i Buttenl. Overzicht Binnenland. Buitenland. Stadsnieuws. Kerknieuws. Preotneienteuws. Wederom een ernstige brand te Middelburg. (9) MUNHARDT's. Zenuw-Tabletten. 75ct Laxeer-Tabletten... 60<h Hoofdpijn-Tabletten 60c*- digen, waarbij aan Indonezië onvoorwaarde lijk het recht op nationale onafhankelijkheid wordt toegekend. De heer Albarda wenschte streng onderscheid te zien gemaakt tusschen de erkenning van een reclii en dc verwezen lijking van dat recht. Van dit laatste ontbre ken ook volgens hem vooralsnog de objectieve voorwaarden. De socialistische leider maakt dus de inlanders, of liever de nationalisten want slechts een zeer klein gedeelte van de inlanders voelt iets voor onafhankelijkheid blij met een doode musch, daarbij tegelijk er voor zorg dragend, dat hij hun met een reso lutie, waarvan zij de beteekenis toch niet be grijpen, in het gevlei komt. Hij verheerlijkte overigens het Indische nationalisme, waarbij hij er maar zachtjes over heen gleed, dat de Britsche labourpartij met de Britsch-Indische nationalisten deerlijk in de maag zit. Een nieuwe Kabinetscrisis in Frankrijk: Tar- dieu of Poincaré Kabinetsformateur De vlootconferentie dreigt vast te loopen op de Fransche eischen. Gisting in Britsch-Indië. Het eerste Kabinet Tardieu heeft het niet lang gemaakt. Bij de begrootingsdiscussies bleef op een door hem afgewezen amendement minister Chéron met 286 tegen 281 stemmen in de minderheid en de val van den minister van financiën, die de vertrouwenskwestie had gesteld, bracht, zooals het in Frankrijk altijd gaat, den val van het geheele Kabinet mee. Slechts twee namen worden als die van de vermoedelijke Kabinetsformateurs genoemd Tardieu opnieuw enPoincaré. De heer Poincaré is van zijn ernstige ongesteldheid, door twee operaties gevolgd, genezen, maar zijn naaste vrienden zijn toch van meening, dat hij vóór hij de lasten van het minister presidentschap zonder gevaar voor zijn ge zondheid weer op zich kan nemen, nog heel wat zal moeten aansterken. Eer gelooft men dan ook, dat hij zich aanvankelijk liever alleen tot de portefeuille van financiën zal bepalen. Voor Tardieu ware de ruil Chéron-Poincaré een onschatbare versterking van zijn Kabinet, mits hij sterk genoeg is, om zijn minister van financiën de baas te blijven. De Kabinetscrisis in Frankrijk heeft ook de werkzaamheden van de vlootconferentie te Londen voor eenige dagen stop gezet. Wat niet zoo heel jammer is, want men was in een im passe geraakt, waaruit men op het oogenblik geen weg meer wist. Algemeen heerschte er een uiterst pessimistische stemming naar aan leiding van de veel te hooge Fransche eischen. En er werd reeds ernstig over gesproken de conferentie van vijf Vereenigde Staten, En geland, Japan, Frankrijk, Italië tot een conferentie van drie, de drie eerstgenoemde landen namelijk, te reduceeren. Ook dan zul len de moeilijkheden nog zwaar genoeg zijn. xiüöcii-inaie begint meer en meer een politiek van verzet, zich uitend in ongehoor zaamheid aan het gezag, weigering van be lasting betalen enz., zich baan te breken. Niet zonder bezorgdheid ziet men in Engeland den toestand zich ontwikkelen. Azië gaat zich ge leidelijk van Europa los maken. Moge het zoo geschieden, dat de menschheid er wél bij vaart, al vreezen we sterk, dat de politieke ontwik keling aan de zucht naar onafhankelijkheid niet evenredig is. Roomsch-Katholiek Sanatorium „Heliomare" voor chirurgische tuberculose en ziekten dei- beenderen. Naar wij vernemen zullen de lang gekoe sterde plannen der Vereeniging Roomsch-Ka- tholieke Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen binnen afzienbaren tijd ver wezenlijkt worden. Bovengenoemde Vereeniging, bekend door het door haar beheerde Sanatorium voor long- tuberculose „Dekkerswald" heeft thans ook den bouw aanbesteed van een Sanatorium voor chirurgische tuber'coluse met welker bouw reeds een aanvang gemaakt is. Het Sanatorium zal ingericht worden voor ongeveer 120 bedden grootendeels bestemd voor kinderen. He wordt gebouwd op een voor dit doel schitterend ge legen duinterrein te Wijk aan Zee en zal wat bouw en inrichting betreft aan de hoogste eischen voldoen. Men hoopt in 1931 gereed te kunnen zijn. Het Secretariaat der Vereeniging is ge vestigd Oosterpark 63 Amsterdam. ^Korte Berichten. In Zuid-Afrika is pest uitgebroken. Reeds worden 60 gevallen met doodelijken afloop ge meld. In heel Spanje heerscht een buitengewone koude. Bijna overal ligt de temperatuur al dagen belangrijk onder het vriespunt. Ina*zoDden MededeeüDQ Bij Apoth. en Drogisten. Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 23 Februari, om 7 uur de Vroegmis voor de overleden parochianen, om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie. Na de H.H. Missen de reli- quie van O. L. Vrouw. Om 2,30 uur Lof. Maandag 24 Febr. om 7 uur uitreiking der H. Communie en bij de Eerw zuster de H. Mis voor mej. Barbara de Kouwer om 8 uur gezongen H. Mis voor den weledelgestr. heer H. Catule. Dinsdag 25 Februari, om 7 uur gezongen jaar getijde voor mej. Emelie de Krom-de Cause- maker om 8 uur uitreiking der H. Communie en om 8,30 uur gezongen huwelijksmis voor den heer Desiderius Johannes Bernardus de Cooker en mej. Alice Ludovica Vermandel. Woensdag 26 Februari, om 7 uur gezongen jaargetijde voor mej. Ludovica van de Weyer om 8 uur gezongen H. Mis ter eere van O.L. Vrouw uit dankbaarheid. Donderdag 27 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor mej. Eugenie Bijlevens en over leden familie om 8 uur de H. Mis voor de over leden familie Hoefnagels. Vrijdag 28 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus van Driesche en overleden familie om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer en mevrouw Arthur Tpmmpr. au rïCü.ei Zaterdag 1 Maart, om 7 uur H. Mis voor den heer Joannes Gaelens names de St. Vincen- tiusvereeniging om 8 uur gezongen H: Mis voor mevrouw Maria van Waes-van Acker. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 en om 6 uur Lof. Zondag 2 Maart, eerste Zondag der maand, om 7 uur gezongen Vroegmis voor het geeste lijk en stoffelijk welzijn der parochie, met al- gemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hart om 10 uur de Hoogmis voor de gezusters Oscarine en Stefa- nie Kersbulck. Aanstaanden Zaterdag begint de maand Maart, toegewijd aan de vereering van den H. Jozef, tot wien na iedere gelezen Mis een ge bed gebeden wordt. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Desiderius Johannes Bernardus de Cooker en mej. Alice Ludovica Varmandei al hier, 3e roep; de heer Raymundus Henricus Winne te Zuid- dorpe en mej. Rachel Emma de Caluwé alhier, 2e roep. Het gebed wordt verzocht voor madame Na thalie Eugenie Goossens-Minnaert, die over leden is. De Giorgio, de Italiaansche schermer, die bij de schermwedstrijden te Rome gehouden, winnaar werd, ontva tgt van .Mussolini den Mussolini-degen De toestanden in Rusland herinneren soms uit de cïonkerste jaren van den oorlog. Hier zien we hoe de bevolking queue moet maken voor 'n koffiewinkel. Rectificatie. In het Woensdag jl. gepubliceerde tweede deel van ons raadsverslag is in de laatste ko lom een alinea uitgevallen. Onmiddellijk na de alinea „De voorzitter: Om den heer Verschaf- fel te bevredigen, wil ik gaarne diens voorstel in omvraag brengen", gelieve men te lezen Het voorstel Verschaf fel: Besluit tot verleening van medewerking tot het stichten van een bij zondere school in de Zandstraat, alsdan in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De motie inzake de Ambtenaarssalarisen. Na&r wij venemen ligt het in het voornemen van den heer E. Lockef eer, Kamerlid voor Zee land, in het a.s. Paaschreces te dezer stede een causerie te komen houden. Alsdan zal zeer waarschijnlijk ook de motie inzake de salariee- ring der ambtenaren ter sprake komen, welke de vorige week in de vergadering van onze kies vereeniging is aangenomen. Bij een telefonisch onderhoud, dat wij te de zer zake met den heer Lockefeer begin deze week mochten hebben, noemde onze afgevaar digde de blijkens het courantenverslag ter ver gadering van de kiesvereeniging gegeven voor stelling van zaken onjuist aangezien de be zoldigingskwestie zoowel door Mgr. Nolens als door Dr. Moller is ter sprake gebracht. De feiten bewijzen derhalve, dat de vergade ring goed hadde gedaan het voorstel Goossens te aanvaarden om, alvorens de motie aan te nemen, eerst den heer Lockefeer eens te hoo ien. meruit weer eens ten ciuicie- lijkste hoe gevaarlijk het is over moties met een dergelijke verstrekkende beteekenis, waar van de portée door een groot deel der aanwe zigen niet direct kan worden overzien, staande een vergadering te stemmen. Het moge een leer zijn voor een volgende keer. Prachtig schouwspel. Hedenmorgen passeer de alhier door het derde kanaal een groot viermast-zeilschip, genaamd „Passat" van Duitsche nationaliteit, geladen met Chili-sal- peter, bestemd voor Gent. Het statige schip, en vooral ook het werk der matrozen, die, vlug als katten, in de hooge masten en op de raas klou- terden, trok groote belangstelling. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal a.s Za terdag en Woensdag der volgende week geen audiëntie verleenen. De sociëteit „De Vergenoeging totaal uitgebrand Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is Zee lands hoofdstad opnieuw door een ernstige brand geteisterd. Ditmaal was het de ook bij het reizend publiek zoo goed bekende sociëteit „De Vergenoeging", die een prooi der vlammen werd. Aan het relaas van dezen brand, verschenen in de Midd. Crt., ontleenen we het volgende Tusschen kwart over twaalf en half een werd van verschillende kanten ontdekt en galarrn- eerd, dat er brand in de Vergenoeging was ontstaan. Hoe, dat is nog niet bekend, al werd ons van verschillende kanten verzekerd, dat het afbranden van de verf men was aan het schilderen de oorzaak van het ontstaan van den brand zou zijn. Anderen spraken dat ech ter tegen. Toen wij te 12,40 uur op het terrein van den brand kwamen, was motorspuit I voor de soos opgesteld en juist toen werd de eerste straal van dien kant op het vuur gericht. Op de bo- vnvrdieping woedde het vur reeds breed-uit, er. ook uit het dak sloegen de vlammen al. Te' 12,43 zagen we twee forsche stralen te 12,46 drie en te 12,47 vier stralen op het vuur gericht Een minuut later stortte de groote Turmac- lichtreclame met geraas in gelukkig naar den binnenkant. Spuit II stond toen al te draaien bij den Stad huishoëk—Noordstraat. Twéé man hebben deze spuit van den Dam moeten halen, zoo hoorden we! De Chevroletspuit in huur van fa. Bikkers, bleek aan de Heerengracht te zijn opgesteld, op 2,40 pas afstand van dn brand zij bracht een forsche en krachtige straal in het vuur we mogen gerust aanemen, dat deze spuit ons voor een tweede ramp van groote omvang ge spaard heeft, te meer, wanneer men weet, dat te 1,20 uur spuit II met een kapotte koppeling uit den strijd naar de achterhoede in het hos pitaal moest worden gedirigeerd zij gaf het op! Van den voorkant spoot men zoo goed het jging massa's water in en op het brandend ge bouw; een ladderwagen om van nabij het vuur op de bovenverdiepingen te bestrijden, zagen we niet, al kwam zoodanig instrument om 1 uur wel ten tooneele. Omstreeks dien tijd werd een slang de Eelec- tro binnengevoerd, wijl die achterin ook al brandde dat is toen echter gebluscht. Onge veer kwart na eenen was aan den voorkant weinig vuur meer te zien wel veel rook, dik en geel. Van anderen kant viel men het vuur even eens aan. Op de Vlasmarkt waren te 1,15 uur een drie tal siangen door den zich daar bevindenden 2den ingang van De Vergenoeging gelegd en op den beganen grond, 1 hoog en 2 hoog werd ook daar flink gespoten; zoowel ter blussching van den eigenlijken brand als om de belen ding te beschermen. Te 1,35 uur werd op eerbiedigen afstand van den voorgevel het ladderwagentje even in stel ling gebracht, maar al spoedig kwam dat weer op non-actief, Een flinke ladderwagen had daar al een uur eerder moeten staan! Te, 1,40 uur zagen we boven op het dak van Sluis „De roode toren" een paar mannen met doeken voor het gelaat (tegen den rook) die vandaar flink water gaven, in den brand, op den brandenden en lekkenden voorgevel en ter bescherming van Sluis. Te 2,55 werd een tweede poging ondernomen en gelukte het met vereende krachten onder groot geraas de geheele voorgevel om te trek ken en te doen instorten. Te circa 3 uur was men den brand zoo goed als geheel meester. Er was groote belangstelling op het terrein van den brand; de Commissaris der Koningin was, behalve vele stedelijke en brandweerauto riteiten, aanwezig. De Vergenoeging de genoeglijke en be minde sociëteit van Middelburg, is een roo- kende zwartgeblakende puinhoop. Architectonisch verliezen we er echtermin- der aan, dan aan Verseput maar toch waren we aan onze Vergenoeging zéér gehecht. Het is jammer. Evenals den 7den December ook nu voor den ijver der brandweermannen niets dan lof; de organisatie was nog nietwat ze in de toe- kamst, naar we hopen, zijn moet en worden zal. Naar wij vernemen is de Sociëteit de Verge noeging bij de Haarl. Brandwaarborgverzeke ring Maatschappij te Dordrecht verzekerd voor e enbedrag van 75.000, de inboedel inbegre pen. Prov. Staten van Zeeland. In de Dinsdagavond jl. gehouden buitenge wone zitting van Prov. Staten waren de heeren Boender en Staveman afwezig. Over een voorstel van den heer van Dixhoorn om de mededeeling van Ged. Staten inzake herziening der tarieven van den Prov. Stoom - bootdienst op de Wester-Schelde naar de afdee lingen over te brengen, staakten de stemmen. In de volgende vergadering moet hierover op nieuw worden gestemd. De mededeeling van Ged. Staten naar aan leiding van de motie-Wallien, betreffende het directorium yoox de Provinciale Stoomboot- diensten werd naar de afdeelingen verzonden^

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2