PUROL Kameroverzicht. i Smient. Overzicht Binnenland Buitenland. Sociaal JTieuws. STER-TABAK Stadsnieuws. De Maasbode-actie in Zeeuwsch-Vlaanderen. Marktberichten Kerknieuws. (5) Ingezonden Wededeelinp (47) Er is een zeker aantal niet- pijprookers, die meenen, dat het te veel moeite is om telkens een pijp testoppen. Laat hen het eens prooee- ren met Dan zullen zij het stoppen van een pijp niet langer lastig vinden, maar het be schouwen als voorberei ding tot een heerlijk genot j De laatste ronde van de Indische begrooting. Cultuurvraagstukken. De desSa-school en het landbouwonderwijs. Op voor natuurbe scherming: leve de Orang-Oetan! Waar deering voor de verzorging van het Marine personeel. Minister de Graaff aan het woord: zijn verdediging dwingt respect af. De Indische begrooting is eindelijk in de Tweede Kamer tot een einde gebracht. Bij de afdeeling landbouw, Nijverheid en Handel bepleitte de heer Cramer vooral bevor- j dering van die culturen welke bestemd zijn voor export. Intusschen merkte zoowel de heer Feber als de minister op, dat eenige voorzich- tigheid daarbij geboden is. Immers op de eer ste plaats dient er voor te worden gezorgd, dat de productie der voedingmiddelen voor de be volking niet in het gedrang komt en dan mag niet worden voorbijgezien, dat de export-pro ducten aan groote prijsschommelingen onder worpen zijn, waardoor de economisch zwakke inlander tot de grootste ellende zou kunnen worden gebracht. De heer Feber wilde de dessa-school dienst baar maken aan het landbouwonderwijs, waarmee de inlander voorloopig heel wat meer gebaat is, dan wat schoolsche geleerdheid. De natuurbescherming in Indië vond ver schillende ijverige voorstanders. De aandacht werd nog eens gevestigd op de geleidelijke uit roeiing van de Orang Oetans. De minister be loofde dat aan bescherming dezer dieren krach tig de hand zal worden gehouden. Bij de afdeeling Marine werd door den heer v. d. Bilt waardeering uitgesproken voor de ver zorging van de Godsdienstige en zedelijke be langen van het marinepersoneel in Indië. De daarvoor getroffen regeling droeg zijn volle goedkeuring weg. Minister de Graaff, over wiens benoeming vooral in de linksche pers zooveel misbaar werd gemaakt, heeft zijn begrooting verdedigd op een rustige manier, met een kennis van za ken, welke ieders respect afdwong. In de Eerste Kamer zijn de Algemeene Be schouwingen over de Staatsbegrooting ten ein de gebracht. Nieuwe gezichtpunten hebben ze niet opgeleverd. Interessant was het debat tusschen den so cialist Polak en den jongen Katholieken afge vaardigde Serrarens over de labourpartij in Engeland. Wat de heer Serrarens dienaangaar» de te berde bracht verdiende in honderdduizen den exemplaren onder onze Katholike arbei ders te worden verspreid. Meegedeeld werd we verwachtten niet an ders dat van stopzetting der drooglegging van de Zuiderzee geen sprake kan zijn. Infoionden Mededaellcg ANe ruwheid en roodheid, pukkeltje* en uitslag, worden weggenomen door Dflr1M04«k«Ha Tardieu opnieuw aan het roer. Van de Lon- densche Vlootconferentie niets nieuws. Het wankelbaar evenwicht van de Engelsche re geering. In Spanje zal de dictatuur weer redding moeten brengen. Tardieu heeft het klaargespeeld een minis terie te vormen dat op eenigzins breeder basis steunt, dan het eerste Kabinet, waaraan hij z'n naam heeft gegeven. Verwacht wordt thans, dat hij een dertig a veertigtal Kamerleden meer achter zich zal weten te krijgen, zoodat verassingen als waaraan hij een kleine drie weken geleden bloot stond uitgesloten mogen worden geacht, en hij met een meer gerust hart zich weer naar Londen zal kunnen bege ven, om de vlootconferentie te volgen. Deze conferentie heeft nog niet veel openlijk succes te boeken gehad. De afwezigheid gedurende veertien dagen van de Fransche delegatie is natuurlijk ook niet bevorderlijk geweest aan af doening van zaken. Wel wordt verteld, dat tusschen de Japansche en de Amerikaansche delegatie in den tusschentijd toenadering van standpunten heeft plaats gevonden, maar ook dat zijn slechts geruchten. De Engelsche regeering wandelt niet op ro zen. In het Lagerhuis ontsnapte zij de laatste dagen ternauwernood aan een nederlaag; de Russische kwestie laat haar niet met rust en in Britsch-Indië staan ernstige woelingen voor de deur. Ghandi, de leider der nationalisten heeft de burgerlijke ongehoorzaamheid aan 't Britsche gezag afgekondigd en hoewel lang niet alle Indiërs het met zijn politiek eens zijn, hij telt zijn volgelingen bij millioenen, en ze ker is dat even vele millioenen binnen den kortst mogelijken tijd den dominion status voor hun land eischen. Het ziet er naar uit, dat noodgedwongen de Spaansche regeering den kant van de dicta tuur weer uitgaat. Het lijkt niet wel doenlijk de rust in het land te handhaven zonder dat krachtige maatregelen worden genomen. Het bijeenroepen van een parlement op dit oogen- blik zou vrijwel gelijk staan met het uitroepen van de republiek. Zoolang een dergelijke gis ting bestaat, zal het Kabinet het allicht vei liger vinden, in het belang des lands de teu gels strak te houden. De oegrafenis van Kardinaal Merry del Val. De lijkkist wordt door leden van de Broederschap van het H. Hart van Jezus in Trastavere, die door den Kardinaal gesticht was, uit zijn woonhuis «Santa Marta» gedragen. Koninklijk bezoek aan de Nederl. Jaarbeurs. Naar gemeld wordt, zou Hare Majesteit de Koningin Dinsdag 11 dezer een bezoek brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. De vorstin wordt ten tien uur in het Jaarbeursgebouw verwacht. H. M. zal door den hoofdingang het gebouw binnentreden en zich door de hall en corridors naar de groote dinerzaal van het Jaarbeursrestaurant begeven, waar zij de of- ficieele opening van het tweede gedeelte ver richten zal. De moord aan het Bezuidenhout. De Haagsche rechtbank heeft W. K. v. d. M., tegen wien het O.M. levenslange gevangenis straf heeft geëischt wegens moord op mevr. O. aan het Bezuidenhout te 's-Gravenhage en po ging tot doodslag op de huishoudster mej. Hol- stein, veroordeeld wegens doodslag en poging tot doodslag tot 20 jaar gevangenisstraf. 10.000 Scholieren in staking. In verband met een staking van 10.000 scho lieren hebben te Manilla relletjes plaats gehad Alle politiereserves zijn gemobiliseerd. De verwekker van de papegaaienziekte. De artsen van het Londensche hospitaal hebben, na den verwekker van de papegaaieen- ziekte te hebben geisoleerd, ontdekt, dat een zelfde bacil betreft als bij de pokken, de ma zelen en mond en klauwzeer vastgesteld wor den kan. De bacil is zoowel bij menshelijke, als bij dierlijke ziekten met zekerheid vastgesteld. Zwitserland koopt voor 20 millioen vliegtuigen. Zwitserland wil nieuwe militaire vliegtuigen aankoopen. De Zwitschersche Eerste Kamer heeft daarvoor 20 millioen francs beschikbaar gesteld. Admiraal von Tirpitz f In den ouderdom van 81 jaar is in een sana torium te Münden overleden admiraal von Tirpitz, opperbevelhebber van de Duitsche vloot. De overstroomingen in Zuid-Frankrijk De overstroomingen in Zuid-Frankrijk breid den zich verder uit. Er moeten reeds meer dan honderd slachtoffers zijn. Overal storten hui zen in. De schade bedraagt millioenen. Volgens officieuze opgaven, betreffennde de verstroomingen in Zuid-Frankrijk, moeten meer dan 300 menschen zijn omgekomen. Het water van de Garonne wast steeds. Deu ren, vensters, fuiken, boomstammen, lichamen van doode dieren enz. enz. worden door het water der rivier meegespoeld. De toestand rondom den bovenloop van de rivier is zorgwekkend. Alle huizen zijn daar in gestort. ZIEKTEWET. Gemoedsbezwaarde werkgevers en arbeiders De werkgevers en arbeiders die gemoedsbe zwaren hebben tegen de ziekteverzekering en vrijstelling van deze verzekering wenschen te verkrijgen, dienen zich tot den Raad van Ar beid te wenden. Premie-betaling ingevolge de Ziektewet. Zooals bekend, kan de werkgever de helft van de verschuldigde premie van het loon van den arbeider afhouden. Het deel, door den arbeider verschuldigd, mag nooit meer bedragen dan 1.15 pCt. (de helft van de premie van den Raad van Arbeid, welke 2.3 pCt. bedraagt). Is de werkgever bij een bedrijfsvereeniging aangesloten, en bedraagt de premie voor deze bedrijfsvereeniging minder dan 2.3 pCt. -- eventueel als voorschotpremie, bijv. 2 pCt. - dan mag niet meer dan de helft, in dit geval 1 pCt. worden afgehouden. Overtreding is strafbaar gesteld. Ziektewet. Aan de Coöperatieve Beetwortel- suikerfabriek zijn benoemd voor de afdeelings- kas, als afgevaardigden van de werkgevers, de heeren G. A. Bakker en E. Cuyle en voor de werknemers H. van Assche en F. de Jong te Westdorpe. Gevonden: Dinsdag op de wielerbaan een vulpen en Donderdag in het nieuwe park een ring met sleutels. Terug te bekomen in de maréchaussée-kazerne. R.-K. Kring. Zaterdagavond acht uur zal er een koningschieting gehouden worden voor de leden-schutters van den Kring in het patro naatsgebouw. Wielrennen. Onze renner Ranschaert gaat met goede verwachtingen het rennersseizoen 1930 in. Van alle kanten worden hem contrac ten aangeboden. Reeds heeft hij een 20-tal contracten geteekend allen met als koppelge- noot Oderie uit Westdorpe. EEN SUCCES. Talrijk zijn de vragen, ons uit den kring onzer lezers gesteld, omtrent het verloop der actie voor ons Katholiek hoofdorgaan De Maasbode, vragen, die getuigen van warme be langstelling, van begrijpen en waardeering voor hetgeen De Maasbode óók in deze grens strook van het vaderland wil komen, brengen: Den zegen van het Katholiek Grootblad. Godlof mogen we getuigen, dat de eerste stoot van De Maasbode-colonne een succes is geweest. In alle deelen van ons gewest heeft de machtige oproep ten Kruistocht weerklon ken en overal heeft hij weerklank gevonden, soms zelfs in kringen, waar directe reactie nauwelijks kon worden verwacht. Al is het terrein nog niet volkomen afge werkt, zoo mogen we dan ook reeds thans ge tuigen, dat we dankbaar zijn voor het bereikte resultaat. Onmiddellijk zij hieraan echter toegevoegd, dat we nog niet volkomen voldaan zijn. Nog zijn er velen, die het groote belang nog niet blijken te beseffen van hun abonnement op het orgaan, dat Nederland op journalistiek gebied aan de spits heeft geplaatst van de ge- heele Katholieke wereld. Zij mogen van vrien denzijde tot dit besef worden gebracht en in een nabij toekomst zélf volwaardige propa gandisten worden voor deze zoo bewonderens waardige Roomsche onderneming, die Zeeuwsch Vlaanderen en Nederland in den besten zin des woords cultureel wil omhoogbrengen. Dit staat intusschen vast: De gevoerde actie heeft óók in Zeeuwsch-Vlaanderen een breede schare vrienden en bewonderaars voor De Maasbode verwekt en op hen is onze hoop gebouwd voor de toekomst. De grondslag is gelegd voor den uitbouw, die straks een sieraad moge worden van ons Ne- derlandsche Roomsche perspaleis. Het propagandistisch woord der thans ge worven Maasbode-lezers moge dien uitbouw in snel tempo helpen voltooien, opdat hij, als straks de vijand zijn tegenactie in ons ge west aanvangt, een bastion moge vormen, waarop alle aanvallen doodloopen. Geen rust dan, vóór het geheele terrein is veroverd. Dat is het parool en om d&t te bereiken vragen wij bij voortduring den warmen steun van alle ware Maasbode-vrienden. OOSTBURG, 5 Maart. Tarwe f9.50 10,chevalier f7,erwten f11,50, bruine boonen f13, haver f6,50. Middelburg, 6 Maart. Op de graanmarkt was de aanvoer gering Tarwe f9,50 a 9,75 kroonerwten f 11,a 12,50, witte boonen f42 44,lange br. boonen fa.ronde br. boonen fa maanzaad fa Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f0,91, eieren f4,60. Aangevoerd door han delaren boter f 0,87, eieren f4,00. Part. prijs boter f 1,eieren f5,50. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Dinsdag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2