Proouiciemeuws. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuvtabletten SolUrnij INGEZONDEN MEDEDEELING Uit het Buitenland. (Wordt vervolgd) Hoe de >Munchen« van de Noordduitsche Lloyd er uit zag na den brand, die het schip in de haven van New-York vernielde. LI De vuilverbranding in Ehrheim nam het ver nietigingswerk op zich. Daar de machines te kortschoten ging men ertoe over de tabak op het vrije veld in zandgroeven té verbranden, na haar eerst met petroleum overgoten te heb ben. Dit vernietigingswerk had duizenden doen toestroomen, waaronder talrijke werkloozen, die met levensgevaar de kisten uit het vuur haalden. De vernietiging der tabak heeft tot dusver 3000 rijksmark gekost. KOEWACHT. R.-K. Vlassersbond. In de dezer dagen ge houden jaarvergadering verklaarde de voor zitter, de heer A. de Waele, o.a. dat als de toe voer van Russisch vlas, dat ver beneden den kostprijs op de markt geworpen wordt, niet spoedig kan worden tegengehouden, het er voor de vlasindustrie donker uit ziet. Spr. spoorde aan tot nauwe aaneensluiting. Aangedrongen zal worden op verlaging van stroomtarief bij de P.Z.E.M. Overwogen zal worden of een gezamenlijk uitstapje kan worden gemaakt naar Kortrijk. .Arbeidsbemiddeling. Deze winter heeft zich bij den correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier, geen enkele werklooze aangemeld. Vacature. Voor de vacature in den Raad, ontstaan door overlijden van den heer A. Geerards, komt de heer J. v. d. Vijver in aan merking. Jaarmarkt. De jaarmarkt in deze gemeente is vastgesteld op Woensdag 3 April. GRAAUW. Gemeenteraad. In de Zaterdag jl. gehouden Raadszitting werden een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een verzoek van het R.-K. Kerkbestuur om gelden voor aankoop van nieuwe banken in de bewaarschool werd besloten f 200 maximum toe te staan. De heer Staal bracht verslag uit omtrent het verhandelde op de laatst te Ter Neuzen gehouden vergadering van de. Waterleiding- Maatschappij Het primitief kohier der belasting op de honden werd vastgesteld met 31 honden in de eerste, 55 in de tweede en 4 in de derde klasse. Bij de behandeling van het schrijven van Ged. over afschrijving bij het gemeentelijk be drijf werd aangenomen het voorstel van Dam me om te verkrijgen, dat minder wordt afge schreven. De pensioengrondslag voor den gemeente veldwachter werd vastgesteld. Op verzoek van den heer Janssens zal aan de raadsleden een brochure worden thuisge- zonden, betreffende de financieele verhoudings wet. CLINGE. Boerenbond. Zondag hield de R.-K. Boeren bond hare jaarvergadering, die zeer goed be zocht was. De bond telde in 1929 72 leden, welk getal stationnair bleef. Het batig saldo over 1929 bedroeg 263,87. Het aftredend bestuurslid A. van Acker werd herkozen. De heer E. Lansu, pluimveeteelt onderwijzer, hield een causerie over kippenteelt. Binnenkort zullen ook de vrouwen en meis jes bijeen geroepen worden, om een en ander over. kippenhouderij te vernemen. Gemeenteraad. Donderdag jl. vergaderde de gemeenteraad. Afwezig was de heer Bogaert Na kennisgeving van diverse ingekomen stukken werd op voorstel van B. en.W. besloten een ge deelte van de Gentsche straat te Kapellebrug (vanaf de Belgische grens tot de aansluiting met de Hoofdstraat van St. Jansteen) met een uitkeering op grond van art. 32 der Wegenbe lastingwet te verbeteren en te onderhouden in afwachting van de overneming krachtens de wet door het Rijk. De aanvragen der Bijz. schoolbesturen om de gemeentelijke vergoeding over 1929 werden aangehouden in afwachting van de vaststelling der gemeenterekening door Ged Staten. De re kening en verantwoording der uitgaven van de Bijz. school te Nieuw Namen over het laatst- verloopen driejarig tijdvak werden in handen gesteld eener commissie van onderzoek. Besloten werd, toe te treden tot den Prov. Brandweerbond. Het salaris van den tweeden ambtenaar ter secretarie werd met 300 verhoogd. Bij de Rondvraag kwam o.a. nog de kwestie der aansluiting van motoren aan het electrisch net ter sprake. Een en ander komt in een op 12 Maart te houden zitting aan de orde. IJZENDIJKE Tooneeluitvoering R.-K. Vrouwenbond Zon dag jl. gaf de tooneelafdeeling van den R.-K. Vrouwenbond haar eerste uitvoering voor een (22) Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. stampvolle zaal. De verschillende nummers wer den zeer verdienstelijk vertolkt en oogstte gr ooien bijval. Zondag a.s. komen de actrices nogmaals op de planken. BRESKENS. Benoemd. De heer J. de Koene Jr. is benoemd tot controleur bij de scheepswerf De Schelde te Vlissingen. Onderwijs Aan de Bijzondere School zullen een tweetal lokalen worden bijgebouwd. BIERVLIET. Uitvoering. In de zaal van den heer E. van Rooyen gaf de Harmonie in samenwerking met de Tooneelvereeniging een goedgeslaagde uit voering. Benoeming De heer J. J. Vogelaar is benoemd tot secretaris van de afdeeling Biervliet van Ooft- en Tuinbouw. AARDENBURG. Lantaarn ontvreemd. Ten nadeele van den smid L. werd dezer dagen een stormlantaarn ontvreemd. OOSTBURG. Nieuw Raadslid De heer R. Risseeuw thans benoemd tot lid van den raad dezer gemeente in de vacature-Van Houten, heeft die benoe ming aangenomen; hij behoort tot den Vrij heidsbond. Verplaatsing. De heer A. M. de Maat, rijks klerk bij de, belastingen alhier, is verplaatst naar Breda. R.-K. Vrouwenbond*In de Zondag jl. gehou den veargadering van den R.-K. Vrouwenbond werd het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bleef stationnair (125). De rekening over 1929 sloot met een batig saldo van 26. De presidente, Mej. Lecluyze, werd als zoo danig herkozen. SCHOONDIJKE. Proefvelden. Naar gemela wordt, zullen in deze omgeving een achttal proefvelden worden aangelegd, waaronder een internationaal proef veld voor vlas om de nieuwe wit-bloei-rassen te bestudeeren. Groene Kruis. Aan het jaarverslag over 1929 van het Groene Kruis wordt het volgende ont leend: Door de verpleegster werden 2262 bezoeken afgelegd en 153 T.B.C. bezoeken. Er was een goed slot van f 145,62y2. De afdeeling T.B.C.- bestrijding boekte een batig saldo van f 111,35. Doktersgrappen. Bernard Shaw was 'n keer ongesteld. Hij liet den dokter komen. De dokter onderzocht hem en zeide: Je pols gaat wat langzaam. Geeft niets, dokter, troostte Shaw, ik heb den tijd. Ook Molière was ongesteld. Zonder zijn we ten had men een dokter gewaarschuwd. De dokter is er, meldde hem de knecht. Zeg hem, dat ik hem niet ontvangen kan, ik ben ziek. De jonggehuwden. Zij: Is er één minuut op den dag, dat je niet van mij houdt? Hij: Ja, lieveling, 's middags bij het eten. Uit de school. Noem mij zes wilde dieren, die in Afrika leven. Twee leeuwen en vier tijgers. Zeker veilig. Wat doe je tegen de microben? Eerstens, kook ik al mijn water. Ja, en dan? Dan filtreer ik 't. En dan? En dan drink ik altijdbier. waarvan reeds gebruik was gemaakt om de deur te forceeren. ■- Gp den zolder werd een drietal mannen ont dekt, die zich achter een groote kist hadden verborgen. Het bleken de losse werklieden P. J. van R., T. S., en L. P. J. J. uit Rotterdam te zijn, waarvan twee reeds meermalen kennis hebben gemaakt met de Justitie. Op een hun ner werd een partijtje postzegels gevonden, op het kantoor ontvreemd; de beide anderen had den zich elk een jas van den heer Boot toege- eigend en aangetrokken. De aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring te 'slGravenhage overgebracht. ONTPLOFFING BIJ DE STANDARD OIL. Een groot aantal slachtoffers. Volgens een bericht uit New-York heeft in de alcohol-afdeeling eener raffinaderij der Standard Oil Cy., te Linden (New Jersey) een ontploffing plaats gehad, waarbij vijf personen gedood en ruim 60 gewond zijn. Van de gebouwen stortten twee verdiepingen in. Van een zeer groot aantal gewonden is de toestand hopeloos. Eenige gewonden hebben hoop op herstel, doch zullen blind blijven. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats greep, werkten er 1100 man in de fabriek. De lijken zijn onherkenbaar verminkt. De doktoren van het ziekenhuis, waarin 63 gewonden werden opgenomen, verklaarden, dat bij het meerendeel der slachtoffers de brandwonden zóó ernstig zijn, dat slechts wei nigen het er levend af zullen bregen, en dat deze weinigen nog bijna allen blind zullen blijven. 1 Van veertien gewonden was de toestand zóó, dat ieder oogenblik hun dood verwacht werd. Vplgens mededeelingen van de geredden was onmiddellijk na de ontploffing, het werklokaal een vlammenzee. Drie explosies volgden el kaar snel op. Toen de geredden, wier ont snapping een wonder mag heeten, buiten kwa men, zagen ze, hoe een groot aantal hunner makkers, in vlammen gehuld, zich uit de ge bouwen stortten en totaal verblind in de prik keldraden waarmede de fabrieksterreinen zijn afgezet, liepen en daar hangen bleven. Door een stier aangevallen. Op de veemarkt te Ashbourne ontstond een paniek, toen een stier den ketting verbrak, waarmee hij aan een ijzeren hek was vastge bonden en in woeste vaart in de meenige vee kooplieden liep, waarvan er verscheidene ge wond werden. Een landbouwer, James Greas- 'ly en zijn knecht werden vervolgens door het woedende dier, aangevallen en op den grond geworpen. Greasly overleed tengevolge van den val op den steenen bodem, terwijl de knecht in het ziekenhuis aan de gevolgen van de be komen ernstige inwendige kneuzingen bezweek 150-jarige T^rk als levende reclame De oudste man ter wereld een in Stamboel wonend Mohammedaan van 150 jaar heeft overeenkomst gesloten met den Amerikaan- schen Bond tegen alcoholgebruik, om 'n rond reis te maken door de Vereenigde Staten, om een levende propaganda te zijn tegen het al coholgebruik. Als Mohammedaan heeft hij nimmer alco holische dranken genuttigd. Een ongehoorde maatregel. Eenigen tijd geleden had een tabaksimpor teur ongeveer 250 duizend K.G. Virginia-tabak, in 5 duizend kisten verpakt, via Mainz naar Keulen ingevoerd. Toen het op betaling der invoerrechten aankwam, ontstond een conflict tusschen importeur en douane. Nadat de im porteur er intusschen vandoor was gegaan lagen de groote hoeveelheden tabak, in 10 wa gons overgeladen, onder beheer van een expe diteursfirma te Keulen. In plaats van de tabak die geen eigenaar meer had, publiek te ver- koopen, gaf volgens een bericht uit het „Berliner Tageblatt" het hoofddouanekan toor order om terstond 1137 kisten met een inhoud van bijna 56.850 K.G. te vernietigen. ven waren, die mij konden doen gelooven dat ik nög een vader en een broeder had. De eerste moest zeer ver weg en zeer ongelukkig zijn, de tweede had ongetwijfeld bij mijn moeder in de rue Grange Bateliere gewoond, en sedert die bijzonderheid mij bekend was,, dacht ik er voort durend aan om naar Parijs te gaan. Zoo lang Martha leefde had ik uit vriendschap en dankbaarheid altijd zorgvuldig vermeden dat verlangen kenbaar te maken; toen ik mijn pleegmoeder verloren had, overmeesterde dit plan mij met geweld. Parijs! het stond mij vrij om naar dat Parijs te gaan, waar men fortuin maakt, verzekerde mij Cerisette; waar ik mijn broer zou weder- vinden, fluisterde mijn hart mij toe. Hoeveel aandrift ik ook gevoelde om het dorp te verlaten, wilde ik toch eerst mijn be- 1 sluit doen rijpen. Ik had bovendien eenig geld 1 voor de reis noodig. Ik stelde deze derhalve j nog onbepaald uit, maar ik onderhield mij eiken avond over Parijs met Epine Vinette, mijn vriendin. Ik heb u nog niet gesproken over Epine Vi nette, mejuffrouw; ik heb haar innig lief ge had en zij heeft mij veel doen lijden. Nog zeer klein, speelden wij reeds met elkander. Haar moeder, vrouw Gembloux, was een zonderling mensch, weinig geacht in den omtrek, en die alle reden scheen te hebben'om haar verleden diep verborgen te houden. Epine-Vinette deelde eenigszins in de wei nige vriendschap, welke haar moeder inboe zemde. Ik voor mij vond haar ongelukkig en had mij sterk aan haar gehecht. Zij was zoo vroolijk, zoo aardig, zij zong met zooveel vaar digheid en liefelijkheid, zij omhelsde mij met zulk een welgemeende teederheid, dat ik haar beschouwde als mijn gezellin, mijn zuster. Ik poogde in haar het gevaarlijk gevoel van de afgunst te verstikken, dat hare moeder in haar hart aanblies. Epine-Vinette haatte de rijken, omdat zij arm was. Als zij zich in een stuk spiegelglas of in een emmer water bezag, zeide zij somtijds tot mij met onverholen trots en haat Ik ben schooner dan mejuffrouw Montravers, maar zij is gekleed als een prinses en ik als een bedelaarster. Geduld! sprak dan vrouw Gembloux met een grijnzenden lach, zijden kleeren zijn voor den- gene die ze betaalt, en er zal misschien wel een dag komen, dat gij ze ook zult kunnen koopen, gelijk ieder ander. Wie zal mij het geld geven? vroeg Epine- Vinette. Mij dunkt, hernam dan vrouw Gembloux, dat als Epine-Vinette in dat groote Parijs waar men van iets nieuws houdt, in een theater hare nachtegaalsliedjes voordroeg, die zij zoo gemakkelijk zingt, zij binnen drie jaar fortuin gemaakt zou hebben. Parijs! een theater! herhaalde Epine-Vi nette, zonder de beteekenis dier woorden te begrijpen. Zij vergat ze echter niet, en toen ik haar van mij voornemen sprak om het dorp te ver laten en naar Parijs te gaan, viel zij mij on stuimig om den hals met den uitroep: Ik ga met u. Maar je moeder? Mijn moeder zal mij wel laten gaan, ik zal haar geld zenden, zoodra ik rijk zal zijn. Luister, hernam ik, gij hebt het recht niet haar te verlaten. Wat zou zij geheel alleen in Bruyants doen? Bah! antwoordde Epine-Vinette, zij houdt niet veel van mij, de armoede is haar tot last, zij heeft eerzucht voor mij en zal mij vrij laten. Het zij zoo! hervatte ik, maar ik voor mij geloof slechts aan één middel om tot fortuin te geraken: den arbeid. Gij zijt bekwaam, wij zullen, gelijk Cerisette zegt, vier of vijf frank daags kunnen verdienen, als gij wilt naaien en borduren, gelijk ik; wij zullen een zelfde kamer een zelfde kas, een zelfde hart hebben. Zoo niet, laat mij dan maar aan mijzelve over en maak gij van uw leven het beste gebruik dat gij kunt. Gij zijt verstandig, antwoordde Epine-Vinet te, ik zal trachten uw voorbeeld na te volgen. Eenige dagen daarna kwam vrouw Gem bloux, terwijl ik bezig was met mijn bloemen te begieten, in den tuin bij mij. Gij hebt besloten naar Parijs te gaan, vroeg zij? Ja, vrouw Gembloux; mij dunkt dat ik de alleen te Parijs de sporen mijner familie kan terugvinden. Luister, Columba, hervatte zij, mijn dochter wil u vergezellen. Zij heeft eerzuchtige of dwaze plannen in het hoofd, hetgeen op het zelfde neerkomt. Ik zal blij zijn als gij haar meeneemt; als zy slaagt kom ik Insgelijks over. Haar gemis zal u hard vallen. Och! ik ben gestaald tegen het lijden, zoowel naar het lichaam als naar het hart. En buiten dien, men heeft reeds zoo dikwijls op dal hart geslagen, dat het in stukken gebroken is en niets meer voelt! Neem Epine-Vinette mee, den een of anderen dag zal zij mij toch verlaten; dat zit in de familie, dat is haar aangeboren. Vrouw Gembloux sprak die woorden op zulk een somberen toon, dat men, haar hoorend, zou gezegd hebben, dat een gelijke fout aan haar verleden kleefde en de ondankbaarheid van Epine-Vinette haar de rechtvaardige straf toescheen voor haar eigen ondankbaarheid. Acht dagen later, verliet ik het dorp in ge zelschap van Epine-Vinette, en voorzien van een aanbevelingsbrief van mejuffrouw Ceriset te voor de modemaakster van haar meesteres. Het was in den zomer. Ik betreurde wel het gemis van mijn landelijk leven, de buren, de welbekende gastvrije woningen, de oude kerk en het graf mijner moeder; maar een edeler drijfveer dan de nieuwsgierigheid spoorde my aan; ik dacht aan mijn broer, ouder dan ik, die reeds een jonkman moest zijn en zich zel- v enmisschien ook afvroeg wat er van zijn zus ter geworden was. De hoop is zoo levendig in een vijftienjarig hart! Epine-Vinette deed overigens haar uiter ste best om mijn treurigheid te verdrijven, zij lachte om alles vond in alles aanleiding tot scherts, jubelde en klapte in de handen van op gewondenheid en vreugde.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6