Limburgsche Bedevaart oaar LOURDES Boeken CijdscJtr. Gemengd JTteuws. Kerknieuws. llit hel Binnenland. Uit het Buitenland. Ingezonden Mededeelfng (10) Vertrekt 9 en 10 JUNI PROSPECTUS EN INLICHTINGEN BIJ: S«cr. Kap. P. DRIBSSEN BRONSVELD (L narus de Cooker, 25jaar jm. en Alice Louise Vermandel 24 jaar jd12. Raymond Hendrik Winne 19 jaar jm. en Rachel Emma De Calu- wé 2ü jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Désiré Johannes de Cooker 25 jaar jm. en Alice Louise Ver mandel, 24 jaar ja. Geboorten. 9. Philomena Augusta, dochter van Joseph van den Berghe en Maria Henrion ID. Julien Alphonsus. zoon van Alphonsus de Groene en Maria Anna Buijs. 15. Klaas Hen drik, zoon van Wieger Brug en Hendrika Mooi- weèr. 20. Rosa, dochter van Louis Mestdagh en Elvira van Acker. 21. Martinus Jacobus, zoon van Franciscus Michiel Meijer en Janneke He lena Verhelst. 23. Paulina Carola Mathilde, dochter van Alfred Petrus Franciscus Kindt en Mathilda Petronella Maria Dankaart. Overlijden. 5. Joannes Gaelens, 49 jaar, echt genoot van Isabella Maria De Smet. 16. Natha- lia Eugenia Minnaert, 54 jaar echtgenoote van Johannes Bernardus Goossens. 28. Joannes Constant Ernest de Smet, 58 jaar, echtgenoot van Maria Johanna Scheffer. WESTDORPE. Gedurende de maand Februari 1930. Huwelijks-aangiften. 7. Gustaaf Verhoosel, 38 j., jm. en Leonora Juliana Theodora Bau- wens, 36 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Philemon August van Acker, 22 jaar, jm. en Louisa Josina Losie, 21 jaar, jd. 18. Camilus de Vrieze, 25 jaar jm. en Maria Paulina de Coninck, 27 jaar, jd. Geboorten. 16. Cecile Marie, d. van Maurice Eugène De Hulsters en Martha Maria Ingels. Overlijden. 3. Charles van Bastelaere, 85 j., echtg. van Seraphina van Troost. 7 Anna Josephina Elegeert, 41 jaar, echtg. van Alois de Coninck. 9. Gabriella Mathilda de Coninck, 9 jaa. 10. Julienne Maria de Coninck, 17 jaar, dochters van Alois de Coninck en Anna Jose phina Elegeert. TER NEUZEN. Nadruk verboden Huwelijks-aangiften. 24 Febr. Jacobus van Gelderen, 34 jaar jm. en Janneke Maria Koe- voets 22 jaar jd., 28. Nicolaas Anthonie Faas, 27 jaar jm. en Willemina Leunis 21 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27 Febr. Jacobus Koster (van Axel), 25 jaar jm. en Neeltje van Langevelde, 23 jaar jd. Cornelis Jansen, 20 jaar en Catharina Jozina de Vos, 18 jaar jd. Geboorten. 25. Maria, docht van Hendrik de Vriend en Cornelia Wolse. Addi Francina, d. van Frederik Johannes Adries Boes en Fran- coise Adriana Donze. Overlijden. 21. Edmandus Jesephus Schelle- man (van Zaamslag), 58 jaar, echtgenoot van Pharielde Louisa Maria Kesbeke. 22. Cornelis Dieleman, 18 dagen, zoon van Cornelis en van Martina Wagenaar. 26. Elisabeth Stoffijn, 81 jaar dochter van Francois en Elisabeth Frede- riksen. BOSCHKAPELLE. Gedurende de maand Februari 1930 Huwelijks-aangiften. 6. Eduardus Heijens (van Ossenisse) 29 jaar jm. en Emerentia Ma ria Pieters 30 jaar jd. 13. Aloijsius Verdurmen (van Haarlemmerliede) 27 jaar jm. en Angela Louisa de Bakker, 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 27. Eduardus Heij ens (van Ossenisse) 29 jaar jm. en Emerentia Maria Pieters, 30 jaar jd. Geboorten. 23. Maria Elisabeth, dochter van Jozef Rijk en Paulina Truijman. Overlijden. 8. Florent Alphonsus Strooband, 2 maanden zoon van Edmond Strooband en Maria Servatia Kox. g AXEL. Gedurende de maan Februari 1930. Huwelijks-aangiften. 14. Pieter Ruben, 28 j. jm. en Geertruida Jongejan, 24 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen.13. Pieter Cornelis Brakman, 24 jaar jm, en Maria Christina van Luijk, 23 jaar jd. 27. Pieter Ruben, 28 jaar jm. en Geertruida Jongejan. 24 jaar jd. Geboorten. 4. Wilhelmina, dochter van Izaak Meesen en Janneke Adriana Florus. Florus, z, van Jacobus Dieleman en Tanneke van Doeze laar. 5. Frangoi Mari,, zoon van Alphonsus Goossens en Judith Virginie Josephine Ha merlink. Simon, zoon van Petrus Jan Diele man en Jacomina Dekker.10. Johannes Corne lis, zoon van Cornelis Pichal en Maria Coleta Paulina Remery. 12. Adriaan Pieter, zoon van Jan Schuitvlot en Tanneke Goosen. 19 Maria Daatje Wilhelmina, dochter van Adam Pieterse en Geertruida Tona Eekman. 20. Anna, dochter van Pieter Koekkoek en Jacomina Simons. 24. Cornelia Wilhelmina, dochter van Cornelis Dek, en Elisabeth Krina Hollebek. 26. Paula Anna dochter van Cerillus Adam en Rosalia Verschraegen. 27. Reinier Jan Adriaan, zoon van Wouterus Antonius den Boggende en Ma ria Scheele. 28. Anthonina Maria dochter van Jan Dees en Anthonina Maria Reminsen. Overlijden. 14 Cornelis Scheele, 82 jaar, weduwn. van Aaltje Dieleman. Het lijden van Christus. Gedachten en gevoelens over Jezu's Lijden voor iederen dag van het jaar door P. Cajetanus Maria van Bergamo o. m. Cap. aar 't Italiaansch door P. Dr. Scloerius van Vechel o. m. Cap. novicemeester der Holl. Capucijnen. Uitgave J. J. Romen Zonen, Roermond. Prijs: Ingenaaid f 4,50, ingebonden f 5,25. De overwegingen over Jezus' lijden, een der vele pennevruchten van den beroemden Itali- aanschen volksredenaar en schrijver, den Ca- pucijner pater Cajetanus Maria (geboren te Bergamo bij Milaan in 1753), zijn wereldbe roemd. In vele talen is dit werk vertaald. Nog altijd is dit boek in al de Italiaansche en Fransche kloosters der Capucijnenorde het eenige meditatieboek, dat tweemaal daags wordt voorgelezen. Paus Benedictus XIV legde eens de volgende getuigeni af over het werk van den schrijver der overwegingen: „Zijne geschriften hebben de zeldzame ei genschap, dat zij én verstand én 't hart vol- „doen; de degelijke leer doet geen afbreuk aan „de teedere godsvrucht en de teedere gods vrucht n^emt de „degelijkheid der leer niet „weg". En de geleerde en devote Kardinaal Vau- ghan zeide van hem: ,,'t Is geen overdrijving, hem te vergelijken „met S. Franciscus van Sales of S. Alphonsus". Deze getuigenissen mogen als aanbeveling voor de boven aangekondigde „Overwegingen" volstaan. Moge het boek in ruimen kring verspreiding vinden en nut stichten. Levensernst en Levensvreugd is de titel van een bundeltje mooie, frissche schetsen en gedichtjes van Marie Weijland, waarvan meer deren reeds eerder verschenen zijn in de Fa brieksbode der Nederlandsche Gistfabriek. Het boekje, welks uitgave door den heer G. Niessen, Delft, keurig verzorgd genoemd mag worden is verkrijgbaar a f 1,75 (ingenaaid). Verschenen is de „Filmgids", officieel orgaan der Katholieke Film-Centrale. De Raad van redactie wordt gevormd door P. Hyacinth Her mans, Mr. A. Tepe, P. J. Th. Wetter en L. We- terings, namen die stellig een waarborg vor men voor een degelijken, rijken inhoud. De Filmgids wil zijn een gids voor de katho lieke belangstelenden binnen het vrij doornige en onveilige terrein van ons moderne film wezen. Naast beschouwingen op het gebied der cinematografie zei de gids geregld een lijst geven van toelaatbaar geachte films. Aan recensenten van Katholieke bladen zul len deze lijsten van onschatbare waarde zijn. Doch ook de film-amateur heeft er een veilige leiddraad aan. Begrijpen wij het wel dan wil de „Filmgids" op het gebied der Cinematografie zoo onge veer zijn, wat „Boekenschouw" is op letter kundig terrein. Als zoodanig zij een hartelijk „welkom" aan de ondernemende organisators van dit nieuwe tijdschrift toegeroepen. De prijs bedraagt per half jaar 2,15, per jaar f 4.25. Het administratieadres is Langestr. 35, Tilburg. Het tijdschrift verschijnt elke 14 dagen. INHOUDSOPGAVEN Alte und Neue Welt van 1 Maart. Das Rat- sel von Schloss Kronstein, originalroman von Anni Hruschka; Karneval, Gedicht von Jo sephine Moos; Das tirolische Hall, Essay von Dr. O. Doering, mit 6 Illustrationen; Der Kampf der Fastenzeit mit dem Karneval in der romanischen Poesie, Kulturgeschichtliche Studie von Dr. Leo Koszella, met 5 Illustra tionen; laurier, zoologische skizze von Alb. Krueger, mit 6 Illustrationen; Noch hat sein Reich der Frühling nicht erschlossen, Gedicht von Josefine Moos; Jeffersons Brillanten, Humoreske von Franz Enke; Schóne Brunnen, Skizze von J. Klöppel, mit 5 Illustrationen Rundschau; für die Frauen; neue Bücher. 1 Kunstbeilage, 55 Illustrationen. Boekzaal van 1 Maart: F. X. P. Duijnstee O E S A: Augustinus' weg naar 't Christen dom. M. M.: Een „moderne" roman van Sigrid Undset. Dr. Raph. Kreemers: Van het land der Chrysanten en het hemelsche rijk. Herluf van Merlet: De film „Atlantic". H.: Kardinaal Pacelli als Publicist. Uit boek en blad: De Ge meenschap. Roeping. Verscheidenheden: Een nieuw drama van Bernard Shaw. Index of Censuur? Een nieuw werk van Giovanni Papini Roswitha 9301930.H. G. Wells als artist. De roman van het ei. G. B. Shaw en een van zijn actricen. Poezie of Proza Arme Sophocles De vlugge detec tive-schrijver. ~«w. De Dietsche Gedachte van 28 Februari: 1 Gedicht: Voor Vlaanderen, door Karei van Meeuwbos 2 Boekwerk: „voor 1830 na" 3 „Het Volk" en de Vlamingen, door Drs. E. Besse 4 „Een Groot-Nederlandsch Epos" (slot) door Mr. A. Loosjes 5 Was „Hol- landsch" het gedrag van Geerardijn? door J. A. W. Gans, met opmerking van den Opstel- raad 6 Verhinderde voordracht van Dr. Borms, door A. L. 7 Potgieter in 1830, door Gerda van Arkel 8 Nog eens: Internationale Hotelnamen, door J. v. S. 9 Distels, door J. vai Scherpenzeel 10 Uit Boek en Blad a „Reinaert" b „Elsass-Lotharingen" (een opstel over den Vlaamschen strijd) 11 De gebeur tenissen van 1830, door U te U 12 De Bur gemeester Marnix school te Antwerpen 13 Aanbieding van een gedenkpenning 13 Beheer. Kleeren wasschen met benzine. Tengevolge van net wasschen van kleeren met benzine is brand ontstaan in de keuken der familie Meinsma aan het Langedelft te Middelburg, wier woning bij den brand in den nacht van 7 December jl. reeds zwaar werd geteisterd. Door krachtig optreden wist men het vuur tot de keuken te beperken. Een bewoonster bekwam echter nog vrij ernstige brandwonden. Een kip doet een motorrijder verongelukken. Zaterdagmiddag is de 25-jarige W. C. uit Helden, kantoorbediende te Weert, tegenover de scheepswerf in laatstgenoemde plaats met Zijn motor over een kip gereden. Hij kwam te vallen en werd zwaar gewond opgenomen. Na dat hem de laatste H.H. Sacramenten waren toegediend, is C. op advies van dr. Roebroek per auto naar het Louisahuis te Roermond overgebracht. Kort na aankomst aldaar is hij evenwel overleden. Geen lid.dan eruit of de tragische ge schiedenis van een Kamerlid. Zooals men weet is de Middenpartij voor stad en land niet bijster goed te spreken over het politiek optreden van haar vertegenwoor diger in de Tweede Kamer de heer Floris Vos. Op de jongste vergadering is dit nog eens nader gestipuleerd. „De Zaanlander" vertelt er o.m. het volgende van: „15 Januari 11. werd de eerste vergadering van de Middenpartij voor Stad en Land ge houden. Het complete bestuur, behalve de heer van Haegen was aanwezig. Ook de heer Floris Vos kwam ter vergadering. Op invitatie van den voorzitter aan de bestuurstafel plaats te gaan nemen, wenschte hij niet in te gaan: „Vanavond ga ik tusschen de „gewone leden" zitten", zei Floris. Men voelde het: de atmos feer was geladen. De vergadering werd ge opend en onmiddellijk vroeg de heer Vos het woord voor het afleggen van een „verklaring". De voorzitter zeide er meer voor te gevoelen eerst de notulen te lezen en na wat strubbe lingen zakte Floris weer op zijn stoel, het ge wichtige document in zijn vuist geklemd. Uit de notulen bleek overduidelijk, hoe de M. P. was opgericht en geconstitueerd alles en-regle en dat wilde de voorzitter nadrukke lijk vastleggen. Wederom staat Floris Vos op en vraagt het woord, maar de voorzitter dacht er niet aan verklaringen te laten afleggen, die niets met de notulen te maken hadden. Het werd een scherpe woordenwisseling, waarbij ten slotte de voorzitter eischte, dat de heer Vos zich als lid behoorlijk aan de leiding zou onderwerpen. „Ik ben geen lid" riep toen de heer Vos. Groote consternatie. De groote man van de daad, vice-voorzitter, Kamerlid, bejubeld door de leden wasgeen lid van zijn partijDaar moet men Floris Vos echter niet kwaad voor aanzien. Hij reilt, zeilt, praat en schommelt, zooals hij en zijn naaste vrienden dat wen- schen. De voorzitter werd boos en zei kort en bondig: „Mijnheer, als u geen lid van onze partij is, waar haalt u dan den moed vandaan in deze vergadering te dringen?" En hij knoopte daar de uitnoodiging aan vast, om de deur aan den buitenkant te sluiten. Ook de vergadering riep: „Er uit!"; de onverstoorbare Floris pakte zijn biezenen werd er uit gezet!" Inbreker in den val geloopen. Zaterdagmiddag toen de heer S. uit Oegst- geest bij wien de vorige week was ingebroken zich op het station te leiden bevond, zag hij daar een als heer gekleed persoon, die een koffer in de hand droeg, welken de heer S. als zijn eigendom herkende en welke bij de in braak was ontvreemd. Beiden, zoowel de heer S. als de heer met den koffer stapten in den trein naar Den Haag. Aan het station aldaar aangekomen, hield de heer S. den anderen heer staande en beduidde hem, dat het zijn koffer was. De laatste ontkende dit, waarna werd afgesproken, dat de koffer dan in de bagage-afdeeling van het station in Den Haag in bewaring zou worden gegeven tot des avonds 8 uur opdat inmiddels een onderzoek naar de juistheid van de bewering van den heer S. kon worden ingesteld. Aldus geschiedde De heer S. waarschuwde inmiddels de politie te Oegstgeest die zich met de politie te Was senaar en den Haag in verbinding stelde en tezamen met dezen den koffer in beslag nam Bij opening bleek deze tal van voorwerpen te bevatten, van inbraak afkomstig. De heer S. verklaarde dat de koffer zijn eigendom was. Te 8 uur 's avonds vervoegde zich genoemde „heer" aan het bagagebureau in Den Haag, teneinde zijn koffer in ontvangst te nemen. Hij werd onmiddellijk door de politie ingere kend en naar het politiebureau aan het Huij- genspark en vervolgens naar Oegstgeest over gebracht. Hij bleek te zijn de .8-jarige J. H. L., die pas uit de gevangenis was ontslagen. Hij had voordien eenigen tijd in het psy- chopathenasyl te Leiden doorgebracht, waaruit hij toen had getracht te ontvluchten. Behalve aan 8 inbraken der vorige week te Oegstgeest gepleegd, wordt hij, hoewel hij zulks ontkent, ook sterk verdacht de dader te zijn van ver schillende inbraken, den laatsten tijd te War mond, Wassenaar, Rijswijk en Voorburg ge pleegd. Hij is voorlóopig in verzekerde bewaring ge steld. Het heerschap reisde tweede klasse. Ontzettend familiedrama. Uit Chemnitz wordt gemeld: Een ontzettend familitdrama heeft zich In de voorstad Borna afgespeeld. In de Louis Ottostraat aldaar woonde het gezin Müller. De man was oorlogsinvalide en den laatsten tijd werkloos. Het gezinsleven was niet erg gelukkig, zoodat er herhaaldelijk ruzie voorkwam. Dezer dagen was het weer tot ruzie gekomen waarna Muller vertrokken was om zijn rente te gaan halen. Hij is tot nu toe niet in zijn woning teruggekeerd en men weet ook niet waar hij zich bevindt. Toen de oudste dochter des avonds thuis kwam, wachtte haar een verschrikkelijk too- neel. Zij vond haar moeder en haar zes broers en zusters in den ouderdom van 4 maanden tot 15 jaar allen dood in de woning liggen. De moeder had na het vertrek van haar man de gaskraan geopend om op deze wijze een ein de aan aller leven te maken. Brand in een katoen-pakhuis; 4 a 5 millioen dollar schade. Uit Nieuw-Orleans wordt gemeld, dat daar een geweldige brand is uitgebroken. Een pakhuis met 40.000 balen katoen en een 500 ton metend Amerikaansch vrachtschip wer den o.a. door het vuur vernield. De schade beloopt tusschen de 4 en 5 mil lioen dollar. Negen personen werden gewond. De uitvaart van een zigeuner koning. Aan de teraardbestelling van den „Zigeu nerkoning" Bela Raditsch, welke Maandag te Boedapest plaats had, werd door niet minder dan 150.000 personen deelgenomen, een men- schenmenigte dus, gelijk sedert de begrafenis van Ludwig Kossuth nimmer meer te Boeda pest bijeenkwam. De politie was volkomen machteloos en werd door de vloedgolf belang stellenden weggstuwd. De microphoon, die voor de uitzending van de plechtigheid was opgehangen, werd af gerukt, candelabres werden omvergestooten en zelfs de lijkkist liep een oogenblik gevaar, zoo dat een viertal politiebeambten de grootste moeite gehad heeft haar behouden de rouw kapel binnen te voeren, alwaar door een gees telijke een lijkrede gehouden werd. Vervolgens werd de kist ten grave gedragen. De familieleden mochten er, tengevolge van de overweldigende drukte, niet in slagen in de nabijheid van de groeve te komen en van de 500 aanwezige zigeuners bereikten er slechts een 30-tal het graf, terwijl de overigen in het gedrang bleven steken, waarbij hun muziek instrumenten ineengedrukte werden. Na het einde der plechtigheid begon de wan orde eerst recht en de chaos was weldra zoo groot, dat een reddingsbrigade moest worden gerequireerd. Er werden tijdens het gedrang 14 personen zwaaj- gekwetst; zij zijn allen in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Het aantal lichtgewonden is bij benadering niet vast te stellen. De begrafenisplechtigheid zelve, die vastge steld was op 's middags drie uur, kon eerst tegen zes uur des avonds een aanvang nemen. Na de teraardebestelling vertoonde het kerk hof veel overeenkomst met een slagveld. Tal van graven zijn vertrapt en volkomen onherkenbaar. De grafkruisen liggen overal verspreid. Bij de politie werden ontelbare hand taschjes, kleedingstukken en andere zake in geleverd, welke door het publiek op het kerk hof verloren zijn. De op den doodenakker aan gerichte schade wordt op enkele tienduizenden pengö geschat. De politie wordt bovendien overstroomd met aangiften inzake verloren gegane portefeuilles, horloges en andere voor werpen van waarde. Nationale bedevaart Lourdes. Ten vervolge op het bericht van 18 Januari jl. kan het Bureau der Vereeniging tot Samen steling van Nederlandsche Bedevaarten thans nader mededeelen, dat de Nationale Bedevaart naar Lourdes (de zomer-bedevaart) gehouden zal worden van Dinsdag 15 Juli (vertrek Roo sendaal) tot Donderdag 24 Juli (terugkomst Roosendaal). De trein over Lisieux zal reeds 14 Juli uit Roosendaal vertrekken. Zoodta de prospecti gereed zijn zullen deze op aanvraag worden toegezonden door genoemd Bureau: Juliana van Stolberglaan 209, Den Haag, tel. 72275. R.-K. Verkenners. In de laatste bestuursvergadering van de Ver eeniging „de R.-K. Verkenners" werd het se cretariaat en penningmeesterschap opgedra gen aan mr. A. Fens Keizersgracht 6, Eindho ven. Men wordt verzocht van af heden alle brie ven en stukken voor de R.-K. Verkennersbe weging te richten aan bovengenoemd adres. G. J. SUETENS, Secretaris Interd. Jeugdc.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 7