Mo. 359! Maandag 17 Maart 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Kameroverzicht Het Geheim van den Voddenraper. Uit het Parlement Binnenland. Buitenland. Kerknieuws Boeken Cijdschr. t""R8KK0RTNKaR^HT'- VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND 1 r POSTREKENING No. 52419. til de R.-K. Staatspartij. Do Winkelsluitingswet afgehandeld, deze week de stemming Wijziging van de Zondagswet bepleit De mh lster zegt bespreking toe. Communistische onge manierdheid. De voorzitter maakt er een eind aan FEUILLETON. De Papegaaienaiekte DE ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs J 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager IT8TEKEND ÜÊ6CH IKTe VOOR PUBLICITEIT Overeenkomstig het voortdurend verlangen van het Bestuur der R.-K. Staatspartij naar eenheid op het gebied der politieke orga nisatie, heeft dit Bestuur de besprekingen met het Bestuur der R.-K. Volkspartij hervat. Deze besprekingen hebben geleid tot' het formuleeren van eenige voorstellen, die eer beslissing aan de betrokken Partijinstanties worden voorgelegd. Vrijdagmiddag is de Tweede Kamer door de wettelijke regeling der YVinkelsuiting heen- gekomen. De grootste moeilijkheid, die het wetsvoorstel bood, was, dat het ergerlijk in breuk maakt op de honderd jaar oude Zon dagswet, welke echter in verschillend opzicht al lang niet meer wordt nageleefd. De eene wet kan toch moeilijk in tegenspraak met de andere zijn. De eenige oplossing die te vinden was, al is het dan nog maar een halve oplossing, is deze, dat zoo spoedig mogelijk de 'Zondagswet wordt gewijzigd. Mgr. Nolens herinnerde er daarbij aan, dat een desbetreffend ontwerp al tien jaar ge reed ligt, en dat er reeds eindverslag over is uitgebracht, zoodat niets de behandeling in den weg staat. Minister Verschuur beloofde dat hij in den ministerraad het algemeen verlangen naar de behandeling van dat ont werp zou bekend maken. De heer Hellenberg Hu bar vroeg of het niet beter was de maximum-boete voor over treding der wet op f250 te brengen in plaats van op f25. Niet omdat hij den win keliers zoo graag een groote straf gunt, maar om de goedwillenden tegen de kwaad willenden te beschermen. Algemeen vond men echter deze hooge Straf te kias, mede ook in verband met het feit, dat recidivisten, herhaalde overtreders, kans Ioopen kennis te maken met het nieuwe artikel 23 bis van bet Wetboek van Straf recht. Eerst deze week zal het wetsvoorstel in stemming worden gebracht, teneinde de redactie der aangebrachte slechts minieme wijzigingen nog eens te controleeren. Dat het ontwerp met groote meerderheid wordt aangenomen, staat vast. O Bij een interpellatie van den heer Wijn koop over huiszoekingen bij communisten in ons land gedaan, een zaak waartoe last f Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERV. 38) Vanavond na de voorstelling heeft de mee ster die ontevreden over mij was, mij de eerste les willen geven in den sprong door den hoe pel met messen. Weenend van angst diensde ik achteruit. Ik verbeeldde mij, dat al de messen mijn lichaam zouden door kerven. Ziende dat er niets met mij aan te vangen was, heeft hij me met spinnekoppen gedreigd. Hij greep mij, en ondanks mijn hevig verzet en mijn hulpgeschrei, bond hij me op de folter tafel vast, en wilde juist de afzichtelijke bees ten gaan halen, toen de vrouw van de paljas hem riep. Hij liet mij vastgebonden liggen, ril lend van angst, de oogen vol tranen en om mijn lieve moeder roepende. Twee groote tranen schitterden in de oogen van den knaap. God heeft je aan ons gegeven, sprak vader Falot, wij zullen voor je zorgen. En je liefhebben, voegde Mederic erbij. Dan zal ik een vader en een goeden broer hebben, sprak het kind met een blijden lach Ik lag daar dus geheel alleen op de tafel wachtende op Kasper en de spinnekoppen, ver- yolgde petit-Ange, de oogen sluitende, uit vrees was gegeven door'den. rechter en die dus eigenlijk geen enkelen minister regardeert, stelde de heer De Visser zich zoo kwajon gensachtig aan. dat de voorzitter hem het woord moest ontnemen. Wijziging art 66 Drankwet. Het tijdstip, waarop de vergunningen aan ven nootschappen enz. zouden vervallen één jaar verschoven. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot wijziging van artikel 66 der Drank wet. De eMemorie van toelichting luidt alsvolgt: In verband met het feit, dat de ontworpen herziening van de Drankwet niet meer voor 1 Mei van dit jaar haar volledig beslag zal kun nen krijgen, schijnt het gewenscht, het tijd stip waarop krachtens artikel 66 der Drankwet vergunningen voor 1 Mei 1904 en bijzondere vergunningen op grond van artikel 63, verleend aan vennootschappen, zedelijke lichamen of aan de besturen van deze vervallen, één jaar te verschuiven en te bepalen op 1 Mei 1931. Hier door wordt bereikt, dat niet incidentiek een be slissing behoeft te worden genomenen over een der punten waarop in het aanhangig ontwerp- Drankwet een voorziening is voorgesteld. Onderscheidingen. Tijdens het bezoek van H. M. aan de Jaar beursgebouw heeft baron van Geen medege deeld, dat ir. W. Terpstra, leider van den tech- nischen dienst van de Jaarbeurs, benoemd was tot officier in de orde van Oranje Nassau en de heer C. H. van Wijngaarden van Rees, ad junct-secretaris van de Jaarbeurs tot ridder in die orde. Beide heeren vonden gelegenheid H. M. persoonlijk hiervoor hun dank te betuigen. Na het vertrek van de Koningin bood de heer Fentener van Vlissingen beiden heeren de onderscheidingsteekenen aan. Japanscli ex-minister in staat van beschuldiging. Keizer Hirohito heeft Vrijdag het in staat van beschuldiging stellen gelast van den oud- miniser van onderwijs, Intsjoeta Cobairi, we gens het aannemen van steekpenningen. Een gezondheids partij in Frankrijk. In Frankrijk is een sociale partij voor de openbare gezondheid, buiten de politieke en confessioneele groepen om, gevormd welke ten doel heeft, den zin voor hygiëne en zindelijk heid te bevorderen en voor de gezondheid te strijden. het aangezicht van den meester, den beul te zien verschijnen. Eensklaps voelde ik, dat men de koorden doorsneed, welke een mijner bee- nen omknelde, men bevrijdde insgelijks het an dere maakte mijn beide armen los en ik sprong overeind. De oudste dochter van de kunsten maker stond voor mij, en fluisterde mij toe: Vader telt de ontvangst, vlucht. Gij zijt slank ga op je buik liggen en kruip onder den rand van het zeil. Ach beste Paquerette, zei ik tot haar je red mij het leven. Maar als Kasper je slaat Hij is mijn vader, antwoordde zij, hij zal mij minder hard slaan. En als hij je eens tot de straf der spinne koppen veroordeelde Dat zal hij wel laten, antwoordde zij op be slisten toon. Ik volgde haar raad, liep naar den zijwand van de tent, welke met ijzeren pinnen in den grond vastgemaakt is en kroop er onder door. Nu kreeg ik eensklaps mijn krachten terug, ik begon te loopen. Ik liep alsof de dood mij op de hielen zat, en ik had gelijk, want geen mi nuut later, zette Kasper mij achterna. Hij had zeker eerder de rekening opgemaakt dan Paquerette vermoed had en mij niet meer op de tafel vindend, moest hij begrijpen dat ik de vlucht had genomen. Ik liep al wat ik kon, zonder te weten waarheen. Ik ging nu links dan rechts, slechts één ge dachte hebbend: mijn beul van het spoor te brengen, Maar ik ben klein, Kasper is een reus ik was bang, had honger, ik was doodmoe en de meester was dronken van wijn en woede. Russische soldaten weigeren tegen de boeren op te treden. Volgens berichten uit Moskou hebben troepen in Zuid-Rusland de gehoorzaamheid geweigerd toen hun bevolen werd op te treden tegen de boeren, die wegens hun verzet tegen de com munistische maatregelen van hun boerderijen verdreven en naar Noord-Rusland verbannen worden. Deze troepen zijn daarop teruggetrokken en vervangen door troepen van de jeugdorgani saties, die de bevolen maatregelen ten uitvoer brachten. De Antwerpsche wereldtentoonstelling De Antwerpsche correspondent van De Maas bode meldt Thans is het programma opgemaakt van de plechtige opening der Antwerpsche wereldten toonstelling, welke zal plaats vinden op Zater dag 26 April te drie uur in tegenwoordigheid van de koninklijke familie. Kort voor dit uur zal de koninklijke familie aan de Groote statie aankomen en in galarij tuigen bespannen in a la daumont naar de ten toonstellingsterreinen rijden. De leden van het corps diplomatieque, de mi nisters en andere officieele persoonlijkheden zullen per speciale treinen van Brussel naar Antwerpen komen. Na aankomst en voorstelling zal onmiddellijk de openingsplechtigheid plaats vinden in de groote feestzaal. Redevoeringen worden gehou den door den koning, den voorzitter van het uitvoerend comité en den minister van indus trie en arbeid. Vervolgens zal er een cantate gezongen wor den, waarna de koninklijke familie enkele pavil joen enzal bezoeken en de opening der bloe mententoonstelling zal verrichten. Des avonds wordt een groot banket gegeven, waarbij waarschijnlijk de Belgische majesteiten zullen aanzitten. Tot de genoodigden zullen verder behooren: de vreemde diplomaten, de ministers en een groot aantal Belgische en buitenlandsche per soonlijkheden. De tunnel onder de Schelde te Antwerpen. Niet minder dan tweehonderd aanbestedings boeken en -plannen zijn aangevraagd geworden met het oog op den bouw van een tunnel onder de Schelde vóór Antwerpen. De grootste belangstelling kwam van het buitenland, vooral van Duitschland, Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten. Zooals men weet zal de openbare aanbeste ding van dit werk in September van dit jaar plaats hebben en zal de definitieve opdracht voor het uitvoeren van de tunnelwerken nog in den loop van dit jaar worden gegeven. (Msb.) Dr. Spences, de burgemeester van Ashton under Lyne, is aan de papegaaienziekte be zweken. Dit is het zevende geval van papegaaien- Hij haalde mij in; nog een paar minuten en ik was in zijn handen, waarvan ik de kracht ken de: nijptangen. Gij waart mijn redder door mij in uw bescherming te nemen. Zoo sprekende kuste het knaapje den vodden raper. Het was ongetwijfeld lang geleden sinds het slachtoffer van den Rooden Kasper iemand zulk een liefkozing bewezen had, want zijn aan gezicht straalde van blijdschap. Het was zeker ook lang geleden sinds vader Falot van een kindermond een kus op zijn wang had voelen drukken; want hij rilde door zijn geheele lichaam en herhaalde met een ontroerde stem: Max, geliefde Max. De kleine keek hem met verbaasde oogen aan. Als ge wilt, noem mij dan niet Max, niemand heeft mij ooit dien naam gegeven; maar petit- Ange, gelijk mijn moeder. Ja, petit-Ange! herhaalde Mederic. De knaap scheen afgemat en koortsig. Alles wat hij verteld had, had hem ontroerd als ware hij nog aan de mishandelingen van zijn beul blootgesteld en aan de manier, waarop hij om zich heen zag, kon men duidelijk bespeuren, dat hij vreesde dat Kasper in een of anderen hoek verscholen zat. Mederic vatte de hand van den vodden raper. Gij hebt een kind verloren? sprak hij deel nemend. De ongelukkige boog het hoofd, doch gaf geen antwoord. Welaan, hernam Mederis, tüer is er een dat God ziekie met doodelijken atioop in Engeland dit jaar. Korte Berichten. Terwijl in Zuid-YVest-Frankrijk het water zakt wordt thans Noordelijk Spanje met over strooming bedreigd. Tot een belangrijke wijziging in de sovjet- politiek is het presidium der executieve \an de communistische partij in Rusland besloten. De wijziging omvat o.a., dat de sluiting der kerken terstond zal worden gestaakt. Een geweldige brand heeft Manilla ge- teistert. Duizend huizen zijn verwoest, onge veer 5000 personen zijn dakloos. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woensdag Vrijdag en Zaterdag a.s. geen audiëntie verleenen. Benoemingen. Z.D.H. de Bischop van Breda heeft benoemd of herbenoemd tot Kerkmeester de volgende heeren Te Oostburg, E. Janssens en E. de Milliano. heeft bevestigd de benoeming tot armmee- ster: te Oostburg J. Doolaege. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van" »DE ZEEUYVSCHE KOERIER* Novene ter eere van den H, Jozef. In een handig boekje heeft pater. Martin Stoks, redemptorist, bij J. J. Romen Zonen, Roermond, een novene ter eere van den JI, Jozef uitgegeven, door hem samengesteld uit overwegingen van den II. Stichter zijner orde, St. Alfonsus' Maria de Liguari. De samensteller heeft in zijn voorwoord een warm-gestelde opwekking geschreven ter be vordering van de devotie tot den machtigen Voedstervader van Jezus. Moge zijn wensch in vervulling gaan en deze St. Jozefsnovene voor velen een welkom hulp middel zijn bij de beoefening der zoo bij uit stek heilzame godsvrucht jegens den II. Jozef. Wenn es in der Seele Dunkelt. Hen- riette Brey Veiiagsbuohhandlung, Herder en Co. Freyburg im Breisgau. Dit boekje wil een leiddraad zijn voor hen die moedeloos en zorgvol de toekomst in blik ken. Schrijfster geeft op e.en prachtige wijze die episoden uit Jesus' leven weer, waar Hij vooral optreedt als de vertrooster der lijdende ons geeft, het zal van ons beiden wezen. Hij is klein, voegde hij erbij, hij zal niet veel eten en mijn brood met hem deelende, zal ik mijn uitgaven niet behoeven te vermeerderen. Vader Falot keek den jonkman verrast aan Zou het wezenlijk een gierigaard zijn? dacht, hij. Hij berekent reeds het deel, dat Petit-Ange zal opeten. Maar neen, het zijne wil hij ten offer brengen; hij wil zich wel een ontbering opleggen, maar niet méér geld uitgeven. Als ik ooit de gunst^ van den concierge mag winnen, moet ik het fijne van die zaak te weten komen. M'n vriend, zeide nu Mederic tot den vodden raper het is twee uur namiddernaclit; de koorts van het kind neemt toewij moeten het nu *wat laten slapen. Ik voor mij heb nu spoedeischend werk af te maken. Vóór ik morgen vroeg uit ga zal ik je beschermeling onze beschermeling wil ik zeggen bij mejuffrouw Columba bren gen. Bij haar zult gij hem morgen vinden; ik vertrouw dat gij een dokter zult meebrengen Verlaat ons nu; gij zelf moet wat rust nemen, gij hebt er groqtelijks behoefte aan. Maar gij, mijnheer? Er zijn twee dingen, die een mensch -wakker kunnen houden, mijn vriend antwoordde Me deris treurigen ik ken ze beide: den honger en den plicht. Petit-Ange, zeide vader Falot tot het kind. ga nu gauw slapen, morgen kom ik weer terug. Gij hebt mij gered, sprak de kleine martelaar maar nu moet gij nog iets voor mij doen. Wat dan? vroeg de voddenraper Laat mij in mijn droom mijn moeder zien. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1