Kameroosrzichl ProvincieniQUws. Schoonmaak tocht moeten prediken tegen de gruwelen van het god-beschimpende bolschewisme? Moeten wij niet in alle landen een groote actie op touw zetten, om de Chineezen te helpen, die met mil lioenen van den hongerdood omkomen. Doch we doen tenslotte heel weinig en we lijken zwakmoedig om een groote beweging te ontketenen, tegen de beide rampen welke onze wereld teisteren. En waarom niet? Omdat we deze ratten duchten voor wie alles een zaak is de wereld-oorlog en wereld-re volutie! Niet om aan te klagen spreken we deze taa? want zij, wien het aangaat, zullen zich weinig om onze klacht bekommeren, ja ze zullen zelfs deze aanklachten honoreeren, als daarmede een perszaakje is te maken. Maar wij willen ons zeiven opstoken, want wij mogen niet on verschillig blijven, daar we wellicht morgen zelf het slachtoffer van deze gemeenheid kunnen worden. Deze ratten loopen in het Europeesch schip over ons en onder ons. Zij komen in dui zend verkleedingen, het liefst in die van gentle man. Wacht maar heeren, eens komt toch de vergelding. Zoo geheel onbekend zijt gij toch niet. Wij kunnen immers hooren, wie bij zulke schandalen spreekt en wie erbij zwijgt. We we ten ook, dat er connecties bestaan zoowel tus- schen de ondeugden als tusschen de deugden Of het tegen het zevend gebod gaat of tegen het achtste of tegen het zesde, of men eigen dommen vernield of de huwelijken, of men strafvrijheid eischt tegenover bepaalde wets- paragrafen of dat men voor de vrijspraak van zulke internationale rooverij in de bres springt het is allemaal dezelfde couleur, dezelfde ratten honing. Denk maar niet, dat de Christelijke liefde ons goed genoeg is, om u te dekken, als eenmaal de vergelding komt. Als dehonderdduizend En- gelsche soldaten in Vlaanderen oprijzen, om datgene aan u te doen, wat ze zeker zouden gedaan hebben, zoo ze een vermoedn hadden ge had van de misdaad die ze toenmaals met den dbod hebben moeten betalen. Voor het Russische bolsjewisme hebben we niet zoo zeer angst; daartegen kan men zich verweren. Hoe we het echter klaar zullen spelen met dit dra- kenzaad, dat door de gemeenheid van 't Mam- monisme is gezaaid, bezint u darop.... Intus- schen gaat de jammer zijn weg. Europa krimpt in doodsnood China hongert. Rusland vertwij felt. De ratten echter komen steeds brutaler uit hun holen te voorschijn. De ratten hebben het goed Doch indien aldus de toestand is, blijven we dan niet werkeloos zitten. Echter zoo we ons in een vlammend protest keeren tegen Rusland, doen we het dan niet in naam van de mammonisten, die gaarne zich bij ons aansluiten, omdat ze in onze actie een middel zien om hun kapitalen veilig te stellen doch ageeren we moedig en onverschrok ken in naam van God. Die alleen onze aan voerder mag zijn in dezen veldtocht De landbouwcrisis. Na minister Ruys de Beerenbrouck hebben lïog een dozijn sprekers hun meening over de acute crisis, welke den akkerbouw teistert, ten beste gegeven. Van verschillende kanten werd weer op hulp voor de boeren aangedrongen. En met name werd een ernstig onderzoek gevraagd of het niet hoog tijd wordt, dat we met een onder handelingstarief onzen landbouw gaan be schermen tegen een omsingelingspolitiek door middel van invoerrechten die soms al ten aan zien van aardappelmeel, verre de waarde zelf van het product te boven gaat. Minister Ruys preciseerde nader zijn bedoe lingen. Hij beloofde, de deskundigen te zullen hooren over een mogelijken toeslag op aard appelmeel; zich nader te zullen beraden over voorschotten aan aardappelmeelfabrieken; ernstig te zullen denken over een bijslag aan de bietenbouwers en wel voor één jaar; de uitvoering van de landbouwuitvoerwet te bespoedigen en de vrachttarieven voor aardappelen tot 15 Juni met 50 percent te zullen verlagen. Over verlaging van het transport van andere landbouwartikelen wordt met de directie der spoorwegen nog onder handeld. Door deze toezeggingen toonde zich ook de interpellant tevreden. De crisis zelve wegnemen ligt nu eenmaal buiten de macht van welke regeering ook; ze heeft nu tenminste besef va» den nood der boeren getoond. De kwestie Fruytier. Nadat de reggering den heer Fruytier eer vol ontslag had verleend als gouverneur van Curacao, had Minister Verschuur hem willen benoemen tot hoofdinspecteur van den arbeid te 's-Gravenhage. De vorige regeering had den heer Fruytier vóór zijn vertrek naar Curacao een plaats als hoofdinspecteur bij zijn terug keer in uitzicht gesteld. De minister wilde die belofte inlossen en de belangen van den dienst vorderden dat hem dan het gemakkelijk. district Den Haag werd toegewezen. In de Eerste Kamer rees tegendeze benoe ming scherp verzet. En dat verzet werd in verband gebracht met het z.g. falen van den heer Fruytier op Curacao. Waar aldus zijn ge zag bij voorbaat werd ondermijnd, zag $1? minister geen kans hem voor de hoofdinspec tie van Den Haag te handhaven. Minister Verschuur heft verstandig gedaan, met zijn minlsterieele leven niet vast te koppelen aan 25 Maarr werd in Athene de herdenking van de 100-jarige onafhankelijkheid gevierd. De minister inspecteert de Elite-garde in haar nationaal costuum. een benoeming die ten slotte van onderge schikt belang is wanneer het gaat over het behoud van een minister wiens arbeid door het overgroote deel van beide Kamers met vertrouwen wordt tegemoet gezien. R.-K. Statenkieskringorganisatie „Hulst". De opkomst ter vergadering van de R.-K. Statenkieskringorganisatie „Hulst" was gisteren dermate bevredigend, dat de be schikbare kleine patronaatszaal onvoldoende bleek voor het doel en onderdak moest worden gezocht in de bovenzaal der R.K. Landbouw - winterschool, hetwelk gastvrij werd verleend. (Het denkbeeld om het eens met den Zondag te probeeren voor het uitschrijven dezer ver gaderingen schijnt derhalve nog niet zoo kwaad te zijn geweest!) De aftredende voorzitter, de heer E. Locke- feer, die de bijeenkomst opende, herinnerde in zijn welkomstwoord aan de belangrijke feiten, welke zich sedert de vorige vergadering van een Statenkieskring hadden afgespeeld, waar onder de Tweede Kamerverkiezingen wel de voornaamste plaats innamen. Geen enkel feit. aldus spr., heeft onze tegenstanders meer ge hinderd dan de eenheid, waarvan de Katho lieke partij bij die gelegenheid heeft blijk ge geven. Wijzend op de belangrijke agenda, die te behandelen is, spoort spr. dan aan om ook in Zeeuwsch-Vlaanderen te toonen dat men één is en blijlen wil. Elk meeningsverschil pleegt door den tegenstander te worden opgeblazen en geëxploiteerd. Dat houde men goed in het oog. Spr. maakt gebruik van de laaste maal, dat hij in deze vergaderingen presideert om bestuur en leden te danken voor de aangename samen werking. Hij brengt hulde aan hen, die in de plaatselijke klesvereenigingen belangloos voor de organisatie hebben geijverd. Moge in vele gevallen in de plaatselijke organisaties de ac tiviteit nog lang niet tot volle ontplooiing zijn gekomen, zoo diene men te bedenken, hoe ont zaglijk moeilijk het is voor de plaatselijke be sturen om hun menschen voor de politieke kwesties warm te maken. Spr. richt een aan sporing tot allen om vol te houden en niet te rusten vóór het doel bereikt is. Ten slotte wijst spr. op de pogingen die worden aangewend om het gezinsleven, de grondslag van heel het maatschappelijk leven, te ontwrichten en te ondermijnen. Daartegen dient krachtig stelling te worden genomen. Met klem spoort spr. aan om die actie, welke vooral van het Oosten uitgaat, door een groot- sche tegenactie te verijdelen. De secretaris, de heer Fr. Kindt, leest ver volgens de notulen, die ongewijzigd worden goedgekeurd en brengt daarna het jaarverslag uit over 1929, dat eindigt met een aansporing om in Oost-ZeeuwschVlaanderen de partijor ganisatie sterker te maken, wat vooral ook met het oog op de toenemende vestiging van groot-industrieën noodzakelijk is. Naar aanleiding van het jaarverslag wordt er door den voorzitter op gewezen, dat de tijd genaderd is, waarop ook aan de arbeiders een plaats in de Provinciale Staten moet worden ingeruimd. Ook de socialisten hebben in dat college hun vertegenwoordigers. Het is, zegt spr., onzerzijde een eereplicht om ertoe mede te werken, iemand uit die kringen in Provin ciale Staten te brengen. Ik geloof, zegt spr., dat bij de door Sas voorgestelde wijziging van het Kiesreglement de bedoeling voorzit om bij de eerstvolgende verkiezingen een arbeiders afgevaardigde in de Provinciale Staten te doen kiezen. Men zorge er echter voor, aldus spr., een zoodanige candidaat naar voren te bren gen, die zijn plaats in dat college met eere kan innemen. Vóór alles intusschen zij men vastbesloten onder geen voorwaarde de eenheid aan te tasten. Van arbeiderszijde sta het bij voorbaat vast, dat men zich zal neerleggen bij de be sluiten, die vallen zullen en bij de anderen moge de eerlijke bedoeling voorzitten, den arbeiders datgene te geven, wat hun rechtens toekomt. Terwijl de rekening van den penningmeester door de daarvoor benoemde commissie wordt nagezien, stelt de heer Lockefeer de voorzitters verkiezing aan de orde. Door Sas van Gent worden de heeren Truffino en Adriaansens- Buysrogge als candidaten genoemd terwijl Nieuw-Namen de heer Truffino naar voren brengt. De heer Lockefeer verklaart, zonder iets op de kwaliteiten van den heer Adriaansens te willen afdingen, er prijs op te zullen stellen, den heer Truffino tot zijn opvolger gekozen te zien. Hij zegt, den heer Truffino te hebben leeren kennenl als een degelijk, principiee Katholiek en een bekwaam en energiek man, die leiding weet te geven, waar zulks noodig is. Met 20 stemmen tegen 3 op den heer Adri aansens ziet de heer Truffino zich tot voor zitter benoemd. Hij aanvaardt zijn benoeming, dankend voor het in hem gestelde vertrouwen en den wensch uitsprekend, dat hij aller belangen zal mogen behartigen met de liefde en onpartij digheid, die God hem moge schenken. Vervolgens, zich richtend tot den heer Locke feer, dankt hij dezen voor alles, wat door hem als voorzitter in het belang der organisatie is gedaan en wenscht hem toe, dat hij als Ka merlid vruchtbaar zal mogen werkzaam zijn. De inmiddels in orde bevonden rekening van den penningmeester wijst, naar wordt mede gedeeld, een batig slot aan van f 205,65. Aan de orde is thans het voorstel Sas van Gent tot wijziging van het Kiesreglement. De heer P. v. d. Ven, voorzitter der Kies- vereeniging te Sas van Gent, licht het voorstel toe erop wijzend, dat de strekking der voor gestelde wijziging is, een ander verkiezings systeem in te voeren nl. het z.g. puntenstelsel. Spr. verklaart, dat het geenszins de bedoeling is van zijn afdeeling, in deze vergadering een nieuw kiesreglement te doen vaststellen doch alleen om een principieele uitspraak uit te lokken over het puntenstelsel. Later kan men na gezette overweging dan het Kiesregle ment dienovereenkomstig wijzigen. De heer Geerts wijst op den zwaren strijd die in deze gewesten gaat gestreden worden tusschen zwart en rood. Vooral te Sas van Gent en Westdorpe zal men daarmee te maken hebben. Met kracht bepleit spr. het schenken van steun in dien strijd om het beginsel aan de arbeiders. Spr. wijst erop, dat de socialisten zich steeds beroepen op hun spreekbuizen in de Pro. Staten. De katholieke arbeiders wen- schen die ook te hebben. Door het punten stelsel zal bevrediging worden geschonken, meent spr. Terwille van de eenheid vraagt spr., den arbeiders in hlun strijd zooveel mo gelijk tegemoet te komen. De her van de Ven merkt op, dat de be doeling van het voorstel Sas van Gent is om aan iedere minderheid een kans te geven. Hij wijst terloops op het feit, dat nog te weinig- arbeiders lid zijn van een Kiesvereeniging en dat de vergaderingen der Kiesvereenigingen over het algemeen veel te weinig worden be zocht. De heer Lockefeer is van meening, dat het puntenstelsel niet goed werkt. Dat is de reden geweest waarom men het in het huidige Kies reglement niet heeft verwerkt. Het gaf den ouden candidaten teveel voorkeur. De heer L. van Waesberghe merkt allereerst op, dat de vertegenwoordigers der S.D.A.P. in de Prov. Staen geen arbeiders zijn doch on derwijzers. Vervolgens wijst hij erop, dat het Kiesreglement dateert van November 1926. Sindsdien is volgens dit reglement nog slechts éénmaal gestemd. Dat is niet zoo kwaad uit gevallen. Een zekere continuïteit acht spr. ge- wenscht. Spr. waarschuwt dan ten sterkste te gen wederinvoering van. het puntenstelsel Daardoor zal men juist het tegenovergestelde bereiken van hetgeen men wenscht. Bovendien brengt het veel meer werk mee en geeft veel meer aanleiding tot ongeldigheid van stem men. Spr. verduidelijkt een en ander met het mededeelen van den uitslag eener door hem georganiseedre proefstemming door 90 per sonen. De heer Geerts meent, dat bij het punten stelsel de persoonlijke voorkeur van den kie zer geheel tot zijn recht komt. Hij citeert als voorbeeld de cijfers vande jongste Raadsver kiezing te Hulst. De heer v. d. Ven wijst den heer v. Waes berghe erop, dat bij de S.D.A.P. de onderwijzers als arbeiders worden beschouwd. De heer Goossens vraagt, of wellicht het uitkomen met afzonderlijke lijsten evenals te Breda een oplossing zou kunnen brengen. De heer Schuurs wijst erop, dat de heeren Lockefeer en v. Waesberghe in het belang der minderheidsgroepen (lees: arbeiders) ge meend hebben tegen het puntenstelsel te. moe ten waarschuwen. Uit de gevoerde discussies echter is gebleken, dat niemand met zekerheid kan zeggen of dit stelsel beter of slechter zal werken dan het bestaande systeem. Feit is het echter, dat het door de vertegenwoordigers der arbeiders in deze vergadering wordt ge- wenscht. Wat is er nu logischer, vraagt spr., dan waar bij den aanvangg dezer vergade ring pacificatie is bepleit en men den arbei ders toonen wil, dat men hen tegemoet wil ko men dat men hun thans geeft, datgene wat zij vragen. De voorzitter, de heer Truffino onderschrijft dit op opportuniteits gronden gebaseerd advies. De heer v. Waesberghe laat nogmaals een krachtige waarschuwing hooren. De heer Geerts btoogt, dat het er ten slotte om gaat, den Katholieken arbeider te behouden voor het Katholiek geloof. Elk stelsel, dat daar toe meewerkt is me lief, zegt hij. Nadat verschillennde sprekers nog het woord hebben gevoerd en verschillende meeningen over een oplossing waren geuit, geeft de heer Lockefeer als zijn overtuiging te kennen, dat in een krachtig advies aan de kiezers de oplossing gezocht zou moeten worden. De heer v.d. Ven waarschuwt tegen adviezen die door de kiezers niet gewild worden. Hij blijft aandringen op invoering van het pun tenstelsel. Hij wijst er voorts nog op, dat men bij de jongste statenverkiezingen over het be staande stelsel algemeen ontevreden is ge weest. De voorzitter meent, dat, gehoord de discus sies, de beste oplossing zal zijn, dat men het Dagelijksch Bestuur machtigt, een zoogenaam de pacificatie commissie te vormen, die een voorstel zal hebben te formuleeren, hetwelk zooveel mogelijk de verschillende partijen be vredigt. Hij stelt voor, aldus te besluiten, de beide resteerende agenda punten aan te houden en de zitting op te heffen. Aldus geschiedde. i SLUISKIL. Aatobotsing. Naar wij nader vernemen, heeft de botsing tusschen de auto's van dokter A. van Loy en den heer Colsen vorige week op den straathoek bij Bleijenberg zich eenigszins anders toegedragen dan in ons vorig nummer vermeld stond. De beide autobestuurders hadden wel degelijk eikaars signalen gehoord en dokter van Loy had onmiddellijk gestopt op een afstand van 10 a 12 Meter van de andere auto. Deze laatste echter, die slechts met geringe vaart reed en dus ruimschoots gelegenheid had gehad om eveneens te stoppen, reed door een tonogtoe onopgehelderde oorzaak op de auto van den dokter in en raakte deze aan het spatbord. OVERSLAG. Raadsvergadering. Dinsdag 1 April openbare raadsvergadering. Agenda: 1. Ingekomen stuk ken. 2 Wijziging begrooting 1930. 3. Verhooging salaris veldwachter. 4. Vaststellen kohier hon denbelasting. 5. Bespreking electriciteit. 6. Rondvraag. KOEWACHT. Vechtpartij. Op een wipschieting in de wijk Kniedorp kwam het tot een ernstige vecht partij. Zekere J. kreeg daarbij met een ijzer een slag op het hoofd, waardoor hij zwaar ge wond werd. De politie heeft de zaak ln handen lnqeton<en WeëeleeHnp (6) geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door PuroL

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2