Voor doo Schoonmaak „De Zeeuwsche Koerier". Sas ra» Geel L ,r diens geheelen Inspan Kerknieuws. L 0 0 r d e s. -I WEET Gl.fl— La udbouvgereedscbap Advmrtmniiên. Donderdag 27 Maart 1930, logeionieo Meledeellog (6) Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig ren pot Sprufol Bij alle Drogisten. Nationale Bedevaart. 4 stuks Paarden to 17 stuks Hocrnvee 7 Vette varkens. 50 Kippen en Hanen. Bandbeud. degewerkt, aan de moeder- en bakercursussen. Ik hoop dat onze Commissie onder Gods Ze gen haar werk moge voortzetten in het belang van de Katholieke Zuigelingen van ons gewest die eens fiere Katholieke vrouwen en mannen van Zeeuwsch Vlaanderen moeten worden. Vervolgens bracht de enquêtrice haar jaar verslag 1929 uit, waarvan de inhoud reeds hier boven is weergegeven, Beide verslaggevers werden met applaus en huldigende woorden van den voorzitter be dankt. De voorzitter wees er dan op, hoe tot dus verre de Commisie hoofdzakelijk in Oost-Z.-Vl. haar werkkring heeft gezocht en gevonden. Dit moet voor de afdeelingen in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen een teleurstelling zijn geweest. Een en ander is echter niet geheel de schuld der Commissie. De excentrische ligging van het 4e district speelt hierbij een voorname rol. Het Dagelijksch Bestuur en de Commissie van toe zicht hebben besloten het geheele terrein dit jaar intensiever te gaan bewerken. Daarvoor is evenwel medewerking noodig van alle af deelingen. De afdeelingen dienen hun wen- schen kenbaar te maken. Op het program staan moedercurssusen maar vooral ook bakercursus sen. Men moet echter weten, wie aan de baker cursussen willen deelnemen. Het is de taak der afdeelingen, zegt spr., die aspirant-deelneem sters op te sporen. Als in West-Z.Vl. blijk wordt gegeven van voldoende belangstelling, zou men de enquêtrice gedurende een drietal maanden naar West-Z.-Vl. willen detacheeren tot het geven van evengenoemde cursussen. Wat de belangstellling in het algemeen be treft, deze is nog niet overal zoo groot als ge- wenscht ware. Dat blijkt uit het organiseeren der bloempjesdagen. Van de 21 afdeelingen doen er nog acht niet aan mee, hoewel uit haar zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt (speld jes verkrijgbaar worden gesteld enz). De op brengst, die in 1928 f 500 en in 1929 f 520 be droeg toont geen voldoende stijging. Spr. leest dan de namen der afdeelingen voor, die aan de bloempjesdagen hebben meegewerkt. IJzen- dijke (waaronder ook Biervliet en Hoofdplaat resorteeren) spant met een opbrengst van f 128 de Kroon. Spr. zegt,, dat men ook dit jaar een bloempjesdag hoopt te houden. Zoolang de bij drage van de Provinciale Commissie zoo abso luut onvoldoende blijft, moet dit volgehouden worden. Spr, hoopt, dat men het volgnd jaar melding zal mogen maken van een ruime bij drage van de Rijkssubsidie voor de vereeni- ging. De periodiek aftredende Commissieleden werden herkozen. Vervolgens kwamen de hierboven weergege ven reglementswijzigingen in behandeling. Door een der leden werd erop aangedronge.i een bepaling op te nemen, waardoor een gelijk tijdig aftreden van voorzitter en secretaris wordt voorgelezen De voorzitter antwoordde dat hiermede bij het opmaken van de rooster rekening wordt ge houden. Besloten werd, in het reglement een bepaling op te nemen, waarbij aan afdeelingen per 259 leden één stemgerechtigd afgevaardigde wordt toegekend, met dien verstande, dat afdeelin gen met meer dan 250 leden, recht hebben op een tweeden, derden enz. afgevaardigde, zoo- dra hun ledental de helft van het begonnon tweede derde 250-tal enz overschijdt. Voorts werd goedgevonden, dat de Commissie zelf zal bpalen of de vergaderingen te Terneuzen of te Sas van Gent zullen worden gehouden Bij de Rondvraag kwam het tot een uitvoe rige discussie over het subsidie vraagstuk waar bij van meerdere zijden de vergaande onbillijk heid van de huidige regeling werd betoogd. Een der leden informeerde naar de voorwa n' den, waarop de afdeelingen tot de Federatie konden toetreden. De voorzitter deelde mede, dat 20 ct. per lid per jaar moest worden afgedragen aan het Hoofdbestuur. Echter wordt het Hoofdbestuur steeds gaarne bereidgevonden om noodlijden den afdeelingen tegemoet te komen. De heer de Kort (Axel) informeerde naar de verplichtingen der aangesloten afdeelingen. De voorzitter antwoordde, dat slechts gevraai d werd een bloempjesdag te organiseeren. De heer de Kort adviseerde, die organisatie over de heeren pastoors te doen loopen. D voorzitter antwoordde, dat zulks in het voornemen ligt, aangezien het vorige jaar, tea gevolge van een minder actief optreden van sommige afdeelingsecretarissen, de opbreng t niet aan de verwachtingen heeft bantwooid. Rector Brouwers (Hulst) verzocht in zijn kwa liteit van inspecteur van Bijzonder Onderw js dat men, waar het ging om de hygiëne van h t kind, ook contact zou zoeken met de R.-K. On derwijzers-organisatie te Hulst en Oostburg. De voorzitter antwoordde, dat deze kwesiie bereids is aangesneden in de Provinciale Com missie. Nadat nog enkele vragen waren beantwoo- .1, was de agenda dezer vergadering afgewerkt c-n werd overgegaan tot een bespreking teneinde i e komen tot oprichting van een ProvinciaLii Zeeuwschen Bond van het Wit-Gele Kruis. Deze besprekingen werden geleid door D_ Gribling uit Haarlem, voorzitter van de Divei e Federaties in het bisdom Haarlem. Dr. Gribling gaf een korte toelichting op h t voorstel om een Prov. Bond te stichten. Sp.\ wees er op, dat hiertoe slechts noodgedwong, i werd overgegaan, wijl men liefst elke verzwak king van het diocesaan verband zou verme den. Van hoogerhand is echter thans op de wenschelijkheid gewezen om zich provincial te organiseeren. Spr. liep dan vluchtig de con cept-statuten na en lichtte deze met enkele voorbeelden uit andere provincies toe. Notaris Dumoleyn zag den zetel van den Bond liever te Hulst dan te Middelburg wijzend op de wenschelijkheid, dat voorzitter en secretaris in dezelfde plaats wonen. Dr. Gr. antwoordde, dat men het hierover on derling eens moest trachten te worden. Gemeen lijk pleegt men de hoofdplaats der provincie als zetel aan te wijzen. Het is absoluut geen bezwaar dat voorzitter en secretaris beiden el ders wonen. Spr. somde dan de voordeelen eener provin ciale organisatie op. O.a. zal men in gunstiger conditie komen voor het verkrijgen van Rijks- en Provinciale subsidie, ten aanzien van het schoolartsenistituut, enquêtrice, kleuterzorg, etc. Bovendien zal een practischer samenwer king mogelijk worden. Dr. Hermans meende, dat men zich veel last op den hals ging halen zonder dat er naar evenredigheid voordeel tegenover stond. Dr. Gr. betwistte zulks. De Weleerw. heer Terwischa-van Scheltinga, leider van het Katholiek Nationaal Secretariaat voor Volksgezondheid (opgericht 1 Augustus jl.), noemde het begrijpelijk, dat tegen het denkbeeld van provinciale organisatie moei lijkheden werden gemaakt. Het gaat er echter om, of de bezwaren tegen de voordeelen op wegen. Geld zal de oprichting van een Pro vincialen Bond aan de afdeelingen niet kosten. Het bedrag, dat ze nü aan de Federatie beta len, gaat dan eenvoudig naar de Prov. Bond. Een groot voordeel van de oprichting is, dat een eind komt aan den toestand, die thans bestaat, dat nl. de afdeelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen niet het minste contact hebben met die boven de Schelde. Als men aanstonds bij de Prov. regeering iets wilde bereiken, zou het eenige middel zijn als de thans be staande toestand gehandhaafd bleef dat Zeeuwsch-Vlaanderen zich tot het Federatie bestuur te Breda wendde en Zeeland-boven- de-Schelde tot dat te Haarlem en dat men dan via de beide Federatiebesturen contact trachtte te krijgen. Bestaat er een Prov. Bond, dan kan die namens alle afdeeling in de Pro vincie Zeeland spreken. Wat de beweerde administratieve rompslomp betreft, aldus spr., daarmee zal het wel los- loopen. Ik zie niet in, aldus spr., dat die grooter zal zijn dan thans, nu alles over de Federatie loopt. Een groot voordeel is voorts, dat het bestuur van een Prov. Bond beter de behoeften in zijn rayon zal kennnen dan het Federatie-bestuur en zoodoende ook beter zal kunnen bevorde ren, dat er afdeelingen worden gesticht, waar die nog niet zijn. Dat is o.a. gebleken in 't Gooi en in Salland waar, na oprichting van een Prov. Bond, in ruim iy2 jaar tijds 10 a 12 yer- eenigingen zijn opgericht. Dikwijls vergaderen is niet noodig. Natuur lijk kost het eenige moeite. Doch men mag veilig zeggen: 't is de moeite waard. Ten slotte wees spr. erop, dat nog nooit zoo sterk als thans de behoefte is gevoeld aan een samentrekking van alle belangen, die moeten opkomen Voor de volksgezondheid. Tot mijn verwondering, aldus spr., heb ik gehoord, dat sommige afdeelingen in dit ge west nog niet zijn aangesloten bij de Diocesane organisatie. Hoe gewenscht die aansluiting is, toonde spr. met een voorbeeld uit een andere provincie aan. De stemming op het Departement ten aan zien van de Wit-Gele Kruis-beweging is mo menteel heel wat milder en waardeerender, dan ze ooit is geweest, zeide spr. Dit moge ons hoopvol stemmen. Doch om wat te bereiken, is het noodig, dat we één zijn, dat we kunnen spreken namens allen. Spr. eindigde met de aansporing om een Prov. Bond te stichten. De moeite, hiervoor be steed, zal door het voordeel, dat er uit zal voort vloeien, ruimschoots worden beloond. (Krachtig applaus). Op een vraag, of ook Wit-Gele Kruis-af- deelingen van boven-de-Schelde vertegen woordigd waren, werd geantwoord, dat 's Heerenhoek en Kwadendamme present waren. De heer van Hecke (Sas van Gent) bepleitte den voorgestelden vorm van samenwerking. Spr. betoogde de wenschelijkheid om door sa menwerking te komen tot oprichting van een sanatorium voor T.B.C.-lijders in Zeeuwsch- Vlaanderen. Zooiets kan alleen door nauwe sa menwerking worden bereikt. Een afgevaarigde uit Aardenburg stelde de vraag, welk nut het heeft voor Z.-Vl. om sa men te werken met de afdeelingen boven de Schelde, gezien ook de moeilijkheid der ver bindingen. De Weleerw. heer T. v. Sch. antwoordde, dat ook hier geldt: hoe sterker hoe beter. Pastoor Doens (Sas van Gent) wees erop, dat de verkeersmoeilijkheid tusschen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen onderling veel ern stiger is dan die met Zeeland boven de Schelde. Pastoor Nuyen Cs Heerenhoek) verklaarde, dat het den weinigen afdeelingen boven de Schelde vooral daarom te doen is, dat zij niet alleen blijven staan. Pastoor Buijsrogge (IJzendijke) was van meening, dat men te vlug van stapel zou loo pen als men thans reeds een bond stichtte. Er is geen tijd geweest om het voorstel in de af deelingen te bespreken. Spr. opperde het denk beeld het definitieve besluit tot oprichting tot een volgende bijeenkomst aan te houden. Dr. Gribling kan daar iets voor voelen. Als men meent, dat de zaak niet voldoende is voor bereid kan men de definitieve besliuftng uitstel len. Doch de vergadering zou zich in principe voor de wenschelijkheid van oprichting van een Prov. Bond kunnen uitspreken en de aan wezige afgevaardigden zouden het denkbeeld in hun resp. afdeelingen kunnen propageeren. Liefst voor Paschen zou men dan een oprich tingsvergadering kunnen beleggen. Spr. meen de, dat ook een voorloopig bestuur zou kunnen gekozen worden bestaande uit 4 leden uit Z.-Vl. en 1 lid uit Zeeland-boven-de-Schelde. Met 13 stemmen voor en 1 tegen (IJzen dijke) werd dan in principe tot oprichting van een Prov. Bond besloten, terwijl tot leden van het tvoorloopig bestuur werden gekozen de heeren C. F. A. M. van Horsigh (burgemeester van 's-Heerenhoek) B. Truffino (burgemeester van Hulst), P. van Hecke (Sas van Gent), L. P. Noliet, C. H. M. Plas- schaert (wethouder te St. Jansteen) De Weleerw. heer Terwischa-van Schel tinga herinnerde alsdan aan de pogii gen, die worden aangewend tot oprichting van een Centraal Bureau voor Volksgezondheid een instituut, dat niet langer kan worden gemist. De oprichting van een nationaal se cretariaat, waarvan spr. de leider is, is de voorbereidende stap in die richting. Wil echter dit Centraal Bureau er komen en goed functionneeren, dan is de medewei king der afdeelingen noodig. Zoo nu en dan worden door het secretariaat inlichtii gen gevraagd. Daartegenover staat, dat het se cretariaat ook steeds bereid is, inlichtingen van algemeenen aard te verstrekken. Spr. vroeg heden in het bijzonder medewei king voor het pas-opgerichte orgaan door het aanwerven van abonnementen etc, en ook door het zenden van berichten, de actie in Zeeland betreffende (b.v, een beknopt ver slag van gehouden vergaderingen, desnoods krantenknipsels etc.) We treden nog veel te weinig naar buiten, zegt spr. Men heeft nog geen flauw vermoeden van wat bij ons werkt en leeft. Het orgaan biedt de gelegen heid. hierin te voorzien. We mogen gerust eens naar voren komen. Spr. eindigde met een herhaald beroep op aller medewerking. Pastoor Preyers (St. Jansteen) vroeg nog hoe het staat met de ziekenhuisverzekering. Kapelaan T. van Sch. antwoordde, dat hiervoor niet voldoende animo ble» k te bestaan. Spr. adviseerde zich te wenden tot de Federatie te Breda en te informeeren of aansluiting bij de ziekenhuisverzekering, mogelijk is. Ik geloof zeker, dat het gaat, zeide spr. Met een kort dankwoord sloot de voor zitter hierna de bijeenkomst. Groote voorraad Kastpapier, Kastranden, Punaises etc. voorradig in den Boekhandel Ook voorhanden een nieuwe collectie School- en Muziek- tasschen, Acte-mappen, Abonnement étuis, School-étuis enz. enz. Ziet de étalage Besloten Retraite St. Geradushuis, Seppe. MAART. 25—28 Meisjes. 29 Maart 1 April Dienstplichtigen. APRIL 14 Huismoeders 47 Gereserveerd. 8llLeden van St. Rafaël (Bisd. Breda). 1215 St. Bonifac.-Lyceeum 16—19 Heeren van deftigen stand. 1922 (Paaschdagen) Mannen en Jonge lingen. 25—26 E.K.-dagen voor Heeren Onderwijzers (Bisdom Breda). 28 April 1 Mei Leden van St. Raphaël (Afd. A'dam) MEI 36 Heeren Vincetianen. 69 Boerenbonders. 912 Gereserveerd. 1316 Jonge dames van den Middenstand. 16-^-19 Gereserveerd Retraite der Eerw. Zusters. JUNI 36 Meisjes. 710 (Pinksterdagen) Mannen en Jongelingen 1013 Gereserveerd. 1316 Gereserveerd. 1720 Leden van St. Michaël. Van Brussel 412 Juni 1930. Leider Z.E. Heer Pastoor SWALUS. Spoorkaart 2e kl. f 48.30, 3e kl. f 31.10. Hótel iekl.A f40.30, iekl.Bf32. 2e kl. f21.70, 3e kl. f17,85. (16) Inlichtingen en prospectus bij Mevr. COUMANS, Nieuwstraat 1Roosendaal. dat de Sanguinose zulk een voor treffelijk middel is? Voor allen die zwak en moede zijndie lusteloos en zonder energie die gedurig vermoeid zijn of lijden aan pijn in het hoofd, in den rug of de lenden; die te moe zijn om te eten, of te zwak om te slapen, is de SanQDiDOBe een opwekkend en versterkend middel, waarvan de nitwerklng snel en verras send is. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c 4. Den Haag. Prijs per flesch f 2.6 fi. f 11.12 fl. f21. Bij Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. (30) De Notaris E. B. DUMOLEYN te Hentenlsse zal, ten verzoeke van den Heer C. L. D'HOOGHE te Sint-Jan steen, op des voormiddags 11 uur, op de door hem alsnog bewoonde hofstede te Heikant, in het openbaar verkoopen bestaande o.m. uit Sulma, bruine merrie, oud 14 jaar, Lena, vosse merrie, oud 12 jaar, Greta, grijze merrie, oud 6 jaar, dik van veulen, Liza, grijze merrie, oud 20 maan den. wm* .ij. 4 baatgevende koeien w.o. 2 be- kalfd, 2 kalfvaarzeu, 2 vette vaar zen, 5 eenjarige vaarzen, hokke- ling, stiertje, en 2 vaarskalveren. 2 menwagens met ijzeren assen en rongen, treemkar, rijtuig (nieuw model) een nieuw getuig, oud rijtuig, wiel- ploeg, tweeschaarploeg, kleine ijzeren ploeg, aardappelploeg, 7 stuks ijzeren en houten eggen, kettingegge, ijzeren rolblok, eikenh, handrolblok, cultiva tor, slede, dorschmachine (Pionnier) met manége, nieuw kapmachine breed 1.75 M., windmolen (merk Verdurmen) tevens klopmolen, stroomolen, raapmo- len, zwingel- en braakmolen, gierbak, zeefden, bascule met gewichten, rie ken,. vorken, spaden, schoppen, mest- haken, bijl en zaag, ladders, zwingen en aanschijnen, menreepen, dekzeilen, paardentuig, nieuwe rijtoom en beu gels, stalbanden, kettingen, kar- en rijtuigkussen, nieuwe kruiwagen, kook- fornuis (250 L.), slijpsteen, 303 balen, 25 graanzakken, manden, delflijn, ei ken koffer, haver- en meelkisten, 2 vleeschkuipen, spoelingkuipen, kieken- ren, dammen, 2 vlasreepen met ban ken, 10 rollen puntdraad, 300 stuks oude en nieuwe weipalen, 15 stuks koppen van olmenboomen geschikt voor bochtstijlen, 2 geboorde eiken pomphouten, 100 boonkodden, 400 bos droge sparresnoei, 500 bos canada- mutsaard. 20000 K.G. voederbieten, 2000 bos stroo, 60 voer mest ver deeld in koopen, gedorschen granen als ioüo K.G. haver, 400 K.G. erwten, 1000 K.G. rogge, 1000 K.G. tarwe en 300 K.G. duivenboonen. MelkqereedscüapOntr omer (Mélotte), tuimelkarn, boterbak met lepel, enz. Verder oonlfl HUISRAAD, als kasten, ledikanten, bank, wasch. machine, potten en pannen en wat meer zal worden gepresenteerd. (90 1

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7