Eerw. zuster Wilhelmina alsme de het scheidenh bestuurslid, den heer P. Cop- pens. Door de zuster werden 4750 ziekenbezoeken afgelegd. De rekening werd vastgesteld in ontvangst op f 1879.43 en in uitgaaf op f 923,40 alzoo een goed slot van f 956,03. Voor t.b.c.-bestrij- ding in ontvangst op f 391,95 en in uitgaaf op f 698,70, zoodat er een nadeelig slot was van f 306.75. De heer P. F. van Hootegem werd als be stuurslid herkozen terwijl als nieuw bestuurslid Werd gekozen de heer P. Soomers. De voorzitter deelde nog mede, dat dit jaar op beperkte schaal een proef zal genomen worden met kinderuitzending. Na de rondvraag gaf de heer Geesink een beeld van het ontstaan- voorkoming en bestrij ding der t.b.c. HOOFDPLAAT. Vrijdag jl. vergaderde de raad dezer gemeen- té. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Aan den heer Blaakman werd vergoeding toe gekend tot het bedrag van een abonnement op de Z. V. T. M. gedurende de wintermaan den voor schoolgande kinderen. Op het verzoek van de Alg. Politiebond om f 150, toe te kennen aan hun lid den heer van Aert als vergoeding voor bezit politie-diploma werd afwijzend beschikt. Besloten werd, toe te treden tot den Provin cialen Brandweerbond. Aan het R.K. Kerkbestuur zal ten behoeve van dR.K. Bewaar- en Industrieschool der Eerw. Zusters een subsidie worden toegekend van f 300 per jaar ingaande 1 Jan. 1930. Het kohier hondenbelasting werd vastge steld met een totaal bedrag van f 159. R.-K. Vrouwenbond. In de Donderdagavond jl. gehouden jaarvergadering van den R.K. Vrouwenbond, die goed bezocht was, en die, bij afwezigheid wegens ziekte van de presiden te, door den geestelijken adviseur, pastoor Doens, werd geleid, werden de gebruikelijke jaarverslagen uitgebracht. Vervolgens hield de pastoor een lezing met lichtbeelden over Rus land. SASSCHE BOYS I—F. C. SAINT GOBAIN SPORTIF I (PARIJS). Men meldt ons: Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan dei Voetbalvereeniging sassche Boys te Sas van Gent, zal op Zondag 20 April a.s. (Ie Paasch- dag) door het eerste elftal der Boys een inter nationale wedstrijd gespeeld worden tegen F.C Saint Gobain Sportif I van Parijs. Deze wedstrijd wordt, voor de voetbalbewe ging in Zeeuwsch-Vlaanderen een evenemeni van beteekenis. Het is immers de eerste maal sedert Koning Voetbal in Zeeuwsch-Vlaande ren zijn intrede deed, dat een Fransche ver eeniging hier te gast is. De vereeniging Saint-Gobain Sporti if bestaai uitsluitend uit leden van het personeel van de Glaceries de la Cie. de Saint Gobain, Chaunej Cirey, de groote zusterfabriek van de N. V. Nieuwe Nederlandsche Mij. tot Vervaardigen van Spiegeelglas te Sas van Gent. Zij bezit in de omgeving van Parijs, een prachtig stadion met voetbal- en hockey terreinen, tennisveld enz. De Parijzenaars spelen in het Intercorpora tief Sportverbond van het Departement van d>_ Seine en wisten dit seizoen op schitterende wij ze het kampioenschap te behalen, door geen enkele wedstrijd te verliezen en slechts twee- keer gelijk te spelen. De Boys zullen dus wel met hun allerbeste spel mogen uitpakken om tegenover deze tegenstanders succes te boeken Het spreekt van zelf, dat het organiseeren van dezen wedstrijd groote kosten eischt, doch wij vertrouwen, dat de Voetballiefhebbers van ZeeuwschVlaanderen in grooten getale op April naar Sas van Gent zullen komen, om al dus den durf van het Bestuur van Sasscht Boys te beloonen. De wedstrijd vangt aan om drie uur en wordi opgeluisterd door het Muziekgezelschap „D. Vereenigde Vrienden" van Sas van Gent, ter wijl de entreeprijzen bedragen: Tribune 50 ct en Staanplaatsen 30 cent. Het uitvoerig programma der feestelijkhedei wordt nader bekend gemaakt. Voorzitter: Burgemeester L. W. G. Hoefna gels. Mede aanwezig: de wethouders A. A. Marqui- nie en P. A. Neeteson en de leden A. Stout- hamer, J. J. de Leux, C. C. A. de Mul, V Verschaffel en P. J. p. iJsebaert alsmede de secretaris. De voorzitter opent te 7,45 uur de openbare zitting, waarna de secretaris de notulen leest van de vorige vergadering, gehouden 13 Febru ari 1930. Deze worden ongewijzigd vastgesteld. Alsdan komt punt I der agenda aan de orde Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris leest de volgende ingekomen stukken voor: 1 Verzoek van Ged. Staten om eventueele bezwaren kenbaar te maken tegen een voor gestelde wijziging van den datum van de ker mis te Zierikzee. De Raad blijkt hiertegen geenerlei bezwaar te hebben. 2. Mededeeling van het R.-K. Kerkbestuur te Sas van Gent, dat hetzelve met het inmid dels door Ged. Staten goedgekeurde Raads besluit van 13 Februari 1930 inzake het beschik baar stellen van schoollokalen voor het geven van R.-K. bijzonder onderwijs in de wijk Zand straat geen genoegen kan nemen en diensvol gens in beroep is gegaan bij Z.Exc. den minis ter van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Adres van het Nationaal Comité tegen alcoholisme, houdend het verzoek om invoering van bepalingen tot vermindering van den opén baren drankverkooop in de gemeente. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. II. Aanbieding verslag van het armwezen over 1929. De voorzitter biedt den Raad dit verslag aan onder mededeeling, dat het voor de Raads leden ter secretarie ter lezing zal worden ge legd. III. Aanbieding verslag ingevolge art 58 der Woningwet over 1929. Ook dit verslag wordt den Raad door den voorzitter aangeboden ondermededeeling, dat het voor de leden ter secretarie ter lezing zal worden gelegd. ÏV. Uitloting aandeelen in de geldleeningen der gemeente van 1893, 1915, 1923, 1924 1925, 1926, 1928 en 1930. De voorzitter trekt op de gebruikelijke wijze de nummers, welke aangeven welke aandeelen zijn uitgeloot. Het zijn: Van de geldleening 1893 nummer 40 aflos baar 1 Mei a.s. Van de geldleening 1915 de nummers 32 en 1, aflosbaar 1 Dec. a.s. Van de geldleening 1923 nummer 17, aflos baar 1 Nov. a.s. Van de geldleening 1924 nummer 22, aflos baar 16 Dec. a.s. Van de geldleening 1925 (f 20000) nummer 7, aflosbaar 16 April a.s. Van de geldleening 1925 if 6000) nummer 38, aflosbaar 1 Augustus a.s. Van de geldleening 1928 nummer 13, aflos baar 31 Dec. a.s. Van de geldleening 1930 nummer 45, aflos baar 1 Maart 1931. V. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van D. van den Berg op 1 April a.s. De voordracht luidt: 1 D. van den Berg, 2 B. C. Puylaert. De voorzitter benoemt de heeren Verschaffel en IJsebaert tot stemopnemers. Uitgebracht worden 5 stemmen op den heer D. van den Berg, 1 stem op den heer E. van den Berg en 1 stem op den heer B. C. Puylaert, zoodat de heer D. van den Berg herkozen is. VI. Vaststelling kohier der belasting op de honden over 1930. Voorgesteld wordt, het kohier vast te stellen op 49 honden le klasse en 92 honden 2e klasse tot een totaal-bedrag van fl. 674 met de be paling, dat de aanslag ten volle moet zijn be taald op 1 October 1930. De voorzitter voegde hieraan toe, dat B. en W., in verband met de door den heer Stout- hamer het vorig jaar gemaakte opmerkingen, nog eens ernstig overwogen hadden of de aan slag voor de le klas honden niet verminderd kon worden. Zij hebben echter gemeend, niet met een voorstel in dien geest te kunnen ko men, wijl het aantal honden te Sas van Gent nog zoo groot is en zulks, in verband met het steeds toenemende snelverkeer een gevaar zou kunnen opleveren op den weg. De heer Verschaffel merkt, onder hilariteit, op, dat hij een voorstel verwacht had om een hondententoonstelling te houden. De heer de Leux verklaart, dat hij gaarne zou zien, dat de hondenbelasting geheven zou worden naar draagkracht. Thans vindt hij ze onbillijk. De meergegoeden betalen evenveel als een werkman. Voor een werkman levert een belasting van f 10 groot bezwaar op. Toch bestaan er evengoed ook in die kringen dieren vrienden. Zou het niet mogelijk zijn, vraagt de heer de Leux, om een belasting naar het inkomen in het leven te roepen. Dat zou zui verder zijn. Ik geloof, zegt spr., dat, als B. en W. willen, zij er wel een voorstel van kunnen maken. Als het blijkt, dat hun zulks niet mo gelijk is, zal ik het volgende jaar zelf met een voorstel komen, aldus spr. De heer Stouthamer: Hetgeen de heer de Leux nu zegt,, heb ik reeds het vorig jaar ge vraagd. Een belasting naar draagkracht ware de billijkste oplossing vooral waar meer en meer de liefhebberij ook onder de minder gegoeden voor het houden van mooie ras honden toeneemt. Die menschen mogen toch óók hun liefhebberij hebben. En f 10 is voor hen een groote stain-den-weg. Ik had gehoopt zegt spr., dat B. en W. dit jaar, waar ik er reeds tweemaal om gevraagd heb met een ander voorstel ter tafel zouden gekomen zfjn. Wethouder Neeteson merkt op, dat èn de heer de Leux en de heer Stouthamer het motief verwaarloozen; waarom B. en W. niet een ver mindering van den aanslag hebben voorgesteld De voorzitter heeft er zooeven op gewezen, dat er toch reeds zooveel honden in deze gemeente rondloopen en dat door toename van dit aan tal het gevaar voor het verkeer grooter wordt. En er zijn nog meer redenen, die het onge- wenscht maken, dat zooveel honden hier los- loopen. Als de Raad accoord ging met hetgeen de heeren willen, zou het doel niet bereikt worden. De heer de Leux zegt, het met den heer Nee teson eens te zijn dat het aantal niet zal ver minderen, want zij, die gegoed zijn, zullen er hun hónd niet voor wegdoen. Doch thans moet de werkman zijn pleizier opofferen. Voor het snelverkeer zal het niet zooveel gevaar ople veren, of er een hond of 10 meer op straat rond loopt, meent spr. De auto's zullen daar niet door verongelukken. De heer Verschaffel merkt op, dat het be zwaar ondervangen zou kunnen worden door te bepalen, dat er geen honden meer los op straat mogen loopen. De heer de Leux: Dat is wat anders. De heer IJsebaert.: Dat is geen kwaad idee. Dan zal men er zeker niet over kunnen vallen. De heer de Leux: Dan zou de hond aan een band liggen, nu liggen ook de menschen aan een band. De heer Verschaffel zegt, dat men dan met een hond aan een band over straat kan gaan. Aangezien er zooveel prijs op wordt gesteld, dat Sas van Gent een stad genoemd wordt kan men ook in dit opzicht het voorbeeld van ver schillende steden navolgen. De voorzitter verzoekt, het kohier ditmaal vast te stellen, zooals het wordt voorgesteld Bij de volgende begrooting kan dan een voor stel ter tafel worden gebracht, dat een meer bevredigende oplossing brengt. Met algemeene stemmen wordt het kohier ongewijzigd vastgesteld. (Wordt vervolgd.) Zeeuwsche Lanbouw-Mij. In de jongste vergadering van het dage lij ksch bestuur is na uitvoerige besprekingen besloten, niet te treden in de voorstellen van een aardappelmeelfabriek o mvóór risico van de Z.L.M. zich bezig te houden met het ver werken van aardappels tot aardappelmeel, me de in verband, met de weinige belangstelling onder de verbouwers. Van het K.N.L.C. was ontvangen een uitvoe rige brief van de interntionale landbouwcom- missie. Hierin werd gewezen op de wenschelijk- heid, dat de landbouwers internationaal overleg zouden plegen en zich onderling verstaan ten aanzien van den afzet van de producten. Voor waarde voor het bereiken van eenig resultaat zijn sterke nationale organisatie voor den afzet van de afzonderlijke landbouwproducten, er een betrouwbare marktberichtgeving en con junctuurstatistiek. Gewezen werd op de mogelijkheid van dit laatste door instellen van een bureau, dat pe riodiek publicaties kan verstrekken omtrent de marktposities. Daar oprichting van een derge lijk internationaal bureau voorhands onbe reikbaar is, zou het wenschelijk zijn, dat ieder land zich belast met het verstrekken van inter nationle gegevens over bepaalde producten, zooals in Zwitserland ten aanzien van de zui velproducten reeds geschiedt. De gegevens zou den moeten betreffen: markttaestand. waar schijnlijke ontwikkeling van de marktverhou dingen en de prijzen, opstellen van basisprij zen aanbevelingen omtrent den aard en uitbrei ding van de productie. Het dagelijksch bestuur was eenstemmig van meening dat er aan de marktberichtgeving en marktzetting nog veel ontbreekt en dat men veel meer medewerking zou mogen verwachten van de landbouwers zeiven voor de onderlinge marktberichtgeving, als thans voor aardappe len is tot stand gebracht. Eerst dient dit natio naal geregeld, alvorensmen aan internationale berichtgeving kan beginnen Trouwens de vraag is, of de verstrekte gegevens voldoende betrouw baar zouden zijn. Ondersteund zal worden het verzoek van de Overijselsche mij. van Landbouw om het K. N L. C. te verzoeken, de IJkwet in studie te nemen. Nar aanleiding van een brief van de Kamer van Koophandel zullen besprekingen worden ge voerd over den afzet van blauwmaanzaad, en zoo mógelijk te zijner tijd de verbouwers wor den samengeroepen. Daar er geen collectieve inzending zal uitko men van den Nederl. landbouw op de wereld tentoonstelling te Antwerpen, en ook de ver schillende onderdeelen onvoldoende tot hun recht .zullen komen, werd besloten, op deze tentoonstelling niet in te zenden. Metin stemming werd kennis genomen van het besluit van het bestuur van het Centraal Bureau om geen bemiddeling te verleenen bij den aankoop van Russisch graan, in verband met het feit dat dit 'den boeren wordt afge nomen en de. gelden gebruikt worden voor pro paganda in het buitenland. Na bespreking van enkele huishoudelijke za ken werd de agenda van de eerste afdeeling van het K. N. L. C. behandeld. Besloten werd, aan te dringen op het in stu die nemen van het afzet van de landbouwpro ducten. De ontworpen regeling voor de provin ciale en gewestelijke landbouwtentoonstelling ondervond geen bedenkingen. Bij de rondvraag kwam ter sprake een studit omtrent automobielverzekering. Ook werd nog van gedachten gewisseld over den zorgvolltn toestand in den akkerbouw. VRACHTAUTO IN ELKAAR GEZAKT Elf kalveren dood. Op den Amerfoortschen weg te Apeldoorn had een auto-ongeluk plaats dat aan elf kal veren het leven kostte. Deze bevonden zich met nog 78 andere in een overvol geladen vee-auto op W£g van Purmerend naar Olst, toen op den Amersfoortschen weg, de bovenverdieping vol geladen, evenals de benedenverdieping vol gela den met kalveren, den last niet langer kon tor sen, in elkander zakte, waardoor 11 kalveren werden gedood. Deze werden naar het slacht huis te Apeldoorn vervoerd. De levende zijn in drie auto's waarvan er twee uit Olst waren ge komen, naar de plaats van bestemming ge bracht, Tegen den ondernemer tevens bestuur der B. is proces-verbaal opgemaakt. Een dame, die wat mans is. Madame Hanau, de bekende directrice van de „Gazette du Franc", hoofdpersoon in de sensa- tioneele zwendel-affaire, die het vorig jaar de gemoederen in Frankrijk zoo hevig in beweging bracht, is er in geslaagd weer eens van zich te doen spreken. Zij was namelijk in de gevange nis, waarin zij was opgeborgen een honger staking begonnen. Er kwamen niet minder dan een professor en zeven ziekenoppassers aan te pas om haar kunstmatig te voeden Haar verzet eindigde met de gebruikelijke flauwte, waarop de „operatie" onderbroken werd. Ondanks haar „uitputting" wist de onderne mende dame den eigen avond nog uit het zie kenhuis te ontvluchten. Zij liet zich met een taxi nagr de gevangenis van St. Lazare rijden, waar ze opnieuw in zwijm viel. Orinoodig te 'zeggen dat geval te Parijs het onderwerp van den dag uitmaakt. Familiedrama. Een vreeselijk drama heeft zich Maandag in een dorp bij Amiens afgespeeld. In de woning van een arbeider vond men den 34-jarigen man geheel verkoold. De ongeveer negen jaar oudere vrouw verklaarde bij haar verhoor, dat haar man ni beschonken toestand in den kelder was gegaan en een lucifer had1 opgestoken. Daarbij is hij te dicht bij een bus benzine gekomen, waardoor hij in brand ge raakte. Daar de echtgenooten reeds sinds jaren in hevige twisten met elkaar leefden en reeds eenige malen van elkaar zijn geweest, meent de politie te kunnen opmaken, dat de vrouw van de dronkenschap van den man gebruik heeft gemaakt, om hem met benzine te overgieten en daarop in brand te steken. Leeuw uit e$h circus ontsnapt. Gisterenavond is te Kitzingen bij Würzburg een ontzettend ongeluk gebeurd. In de stallen van het circus Fischer, dat daar voorstellingen gaf, wist een leeuw te ontsnappen. Bij de pogingen het dier weer te vangen wer den vijf personen zwaar gewond. De slachtof fers, van wie twee zoo ernstig gebeten werden, dat aan hun behoud getwijfeld wordt, zijn allen naar het ziekenhuis gebracht. TEN LASTE VAN DE in stukken van 1000 dollar tot den koers van 93 1 pOl. Inschrijvingen op deze leening worden kosteloos aangenomen tot WOENSOAG 2 APRIL 1930, 4 uur n.m. door (50) Nadere inlichtingen en prospectussen worden gaarne verstrekt.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3