De Zeeuwsch-laamsche groot-industrie dringt aan op spoedigsten aanleg van een drinkwaterleiding. STER-TABAK Landb en Deeleelt 8innenland. Buitenland Stadsnieuwe Provineienteuws. Jtandelsberichten Sociaal JTieuws s.v.p. zeer duidelyk schrijven Ingezonden Mededeplino (50) „lk ben een volmaakt te vreden kerel, mijn carriere is gelukt en ik hebprettige vrienden. In den beginne was het eenige, waarnaar ik heimwee had, mijn pijp maar sedert deze heerlijke tabak ook in Indië verkrijg baar is, blijft er niets meer te wenschen over. Wielrijder in het k&D&al Maandagavond omstreeks 5 uur is een zekere H. uit Ter Neuzen ter hoogte van de woning van den heeV Collé, wijk Stuiver, klaarblijkelijk door dien hij tengevolge van het breken van een pedaal het stuur kwijt raakte, met zijn rijwiel in het kanaal gevallen. Hij kwam daarbij met het hoofd op den steenen rand onderaan de glooiing van den kanaaloever in aanraking, waardoor hij een bloedende hoofdwond opliep. Een tweetal postbeambten hielpen hem weer op het droge en brachten hem in de woning van den heer Collé, alwaar dokter Puylaert hem verbond. Per auto is hij daarop naar zijn woning vervoerd. Aanrijding Maandagavond omstreeks 7 uur wilde dokter van Loy, die per auto uit de richting Sluiskil naar Sas reed, een vóór hem rijdende vrachtauto passeeren, toen hij plotseling vóór zijn auto een wielrijder be merkte, die niet geheel rechts van den weg reed. Een aanrijding was niet te vermijden en de man, een zekere A. v. L. uit Assenede, werd tegen den grond geworpen. Hij bleek twee hevig bloedende hoofdwonden te hebben opgeloopen. De dokter heeft den gewonde naar het hospitaal te Sluiskil vervoerd en hem aldaar verbonden,waarna hij hem tezamen met den politieagent Verpoorten naar huis beeft gebracht. Ongevallen, 't Was Maandag te Sluiskil weer een echte ongeluksdag G. O. te Asse nede kreeg een zware plank op de schou der, waardoor hij een sleutelbeenbreuk op liep, P. V. uit Sluiskil kreeg van 20 M. hoogte een steen op het hoofd, die hem een groote hoofdwond hezorgde en A. A. te Sluiskil werd door een neervallenden steen aan den schouder gekwetst. Beëedlgé Ter burgerlijke zitting van de rechtbank te Middelburg is beëedigd als ambtenaar van den burgerlijken stand de heer W. P. J. Staal alhier. Auto-Ongeluk. Dezer dagen had op den Zuiddijk een auto-ongeval plaats dat voor de betrokkenen goed is afgeloopen. Een luxe auto komende uit de richting Hulst kwam bij het passeeren eener kar in aan raking hiermede met het gevolg, dat de auto hierdoor over den kop sloeg en van den dijk tuimelde. Het drietal inzittenden bekwam slechts lichte verwondingen. Nadat de auto door eenige paarden op den weg was getrokken, kon de leis worden voortgezet. De auto bekwam weinig of geen schade. Diploma. Voor het Godsdienstdiploma voor onderwijzer is geslaagd de heer A. Fassaert alhier. Door de Groot-industrie in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen is tot de gemeenteraden van Axel, Sas van Gent en Ter Neuzen het volgend adres gericht: 17 Maart 1930. Aan de RADEN der GEMEENTEN AXEL, SAS VAN GENT, TER NEUZEN. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden N.V. Beetwortelsuikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent, N.V. Cie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil (Axel). N.V. Nieuwe Neder- landsche Maatschappij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten, afdeeling Glasfabriek en afdeeling Chemische Producten te Sas van Gent, Asso ciation Cooperative Zélandaise de Carbonisa tion te Sluiskil (Terneuzen), N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek te Sas van Gent, N.V. Textiel fabriek „De Schelde" te Sas van Gent, N.V Walzenmolen te Sas van Gent, allen grootindustrieën te Sas van Gent en te Sluiskil zijn zoo vrij, het volgende onder uwe welwillende aandacht te brengen: dat zij hoe langer hoe meer de bezwaren ondervinden dat er voor hunne industrieën en voor het aan hunne industrieën verbonden personeel ter plaatse geen voldoende hoeveel heden goed drinkwater te verkrijgen zijn, dat het verstrekken van drinkwater voor hun personeel thans met groote moeilijkheden en groote kosten gepaard gaat en er voor sommi ge van bovengenoemde industrieën groote be hoefte bestaat aan behoorlijk voedingswater voor hunne stoomketels, dat ondergeteekenden het daarom in het be lang van de ontwikkeling van de industrie in Uwe en andere Gemeenten van Zeeuwsch-Vl. van het grootste belang achten dat er zoo spoe dig mogelijk een centrale watervoorziening tot stand worde gebracht, dat de aanleg van een waterleiding voor de plaatsen Axel, Sas van Gent en Sluiskil abso luut noodzakelijk wordt geacht, weshalve, zij U beleefd verzoeken zoodanig maatregelen te willen nemen of mede te wer ken aan zoodanige plannen dat aan boven staande bezwaren zoo spoedig mogelijk wordt tegemoet gekomen, 't Welk doende, Onnoodig bijna te zeggen, dat wij deze spon tane daad van de leiders onzer Oost-Zeeuwsch- Vlaamsche Groot-industrie van ganscher harte toejuichen. Ons, die steeds met volle overtuiging het tot standkomen eener waterleiding in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben bepleit, stemt het tot groote voldoening, van zoo gezaghebbende zij de de juistheid van ons standpunt te zien be vestigd. Zal men thans eindelijk eens gaan begrijpen, welke belangen er bij de waterleidingkwestie op het spel staan? Wij hopen en vertrouwen het. Leg nu deze verklaring van mannen, wier gezag door niemand kan worden ontkend, eens naast de onzinnige kletspraat, waarmee een zeer gering aantal opposanten, wier eenig „ge zag" bestaat in een ongeloofelijke dosis bru taliteit, een deel onzer goede Zeeuwsch-Vlaam- sche bevolking heeft weten te bewegen, lijn recht tegen zijn eigen belangen in te gaan. Valt er dan nog te twijfelen aan de wen- schelljkheid voor het tot stand komen eener waterleiding? Men moet wel ziende blind en hoorende doof zijn om deze vraag bevestigend te durven be antwoorden. Voor de zooveelste maal zij het hier door ons herhaald en wij zullen het blijven her halen zoolang het noodig is: Een waterleiding zou voor ons Zeeuwsch-Vlaamsche volk een zegen zijn vooral ook voor de „kleine luyden". Voor de laatsten vooral bevat zij een belang rijk cultureel element, opent zij de mogelijk heid om evenals de meergegoeden te profi- teeren van een der voordeelen van de moderne beschaving. Er moge in dit verband met waardeering op gewezen worden, hoe de helaas nog te schaars vertegenwoordigde democratische elementen in onze gemeenteraden (we den ken hier speciaal aan Ter Neuzen en West- dorpe) steeds krachtig voor het totstandkomen eener waterleiding hebben gepleit, zulks in het waarachtig belang der minder met aardsche goederen gezegenden. Dat zegt toch wel wat, dunkt ons. En men vraagt zich met stomme verbazing af hoe het mogelijk is, dat velen hun eigen voor mannen zóó konden afvallen. De eenige verklaring is, dat de menschen zich hebben laten bedriegen. Waarlijk 't wordt hoog tijd, dat de tegen de waterleiding gevoerde leugen- en lastercam pagne nu eindelijk eens een eind neemt. Moge de sympathieke geste onzer Groot- industrieelen daartoe krachtig medewerken. En moge dan Zeeuwsch-Vlaanderen spoedig de daad stellen, die een eind maakt aan den achterstand, welke ook op dit gebied nog valt in te halen. (langs deze lijn afknippen). Ondergeteekende r (naam) (voornamen) (straat en huisnummer) (gemeente) IS BETALEND ABONNÉ OP „De ZEEUWSCHE KOERIER" EN WENSCHT ALS ZOODANIG EVENTUEEL VAN DE VOORDEELEN DER GRATIS-ONGEVALLEN-VERZEKERING TE PROFITEEREN. (Handteekening) INZENDEN ALS DRUKWERK ONDER EN VELOPPE, GEADRESSEERD AAN „DE ZEEUWSCHE KOERIER", SAS VAN GENT. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) Nadruk verboden. (2e helft Maart). Nu gaat iedere tuinbezitter bij gunstig weer, den hof in: de zaaitijd is gekomen. Men kan van alles wat men in den zomer gaarne op zijn tafel heeft zaaien: sla ook nog, spinazie eh raapstelen, indien men deze nog niet ge zaaid heeft, doperwten, peulen en tuinboonen, koolsoorten, wortelen en schorseneeren, peter selie, enz. Men denke er aan de laatste tame lijk diep in den grond te maken, anders ma ken de roofvogels er zich meester van. Tus- schen de schorseneeren kan men sla zaaien, die men echter tijdig moet oogsten, opdat de schorseneeren niet in verdrukking komen; ook kan men om het bed schorseneeren een rij sla planten. Weet u, dat men de schorseneeren ge rust een jaar over kan laten staan? Ze wor den dan dikker en langer en hebben niettemin een goeden smaak. Omtrent de spinazie en raapstelen, als men deze nu nog wil zaaien, zij neren: plant vlierstruiken! Hebt ge een mest vaalt, plant er dan enkele van die struiken omheen! Ge krijgt dan in korten tijd niet al leen een gewenschte beschaduwing van den mesthoop, maar verschaft u tevens het noodige materiaal voor erwtenrijs, hout met fijne ver takking, en even duurzaam of nog duurzamer dan ander rijshout. Als ge om de vaalt b.v. van kapt, dan hebt ge, zonder dat het u een cent kost, al vrij wat rijsjes. Denk er evenwel om, dat de vaalt telkens eens moet worden omgezet, om het binnendringen der fijne wor tels in den hoop te verhinderen. Wie heel geen Wie heel geen erwtenrijs zich kan verschaffen, behoeft echter nog niet verlegen te zijn. Hij kan gebruik maken van gevlochten ijzerdraad, dat zeer duurzaam is. De eerste uitgave moge wat grooter zijn voor rijshout, het doet daaren tegen langer dienst. Men neme gaas met wijde mazen; aan het eind en zoo noodig ook in 't midden der rijen, worden paaltjes geplaatst, waaraan-het^aas-met -krammetjes wordt .be vestigd. De ranken hechten zich gemakkelijk aan het gaas vast, wanneer men ze af en toe een handje helpt. Het eercte Kievietsei. Het eerste Kievietsei is door dn heer de Wit te Sneek gevonden. De heer de Wit is van plan volgens oude traditie dit ei te doen toekomen aan H.M. de Koningin. Overstroomingen in Spanje. De was van de Ebro heeft een onrustbarenden omvang aangenomen. De bewoners van de voorstad Arrabal hebben hun woningen ont ruimd. Reeds zijn vijfhonderd huizen ingestort; vijf tienhonderd gezinnen zijn dakloos. Sneeuwstorm in Engeland en Duitschland. Noord-Engeland en Schotland zijn Zaterdag en Zondag door zware stormen geteisterd, waar door aanzienlijke schade werd aangericht, Te Birmingham werd een groote circustent door den zwaren sneeuwlast ingedrukt. Twee bedien den werden hierbij zwaar gewond. Ook uit Berlijn wordt zware sneeuwval ge meld. Korte Berichten. Melding wordt gemaakt van een slachting van 2000 personen door communisten in China. opgemerkt, dat men deze groenten niet te dik moet zaaien en maar even onder moet werken. Van wortelen zijn o.m. bekende goede soorten: de vroegere deuvik, de Naarder tuin wortel en de Amsterdamsche bak wortel. Radijs kan men tusschen de wortelen zaaien men behoeft er dan geen apart bed voor aan te leggen. Vooral voor den kleinen grondbezitter is het van be lang met elk hoekje of stukje grond te woeke ren. Zijn de radijsjes goed, dan plukke men ze uit, om de wortelen ruimte te geven. Spinazie en raapstelen worden veelal niet op afzonder lijke bedden gezaaid, maar tusschen de rijen erwten en capucijners, welke op vrij grooten afstand van elkaar komen. Doppers en peu len worden in den hof niet gaarne gemist, om dat ze straks bij de jonge aardappelen een heerlijke groente leveren. De doperwten ge bruikt men „gedopt" vandaar de naam de peulen nuttigt men met peul en al. Sommi gen hebben moeite doppers en peulen van el kaar te onderscheiden en plukken soms de doppers, meenende dat het peulen zijn, af aleer er erwtjes in zitten en moeder de vrouw kan dan de groente niet gaar krijgen. Toch is het verschil wel te zien: als men een scheede van een doopre doorbreekt, zitten de beide helften nog min of meer met vezels aan elkaar vast; bij de peul is dit niet het geval. Deze heeft ook zachter en dunner scheeden, die door de dijen de erwtjes gebobbeld zijn; bij de dopper zijn de scheeden meer bolrond. De tijd om erw ten te leggen is van 't laatst van Februari tot, ja, tot in Juli, maar dat late zaaien is even min aan te bevelen als zoo vroeg, vroeger dan eind Februari blijft wisselvallig, en van een laten leg komt zeer dikwijls weinig terecht, waarom wij aanraden na April geen erwten meer uit te zaaien. De groeihoogte is zeer ver schillend en ook de afstand tusschen de rijen, welke men minstens een Meter neemt. Wie zuinig moet wezen met zijn grond, vindt dat misschien wat te erg, maar men kan immers, zoo we zeiden, de tusschenruimte benutten voor verschillende groenten, eerst b.v. voor raapstelen en spinazie, en zijn deze geoogst, voor een navrucht, b.v. komkommers. By een zoodanige teelt heeft men een behoorhjken lucht- en lichttoevoer. „Jammer", zoo kan men vaak hooren, „dat men voor de erwten- en peulenteelt erwtenrys noodig heeft, wanneer men althans hooggroeiende soorten wil telen", 't Is waar, dat het in sommige streken moeiiyk valt om aan rysthout te komen. Maar nu wil len we even een vroeger gegeven raad herln- De gewonde verkeerde in zwaar beschonken toestand. Gevonden in de Wilhelminalaan, alhier, een hark. Terug te bekomen in de maréchaussée- kazerne. Werkloozen. Ter arbeidsbeurze stonden he den de volgende personen als werkloos inge schreven 3 Fabrieksarbeiders. 1 Losse arbeider. SLUISKIL. Slachtoffer van aanrijding. De handelaar v. C. uit Hoek, die Donderdagavond 13 dezer werd aangereden door een tot nu toe onbekend gebleven auto, is Dinsdagavond in de R.-K. Verpleging alhier aan zyn Verwondingen over leden. V. C. was gehuwd en vader. Zooals men zich zal herinneren, was genoemde handelaar per motorfiets. Huizenbouw. Naar men ons mededeelt, is om trent den grondaankoop voor den bouw van een grootcomplex woningen, welke dezer da gen gemeld werd, bij de betrokkenen niets be kend. Allen werden door dokter van Loy be handeld en naar de R.-K. Verpleging te Sluiskil vervoerd. PHILIPPINE. Wijding diaken. Op 5 April a.s. zal onze dorps genoot Ch. Rammeloo te Carthago tot diaken worden gewijd. STOPPELDIJK. LAMSWAARDE. Onderwijzer. Tot tydeiyk onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool is benoemd de heer F. de Waal van Groenendijk. COÖPERATIEVE SUIKERFABRIEK „DE ZEELAND". Tot verkoop der fabriek besloten. Maandagmorgen werd in den Katholieken Kring te Roosendaal, een spoedeischende ver gadering gehouden van aandeelhouders, der Coop. Suikerfabriek Zeeland G. A. In behan- ling kwam opnieuw het bestuurvoorstel tot verkoop der fabriek en tot ontbinding der ver- eeniging. Na een stemming van 3y2 uur bleken te zijn uitgebracht: 1331 stemmen met 2979 aandeelen voor en 469 stemmen met 1243 aandeelen tegen het voorstel tot ontbinding der vereeniging en tot verkoop der fabriek met toebehooren. Aange zien het verplichte gedeelte der stemmen bereikt was, stond hiermede de verkoop der fa briek vast. De leden van het bestuur werden tot liqui datoren benoemd op het tractement dat tot heden genoten werd. De Ziekengelduitkeering en de Rentekaart. Zooals welllicht reeds bekend, wordt, indien een arbeider uitkeering bij ziekte geniet, voor voor elke volle kalenderwtek, waarover zieken-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2