PETRUS HOPMANS, Mo. 3586 Woensdag 5 Maart 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. fierste Blad. "zER8KKH0.NQBA5MT,0i VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND BISSCHOP VAN BREDA, FEU I LLETQN. füSTBf-KENIHE Ho. 52419. i Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 -:- Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager IT8TEKEND QE80HIKT VOOR PUBLIOITE IT DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL Aan de Geloovigen van ons Bisdom. ZALIGHEID EN VREDE IN DEN HEER voornamelijk ten doel een beroep te doen op aller medewerking om een godsdienstig ge slacht aan te kweeken. Dierbare ouders gij bemint uwe kinderen van harte, zooals het uw plicht is. Gij slooft u af om uw kinderen tijdelijk goederen te bezorgen. Maar verliest daarbij toch niet uit het oog, dat uw eerste en voornaamstè zorg moet zijn uw kinderen te leeren hun einddoel te bereiken, den hemel. Vooral daarover zal God u streng rekenschap vragen. Wilt gij uw eigen zaligheid niet verbeuren, dan moogt gij niet verwaarloo- zen de godsdienstige opvoeding en zaliging uwer kinderen welslagen verzekeren, dan zult uwer kideren welslagen verzekeren, dan zult gij moeten beginnen met zelf een goed voor beeld te geven. Wat ge aan uw kinderen te leeren hebt, zult gij zelf eerst in beoerening moeten brengen, zooals onze Goddelijke Leer meester deed, die eerst begon te doen en daar na te leeren. Weest echt godsdienstige ouders, op wier ze den geen aanmerking kunnen gemaakt wor den, zoodat gij uw kinderen zonder vrees en tegenspraak op uw eigen levensgedrag kunt wijzen en hun zonder te blozen kunt toevoe gen: weest onze navolgers, leeft zooals wij le ven. Uw onberispelijke levenswijze zal op het kinderhart nog dieper indruk maken dan uw lessen en vermaningen: woorden wekken, voor beelden trekken. Bij de opvoeding zult gij verder als richt snoer nemen de vermaning der H. Schrift Hebt gij kinderen, yoed hen op en buig hen van hun kindsheid af. Gewent hen aan tucht en zelfbeheersching opdat zij in hun volwassen leeftijd bestand zouden zijn tegen de velerlei bekoringen, n staande blijven in den hevigen strijd voor geloof, reinheid en deugd. Wat zij in de jeugd hebben geleerd, zullen zij later be oefenen volgens het spreekwoord: Jong gewend oud gedaaii, wat de H. Geest bevestigt: De jon geling neemt zijn weg; ook als hij oud gewor den is, zal hij daarvan niet afwijken. Met die betuigenis van den H. Geest voor oogen zult gij uw kinderen van de prilste jeugd af gewoon maken om hun verkeerde neigingen zoodrad eze ontwaken, tegen te gaan en hun niet in alles hun zin te laten doen. De voor name reden, waarom ouders zich later moeten beklagen over de ongehoorzaamheid hunner kinderen, die de vermaningen van vader en moeder in den wind slaan is wel daarin te zoe ken, dat de ouders hun kinderen, toen zij nog klein waren, te veel hebben ingevolgd, zoodat de kinderen niet aan de ouders, maar de ou ders aan de kinderen gehoorzaamden. Leert uw kinderen de vreeze des Heeren, boe- Eens zal de beurt aan mij komen. De winter was streng, juffrouw; wij ver dienden zoo weinig, dat wij een gedeelte van onze kledingstukken moesten verkoopen om de huur in April te kunnen betalen. Ik voor mij be droefde mij daar niet erg over, ik begon mij aan het lijden te gewenen; buitendien het mor ren heeft nooit jemand in het ongeluk getroost maar Epine Vinette was woedend bij de ge dachte van nog armoediger gekleed te zullen gaan. Waar zouden wij werk bekomen, als wij er uitzagen als bedelaarssters? Gelukkig werd de weersgesteldheid zachter, de lucht zoeler; een verwarmende zonnestraal drong in ons dakkamertje en *de hoop her leefde weer in ons binnenste, toen de natuur uit haar slaap ontwaakte en het eerste groen der boomen begon te sierenIk had mijn droomen van fortuin vaarwel gezegd, ik zeide tot mij zelve, dat ik sinds mijn geboorte tot de beproeving bestemd scheen, ik boog mij on der de goddelijke hand. Epine-Vinette daarentegen, scheen een hevi gen tweestrijd te voeren! Tegelijk met nieuwen levenslust, scheean de lente haar ook een le vendiger verlangen dan ooit naar vermaak en vrijheid gegeven te hebben. Zij zou door de bosschen, door het vrije veld hebben willen dwalen, om er bloemen te plukken en de fris- sche lucht in te ademen; met afgunst keek zij de sierlijk gekleede meisjes uit de buurtna, die met den lach op de lippen gingen wandelen, en vroeg mij dan: Waarom wij niet? Dat is God bekend 1 antwoordde ik haar; al Niemand uwer, beminde diocesanen, kan het onbekend zijn, aan welke gevaren naar geloof en zeden onze kinderen gedurig zijn blootge steld Menigmaal moesten we zelf uit den mond van deugdzame ouders de weeklacht hooren, dat het heel veel moeite kost om den echten godsdienstzin en de reinheid des harten bij de kinderen te bewaren. In onze voorliefde voor de jeugd en in onze herderlijke bezorgdheid voor haar geestelijk heil, willen wij u in dezen vasten brief onder houden over de opvoeding der jeugd. Onze H. Vader Paus Pius XI heeft kort geleden in een allergewichtigste zendbrief op diepgaande wij ze de katholieke beginselen over de opvoeding aan de geheele katholieke wereld voorgehou den. Onze opzet is niet een wetenschappelijke ver handeling te schrijven. En naar het voorbeeld van den Apostel Paulus zullen wij u de waar heid voorhouden, niet met verhevenheid van taal of wijsheid, maar met eenvoudige, duide lijke woorden, opdat ieder ons moge begrijpen. Wij beoogen niets anders dan eenige prakti sche wenken te geven welke zullen dienen om de oudets bij het moeilijke werk der godsdieen- stige opvoeding te helpen. De herderlijke woor den, die wij zullen richten tot de ouders en tot toekomstige ouders, kunnen door allen ter harte worden genomen. Het moet voor iedereen duidelijk zijn, dat op de ouders de dure plicht rust de hun door God geschonken kinderen te leiden naar het eind- doel, waartoe God hen geschapen heeft. En toch worden er ouders gevonden, die aan hun verheven taak tekort schieten. Ja, het verwaar 11 loozen van dien zwaren plicht gaat soms zoo ver, dat Paus Pius X z.g. niet kon nalaten te klagen: Het veroorzaakt ons hart een groote droefheid en een voortdurende smart, tê' ont waren, dat men op deze dagen de klacht van den Profeet Jeremias kan toepassen. De kin- derkens vroegen om brood en erwas niemand die het hun brak. Deze jammerklacht heeft f Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 33) Ongelukkig genoeg deed de modenaaister die ons beschermde, haar magazijn over, en haar opvolgster gaf ons te kennen, dat zy haar eigen .vaste werksters had. Nu ving voor ons dat ver schrikkelijke leven aan om van winkel tot win kel werk te gaan halen, dat meestentijds mis lukte. Wij namen het voor lagen prijs aan, en nu konden wij, zelfs des nachts doorwerkend, niet eens het noodige verdienen. Ik ben schroomvallig, zwak, ik raak spoed- dig van mijn stuk; de gedachte om werk te gaan vragen werd mij zoo pijnlijk, dat Epine- Vinette zich met die taak belastte. Zij sprak onbeschroomd, niets schrikte haar af, het scheen haar toe dat zij tegen een macht streed, welke zij zeker was te overwinnen. Zij had wel is waar soms hevige aanvallen van kwaadaardigheid, als zij in ons zolder kamertje terugkeerden en mij de minachtende bejegening der modenaaistr verhaalde en het lage loon dat zij durfden bieden. Dan greep zy met beide handen naar haar hoofd, wierp baar lange golvende haren woest over haar (schouders en mompelde dof: zemt hun afschrik in van elke zonde, weest er gedurig op bedacht om hen hun booze harts- i tochten te doen bestrijden, bezielt hen met hoog schaamtegevoel, dat een machtige be- scherming zal blijven voor hun reinheid. Ter J einde het deugd-beschermend schaamtegevoel in uw kinderen onverzwakt te bewaren, kun- 3 nen wij u niet dringend genoeg vragen om uw j kinderen zedig te kleeden en zorgvuldig te ver mijden die verregaande ontblooting, die onver mijdelijk zal leiden tot gevaarlijke vrijheden en zonden. Om staande te blijven in den strijd tegen de drie machtige vijanden, denduivel, de verlei dende wereld en het eigen ten kwade geneigd vleesch, moet de mensch zich van kindsbeen af leeren beheerschen niet alleen door het be strijden zijner kwade driften, maar ook door zich menigmaal iets te ontzeggen in geoorloof de zaken, want zij, die alles doen wat geoor loofd is, zullen ook spoedig doen wat niet ge oorloofd is. Hierbij mogen wij uw aller aan dacht vestigen op de groote volkskwaal van onzen tijd, de genotzucht, welke zich o.a. bij de jeugd openbaart door snoepen, rooken, al coholgebruik, sportzucht. Meent niet beminde diocesanen, dat wij der jeugd alle genotmiddelen zouden willen ontne men. Verre van daar. Wij gunnen der jeugd van harte gepaste ontspanning, overtuigd, dat aangename bezigheid en blijheid behoedmid delen zijn voor reinheid en" gezondheid. Maar wij waarschuwen tegen die alles-beheerschen- de sport, die den ernst des levens beneemt en verhindert, dat onze jeugdige personen nut tige en werkzame leden worden van onze ka tholieke organisaties. Wij wenschen niet, dat onze kinderen versto ken blijven van alle versnaperingen. Neen, wij vragen, dat onze kinderen gevrijwaard worden van die geldverspillende snoepzucht, waarin de kiem ligt van drankzucht en diefstal. Ter na volging mogen wij voorstellen van meerdere degelijke huisgezinnen, waar in het algemeen de kinderen geen lekkernijen mogen gebruiken buiten de maaltijden, bizonder niet op den Za terdag ter eere van onze lieve Moeder Maria. En wat het gebruik van alcohol en rooken betreft, zouden we ter wille van de gezondheid en om de zelfbeheersching aan te kweeken als rgel willen aanbevelen: Voedt u kinderen op alcoholvrij en onthoudt hun in hun jeugdige jaren d esigaar en inzonderheid de sigaret. Behoort het tot een verstandige opvoeding, de kinderen te gewennen aan orde, tucht en zelfbeheersching, de ouders mogen echter niet vergeten, dat zij hun verheven, maar moeilijke taak tactvol moeten volbrengen. Zachtheid en goedheid zullen aan de opvoe ding veel meer ten goede komen dan hard heid en stuurschheid. Volgt op, dierbare ouders de vermaning van den Apostel Paulus: Maakt uw kinderen niet gramstorig, maar voedt hen op in de tucht en de bestraffing des Heeren d. w.z. behandelt uw kinderen niet onredelijk streng maar laat u leiden door den geest van het christendom door de christelijke liefde. die vragen, welke gij uzelve stelt zonder ze te kunnen beantwoorden, verzachten onze ellen de nietlaat op ons doornig pad de heilige bloem van het geduld groeien, zij balsemt al les, tot zelfs de armoede. O! voegde zij mij toe gij bezit geen eer zucht. Meer dan gij, maar misschien van een an deren aard.... alles kan ik verdragen, behal ve het verlies van de deugdals ik braaf blijf, waarover zou ik mij dan beklagen? Mijn moeder, die als een martelares leed, be stuurt mijn schreden.De oude pastoor van Bruyant waakt met haar over het lot van Columba. Klinkt de lach van anderen u dan niet als een wanklank in de ooren? Boezemt de klee ding van meisjes van uw leeftijd u dan geen afgunst in? Neen, mijn geweten is gerust en ik weet niet of zij des avonds met dezelfde aandacht kun nen bidden! Ik geloof, dat Epine-Vinette zooveel van mij hield, als zij iemand liefhebben kon, maar de eigenliefde, de zucht naar opschik namen een groote plaats in haar hart inik gevoelde dat haar neigingen, haar verlangens, haar trapsgewijze van mij vervreemdenZij ging meer uit, kwam later thuis, en als zij mij den luister van Parijs bij avond beschreef, ontstel de ik over de opgetogenheid waarmede zij mij alles beschreef wat haar getroffen had. Klaarblijkelijk waren haar ook, hetzijter wijl zij werk ging zoeken, hetzij terwijl zij boodschappen verrichtte, verderfelijke raad- Bij de vorming uwer kinderen tot godsdien stige, reine en deugdzame jongelieden, die de kroon en de vreugde hunner ouders zullen zijn kunnen niet gemist worden de bovennatuur lijke middelen, gebed, Eucharistie, godsvrucht tot Maria. Het gebed is noodzakelijk voor iederen vol wassene om zijn zaligheid te bewerken, omdat God het gebed bevolen heeft en omdat het ge bed het gewone middel is om de onmisbare genaden te verkrijgen. Hoe meer gebed, hoe meer genade. Weinig gebed, weinig genade. Geen gebed, geen genade. Wat het kind moet kennen, als het tot de jaren van verstand is gekomen, moet reeds leeren op den schoot zijner moeder. Daar moet het eerbiedig de handjes leeren vouwen, het kruisteeken leeren maken, de namen van Je zus en Maria leeren stamelen, het eerste gebed leeren verrichten. Van den moederschoot af moet het bidden worden voortgezet en vervol maakt. Begint bij het kind het verstand zich te ont wikkelen, dan moet het worden ingelijfd in den huiselijken kring om des avonds het ro zenhoedje mee te bidden. Geen krachtiger middel om de reinheid bij de kinderen te bewaren dan het dikwerf ont vangen der H. Eucharistie. Luistert toch, dier bare ouders, naar de smeekende stem van den Goddelijken Kindervriend: Laat de kleinen tot Mij komen en belet het hun niet. Jezus ver langt allervurigst in het hart der kinderen te rusten, om de behagelijke onschuld in hen te bewaren. Werkt dan mede met de priesters om uw kinderen dikwerf, ja zelfs dagelijks een goed verzorgde H. Communie te laten doen. Moet gij, dierbare ouders, uw kinderen bren gen tot Jezus in de Eucharistie, verzuimt ook niet hen te leeren O. L. Vrouw van het H. Sa crament Jezus' Moeder, die ook ons aller Moe der is, godvruchtig te vereeren. Onthoudt het wël, kind van Maria, kind des hemels; een die naar van Maria kan niet verloren gaan. Ver zekert derhalve de zaligheid uwer kinderen door hen met de liefde tot Jezus ook de liefde tot Maria diep in het hart te prenten. Wijdt uw kinderen toe aan Maria en geeft bij de ge boorte van uw kinderen zoowel aan jongens en meisjes na andere namen ook den naam van Maria opdat Maria hun bizondere bescherm ster zij. Zoodra het mogelijk is, moet het kind de knieën leeren buigen om eiken morgen en a- vond de drie Wees gegroeten te bidden ter eere van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria met het heerlijk schietgebed na elk Wees gegroet; Door uw Onbevlekte Ontvangenis, o Maria, gevingen in het oor gefluisterd, waarvan ik den weerklank hoorde in haar klachten, die dagelijks bitterder werden. Mijn God! merkte Angelie aan, sommige boeken schilderen ons het leven van de Pa- rijsche werksters als zoo vroolijk, zoo onbe zorgd af. Ik weet niet, of de schrijvers gelijk hebben, juffrouw, maar al wat ik weet is, dat iedere dag voor ons een nieuwe teleurstelling op leverde. Misschien zou ik, als ik den moed had gehad om eenigen onderstand of bescherming te gaan vragen aan menschlievende genoot schappen, minder geleden hebben, maar ik heb het u reeds gezegd, ik ben beschroomd en ik heb mijn armoede minder als een ongeluk dan als een misdaad verborgen. Ach, toen het weer winter werd, steeg ons lijden ten top; wij hadden zelfs geen brand stof meerWij waren verzwakt en ziek Ons zoo armoedig gekleed ziende, wees men ons als bedelaarsters af. Toen verduurden wij de martelingen van de koude, van den honger, de twijfel overmeesterde het hart, dat eertijds door de hoop vervuld was, en wij zeiden tot elkander dat de dood welkom zou wezen. Gij weet niet wat het zeggen wil, juffrouw, op een zolderkamertje te wonen zonder vuur, zonder werk en zonder eten.... De wanhoop, die slechte raadsvrouw, toovert u verderfelijke beelden voor den geest.... Men strijdt, men weent, men bidt; maar dikwijls schijnt het alsof de Hemel zelf gesloten was! (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1