No. 3580 Woensdag 19 Februari 1930 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 44ste Jaargang fierste Blad. Kameroverzicht. Het Gebeim van den Voddenraper. 8mlenlani. tandb en Veeteelt VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTBEKEWIHB Ho. 5H19. FEU I L L E T O N. Dit nummer bestaat uit twee BLADEN. DE ZEEUW Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE t-EZERSKR INQ - .au. IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUESLIOITEIT ue Tweede Kamer heeft de begrooung voor Suriname aangenomen nadat minister de Graaf verklaard had. dat hij omtrent de aan gelegenheid van de financieele gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs nog nader met den gouverneur in overleg zou treden. Begonnen werd vervolgens met de begroo ting voor Nederlandsch-Indië. Het eerst was hierbij het woord aan den sociaal-democraat die het koloniale Januari-program van de S. D.A.P. verdedigde, waarin wordt aangestuurd op zoo spoedig mogelijke zelfstandigheid van Indië. Het hoeft wel niet gezegd, hoe volgen de sprekers kwamen verklaren, dat dit pro gram in lijnreechte tegenspraak is met wat de leiders der S. D. A P. de heer Albarda nog slecht kort geleden had verklaard, namelijk dat in jaren geen sprake van een zelfstandig- Indië kan zijn en dat een Indië-los-van-Neder land zoowel voor Indië als voor Nederland een ramp zou beteekenen. Trouwens, de S.D.A.P. voelt zelf voor een losmaking van Indië van het moederland niets het beseft de gevaren volkomen, maar het is bevreesd dat het geen vat zal houden op de opkomende nationalisti sche beweging. Komt ooit die beweging tot 'n uit barsting dan is het wel zeker, dat niet de S. D.A.P. de leiding in handen zal hebben, maar dat die oogenblikkeijk aan de extremisten zal overgaan. Dat heeft tot dusver elke revolutie getoond. Na den heer Cremer, hebben nog onze Ka tholieke Indische specialiteit ir. Feber, de lei der der anti-revolutionnairen de heer Colijn en een paar andere leden het woord gevoerd. De eerste drong er op aan, dat men niet al te zachthandig met de onruststokers en de op roerkraaiers te werk zou gaan. De dessabewo- ner wil niets van hen weten als hij naar hun luistert, dan doet hij het meer uit vrees, dan uit overtuiging. Die onruststokers vormen slechts een heed kleine minderheid. Doch zou men ze hun gang laten gaan, dan zouden ze op den duur het heele land vergiftigen. De heer Colijn ontwikkelde een program van bestuursinrichting, waarvan decentralisatie de basis vormde. Sprinkhanenplaag in Transjordanië Naar uit Maan in Transjordanië woordt ge meld, neemt de sinds eenige weken heerschen- Naar het Franseh van RAOUL DE NA VERY. 27) Zeg mij dan uw naam, hervatte de grijs aard. Columba! antwoordde het meisje. Welnu Columba! rust onder de hoede der en gelen ik zal raad" voor u verschaffen. Het kind stak den voddenraper haar uitge teerd handje toe, belde en ging binnen, nog maals zeggende: Ik dank u duizendmaal! Zij verdween in de duisternis van den gang, toen zij op haar schreden terugkeerde. Ik heb u gezegd dat ïk Columba heette maar gij? z Ik? De kameraden noemen noemen mij va der Falot. Ik zal het onthouden tot weerziens! De deur ging dicht. De grijsaard bleef een poosje roerloos staan, met een beklemd hart en brandend voorhoofd. Een geweldige ontroering had hem overmeesterd. Was dat alleen wegens de ellende van het kind? Hij kon zich geen verklaring geven van zijn gemoedsbeweging bij de geidachte aan het lij den van dat arme meisje^ evenmin van zijn Russische arbeiders, die niets meer van hun godsdienst weten willen, brengen alle heiligenbeelden, in Rusland meest schilderijen, samen om die demonstratief te verbranden. Bij de afgebeelde gelegenheid werden er een 5000 verbrand. de sprinkhanenplaag voortdurend in omvang toe. In de laatste tien dagen is, alléén in het gemelde district, reeds een 60 ton groote mas sa sprinkhanen verzameld en vernietigd. Men vreest dat het geheele te veldstaande gewas verloren is. De Razzia's te Chicago. De politie te Chicago heeft bij een nieuwe razzia op nieuw ruim 1000 personen gearres teerd, zoodat thans in totaal de vorige week 4100 personen aangehouden zijn. Door dit krachtig optreden der politie is het aantal roofovervallen aanmerkelijk vermin derd. Terwijl dit tevoren gemiddeld 69 per dag bedroeg, is het de laatste dagen tot 17 per dag verminderd. Hevige kouden in de Ver. St. en in Palestina. De temperatuur is na een hevigen sneeuw val zóó gedaald, dat laagste punt van dezen blijdschap dat hij haar ter hulp gekomen was. Hij was er zoo aa gewoon zijn evennaaste be hulpzaam te wezen, dat hij zelf niet verbaasd behoefde te zijn over zijn goede daad. Hij over woog alles, en twee dikke tranen waarvan hij de bron niet kon begrijpen, biggelden langs zijn gerimpelde wangen hij vouwde de han den, terwijl hij lispelde: Heer wat zijt gij goed! Hoe dank ik U uit den grond mijns harten! Hij wilde de rue Rodier afgaan, toen hij in zijn zak de drukking voelde van een zwaar- hard voorwerp. Drommels, mompelde hij, ik zou haast den armband vergeten. In plaats van de rue Rodier af te gaan, keer de hij terug, ging de rue Bochard de Sarron in, en trad het commissariaat van politie bin nen, waar een beambte zat te sluimeren. Bijna op hetzelfde oogenblik brachten twee agenten een jongen schavuit binnen, die zij betrapt hadden, op het onwettig onderzoek der zakken van beschonkene. Mijnheer, sprak de voddenraper, terwijl hij den armband uit zijn zak haalde, hier is een kostbaarheid, welke ik in de rue des Matrys heb gevonden, op den hoek van de rue de la Tour d'Auvergne. Weet gij wel dat zij veel waarde heeft? vroeg de beambte. Dat wil ik wel gelooven, mijnheer; maar in alle gevallen doe ik slecht mijn plicht door ze u te overhandigen. Het is waarschijnlijk dat de dame, die dat kleinood verloren heeft, het zal komen opei- winter werd bereikt. Wegens de gladheid moet het autoverkeer belangrijk beperkt woorden en is het rijden levensgevaarlijk geworden. Talrijke personen zijn doodgevroren en de aandrang van dakloozen bij de asylen is zeer groot. Ook elders in de Vereenigde Staten heerscht groote koude en er worden dan ook talr,ke sterfgevallen gemeld. Naar uit Jeruzalem geseind wordt, heerscht er op het oogenblik in Palestina een felle kou de. Het autoverkeer tusschen Bayroeth en Da mascus moest wegens den zwaren sneeuwval wordn gestaakt. In verscheidene deelen van 't land ligt de sneeuw meer dan een halven me ter hoog. Korte Berichten. Het N.T.A. meldt uit Rio de Janeiro: De on lusten in Brazilië in verband met de verkiezin gen duren steeds voort In den verkiezingsstrijd schen en u een belooning geven. Ik zal dien niet aannemen, mijnheer! laat haar het geld aan de armen geven. Kom! vader Falot, riep de jonge deugniet, dat is een dwaze hoogmoedigheid. De voddenraper ging heen, maar toen de deurachter hem gesloten was, vroeg de beamb te aan den kleinen gauwdief Gij schijnt den braven man te kennen? Hem? dat zou ik denken! Hij is de bloem der voddenrapers van Parijs. Men houdt veel van hem in de rue de Puebla, dat verzeker ik u. En ik, die lach met de wet en met de com missarissen, ik heb ontzag voor vader Falot. Terwijl de jeugdige zakkenroller de geschie denis vertelde van den zkdoek en de beurs van den dronkaard, keerde de voddenraper lang zaam naar zijn armoedig verblijf terug. Zij heet Columba! prevelde hij een schoone naam en die wonder goed bij haar past: zij schijnt rein, onschuldig en goed als de vogel die, ongetwijfeld boven hare wieg zweefde. X. Angelie. Wij hebben gezegd dat de ontvluchte galei boef, huurder van een houten brak onder den naam van Maclou Taupin, en in den vodden handel bekend onder den bijnaam van vader Falot, in de rue Puebla woonde. Ieder kende zijn adres maar hetzij uit wantrouwen, hetzij uit trots, de voddenraper ontving er niemand. Dank zij de edelmoedige voorschotten van de eerw. heer Bernard, was het hem mogelijk ge weest de opbrengst van zijn nachtelijken oogst mo het presidentschap zijn tot nü toe 18 per sonen gedood en niet minder dan 50 gewond. In den Mexicannschen staat Sonora brak een epidemie van hersenvliesontsteking uit. In enkele dagen zijn reeds 94 personen bezwken. Wat elke maand te doen geeft. (In moes- en bloemtuin, keuken en kelder.) (2e helft Februari) Nadruk verboden. De bemesting der tuinen bestaat nog meestal in natuurlijken mest; door onbekendheid wor den kunstmeststoffen nog weinig gebruik, uit gezonderd dan Chilisalpeter als voorbemesting om den boel wat aan te drijven Veelal gebruikt voor zich te houden, en zijn waren te verkoo- pen naar gelang de soort; 't ijzer aan smeden, de beenderen aan knoopendraaiers, de vod den aan papierfabrikanten. De verdiensten groeiden te spoediger aan, daar Maclou ten eerste om zijn kameraden te verplichten en ten tweede om uitbreiding te geven aan zijne zaken, na verloop #van eenige maanden opkooper werd van den opbrengst van eenige voddenrapers uit zijn buurt. Zijn eerste zorg was den eerw. heer Bernard het geld terug te geven, dat deze hem voorge schoten had, daar het vermogen van den jon gen priester het erfdeel der armen was. Ma clou achtte zich niet gerechtigd er een deel van aan te nemen, daar hij voortaan ruim den kost kon verdienen. Langzamerhand onderging zijn kleeding ver andering. Hij bleef wel grove kleederen dragen, maar zij moesten kraakzindelijk wezen, en als hij aan iedereen den toegang tot 2ijn woning ontzegde, dan was dit omdat zij van lieverlede, van aanzien veranderde. Op den ongeschaafden vloer lag een dikke stroomat gespreid. De wanden waren beplakt met goedkoop behangsel papier, zijn ijzeren le dikant, welks beddegoed hagelwit was, prijkte met een gestikte sprei, en hij kon op een han gertje eenig beschadigde boekwerken plaatsen die hij bij het gewicht gekocht had, terwijl op zijn tafel pennen, papier en zijn koopmans boeken lagen. Dikke gordijnen beschermden zijn voorvertrek voor de onbescheiden blikken der voorbijgangers. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1