P RIJS V EU LAG IJS G Bestel-Büjet. STER-TABAK Binnenland. Buitenland Stadsnieuws. Provtneiemeuws. Ingezonden Mededeeling DE GROOTSTE KATHOLIEKE COURANT DE BESTE NEDERLANDSCHE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f 4 50 PER KWARTAAL PROEF-ABONNEMEMTN GRATIS. Zulk een geestdrift werkt aanstekelijk.! Wie vroeger een pijp rookte uit sleur zal na kennismaking met enthousiast uitroepen: „Ik wist niet dat er in een pijp Ster-tabak zulk een wereld van genot verscholen lag! 9. Wanneer wij, katholieken, vrede zouden nemen met een z.g. nationalen omroep, die een algemeen of neutraal programma zou uitzen den, zouden wij van onze traditie in school en pers afwijken en toegeven, dat nationaal gelijk was aan neutraal. 10. Wij zouden o.i. tevens in conflict komen met de radio-paragraaf van het R.-K. Staats programma dat luidt als volgt: „Ten aanzien van de radio vrije en zelfstandige ontwikkeling van de maatschappelijke krachten, billijke verdeeling van den zendtijd, volgens de in de bevolking levende richtingen". Hiermede schijnt toch wel duidelijk uitgesloten te zijn alles, wat ons in onze vrijheid belemmert en j onze zelfstandigheid vermindert, wat beide ge schiedt door een algemeen programma, of wil men het voornamer betitelen: nationalen om roep. Wij nemen aan, dat onze bezwaren niet alle even zwaar wegen, doch bij elkander genomen, aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, waarom wij zijn tegen een neutralen, algemee- nen, nationalen omroep of dito programma en j hierin staan de overige omroeporganisaties, behalve natuurlijk de A.V.R.O aan onze zijde, j Katholieke Radio Omroep, L. H. PERQUIN, Voorzitter. Jac. van Looy. f Naar gemeld wordt, is Maandag te Haarlem na een vrij langdurige ongesteldheid op 74-jarigen leeftijd overleden de bekende Nederlandsche schrijver en schilder Jacobus van Looy. Huiselijke twisten in de vorstelijke familie van Monaco. Heel Monaco is in beweging gekomen in ver band met het feit, dat prinses Charlotte van Monaco het plan zou hebben zich van haar echtgenoot, den vroegeren graaf De Polignac, te laten scheiden. De prins voelt voor een scheiding niets; voornamelijk is hij hiertegen gekant naar men zegt omdat hij dan zijn rechten op den troon zou verliezen. Stoombootdienst AntwerpenBreskens Uit Brussel medt men aan de N. R. Courant Over enkele weken wordt een stoomboot- dienst AntwerpenBreskens in het leven ge roepen. Voorloopig zal een boot driemaal per week varen, maar bij gebleken succes zou ,n dagelijksnhe dienst worden georganiseerd. DE MAASBODE DE ABONNKJIKXT.SPKIJS KKDKA AGT OVEli GEHEEL NEDEKLAND -1 Als briefc te verzenden. Administratie »Zeeuwsche Koerier* Sas van Gent Ondergeteekende verzoekt U te zijnen name een abon nement op »De Maasbode* te noteeren, dat hij inge schreven wenscht te zien ad 35 cent per week ad 1.50 gulden per maand ad 4.50 gulden per kwartaal Doorhalen wat niet verlangd wordt. Naam Straat en Woonplaats. Wit-Gele Kruis. Vervolg verslag der jaarver gadering van Vrijdagavond. De Rondvraag. Na een hartelijk dankwoord van den voor zitter komt de Rondvraag aan de orde. De heer M. van Goethem vraagt, hoe het staat met de subsidie. Uit het verslag der raadszitting van 17 Mei 1929 bleek, dat er in die zitting een soort wantrouwen naar voren kwam tegenover het Wit-Gele Kruis. Hoe staat het bestuur thans tegenover den Raad en te genover B. en W., vraagt interpellant. Bezit het op het oogenblik het vertrouwen? Ik heb gehoord, zegt spr., dat de burgemeester zes maal op bestuursvergaderingen van het Wit- Gele Kruis tegenwoordig is geweest. Spr. wijst erop, dat de jongste subsidieaanvraag nog niet in behandeling is genomen. Spr. meent, dat er aanwijzingen zijn, die het vermoeden wettigen, dat de aanvraag nog niet in behandeling is genomen om ernstig te kunnen overwegen of men het niet weer met f 300 kan doen. In de bewuste raadszitting is gezegd, dat het ge meentebestuur heusch niet indringerig wil zijn doet dat de moeilijkheden ondervangen zouden zijn als iemand namens het gemeentebestuur de interne zaken in de bestuurvergaderingen mee zou kunnen bespreken. Na de door den voorzitter gegeven toelichting heeft het raads lid de Leux de opmerking gemaakt, dat hij hierdoor den indruk had gekregen, dat het bestuur van het Wit-Gele Kruis in zijn plicht was tekort geschoten. Er is derhalve een blaam geworpen op dat bestuur. Nu de kwestie in de eerstvolgende raadszitting opnieuw aan de or de zal komen, acht spr. het gewenscht, dat de vergadering in een motie zijn vertrouwen uit spreekt in het bestuur, daaraan den wensch toevoegend, dat het gemeentebestuur eenzelfde vertrouwen zal toonen en de de gevraagde sub sidie zal toestaan. Spr. leest een in dezen geest geformuleerde motie voor. De voorzitter dankt den heer van Goethem voor diens bedoeling. Wat betreft de meening als zou een vertegenwoordiger van den Raad of van B. en W. in de interne aangelegenheden van het Wit-Gele Kruis meespreken, kan spr. beslist ontkennen, dat zulks het geval zou zijn. Destijds is in den Raad te kennen gegeven, dat het Wit-Gele Kruis tekort zou zijn ge schoten bij het verstrekken van inlichtingen. Spr. wijst erop, dat van een plicht ten dezen in geen geval kan worden gesproken. Het be stuur kan volstaan met de begrooting aan den Raad ter inzage te geven en daaromtrent de eventueel gewenschte nadere inlichtingen te verstrekken. In het jaarverslag van de secre taresse is melding gemaakt van het feit, dat in de T.B.C.-Commissie B. en W. vertegenwoor digd zijn geweest. In bestuurskringen heerscht evenwel de meening, dat het beter is, dat het bestuur en B. en W. ieder hun eigen weg vol gen en dat het bestuur zelfstandig dient op te treden, al blijft het ook gaarne bereid om in lichtingen te verstrekken. De Raad zelf zal in zien, dat als men in bepaalde gevallen eerst naar den Raad moet gaan en dan nog eens met B. en W. moet gaan spreken, zulks ook nadeelige gevolgen kan hebben voor de be trokkenen. De ondervinding heeft overigens ge leerd, dat samenwerking op een dergelijken grondslag ernstige bezwaren oplevert. Spr. wijst er dan op, dat men natuurlijk met de verleende subsidie van 300 niet is toegekomen en dat men ƒ700 best had kunnen gebruiken. Hij vertrouwt dat de raadsleden de aanvrage ditmaal ten volle zullen inwilligen. De heer Verschaffel wenschte te verklaren, dat de aanwezige raadsleden in deze vergade ring niet tegenwoordig zijn als raadsleden doch als leden van het Wit-Gele Kruis. Zij kunnen danook niet spreken namens den Raad De heer W. Lammens verklaart, tegen het aannemen der motie te zijn. Hij acht het beter dat men eerst eens afwacht, wat de Raad zal doen. De heer Verschaffel meent, dat met zacht heid meer te bereiken zal vallen dan met het geweld van een motie. De heer Stouthamer wil hieraan toevoegen, dat het bestuur zal gebleken zijn, dat door de Commissie van Onderzoek der begrooting een en ander is naar voren gebracht. De leden dier commissie hadden graag gezien, dat er een post op de begrootiqg ware uitgetrokken voor het Wit-Gele Kruis opdat het bestuur niet tel kens zal behoeven aan te kloppen bij het ge meentebestuur. Dat is toch wèl een bewijs, meent spr., dat in de Raad een geest heerscht van meeleven. De voorzitter erkent zulks met dankbaarheid De Zeereerw. heer pastoor wil opmerken dat hij naar aanleiding der gevoerde besprekingen en van de raadsverslagen meent te mogen con- stateeren dat er een misverstand in het spel is Het Wit-Gele Kruis is een organisatie, zegt spr. die zich ten doel stejt de volksgezondheid te bevorderen. Men wil allen helpen. Daarbij stelt men zich op het Katholiek standpunt. Het on derdeel der genoemde organisatie, de T.B.C.- bestrijding, verslindt ontzaglijk veel geld. Het Wit-Gele Kruis behelpt zich met de bijdragen zijner leden en de T.B.C. Commissie werkt met subsidies van Rijk, Provincie en gemeente. De ze Commissie waarin ook andersdenkenden zit ting hebben, oefent toezicht uit, dat de steun- verleening algemeen zij. De financiën van W. G. Kruis en T.B.C.-bestrijding worden afzon derlijk beheerd. Het W.-G. K. vraagt jaarlijks subsidie aan de gemeente en legt jaarlijks een begrooting over welke zij desgewenscht toelicht Het gaat niet aan, dat men telkens moet vra gen Mogen we geld hier of daarvoor gebrui ken. Dat behoeft ook het muziekgezelschap niet te doen en dat ligt ook niet op den weg van een zelfstandige vereeniging Al het werk wordt door het bestuur uit menschlievendheid ver richt en volkomen gratis. Als er gezegd wordt, dat er niet voldoende samenwerking bestaat met het gemeentebestuur moet dat op een mis verstand berusten, meent spr. Men behoeft niet gauw bang te zijn dat men teveel aan deze vereeniging zal doen. De T.B.C. verslindt men- schen en geld. Het W.-G. K werkt goed. Het is niet juist, meent spr., de T.B.C.-bestrijding naar het Armbestuur te verwijzen. T.B.C. is geen armenzorg, doch een gemeenschapsbelang dat thuis hoort bij de openbare lichamen. Als men elkaar beter begrijpt zal de zaak wel voor elkaar komen. Spr. vraagt ieder, propaganda te maken voor dit prachtige werk. Het W.-G. K. is de talrijkste vereeniging in de gemeente. Helpt mee, zoo eindigt spr., om den laatsten man erin te brengen. De heer Verschaffel merkt op, dat klaarblij kelijk de meening heerscht, dat de gemeente raad anthipathiek zou staan tegenover het Wit-Gele Kruis, dat hij zich tegenover diet ver eeniging zeer buffelachtig stelt. Dat is abso luut onjuist. Dat het met de subsidie niet zoo vlot gaat, als het bestuur zou willen komt daar vandaan, dat men te maken heeft met een openbaar lichaam. Ieder Raadslid kan niet doen, zooals een particulier zou doen. De voorzitter antwoordt, dat men allerminst wil beweren, dat de Raad buffelachtig tegen over de vereeniging staat. Wij willen alleen maar duidelijk maken, zegt spr., dat het geld, dat gegeven wordt, nuttig wordt besteed. Er wordt wel eens 1000 gevraagd, zegt spr., om 500 te krijgen. Hier is dat niet zoo. Misschien vragen we te weinig, merkt spr. schertsend op. Spr. wijst dan nog eens op de ontzettende ver woestingen door de tuberculose aangericht. De heer Stouthamer concludeert uit de ge maakte opmerkingen, dat de Raad een subsi die verleent aan het W.-G. K., waar deze ver- eenigig niet mee toekomt. Het gevolg is, dat men weer bij B. en W. moet aankloppen en moet gaan confereeren. Eindelijk komt dan de zaak voor mekaar doch dan is het soms te laat. De voorzitter beaamt zulks. De heer van Goethem meent, dat zijn motie niet te scherp is en licht zulks nader toe. Hij wil aan de motie nog toevoegen, dat het gaat om de T.B.C.-bestrijding. De voorzitter meerit;, dat de heer van Goet hem, na de gehoudèn besprekingen tevreden mag zijn. Er is subsidie aangevraagd en de verklaring is afgelegd, dat men zelfstandig wil werken. Onder deze omstandigheden, meent spr., is er wellicht aanleiding om de motie uit te stellen. Kapelaan Adriaansen zou de motie naar het bestuur willen renvoyeeren. De heer van Leemput meent, dat in de motie W.G.K. en T.B.C.-bestrijding te veel veralge meend worden. De heer van Goethem herhaalt, dat hij daarin een rectificatie wil aanbrengen. De heer van Leemput merkt op, dat er gc^ sproken is van sympathie, welke in den Raad voor de T. B. C.-bestrijding zou bestaan. Van die sympathie heb ik nooit veel gemerkt, ze^t spreker.. Spr. signaleert een geval betreffende uitzen ding van een patiënt, dié hier niet woonachtig was, waarbij de afgevaardigde van den Raad zou hebben verklaard, dat als zulks zou ge schieden, men de kans zou loopen geen subsi die meer te krijgen. Op eigen houtje heeft be doelde afgevaardigde toen dit geval behan deld. Waarvoor bestaat er dan nog een Com missie van T.B.C.-bestrijding, vraagt spr. Hij constateert dat men, door een afgevaardigde van den Raad op de vergaderingen toe te ia- ten, veel verder achteruit is Ik zeg 'niet, dat men vijandig staat tegen onze vereeniging, zegt spr., doch men toont, haar niet goed te kennen. Spr. licht zulks nog nader toe. De voorzitter zegt, dat hij een en ander niet naar voren had willen brengen om niemand onaangenaam te zijn. Ook hij herhaalt, dat het beste is, dat de vereeniging zelfstandig werkt. Verder moet men vertrouwen stellen in den Raad. De heer van Goethem meent, dat, na het geen zooeven gezegd is, er alle reden is, om de motie te handhaven. De heer Lammens herhaalt, dat men de motie niet moet aannemen. De aanwezige raadsleden hebben thans de meeningen ge hoord en zullen daaruit hun conclusies weten te trekken. Dokter Puylaert meent, dat er wat vóór de motie te zeggen valt doch er is méér tegen. In een kleine gemeente als de onze, meent spr., moeten we zooveel mogelijk wrijving trachten te vermijden. Op de wijze, zooals in het laatste jaar kan het echter niet voortgaan. Zooveel menschen bemoeien zich ermee, dat er van het ambtsgeheim niets meer overblijft. De T.B.C.-bestrijding moet in het geheim kunnen werken. Zeker moeten de gegevens niet in den Raad komen. Spr. verklaart met het volste ver trouwen de beslissing van den Raad te willen afwachten. Laat men geen "half wérk doen. Vaak moet spoedig worden gehandeld of an ders is het te laat, Daarvoor moet men z'n handen vrij hebben. De motie wordt dan aan het bestuur geren- voyeerd, waarna de voorzitter den wensch uit spreekt, dat de gevoerde discussies het W.-G. K. mogen ten goede komen. Majoor Huys verklaart, verheugd te zijn over de belangstelling, welke uit deze bespre kingen blijkt. Spr. zegt, dat het duidelijk is, dat de vereeniging er op eigen kracht niet ko men kan. De aanwezige raadsleden echter, die zich als volbloed leden van het W.-G. K. heb ben doen kennen, zullen stellig hun best doen om de gevraagde subsidie voor de vereeniging te verkrijgen. Met een dankwoord van den voorzitter wordt daarna de vergadering gesloten. Sluiting moedercursus. De laatste les van de moedercursus, die alhier door het Wit-Gele Kruis gegeven wordt, zal plaats hebben op Don derdag 27 Februari om 7 uur in de R.-K. Jon gensschool. Deze les zal gegeven worden door zuster M. v. d. Walle, enquêtrice der Zuigelingenbe scherming in Zeeuwsch-Vlaanderen, en door dokter J. Puylaert alhier. Al de getrouwe deelnemers van dezen zoo nuttigen cursus worden op deze sluitingsles verwacht. Vlampijp gesprongen. Maandagmiddag toen de personentrein van de lijn Gent-Neuzen uit de St. Pieterstatie te Gent vertrok, kwam de even in beweging zijnde trein met een flinken schok tot stilstand. Het bleek, dat een vlam pijp in de ketel van de machine was gespron gen. De machinist had toen terstond krachtig geremd. Door den schok werden eenige ruiten gebroken van de personenwagens. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een andere ma- chine moest gerequireerd worden hetgeen eeni- gen tijd in beslag nam, waardoor de trein al hier met een uur vertraging arriveerde. Kamer van Koophandel Zaterdag a.s. nam half 3 vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen. SLUISKIL. Droeve plechtigheid. Zaterdagmiddag werd alhier het stoffelijk overschot van den zoo treurig om het leven gekomen ingenieur d'En- lesqueville, vanaf het lijkenhuisje der R.-K. Verpleging naar een op het stationemplace ment gereedstaanden luxe-lijkwagen vervoerd. Een prachtige, krans dekte de omfloerste kist terwijl van het personeel en van vereenigingeix

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2