H. DÜLLAERT en ZOON, Sas van Gent. Mo. 3583 Woensdag 26 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Omzwervingen door de Vaticaansche stad Alleen-vertegenwoordiger der Telefnnken voor Sas van Gent, West- dorpe en omgeving: Westkade 41 b Alle geïmporteerde, of door anderen geleverde toestellen vallen buiten de Telefnnken-garantie. SIEMENS HALSKE PURQL VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTREKENING No. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Radio-amateurs, die voornemens zijn, zich het steeds meer in trek komende CeleFunken-apparaat aan te schifFen, wordt in hun eigen belang gead viseerd, zich er goed van te vergewissen, dat zij geen Frauduleus geïmporteerd toestel koopen. door wier bemiddeling uiislu/tond in genoemde plaatsen toestellen mogen worden geleverd. De HooFdvertcgenwoordiger in Nederland Winterhanden Wintervoeten 120 Aktiengesellschaft. 's-G ravenhage. Naar een Algemeen Programma ol' een i g. iAulionaleii Omroep 1 DE ZEEÜW ERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING UITSTEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Door Monseigneur ENRICO PUCCI Rome, 19 Februari 1930 Met groote voldoenning hebben de bladen melding gemaakt van het bezoek van Augusto Turati, algemeen secretaris van de Nationale Fascistenpartij aan het Vaticaan. Toen de verzoening tusschen het Quirinaal en den H. Stoel een voldongen feit gewor den was, hebben verschillende kranten ge schreven dat de Paus voortaan ook afhankelijk zou blijven van Mussolini, maar de H. Vader heeft altijd de Goddelijke rechten der Kerk verdedigd en in encyclieken en toespraken stond de H. Vader vaak lijnrecht tegenover de politiek van Mussolini, men sprak dan ook van een zekere wrijving tusschen Paus Pius XI en den Dictator. En toch is niets minder waar dan dat, hetgeen weer duidelijk tot uiting kwam, toen Augusto Turati in groot uniform van Al gemeen Consul der Fascistische Militie, verge zeld van eenige ordonnans-officieren en den ambassadeur van het Italiaansche gezantschap bij den H. Stoel, een bezoek bracht aan den H. Vader. Met buitengewoon veel plechtigheid, zooals dit alleen met hooggeplaatste personen geschiedt, werd Augusto Turati ontvangen. Het onderhoud met den H. Vader duurde bijna an derhalf uur, dat wil zeggen, dat de audiëntie meer was dan het uitwisselen van wederzijd- sche plichtplegingen en dat er belangrijke za ken werden besproken. Van politiek standpunt bezien heeft deze au diëntie aan Turati verleend, nog deze betee- kenis, dat de H. Vader daardoor te kennen heeft gegeven dat Z. H. de Fascistische Partij en de Fascistische organisatie erkent. Tot dan toe had het Vaticaan altijd onderscheid ge maakt tuschen Italië, de Italiaansche natie, en de Fascistische partij, terwijl de H. Vader met de eerste onderhandelde leek dat hij de twee de negeerde, hetgeen natuurlijk een felle cri- tiek uitlokte. Thans is deze schijn weggenomen en het is duidelijk gebleken dat ook de H. Va der het fascisme erkent. Niet dat de H. Vader zijn voorkeur liet blijken voor een bepaalde politieke partij met uitsluiting van andere po litieke uitingen, want de Paus en het katholi cisme moeten blijven en blijven ook altijd „bo- v enen buiten iedere politieke partij". Maar, wijl bij de tegenwoordige toestanden in Italië het fascisme zoo maar geen willekeurige partij is, maar een nationale beweging, d.w.z. die iden tiek is met de natie, een wijl de groote raad der fascisten tegenwoordig een orgaan in den staat is en wijl de algemeene secretaris van de fascistische partij een der hoogwaardigheidsbe- kleeders is in den staat, die deelneemt aan den ministerraad, is de Paus door Mr. Turati te ontvangen toch niet afgeweken van zijn pro gramma van „staande buiten en boven alle politieke partijen", maar de H. Vader heeft een daad gesteld die getuigt van groote politieke schranderheid waarvan de gelukkige gevolgen zich in de toekomst nog duidelijker zullen doen gevoelen in een steeds hartelijker wordende .verstandhouding tusschen kerk en staat in Italië Deze audiëntie kwam zeer gelukkig op een moment, toen toch reeds bleek dat er een ver betering was ingetreden in de verhouding tus schen het Vaticaan en de Italiaansche regee- ring. Kort tevoren waren waren er immers twee boeken op den Index geplaatst over gods dienstige politiek, hetgeen in df pers zeer hef tige polimieken had uitgelokt, en ook de pu blicatie van de Encycliek over de opvoeding der jeugd was in de pers niet erg vriendelijk ontvangen, waarschijnlijk op ingeving van hooger hand. De Encycliek was voor den Broeder van den Dictator, Arnoldo Mussolini, een aanleiding om daarover een artikel te schrijven in de Popoio dltalia, waarin alle eerbied werd te kennen ge geven voor 's Pausen woord. De laatste Ency cliek van Z.H. Paus Pius XI heeft vaste en on wrikbare namen vastgzsteld, die voor de ge- heele Christenheid geldend zijn. Zij zijn van groote feestelijke beteekenis voor de opvoeding Hoe erg het met de werkloosheid in Duitschland gesteld is, leert deze foto: op de vuilnisstortplaats van Berlijn heeft een arbeider een holwoning gemaakt met behulp van daar gevonden kisten. der jeugd. Aan deze hooge betekenis kan niets veranderd worden door de afwijkende meenin gen van afzonderlijke personen of door den twijfel die men in bepaalde kringen ten op zichte van 's Pausen woorden aan den dag heeft gelegd. Het fascisme is absoluut origineel en daar om juist geroepen, omheen ouderwetsch stand punt volledig te veranderen. Vandaar is er ook geen tegenspraak tusschen het facisme en laatstgenoemde Encycliek. Men moest feitelijk nooit diegenen gelooven die een conflict zou den teweegbrengen. De Osservatore Romano heeft heel dankbaar akte genomen van deze uitlating. Behalve dac kunnen we nog andere feiten vermelden die ook van zeer groote beteekenis zijn. Men heeft om te voorzien in de gods dienstige opvoeding der leerlingen op de mid delbare scholen een programma ontworpen waarvan de Paus reeds kennis heeft genomen en dat de tevredenheid en voldoening van Z.H. geheel kon wegdragen, en dat binnenkort aan het Parlement ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Bovendien hebben enkele facisti- sche tijdschriften de Encycliek gunstig beoor deeld en groote stukken er uit over genomen. In sommige plaatsen van Italië vraagt men de totale medewerking van de Katholieke Actie voor het openbare sociale leven. Dit alles wijst duidelijk op een zeer hartelij ke verhouding tusschen Kerk en staat. Dit blijkt ook nog uit het feit dat aan den vroege- ren Kardinaal Staatssecretaris de hoogste orde der S. S. Annunziato verleend werd, waardoor Kardinaal Gasparri een neef van den Koning geworden is. Ook voor de godsdienstige vorming der jonge fascisten (Avanguardistae) en der Balilla's zijn door de autoriteiten bijzondere maatregelen Waarschuwing. getroffen. Elke afdeeling heeft een kapelaan als aal moezenier toegevoegd gekregen, terwijl be paald is dat de oefeningen dezer afdeelingen op Zon- en Feestdagen niet mogen beginnen voor 10 uur. Alles is zoo geregeld dat de jongens altijd hun godsdienstige plichten kunnen vervullen. Ingazonden Metfedaeling (5) KI Wij achten het, nu wij met zekerheid weten dat men op het oogenblik druk bezig is de ra- zaak daarheen te leiden, noodzakelijk om nog eens kort en goed te verklaren, waarom wij op die vraag „neen" antwoorden. 1. Onze omroep zal dan van zijn zendtijd voor 't algemeen programma moeten afstaan, welke zendtijd anders naar eigen inzicht en voor katholiek belang zou te gebruiken zijn. 2. Onze omroep wordt op het eigen oogen blik „tweederangs" a. omdat het algemeen program beter ver zorgd kan worden b. omdat het over meer geld zal kunnen be schikken. c. omdat, wijl er twee zenders zijn, wij tege lijk met het algemeen program zullen moeten uitzenden en dus de groote kans loopen niet beluisterd te worden. Gevolg zal dan zijn, dat de Katholieken er niet veel meer voor zullen gevoelen, den K.R.O. financieel te steunen. 3. Omdat wij mede zullen moeten betalen aan het algemeen programma, dat onze grootste concurrente zal zijn, m.a.w. het touw zelf be kostigen, waaraan wij worden opgehangen. 4. Omdat wij zelf niet zullen kunnen bepa len, wat als neutraal of algemeen beschouwd moet worden of niet, maar dit aan een com missie zullen moeten overlaten, waarin wij nooit voldoende zeggingschap zullen hebben. 5. Omdat het bepalen van het neutrale, al gemeene of nationale programma aanleiding geeft tot onoverkomelijke moeilijkheden. Het zal moeten worden aangenomen met alge meene stemmen of.met meerderheid. In het eerste geval zal het gereduceerd worden tot de kleinst mogelijke afmetingen, zoodat het de moeite niet waard zal zijn een nationalen om roep te vestigen of in stand te houden. In het tweede geval zal de minderheid iedere uitzen ding genoodzaakt zijn te protsteeren, want het geldt hier een ethische zaak, geen stoffelijke. 6. Niemand garandeert ons in de toekomst, dat het algemeen programma neutraal zal blijven, vooral niet omdat de ideeën over neu traliteit bij de twee groote levensbeschouwin gen diametraal tegenover elkander staan. 7. Wij geven een voornaam deel van ons program af n.l. de muziek, die op de eerste plaats dienen moet om onze eigen uitzendin gen smakelijk te maken voor onze luisteraars. 8. Wij achten een algemeen, neutraal, natio naal programma minstens tegen den geest van de radiowet, die voorschrijft den beschikbaren zendtijd onder de omroeporganisaties te ver- deelen, zoodat van een algemeen of nationaal programma geen sprake is.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1