Binnenland. Buitenland R.-K. Coöperatie „De Volharding" U. A. j Sas van Gent. 1 niet mèer voor onze zaak J Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koopt tijdig een pot Sprutol. BiJ aBe Drogisten. Jaarbeurs in verhoogde mate zal deelnemen? Geenszins en integendeel. Naarmate de Jaar beurs groeit zal ook de behoefte groeien bij de buitenlandsche industrieën om door inter mediair der Jaarbeurs den binnenlandschen handel te bereiken. Dat brengt ongetwijfeld concurrentie voor het inheemsche fabrikaat. Maar concurrentie op eigen bodem zal het Ne- derlandsche fabrikaat altijd blijven behouden, ook al zou men haar van de Jaarbeurs weren. En wij zijn den tijd voorbij dat buitenlandsche concurrentie als een boeman door onze eigen industrie gevreesd zou behoeven te worden. Misschien zelfs heeft de Jaarbeurs in haar oude plunje er toe medegewerkt de oogen tc openen voor het feit, dat onze industrie over het algemeen haar man wel weet te staan en heeft zij er ook een beetje toe medegewerkt het initiatief bij onze eigen industrie te ont wikkelen en den ijver te prikkelen. Het Jaar- beursbestuur meent met volle gerustheid de poorten, ook van het nieuwe gebouw, open te kunnen houden voor het vreemde fabrikaat, vooral omdat het uit ervaring weet, dat door die zelfde poorten achter de buitenlandsche deelnemers in nog veel belangrijker mate de buitenlandsche afnemers hun intocht zullen doen in het Jaarbeursgebouw. Het spreekt vanzelf, dat de nieuwe en ver- groote opgaven, welke de bouw van het Twee de Gebouw aan het Jaarbeursinstituut stelt, ook nieuwe wegen openen voor de Jaarbeurs actie. Deze nieuwe taak zal, naarmate de om standigheden zulks eischen, moeten groeien. Zoo zal de buitenlandsche propaganda moeten worden uitgebouwd, waardoor op het gebied der groepsvorming nieuwe perspectieven wor den geopend. De binnenlandsche propaganda zal er op gericht moeten worden in nauwer relatie te komen met de middenstands- en handelsvereenigingen. De wederoprichting van een eigen Jaarbeurs-tijdschrift zal in overwe ging genomen worden. Dat voor de groeps commissies nog mettertijd een wijder arbeids veld open ligt om zich, als vertrouwensman nen hunner bedrijfsgroep voor nog andere za kelijke belangen dan de meer engere Jaarbeurs belangen dienstbaar te maken, is een moge lijkheid, waarvan de verwezenlijking mede on der de oogen zal moeten worden gezien. De bouw van het Tweede Gebouw heeft het Jaar beursinstituut heengebracht over het doode punt, waarop het al eenigen tijd was komen te staan en opent nieuwe banen tot nieuw leven. Leiden deze banen, in afzienbaren tijd, tot den bouw van een derde gebouw? In voorbe reiding is op dit gebied niets. Van de zijde van sommige deelnemende groepen, is reeds aandrang op het Jaarbeursbestuur uitgeoefend om tot uitbreiding over te gaan. Men dient echter niet te vergeten, dat na regen zonne schijn, maar dat na zonneschijn ook regen pleegt te komen. Alleen reeds uit deze over weging zal met groote voorzichtigheid te werk worden gegaan. Deze Voorjaarsbeurs is, wat de deelneming aangaat, een buitengewone verrassing ge weest. Het Jaarbeursbestuur had, voor de eerste beurs, welke in het vergroote gebouw gehouden zou worden, gerekend met een drie-kwart be zetting van het nieuwe gedeelte: niet alleen is het nieuwe gedeelte aanstonds geheel bezet, maar ht aantal wegens plaatsgebrek afgewe zenen is nagenoeg even groot als bij de laatste Voorjaarsbeurs, toen wij nog niet over een nieuw Jaarbeursgebouw konden beschikken. Hun aantal bedraagt 218. Een verrassing was het,, dat de oude deelnemers in onverwacht hooge mate over grootere expositieruimten hebben willen beschikken. Niettegenstaande het Jaarbeursbestuur ten opzichte van deze oude deelnemers een vrij sterke rantsoeneering heeft toegepast, hebben deze 40 pCt. méér ruimte in beslag genomen dan waarover de zelfde deelnemers bij vorige beurzen hebben beschikt. Had de Jaarbeurs niet gerantsoe neerd dan zou, met hetzelfde aantal deelne mers, het eerste gebouw geheel en het nieuwe gebouw voor meer dan de helft zijn gevuld. Ook verscheidene nieuwe deelnemers hebben slechts een gedeelte van het aantal vierkante meters toegewezen gekregen van hetgeen waar voor zij oorspronkelijk hadden ingeschreven. Zeer sterk kwam dit uit bij de groep Meubelen, een verschijnsel, dat natuurlijk ook verband houdt met de omstandigheid, dat in het afge- loopen half jaar de quastie van de separate Meubelbeurs, de z.g. WIMBA te Amsterdam haar beeslag heeft gekregen in dien zin, dat de Amsterdamsche Beurs geheel opgeheven is en verscheidene deelnemers aan die beurs tot ons zijn overgegaan. Hadden alle deelnemers ge plaatst kunnen worden en was aan allen de volle maat van hetgeen zij gevraagd hadden ook toegewezen, dan was met ingebruikneming van het terrein Vredenburg noodig geweest een grootere ruimte van 3200 M-°., hetgeen ge lijk staat met een derde gebouw over 5 verdie pingen van van de grootte van het tweede gebouw. Wat is echter de schaduwzijde van deze uit breiding van expositieruimte door de oude deelnemers? Dat de uitbreiding van het Jaar beursgebouw niet hare afspiegeling vindt in het totaal aantal deelnemers. Dit is van 1151 aan de voorjaarbeurs 1929 gestegen tot 1297. Men zou, gezien de volle bezetting, een grooter ac cres verwacht hebben. Maar eensdeels is dit cijfer nadeelig beïnvloed geworden door de grootere ruimten, waarmede de deelnemers oude zoowel als nieuwe voor den dag zijn gekomen en anderdeels nadeeligbeinvloed, door dat dat gedeelte van het terrein Vredenburg waarop thans het tentoonstellingsgebouw voor Al op 6 Maart begonnen in Praag de groote feesten ter eere van president Masaryk, die zijn tachtigsten verjaardag vierde. De Tsjechische legioenen defileereu voor het staatshoofd. de Vereeniging van Directeuren van Gemeen tewerken is opgericht, bij de vorige. Voorjaars beurs in beslag was genomen door Jaarbeurs deelnemers In het cijfer 1297 zijn natuurlijk niet opgenomen de deelnemers aan deze Ten toonstelling, welke eigenlijk deel uitmaakt van de groep Bouwmaterialen. Over de indeeling der beurs valt nog het vol gende te vermelden: de groepen zijn hoofdza kelijk gebleven op de verdiepingen, waar zij reeds gevestigd waren. De groep Meubelen be slaat de vijfde verdieping van het oude en nieuwe gebouw en bovendien de vierde verdie ping van het nieuwe Jaarbeursgedeelte. De Oostenrijksche groep is weder present met méér deelnemers dan vroeger. Voor het eerst komt Zwitserland met een collectieve groep Zwitsersche industrieelen. Een Hongaar- sche groep, reeds in voorbereiding, moest ter elfder ure worden afgewezen wegens gebrek aan plaatsruimte. De groep Glas. Porselein, Huishoudelijke Artikelen, enz is zoodanig uit gebreid, dat, mét het nieuwe gedeelte, de twee de verdieping te klein voor haar was en deze groep loopt gedeeltelijk over op de derde étage Op de eerste verdieping is de afdeeling Kolo niën ditmaal meer in het bijzonder aan het Toerisme gewijd; de groep Metaalindustrie neemt ééne zijde van den nieuwene Jaarbeurs vleugel op de eerste verdieping in; de groep Electrotechniek de tegenoverliggende zijde. De groep Bouwmaterialen heeft haar intrek geno men in de beide groote zalen, waarmede het Jaarbeursgebouw is uitgebreid. Op het terrein Vredenburg wederom de groote machines als van ouds. De vooruitzichten voor het bezoek zijn gun stig; van uit het buienland werden méér dan bij vorige beurzen, toegangsbewijzen en inlich tingen aangevraagd. Voor Woensdag is het be zoek aangekondigd van eenige leden van het gemeentebestuur van Glasgow en tevens zal dien dag een aantal leden van het Verband des Einzelhandels im Handelskammerbezirck' Dusseldorf de beurs komen bezoeken. Donder dag a.s. staat ons het bezoek te wachten van een hondertal studenten der Nederlandsche Handelshoogeschool te Rotterdam.- Van ver schillende handelsvereenigingen hier te lande zijn excursies aangekondigd en inzonderheid van uit het Noorden worden vele Jaarbeursbe zoekers verwacht. Dat onwillekeurig de ingebruikneming van het Tweede Gebouw aan deze XXIIe Nederland sche Jaarbeurs een eenigszins feestelijk karak ter geeft, zal men het Jaarbeursbestuur niet euvel duiden. Het heeft H.M. de Koningin be haagd aan deze gebeurtenis luister te willen bii zetten door morgen, vergezeld van Z.K.H. Prins Hendrik, het Tweede Gebouw te komen openen De Gemeente Utrecht biedt Maandag 17 Maart aan de deelnemers een concert aan, dat door de medewerking van het Koor von Toon kunst bijzondere aantrekkelijkheid zal hebben en het Jaarbeursbestuur zelve heeft gemeend heeft gemeend het feestelijk karakter dezer Voorjaarsbeurs te mogen accentueeren door aan de deelnemers op Dinsdag 18 Maart een schouw burgvoorstelling in den Stadsschouwburg alhier aan te bieden. De mijlpaal op den levensweg van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut zal dus op bescheiden wijze met een feestguirlande worden versierd een vreugdebetoon, dat na de donkere jaren die de Jaarbeurs beleefd heeft haar zeker niet zal worden misgund, noch wor den misduid. De heer Graadt van Roggen eindigde zijne voordracht met eene herinnering aan een oud Hollandsch liedeken uit den bloeitijd van onze oud Hollandsche jaarmarkten. Moge ook van deze XXIIe Jaarbeurs getuigd kunnen worden: Daer sal het constambacht Sijn hoogtij-dagen vieren Daer sal de coopmanscap Naer ouden aert weer tieren Een krachtig applaus getuigde van de waar deering der aanwezige journalisten voor de( rede van hun sympathieken oud-collega.. Enkele mededeelingen werden dan gedaan o.a. betreffende het bezoek van H. M. de Ko ningin, waarna men groepsgewijze onder lei ding van leden van den Raad van Beheer de overigens nog in chaoischen toestand ver- keerende expositie bezocht. Uiteraard gold dit bezoek in hoofdzaak het nieuwe vaste ge bouw en de tentoonstelling van openbare wer ken ditmaal internationaal die in de schitterend verlichte semi-permanente hal is ondergebracht. (Wordt vervolgd) H 1 Wij berichten onze geachte cliëntèle 1 van SAS VAN GENT hierdoor, i dat vanaf heden de heer J. A. jj MIJNSBERG jj werkzaam is. H Het opnemen en uitvoeren van be- g stellingen zal voorloopig geschieden door den heer 1 ED. KALLE H dien wij beleefd in Uwe gunst j aanbevelen. (30) j§ Da ftloardzaak-Lans De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren morgen uitspraak gedaan in de bekende m «ordzaak-Lans. De 40-jarige procuratie houder J. G v. O. i schuldig verkiaatd aan d >odslag en de andere ten laste gelegde feften (waarmee de verduistering bedoeld wordt) en de rechtbank heeft hem veroor deeld to#t 15 jaar gevangenisstraf zonder ifcrek van de voorloopige hechtenis De Tweede Kamer zette gisteren de be handeling van het ontwerp winkelsluiting voort. De stemming over verschillende amen dementen. Artikelen 2 en 3 van het wets ontwerp werden aangenomen. Geen verschil meer tusschen Russische regee ring en Komintern. Eenige dagen geleden heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Curtius naar de „Vorwarts" meldt, met den Russischen ambas sadeur te Berlijn een onderhoud gehad over de bolsjewistische propaganda in Duitschland. Dr. Curtius heeft den gezant ondubbelzinnig te kennen gegeven, dat de rijksregeering voor taan geen onderscheid meerz al maken tus schen de uitlatingen en handelingen van de Komintern en die der Russische regeering en deze laatste verantwoordelijk zal stellen voor uitingen en daden dei» Komintern. Trotski mag niet in Spanje komen. Naar het blad „El Liberal" meldt, heeft de minister van buitenlandsche zaken in ant woord op een brief van denleider der republi keinen, Junoy, verklaard, dat aan het verzoek van Trotski, om wegens zijn gezondheidstoe stand eenigen tijd in Spanje verblijf te hou den, geen gevolg kan worden gegeven. Groote bioscoopbrand. Een Reuteltelegram uit Tokio meldt, dat te Shinkai, een haven in Zuid-Korea, tijdens een bioscoopvoorstelling een groote brand uitbrak. Honderd vier personen kwamen in de vlammen om, terwijl honderd bezoekers waaronder veel zeelieden, gewond werden. Aan het „Acht Uhr-Abendblatt" wordt nog uit Tokio gemeld: Ter gelegenheid van het 25-jarig feest van de Japansche overwinning bij Moekden was in de vergaderzaal van het Shinkai-marinestation een bioscoopvoorstelling voor scholkinderen ge. organiseerd Terwijl deze voorstelling aan den gang was, ontplofte een reservoir, dat met naphtagas ge vuld was. In een oogenblik tijds stond de geheele zaal in lichte laaie. Slecht 25 kinderen konden gered worden, ter wijl er 104 verbrandden; vier werden er levens gevaarlijk gewond. Mijnramp in Z.-Afrika. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Maandag morgen in een mijn in de nabijheid van Jo hannesburg tengevolge van het breken van een kabel een volle liftkooi naar beneden is gestort. Twee Europeanen en 28 inlanders werden ge dood, terwijl twee Europeanen en zes inlanders werden gewond. De interfractioneele besprekingen te Berlijn hebben ook Maandag geen resultaat opgeleverd de politieke toestand is critiek; een verwerping van het Young-plan zou een regeeringscrisis, minstens het aftreden van Curtius en Molden - hauer, mogelijk zelfs rijksdag ontbinding ten gevolge hebben. De delegatieleiders te Londen hebben hun weekend besteed aan particuliere besprekingen In een voor Amerika bestemde radio-rede heeft Mac-Donald den goeden afloop der vloot-con- fereptie voorspeld. Bij overstroomingen in Natal zijn vijftien personen om het leven gekomen. Gelijk verwacht werd is gisteren in de zitting van het bestuur van de Duitsche Rijksbank dr. Luther eenstemmig tot presi dent gekozen. De benoeming van Luther die nog door den rijkspresident bevestigd en door de re geering gecontrasigneerd moeten worden, gaat op 3 April in, op welken dag dr. Schacht zijn ambt aan dr. Luther zal over dragen. Ingezonden Mededeellng(6)^

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2