t De Zeeuwsche Koerier Woinsdag; 19 Maart 1930. Eet Geheim vaa een Voddenraper. Provtneienteuws. \$z öaargang. No. 3592. Wuaroiu de broodprijs de daling der graanprjjzeu niet volgde. FEUILLETON. T&n „De Maasbode" heeft dezer dagen in een drietal sterk gedocumenteerde artikelen deze zeer actueele kwestie aan een diepgaande be schouwing onderworpen. Het vraagstuk werd door genoemd blad als volgt ingeleid: Bij den strijd om het dagelijksch brood, welke misschien wel altijd heeft bestaan en ook zal blijven bestaan, zoolang onze aarde nog geen luilekkerland wordt, heeft zich in den laatsten tijd nog gevoegd een strijd over het dagelijksch brood. De snelle daling in de graanprijzen eengevolg van de onevenredige verhouding tusschen vraag en aanbod op de wereld markt heeft in de laatste maanden ook hier te lande haar invloed doen gevoelen. De graanhandel raakte in opschudding en toen de moeilijkheden, waarin sommige im porteurs waren geraakt, publiek waren ge worden, werd al spoedig de vraag gesteld, hoe het kwam dat, ondanks de daling der graanprijzen, de broodprijs in die daling niet volgde. Zooals dat gemeenlijk gaat, conclusies werden spoedig getrokken, Het brood kon werkelijk beduidend verlaagd worden, zoo zeide men, maar de bakkers, vereenigd in hun trusts, hielden het kunstmatig op prijs en profiteerden van de situatie door het behalen van schandelijke winsten. En niet alleen „the man in the street" wist te ver tellen, dat dit de oorzaak was, waarom hij zijn brood nog zoo duur moest betalen. Ook zij, die in den graanhandel thuis waren, hielden het niet voor zich, dat hier zich weer het oude verschijnsel voordeed: da ling van groothandelsprijzen, maar kunst matig ophouden van den kleinhandelsprijs. Wie was de schuldige? De bakker. Zoo vlug als de beschuldiging was geuit, werd ze echter afgewezen door degenen, op wie het odium was komen te rusten. Uit de bakkerswereld gingen dadelijk stemmen op, die met nadruk erop wezen, dat men zich niet moest doodstaren op de daling der graanprijzen, aangezien het brood niet werd gebakken van graan, maar van tus- schenproduct: de bloem. Welnu de bloem- prijzen hadden niet die sterke daling ge kend. En daarom kon men ook geen direct verband leggen tusschen de noteering van de granen en den prijs van ons dagelijksch brood. Feitelijk werd de strijd daarmede verscho ven naar een ander terrein nl naar dat van de meelfabrieken. Waren zij het dan, die de extra winsten opstreken en de bakkers een veel te hoogen prijs voor de bloem lie ten betalen! Zoo snel als de bakkers heb ben de meelfabrieken den aanval niet ge pareerd. Wel werd echter reeds dadelijk, kennelijk van die zijde afkocstig, de op merking gemaakt over de waardeverminde ring van de afvalproducten. In groote lijnen geschetst is zóó ongeveer de kwestie, welke op het oogenblik in bree- de kringen belangstelling trekt. Het blad toont dan aan de hand van gege vens verstrekt door de bekende meelfabriek „De Maas" te Rotterdam, met verschillende be cijferingen aan, dat de daling van de graan prijzen een verhooging der productiekosten van Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 39) Vader Falot drukte de knaap aan zijn hart. Gij hebt mij lief, gij hebt mij lief, riep Petit- jAnge-; ik heb een druppel op mijn voorhoofd gevoeld. Vader Falot drukte zenuwachtig Mederic's hand en ging naar beneden. Zoodra hij weg was, legde Mederic een ver- sche kompres met koud water op het brandend voorhoofd van het knaapje, dat, door die koel ie verfrischt, spoedig insliep. Een poos bleef .iet innig medelijden op het lieve gezichtje van ien kleinen lijder staren, en zette zich toen aan ien arbeid. Hij begon met akten te copieëren op gezegeld >apier, nadat hij ze eerst afgelijnd had. De re- els stonden ver vaneen en hij schreef met erbazende vlugheid. Toen hij een zeker aan- al bladen van dien aard had volgeschreven, egde hij ze in een kartonnen omslag, waarop iet groote letters gedrukt stond: Kantoor van en notaris Damoiseau, nu nam hij een paar vinkei- en kasboeken voor zich, en werkte ze af oen de laatste optelling gemaakt was, sloot ederic de boeken en ruimde zijn tafel op. Hij In een graanmagazijn te Danzig brak een felle brand uit, die in den aanwezigen korenvoorraad gevaarlijk voedsel vond. de bloem met zich heeft gebracht omdat de opbrengst van de afvalstoffen sterk omlaag ging, een feit, waardoor de positie der meelfa brikanten op het oogenblik ongunstiger is dan een jaar geleden. Vervolgens, dat de daling van den bloemprijs slechts een percentgewijze kleinen invloed uit oefent op den broodprijs (1.50 verlaging op den bloemprijs beteekent 1 cent verlaging van den broodprijs.) Waarin dan wèl de reden gezocht moet wor den, dat het brood zoo duur is? Ook dit wordt door genoemd blad nagegaan en komt daarbij tot de volgende concluisie Als we deze beschouwing hier mogen sa menvatten, dan zouden we als antwoord op de vraag, waarom de broodprijs hier in Rot terdam zoo hoog is, willen zeggen: dat komt voor een groot deel vanwege zeer hoo ge distributiekosten. Er zijn groote bak kerijen, die tegenover 300 bakkers wel 400 bezorgers in hun dienst hebben en veel meer aan distributiekosten dan aan produc tiekosten uitgeven. Dit is de hoofdzaak, waarom in onze steden het brood zoo duur isen blijven zal. Spoorwegmij. Gent Ter Neuzen De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Spoorweg-Mij. Gent Terneuzen, kon niet doorgaan, daar de helft van het kapitaal niet vertegenwoordigd was. Een nieuwe vergadering zal plaats hebben óp liet zijn bük over alles gaan, berekende het ver richte werk en lispelde: Ziezoo ik heb den verloren tijd ingehaald. Hij keerde zich naar het bed van het slapen de kind. Al verstondt gij mij, sprak hij weemoedig gij zoudt mij toch niet begrijpen; maar m'n vader die over mij waakt, zou het aan je moeder in den hemel kunnen verklaren. Het sloeg vijf uur. Ha zeide Mederic, de klok van den boodschapper waarschuwt mij dat het tijd wordt om heen te gaan. Tegelijk hief een frissche meisjesstem een loflied aan ter eere van Maria. Mederic nam den slapenden knaap in zijn ar men en klopte aan Columba's kamerdeur. XIV Het geheim van den brieventasch. Toen vader Falot op de plaats kwam, waar de ontmoeting tusschen den jonkman en den kunstenmaker had plaats gehad, vond hij daar geen van beiden, maar wel een man die bij zijn mand de wacht hield. Zijt gij de man, die een kind in veiligheid ge bracht hebt? vroeg de onbekende. Op het bevestigend antwoord van vader Falot hernam de onbekende: Dan is het goed, hier is uw mand, Goeden avond En eer de voddenraper nog een enkel woord tot hem had kunnen richten, was de vreemde ling verdwenen. De mand van den voddenraper was, naar het 31 Maart. Op vragen door een aandeelhouder gesteld, antwoordde de president De Clercq, dat berichten in de pers als zou een bedrag van 30 millioen francs door den Belgischen SJaat zijn aangeboden, terwijl de hiaatschappij millioen blijkt te vragen, onjuist moeten worden ge noemd. Iedere mededeeling van cijfers zou voor barig zijn. Juist is het evenwel, dat het bestuur der Nationale Maatschappij voornemens is de exploitatie der lijn Gent-Terneuzen met ingang van 1 April in handen te nemen. Dit zal gebeu ren met inachtneming van alle voorbehod om trent de belangen der maatschappij en het bedrag der vergoeding. De president deelde ook nog mede, dat de kwestie van eventueelen we- deraankoop der lijn MechelenTerneuzen e- veneens in overweging is. TER NEUZEN. De affuitloods. Bij de dezer dagen door B. en W gehouden inschrijving voor den verkoop en afbraak van de affuitloods aan de Burgemee ster Geillstraat waren hoogste bieders Gebrs. Verlinde te Zaamslag voor f 2623.60, aan wie de koop, behoudens goedkeuring van den gemeen teraad, is gegund. Brandweer. Naar gemeld wordt, is door B. en W. aan den heer J. F. de Cooker, overeenkom stig diens verzoek, eervol ontslag verleend als opperbrandmeester. Het Groene Kruis.In de vorige week onder voorzitterschap van dr. van Pienbroeck gehou den jaarvergadering werden de jaarverslagen uitgebracht. scheen, tijdens den strijd omgevallen, en de in houd lag verstrooid op straat. Vader Falot pak te er inderhaast alles weer in, maakte haar op zijn rug vast, wierp de uitgebluschte stukgetrap te lantaarn op, en keerde, den stap verhaas tend, naar huis terug. Hij gevoelde zich tegelijk afgemat-en voldaan De ongelukkige had ook dubbel reden om te vreden te zijn; in de eerste plaats had hij on getwijfeld een kind het leven gered; en dan had zich de overtuiging bij hem gevestigd, dat de man, dien hij voor de tent had ontmoet voortaan een groote rol in zijn leven zou spe len. He gelaat, de naam van Camourdas, tot dus verre in zijn lijdensgeschiedenis niet genoemd, traden plotselling op den voorgrond, en een geheime stem zeide den voddenraper dat hij, nu hij het wild eenmaal opgejaagd had, er het spoor niet meer van mocht verliezen. Falot vroeg zich op dat oogenblik met verbazing af, hoe het mogelijk was, dat hij nooit aan dien man gedacht had. En toch,, als hij,, goed nadenkend, zich zei ven trachtte te verklaren welke afdoende re den hem zulk een bijzonder gewicht aan die ontmoeting deed hechten, was hij genoodzaakt te bekennen dat hij er geen vond. Hij had, wel is waar, Camourdas uit zijn dienst gejaagd, omdat deze zich aan dronken schap overgaf en de werklieden opruide, maar dat was nog geen reden waarom die ontslagen werkman zulk een vreeselijke wraak zou geno men hebben. Hieruit bleek o.a., dat hét aantal leden pl.m. 1300 bedraagt. De rekening van de plaatselijke afdeeling wijst aan in ontvangsten en uitgaven een be drag van f 5102.03, De post van contributie en en donateurs geeft een bedrag aan van f 283374 De begrooting voor 1930 van deze afdeeling is geraamd op f 5347,33. De rekening van de afdeeling t. b .c. -bestrij ding geeft in ontvang en uitgaaf een bedrag bloem-collecte had opgebracht f 212,32. De begrooting voor 1930 van deze afdeeling is geraamd op f 1675. Tot bestuursleden werden herbenoemd de hee ren A. Moggré en J. C. Jansen (deze laatste voor buurtschap Driewegen) Consultatiebureau voor zuigelingen. Naar we vernemen wordt door het bestuur der vereeni- ging „Het Groene Kruis" alhier de vestiging van een consultatiebureau voor zuigelingen voorbereid. Gemeenteraad. In een Donderdag a.s. n.m. 2 uur te houden raadszitting komen de volgen de punten in behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrief en beëediging van het nieuwe benoemde Raadslid F. Dekker. 2. Ingekomen Stukken. 3> Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van een perceel gemeêhtegrond aan L. de Bruijne en A. C. L. Weijnen alhier. 4 Idem tot verkoop van de affuitloods. 5. Idem tot aankoop van het huis met bij be hoorenden grond van A. M. Verpoorte, agent van politie te Sluiskil. 6. Om afwijzend te beschikken op het adres van de N.V. Nationaal Houtbedrijf alhier, hou dende verzoek gebruik te mogen maken van een strook gemeentegrond, voor het leggen en ingebruik hebben van een werkspoor. 7. Idem tot wijziging van de verordening bepalende de uren, waarop de burgerlijke stand voor het publiek is geopend, en tot be noeming van een onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, waarvoor worden aan bevolen: a. C. J. van Hootegem, adjunct-com mies ter secretarie, b. J. Versprille, klerk ter secretarie. 8. Idm om aan den gemeente-ontvanger, bij eventueel ontslag eene toelage uit de gemeente kas toe te kennen. 9. Idem tot vaststelling van het kohier hon denbelasting dienst 1930. 10. Idem tot vaststelling van den factor voor de gemeentelijke inkomstenbelasting dienst 1930-1931. 11. Idem om toestemming te verleenen om van den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting voor 1929, af- en overschrijvingen te doen. 12. Ontheffing schoolgeld 1929. 13. Ontheffing hondenbelasting 1929. AXEL. Veel vervoer. Als een staaltje van den in vloed welke groote werken te Sluiskil onder deze gemeente hebben ook op het vervoer, zij gemeld dat op het station van de lijn Meche len—Terneuzen alhier, waar een zijlijn naar de fabrieksterreinen loopt voor het vervoer van de bouwmaterialen een totaal van 204.000 ton werd geboekt, terwijl dit vorige jaren gemid deld 30.000 ton bedroeg. (Ax. Crt.) CLINGE. Gemeenteraad. In de Woensdag jl. gehouden Raadszitting werden verschillende ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Het aantal leerlingen der school te Nieuw-Na- men werd voor de gemeentelijke vergoeding voor 1930 op verzoek van het schoolbestuur na G.E.B. werd vastgesteld op het gemiddelde loon pensioengrondslag van den meteropnemer van G.E.B. werd vastgetseld op het gemiddelde loon over de laatste vijf jaren. Van den armmeester van Ecken te Nieuw-Namen is nogmaals een schrijven binnengek. betreffende de bekende klacht inzake verdeeling van bons van 't Bur gerlijk Armbestuur onders de winkeliers te Nieuw-Namen. De rekening 1929 van 'tVleesch keuringsbedrijf Kring Hulst werd vastgesteld Niemand zag hem op den dag van de ramp, men riep hem niet op in het proces; eenmaal uit de fabriek gejaagd deed hij geen poging meer om weer aangenomen te worden. Vader Falot overwoog dit alles rijpelijk, en toch kon hij de gedachte aan dien man van zich niet afwerpen, en nam hij zich stellig voor hem in de herberg „de Zingende Pad" te gaan opzoeken. De voddenraper bracht de mand in zijn ma gazijn en schudde ze leeg, het uitzoeken van de verschillende voorwerpen, die hij bijeenge gaard had, tot den volgenden dag uitstellend. Wie beschrijft echter zijn verrassing, toen zijn oog op een brieventasch viel die hij op straat niet gevonden had en toch tusschen zijn vod den lag. Daar ging plotseling een licht voor hem op. De jonkman, die mij de behulpzame hand ge boden heeft in de redding van Petit-Ange, zal ze op straat hebben laten vallen, dacht hij bij zich zeiven, en ik heb ze tegelijk met de vod den opgenomen en in de mand geworpen. Vader Falot nam de brieventasch op, keerde in zijn kamer terug, zette de lamp op tafel, ging zitten en poogde het geheim van het slot te vinden. De brieventasch was van die grootte, zooals de advokaten ze plegen te hebben, en zat vol papieren. Twee vergulde, ineengestrengelde letters, een M. en een A. prijkten op den omslag en deden den voddenraper ontroeren. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5