De Zeeuwsche Koerier Vrijdag 28 Februari 1930 Boeken Cijdsckr. Rechtszaken. Gemengd JTteuwz. Tweede Blad. Het Geheim vao den Voddenraper. De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" F E U I L L ETO N. van 44e Uaargang. No. 3584. Uit het Binnenland. INGEZONDEN EDEDEELING (6) VRAAGT SPOORV MOSTERD GEEN LIQUIDATIE. Zooals reeds gemeld, heeft de Maandag jl. gehouden ledenvergadering besloten, het be drijf voort te zetten. Aan het verslag der be treffende vergadering, opgenomen in De Maas bode ontleenerf wij nog: Maandag kwam een zeer groot aantal leden (aanwezig waren 992 leden, waarvan velen nog met machtiging van anderen) van de Coöpe ratieve Suikerfjüj|ek „Zeeland", gevestigd te Bergen-op-Zoo^Wi den Katholieken Kring te Roosendaal in buitengewone vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer Jac. Welleman uit Krabbendijke. De volgende agendapunten kwamen in be handeling: De motie van een 16-tal leden van de Coöpe ratie, waarin de vergader^ van oordeel, dat een ernstige poging moet worden aangewend om de „Zeeland" in stand te houden en de fabriek rendabel te maken, de verschillende gezichtspunten overneemt, welke zijn neerge legd in de circulaire, geteekend door een 10-tal van hen en het bestuur opdraagt met bekwa men spoed in dezen geest voorstellen te doen. Het tweede agenda punt was het voorstel van het bestuur tot ontbinding van de Ver- eeniging en in verband daarmede tot verkoop van de suikerfabriek met huizen, kantoor, schuren, bergplaats, schaftlokaal, weegbrug, erven, tuin, bouwland enz. te Bergen-op-Zoom, het erfpachtsrecht tot 31 October 1980 op gronden aldaar, bouwland te Middelburg en te Sluis, landingplaats te Sloterweg-Noord en verdere eigendommen voor f 750.000 aan de N.V. Centrale Suikermaatschappij te Amster dam, de Vennootschap tot Expl. van Suiker fabrieken te Dinteloord en de C(*jp. Beetw. Suikerfabriek te Puttershoek. Bij opening wees de voorzitter er op, dat de leden zich bij verwerping van het bestuurs voorstel tevens verklaarden voor verhooging van hét minimum-aantal bieten per aandeel. Beide voorstellen kwamen na eenige discus sie tegelijk aan de orde. Aan Eet voorstel van het bestuur werd wat betreft bepaling inzake erfpacht besloten zich eventueel te wenden tot den Minister en f300 per aandeel bij te storten als alle leden aan de verplichting voldoen. De heer Milliano en een vertegenwoordiger van Wilhelminapolder verdedigden voortzetten en levering van 25.000 K.G. per aandeel. De heeren Quist en Lindenbergh verdedigen de liquidatie der fabriek. Het aantal aandeelen dat aanwezig was be droeg 4440 met 1925 stemmen, zijnde meer dan twee derden van het totaal aantal van 5329 aandeelen. De voorzitter lichtte het bestuurvoorstel nog eenigszins toe en wees er op, dat als de koop sters het erfpachtsrecht gescheiden willen doen overschrijven, zij dit voor 15 Maart aan den minister bekend moeten maken. Als het bestuursvoorstel wordt aangenomen, zal op ie der aandeel voorloopig f 300 moeten worden bijgestort. En dit alleen als ieder aan zijn ver plichtingen voldoet, anders wordt het bedrag grooter. Hierna kwamen tegelijk het voorstel van het bestuur en de motie van 16 leden, om de zaak Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 31) Deze openbaring trof mij diep en pijnlijk Een onbeschrijflijk medelijden met die onbe kende moeder maakt zich van mij meester. Sinds dat uur is er een wolk op mijn voorhoofd gebleven en in mijn hart een ledige plaats, de plaats van de dierbare doode die ik zoo zou lief gehad hebben. Ik was evenwel niet ondankbaar; de ver knochtheid van Martha trof mij diep; ik was haar te meer dankbaarheid verschuldigd, daar zij tot niets tegenover mij verplicht geweest was. En welk een moeder door den Hemel ge schonken, zou mij met waakzamer liefde, met teederden zorgen omringd, mij gelukkiger ge maakt hebben in mijn nederigen stand Op eenige zwakke aanduidingen afgaande, meende pastoor Lormel, dat mijn ouders een eervolle plaats in de wereld ingenomen had den. Groote, vreeselijke rampen hadden hen getroffen. Ik ken er den aard niet van, maar mijn familie was geheel uiteengegaan en ver spreid. Toen ik ter wereld kwam moest ik volgens de gissing van den pastoor nog een broer en pen vader gehad hebben. Maar in de brok voort te zetten, in -behandeling. De heer M. Miliano verheugt zich dat de mo tie is ingediend en ondersteund wordt, het is niet voldoende de fabriek in werking te hou den, maar er moeten ook voldoende bieten ge leverd worden. Is de meerderheid daarvoor, dan moet men het voorstel van het bestuur niet aanvaarden. Men zal dan niet meer lijden onder de felle concurrentie van België en Frankrijk. Tijdelijk stilleggen zou geen ren dabel bedrijf geven. De koopsters zullen er be ter van worden en spr. verdedigt daarom de motie. Een vertegenwoordiger van den Wilhelmina polder slit zich bij de meening van den heer de Milliano aan. Doch velen kunnen wellicht geen verhoogd kwantum leveren en moeten ge holpen worden. Spr. vraagt, of bij meer leve ring het bedrijf rendabel is te maken. De heer Quist hoorde nog niets dan juichto nen en durft haast niet van liquidatie te spre ken, maar meent toch, dat men met de Zee land niet is wel gevaren. Spreker gaat de voor deden van verkoop na en bepleit onder ap plaus liquidatie. De voorzitter weerlegt de meening van den heer Quist. De heer Lindenbergh bepleit aanneming van het voorstel van het bestuur, maaskan, door de hitte bevangen, niet verder spr^^n. De heer Verplanke wil een nieuwe Zeeland oprichten. De heer Hage besprak de gevolgen van den verkoop en vroeg wat beteekent het verhoogen van het minimum. De heer v. d. Maas is blijkbaar op minder prijzenswaardige wijze in het bezit gekomen van een bestuursstuk, waaruit blijkt, dat ge boden is f 750.000 of meer. De heer VaifgQinneken, directeur der fabriek is neutraal ten opzichte van de vraag, al of niet verkoopen. Vermindering der onkosten zou hoogstens 50 cent per 100 K.G. kunnen bedragen. Hierna werd het bestuursvoorstel in stem ming gebracht. Het voorstel werd verworpen. Naar wij vernemen, zal nu het bestuur be ginnen met zaad aan de leden te verstrekken en dan de leden laten uitspreken of zij over de houding van het bestuur tevreden zijn. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van »DE ZEEUWSCHE KOERIER INHOUDSOPGAVEN Het Gezin, orgaan van den Ned. R.-K. Bond voor groote Gezinnen 15 Febr. 1930. Mededeelingen van het Hoofdbestuur. Encycliek van onzen H. Vader Pius XI. Voor 't Christelijk Huisgezin. J. W. F. van Meegeren: Ouders, stuur uwe kinderen beneden 18 jaar niet naar de bioscoop. Gezinsbelangen. Jac. van Velsen: De woningbouw voor groote ge zinnen I. Moderubriek. Van hier en ginds. Bondsnieuws. Agenda's. Kantongerecht te Oostburg. De Kantonrechter te Oostburg heeft in de zitting van 4 Februari veroordeeld wegen met motor rijden zonder achterlicht: H. A. de W., IJzendijke, f 5 of 5 d. h.; fietsen zonder licht: A. L., Maldeghem (B.) ƒ5 of 5 d.h.; I. d. S., Sluis, 5 of 5 d.h. fietsen met een lantaarn waarvan de zijgla zen een gekleurd licht uitstralen: A. V., Eede UX of 1 d.h.; fietsen zonder roode reflector. Ch. L. v. d. B., Schoondijke, M. L. D., Sluis ieder f 1 of 1 d.h.; met voertuig rijden zonder licht: A. C., Ade- ghem, (B.,) ƒ5 of 5 d.h.; met voertuig rijden zonder rooden reflector: stukken van brieven en papieren, welke in een brieventasch in den wagen gevonden waren, stond geen familienaam vermeld, en niets gaf mij een inlichting omtrent degenen, van wie ik gescheiden was. Ik heb u gezegd, dat mijn kindsheid geluk kig geweest was, de daarop volgende jaren waren treurig. De dood van den pastoor van Bruyants luidde de doodsklok over m'n zorge- looze genietingen sinds dat uur stond ik in 't volle leven. En daarbij, als ware die bescherming van den waardigen geestelijke het eenige bolwerk tegen de droefheid geweest, zoodra de nede rige en eenvoudige man in het graf rustte, scheen het ongeluk de arme wees te achter volgen. Twee jaren na pastoor Lormel werd de man van Martha, die brave arbeider, die behalve voor zijn eigen gezin ook voor mij met handen arbeid den kost verdiende, insgelijks door een hevige koorts ten grave gesleept. Op zekeren zomeravond moest hij langer dan gewoonlijk werken om zijn koren binnen te halen, dat door een zware onweersbui be dreigd werd; nauwelijks was het graan gela den, of de bui barstte los en de regen viel met stroomen uit de lucht. De goede man had tot eenige beschutting slechts zijn grof linnen hemd aan, dat doornat was van zweet. Zijn koren kwam ongedeerd in de schuur, maar zelf werd hij doodziek en na eenigen tijd stierf hij. Verzonken in haar droeve herinneringen, bleef Columba een poos voor zich uit staren. De cSilver Bullet», de race-auto, waarmede Kaye Don, de bekende Britsche racer, zal uitkomen in de snelheidswed strijden in Amerika. Deze wagen heeft ongeveer een kwart millioen gulden gekost. C. T., Adeghem, (B.,), C. R., Maldeghem, (B.) ieder f I of 1 d.h., C. H. M., Knesselaere (B.) 5 of 5 d.h..; met een rijwiel zonder noodzaak de linker zijde van den weg houden: M. K. Vlissingen, M. A. H. G., Groede, P. B. B., Watervliet. P. J. D., Biervliet, L. v. N., Somergem (B.), ieder f 1 of 1 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder dat het num mer en letter aan de achterzijde helder ver licht is: Ph. A. S. Eede, 3x/5of3x5 d.h.; rijwielpad anders berijden dan met rijwie len: P. M., Breskens, ƒ10 of 10 d.h.; met een motorrijtuig rijden dat niet voor zien is van minstens twee remmen: J.P.v. W., Biervliet, F. A. S., Eede, ieder 10 of 10 d.h.; buiten noodzaak een rijwiel berijden anders dan met rijwielen: P. J. d. B., St. Kruis, 5 of 5 dJi.; met een rijwiel rijden zonder rem: J. C. D., Eecloo, ƒ5 of 5 d.h.; op eerste vordering rijbewijs niet tooen: D. v. B., Eede, 10 of 10 d.h.; loopen op verboden grond: J. P., Breskens, 5 of 5 d.h.; als vader niet zorgen dat kind geregeld school bezoekt: J. J., Biervliet, ƒ10 of 10 d.h.; met voertuig rijden zonder dat de achterwie len van klei en modder zijn ontdaan: J. v. d. M., Schoondijke, D. L., Zuidzande, ieder ƒ6 of d.h.; rumoer verwekken waardoor de nachtrust kan worden verstoord: I. V., Sluis, M. d. R., Sluis, ieder 5 of 2 w. t.; a een dier arbeid doen verrichten op noode- loos pijnlijke wijze: C. J. Ch., Eede, ƒ20 of 30 d.h.; met voertuig rijden met te korten dissel: J. d. W., Eecloo (B.), ƒ5 of 5d.h.; met' meer dan twee aan elkander gekoppel de voertuigen rijden: J. B. B., IJzendijke, ƒ7 of 7 d.h.; met motorrijtuig niet behoorlijk naar rechts uitwijken: J. J. N., Terneuzen, ƒ15 of 15 d.h.; openbare dronkenschap: D. H., Breskens, A. P., St. Laureyns (B.) ieder ƒ15 of 15 d.h; een dier arbeid doen verrichten op noode- loos pijnlijke wijze: P. C. H., Eede, ƒ45 of 45 d.h.; niet nakomen van een bevel als bedoeld bij artikel 9 der Vuurwapenwet: B. J. M., Aarden burg 4 of 4 d.h.; staatschenderijI. J. N., Breskens, J. v. H. Breskens, ieder 10 of 1 maand tuchtschool, C. M. v. d. V., Breskens, 1 maand tuchtschool voorw., proeftijd 2 jaar; in staat van dronkenschap de orde versto ren: A. A. d. K. Breskens, ƒ20 of 20 d.h,; met rijwiel de linkerzijde van den weg hou den: I. J. L., Schoondijke, 1 of 1 d.h., Th. v.d. M., Bassevelde (B.,) ƒ0.50 of 1 d.h., M. v. d. V., Breskens, ƒ0.50 of 1 d.h.; A. d. W. Breskens, 0.50 of 1 d.h., P. J. E., Aardenburg, f 4 of 4 d.h. Inbrekers achter een kist. Een agent van politie te Delft bemerkte in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 uur, dat van het kantoor der scheepswerf der fa. Gebr. Boot aan den Rotterdamschen weg 'n ruit was verbrijzeld. Hij vermoedde onraad en stelde met een collega een nader onderzoek in. Het bleek dat op het kantoor alle lessenaars en kasten waren doorzocht en voor de kluis deur een volledig stel inbrekerswerktuigen lag, Angelie vatte haar beide handen. Ga voort zeide zij. Gij moest eens weten hoezeer uw verhaal mij belang inboezemt. Ach! mejuffrouw, gij zijt zoo goed! Martha was een moedige vrouw, hervatte Columba, daarbij was zij door en door gods dienstig, en haar groote droefheid stortte zij uit aan den voet van het kruis. Maar de bron nen des levens waren in haar opgedroogd, de arme vrouw had verscheidene kinderen verlo ren, en ieder hunner nam een gedeelte harer kracht mee. Het afsterven van haar man bracht haar den laatsten slag toe. Zij klaagde nochtans niet; zij poogde zelf voor mij haar grievend verdriet te verbergen, en misschien droeg wel het geweld, dat zij zichzelve aandeed, er toe bij, om de hartkwaal te ontwikkelen, die mij haar een jaar na mijn pleegvader ontnam. Nu stond ik alléén, geheel alléén. Degenen, die ik liefhad, waren heengegaan mij eenzaam op de wereld achterlatende, waar alle men- schen vreemdelingen voor mij waren. Mijn buren waren evenwel goedhartige lie- de; zij poogden mij naar hun beste vermogen te troosten. Op verscheidene hoeven bood men mij een plaats als meid aan, maar ik moet u bekennen, mejuffrouw, ik gevoelde geen te genzin voor den zwaren veldarbeid, maar 'n natuurlijke onmacht, welke ik niet kon over winnen. Gedachtig aan het geheimzinnige van mijn afkomst, had Martha nooit toegelaten dat ik mij met eenig zwaar werk bezig hield, Zoo dikwijls ik haar in hare bezigheden be hulpzaam wilde wezen, begon zij te lachen en zeide Bezie je handen, liefste, heeft de Goede God ze gemaakt voor groven arbeid? Naai en borduur, mijn kind, verdien iets minder, als het wezen moet en blijf iets gelukkiger. Ik kon dus naaien en borduren, maar het werk der boerenmeiden is nooit het mijne ge weest. Als ik de gespierde boerinnen uit den omtrek aanzag en mij zelve, zoo bleek en ten ger, daarmee vergeleek, dan begreep ik, dat mijn pleegmoeder gelijk had, en ik gehoor zaamde haar. Ik moest intusschen leven Op het land duurt één grof lakenkleed het geheele leven; de mut sen veranderen niet met de mode er valt dus weinig te verdienen voor'n naaister. Men vroeg mij of ik niet eenige weken zou willen gaan wo nen op een kasteel in de buurt, om fcfehulp- zaam te zijn in het herstellen van het linnen goed. Ik nam het aan en bleef er twee maan den. Gedurende dien tijd, hield de kamenier, een pronkerig wereldsch meisje, niet op mij te ver halen van het vele geld dat men in de hoofd stad verdienen kan, over het loon van vlugge en ijverige werksters, en haar lot te vergelij ken met dat van de arme meisjes, die in een of ander afgelegen dorp van Bretagne als be graven zijn. Voorzeker de raadgevingen van de kamenier van mevrouw Montravers zouden niet zooveel invloed op mij gehad hebben, had ik niet sinds lang in m'n hart 'n geheime begeerte voelen ontwaken. Ik heb u gezegd, dat onder de pa pieren bij mijn moeder gevonden stukken brie-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5