n't Haar STER-TABAK Stadsnieuws. kerknieuws. Zeg mij, welke tabak gij rookt, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij dan zijt gij een rooker van smaak, dan zijt gij een kenner, die slechts het beste verlangt. Op 31 Dec. telde de vereeniging 348 leden. Nadien hebben zich nog 19 nieuwe leden aan gemeld, zoodat er thans 367 leden zijn inge schreven, allen wonende ten Oosten van het Kanaal. De bewoners ten Westen zijn onder gebracht bij de afd. Sluiskil. De eerw. zuster wijkverpleegster heeft in 35 gezinnen 935 bezoeken afgelegd. In 104 gezin nen werden vèrplegingsartikelen afgegeven. Tot bestrijding der tuberculose bezocht de zuster 7 gezinnen en legde 195 bezoeken af. aan drie gezinnen zijn versterkende middelen verstrekt (melk, vleesch en spek). Aan één gezin werd hulp in de huishouding verleend. Eén patiënte werd in het Ziekenhuis te Sluis kil verpleegd. Aan een ander werden de reis kosten vergoed naar een consultatiebureau. Door de bemoeiingen van het Wit-Gele Kruis is bij een patiënt een huis verbouwd. Herinnerd wordt aan het groote aandeel dat Zuster Agatha hierin heeft gehad.. Het verslag brengt haar hiervoor hulde en dank. Ook onzen burgemeester zijn wij in dezen grooten dank verschuldigd, aldus het verslag. Vervolgens bracht de penningmeestereese haar verslag uit. Hieruit bleek, dat werd ont vangen f 863,46 en uitgegeven 804,48, zoodat er een klein batig slot te boeken is. Voor de Tuberculose-bestrijding ontving men aan subsidie f 317 terwijl werd uitgegeven f 318,28, zoodat hierop een klein tekort te boeken viel. Bij de bestuursverkiezing werden de zitting hebbende leden gehandhaafd. Tot besluit werd door den medischen ad viseur" en schoolarts, dokter Puylaert, een le zing gehouden met lichtbeelden die in één woord prachtig en goed geslaagd kan worden genoemd. Spr. weidde in hoofdzaak uit over de in 1929 behaalde resultaten bij het onder zoek der schoolkinderen. Hierbij maakte de dokter duidelijk, hoeveel verschillende ziekten bij het kind voorkomen, die, als ze tijdig in behandeling worden genomen, zeer goed kun nen genezen worden, ziekten waarvan de ouders geen flauw vermoeden hebben. Jam mer, dat de dokter ontijdig de vergadering moest verlaten om zich naar een patiënt te begeven. SLUISKIL. Ernstig ongeluk. Op de nieuwe fabriek had Maandagnamiddag, even voor half vijf een Italiaansch werkman het ongeluk van een 8 meter hooge stelling te vallen. Hij werd in deerniswekkenden toestand in een barak ge dragen. Een der Paters Capucijnen,, ijlings ontboden, diende de H.H. Sacramenten toe. Dokter van Loy, mede spoedig aanwezig, liet den ongelukkige naar de R.-K. Verpleging overbrengen, alwaar een onderzoek met Rönt genstralen werd ingesteld. Naar wij vernemen zou een ernstige wervel fractuur geconsta teerd zijn. De man leed veel pijn. De cokesfabriek. In verband met het inwer king treden der 3de en 4de batterij (oudecop- pée-ovens), werden Maandag n Dinsdag weer verschillende werklieden aangenomen, die vóór de staking deze ovens bedienden. PHILIPPINE. R.-K. Zangvereeniging. O. B. K. In de jl. Zondag gehouden vergadering van de in 1895 alhier opgerichte zangvereeniging Oefening Baart Kunst is, na breedvoerig overleg, met algemeene stemmen besloten de vereeniging te ontbinden. Plechtige communie. Zondag 8 April a.s. Zullen de kinderen van deze parochie die daar voor in aanmerking komen, hun plechtige H Communie doen. TER NEUZEN. Onderwijzersbenoeming. Tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare lagere school te Scoon dijke is benoemd de heer A. Verpoorte, alhier. Kerkraam. Dezer dagen is weer een nieuw ge brandschilderd raam geplaatst en wel boven den biechtstoel van den kapelaan Naar gemeld wordt, zullen omstreeks Paschen alle oude ra men vervangen zijn door nieuwe. Diploma motorkennis. Het diploma van den cursus in motorkennis uitgaande van den Kring Walcheren der Z. L. M. is Zaterdag o.a. uitgereikt aan L. F. Kayzer, alhier. AXEL. Jubileum. Naar de Ax. Crt. meldt, was het gisteren 25 jaar geleden, dat dokter J. C. Bom zich" te Axel als arts vestigde. OngevaL Maandagvoormiddag kwam de heer C. de B. met zijn fiets voorbij den draai aan fa. Wilking in botsing met een auto waar bij hij aan been en oor gekwetst werd. KOEWACHT. Wit-Gele Kruis. Den heer C. C. De Volder hoofd der school alhier is benoemd tot secre taris van het Wit-Gele Kruis, in plaats van wijlen den heer A. Geerards. Mooie daad. De Rederijkerskamer heeft f 80 afgedragen aan het Jongenspatronaat, zijnde de netto opbrengst van de tooneeluitvoering. R.-K. Boerenbond. De Vrijdagavond gehou den jaarlijksche algemeene vergadering van den R.-K. Boerenbond, de R.-K. Veeverzeke ring en den R.-K. Jongen Boerenstand werd bijgewoond door een 60-tal personen. De verschillende jaarverslagen werden uitge bracht. Dat van de R.K. Veeverzekering maakte mei ding van een datig saldo van f 364,32. De R.-K. Jongeboerenatand telt thans 25 leden. De heer F. Hense, inspecteur van den N. C. B. te Hulst hield een belangwekkende voor dracht over de Ziektewet. Door spr. werd mede krachtig aangedrongen op het voeren eener ordelijke administratie. ZllIDDORPE. Boerenbond. Ten huize van de gez. Moerdijk alhier werd Zondag jl. de jaarlijksche alge meene vergadering van de Coöperatieve Boe renleenbank gehouden. Oudergewoonte was het bezoek bevredingend. Uit het jaarverslag bleek, dat het jaar 1929 het Jubiléjaar met hooge spaarrente 4 pCt. en lage leenrente 4.3 pCt. voor de Bank erg gun stig is geweest. Het aantal Spaarbankboekjes van 372 tot 412 gestegen en de totale spaar gelden van f 470334,21 tot f 579428,13. In de Spaarbank was ingelegd ruim f242000 tegen f 191000 (ruim) in het jaar 1928. Aan spaarrente is door de spaarders die ver deeld zijn over 12 Nederlandsche en 6 Belgische gemeenten, f 20536,76 verdiend. In den loop van 1929 werden 14 nieuwe voor schotten verleend tot een gezamelijke waarde van f 88600 terwijl er van de bestaande voor schotten f 12881,41 afgelost werd. Op 31 December 1-929 had de Bank aan haar Jeden als voorschotten uitgeleend f 197522,06; waarvan zij f 6522,24 rente ontving. Er werden 10 voorschotten geheel afbetaald. In loopende Rekening had de Bank op 31 December te .goed f 401231,10 tegen f 359229,70 op 31 December 1928; daartegenover stond op dezelfde data respectievelijk f 34917,31 en f 28146,71 schuld. Aan rente werd ontvangen f 16401,73 en uitbetaald f 533,71. Bij de C.B. te Utsecht was geplaatst f 275000 in jaardepot en f 84861,99 dagelijksch beschik baar. Van de C.B. ontving onze Bank f 14714,87 rente, tegen f 11800,67 in het vorig jaar. De zuivere winst over 1929 bedraagt f 767,69 en dat met het geringe verschil van 0.3 pCt. in spaar en leenrente. In totaal werd er in 't Jubiléjaar f 1066961,28 verhandeld, tegen f 954556,32 in 1928. De heeren M. Puylaert en C .de Munck, die respestievelijk als lid van den Raad van Toezicht en als lid van het Bestuur aan de beurt van aftreding waren, werden als zoodanig herkozen. Voor 1930 is de spaarrente 3,84 pCt. of 16 cent per halve maand van f 100 en de leenrente 4.50 pCt. terwijl alle provisie afgeschaft is. HULST. Zeeuwsch Vlaamsch Middenstandstentoon stelling voor Handel en Industrie. Het Uit voerend Comité voor bovengenoemde Tentoon stelling, die zal gehouden worden van 1525 Augustus 1930, ter gelegenheid van de feesten ter herdenking van het 750-jarig bestaan der stadsrechten van Hulst, heeft aan belangheb benden een circulaire verzonden, houdende de voorwaarden voor deelneming aan deze ten toonstelling. LAMSWAARDE. Been gebroken. Zondag had bij den voetbal wedstrijd OranjeHontenisse de speler v. L. het ongeluk zoodanig te vallen, dat hij een been brak. ST. JANSTEEN. Schieting. Zondag werd alhier eene schieting op de staande wip gegeven bij den heer C. Ir. Everaard. De vogels werden afgeschoten door: A. Esseling, Hulst, Hoogvogel en zijvogel F. de Rechter, alhier zijvogel, Th. Dubois en A. de Block, beiden alhier, de kallen. Ongeval. Zondag kreeg de speler J. v. O. al hier bij het voetbalspel een schop tegen het been, waardoor hij den wedstrijd moest sta ken. BOSCHKAPELLE. Been gebroken. Een zoontje van A. D. uit de buurt Luntershoek is Zaterdag bij het spelen op het erf van den landbouwer J. v. D. van een hooischelf gevallen waarbij het een dijbeen brak. De kleine is naar Sluiskil vervoerd. BRESKENS. Tariefverlaging Prov. Boot. Het tarief der vrachtprijzen voor goederen op den Provin cialen Stoombootdienst op de WesterSchelde is herzien en gedeeltelijk verlaagd. De nieuwe ta rieven gaan reeds 1 April a.s. in. OOSTBURG. Middelbaar onderwijs. Tot leden der com missie van toezicht op het Middelbaar Oonder wijs zijn benoemd de heeren mr. A. E. van Eldik-Thieme en I Risseeuw Jr. Pensioengrondslag burgemeester. De pen sioengrondslag van den heer P. Erasmus, bur gemeester onzer gemeente, is vastgesteld op f 2700. Belastingen Het percentage voor de gemeen telijke inkomstenbelasting is vastgesteld op 1. Verlaging electriciteitsprijs. Van gemeente wege is besloten tot een belangrijke reductie op de prijzen van den electriscben stroom voor kracht. Algem. Nederl. Verbond. Vrijdagavond had alhier een vergadering plaats van het algem. Nederlandsch' Verbond, af deeling Oostburg. Als spr, trad op de heer J. P. Roosendaal, lee- raar aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers over het onderwerp: Uit en over poëzie. Leeraarsbenoeming. Tot leeraar aan de R.H. BS. is benoemd de heer dr. F. C. A. Philips, thans in tijdelijke betrekking aan die school. Wegencommissie* Zaterdag jl. werd in het Gemeentehuis een bijeenkomst gehouden ten einde te komen tot het oprichten van een We gen-commissie Deze bijeenkomst werd door den heer Mr. P. Dieleman, voorzitter der Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond geleid, die het doel van zulk een Commissie uiteen zette: het verbeteren van wegen, die door het Rijk en provincie onderhouden wor den, en verbinding vormen tusschen de ver schillende dorpen, tertiaire wegen en wel met rentelooze voorschotten van de provincie. In de daarna gevormde Commissie namen 11 le- leden plaats met als voorzitter de heer P. Eras mus burgemeester van Oostburg, en Ir. I. A. van Cruijningen te Oostburg. als secretaris. (Br. Crt.) Mooie opdracht. Door de P.Z.E.M. te Vlissin- gen is onderhands opgedragen aan de firma Schippers Nauta alhier, de bouw van circa 5 K M. Laagspanningnet met hulsaansluitin gen enz. langs den weg van Oostkapelle naar Domburg. iDgeiODdec We.dedeelino (46) Gemeenteraad. Donderdag, 27 Maart, verga derd de raad dezer gemeente, des namiddags om 6 uur. Aan de orde: I. Mededeeling Ingekomen Stukken. II. Aanbieding verslag van het armwezen over 1929. III. Aanbieding verslag ingevolge art 58 der Woningwet over 1929. IV. Uitloting aandeelen in de geldleeningen der gemeente van 1893, 1915, 1923, 1924 1925, 1926, 1928 en 1930. V. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van D. van den Berg op 1 April a.s. VI. Vaststelling kohier der belasting op de honden over 1930. VII. Voorstel tot toetreding als lid van den op te richten Provincialen Brandweerbond. VIII. Verzoekschrift van de Hondendresseer- vereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" om een subsidie uit de gemeentekas over 1930. IX. Verzoekschrift van de R.-K. Midden- standvereeniging „De Hanze" en de R.-K. Werk liedenvereeniging „St. Petrus", om steunver- leening voor de inrichting van een autobus dienst op Sluiskil. X. Verzoekschrift van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" om f 700 subsidie voor de T. B.C.-bestrijding in de gemeente. XI. Voorstel tot vaststelling verordening op de heffing en op de invordering van besmet telijke ziektengelden in de gemeente, XII. Voorstel om geen gebruik te maken van de bevoegdheid volgens de Ziektewet om een deel der premie van het loon der verzeker den af te houden. XIII. Voorstel tot verlaging electriciteits- prijzen der gemeente. XIV. Voorstel tot het geven van namen aan nieuwe straten. XV. Voorstel tot verkoop van 't in 1929 aan gekocht onroerend goed van F. J. van Kerk- voorde. XVI. Voorstel tot intrekking van landpach ten. XVII. Voorstel omtrent de uitvoering der erfpachtscontracten en tot 't nemen van maat regelen tegen achterstallige scnuldplichtigen. XVIII. Verzoekschrift van de groot-indus- strieën in de gemeente om bevordering aanleg centrale watervoorziening. XIX. Verzoekschrift van V. de Vleesschauwer XIX. Verzoekschrift van V. de Vleeschauwer en andere ingezetenen om medewerking tot ontbinding der Zeeuwsch-Vlaamsche Water leidingsmaatschappij XX. Voorstel tot wijziging der gemeente-be- grooting voor 1929. Kies vereeniging. Wij herinneren onze lezers aan de vergadering van de R.K. Kiesvereeni- gmg, welke Donderdagavond half 8 in het pa tronaat zal worden gehouden. Paard verdronken. Toen Maandag jl. de knecht van den heer N., kolenhandelaar, al hier met een wagen, bespannen met twee paarden ter hoogte van de wijk Stuiver langs het Kanaal reed, geraakte plotseling het aan schijn van de wagen los. De paarden schrok ken hiervan en sloegen op hol, den wagen in woesten ren meeslepend tot hij tegen eenige boomen botste, kantelde en in het Kanaal tuimelde, waarbij ook beide paarden te water geraakten. Een der dieren kon worden gered, het andere verdronk. De voerman kon nog juist bijtijds van de kar springen. Hij kwam met den schrik vrij. R.-K. Vrouwenbond. Donderdagavond 7 uur houdt de R.-K. Vrouwenbond ((waarom op denzelfden avond als de R.K. Kiesvereeniging?) zijn jaarvergadering. De agenda vermeldt o.a. een lezing met lichtbeelden over het commu nisme. Malaisé in de Glasindustrie. Zooals bekend, heerscht er reeds sedert November van het vo rige jaar een malaise in de glasindustrie, welke speciaal in de af deelingen slijpen en polijsten van de glasfabriek te Sas van Gent de werk gelegenheid heeft doen verminderen. Teneinde ontslag van arbeiders zoolang mo gelijk te voorkomen, had de directie in bedoel de afdeelingen het aantal werkdagen tot 5 per week teruggebracht. Door de arbeidersbonden is er toen in Januari jl. op aangedrongen om desnoods met ontslag van het overcomplete personeel de volle werkweek aan bedoelde afdeelingen te herstellen. De directie bleek hiertoe bereid en verklaarde, alsdan 3035 man naar huis te moeten zenden. In onder ling overleg is toen besloten de uitvoering van dezen maatregel nog drie maanden op te schorten. Mocht in dien tijd de toestand niet verbeterd zijn, dan zou het ontslag een feit worden. Waar de verhoopte verbetering is uit gebleven, is, naar wij vernemen, thans aan de bedoelde 35 arbeiders ontslag aangezegd. Bovendien zullen in verband met het doo- ven van den 3en oven per 5 April a.s. nog 37 man ontslagen worden. Deze laatste maatregel was te voorzien, daar het in werking stellen van dezen 3en oven een boven-normaal ver schijnsel was, en als zoodanig als een tijdelijke maatregel beschouwd moest worden. Wij meenden goed te doen, bovengenoemde feiten, welke ons bij informatie door de direc tie werden medegedeeld, hier vast te leggen, daar ons geruchteh ter oore kwamen als zou den 150 man op de nominatie staan om ont slagen te worden. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is hiervan momenteel geen sprake. Hanze. De voorgenomen gezamenlijke reis van Hanzeleden naar de Brusselsche Jaarbeurs zal bij genoegzame deelname Maandag, 7 April a.s. doorgaan. Directeur postkantoor. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 Mei aan den adjunct-re ferendaris der posterijen, telegrafie en telefo nie, B. Ranke, directeur van het post-, en tele graaf- en telefoonkantoor, alhier, eervol ont slag verleend. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze stonden he den de volgende personen als werkloos inge schreven 1 Fabrieksarbeider. (oQesontfen Meledeellog Purol wrijven des morgens; daardoor wordt het mooier en zachter en blijft boven dien na het kammen den geheelen dag keurig zitten. Uoo» 30. Tube 80 ct. Bi) Apoth. G Proqlattn SELZAETE. De Klokken van Corneville. Op veelvulidg verzoek zal Zondag a.s. (halfvasten) het suc cesnummer van Selzaete's tooneelvereeniging, de Klokken van Corneville, nog eenmaal ten tooneele worden gebracht. Men verwacht groo ten toeloop, zoodat tijdig plaatsbespreken wordt aangeraden. Bijzonderheden vindt men in de in dit num mer opgenomen advertentie. Margaretha Sinclair. Pater E van Voorst tot Voorst S. J. schrijft; Namens Z. H. den Paus heeft Kardinaal Gas- parri onlangs het volgende schrijven gezonden aan Pater Agius S. J. over de devotie tot Marga retha Sinclair. Commentaar is hierbij overbo dig. Duidelijk blijkt, dat de H. Vader vurig hoopt en met aandrang bidt, dat men in bree der kring Margaretha's voorbeeld zal navolgen. De duizenden die Margaretha ook in Neder land reeds vereeren, zullen zich verheugen over deze tijding, en, terwijl zij met grooter vertrou-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2