Toor alien me Men Mijnhardts Laxeertabietten Prooincienieuws. Sociaal JTieuwz Treffende hulp voor de slachtoffers van den watersnood in Zuid-Frankrijk. De bekende zangeres Eugenie Buffet stelde haar stem in dienst van de geldinzameling. hoogleeraren van de Leidsche Universiteit, als- ooi; een aantal niet-katholieke doctoren in en buiten Botterdam ons hebben willen geven net is ons een behoefte hier in het jaarver slag onzen dank uit te spreken voor die mede werking, waardoor ons de gelegenheid wordt gegeven werkelijk die resultaten te bereiken, cue wij tot op heden ten voordeele der katho- Lexe missies mochten boeken. Die medewer king jpmoehten wij niet alleen van onze land- gerioóten ondervinden, maar ook van de „Guild of St. Lucas" te Londen, van het Insti tuut van Dr. Anna Dengel té Washington, het Instituut für artzliche Missionshilfe te Wür- burg en zooveel anderen, zoodat ons zelfs uit het buitenland eenige giften werden toege zonden voor medische hulp aan Nederland- sche missionarissen. Voorts is dit jaar ook merkwaardig gewor den door het ehcameeren van de zoo ingewik kelde kwestie van het leeken medisch missie peisoneei een vraagstuk, dat velerlei aandacht gespanneen houdt. Uitgaande van het tekort aan medische hulp, een tekort waarin alleen medici kunnen voorzien en waarbij onze cursus er voor zorgde, dt de missionarissen niet ge heel onvoorbereid naar hun gebied vertrok ken, eveneens uitgaande van het door het bui tenland in deze alreeds met succes verricht werk, zijn wij tot de conclusie gekomen, dat Nederland, hetwelk zulk een voorname plaats op koloniaal en missionair terrein inneemt, niet langer mag wachten. Daarom hebben wij een vergadering belegd met de hoofden van alle missioneerende orden om tot een prac- tisch resultaat te komen Op die vergadering werden de navolgende commissies ingesteld: die te zamen met ons deze vraagstukken trach ten op te lossen: omtrent de behoefte aan lee ken medisch missie personeel, de economische positie daarvan, de opleiding, hun verhouding tot de missioneerende orden, de voorziening van onze Oost en een plaatsingsbureeu, com missies, waarin verschillende specialisten en autoriteiten zitting hebben genomen. Wij moch ten wederom en thans voor de vierde maal een cursus voor missionarissen organiseeren op me disch-hygiënisch gebied. Tweemaal zijn wij dit jaar met verschillende orden en congregaties in vergadering geweest, welker besprekingen tot een goede samenwerking en tot verderen steun der missies leiden, naar wij hopen. Thans nog een woord over de Keuringsraad. het Adviesbureau en de zending van instru menten, verband en geneesmiddelen, welke ze ker niet het minste deel van ons werkprogram hebben uitgemaakt. In het afgeloopen jaar werden gekeurd 105 candidaten. Alvorens het resultaat op te som men, wijzen wij er nogmaals op, dat de con clusie absolute ongeschiktheid alleen dan ge werd als hieromtrent geen twijfel mogelijk was en meestal werd dit advies niet gegeven dan nadat Prof. Koolemans Beynen gevraagd was als superarbiter ons van raad te dienen. Resultaat was: Volledige geschiktheid 77 Voorwaardelijk goedgekeurd 4 Herkeuring na 1 of 2 jaar 7 Advies opgeschort tot nader onderzoek z 3 Herkeuring na behandeling 1 Absoluut ongeschikt 13 Uit het overzicht van de orden, die candi daten ter keuring zonden, dan blijkt dat dit aantal met 4 congregaties vermeerderd is. Door het Adviesbureau werden ongeveer 62 adviezen gegeven aan missionarissen in de mis sie, betreffende behandeling van ziekten, ge bruik van van medicijnen en aanschaffing van instrumenten. Voorts kunnen wij mededee len, dat er 34 zendingen instrumenten, genees- en verbandmiddelen en boeken zijn uitgezon den in 1929 (vooral in de laatste maanden van het jaar, nadat 2 edelmoedige weldoeners ie der een gift van f 1000 met uitdrukkelijke be stemming tot aankoop van instrumenten, enz aan ons Comité ter beschikking stelden) ter wijl gedurende den cursus aan elk der cur gegronde hoop mocht voeden fatsoenlijk te kunnen leven. Hij bepleitte niet alle zaken en was niet gewoon, alvorens er zich mede te be iasten, te berekenen, wat ze hem zouden op brengen. Als de zaak, welke men hem wilde opdragen hem rechtvaardig toescheen, nam hij haar op zich, zonder zelfs over het eereloon te spreken, niet dat hij veel vertrouwde op de erkentelijk heid der menschen, na het winnen van hun proces, hij wist evengoed, als de geneesneeren, wat die aard van dankbaarheid beteekende maar hij wilde met zijn woord geen handel drijven, het niet verlagen tot een soort van koopwaar. Misschien verloor hij op die wijze eenige duizenden francs, maar hij won in aanzien wat hij in geld opofferde, en het vertrouwen, dat hij inboezemde, stelde hem ruimschoots schadeloos voor zijn onbaatzuchtigheid. lederen dag bezocht Maximiliaan Audoin één der gevangenissen van Parijs, niet als hun kerend advokaat, die rechtszaken zoekt, plei tend om te pleiten, maar als een man die over tuigd is dat de welsprekendheid meer is dan een recht, dat zij een priesterschap is, en het plicht is den moed van een ongelukkige op te wekken door troostende woorden en verstan dige raadgevingen. Maximiliaan won dikwijls zijn pleidooi, om de enkele reden, dat oneerlijke of vooraf ver loren zaken niet door hem behandeld werden Hij verleende zijn bijstand aan den berouw- vollen misdadiger, maar hij weigerde dien aan den gevaarlijken, herhaardelijk veroordeelden sisten door het lot, hetzij een boek of een troüs se instrumenten werden togewezen. Zoo hoopen wij door de welwillende medewer king van zooveel menschen met een breede kijk op den nood der menschheid door de mu- nificentie van onze weldoeners en den zoo noodzakelijke steun van overheidspersonen langzamerhand te komen tot een bevredigend resultaat in de bestrijding der schrikbarende noodtoestand op medisch-hygiënisch-gebied in de tropen. Van het maandblad kan er gezegd worden, dat dit tot aller tevredenheid op een zeer nut tige en tevens aangename wijze het welzijn van de missionarissen en van de gemeenschap dient door de gedegen bespreking van prac- tische vraagstukken. Er werden ook meerdere gratis-abonnementen aan de missionarissen verstrekt. HENGSTDIJK. Gemeenteraad. De voorzitter brengt de ge- bruikelije Nieuwjaarswensch, dankt de leden en den secretaris voor hunne medewerking in het verleden en hoopt op dezelfde prettige sa menwerking in de toekomst. De agenda bevatte: I. De notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. II. Ingekomen stukken, w.o. 1. Een beslissing van Ged. Staten op een ingezonden bezwaarschrift nopens een aan slag als werkforens ift de gemeente. 2. Van den Provincialen Brandweerbond een verzoek om toetreding als lid. De voorzitter licht dit schrijven nader toe en stelt voor voorloopig nog niet tot toetreding te besluiten. Burg. en Weth. weten nog niet hoe de vork in den steel zit, zullen evenwel nadere inlichtingen hieromtrent inwinnen; bo vendien is onze brandweer, wat betreft perso neel en materiaal terdege in orde. Het voorstel vindt algemeene instemming. 3. Van Ged. Staten een beslissing tot ver daging van het besluit omtrent de gemeente- begroeting tot 1 April 4. Een aanvraag van 't R.-K. Schoolbest boosdoener, die door niets verbeterd wordt en, zoodra hij op vrije voeten loopt, van diefstal en moord leefl. Ondanks zijn jeugd, oefende Maximilaan derhalve een zekeren invloed uit; als hij de verde.diging op zich nam van een beschuldigde, kon men er bij voorbaat zeker van zijn dat, al was de ongelukkige schuldig aan een ver grijp, ja zelfs aan een misdaad, er toch nog iets was, dat in zijn voordel sprak. De ijverige jonkman stond om zes uur op, werkte tot acht, ontving zijn cliënten tot tien uur, en ging dan naar de reehtszaal. Men kwam zijn spreekkamer binnen zonder onderscheid van rang, geregeld op zijn beurt. Zijn bejaarde dienaar nam geen fooien aan om de menschen, die niet gaarne lang wacht ten, langs een geheime deur bij zijn meester toe te laten; hij bezat het billijkheidsgevoel van zijn meester, en hij zou aan het karakter van mijnheer Audoin te kort hebben meenen te doen met anders te handelen. Dien morgen had de jonkman, bij het op staan, al de papieren dooreengewoeld, die op zijn werktafel lagen, zonder dat het hem mocht gelukken het voorwerp, dat hij zocht, te vinden. Hij miste zijn portefeuille en hecht te daaraan ongetwijfeld een groot gewicht want de zenuwachtige gejaagdheid nam hand over hand toe. Beste Mathieu, zeide hij tot zijn bediende zoek gij eens naar mijn portefeuille ik heb reeds zoolang in al mijn papieren geschom meld, dat ik niet meer weet wat ik doe. Was er bankpapier in die portefeuille, mijnheer. van een voorschot groot f 900 wordt ingewil ligd. 5. Bij de opname van kas en boeken bij den Gemeente-ontvanger bleek alles in orde. 6. Aan een verzoekschrift van den Coöpe ratieven Land- en Tuinbouwbonü, om ter wille van den aardbeienoogst, de schoulvacantie te verzetten, meende men vooreerst niet te moe ten voldoen, aangezien, zooals de voorzitter opmerkte, hier nog geen tuinbouw op uitge breide schaal bestaat. Dhr. v. Heese betoogt, dat er voorloopig han den noodig zijn bij de aardappeloogst en dhr. van Deursen merkt op, dat mocht de toestand veranderen men dan altijd nog de vacantie kan verzetten. De leden waren het hiermede eens. 7. Van de gemeente Hulst het verzoek ter voldoening van f 4,23 als bijdrage schoolgeld van een kind, dat aldaar het onderwijs volgt. III. Wijziging gemeentebegrooting 1931. De secretaris licht in, dat zulks moet ge beuren in verband met 't verhoogde tractement van den gemeenteveldwachter. IV. Vaststellen kohier hondenbelasting. Op 't kohier komen voor 34 dieren tot een gezamenlijk bedrag van f 104. De secretaris leest de namen der aangesla- genen, waarna eenige leden opmerken, dat daarop meerdere personen niet voorkomen, die in 't bezit zijn van een hond. De voorzitter zal dit laten onderzoeken. In verband hiermede vestigt dhr. v. Heese er de aandacht op, dat in zijn bpurt dikwijls honden rondloopen, di blijkbaar geen meester hebben en waarvan men veel last ondervindt 't Was wenschelijk deze dieren op te ruimen want verjagen helpt niet, ze komen telkens te rug. De voorzitter zegt, dat de menschen die zul ke dieren aanhalen er zich aan blootstellen, aangeslagen te worden, indien ze de politie niet waarschuwen. Met de klacht zal worden rekening gehou den. V. Vaststelling vermenigvuldignigscijfer ge meentelijke Inkomstenbelasting. Met algemeene stemmen blijft dit gehand haafd. VI. Rondvraag. Neen, Mathieu, maar dagbladen, en memorie, stukken, die ik onmogelijk weer zou kunnen vervangen, een arbeid die mij veel tijd ge kost heeft. Men zal ze u wel terugbrengen, mijnheer. Ik geloof niet dat er iets in lig't, wat mijn adres opgeeft. Hoe heeft mijnheer ze verloren? Op straat, Mathieu, terwijl ik met een kunstenmaker handgemeen was. Heeft mijnheer gevochten! O ja! Mathieu. En met een kunstenmaker nog wel Een ellendeling, daar kunt gij staat op ma ken, Mathieu; maar het gold het leven Van een kind! Op dat oogenblik werd er gebeld, het was een cliënt, die M. Audoin wenschte te spreken. Verscheidene bezoeken volgden elkander in het kabinet van den advokaat op, toen de voddenraper zich liet aandienen. Hem ziende binnentreden, riep de jonkman verbaasd uit: Hoe! zijt gij het? Hérkent gij mij, mijnheer? Advokaten hebben een goed geheugen. Maar wie heeft u mijn adres opgegeven, wie heeft u mijn naam gezegd? Mijnheer, antwoordde Aurillac met een ont roerende stem, deze portefeuille behoort u toe En ik kan u niet zeggen, met welk een vreugde ik die wedervind Uw adras stak in de tasch, mijnheer. En het kind? vroeg Maximiliaan belang Dhr. v. Heese informeert, welke personen onder de ventvergunning vallen, waarop de voorzitter antwoordt: alle personen, die hun waren langs de huizen te koop aanbieden, dering gemaakt kan worden voor arme stak- Dhr. v. Heese vraagt of er dan geen uitzon kers, die den winkeliers geen schade aandoen, b.v. P. v. Swaal. Dhr. de Waal acht genoemde persoon nog flink geschikt tot arbeid in 't bietensteken kan geen onzer zich met hem meten. De voorzitter vindt het moeilijk uitzonde ringen te maken op deze verordening. Verder geeft de voorzitter te kennen, dat, wie klachten heeft over 't electrisch licht, maar dadelijk moet waarschuwen, de electriciën is telefonisch met spreker aangesloten. Dhr. v. Heese zou eenige reductie wenschen op de prijzen van den electrischen stroom voor kracht boven een bepaald aantal K.W.U. De voorzitter^ stelt reductie in 't verschiet. Na uitbetaling presentiegeld wordt de ver gadering gesloten. WIJZIGING DER PREMIKN EN WEDUWEN- RENTE. Terugbetaling der premiën en Weduwenrente. Staatsblad 56 van 28 Februari 1930 bevat de bepalingen en tarieven, waarop het voortaar. mogelijk is bij het Rijk een Weduwenrente te sluiten. Geneeskundig onderzoek wordt niet ver- eischt. Tevens opent dit besluit de mogelijkheid, dat bij overlijden voordat de rente wordt ge noten, de reeds betaalde premiën worden te rugbetaald. Ingezonden Mefledeeling (12) met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werkenvlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 6o ct. stellend. Is den geheelen nacht opgepast door een goedhartig jong mensch, en bevindt zich thans ongetwijfeld bij juffrouw Columba. Ik heb u eerst deze papieren willen overhandigen en zal dan een dokter verzoeken naar Petit-Ange te gaan zien. Zou ik mogen vragen hoe gij u van den Rooden Kasper hebt ontslagen? Tamelijk slecht voor hem dat verzeker ik u. Hij heeft mij willen mishandelen zooals de kinderen, die hij martelt, mij met zijn zware st'em willen vrees aanjagen en mij met zijn dikke vuisten te na komen; maar ik was op mijn hoede en weerde hem steeds met uw haak af. Misschien had hij het nog niet zoo gauw opgegeven, als hij niet, bij het geluid van naderende schreden, raadszaam geacht had, zich uit de voeten te maken, mij toeroe pend, dat hij mij wel zou weten weer te vinden Gij zijt even dapper als goed mijnheer her nam Aurillac, en juist omdat ik daarvan over tuigd ben, ga ik u een bekentenis doen. Een gewichtige? vroeg Maximiliaan glim lachend. Gij zult er over oordeelen. Toen ik heden nacht te huis komende, die portefeuille onder mijn vodden vond, wist ik natuurlijk niet wien zij toebehoorde; ik moest ze openmaken om te trachten dit te weten te komen. Dat is zeer natuurlijk, beaamde de advokaat Na het geheim van het slotje ontdekt te hebben, heb ik er al de papieren uitgehaald, die ze bevatte, enik heb ze gelezen, liet de voddenraper er beschroomd op volgen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6