PRIJSVERLAGING De Zeeimsche Koerier Vrijdag 21 Februari 1930 Bestel-Biljet. Gemengd^ Jtieutvs. Tweede Blad. Het Geheim van den Voddenraper. DE GROOTSTE KATHOLIEKE COURANT DE BESTE NEDERLANDSCHE COURANT 35 CENTS PER WEEK v f 1.50 PER MAAND f 4 50 PER KWARTAAL PROEF ABONNEMENTEN GRATIS. Uit het Binnenland. yan 44e Daargang. No. 3581. Genieeiileraad vau Sas vau Geul FEUILLETON. DE MAASBODE i DE AIIONNKJIKNTSPRIJS BEDRAAGT OVGB GEHEEL NEDERLAND Als »brief« te verzenden. Administratie »Zeeuwsche Koerier* Sas van Gent Ondergeteekende verzoekt U te zijnen name een abon nement op >De Maasbode* te noteeren, dat hij inge schreven wenscht te zien ad 35 cent per week ad 1.5,0 gulden per maand ad 4.50 gulden per kwartaal Doorhalen wat niet verlangd wordt. Naam Straat en Woonplaats. moet machtigen, voort te gaan. De heer Verschaf fel: Dan hebben we niets meer aan een specificatie. Wethouder Marquinie: Integendeel: U kunt immers later altijd nog zeggen, dat bepaalde werken niet mogen worden uitgevoerd. De heer Verschaf fel: Ik vertrouw B. en W. wel maar kunnen we nu niet even daarmee wachten. We hebben nu al 4000 gestemd voor een park De heer Stouthamer: Vóór de volgende ver gadering zijn die 4000 toch nog niet verwerkt. Er volgt een korte onderlinge discussie. De heer de Leux wijst erop, dat op verschil lende plaatsen verbetering dringend noodig is. Zoo o.a. op de Kleine Markt en in de Brand spuitstraat. De voorzitter stelt dan voor, B. en W. te machtigen een geldleening aan te gaan van 4000 tegen hoogstens 5 a pari, af te lossen met minstens ƒ200 's jaars, ingaande 1931. Met algemeene stemmen gaat de Raad hier mede acoord. VI. Verzoekschrift van A. C. II. Kieboom om gemeentegrond in erfpacht en om vergunning tot afwijking der bepaling vervat in art, 7 der bouwverordening. De secretaris leest het desbetreffende ver zoekschrift voor. Betrokkene verzoekt grond in erfpacht, gelegen aan de Molenstraat, onmid dellijk grenzende aan het perceel van de Wed. Cortvriendt. De voorzitter zegt, dat de teekening (die spr. overlegt) laat zien, dat aan weerszijden 2 M. open bebouwing blijft. Mogelijk zal men stoo- ten op de afwatering van de suikerfabriek. Dan zou men buizen moeten leggen en de sloot moeten dempen, waardoor kosten zouden kun nen ontstaan. Z. h. st. wordt het verzoekschrift door den Raad ingewilligd. VII. Voorstel tot intrekking van landpacht. In verband met punt 6 moet de landpacht van P. Schauwvlieghe worden ingetrokken waartoe de Raad met algemeene stemmen machtiging verleent. VIII. Voorstel tot wijziging der gemeente be grooting voor 1930. De voorgestelde af- en overschrijvingen worden z. h. st. goedgekeurd. Rondvraag. De heer de Leux vraagt of het niet mogelijk is met voorstellen te komen om de stadsrei nigers beter te bezoldigen. Ik geloof, zegt spr., dat wij hier de laagste zijn. Westdorpe be taalt zelfs 20 plus een toelage voor de honden Nu algemeen de loonen omhoog gaan, is het wat karig om de stadsreinigers voor 20 te laten werken. De voorzitter: Uw opmerking kan bij B. en W. de aandacht hebben. Waar niemand verder meer het woord vraagt, sluit de voorzitter de zitting. Door een hond gered. Zaterdagmiddag werden de bewoners van een boerderij in den Buitendijkschen Buiten- veldertschen Polder te Nieuwen-Amstel opge schrikt door een klagend gehuil van den zich op het erf bevindenden waakhond. Toen men naar de oorzaak van een en ander een onder- IN&G20NOBN MEDED EEL1NG Vergadering van den Raad op Donderdag 13 Februari 1930, des namiddags 5 uur. (VERVOLG) IV. Voorstel tot aansluiting Oostelijk deel dei- gemeente op electrisch net. De voorzitter zegt, dat reeds meermalen bij B. en W. het plan ter sprake kwam om de woningen, gelegen aan den Westelijken Ka- naalarm, aan het gemeentelijk net aan te slui ten. Daarvoor moet echter een kabel door het Kanaal worden gelegd, waarvan de kosten op 5500 worden geraamd. Spr. wijst er op dat de gemeente thans een hooger tarief aan Westdorpe moet betalen. Voorts vestigt hij er de aandacht op, dat door het aansluiten bij het Sassche net, verwacht mag worden, dat er meer aansluitingen zullen komen, óók van de eilanden. B. en W. achten het dan ook ge rechtvaardigd, bij den Raad aan te komen met het verzoek hen te machtigen om over bedoel de aansluiting verder te onderhandelen. De heer de Leux vraagt, of de bewoners van den Oostdaih ook het dure tarief moeten be talen voor hun licht en hoeveel dat bedraagt. Geldt dat ook voor Snelleman, vraagt spr. Wethouder Neeteson antwoordt, dat de heele Oostkant van het Kanaal daaronder valt. De voorzitter merkt nog op, dat hij ziet aan komen, dat de gemeente er binnen een paar jaar goed aan zal uitkomen. Misschien zal men er het eerste jaar 160 of 170 op toeleggen doch het daaropvolgend jaar zal het reeds ren- deSren. Z. h. st. wordt door de Raad de gevraagde machtiging verleend. V. Voorstel tot aangaan geldleening ad. 4000 voor aanleg straten, stoepen en riolen. De voorzitter merkt op, dat de heer Hennink tengevolge van een auto-panne te Kortrijk den staat, waarop gespecificeerd is, waarvoor het gevraagde bedrag is bestemd, niet aan B. en W. heeft kunnen ter hand stellen. B. en W. kunnen dientengevolge den Raad niet toe lichten hoe men tot het bedoelde bedrag is gekomen. De heer Verschaf fel: Laat ons dit voorstel dan aanhouden. De voorzitter: De Raad zou kunnen beslui ten een en ander aan B. en W. over te laten. Wethouder Neeteson: De Raad zou kunnen besluiten, dat voor dit werk ten hoogste ƒ4000 op de begrooting mag worden gebracht. De heer Verschaf fel: Kan het bedrag niet verkleind worden Wethouder Neeteson: Dat kunnen we juist op dit oogenblik niet toelichten. De voorzitter: We zijn nog achterstallig we gens overschrijding van de posten, die voor het ondernomen werk niet toereiken waren. Zooals bekend, zijn we met het werk bezig. De heer Verschaf fel: Is het dringend? Wethouder Marquinie: Het gaat erom, de zaken, waar we op het oogenblik aan bezig zijn, af te maken. De voorzitter: Gaat de Raad er niet mee accoord, dan zouden we het werk moeten stop zetten. De heer de Leux: Ik zou eer zijn voor uit breiding der werkverschaffing. De voorzitter: Het is noodzakelijk. De heer de Leux meent, dat men B. en W. Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 28) Een bij gebouwtje, waarin een deur was aan gebracht, was zijn bergplaats en op vastge stelde dagen laadde Maclou zijn in manden en zakken gepakte artikelen op een wagen, om ze naar de groothandelaars te brengen. Eenige voddenrappers beschuldigden hem aanvankelijk wel van hooghartigheid, omdat hij hen niet te zijnent wilde ontvangen, en ook nooit hun woning betrad, maar hij ont haalde hen zoo gul in de kroeg, dat zij ein digden met hem den koning der voddenrapers te noemen. Toen Maclou na de ontmoeting met het arme meisje van de rue Rodier thuis kwam, was zijn hart nog vol van de gedachte aan die roerende ellende. Wat had dat kind zich eenvoudig en heldhaftig getoond Met welk een engelachtige vriendelijkheid had zij hem bedankt voor zijn zorgen, en welk een erken- telijken blik had zij op hem geworpen toen zij hem verliet. Nog meende hij de zwakke, maar welluiden de stem van het jonge meisje hem te hooren toeroepen: Tot wederziens 1 Hij vroeg zich af, of dat bleeke bekoorlijke gelaat hem niet reeds vroeger was verschenen? Het was een visioen van het verleden, dat voor hem verrees, en talrijke herinneringen bij hem wakker riep. Columba, prevelde hij, zij heet Columba Dien naam, zoo zacht om uit te spreken, herhaalde de voddenraper telkens geheel werk tuiglijk. Reeds in den vroegen morgen voelde hij zich tot de Rue Rodier aangetrokken, maar hij vreesde den slaap van het meisje te storen. Ik zal morgen gaan, sprak hij bij zichzelven zij heeft geld genoeg om vandaag te leven en ik wil mij niet aan haar opdringen. Den ganschen dag dacht hij aan Columba en was hij tot geen geregelden arbeid in staat. Toen het eindelijk avond geworden was, ging hij naar de herberg „De Zingende Pad", maar betoonde zich daar tegen zijn gewoonte, zoo stil en somber, dat Gobe-Mouche, die zijn af getrokkenheid opmerkte, hem vriendschappe lijk op den schouder kloppende zeide: Al gaat het iemand juist niet altijd naar den zin, men moet zich toch maar wijsgeerig in zijn lot schikken. Maclou schudde het hoofd zonder te ant woorden, hij stond op en verliet de kroeg. Hij bleef een gedeelte van den nacht door werken en viel eindelijk, door de vermoeienis overmand, in slaap. Des morgens was hij reeds vroegtijdig op de been, en had juist ge ëindigd met hetgeen hij zijn handelszaken noemde, en een boek opgenomen, toen er aan z^n deur werd geklopt. Dat was een ongewoon iets, enn in de ge- Isteldheid van Maclou joeg allés, wat hem in zijn eenzaamheid kwam storen, hem vrees aan. Alvorens te openen, zag hij door een ope ning van het gordijn door het venster, zijn verbazing was niet gering, toen hij op eenige stappen van zijn barak, een zeer eenvoudig, maar uiterst net rijtuigje zag staan met twee fraaie paarden bespannen. Twee vrouwen, dte klaarblijkelijk uit het voertuig gestapt waren, stonden voor de deur. De eene was lang, blank, slank, smaakvol naar de mode gekleed. Haar opgeslagen voile ver oorloofde een blozend zeventienjarig gelaat te zien, met bruine van nature krullende lokken. De persoon, die haar vergezelde, was be jaard hare kleeding, hare manieren, alles duidde de gouvernante aan. Zy was het, die aan Maclou's deur geklopt had. Gerustgesteld verliet de voddenraper het venster, draaide den sleutel in het slot en opende de deur. Nu trad de oudste der beide vrouwen ter zijde, en het meisje ging de woning van Ma clou binnen, die eerbiedig boog, wachtend tot zijne bezoeksters hem de reden van dat vroeg tijdig bezoek zouden meedeelen. Het jonge meisje lichtte de lange mouw van haar kleedje op, en den voddenraper op den armband wijzende, die haar pols omvatte, vroeg zij hem: Gij zijt immers de persoon, die dezen arm band gevonden hebt Maclou Taupin wierp een blik op het voor werp en antwoordde bedaard SN>ek ging instellen kwam men tot de onstel- ïende oniaeKKmg aat een tweejarig zoontje van aen lanaoouwer dat op net ert aan net spelen was in de achter de woning gelegen wa terput was geraakt, Onmiddellijk werd met ,n iaaaer afgedaald en men mocnt er in slagen aen Kleine hoewel bewusteloos spoedig op net droge te brengen. Een onmiddellijk geroepen geneesheer slaagde er in door toepassing der Kunstmatige ademhaling de levensgeesten we der op te wekken. Aan den trouwen viervoeter was het dus te danken, dat hier een jeugdig menschenleven gespaard bleef. Een 16-jarige jongen in het bad door gasver- stikking om het leven gekomen Te Wageningen zou Zaterdagmiddag de 16- jarige P. W. Bakker een bad nemen. Toen hij na een half uur nog niet terug was en in de badkamer niets gehoord werd, ging zijn moe der eens kijken en vond haar zoon bewusteloos m de gevulde badkuip liggen. De onmiddellijk terhulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het bleek dat de knaap, eenige zoon zijner ouders, door gasverstikking om het leven was gekomen. In den geijser was 'n lek, hetwelk heden zou gemaakt worden. SCHANDELIJKE TRUC OM HET NEDER- LANDERSCHAP TE VERKRIJGEN. Zij wisten een knappe vrouw voor hem. Een 60-jarige kok uit Leiden bevond zich kort geleden te Rotterdam en maakte daar in een café kennis met eenige keurig gekleede heeren. De kennismaking leidde re toe, dat zij tijdens het gesprek aan dezen dienaar van Lu- cullus, die nog vrijgezel was, mededeelden, dat zij een knappe vrouw voor hem wisten, een 26-jarige Frangaise, die bovendien over een aardig vermogen beschikte. Vooral dit laatste was de kok niet onwelkom en nadat hem d,e foto der jonge dame was getoond, had hij al in beginsel geen bezwaar een huwelijk met haar aan te gaan. Het was echter, zoo verzeker den de heeren, de wensch der dame dat het huwelijk in de woonplaats van haar toekom- stigen echtgenoot zou worden voltrokken. Ook hiertegen bestond geen bezwaar. Toen het nu eenmaal zoo ver gekomen was en de persoonlijke kennismaking met het meis je meeviel, werd tot het huwelijk besloten. Een mooi huisje werd te Leiden gehuurd en geïn stalleerd. De keuze der meubeltjes liet het meis je aan den kok over, die daarvoor een Leidsche firma in den arm nam. Bij het voltrekken van het huwelijk zou het meisje haar vermogen aan den kok ter hand stellen. Eenige dagen geleden is het huwelijk te Lei den voltrokken, doch.... niet altijd is de lief de bestendig van duur. Dit bleek ook hier. Nog denzelfden dag dat het paartje in den echt was verbonden, verdween de vrouwelijke wederhelft en met haar het trouwboekje en het vermogen dat zij zou meebrengen. De mistroostige kok wendde zich toen tot de politie en daar bleek dat hij het slachtoffer geworden was van twee heeren die souteneurs waren, en van een Fransche vrouw van licht allooi, die gevaar liep door de politie over de grens te worden gezet. Om dit te voorkomen had men er toen dit op bedacht, dat zij met een Nederlander zou trouwen, wiens natio naliteit zij dan zou volgen. Aangezien ze nu Nederlander is, kan ze niet meer door de poli tie over de grenzen worden gezet. Wij vernamen dat ook in Den Haag zich reeds enkele gevallen van dezen aard hebben afgespeeld. De politie te Leiden heeft nu maatregelen genomen om te voorkomen dat in den vervolge ter plaatse gevallen als deze zich kunnen her halen. Kokende melk over het lichaam gekregen Een 2-jarig kind van E. Kooistra te Akker- woude heeft kokende melk over zich heen ge kregen en is aan de gevolgen overleden. Ja, juffrouw. Het jonge meisje zag om zich heen, én nu bemerkende dat zijn bezoekster nog andere vragen tot hem te richten had, schoof hij haar den eenigen armstoel uit zijn kamer toe, gaf een stoel voor de gouvernante, en bleef eer biedig en stilzwijgend staan. Gij heet vader Falot hernam het meisje. Mijne kameraden noemen mij zoo juffrouw. Waarom, hernam zij, hebt gij niet liever zelf aan mijn vader een kleinood van zooveel waarde willen terugbrengen Omdat mijnheer uw vader zou gemeend heb ben mij een belooning schuldig te zijn en de eerlijkheid die niet noodig heeft. Gij zijt hooghartig, mijnheer. Gevoel van eigenwaarde is geen hooghartig heid, mejuffrouw, en het weigeren van een aalmoes is geen trots. Vergeef mij ging het meisje voort, verrast over den aard der antwoorden van den vod denraper, ik heb uw naam gevraagd, zonder u den mijnen te noemen. Mejuffrouw. Ik heet Angelie Nerval. Ohontglipte den voddenraper onwillekeu rig, terwijl hij met moeite zijn ontroering bij het hooren noemen van dien naam, verborg. Kent gij dien naam Zeer goed; uw vader is immers eigenaar van groote ijzergieterijen Inderdaad en hij is zoo rijk, dat ik hem nooit vraag hoeveel millioenen hij bezit, daar ik er zeker van ben, dat hij 't zelf niet weet. Komaan vervolge juffrouw Nerval met een

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5