Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Binnenhuid. Gemengd JTteuws. Buitenland. Sociaal JTieuwz. 'Rhevm&tiek Kloosterbalsem 05) „Geen goud zoo goed" INGEZONDEN MEDEDEELING Onderlinge Verzekering» - Maatschappij. U t het Binnenland. desnoods met behulp van tankschepen in de behoefte aan water te Terneuzen en Sluiskil zou worden voorzien. De voorzitter beloofde uiteraard bespreking in B. en W. b. Ontslag aanvrage van Dr. Spruytenburg als gemeente-arts. Op voorstel van B. en W. werd dit ontslag per 1 Mei a.s. verleend met de gebruikelijke dank-formule. De heer Colsen vond in een een ander aan leiding. de vrije artsen-keuze nog eens naar voren te brengen. Die komt nu zeker in de eerst vxolgende zitting aan de orde, zoo informeerde hij. Toen de voorzitter deze conclusie niet wilde onderschrijven wees de heer Colsen erop, dat reeds in 1926 door den Raad tot vrije artsen keuze was besloten, wat den heer van Driel tot de interruptie verleidde: die kwestie is nog ou der dan de p..bak terwijl de heer Bedet iro nisch opmerkte, dat ze verjaard was. De voorzitter vertelde toen nog nadef, dat men nog niets doen kan wijl men nog geen goede oplossing voor het vraagstuk heeft kun nen vinden. Straks komt naast de Ziektewet ook de Ziekteverzorgingswet. Die zal waar schijnlijk de gewenschte oplossing brengen. Op de agenda der eerstvolgende vergaedering mag een voorstel tot wijziging in de bestaande vacature worden verwacht. Naar aanleiding van een verder ingekomen mededeeling, kondigde de voorzitter het plan aan om na afwerking der agenda een com missoriale vergadering te houden. Punt 3 der agenda, voorstel van B. en W. tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan L. de Bruijne en A. C. L. Weijnen, bleek weer een sprijdpunt te zijn. De heer Hamelink opende het vuur op den door B. en W. voorgestelden prijs. Als grond, die minder gunstig is gelegen f 8 moet opbren gen, is er geen reden om grond aan de West- kolkstraat voor f 6 te verkoopen. De heer Scheele vond den voorgestelden prijs eveneens te laag. Hij wilde echter met een gemiddelden prijs van f 7 genoegen nemen. Verschillende sprekers luchtten verder hun hart, dat warm bleek te kloppen voor het voor stel Scheele. De voorzitter had goed betoogen, dat B. en W. tot hun voorstel waren gekomen wijl de beschikbare grond het niet mogelijk maakt, het interieur der te plaatsen gebouwen vol komen aan de eischen te doen beantwoorden en dat verder ook het wonen naast een garage een inconvenient moet worden geacht, 't Hielp allemaal niets. Na een debat met een verleng stuk werd het voorstel van B. en W. verworpen en kregen B. en W. machtiging eventueel den grond voor f 7 af te staan. Tot verkoop van de affuitloods werd dan z. h. st. besloten. Bij punt 5, voorstel B. en W. tot aankoop van het huis met bij behoorenden grond van A M. Verpoorte, agent van politie te Sluiskil, bleek een oogenblik een babylonische spraak verwarring te dreigen. De voorzitter wist dit gevaar echter te be zweren en het voorstel ging er door. Punt 6, voorstel B. en W. om afwijzend te beschikken op het adres van de N.V. Nationaal Houtbedrijf alhier, houdendeverzoek gebruik te mogen maken van een strook gemeentegrond voor het leggen en ingebruik hebben van een werkspoor bleek weer rijk aan haken en oogen. De sociaal-democratische fractie verklaarde zich vóór inwilliging van het verzoek, zulks bij monde van den heer van Driel. Ook de heeren van Aken en Bedet waren het ditmaal met hun linker-buren eens. De heer Scheele daarentegen noemde inwil liging een precedent, waarvan men later spijt zou hebben, 't Werd een eindeloos debat, dat hiermee eindigde, dat het verzoek zou worden aangehouden om nader te worden onderzocht. De wijziging van de verordening, bepalende de uren, waarop de burgerlijke stand voor het publiek is geopend, en tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, liepen vlotter van stapel. De heer C. J. van Hooteghem, adjunct-commies ter secreta rie kreeg aller stemmen voor de lucratieve functie. 't Was te voorzien, dat punt 8, voorstel B. en W. om aan den gemeente-ontvanger, bij even tueel ontslag eene toelage uitt de gemeente kas toe te kennen, minder verkwikkelijke debatten zou uitlokken, 't Werd dan ook zeer wijs naar de commissoriale zitting evengenoemd verwezen. Het kohier hondenbelasting dienst 1930 werd vastgesteld zonder meer. Niet zoo eenvoudig ging het met de vast stelling van den factor voor de gemeentelijke inkomstenbelasting dienst 1930-1931, die, vol gens het voorstel van B. enW. van 1.65 op 1 zou worden gebracht. De heer Scheele meende dat er een eind moest komen aan de voorschotten van f 30 a Ingezonden Mededeeling De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkers Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl f 40.000 ê's jaars. Laat de menschen nu maar eens van den gunstigen linaneieelen toestand profiteered Mee een cijfer van 0.85 achtte hij een voldoende waarborg geschapen tegen even- tueele teleurstellingen. De heer van Driel was het ditmaal won der boven wonder met B. en W. eens Men kon het geld voor uitvoering van gemeente werken noodig hebben, betoogde hij. De heer Hamerlinck onderstreepte de stem- motiveering van zijn fractiegenoot met de ver verwijzing naar de gevreesde wereldcrisis en de malaise in het scheepvaartbedrijf, die ook haar terugslag op Terneuzen zal doen gevoelen Voorzichtigheid is geboden, zoom eende hij. Na een gedocumenteerde verdediging van 't voorstel door wethouder de Jager en een re pliek van den heer Scheele, gevolgd door be toogen van de heeren Bakker en Bedet, werd de financieele politiek van het College met 7 tegen 6 stemmen gesanctionneerd. De resteerende agendapunten gaven geen aanleiding meer tot opmerkingen. Bij de Rondvraag maakte de heer Colsen met verontwaardiging melding van de toeëigening van een oude grenspaal nabij de cokesfabriek door de gemeente Axel. Wat B. en W. daaraan dachte te doen, vroeg hij. Informeeren wa snet kalme antwoord van den voorzitter. De heer Colsen vroeg in de tweede instantie bor den te Sluiskil met het opschrift: „Pas op, School" ter waarschuwing van de automobilis ten. De voorzitter beloofde overweging. De heer van Aken bleek zich te ergeren over de open plaats naast de garage van den heer Dees. We hebben gewacht of de eigenaar de noo- dige voorziening zou treffen, verklaarde de voorzitter. Doet hij 't niet uit zichzelf dan laat de politieverordening ons vrijheid om een af scheiding van den openbaren weg te bevelen. Dezelfde interpellant bepleitte verbetering van den Schuttershofweg. Hij kreeg de toezegging, dat zal worden ge tracht met Waterstaat dienaangaande to een vergelijk te komen. De heer v.d. Bulck wenschte verbetering van den Stationsweg. Wethouder Geelhoedt stelde die in uitzicht. Bovendien beloofde hij een verbetering van het trottoir ter plaatse. m De heer Bakker beval verbetering van de Tramstraat aan en de heer Dekker verbreeding van den Koedijk. 't Komt voor me kaar verklaarden B. en W. Het slotwoord werd gesproken door den heer de Bruine, die het gevaar signaleerde, dat de Zaterdagsavonds en Zondagsochtens in de Nienwstraat weggeworpen sinaasappelen- en banenenschillen voor de voetgangers opleverde De voorzitter betoogde dat Zaterdagsavonds om half 10 de reinigingsdienst in actie is. Overwogen zal worden in hoeverre deze ern stige kwestie op meer afdoende wijze kan wor-^ den opgelost. Het verdere gedeelte der zitting speelde zich in het geheim af. Ons werd hieromtrent medegedeeld dat het voorstel van B. en W. inzake den gemeente ontvanger (zie boven) werd aangenomen met de toevoeging, dat B. en W. den ontvanger, wien tegen 1 Mei eervol ontslag zal worden ver leend, tot den tijd zijner pensioneering werk zaamheden ter secretarie zullen kunnen opdra gen in de uren, daarvoor gesteld. Ter oriën teering van onze lezers laten we hier nog de toelichting tot het voorstel volgen van B. en W. welke zich bij de officieele raadstukken be vond: Zooals Uw college bekend is, is met ingang van 3 Februari jl. aan de Gemeente-ontvanger verlof verleend en heeft hij keuring aange vraagd bij den Pensioensraad. Nu hebben we dezer dagen van g^enoemd col lege bericht ontvangen, dat er voor afkeuren geen termen aanwezig zijn. Hierdoor is dus uit gemaakt, dat ontslag wegens ziekte niet ver leend kan worden en voor ontelag op andere gronden achten wij geen termen aanwezig. Uit de mededeelingen, in de besloten vergade ring van 20 Februari jl. verstrekt, zal het O duidelijk geworden zijn, dat het gemeentebe lang eischt, dat de gemeente-ontvanger niet meer in functie zal treden. De man is daartoe niet in staat. Als hij gehandhaafd, mocht wor den, dan is het noodig dat naast hem iemand wordt aangesteld, die de volle verantwoording der werkzaamheden op zich neemt. Dat lijkt ons geen toestand, nog buiten b€jschouwing la tende, dat dit de gemeente op vTij hooge kos ten brengt. De heer Tholens, inziende, dat hij voor zijne betrekking niet geschikt ls, heen be reid verklaard, ontslag te nemen, als hem van wege de gemeente een toelage wordt gegeven teneinde in zijn onderhoud te knnnen voorzien, Die jaarlijksche toelage ware dan te bepalen op f 1000, onder voorwaarde, dat wanneer de heer Tholens pensioen gaat genieten, met in gang van den dag, waarop het pensioen ingaat, de toelage zoodanig wordt verminderd, dat èn pensioen èn toelage niet meer zullen bedragen dan f 1000. Wij gelooven, dat Uw raad, door dit voorstel te aanvaarden, het gemeentebelang helpt die nen Iemand die bewezen heeft, zijn zaken niet te kunnen beheeren, kan toch zeker niet het beheer over groote sommen worden gelaten en de verantwoording worden gelaten voor eene rekening van meer dan f 450.000. Dijt zou naar onze meening een niet te verantwoorden daad zijn. In verband met het bovenstaande stellen wij U voor, aan D. Tholens, met ingang van den (20) Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. dag van ontslag van gem-ontvanger, eene ver goeding uit de gemeentekas te verleenen van f 1000 per jaar, onder voorwaarde, dat bij even - tueele pensionneeringdie toelage zal wegvallen of dusdanig zal worden verminderd dat èn pen sioen èn toelage niet meer zullen bedragen dan f 1000 Burgemeester. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot Burgemeester dezer gemeente de heer J. Huizinga. SLUISKIL. Rusland-film Ook ten onzent heeft de Zeer- eerw. heer van der Maden, Aalmoezenier van den Arbeid, Donderdagavond zijn lichtbeelden over Rusland vertoond en daarbij op pakkende wijze de ontzettende toestanden in de sovjet republiek geschetst. De talrijke aanwezigen waren diep onder den- indruk en dankten den gevierden spreker met een krachtig applaus. Verkeerstremming. Donderdag was het ver keer langs den weg over den Oostelijken kanaal oever gestremd, wijl het mechanisme der in aanbouw zijnde nieuwe kraan, wegende 35 ton omhoog moest worden geheschen. Daar het stuk 's-avonds op zijn plaats en gemonteerd was, kon het verkeer Vrijdagmorgen weer ge opend worden. Jaarvergadering „Wit Gele Kruis". Op Zater terdag 29 Maart a.s. 6 uur houdt ons „Wit-Gele Kruis zijn jaarvergadering in de zaal van de St Antoniusschool. Naast de agenda zal door dokter van Loy, Medisch adviseur der vereeni- ging, een lezing gehouden worden over de „Kan kerbestrijding". Verder wordt door de secretaris-penningmee ster verslag uitgebracht over 1929. Alle leden die belangstellen in het werk van ons Wit-Gele Kruis, zullen wel niet nalaten deze belangrijke vergadering bij te wonen. Ook niet-leden zijn gaarne welkom. HULST. Maandag j.l. hak in de Palace Zaal van het café »De Koning van Engeland* de jaar lijksche algemeene vergadering plaats van dselgenooten der Onderlinge Veeverzekerings- Maatschappij De vergadering werd geleid door het be stuurslid den heer J. F. Buijsrogge. Aanwezig waren 40 deelgenooten. De notulen der vorige algemeene verga dering werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording over het 29ste dienstjaar, welke door de benoemde commissie was nagezien, werd eveneens goed gekeurd en het verslag voor kennisgeving aangenomen^ In de vacatiire ontstaan door het overlijden van den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury werd bij acclamatie gekozen zijn zoon de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury. De heer Jac. de Kraker Jzn. te Zaamslag werd met groote meerderheid van stemmen gekozen als bestuurslid in de plaats van wijlen zijn vader, den heer Jan de Kraker. De heer Jos. van Hijfte te Hengstdijk, aan de beurt van aftreden, werd bij acclamatie herkozen. De hoofdelijke omslag voor de afd. Paarden werd vastgesteld op 25 pCt. der betaalde premies in 1929. Het verzoek van J. D. Jansen te Axel om gedeeltelijke vergoeding van zijn niet-ont- eigend paajd werd verworpen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het voorstel van het bestuur om de premie in de afd. B. te verlagen van 3 op 21 pCt. Bij de rondvraag werden de bestuursleden de heeren Vael en Buijsrogge gefeliciteerd met het feit dat zij 30 jaar lang de functie van bestuurslid hebben waargenomen. CLINGE. Fanfare. In de jaarvergadering der fanfare zijn vijf nieuwe eere-leden en een tooneellid aangenomen. Het ledental bedraagt momen teel 80. Het batig slot over 1929 bedraagt f 400.55 De aftredende bestuursleden werden allen herko zen, terwijl de heer C. L. v. Craenenbrouck werd gekozen in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Is. v. Cauteren. Broodprijs. Het tarwebrood is hier 2 cent per 800 gram afgeslagen. ST. JANSTEEN. Bouwvakvereeniging. Zondag jl. is alhier een vergadering gehouden om te komen tot oprich ting van een Bouwvakarbeidersbond. Als sprekers traden op de heeren de Gier en Geerts. Voorloopig gaven zich 9 leden op, waarmee een afdeeling zal worden gesticht. stemming met wijlen den heer H. P. den Bouwmeester. Auto tegen een boom gereden. Maandagnacht is in de gemeeente Vaassen een vrij ernstige auto-ongeluk plaats gehad. De heeren H., S., V., D, en v. d. V. die per auto van Epe kwamen waar ze een biljartwedstrijd hadden bijgewoond kwamen met hun wagen toen de bocht naar het dorp verkeerd werd ge nomen tegen een boomenrij aan den weg te recht. De auto werd bestuurd door den heer H. en was eigendom van den heer D. te Apeldoorn Alle inzittenden liepen vooral aan het aange- ziicht verwondingen op. De auto werd grooten- deels vernield. Onderscheidingen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau L. J. van der Lubben te Terneuzen, directeur-administrateur van de electrische centrale te Terneuzen. R.-K. Gymnasium.. Met ingang van September a.s. zal te Rotter dam een R.-K. Gymnasium voor jongens wor den begonnen. Prinses Juliana op de Jaarbeurs H. K. H. Prinses Juliana bezocht Woensdag middag incognito de Jaarbeurs. H. K. H. werd rondgeleid door den voorzitter van de Neder- landsche Jaarbeurzen, den heer F. H. Fentener van Vlissingeli. Het bezoek duurde ongeveer twee uren. Opbrengst Rijksmiddelen ovèr Februari 1930 f 39,85 (v. j. 37,40) millioen. Lord Balfour f. Lord Balfour, de voormalige eerste minister van Groot-Brittannië en leider der conserva tieve partij is op 82 jarigen leeftijd overleden. Korte Berichten. Op plechtige wijze heeft Maandag de over brenging van Primo de Rivera's lijk van Parijs naar Spanje plaats gehad. De begrafenis heeft Woensdag op plechtige wijze plaats gehad. Dertig jaar Statenlid Donderdag 27 Maart zal het 30 jaar geleden zijn, dat de heer mr. P. Dieleman, wonende te Middelburg voor de eerste maal gekozen werd tot lid der Prov. Staten van Zeeland en in het toenmalige district Middelburg bij een her- Losse arbeiders en de ziektewet. Voor de losse arbeiders is, zooals bekend, een afzonderlijke regeling getroffen. Onder losse arbeiders verstaat de wet die ar beiders, die in den regel niet langer dan twee dagen in dezelfde kalenderweek in dienst zijn van den zelfden werkgever, bijv. dus havenar beiders, werkvrouwen, enz. Een havenarbeider is wel eens een enkel maal eenige dagen achter een bij een zelden werkgever in dienst; ver- eischt wordt evenwel regelmatig minstens 2 dagen per week bij denzelfden werkgever. De losse arbeiders kunnen eveneens recht op ziekengeld doen gelden. Zij moeten zich, zoodra zij arbeid verrichten, aanmelden bij den Raad van Arbeid of bij de Bedrijfsvereniging bij wel ke de werkgever is aangesloten. De Raad van Arbeid of de Bedrijfsvereni ging reikt den lossen arbeider een kaart uit. Zonder deze kaart kan de losse arbeider geen recht op ziekengeld doen gelden. Spoedige aanmelding bij den raad van arbeid of bij de bedrijfsvereniging is voor den lossen arbeider van het grootste belang. In het belang der verzekerden bij de Zieken kas van den Raad van Arbeid wordt de aan dacht er op gevestigd, dat zij, die ziek zijn, en ziekengelduitkeering wenschen, uiterlijk 24 uur na het intreden der ongeschiktheid tot wer- ften een formulier van ziekmelding moet inzen den aan den Raad van Arbeid te Middelburg. Indien zij weder tot arbeid in staat zijn, moet oogenblikkelijk een gezondmelding wor den ingezonden. Deze formulieren zijn te verkrijgen ten post kantore en bij de werkgevers. De verzekerde, die recht heeft op ziekengeld krijgt dit met ingang van den derden dag na dien, waarop de ongeschiktheid tot werken is aangevangen. Indien dus een verzekerde bijv. Vrijdag niet in staat is te arbeiden, vangt zijn ziekengeld op Maandag d.a.v. aan. Dit ziekengeld bedraagt 80% van het dagloon van verzekerde tot een maximum van f 6.40 per dag.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2