Stadsnieuws. Kerknieuws. Na de Wasch Proomeienteuws. Ingezonden Mededeeling Het metaal zal gebruikt worden voor de Oostzee-vloot Een nieuw Fransch ministerie. Chautemps heeft een zuiver radicaal minis terie gevormd. Behalve het premierschap heef hij binnenlandeche zaken. Briand krijgt, weer buitenlandsche zaken. Werkloozen-betooging te Chicago. In Chicago trachtten communistische werk- loozen een groote betooging te houden. Een menigte van ongeveer 2000 personen maakte zich gereed om het stadhuis te bestormen, waarop de politie van haar vuurwapenen ge bruik maakte en op de menigte schoot, die daarop uiteenstoof. Het aantal gewonden moet zeer groot zijn. Er hadden talrijke arrestaties plaats. Korte Berichten. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft het heilsleger besloten, zich aan te sluiten bij het protest van de kerken tegen de kerkvervolging in Rusland. Kardinaal Carlo Perosi is op 62-jarigen leef tijd overleden. Tegende firma's Krupp en Thyssen is een in structie geopend wegens verrad. Het inleidingswoord. Wit-Gele Krpis. De Vrijdagavond gehouden jaarvergadering van „Het Wit-Gele Kruis'' was zooals gewoonlijk flink bezocht. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer P. van Hecke, de aanwezigen welkom en maakte hij met voldoening gewag van de be vredigende opkomst der leden. Spr. wees op den verblijdenden groei der vereeniging en bracht in dit verband hulde aan den geeste lijken en den medischen adviseur en aan de Zuster wijkverpleegster. Voor wat de kraam- verpleging en Zuigelingenbescherming betreft werd door spr. speciaal dank gebracht aan de bekwame enquêtrice, Zr. van de Walle, als mede aan de hier ter plaatse gevestigde ver loskundige, mevr. Uytenboogaert, die belang loos hare medewerking had verleend en voorts ook aan de dames-bestuursleden, die niet ge mist kunnen worden. Spr. eindigde zijn inlei dingswoord met aller steun en medewerking in te roepen voor de T.B.C.-bestrijding en den wensch uit te spreken, dat straks de Raad de gevraagde subsidie, die men zoo dringend noodig heeft om de zoo diep beklagenswaardi ge slachtoffers der tuberculose te helpen, con amore zal verleenen. Notulen en jaarverslagen. Mej. A. Aarsen, secretaresse der vereeniging, las hierna de notulen der vorige vergadering voor. Deze werden ongewijzigd goedgekeurd. Vervolgens bracht zij verslag uit over het vereenigingsjaar 1929, vermeldend o.a., dat ge durende 1929 werden gehouden 1 ledenverga dering, 15 bestuursvergaderingen (waarvan 1 gecombineerd met het Kerkbestuur), 5 verga deringen van de Commissie tot Bestrijding der T.B.C. waarbij ook de burgemeester tegen woordig was en waarvan 1 gecombineerd met het bestuur). Het bestuur regelt de contributie naar een nieuwe loonschaal. Deze is nu vast gesteld als volgt: Tot een inkomen van ƒ1500 f 1 per half jaar, tot f2500 f 1,50, tot f 3500 f2, hooger dan f 3500 f 2,50. Iemand, die af geschreven is als lid van het W.-G.K. moet om weder lid te kunnen worden de achter stallige contributie betalen plus een jaar extra contributie. De vereeniging gaat vooruit. Zij telde op 1 Januari 1930 482 leden (tegen 465 op 1 Januari 1929, 443 in 1928, 415 in 1927, 305 in 1926 en 285 in 1925). De Eerw. Zuster-wijkverpleegster heeft in 90 gezinnen 2318 bezoèken afgelegd. In 150 gezinnen werden verplegingsartikelen in bruikleen gegeven. Tot bestrijding der T.B.C. heeft de Zuster 17 gezinnen 225 keer bezocht. In 1 gezin wordt vleesch, in een ander spek en in 3 gezinnen melk uitgereikt. Bij 1 gezin worïit bijbetaald in de huishuur. Bij 1 patiënte is een raam veranderd, bij een andere zijn om hygiënische motieven de vloeren van slaap- en woonkamer geverfd. Twee patiënten werden te Sluiskil verpleegd, een ander te Gent. Eén patiëntje werd uitgezonden naar een vacantie- kolonie. Nog een patiënte moet uitgezonden worden doch wegens onvoldoende geldmidde len levert dit nogal moeite op. Door de geringe gemeente-subsidie moet ook de aankoop van een derde ligtent worden uitgesteld. Het ver slag maakte voorts melding van den aankoop van verschillende verplegingsartikelen enz. Er werd viermaal ontsmet. De Zuigelingenzorg is zoover gevorderd, dat de Zuster reeds babies bezocht. Zij volgt een cursus voor Zuigelingen verzorgster teneinde het diploma zoo spoedig mogelijk te behalen. Er is een herhalingscur sus voor bakers geopend. De volgende maand zal examen worden afgenomen. Ook aan de moeders is gedacht door het organiseeren van een moedercursus onder leiding van Zr. v. d. Walle. Het verslag eindigt met te wijzen op de be- teekenis van het lidmaatschap van het Wit- Gele Kruis en op de onvolprezen zorgen van de Eerw. Zuster wijkverpleegster, Sr. Agatha. De vergadering betuigde door applaus haar ingenomenheid met dit verslag en de voorzitter onderstreepte zulks met een hartelijk dank woord. Hij voegde daarbij de met groote in stemming begroete mededeeling, dat inmid dels het ledental tot 500 is gestegen. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. van Leemput maakte melding van Leden van de «Vereeniging zonder God* zijn bezig de heiligcnbetidtn te verwijderen uit een kerkgebouw, dat als school zal dienen, zooals zooveel kerken in Rusland een andere bestemming kregen. een batig saldo van f 1.10 wat betreft het W.-G.K. en van f 69.89 betreffende de T.B.C.- bestrijding. De heer v. Goethem informeert of f 300 de totale bijdrage is, van gemeentewege verstrekt. Hulde aan den scheidenden penningmeester. De voorzitter antwoordt, dat nog eenige ma len een bijdrage is ontvangen bij uitzending van patiënten. Spr. dankt dan onder instem ming der vergadering voor diens accuraat be heer en keurig verslag en vermeldt het feit, dat de heer van Leemput zich genoopt heeft gezien, ontheffing uit zijn functie te verzoeken Hij richt tot hem eenige van groote waardee ring getuigende woorden, erop wijzend, dat het voornamelijk aan het financieel beleid van dezen scheidenden functionaris te danken is, dat eerlang zal kunnen worden overgegaan tot den bouw van een polykliniek. Spr. deelt voorts mede, dat de heer A. Hamerlinck bereid is ge vonden, hot penningmeesterschap op zich te nemen. De heer v. Leemput blijft deel uitma ken van het bestuur. Bestuursverkiezingen. De beide aftredende bestuursleden, Mevr. V. Catulle en Mej. A. Aarsen werden alsdan daar geen tegencandidaten zijn ingekomen als bestuursleden herkozen verklaard. Nadat de kascommis^ie verklaard heeft kas en boeken in orde te hebben bevonden, wordt in de vacature G. van den Berg, die, wegens a.s. vertrek, als lid dier Commissie ontslag heeft genomen, bij acciamatie gekozen de heer C. Aarsen. Vervolgens wordt in de vacature, wegens vertrek van den heer Sleutel tot lid der Com missie tot Bestrijding der T.B.C. gekozen de be- stuurscandidaat, de heer D. A. P. de Zeeuw. Rede Majoor Huijs. Hierna komt de spreker van den avond, Majoor Huijs, aan het woord. Deze begint met de verklaring, dat het hem een genoegen is, weer eens te Sas te kunnen spreken, de plaats, waar hij vóór 26 jaar als kapelaan heeft gewerkt. Spr. geeft dan een nadere toelichting op den titel van zijn rede: „Zorg voor beiden", die misschien ietwat ge- heimzinnig-sensationeel zal hebben aange daan, zegt hij. Spr. wil het hebben over de zorg voor de ziel en die voor het lichaam. Op rustige, overtuigende wijze zet spr. dan uiteen, dat de zorg voor het eigen lichaam een na tuurlijke plicht is van het individu. Gezond heid is een gave Gods, die we tooen moeten, op prijs te stellen. Ook is de zorg voor het li chaam een maatschappelijke plicht, daar we zoodoende ook anderen (b.v. bij het uitbreken van een besmettelijke ziekte) beveiligen. De zorg voor het lichaam moet echter door den Katholiek verbo vennatuurlij kt worden. Wij moeten daarbij uitgaan van de gedachte, dat wij aangenomen kindren Gods zijn, broeders in Jezus Christus, die gevoed worden door het zelfde Goddelijke voedsel. Wij moeten God dienen in den evenmensch. Spr. wijst dan op zeer belangrijke plaats, welke het Wit-Gele kruis op 't gebied der volksgezondheid inneemt op de groote zegen der wijkverpleging op de betere zorg voor de kraamvrouw en op de zui gelingen bescherming op de moeder- en ba kercursussen op de consultatiebureau^ en de polyklinieken. Spr. citeert de verklaring van een onzer bisschoppen, dat, mee> dan we be seffen kunnen, het Wit-Gele Kruis tot het be houd des Geloofs heeft bijgedragen. Vervol gens wijst hij op den drang naar verdere ont wikkeling, die zich ook in het Wit-Gele Kruis openbaart, op den uitbouw van plaatselijke, tot diocesane en internationale organisatie die nog geweldig veel goed kan doen. Spr. me moreert de verschijning van een eigen orgaan, dat de leden in staat stelt kennis te maken met de toestanden, die elders bestaan. Men streeft voorts naar een verbeterde opleiding voor de wijkverpleegsters, die men beter op de hoogte wil doen brengen van T.B.C.-bestrij ding en -verzorging, van zuigelingenzorg en kleuterzorg, van psychopatenzorg, van alcoho lisme, van ziekten als gevolg van uitspattingen van sociale en godsdienstige vraag stukken. Dat alles staat op het program der verbeterde opleiding voor de wijkverpleegsters. Dan komt spr. tot de verzorging van de ziel, de voornaamste taak. Spr. wijst op de be- teekenis van de ziel, die onstoffelijk is en der halve onsterfelijk. Allereerst is het plicht te zorgen voor de eigen ziel. Er bestaat echter ook een gemeenschapszorg voor de zielen. Wij moeten ons van dien hoogst gewichtigen indi- vidueelen en maatschappelijken plicht goed bewust zijn. Spr. staat geruimen tijd stil bij 't gezinsleven en de opvoeding der kinderen, wel de „kunst der kunsten" genoemd. Scherp be licht spr. den invloed van het voorbeeld der ouders, van den omgang met andere kinderen, niet het minst ook van de slechte pers met name de Telegraaf en De Courant, die in elk nummer iets bevatten, wat strijdig is met het Katholiek beginsel. Spr. toont dit laatste met voorbeelden aan. Krachtig spoort, spr. danook aan om de Katholieke pers te steunen en daar voor gaarne een offertje te brengen. Met den wensch, dat zijn woord vrucht zou mogen dragen en voor de aanwezigen een aan sporing zal mogen zijn tot ernstige zorg voor eigen ziel, gezin en land eindigt spr. zijn met groote aandacht gevolgd, onderhoudend en leerzaam betoog, onder applaus. (Wordt vervolgd) Lezing met lichtbeelden over het Commu nisme. Donderdag a.s. des avonds half acht zal in het Patronaat een lezing met lichtbeel den over het „Communisme" gehouden worden door den ZeerEerwaarden Heer J. v. d. Maden, Aalmoezenier van den Arbeid te Breda, aan geboden door de R.-K. Werkliedenvereniging alhier. Gezien het protest van Zijne Heiligheid de Paus tegen de Communistische terreur van -- den laatsten tijd, zal het thans méér dan ooit belangwekkend zijn, Aalmoezenier van der Maden over bovenstaand onderwerp te hooren 1 spreken en de beelden op het witte doek te 2 aanschouwen. Kinderen beneden de 14 jaar worden niet 5 toegelaten. s Overspannen. Hedennamiddag is zekere D., alhièr, in een oogenblik van overspanning na- j bij het Molenwater in het Kanaal gesprongen Eigener beweging is de drenkeling weer op de wal gekomen, alwaar hij onder geneeskundige l behandeling is gesteld. De persoon in kwestie verkeerde reeds enkele dagen in overspannen zenuwtoestand. De kerk en de vrouwenkleeding De H. Congregatie van het Concillie heeft een schrijven gericht aan alle bischoppen dei- wereld, waarin de bischoppen en lageres geeste lijkheid, ouders en hoofden van scholen en an dere opvoedingsinstituten herinnerd worden aan hun plicht, om te zorgen, dat de kleeding van vrouwen en meisjes aan de eischen der ze delijkheid voldoet. Vrouwen, die niet behoorlijkgekleed zijn mo gen niet tot de H. Tafel toegelaten worden en niet optreden als meter bij Doopgelegenheden. Indien dit noodig zou blijken, moet haar de toegang tot de Kerk worden ontzegd. Vooral dient hierop te wofden gelet bij groote kerke lijke feesten. In het schrijven wordt tevens aan de bis schoppen de raad gegeven met de hun onder- hoorige geestelijkheid een bespreking te hou den over de beste methode om een mode te be vorderen, die in overeenstmming is met den christelijken geest. (5) heeft men vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Beslag gelegd op een schip. Door een deurwaarder uit Middelburg is be slag gelegd op het Duitsche stoomschip „Claus" van een Hamburgsche reederij, komende van Antwerpen. Dit schip is op 16 Januari jl. op de Schelde in aanvaring geweest met het Zweed - sche schip „Tisnaier" van de reederij Trans- - atlantic, dat daardoor groote schade opliep. PHILIPPINE. Aanbesteding. Dinsdag jl. had ten gemeente huize alhier deöpenbare aanbesteding plaats voor onderhoud van de haven over het jaar 1930. Ingekomen waren 4 biljetten. Ingeschre ven was als volgt: A. Wiskerke alhier ƒ4544. P. A. Rammeloo alhier f 4489, J. de Bree Terneu- zen f4446 en R. Verschellingen, Terneuzen'voor f4630 ZllIDDORPE. R.-K. Kiesvpreeniging. Naar gemeld wordt zal op Zondag 2 Maart voor de kiesvereeniging als spreker optreden de heer van Hees, voor zitter van den bond voor Groote Gezinnen te Roosendaal. BOSCHKAPELLE. R.-K. Standsorganisatie. De afdeeling der R.-K. Standsorganisatie hield op 15 dezer in de bewaarschool alhier hare jaarvergadering. Bij de opening wees de voorzitter op den flin- ken groei der organisatie, welke in het vijftal jaren van haar bestaan, haar ledental van 62 zag klimmen tot 124. Het kassaldo vermeldde een bedrag van f 161.05. AXEL. Electrificatie gemeentehuis. De electrificatie van het gemeentehuis alhier is opgedragen aan den heer J. Peeters, electricien, alhier. HULST. Biljartsport. Evenals vorige jaren zal ook in 1930 het „Biljartkampioenschap van Hulst en omstreken worden verspeeld.. De eerste partijen zullen worden gespeeld op Zondag 2 Maart 1930 in het Hotel „De Graan- beurs. Benoemd. Met ingang van 1 April a.s. is de heer B. Ph. Schopman, gemeenteopzichter te Hulst als zoodanig benoemd te Naaldwijk (Z.H. Aanbesteding Ned. Herv. Kerk. Bij de deze week gehouden aanbesteding voor het bouwen van een nieuwe kerk voor de Ned. Herv. Ge meente, met een zij toren ter hoogte van 30 M. aan het Kon. Wilhelminaplein waren 13 biljet ten ingeleverd. Ingeschreven werd als volgt 1. J. H. Rijnberg, Terneuzen ƒ82.000 2. H. van Luijk, Terneuzen 65.000 3. P. H. van Hoeve Axel ƒ63.800 4. J. van 't Hof, Axel 63.500 5. H. P. Butler Axel ƒ63.000 6. J. H. van \Hoff, Axel 62.400 7. P. Daanse, Oostburg, 62,000 8. J. P. Nieuwelink, Terneuzen f 60,530 9. A. Millenaar en J. Le Fever Hulst f 59,999 10 J. Houg. Axel f 58,200 11. <J. Schrijven, Goes f58,000 12. J. de Keijzer, Zaamslag f57,995 13. J. H. Wisse, Zaamslag f 57,885 Het werk staat onder architectuur van den heer A. P. Wisse, Zaamslag. De gunning is aangehouden. %CLINGE. Mishandeling der politie. Door de politie te Clinge is proces-verbaal opgemaakt tegen een tweetal personen, die, in staat van dronken schap bij overbrenging naar een arrestanten lokaal, zich tegen de politie hebben verzet, en dezë hebben mishandeld. ABSDALE. Onder zijn wegen geraakt. Donderdagvoor middag had de landbouwerszoon E. V. alhier het ongeluk onder zijn met tarwe geladen wa gen te raken, waarmede hij opweg was naar Axel-Sassing. Met ernstig gekwetste voet en been werd de ongelukkige per auto huiswaarts gebracht. KOEWACHT. Rupsennesten. Bij openbare kennisgeving heeft de Burgemeester alle ingezetenen ver zocht rupsen nesten uit de hoornen te verwij deren. GROENENDIJK. 25-jarig jubileum. Woensdag jl. heeft de handboog-societeit „De Batavieren" haar 25- jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. GRAAUW. Ernstige val. Donderdagnamiddag was men op Schelfoutshoek bezig boomen te vellen. Wijl het niet spoedig genoeg gelukte, het touw om een boom te gooien, bood de landbouwer B. aan, het touw met behulp van een ladder vast

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2