De Zeeuwsche Koerier Woensdag 26 Februari 1930 Tweede Blad. Het Geheim van den Voddenraper. 8nrgerl. Jtandehberiehten Loop dor bevolking Gemengd JTtenws FEU I LLETON. van 44e Gaargang. No. 3583. De Philips licenties. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. De N.V. Philips Radio verzoekt ons op neming van het volgende Gelijk bekend zal zijn, hebben wij in Au gustus 1929 aangekondigd, dat wij, de be schikking hebbende over o.m. een zestal Nederlandsche octrooien op radio-ontvang- schakelingen, voortaan van de toestelbou wers en -importeurs zullen verlangen, dat zij zich van een licentie voorzien. Sedert dien hebben wij in overleg met het Bestuur van den Nederl. Bond van den Nederl. Bond van Radiohandelaren de voorwaarden vastgesteld, waaronder de ver leening dezer licenties aan de Nederlandsche toestelbouwers zal plaats hebben. Tijdens deze onderhandelingen zijn ons bezwaren kenbaar gemaakt, die wij alle zorgvuldig hebben onderzocht en waaraan wij, voorzoover zij gegrond bleken, ten volle tegemoet zijn gekomen. De contracten, die wij aan licentie-aanvragers ter onderteeke- ning hebben toegezonden, beantwoorden aan alle eischen van redelijkheid. De licentie-regeling is op 1 Februari jl. in werking getreden, van welken datum al onze licentie-nemers hunne toestellen van een plaatje zullen voorzien, waarop de woor den «Philips Licentie Nederland» en een volgnummer zijn gedrukt en waarin een typenummer is gerperforeerd. Van dien datum af is dus de handel in toestellen, die door niet-licentiehouders zijn gebouwd of geïmporteerd, ongeoorloofd zijn en als onrechtmatige daad, immers inbreuk op onze octooirechten, worden vervolgd. Ter voorkoming van misverstand willen wij niet nalaten erop te wijzen, dat de zelf bouw van toestellen tén eigen behoeve door amateurs door deze licentieregeling niet wordt getroffen. De besprekingen die op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, ge houden zijn tusschen de N.V. Philips en den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren en den Bond van Ondernemers in de Radio branche, hebben op alle punten tot volledige overeenstemming geleid. Bij een tweetal in Januari jl. gewezen ar resten van het Gerechtshof te Arnhem is be slist, dat het in de gloeilampenindustrie zéér belangrijke octrooi No. 1940 betreffende gas- gevulde gloeilampen (z.g. half wattlampen) alle lampen omvat met een wolfraamspiraal- draad in een gasvulling. Door deze arresten is thans vast komen te staan, dat fabricage of verkoop van gasgevulde gloeilampen (waar onder ook gasgevulde automobiellampen e.d.) practisch niet mogelijk is zonder met genoemd octrooi in conflict te komen en derhalve voor niet-licentiehouders onrechtmatig is. Het Hof veroordeeld de gedaagden tot een schadever goeding van 50.000 voor iedere nieuwe in breuk op dit octrooi. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 30) Angelie nam haar plaats naast Columbia weder in, en terwijl de dochter van den koop man het naaistertje deelnemend ondervroeg, kwam de portierster boven om het vuur aan te maken, gevolgd door een man met een vracht hout, en met de keukenjongen van de restauratie „De Vergulde Fazant", met zijn blond krulhoofd en weldra maakte het ge- knapper van het vuur, het rammelen der bor den en schotels en de geur van het eten het dakkamertje gezelliger dan het ooit geweest was. Het eten werd op de kleine tafel opgedischt; Angelie en Columba gingen aanzitten ,en juf frouw Florence verklaarde zich bereid de gas ten te bedienen. z Een glans van genoegen lag op Angelie's ge laat; wat verheugde zij zich over den glimlaoh die Columba's bleeke lippen plooide! Zij zag haar eten met een tevredenheid van een ou dere zuster, die den eersten maaltijd van een jongere herstellende zuster bijwoont. Naarmate de maaltijd vorderde, Columba baar krachten terugvond en zfj meer praatte, TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Huwelijks-aangiften. 17 Febjr. Mattheus Leunis, 22 j., jm. en Suzanna Pieternella de Kraker, 20 j., jd. 21. Zacharias Wisse, 27 j., jm. en Cornelia Verhelst, 20 j., jd. Johannes van Fraeijenhove (van Zaamslag), 23 jaar, jm. en Rosalia Maria Audenaerd, 19 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. 20 Febr. Levinusde Putter (van Zaamslag), 30 jaar, jm. en Jacoba Maria Heijgelaar, 22 jaar jd. Geboorten. 17 Febr. Gelein Jacobus, zoon van Jan David Bareman en Janneke Francina Verlinde. 20. Francina Laurence, dochter van Reinier Harms en Maaike Kuine Doorns. 21. Engène Florimondus Jacobus, zoon van Pru dent Florimondus Rijckaert en Charlotte Cor nelia Paulusse. Overlijden. 13 Febr. Antonia Veerman, 63 j., wed. van Arie Cornells de Feijter, 16. Adriaan Cornells Stapper, 2 jaar, zoon van Cornells en Janna Elizabeth Riemens. Een als levenloos aangegeven kind van Francois Jacob Mielen en Mechelina Catharina Kaan. 20. Pierre Ro ger Louis Cotton d'Englesqueville, 30 Jaar, zoon van René Louis Alfred en Anne Marquerite Jeantet. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd P. H. Marvin ingenieur, Veldstr. 7 (Sluiskil), van Frankrijk. J. A. Leunis, klerk, le De Feijterstraat 43 van Axel. P. A. Cleeren, kantoorbediende, Dekkerstr. 16 van Hoofdplaat. K. C. Hamelink, werkman, Pierssenspolderstr 48 (Sluiskil), van Haarlem. F. H. Uiterschout, sjouwer, O 172, van Vlis- singen. G. en P. Kamerik, zonder Kazernestraat 31, van Rotterdam. Vertrokken P. KroonDane, zonder, Dekkerstraat 21, naar Delft. D. J. Wolf rat, chauffeur, O 196j (Sluiskil), naar Zaandam. R. M. Ph. de Rijk, dienstbode, K. Kerkstraat 8, naar Boschkapelle. De armenkas te Alkmaar bestolen. Te Alkmaar is in de regentenkamer van het katholiek armbestuur in het St. Jozefsgezellen- gebouw ingebroken. Door uitsnijdingen van een ruit heeft men zich toegang verschaft. Ge reed lagen de deel-gelden welke Donderdag avond of Vrijdagmorgen afgehaald worden door de vier wijkmeesters, die deze gelden distribueeren onder de twintig armbezoekers. De dader heeft uit verschillende zakjes het papier- en zilvergeld ontvreemd, doch de zak jes met centen bleven onaangeroerd. Vermist wordt een bedrag van ongeveer 400. BESTRIJDING DER ONZEDELIJKHEID. Pornografische bladen in beslag genomen. Door de Justitie te Amsterdam is een inval gedaan in een drukkerij om beslag te leggen op de oplaag van een pornografisch week blaadje. Het drukken van dit blad was in vollen gang, toen de inval plaats had. De oplaag werd in beslag genomen evenals een aantal cliché's, terwijl de drukpersen werden verzegeld. De oplaag zoowel als de cliché's z n overge bracht naar het Gerechtsgebouw aan de Prin sengracht. voelde Angelie haar verwondering toenemen. Zij maakte bij de jonge werkster dezelfde op merking als bij vader Falot. De welgemanierdheid van dat kind, de uit drukkingen waarvan zij zich bediende, verrie den een beschaafde opvoeding: Door welk een aaneenschakeling van rampen was zij tot die ellende vervallen, welke haar uitgehongerd en verkleumd in de sneeuw had doen nederzin- ken? Columba nam Angelie's bijstand en vriend schap zonder valsche schaamte en vol erken telijkheid aan. Zij geloofde aan de engelen, aan de naastenliefde, aan de deugd, dat zwaar beproefde kind en een levende verpersoonlij king van dat alles in mejuffrouw Nerval mee- nende te zien, voelde ze 'n zekere aandrift om haar lief te hebben. Hoe verlangend Angelie ook was om de treu rige geschiedenis van Columba te vernemen durfde zij er thans niet naar vragen, uit vrees dat men haar zou verdenken, door een ver trouwelijke mededeeling voor den geringen dienst, dien zij bewezen had, te willen doen be talen. Zij kon zich echter niet onthouden tot Co lumba de vraag te richten: Is het reds lang geleden, dat uw vriendin heengegaan is? Een jaar. autwoordde Columba. Arme Eplne- Vinette! Ik had haar zoo lief, zij heeft mijn hart gebroken. En God weet, mejuffrouw dat ik reeds genoeg geleden had. Gij reikt mij de hand, gij biedt mij uwe bescherming; ik neem alles aan, ontvang in ruil mijn erkentelijkheid De aanleiding tot inval en in beslagneming is gelegen in den inhoud van het geschrift. Van verschillende z den waren zoowel Jus titie als politie den laatsten t d hierop gewe zen. Zoo waren verschillende klachten van hoofden van scholen ingekomen, daar deze lectuur ook vaak in de handen van jongens en meisjes viel. Ook in de Tweede Kamer is de aandacht van den Minister op dit blaadje gevestigd. De samensteller zal zich te verantwoorden hebben wegens het verspreiden van pornogra fische lectuur. Ook te Gouda is door de Rotterdamsche Jus titie een inval gedaan in een drukkerij, waar een dergelijk blad werd gedrukt. Hier werd eveneens de oplaag in beslag genomen en de drukpers verzegeld. De eigenaar hiervan zal zich voor eenzelfde feit hebben te verantwoorden. Een millionair te Indore (Engelsch-Indië) betaalde veertienduizend pond sterling ((168.000 gulden) voor de operatie der enting van een apenklier. Kostbare vondst. Uit Stamboel wordt gemeld, dat op der Turksche eilanden bij Stamboel twee arbeiders in den tuin van een oud klooster drie aarden kruiken gevuld met goudstukken uit den By- zantijnschen tijd, hebben gevonden. ooals bekend, werd in 1453 door de Turken een einde gemaakt aan het Byzantijnsche kei zerrijk. De twee arbeiders kregen twist over de ver deeling van de vondst en riepen de politie te hulp, die op de vondst beslag legde en deze naar een museum liet overbrengen. De vondst moet ettelijke millienen waard zijn. Een smokkelaar in de borst geschoten. Woensdag poogden drie smokkelaars hun smokkelwaar vanuit Eijgelshoven over de grens te brengen. Ze werden door beambten aange houden en sloegen op de vlucht. De beambten maakten gebruik van hun vuurwapenen en een der smokkelaars kreeg een schot in de borststreek. De smokkelaars wisten zich op Hol landsch gebied in veiligheid te stellen, nadat zij door het meertje de Worm hadden moeten waden. In den loop van den dag begaf de aange schoten smokkelaar, een 18-jarig werkloos jong mensch, zich naar het grensdorp Merkstein, meldde zich daar bij dé politie, die den smok kelaar naar het hospitaal deed brengen. Brutale roofoverval. Vrijdagmorgen vroeg heeft in de administra tie-gebouwen van de mijn „Friedrich Thijssen" III/VII een brutale roofoverval plaats gehad. Bij het uitreiken der loonen aan de uit de mijn komende arbeiders van de nachtploeg, drongen twee gemaskerde mannen het bureau binnen en bedreigden de loketbeambten met revolvers. a Zij maakten zich meester van den geldbui del, inhoudende 27,000 mark en wisten over de spoorbaan te ontkomen. De „Vloek van den Pharao" De „vloek van den Pharao" is thans weer het onderwerp van alle gesprekken der Londensche society, zulks in verband met het feit, dat de oude lord Westbury, uit smart over den dood van zijn zoon en erfgenaam een einde aan zijn leven heeft gemaakt, door uit zijn aan de 7de verdieping van een der groote huizen in het Westen van Londen gelegen woning te sprin gen. De jonge lord Westbury was de secretaris van Howard Carter, den leider der opgravingen van het graf van Toetankhamen Ook zijn dood wordt door velen in verband gebracht met den vloek van den Pharao, die allen zou treffen, die in betrekking staan tot hen, die den slaap der Pharao's in het dal der koningen durfden verstoren. En men wijst er op„ hoe raak die vloek der en mijn vertrouwen. Mijn geschiedenis is zeer droevig dat verzeker ik u! En gij, die zoo goed schijnt, zult misschien uw oogen vochtig Voelen worden, als ik ze u verhaal. Dit kan ik u tenminste verzekeren, sprak Angelie, dat hoe meer gij geleden hebt, des te inniger ik u zal liefhebben. Columba dacht een weinig na en ving toen aan. X Twee meisjes. Van de herinneringen uit hijn eerste levens jaren is mij weinig bijgebleven. Alleen weet ik nog, dat ik te midden van lammeren en geiten ben opgegroeid, en ik een onbeschrijfelijk ge not vond in het zien naar den hemel bij het op en ondergaan der zon. Als ik des avonds in mijn bedje lag en niet konn slapen keek ik altijd naar de sterren. Ik verbeelde mij steeds, dat ik uit één harer een engel zou zien afdalen om mij de lofliederen van het paradijs te leeren. Ik geloofde niet aan toovergodinnen, mejuffrouw, maar ik ge loofde aan de engelen. Welk een gerust leven leidde ik! Een goede vriendelijke vrouw noemde mij haar dochter, de oude pastoor van het dorp onderwees mij in den godsdienst en gaf mij bovendien onder- j richt in al de werken welke men tot een be schaafde opvoeding noodfg heeft. Ik werd tegelijk als boerin en als rijke erfge name opgevoed. Ik leerde de spraakkunst, terwijl ik de schapen en de geiten hoedde, en herhaalde Racine de Cornellle, terwijl ik in den tuin op mijn knieën lag te wieden. Eens Pharao's geweest is, wijl thans reeds 20 perso nen, die iets uitstaande hadden met het graf van Toetankhamen, ponder min of meer bijzon dere omstandigheden om het leven zijn geko men. De eerste hunner was lord Carnarvon, die de uitgravingen bekostigde en enkele weken na de opening van het graf, aan de gevolgen van een beet van een insect overleed. Hij werd gevolgd door sir Archiblad Douglas die zich bereid had verklaard, Röntgenopna- men van de mummie te maken en door prof. Laffleur van de MacGill-universiteit, die even eens bij de opening van het graf hulp verleen de. Dr. Carver, die ook bij de opening van het graf aanwezig was, kwam later door een auto ongeluk om het leven. Van de bezoekers van het graf stierven o.a. de Amerikaansche spoorwegmagnaat Jay Gould, die kort na het bezoek aan lognontste- king overleed; de Egyptische prins Ali Fahny Bei, die onder geheimzinnige omstandigheden spoedig na zijn bezoek doodgeschoten werd diens particuliere secretaris, die hem bij het bezoek had vergezeld en miss Greely, een Ame- kaansche, die na de bezichtiging van het graf naar Amerika terugreisde en spoedig daarop te Chicago zelfmoord pleegde. Verder zijn o.a. nog 6 Fransche schrijvers en journalisten om het leven gekomen, die het graf en de daarin gevonden voorwerpen beschreven hebben. Lord Westbury, die gisteren overleed, heeft verscheidene brieven achtergelaten, waarvan er een moet eindigen met de woorden: „Ik kan de verschrikkingen niet langer dragen". Overigens was bijna nog geen slachtoffer te betreuren geweest. De lord kwam n.l. bij zijn val van een hoogte van 70 voet, bijna terecht op een vrouw, die juist den stoep van het huis schoonmaakte. Het goede mensch had gelukkig Toetankhamen geen kwaad gedaan, en bleef dus gespaard. Erfgenaam van den lord is zijn 15-jarige kleinzoon, wiens moeder reeds herhaaldelijk in het openbaar heeft verklaard, dat zij niet aan den vloek gelooft en er zich op beroemt, dat zij haar dochter naar de gemalin van Toetankha men, Mefertari, heeft genoemd. Het Ilongaarsche giftmuord proces Te Szolnok is het zesde deel van het gif meng sters-prces begnnen. Terecht staat de 53-jarige Maria Foelclvary die er van beschuldigd wordt in Maart 1920 haar man en een maand later haar geliefde Nikolaus Olah met arsenicum vergiftigd te hebben. Haar dochter, Livia Major werd destijds ge arresteerd, verdacht van medeplichtigheid, doch is later bij gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. Vrouw Foeldvary heeft voor den rechter van instructie ontkend. Men beschuldigt haar doch ter, die het geheele vermogen van den vader zou erven, van den moord op dezen. Regen kan schadelijk zijn. De schade, door de hevige regens aangericht, beloopt meer dan honderd millioen. Meer dan tweehonderd woonhuisjes zijn in gestort, zoodat een honderdtal families in scholen moest worden onder dak gebracht. Staking bij de stakingsleiding. Bij een syndicaat te Bombay (Engelsch- Indië) genaamd de Roode Vlag, dat verschei dene stakingen in katoenspinnerijen uitlokte, zijn nu de eigen employé's in staking gegaan, daar enkele maanden geen salarissen zijn uit betaald. Een vergiftigingsmaniak Te Detroit is de 25-jarige assistent van een scheikundig laboratorium, James Baker, in hechtenis genomen, die verdacht wordt zich aan verscheidene moorden schuldig te hebben gemaakt. Hij heeft bekend, dat hij de laatste jaren 8 menschen door middel van vergif uit den weg heeft geruimd. De moorden moeten in verschillende werelddeelen zijn gepleegd. Ba ker beweert, dat hij telkens onder een plotse ling opkomenden dwang heeft gehandeld. vroeg ik aan den pastoor Lormel waarom hij mij toch zooveel verschillende dingen deed leeren. Ik weet niet, mijn kind, welke lot de Voor- zieenigheid u voorbereid heeft, gaf hij mij ten antwoord, maar gij moet in ieder geval den eer kunnen aandoen, waarin gij misschien eens geplaatst zult worden. En daar ik den pastoor van Bruyants als een heilige vereerde, en mijn moeder Martha zich over mijn vorderingen verheugde, legde ik mij met vlijt op de studie toe. Later heb ik de oplossing van dat raadsel gevonden en den voorzorg van den pastoor begrepen, In mijn eerste levensjaren heb ik mij nooit kunnen verklaren, waarom iedereen in het dorp mij liefhad en mij bedierf. Columba hier, Columba daar! lierrlijke vruchten, bloe men, vogeltjes, alles was voor Columba: het scheen mij toe als telde ik in elke woning bloedverwanten. Toen ik mij in dit groote Pa rijs bevond, heb ik misschien het gemis -van brood minder diep gevoeld dan dat van dc vriendschap en de liefkoozingen. De pastoor van Bruyants -werd ernstig ziek;- hij liet mij roepen en toen ik voor zijn bed neergeknield lag, deelde hij mij mede, dat Mar tha mijn moeder niet was, en men mij, op zer 1 keren morgen bijna versmachtend van honger en dorscht in een korfje op een wagen had ge vonden, aan de zijde van een doode vrouw. Dus was ik een wees; al de teedere zorgen, die men mij bewezen had, waren 'n liefdegift. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5