Abonnementsprijs Landb en Veeteelt JTieuws Posterijen Burgert. Standen Loop der bevolking JTed. Oost-Jndié Kerknieuws Do aardbeieoplnk. DE GROOTSTE KATHOLIEKE COURANT DE BESTE NEDERLANDSCHE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f 4.50 PER KWARTAAL Jobileom Alfl. R.-K Lanlboawbedrljfsraatf Rijkspostspaarbank. P&snnnt op de postkantoren met een bijdrage in het nadeelig saldo ad. f 30.49 Over de stroomvoorziening van het elec trisch net te Clinge (dorp) waarover reeds maandenlang geklaagd is, werd druk gediscus sieerd. Besloten werd, deze kwestie overeen- kocstig het advies van de P.Z.E.M. op te lossen. Intusschen zullen de reeds lang ingekomen aanvragen van P. A. Hageman, C. J. Seghers en L. v. d. Voorde om aansluiting van hun kracht- installatie aan het electrisch net direct worden ingewilligd. Een voorstel van B. en W. tot aan vulling der verordening op de levering van elec triciteit met betrekking tot garantie door krachtstroomverbruikers, werd aangenomen. Vervolgenswerd besloten tot het ophalen van asch en vuilnis te Clinge evenals zulks te Nieuw Namen geschiedt Bij de rondvraag klaagde de heer Bolsens oVér den hinder, die ondervonden wordt van de verbranding door J. de Backer van houtafval in de open lucht. De voorzitter zal nadere voor schriften geven omtrent de verbranding tn rookafvoer. Nog werd goedgevonden, een schutting te plaatsen langs een gedeelte van den tuin van den burgemeester. HULST. v Geslaagd. Stoor het Diploma Godsdienstleer slaagde onze stadgenoote Mej. Go. Eeckhout, leerlinge van de Kweekschool „Sacré Coeur" te Oudenbosch. Belasting op openbare vermakelijkheden De zer dagen is door pl. m. 50 neringdoenden een verzoekschrift bij den Gemeenteraad ingediend waarin verzocht werd om: a. wijziging en vermindering der belasting op de staangelden der inrichtingen ter gelegen heid van de kermissen, en b. wijziging van de bepalingen der alge meene politie-verordening dezer gemeente voor zoover die betrekking hebben op de Openbare Vermakelijkheden en de dansgelegenheden. Aan dit verzoek was een uitvoerige toelich ting toegevoegd. KOEWACHT. Gemeenteraad. In de Donderdag gehouden raadszitting werd het nieuwbenoemde raadslid J D. van de Vijver beëedigd. Tot wethouder, in plaats van wijlen denheer Geerards, werd gekozen de heer A. de Waele. Begrooting 1930. Besloten werd de door Ged. Staten voorgestelde wijziging der begrooting 1930 aan te brengen. Voorts om ten vervolge de paardenmarkt te houden op het kerkplein de veemarkt £&n de R.-K. Meisjesschool (oude plaats); de markt voor geiten, varkens en konijnen op den Tra gel. OVERSLAG. Tol. De gemeente tol heeft over de maand Fe- brauri f 59,74 opgebracht. Aantal kiezers. De kiezerslijst bevat voor Kamer 139 en voor provincie en gemeente 133. SELZAETE. Nieuwe fabriek Stuivenberg. Door de socia listische coöperatie „Vooruit" te Gent is de ge- heele heuvel Stuivenberg, gelegen tusschen 't Kanaal Gent—Ter Neuzen, aangekocht voor het stichten van eene nieuwe fabriek. Deze zal den naam dragen van de „Sidac" en dienen voor de vervaardiging van papieren verpak- middelen voor chocolade. Naar gezegd wordt, zullen daar een 1000-tal werklieden kunnen ar beiden. (T. C.) Door de Coöperatieve Vruchtenveilii g »Zeeuwsch-Vlaanderen« G. A. gevestigd te Ter Neuzen is aan verschillende gemeente raden het volgende schrijven verzonden Wij hebben de eer, hierbij beleefd onder uwe aandacht te brengen, dat het tuinbouw bedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen zich dermate heeft ontwikkeld, dat ons oestuur genoodzaakt is, zich op verschillende punten aan te passen aan de cultuur- en werkwijze der overige in ons land gevestigde tuinbouwcentra. Een dier punten in de eerste plaats betreft de aardbeienoogst, welke zooals U beke: d zal zijn, gedurende enkele weken velen en vluggen handenarbeid vergt, aangezien ciit product in het stadium van rijpheid geen uitstel van behandeling gedoogt. Het zal U eveneens bekend zijn, dat dit soort arbeid in alle andere streken wordt beoefend, uitsluitend door vrouwen en kin deren, aangezien volwassen mannelijke p,- r- sonen voor dezen arbeid minder geschikt zijn, er overigens moeilijk voor te vinden zijn, en er thans door de industrieele ontwikkeling onzer streek ook niet beschikbaar zijn. Met het oog op bovenstaande, en rekening hotïdende met het belang dat onze omgeving bij hét welvaren van den tuinbouw he< ft, verzoeker! wij U daarom beleefd, in overleg met den heer Inspecteur van h-t Lager Onderwijs in uw ressort en de hoofden der in uwe gemeente gevestigde lagere schob n, openbare en bijzondere, de mogelijkheid tot het aardbeienplukken door kinderen te willen helpen bevorderen, door de zomervacanlie te doen vallen, gedurende de geheele maa; d Juli, inplaats van de gesplitste zomer- en najaarvacantie. DE MAASBODE WIE ZICH INGAANDE i APRIL A.S. PER KWARTAAL OF PER MAAND ABONNEEREN, ONTVANGEN DE NUMMERS TOT EN MET 31 MAART A.S. GRATIS. Ondergeteekende wonendete verzoekt U met ingang van April a.s. een abonnement te zijnen name te noteeren. maand kwartaal Donderdag j.l. heeft de Algemeene R.-K. Landbouwbedrijfsraad zijn tienjarig bestaan herdacht met een buitengewone algemeene vergadering in »De Twee Steden* te 's-Gra- venhage, welke bijeenkomst werd opgeluisterd met de aanwezigheid van Z. D. H. den bis schop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, die een belangwekkende toespraak hield. Opgave betreffende het postkantoor Sas van Gent der maand Februari 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand/ op spaarbankboekjes ingelegd f16,609,17 en terugbetaald f8,701,02. Der halve meer ingelegd dan terugbetaald f7,908,15. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 11. Opgave betreffende het hulppostkantoor Westdorpe der maand Februari 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f2087,50 en terugbetaald f2152,78. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 65,28. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes b edroeg3. Opgave betreffende het hulppostkantoor Philippine der maand Februari 1930. Aan bovengenoemd kantoor werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd f1004,26 en terugbetaald f 4176,81. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 3172,55. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 1. Opgave betreffende het postkantoor Neuzen der maand Februari 1930. Aan bovenge noemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f24,155,59 en terugbetaald f 18,767,09. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald f5.388,50. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 21. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter directie op staatsschuldboekjes ingeschre ven nominaal f 2700 en afgeschreven f o. Derhalve meer in- dan afgeschreven f2700. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werden uitgevoerd 2 orders tot een nominaal bedrag van f 1250. Naar aanleiding van de interpellatie van Goethem ter jongste vergadering van de Kamer van Koophandel te Ter Neuzen, die betoogde, dat aan de postkantoren pasgeld slechts verkrijgbaar zou zijn bij bedragen van f250 voor kwartjes en f 100 voor dub beltjes, deelt de Tern. Crt. het volgende mede: Er worden aan de postkantoren verstrekt verzegelde zakjes inhoudende voor een bedrag van f250 aan kwartjes en van f 100 aan dubbeltjes. Onjuist is evenwel de meening, die bleek te bestaan dat men zoo'n zakje tegelijk moot afnemen. Gegadigden kunnen de pasmunt krijgen in bedragen tot f20 kwartjes, f 10 aan dub beltjes en f 1 aan bronzen of nikkelen pas munt. Voor de verstrekking van die pasmunt wordt evenwel de medewerking van het publiek ingeroepen, om, indien men een bepaalde hoeveelheid denkt noodig te hebben, daarvan vóóraf opgaaf te doen, opdat voor het betrekken van den noodigen voorraad kan worden gezorgd, daar op de kantoren geen groote voorraden beschikbaar worden ge houden. Overeenkomstig de bepalingen moeten de kantoren zilveren pasmunt slechts aannemen tot een bedrag van f 50 en bronzen of nik kelen pasmunt tot een bedrag van f 10. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 13 Maart. Michiel Pie- ter Harte, 29 jaar, jm. en Joanna Jozina Hame link, 23 j., jd. Geboorten. 10 Maart. Maria Pieternella Leun- tje, d. van Jan van Wijck en Pieternella Leuntje van Driel. 12 Maart. Josephus Eduard René, z. van Jacobus Petrus van der Sneppen en Frederika van Campen. 14. Maria Camilla, d. van Johannes Petrus Aloisius Hamerlinck en Maria Josephina de Coninck. Overlijden. 27 Febr. Mechelina Catharina Kaan (overl. te Gent, België) 34 j., echtg. van Frangois Jacob Mielen. 8 Maart. Willem 't Gilde, 28 j., z. van Willem en van Levina Cor nelia de Feijter. Maria Antoinette van Tuijll, 47 jaar, wed. van Egbert Hendrik Tjepko van Borssum Waalkes. 10 Maart. Rozalia Verdur- men, 74 jaar, wed. van Gustavus Josephus Goethals. 11 Maart. Alida Penne, 61 j., wed. van Jan Klaassen. 12 Maart. Jacobus Gelein de Bokx, 39 j., echtg. van Tanneke Dieleman. Cornells Boogerd, 62 j. TER NEUZEN In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd M. de Pauw, zonder, Stationsweg 45, van Gent (B.) A. J. Taffijn, bankwerker, Blokken 8, inw., van Nijmegen. P. M. Hendrickx, reiziger, Orenulaan 40, van Venlo. R. P. van de Velde, reparateur, O 186a, Sluis kil, van Eindhoven. L. Bos, werkman, Schoollaan 19, inw. van Haarlem. P. J. Sijs, landbouwersknecht, P. 72, Sluiskil, van Zuiddorpe. M. C. E. Bos, verpleegster, Axelschestraat 50 van Vlissingen. A. Faas, fabrieksarbeider, O 103e, Sluiskil, van Eindhoven. M. Janssens, veldarbeider, Baandijk 43, van IJzendijke. J. Martens, betonwerker, N. Kerkstraat 33, Sluiskil van Oosterhout. N. E. Gort, zonder, Donze-Visserstraat 10 van Amsterdam. G. M. Vermeire, dienstbode, Van Steenber genlaan 54 van Koewacht. W. Jansen van Rosendaal, jachtopziener, P. 49 Sluiskil, van Nieuw- en St. Joosland. E. Scheele—Klaassen, zonder, Benedenweg 38, Sluiskil van Zaamslag. Wed. A. F. de RitterDieleman, zonder, Tholensstraat 20 van Rotterdam. A. L. Taalman, landbouwersknecht, P 102, Sluiskil van Philippine. A. J. Lauret, bakkersknecht, Kanaalweg 94, Sluiskil van Schoondijke. Vertrokken: A. M. A. Wouters, zonder, Donze-Visserstraat 41, naar Vechel. Wed. J. Bogaert—Waeijenberg, zonder, 2e Kortestraat 3, naar Vlissingen. Arthur van de Velde, landbouwersknecht, P 102, Sluiskil naar Assenede (B.) I. van Oppen, zonder, Noordstraat 101, naar Brussel. E. de Blaeij, zonder, P. 103, Sluiskil naar Hoek. Krankzinnige doodgetrapt. Aneta seint aan de Mcb. uit Medan: Een oppasser van het doorgangshuis voor krankzinnigen te Loeboek Pakam, gelegen in de afd. Serdang, Gouvt, Oostkust Van Sumatra, heeft een aldaar verpleegde zoodanig getrapt dat de man op slag dood was.. De oppasser is aangehouden ne heeft bekend. Gratieverzoek afgewezen. Het verzoek om gratie van den eersten luienant C. van den B., die op patrouille een inlandschen dwangarbeider, zoodanig deed mishandelen dat deze daaraan is overleden en die deswege door het Hoog. Militair Gerechts hof werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenis- sraf met vervallenverklaring uit den militairen stand, is afgewezen. Besloten Retraite St. Geradushuis, Seppe. MAART. 1922 Dames v. d. Middenstand. 25—28 Meisjes. 29 Maart 1 April Dienstplichtigen. APRIL 14 Huismoeders 47 Gereserveerd. 8llLeden van St. Rafaël (Bisd. Breda). 1215 St. Bonifac.-Lyceeum 1619 Heeren van deftigen stand. 1922 (Paaschdagen) Mannen en Jonge lingen. 2526 E.K.-dagen voor Heeren Onderwijzers (Bisdom Breda). 28 April 1 Mei Leden van St. Raphael (Afd. A'dam) MEI 36 Heeren Vincetianen. 69 Boerenbonders. 912 Gereserveerd. 1316 Jonge dames van den Middenstand. 1619 Gereserveerd INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Nog nooit van gehoord! Prijzenswaardig is het streven van onze katholieke menschen om bij begrafenissen de bloemen te doen vervangen door z.g. Mis- kaarten, geteekend door een priester, die op zich neemt zoovele H.H. Missen voor den over ledene te lezen als schenker of schenkster ver langt. Wanneer gesproken wordt over deze manier van deelneming waarmede de afgestorven zielen het meest gebaat zijn, hebben we niet ééns, maar meermalen gemerkt, dat men „nog nooit gehoord" had van onze wijze van hulp betoon. Nog nooit gehoord dus van het feit, dat bij de Paters Capucijnen ten alle tijde gelegen heid bestaat om dierbare overledenen deelach tig te maken aan de vruchten van meer dan 4000 H.H. Missen. Vanwaar dit groote aantal Heel eenvoudig is de verklaring hiervan. Er zijn immers over heel de wereld verspreid meer dan 10.000 Capucijnen en ongeveer 500 Capucij nenkerken. Welnu, behalve dat in iedere Capu- cijnenkerk dagelijks ééne II. Mis wordt opge dragen voor de levende en overledene weldoe ners, hebben de paters uit oprechte dankbaar heid jegens degenen, die hen steunen in hun Missie-arbeid, onderling eene overeenkomst ge sloten. Bijna alle priesters der Capucijner-Orde zullen namelijk jaarlijks een of meer H.H. Mis sen uit liefde voor hun Missiën voor de weldoe ners lezen. Zoodoende worden jaarlijks ruim 4000 H.H. Missen opgedragen voor de leden van het Serafijnscli Liefdewerk der H. H. Missen meer bekend onder den naam Sint Fidelis Missiebond goedgekeurd door het Doorluch tig Episcopaat van Nederland. In de statuten dezer vereeniging staat vermeld, dat ook de o- verledenen deelachtig kunnen gemaakt wor den aan deze ruim 4000 H.H. Missen. Dat kan men bereiken. Ie Voor één jaar, als men voor iederen overledene of voor meerders overledenen van eenzelfde familie (namelijk voor bloedverwanten in den eersten graad) een bijdrage van f 2,50 stort; 2e Voor altijd, als men voor iederen overlede ne ofvoor meerdere overledenen van een2elfden familie (namelijk voor bloedverwanten in den eersten graad) de som van f 10 stort. Door meerdere overledenen die te zamen voor dezelfde bijdrage deelachtig kunnen ge maakt worden aan de gunsten worden ver staan de overledenen die in hun leven bloed verwanten waren in den eersten graad van el kander, ofwel de overledenen, die bloedverwan ten zijn in den eersten graad van degenen, die de bijdragen geven. Degene, die bovengenoemde giften van f 2,50 of f 10 schenkt, ontvangt een passende plaats waarop zijn eigen naam en die van de overle denen vermeld staan. Nu tegenwoordig zoovele het meer katholie ke beginsel: „Wel H. H. Missen en geen bloe men" huldigen, achten wij het dienstig even t? wijzen op dit gemakkelijk en doeltreffend mid del, om geliefde afgestorvenen te helpen. Tevens steun U daarmee onze Missie's, waar voor dan ook als dank de meer dan 4000 H.H. Missen jaarlijks gelezen worden. P. ANASTASIUS O. M. Cap. Procurator der Capucijner-Misste's Korvelsche weg 165 Tilburg. N.B. Men kan zich hiervoor wenden tot éen der Kloostres of Rectoraten der P. P. Capu cijnen in Nederland: 's-Bosch Tilburg Velp, Handel Breda, Helmond, Langeweg, Babberick, Rilland-Bath, Sluiskil, IJmuiden-Oost, Rotter dam, (Katendrecht) of Charlois) Amsterdam, Udenhout.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6