Kerknieuws. Surgerl. Standen Loop der bevolking Sociaal JTieuws. handelsberichten Rechtszaken. Sollernij Spierpijn Kloosterbalsem Uit het Buitenland. Ingezonden Bfteledeeling. (14) stijve spieren „Geen goud zoo goed" Het suikersmokkelen aan de grenzen De smokkelarij in suiker schijnt nog altijd een zeer winstgevend bedrijf te zijn. De vorige week werd door de douane weder een vrachtauto met suiker aangehouden. Dezer dagen echter speelde zich 's nachts een sterk staaltje af, dat getuigt van verre- gaanden durf en brutaliteit. Op een uur afstand van Weert in de richting Belgische grens nabij Tungelroy brak de as' van een vrachtauto, komende uit België. De in zittenden begonnen kalm de vracht het moet 1500 V.G. suiker zijn geweest te lossen De zakken werden achteloos langs den weg opgestapeld. De vrachtauto werd met vereende krachten gekeerd met den motor in de rich ting België Men zou niets anders gedacht hebben dan dat daar langs den weg een lading kunstmest lag. Zelfs de chef der douane met een ambtenaar, die daar passeerde roken blijkbaar geen lont en reden met hun fietsen kalm voorbij den buit. Even later wisten de smokkelaars in een paar vrachtjes met een anderen auto den buit in veilige haven te brengen. ERNSTIGE BRAND TE VLAARDINGEN Ruim honderd arbeiders werkloos Woensdagmorgen heft te Viaardingen een hevige brand gewoed De groote fabriek van de N.V. v. Toor's oliegoed fabriek aan den Paral lelweg met het daarnaast staand woonhuis van den eigenaar den heer J. v. Toor, is totaal af gebrand. Hedenmorgen 5 uur werd de heer v. Toor wakker door het vallen van glasscherven. Hij ging op onderzoek uit en bemerkte dadelijk drft zijn woning reeds vol rook stond. Bij het schakelbord in de fabriek brandde het reeds, zoodat kon worden aangenomen dat de brand door kortsluiting is ontstaan. Even poogde de heer v. Toor met eigen middelen te blusschen maar hij zag weldra in, dat dit niet meer mo gelijk was. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer, die met groot materiaal uittrok, waarbij zich eveneens de drijvende brandspuit van de Vul- vaanhaven zich voegde. De geheele fabriek stond toen reds in lichtte laaie Van alle zijden tasatte men het vuur aan, vooral ook omdat door den wind voor de huizen in de omgeving ernstig gevaar dreigde. Om 6 uur storte de voorgevel in; men was toen het vuur spoedig meester. Er is niets gered kunnen worden. De gebou wen zijn op beurspolis verzekerd. Er is echter geen verzekering tegen bedrijfsschade. Ruim 100 arbeiders zijn door den brand werk loos geworden. Een baby door een rat gebeten. Dinsdamorgen werd ten huize van een te Buitenveldert woonachtig arbeidersgezin de moeder bij het verrichten harer werkzaamhe den plotseling opgeschrikt door het angstwek kend geschrei der op den zolder in een ledi kant je liggende baby, Toen zij een onderzoek ging instellen en hij het bedje van de kleine kwam sprong plotseling tot haar grooten schrik een rat op den grond en verdween schielijk door een opening van het poreuze dak Het bleek dat het ongure dier het kind óp ver schillende plaatsen in het gelaat gebeten had. Door een dokter werden de wonden verbonden. De iepziekte. De laatste weken zijn in Nijmegen tal van mooie iepen geveld die door iepziekte min of meer ernstig waren aangetast. Groote laangedeelten hebben hun sierraad verloren, zoo is b.v.b. een groot deel der boo- men gerooid langs het bovengedeelte van den vroeger zoo fraaien Berg en Dalschen weg. In totaal werden niet minder dan een 700 hoo rnen omgehakt. 90 uren piano gespeeld. In het café-restaurant „Zum goldenen Hahn' te Alsdorf, vlak bij Perkrade gelegen, heeft 'n zekere Heinrich Arnts piano gespeeld van Don-. innnemenden glimlach, ook ik ben hooghartig ik zou niet gaarne uw schuldenares blijven. Is dit omdat ik een voddenraper ben? vroeg Maclou bitter. Neen antwoordde Angelie openhartig, maar omdat ik rijk ben en gij arm schijnt. Men is nooit arm als men zijn brood ver dient. Gij verdient het uwe zoo moeilijk! Gij hebt mij dep tijd niet gelaten mijn gedachte uit te drukken. Ik weet reeds veel van u, mijnheer Falot; behoeftigen uit den omtrek beschouwen u als hun Voorzienigheid. Uw geld en uwe verstandige raadgevingen, alles hebt gij voor hen veil. Welnu! ik die een jong rijk maar on nut meisje ben, ne die misdadig zou worden als ik geen goed deed, ik stel u een soort deelge nootschap voor. Een deelgenootschap tusschen u en mij! En waarvan juffrouw Florence getuige zal zijn, deze beurs bevat 1000 muntstukken, neem ze aan en maak er zoo gebruik van als gij wilt. Weet ge wel, dat de door u gevonden armband 20,000 franc bij een juwelier waard is 't Is een aandenken aan mijn moeder, en dus voor mij van onschatbare waarde. Ik zou daags daarna de som door middel der dagbladen uit geloofd hebben aan den persoon, die hem mij terug zou brengen. Ik draag hem altijd: hij is mij onuitspreke lijk dierbaar. Ik acht mij dubbel gelukkng hem u terug gegeven te hebben mejuffrouw. Dus gij neemt mijn voorstel aan, niet waar? derdag v.m. 6 uur tot jl. Zondagnacht 1 pur, dus in totaal 90 uur. Arntz, die het wereldkampioenschap van pia nospelen op den langen duur met 83 uren op zijn naam had staan, heeft derhalve zijn re cord met 7 uren verbeterd. Mgr. Dr. M. Buckx S.C.J. Z. D. H. Mgr. dr. M. Buckx S.C.J., apostolisch vicaris van Finland, zal na een verblijf gedu rende eenige maanden in het vaderland op 28 Februari a.s. naar zijn missie-residentie weer- keeren. Nadruk verboden TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 14 Febr. Jacobus Kos ter (van Axel) 25 jaar jm en Neellje van Lan- gevelde, 23 jaar jd.; Cornells Jansen, 20 jaar jm en Catharina Jozina de Vos, 18 jaar jd. Geboorten. 8. Leendert zoon van Krijn Her- rebout en Hildegard Kattenberg. 10. Beatrice dochter van Achiel Bernard Petrus Dumoleijn en Sara Annegie Janneke Stoffels. Janna Eli sabeth, dochter Marinus Jan Riemens en Ma ria Celina Jeremiase. 11. Jacomientje, dochter van Michiel Kaijser en van Pieternella Elisa beth Faas. Jacobus, zoon van Pieter Anthonie Leunis en Adriane Elisabeth Haak. 13. Tanne- ke, dochter van Jacobus Cornelis Leunis en Leuntje Loof. Overlijden. 9. Gabrielle Mathilde. de Coninck (van Westdorpe), 9 jaar dochter van Aloijsius en Anna Josephina Elegeert. 10. Adriaan Jo hannes Joris Kolijn, 34 jaar, echtgenoot van Johanna Pieternella Harte. 11 Jozias Millenaar 48 jaar, echtgenoot van Maria Janna Remijn. 13. Antonina Veerman, 63 jaar, wed. van Arie Cornelis de Feijter. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd A. H. L. Hamelinck, koopman, Schuttershof- weg, 11 van Goes. K. C. van der Sluis, chauffeur, Tramstraat 24 van Dordrecht. J. Krediet, boekhouder, Kanaalweg 106, Sluis kil van Hilversum. P. A. Neve, arbeider, De Doelderstraat 20 van Hontenise. B. I. Janssens, dienstbode, Markt 25 van Hulst. J. de Vries, bouwk. opz. Bovenweg 54, Sluiskil van Heerlen. A. J. van Dixhoorn, kantoorbediende, Steen- kamplaan 31 van Zaamslag. C. E. van Dorp, zonder, Nieuwediepstraat 15 van Den Haag. J. P. de SmitStoffels, zondes. De Jongestr. 11 van Kruiningen. Jon. Stern, monteur, Kanaalweg 8 Sluiskil vén Velsen. Vertrokken L. M. de Nijs. zonder, Hoogsteeg 1, naar Rot- terram, L.*Koörf, ass. zuivelfabr., Maarkt"6, naar Axel dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akker's Ik weiger. Een smartelijke uitdrukking vertoonde zich op het gelaat van het jonge meisje. Falot verweet zich de hardheid, waarmede hij tot haar sprak. Het arme kind was niet verantwoordelijk voor de herinneringen, welke de naam haars vaders in zijn geheugen op wekte. Zij was tot hem gekomen met de er kentelijkheid in het hart, een dankbetuiging op de lippen, zij kwam met een glimlach op het gelaat en met van goedheid stralende oogen, het was derhalve onrechtvaardig haar aldus te behandelen. Maclou hervatte dus op hartelijker toon: Ik geloof echter, mejuffrouw, dat wij het toch wel met elkander eens zullen worden. Eindelijk! riep Angelie uit. Eergisterennacht heb ik niet alléén uw arm band gevonden; ik heb ook een jong meisje van uw leeftijd, verkleund, van koude ster vende, op de sneeuw uitgestrekt gevonden; de ongelukkige was van uitputting neergestort, zij had in geen vier dagen gegeten. Mijn God riep Angelie, de handen ineen slaande uit, gebeuren er zulke dingen in Parijs, vindt men er zulke ellende? En wij meenen onzen plicht vervuld te hebben als wij eenige behoeftigen bezoeken, als wij den prijs van een nutteloos kleinood aan de armen schen ken En weet gij waar dat meisje woont? Ik dacht wel dat de Voorzienigheid haar zou bezoeken. En gij zijt begonnen met de vertegen woordiger van de Voorzienigheid te zijn. Wilt gij het werk voortzetten, mejuffrouw? „Het is een plicht van alle katholieken mede te werken aan den opbouw en het behoud eener goede maatschappelijke orde, en daarom is het hun plicht toe te treden tot de hun ge- eigende katholieke sociale vereenigingen". (Uit de nieuwe Bissch. voorschriften in het Haarlemsche). De aangekondigde uitsluiting in het heeren- kleedingbedrijf gaat niet door. Er is overeen stemming bereikt. Door de rechtbank te Middelburg is failliet verklaard E. Weststrate J. Mzn. koopman te Krabbendijke. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop, curator mr. H. C. J. Zaaijer te Goes. Handelsregister. Wijzigingen. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen) Hotel „De Zwaan", Philippine, Markt A. 47 hotel café restaurant. Uitgetreden E. J. M. R. Musschede Meulenaere. Nieuwe E.: L. Coens Philippine. De Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Zeeland De agenda voor de op 25 Februari te Roo sendaal te houden buitengewone algemeene vergadering van de leden der vereeniging Coö peratieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland G. A. te Bergen op Zoom bevat het voorstel van het bestuur tot ontbinding der Vereeniging en in verband daarmede tot verkoop van de sui kerfabriek met huizen, kantoor, schuren, berg plaats, schaftlocalen, weegbrug, erven, tuin, bouwland enzoovoort te Bergen op Zoom, groot 9,16,17 H.A.; het erfpachtsrecht tot 31 October 1980 en het recht op de opstallen, pulpdrogerij, ketelhuis enz. van perceelen te Bergen op Zoom groot 3,25 A.: het Bouwland te Middelburg groot 2,05,63 H.A. het bouw land, weiland, schuur en waterleiding te Sluis groot 16,97 are, het bouwland en hakhout te Woensdrecht groot 83,90 Are de ladingsplaats te Sloterweg-Noord, groot 13,65 Are, het recht van gebruik op het terrein der gemeente Ber gen op Zoom aan de Visschershaven, de spoor weg met het daartoe behoorende materiaal, alle bij de machines en materialen behooren de reservedeelen en alle aan de Zeeland ver leende rechten en concessies aan de N.V. Cen trale Suiker Maatschappij te Amsterdam, de VenncfDtschap tot Exploitatie van Suikerfabrie ken te Dinteloord, de Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek ;,Putterhoek" te Puttershoek en aan de Coöperatieve Vereeniging „Coopratieve Beetwortel suikerfabriek Roosendaal G. A." te Roosendaal. (Deze heeft zich intusschen terug getrokken), zulks voor den prijs van ƒ750,000 zullende voor de aansprakelijkheid van de le den voor de verbintenissen der vereeniging 300 per aandeel voorloopig worden gestort. Nok wordt vaststelling voorgesteld van de vergoeding aan luiquidateuren voor tijdver zuim en te verrichten arbeid, en het verleenen van machtiging aan hen tot het verrichten van alle daden van beheer en eigendom, in 't algemeen tot alle handelingen voor de liquida tie noodig of daarmede verband houdende. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Februari Huisvredebreuk: P. L. 33 jaar, A de K. 23 jaar landbouwers Hulst, ieder ƒ25 of 25 d.h. Goederen onttrekken aan een faillieten boe del P. J. H., 23 jaar, meubelmaker te Stoppel dijk (thans te Antwerpen) vrijspraak. K. W., 30 jaar, tijdelijk rijksklerk der Directe O, van gnascher harte! Gij wildet mij beloonen omdat ik eenvoudig mijn plicht had gedaan, mij betalen voor een eerlijkheid, waartoe ieder mensch verplicht is. Welnu, doe voor Columba, hetgeen ik onder geen voorwendsel hoegenaamd mag of wil aan nemen. En als gij die zware en bittere ellende verlicht, dan zal ik uw schuldenaar zijn. Mejuffrouw Nerval stond op en een zak boekje te voorschijn halende, maakte zij zich gereed om te schrijven: Gij hebt gezeg: Columba Rue Rodier, no. 17. Ik zal er binnen een uur zijn, sprak het meisje. Zij nam een visitekaartje en reikte het den voddenraper over met de woorden: Ziehier mijn adres; dat kind is stellig niet de eenige ongelukkige die gij in Parijs kent. Ik ben rijk; vrees niet te vragen voor degenen, die ondersteuning behoeven. Ik zal er misschien misbruik van maken, mejuffrouw. Angelie keek nogmaals verwonderd het ver trek rond en verliet toen de woning van vader Falot. De gouvernante gaf het adres van Columba aan den koetsier op, en het rijtuig reed in snel len draf de rue de Belleville af. Hemen! juffrouw Florence, zeide Angelie tot de gouvernante, wat hebben wij daar een zon derlingen voddenraper aangetroffen. Hij heeft manieren van een man van de wereld en een wijze van spreken, die mij met stijgende ver bazing vervuld heeft. Dit is aeker, die man Belastingen te Sluis, werd ten laste gelegd, dat hij in 1929 te Sluis als tijdelijk Rijksklerk bij de belastingen A de pavolgende geschriften die bestemd waren om tot bewijs te dienen valschelijk heeft opgemaakt of vervalscht, met het oogmerk om die vervalschte stukken te ge bruiken; le door in het Journaal voor de boe king der ontvangsten en uitgaven wegens in bewaring elden over het jaar 1928-1929 van het kantoor der Belastingen te Sluis valschelijk te boeken, dat aan H. L., R. R., en A. V. waren te ruggeven en verrekend, respect, 120, ƒ120 en ƒ180. ofschoon hij wist dat dit niet was ge schied. 2e door in het Journaal voor de boeking van de ontvangsten wegens Directe Belastingen o- ver het jaar 1929/1930 van het kantoor te Sluis voor Inkomstenbelasting ten name van I. J. P. te boeken een bedrag van ƒ200 en dat later te veranderen in ƒ100; e enpost van 92,55 door A. B.è betaald voor Pensoneele belasting te veranderen in 42,55; een bedrag van ƒ52,48 betaald door het Algemeen Armbestuur te Heil le voor Grondbelasting te veranderen in 32,48 en B. opzettelijk geldsbedragen van 32,48 en 5522 en 45 heeft verduisterd. Eisch 4 maanden gev.straf. Mr. Kuipers pleitte clementie voor den ver dachte met het oog op zijn toekomst en vroeg bij veroordeeling een voorwaardelijke straf. Veroordeeling Wonderdokter. Door den Kantonrechter te Terneuzen werd bij vonnis van 13 Februari 1930 N. K., zich noe mende de Leidsche wonderdokter en wonende te 's-Cravenhage, veroordeeld wegens het on bevoegd uitoefenen der geneeskunde, tot een geldboete van 150, bij niet betaling of ver haal te vervangen door 15 d. hechtenis. Bij vonnis van denzelfden Kantonrechter van 14 Febr. werd voornoemden K. wederom tot een geldboete van 150 bij niet betaling en verhaal te vervangen door 15 d. h. wegens dezelfde overtreding veroordeeld. Ook de halve waarheid. Een advocaat kwam naar huis na een zeer interessante rechtszaak, waarbij hij een man had bijgestaan beschuldigd van moord. Hoe is 't afgeloopen? vroeg hem z'n vrouw. Hij is vrijgesproken, zei de advocaat. Man hoe is 't mogelijk! Op welke gronden? Ontoerekenbaarheid. Ik vertelde dat z'n va der langer dan twintig jaar in een gekkenhuis was geweest. Maar dat is toch niet waar? Ja zeker, zei de advocaat, hij was de genees heer-directeur, maar dat heb ik er niet bij ge zegd. Fatale grap. Een vader ging welgemoed en opgewekt met z'n zoontje van zes jaar op reis. Om het ven tje onderweg bezig te houden, probeerde de vader allerlei grapjes. Zoo nam hij hem op *n gegeven oogenblik zijn pet af, en deed alsof hij het ding het venster uitgooide. Wil vader hem weer terugfluiten? vroeg hij En zoowaar, tot zijn groote verbazing zag de jongen zijn pet weer op z'n hoofd. Maar nu werd de knaap dartel. Hij greep den hoed van zijn vader, wierp hem het venster uit, en lachte: „Doe 't nog 's vader, fluit hem weer terug"! De menschliievende. Een man bracht naar het station z'n schoon moeder, die heel lang bij hem te logeeren was geweest. Hij sjouwde achter haar aan met een zwaren koffer. Terwijl zij naar den trein ging o meen coupé uit te zoeken, kocht hij een perronkaartje- Maar de condusteur wilde hem niet doorlaten gaan, omdat de trein al op vertrekken stond. Ik breng m'n schoonmoeder weg, zei de man beduusd, en als ik haar nu den koffer niet kan. geven, komt zij weer terug. De conducteur opende dadelijk de barrière en zei vriendelijk: Ga maar gauw door. heeft voorheen een geheel andere plaats in de wereld ingenomen. Ik had nog geen drie woor den met hem gewisseld, of ik noemde hem: Mijnheer. Hij gelijkt geheel en al op een held uit"een roman. Terwijl het rijtuig zijn bezoekster meevoerde zonk vader Falot, als verpletterd neer op den stoel, welken Angelie Nerval zoo even verlaten had. Nerval millionnair! mompelde hij, Nerval, wiens fabrieken en gieterijen eertijds met de mijne niet in vergelijking konden komen, en die, ik geloof het zeker, afgunstig was op mijn toenemenden voorspoed! Hem is een dubbel aandeel van 't geluk geschonken! Zijn dochter is een engel van bevalligheid en schoonheid! En ik heb mij bijna hard jegens haar getoond! Ach dat kwam omdat ik van dat oogenblik met pijnlijke bitterheid het lot van dien man ver geleek met het mijne. Hij heeft zijn vermogen zien verhonderdvoudigen, hij heeft zijn doch ter behouden, hij! En haar aanziende, dacht ik aan mijn vrouw, aan mijn kind, aan alles wat ik beween en misschien nooit zal wedervin den! Mijn God, mijn God snikte de de onge lukkige, op de knieën vallend, soms onstaat er bij mij twijfel aan een gerechtigheid. Die twij fel is een godslastering. Ik erken het, ik be schuldig er mij van. Neen, ik vermeet mij niet te vragen, waarom gij den eenen met over vloed zegent en den anderen den bitteren kelk aanbiedt. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6