8uitenland. Pijnloos scheren Proomciemeuws. Ingezonden M»dedeeling (10) dende voorschriften, waarbij een bepaalde werkdag per week wordt vastgesteld, op welken de winkels in de gemeenten een deel van den dag moeten gesloten zijn de mo gelijkheid voor gemeenteraden om op grond van bizondere omstandigheden afwijkingen van de wet vast te stellen. Het spreekt wel vanzelf, dat de felste aanval tegen de wet weer van liberale zijde kwam, welke nu eenmaal de grootste vrij heid voor de werkgevers eischt, niet be seffend dat de grootste vrijheid vaak tevens de grootste slavernij beteekent. Mr. van Hellenberg Hubar en na hem de Zeeuwsche afgevaardigde de heer Lockefeer gaven een kranige verdediging van de wet. De laatste wees op het belangrijke feit, dat zoo dikwijls plaatselijke verordeniugen door den midden stand zijn uitgelokt, terwijl de plattelands middenstander voordeel van een rijksregeling hebben zal, omdat de trek van zijn koopers naar stadswinkels zal verminderen. Voor de Staatkundig-gereformeerden ging de wet natuurlijk lang niet ver genoeg ten aanzien van de Zondagsluiting en ook de anti-revolutionnairen hadden dienaangaande bedenkingen. De Minister evenwel, die in de materie weer volkomen thuis bleek, betoogde dat men met deze wet een groote stap ver der gaat, Men moet eerst eens laten betijen wat ze uitwerktlater kan dan worden over wogen of het dienstig is nog verder te sturen. Gift van Z.H. den Paus. Z. H. de Paus heeft 50,000 frs. geschonken voor de slachtoffers van de overstroomingen in Zuid-Frankrijk. De Britsche luchtvaartbegrooting. De luchtvaartbegrooting voor 1930 wijst een totaal van 17.850.000 of 890.000 pd. st. meer dan voor 1929. Dr. Schacht wil aftreden. De rijksbank-president, dr. Schacht, heeft aan de centra e commissie der rijksbank mee gedeeld, dat hij de noodige stappen heeft ge daan, om vóór de beëindiging van zijn ambts tijd, zijn functie te kunnen neerleggen. Roode Donderdag. Donderdag jl. hebben over de geheele wereld Communistische betoogingen plaatsgehad. Voor al in Amerika heeft dat nogal wat botsingen met de politie veroorzaakt.. Te New-York alleen werden 300 personen gewond. President Masaryk 80 jaar. In Tsjecho-Slowakije is Vrijdag de 80ste ver jaardag van den president der repub iek, Tho mas G. Masaryk, met buitengewone feestelijk heid herdacht. zonder dat Uw huid stukgaat of naschrijnt, ook al is Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U maar vóór het inzeepen de baard- oppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Dooien 30-60 ea 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Oudheidkundige kring „De vier Ambachten" Op Vrijdag 14 Maart a.s. zal bovengenoemde vereeniging een algemeene ledenvergadering houden des namiddags te 5.15 uur in de bene den zaal van het Stadhuis te Hulst. Hierna zal om 7 uur in het Hotel „De Grran- beurs" te Hulst een lezing met lichtbeelden worden gehouden door den WelEdelGestrengen Heer Drs. F. A. J. Vermeulen, Hoofd-ambtenaar van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's-Gravenhage met als onderwerp „De St. Willebrorduskerk te Hulst en hare herstelling". De heer Frans Vermeulen is de schrijver van het standaardwerk op het gebied der bouw kunst „Een geschiedenis der Nederlandsche Bouwkunst", terwijl hij een der bekendste re- censors is in dagblad en tijdschrift. WESTDORPE. Wit-Gele Kruis. De tegen Zaterdag jl. aan gekondigde algemeene vergadering van het Wit-Gele Kruis is niet doorgegaan in verband met het feit, dat de spreker van den avond, dokter Puylaert, wegens familieomstandighe den onverwacht verhinderd was. Naar we hoo- ren ligt het in de bedoeling, deze vergadering thans op Zaterdag, 22 dezer, te doen plaats vinden. TER NEUZEN. Kerkverfraaiing. Deze week zijn in de R.-K. kerk weer drie groote geschilderde ramen aan gebracht en wel boven den biechtstoel van den pastoor. Eerste H. Communie. Tegelijk met de plech tige H. Communie op Zondag 30 Maart zal al hier ook de eerste Heilige Communie voor de kinderen van ongeveer 7 jaar geschieden. Ambachtsschool. Voor de nieuwe cursussen der Ambachtsschool welke 1 Mei aanvangen, hebben zich 40 leerlingen aangemeld. RETRANCHEMENT. Benoeming. Tot leerares aan de lanbouw- huishoudschool te Emmen is benoemd mej. N. J. Leenhouts alhier. De overstrooming in Zuid-Frankrijk, Ingestorte huizen van een dorp bij Albi, waar een aantal bewoners, die door het water verrast werden, geen gelegenheid meer hadden te ontkomen. ST. JANSTEEN. Jaarlijksche veemarkt. Ter jaarlijksche vee markt van Dinsdag 4 Maart waren aangevoerd 12 paarden, 44 stuks rundvee en 29 varkens. De premiën werden gewonnen door: P. van Remortel alhier den prijs voor het grootste getal paarden ter markt gebracht. Cam. Hoefnagels x te Clinge le pr. voor het meest in waarde zijnde merriepaard. Jos. Piessens, alhier, alsvaren 2e prijs. F. Smet, alhier le pr. voor 't meest in waarde zijnde ruinpaard. Eug. v. Dorsselaer, alhier, 2e pr. alsvoren. Aug. Mortier, alhier le prijs voor 't schoonste 2-jarig paard. Jan Lust, Hulst 2e prijs alsvoren. D. Leenknecht, Hontenisse le prijs voor het schoonste veulen. F. Pieters, alhier den prijs voor het grootste getal rundvee ter markt gebracht. J. v. d. Putte te Clinge le prijs voor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe. S. van Duijsse, Clinge 2e prijs alsvoren. B. Hesters, alhier le prijs voor de schoonste kalfdragende vaars. J. v. d. Putte, Clinge 2e pr. voor alsvoren. F. Pieters, alhier le prijs voor 't vetste stuk rundvee. C. L. van Dorsselaer, Clinge 2e pr. voor als voren. J. v. d. Putte, Clinge, le pr. voor den schoon- sten springstier. G. de Buck, alhier 2e pr. voor alsvoren. A. de Cock, alhier le prijs voor den schoon- sten hokkeling. Jac. de Meij, Zuiddorpe den prijs voor het grootste getal varkens ter markt gebracht. WATERLANDKERKJE. Geitenvereeniging. Zaterdag vergaderde de Geitenveeniging. De rekening van den secret.- penningmeester wees aan dat in 1929 was ont vangen 109.20 uitgegeven f 120.56, wat zal moeten gedekt worden door contributieverhoo- ging in 1930. De heer J. Vermeulen-Van de Vijver, die ge durende elf jaren de functie van secretaris heeft bekleed, heeft als zoodanig bedankt. In zijn plaats is gekozen de heer J. Vermeulen- - Kotvis. Wegens den slechten toestand van de finantiën werd het salaris van den bokhouder F. Haers met 15 gulden verlaagd. Besloten werd om de vereeniging aan te slui ten aan te sluiten aan de zustervereeniging te Oostburg en dan van beide vereenigingen één te maken, als men het te Oostburg hiermee eens is (M. Crt.) ZUIDZANDE. Pols gebroken. Tijdens het voetballen op Zondag had P. B. uit Oostburg het ongeluk al hier te vallen met het noodlottig gevolg dat hij zijn pols brak. GROEDE. Muziekconcours. Op 1 Juni 1930 zal alhier ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan der mu ziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" een muziekconcours worden gehouden, waaraan festelijkheden zullen zijn verbonden. Het Groene Kruis. In de Maandagavond ge houden jaarvergadering werd het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat het ledental der afdeeling thans tot 423 is gestegen. De reke ning sloot met een batig saldo van ƒ718,28 V?.. Besloten werd, ter Provinciale algemeene ver gadering voor te stellen, een districts-commi- sie voor West Zeeuwsch-Vlaanderen te benoe men. STOPPELDIJK. Gemeenteraad. Vrijdag, 28 Febr. jl., n.m. 2 uur, kwam dë Raad in. openbare vergadering bijeen. Aanwezig waren de voorzitter en alle leden. Notulen. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving wor den aangenomen de volgende ingekomen stuk ken: a. Dankbetuiging van den veldwachter voor het Raadsbesluit tot verhooging zijner emolu menten b. Een tweetal beslissingen van Ged. Staten op ingezonden bezwaarschriften nopens aan slagen als werkforens in deze gemeente; c. Besluit van Ged. Staten, houdende goed keuring van het Raadsbesluit van 24 Januari 1930 tot het aangaan van eene rekening-cou rant overeenkomst; d. Kennisgeving van den heer J. Mangnus, fcdat hij zijne benoeming tot lid van het Alge meen Armbestuur aanneemt; e. Dankbetuiging van den heer Fl. du Puy voor de toegestane subsidie voor zijn autobus diensten f. Schrijven van Ged. Staten inzake verande ring van de kermis te Zierikzee. Geen der raadsleden maakt hiertegen bezwa ren. g. Een aan Burgemeesteren Wethouders ge richt schrijven van den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw inzake aange vraagde subsidie voor werkverschaffing. Uit de gedane vragen: a. hoeveel werkloozen er nog staan ingeschreven; b. welke beroepen die werkloozen uitoefen; c. waarom die werk loozen geen arbeid vinden bij den fabrieksbouw in deze omgeving; d. hoeveel belasting door ver schillende aangeslagenen moet worden betaald hebben Burgemeester en Wethouders gemeend te mogen afleiden, dat de kans op subsidie- verleening zeer gering moet worden geacht en besloot dit college dan ook van verdere pogin gen tot verkrijging van steun af te zien. Benoeming onderwijzer De voorzitter deelt mede, dat, alvorens tot benoeming van een onderwijzer zal worden overgegaan, de raa*d zich zal hebben uit te spreken of hij een onder wijzer of wel een onderwijzeres wenscht. B. en W. hebben een tweetal voordrachten opgemaakt: één voor een onderwijzer en één voor een onderwijzeres. Het College van B. en W. is in meerderheid voor een onderwijzer, terwijl de minderheid voor een onderwijzeres is. De raadsleden hebben de gelegenheid gehad de stukken in te zien en daaruit blijkt, dat de Inspecteur en ook het hoofd der school het wenschelijk vinden een onderwijzeres aan te stellen. De heer Raes zegt ook meer te gevoelen voor een onderwijzeres omdat dit voor de gemeente een voordeel van f 200 geeft, daar dan de te genwoordige onderwijzeres voor nuttige hand werken gemist kan worden,. De heer Kerckhaert zegt, dat op dit punt B. en W. met den heer Raes van meening te verschillen. Als een onderwijzeres zou worden benoemd is het heelemaal niét zeker, dat dit voor de gemeente voordeel zal opleveren omdat de tegenwoordige onderwijzeres voor nuttige handwerken voor vast is benoemd en zoo maar niet ontslagen kan worden. Er is ook op het oogenblik slechts één leerling te veel, zoodat bij een geringe daling van het leerlingengetal weer omgezien moet worden naar een onder wijzeres voor handwerken. Als men het geboor tecijfer nagaat kan men wel nagaan, dat toe name van het aantal leerlingen op groote schaal uitgesloten is en eerder vermindering zal plaats hebben. De tegenwoordige onderwij zeres is genegen de functie te blijven waarne men, doch niet het volgend jaar weer terug te komen als zij dit jaar genoopt zou worden ontslag te vragen. En als de Raad een onder wijzeres benoemt,-is er de meeste kans voor iemand van de gemeente, die een salaris heeft van f 3000 waarvan meer belasting ontvangen zal worden dan het voordeel zou zijn bij gemis van een onderwijzeres voor handwerken. Het is hoogst waarschijnlijk slechts een tijdelijke betrekking. De Inspecteur is ook met de plaatselijke toestanden niet zoo goed op de hoogte. De heer Raes geeft te kennen, dat de tegen woordige handwerkonderwijzeres als zoodanig als siecht bekend staat. De heer Kerckhaert zegt, dat zij eigener be weging ontslag zou moeten nemen, doch het kan haar niet gegeven worden indien de ge meente een onderwijzeres zou benoemen. De heer Raes oppert het denkbeeld dan mej. Keiser te benoemen. De heer Kerckhaert zegt, dat de Raad niet verplicht is haar te benoemen al is zij wacht geldster; zij is ook niet verplichte om te solli- citeeren omdat zij gehuwd is. De voorzitter ziet de kwestie zoo, dat bij eventueele benoeming van een onderwijzeres de tegenwoordige ontslag zou kunnen nemen. Komt de nieuwbenoemde later dan weer op wachtgeld, dan kan toch altijd wel een nieuwe onderwijzeres gevonden worden voor handwer ken alleen omdat er in de omgeving genoeg zonder betrekking zijn. De heer Staal betwijfelt, dat de tegenwoor dige onderwijzeres wel ontslag zal nemen en dan moet de gemeente toch nog f 195 blijden betalen voor handwerkonderwijs. Ook mag niet vergeten worden, dat van een inkomen van f 3000 van een onderwijzer toch nog al wat belasting betaald wordt. De heer Kerckhaert zegt, dat hij wel voor benoeming van een onderwijzeres zou voelen als het zich liet aanzien, dat de benoeming voor langen tijd zou gelden, doch nu niet. Mej. Keiser blijft thans handwerkonderwijs geven en anders staan wij over een jaar mis schien weer voor het geval. De Voorzitter brengt nu in rondvraag of de Raad een onderwijzer of een onderwijzeres wil aanstellen. Alle leden verklaren zich voor een onderwij zer, uitgenomen de heer van Cranenbroeck. Alsnu wordt overgegaan tot stemming, nadat de voorzitter heeft voorgelezen de door B. en W. opgemaakte voordracht, waarop voorkomen als no. 1 A. F. van der Veeken, no. 2 C. J. Ver- caüteren en no. 3. A. C. F. Bleijenberg. Na de stemming blijkt, dat op den heer van der Veeken 7 stemmen zijn uitgebracht, ter wijl op voorstel van den voorzitter wordt be paald, dat de benoeming geacht zal worden te zijn ingegaan op 27 Januari 1930, zijnde de datum, waarop de benoemde tijdelijk de va cante plaats heeft waargenomen. (Wordt vervolgd) SLUISKIL. Medisch adviseur. In een Vrijdagavond ge houden bestuursvergadering van het Wit-Gele Kruis, is aan dokter van Loy alhier, die op de vergadering aanwezig was, het medisch ad viseurschap aangeboden, wat door hem gaarne werd aanvaard. Verzoeken. Door de buurtvereeniging „Eens gezindheid" is besloten de volgende verzoeken te richten aan de betreffende autoriteiten en wel, om een langere openstelling van het post kantoor, gelijkstelling van telegraaf en tele- phoon, verkrijging van een postzegeldepot en de electrificatie van de Lelybrug (voetbrug). HULST. Benoemd. De heer J. van 't Westeinde, ont vanger der Directe Belastingen alhier, is be noemd tot ontvanger te Sittard.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2