Mo. 3582 Maaodag 24 Febrnari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN! Kameroverzicht. Buitenland Het Geheim van den Voddenraper. POSTREKENING Ho. 52419. FEUILLETO N. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per regelbij contract lager LEZERSKRING 'Qi VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG-en VRIJDAGAVOND IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Begrooting Nederlandsch-Indië. De replieken over de Indische begrooting hebben in hoofdzaak van onze Tweede Kamer leden de heeren Albarda en Dr Visser tegen over elkaar in het vuur gebracht. De eerste, leider der S.D.A.P., had van de heerlijkheden, welke Rusland onder het sovjetregiem ver toont, een beeld opgehangen om van te rillen. De mandataris van Moskou dacht er niet aan, iets van dat beeld als apocrief af te wijzen. Wat hij deed, was een verwijzing naar andere revoluties, waar het ook niet zoo zacht toe ging. Overigens betoogde de heer De Visser, dat hij, door zich te onderwerpen aan Mos kou, nog niet elk feit, dat in Moskou gebeurt, voor zijn rekening neemt. Hij was echter lid van een echte internationale, welke bindende besluiten gaf voor de heele wereld. Hij moest niets hebben van de socialistische interna tionale, die wel internationale besluiten neemt, maar ze nationaal aan haar laars lapt De heer Wijnkoop kwam er tegen op dat zijn vriend en vijand hem verweten had, dat hij de intrede van een Indonesiër in het par lement verhinderd had. Die Indonesiër is de tweede op de lijst De Visser; wil deze zoo graag een Indonesiër in de Kamer, dan heeft hij slechts van zijn zetel op te staan en dan volgt automatisch de Indishman hem op. Minister de Graeff betoogde nog, dat de re- j volutiestroóming van Rusland uit den weg naar het Westen versperd heeft gevonden en zich nu een bedding zoekt naar het Oosten, j Het is taak van het gouvernement, daartegen pal te staan. Het is geen strooming, die ge voerd wordt door rechtmatige grieven, maar door opruiing en het zaaien van haat. Nadat de minister had toegezegd zoo spoedig mogelijk aan de Kamer inlichtingen te zullen verstrekken over de gedane huiszoekingen, werd de motie Cramer betreffende die huis zoekingen met enkel de stemmen der socialis ten vóór verworpen. Eveneens werd met enkel de stemmen der S.D.A.P. vóór verworpen een motie Cramer betreffende vrijlating der poli tieke gevangenen, amnestie, opheffing der be lemmering van het stakingsrecht enz. Daarna werden de afdeelingen der begroo ting in behandeling genomen. De kindermoorden in China. „Agentia Fides" ontleent aan het Chineesche dagblad „Che-pao" het volgende bericht: In Chan si (Noordelijk China) is de gewoon te van het ter dood brengen van kleine meis jes zoodanig nog ingeworteld, dat alle tot he den daartegen ondernomen maatregelen vruch teloos bleven. Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 29) Misschien verricht ik mijn handelingen niet met het oog op u alleen en heeft het weinige goed, dat ik doe, een te persoonlijk doel. Ach, Heer! mocht elke traan, die ik droog, elke smart, die ik verlicht, mij meer en meer uw barmhartigheid waardig maken. Lang bleef vader Falot in overweging ver zonken. De naam vanNerval had hem eensklaps te ruggevoerd naar de dagen van zijn geluk en het gewicht van de smart, die hij op zijne schouders torste, verpletterde hem in dat uur van moedeloosheid. Het duurde lang eer hij die kalmte en die opgeruimdheid terugvond, wel ke hem in den laatsten tijd eigen geworden waren. Terwijl de voddenraper met dien aanval van moedeloosheid worstelde, legde juffrouw Ange- lie den afstand af, die haar van Columba's woning scheidde. De rue Rodier is een der leelijkste straten van Parijs met trottoirs, waarop een mensch en een hond elkander niet kunnen voorbij gaan; bestraat met ongelijke steenklompen, Met gebouw van de «Rote Fahoe«, het voornaamste communistische blad van Berlijn, is Dinsdagmorgen onverwacht door politie afgezet om er een huiszoeking te houden. De bedoeling was er bewijzen voor opruiing te vinden. Bij de laatst gehouden volkstelling is geble ken, dat in die provincie de vrouwelijke bevol king slechts 4 op 10 bedraagt, dus beduidend minder dan normaal is. Dit tekort heeft geen andere oorzaak dan de bovengenoemde afschu welijke gewoonte. De moorden geschieden meestal terstond na de geboorte. Als een vrouw bij hare derde bevalling voor de derde maal een meisje ter wereld brengt, wordt dit onher roepelijk gedood. De onderprefecten, die zich ernstig bezorgd maken over de voortwoekering van dit kwaad hebben een systeem uitgedacht, waarbij aan allen, die dit euvel helpen bestrijden beloonin- morsig als een riool, bezet met vervallen hui zen, ellendige winkels van handelaars in oude kleeren, oude kaas, oude meubelen schijnt zij vergeten te zijn bij de verfraaing van die wijk. Het rijtuig botste over de steenen, de wie len dreigden de kinderen te verpletteren, de buurvrouwen kwamen buiten geloopen en gaapten metopen mond het schoone rijtuig aan, waaruit Florence en Angelie Nerval stap ten, toen het voor no. 17 stilhield. De concierge, een lange, magere, tanige vrouw bleef roerloos staan, stokstijf als de bezemsteel die zij in de hand hield. Zij bleef zoover zij kon, met den blik de beide dames volgen, die vlug de vijf verdiepingen opklommen, welke naar het dakkamertje van Columba voerden. Op het portaal van de vijfde verdieping kwamen zes bruine deuren uit; de dames wa ren echter niet lang in onzekerheid aan welke deur zij moesten aankloppen, een witte duif, met krijt geteekend, wees het me'juffrouw Ner val aan. Angelie klopte. Een welluidende maar zwakke stem riep: Binnen Angelie ziende binnentredend, kwam Colum ba haar verlegen tegemoet, maar juffrouw Ner vafl liet haar den tijd niet om een verontschul diging te stamelen; zij liep op haar toe, sloeg haar arm om haar heen, geleidde haar naai den stoel, waarvan zij opgestaan was, en voor zichzelve een anderen stoel nemende, terwijl juffrouw Florence op een kist ging zitten, be gon, zij, de vermagerde handen van Columba vastgrijpende: gen zullen worden toegekend. Zij hebben een desbetreffend ontwerp voorgelegd aan de pro vinciale regeering die er haar goedkeuring aan heeft gehecht. Na koudegolf zomerweer. Nadat in het geheele Oosten van Noord- Amerika drie dagen lang een koudegolf en een temperatuur tot 14 gr. onder 0 had geheerscht, was het Donderdag jl. bijna zomerweer. Het kwik steeg des middags tot 16 gr., zijnde een record-temperatuur in dezen tijd van het jaar. Verwonder u niet, ondervraag mij niet, gij zijt zoo zwak, ik zal eerst spreken. Ik kom van wege vader Falot. Een brave man! En aan uw glimlach zie ik dat die naam u reeds ver trouwen in mij begint in te boezemenHoe gij hebt zooveel geleden en zijt nog zoo jong. Zestien jaar, antwoordde Columba. Zestien jaar! Gij zult mijn vriendin mijn jon gere zuster zijn; ik ben er zeventien! Arm lief kind! gij hebt honger geleden! En terwijl gij hafdood op de straat nederzonkt, verloor ik een armband van 20.000 frank, het fortuin van een braaf meisje. Het'is uw schuld niet juffrouw, antwoordde Columba; als ge mijn gebrek gekend hadt, zoudt gij mij geen ondersteuning want ik bedel niet maar werk gebracht hebben. Wat is uw vak, Columba? Linnennaaister, mejuffrouw. De machines doen ons afbreuk; als ik er een had, zou ik meer geld verdienen. Maar de slechte tijd is gekomen, en daarbij ben ik erg ziek geweest. Kent gij dan niemand te Parijs. Weinig menschen, alleen de eigenares van de magazijnen, waarvoor ik werk, ziedaar alles Hoe! geen enkele vriendin? Ik had er een juffrouw. Heeft ze u verlaten? Ja, antwoordde Columba met een smartelij- ken zucht. Arme Columba, lispelde juffrouw Nerval. Zij bleef een poos stilzwijgend zitten; daar op wendde zij zich weer plotseling tot Columba en vroeg met die bevallige openhartigheid van de jeugd, welke bekoorlijkheid bijzet aan alles wat zij zegt: De Godsdienstvervolging in Rusland. Uit Moscou wordt gemeld, dat Donderdag te Kroonstad een demonstratie tegen de Kerk plaats vond, waaraan werd deelgenomen door verschillende arbeidersverenigingen en orga nisaties van matrozen en soldaten, Een delegatie overhandigde aan de plaatse lijke sovjet een resolutie, waarin sluiting werd verlangd van alle kerken te Kroonstad. Het stadsbestuur heeft aan dezen wensch ge volg gegeven en liet Donderdag alle klokken der veertig kerken te Kroonstad naar beneden halen. Weet gij wel, lief kind, dat ik dezen morgen reeds om acht uur ben uitgegaan om vader Falot te bezoeken, die tegenover de Marché de la Vilette woont. Ik beken het zonder schaamte ik heb nog den eetlust van mijn zeventien jaren. Ik moet nog veel met u praten en misschien zult gij mij ook wat te vertellen hebben, als gij mij als vriendin beschouwt Laat mij eens doen alsof ik meesteres van deze woning was. Er zal hier toch wel iemand wezen, die een paar bood schappen in de buurt wil doen? Zeker mejuffrouw, wij hebben hier een loop jongen Zult gij alles goedkeuren, wat ik hem zal be velen? Van ganscher harte. De loopjongen woont? Op hetzelfde portaal de deur links. De gouvernante riep driemaal, op verschil lende toon, de naam van den knaap, en een jongen van veertien jaar, met een smal ge zicht, kleine, heldere, vlugge en doordringende oogen, met een huppelenden gang, sprong te voorschijn. Angelie gaf hem fluisterend een boodschap op, die een uitdrukking van blijde verrassing op het gelaat van den knaap te voorschijn riep, overhandigde hem twintig francs, en een seconde daarna gleed hij, schrijlings over de leuning van den trap zittend, met duizeling wekkende snelheid naar beneden. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1