Hoeslen, Anga Buitenland. Stadsnieuws. Ingezonden Mededeeling (10) Bronchitis en Kinkhoest oroncnm Geiueeuleraad vau Sas van Geut DE PAPEGAAIENZIEKTE. Maatregelen in België. De Antwerpsche correspondent van „De Maasbode" meldt: Het bericht, dat de papegaaienziekte zich te Amsterdam heeft voorgedaan, heeft de be trokken Antwerpsche autoriteiten genoopt, maatregelen te nemen. Tot nu toe zijn nog geen gevallen geconstateerd, maar vast staat, dat gedurende de laatste weken eenige hon derden papegaaien uit Zuid-Amerika te Ant werpen werden in gevoerd. De geneeskundige dienst heeft beraadslaagd en als gevolg daarvan werd door het gemeen tebestuur van Antwerpen tot alle reeder ij en het verzoek gericht, te willen medewerken aan de preventieve maatregelen. De burgemeester van Antwerpen heeft ter- zelf dertij d een besluit geteekend, verbiedende den invoer en den handel in Zuid-Amerikaan- sche papagaaien. De politie heeft opdracht, bij alle vogelhan delaren een onderzoek in te stellen naar de namen van degenen, die gedurende da laatste weken Zuid-Amerikaansche papegaaien heb ben verkocht of gekocht. Voorts is aan het gezondheidsstation op de Schelde te Doel last gegeven, zeer streng op te treden tegen de gevaarlijke praat-vogels. Het particulier bezit in Rusland. Volgens een bericht uit Moskou heeft Stalin fn een rede in de communistische universiteit verklaard, dat het laatste uur van het parti culier kapitaal in de sovjet-Unie geslagen is. De particuliere handelaars zullen volledig verdwijnen en geen rol meer spelen in het eco nomische leven der sovjet-Unie. Stalin's rede wordt alas een nieuwe oorlogs verklaring aan de particuliere ondernemingen in sovjet-Rusland beschouwd, die hun zaken nog niet gesloten hebben. SirOOP per flesch Igld. Bonbons per doos öOct. Bij Apotb. <d Drogisten Wekelijksch Kerkbericht. Woensdag 19 Februari, om 7 uur de H. Mis ter eere van O. L. Vrouw van Bijstand om 0 uur gezongen H. Mis voor mej. Eugenie Bij levens en overleden familie. Donderdag 20 Februari, om 7 uur gezongen jaargetijde voor madame Joanna van den HaegerPaepe om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus Dierckens en over leden familie. Vrijdag 21 Februari, algemeene H. Commu nie der schoolkinderen; om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer A. Hamerlinck, echtgenoote en kinderen om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus van Driesche en overle den familie. Zaterdag 22 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Joseph August Jacobs om 8 uur gezongen jaargetijde voor mej. Melanie Bijlevens. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 en om 6 uur Lof. Zondag 23 Februari, om 7 uur de Vroegmis voor de overleden parochianen om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stoffelijk wel zijn der parochie. Zijn voornemens een christelijk huwelijk aan te gaan: de heer Desiderius Johannes Bernardus de Cooker en mej. Alice Ludovica Varmandei al hier, 2e roep de heer Raymundus Henricus Winne te Zuid- dorpe en mej. Rachel Emma de Caluwé alhier, le roep. Jaarvergadering Coöperatie. De R.-K. Coöp. Verbruiksvereeniging „De Volharding" U. A. houdt haar jaarvergadering op Zondag 9 Maart a.s. om 3 uur in het Patronaatsge bouw te Sas van Gent. Aan de beterhand. De machinist die bij het spoorwegongeluk te Terdonck een been ver loor, is, naar gemeld wordt, aan de beterhand. Wit-Gele Kruis. Vrijdagavond a.s. ten 7 uur houdt het Wit-Gele Kruis alhier een alge meene vergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen, periodieke bestuursverkiezingen enz. vermeldt de agenda een lezing van majoor Huijs, (die van 19031904 kapelaan was te dezer stede). Deze vergadering moge in ieders aandacht worden aanbevolen. Gevaarlijk punt. Vrijdagnamiddag ten onge veer half 6 is een auto, rijdende in de richting Selzaete, nabij de Tramstraat nauwelijks aan een ernstig ongeluk ontsnapt. Juist op het mo ment dat de wagen de tramrails ter plaatse zou passeeren, kwam de tram, die ten 5,40 uit Sas naar Walsoorden vertrekt, uit de Tram straat te voorschijn met het gevolg dat de auto aan de achterzijde nog juist even door de lo comotief werd geraakt, echter zonder dat noe menswaardige beschadiging werd veroorzaakt. De automobilisten mogen van geluk spreken, dat zij er zoo goed zijn van afgekomen. Een tijdsverschil van een enkele seconde had hier een groote ramp kunnen teweegbrengen. Het ware te wenschen, dat op dit uiterst ge vaarlijke punt afdoende maatregelen werden getroffen ter beveiliging van het verkeer. R.-K. Kiesvereeniging. Donderdagavond j.l. hield onze R.-K. Kiesvereeniging in de groote patronaatszaal een algemeene vergadering, die vrij goed was bezocht. De voorzitter, de heer P. van de Ven, mocht in zijn openingswoord dan ook met voldoening constateeren, dat de belangstelling in het po litieke leven te Sas van Gent groeiende is. Spr. deelde vervolgens mede, dat de vergadering was belegd teneinde de leden in de gelegen heid te stellen eventueel voorstellen voor de agenda der in Maart a.s. te houden vergade ring van de R.-K. Statenkieskringorganisatie „Hulst" in te dienen. Nadat de notulen der vorige vergadering on gewijzigd waren goedgekeurd, werden zes nieuwe leden aan de ledenlijst toegevoegd. De heer Ververs gaf zijn bevreemding en ontstemming erover te kennen, dat de R.-K. Kamerfractie bij de behandeling der begroo ting 1930 het programmapunt der R.-K. Staats partij, handelend over de salarieering der Rijksambtenaren zonder meer had genegeerd. Spr. gaat de lijdensgeschiedenis van de sala rieering der ambtenaren uitvoerig na en dient ten slotte de volgende motie in: „De R.-K. Kiesvereeniging te Sas van Gent op 13 Februari 1930 in 't patronaats gebouw in vergadering bijeen gehoord de bespreking inzake de hou ding der R.-K. Kamerfractie; spreekt haar leedwezen uit over de hou ding der R.-K. Kamerleden bij de behan deling der Rijksbegrooting 1930, en draagt het Partijbestuur op, onverwijld maatre gelen te nemen, opdat het vertrouwen in genoemde fractie niet verder zal worden geschokt". Het indienen dezer motie lokte uitvoerige discussies uit. Pastoor Doens wilde gaarne het goed recht der ambtenaren erkennen doch meende zich te moeten afvragen, of een programmapunt maar direct voor uitvoering vatbaar is. Men dient er rekening mede te houden dat de re geering nog slechts aan het begin van hare regeeringsperiode staat. Spr. meende, onder deze omstandigheden, aanneming der motie te moeten ontraden. De heer M. van Goethem wees erop, dat we een parlementair Kabinet hebben en geen rechtsche regeering, die steunt op meerder heidspartijen. Men mag derhalve van deze re geering niet verwachten, dat zij alle desiderata van het Katholiek program zal kunnen inwilli gen. De heer Gaston Goossens vond, dat de motie zich hard uitsprak. Hij achtte het gewenscht, alvorens de motie in stemming te brengen, ons katholiek kamerlid voor Zeeland, den heer Lockefeer, te raadplegen. Deze zou wellicht van de houding der R.-K. Kamerleden ten dezen een verklaring kunnen geven. De heer C. Aarsen ontraadde aanneming van het voorstel Goossens. Hij betwijfelde het, dat de heer Lockefeer een dergelijke verklaring zou geven. De heer Leushuis achtte de motie niet te scherp. Het gaat om een kwestie, die reeds jaren lang de aandacht vraagt. Men heeft tot de ambtenaren gezegd: Heb geduld: zoodra wij weer een veer van den mond kunnen blazen, zullen wij de ambtenaren tevreden stellen. Geen enkel Kamerlid heeft thans over de zaak gerept. Als Dr. Moller, die de kwestie zou aansnijden, ziek was, had een ander Ka merlid zijn taak moeten overnemen. De kwestie is urgent. Men heeft den ambtenaren onrecht aangedaan. Dat onrecht dient hersteld te worden. De heer W. van Goethem zou aan de motie meer het karakter willen geven van een ver zoek. De voorzitter zeide, het program van de R.K. Staatspartij een tactische fout te achten. Er staat teveel in, meende hij. Men heeft zich daarmee in de vingers gesneden. Een volgende maal zal het wel niet zoo uitgebreid zijn. Spr. ging dan de geschiedenis van het salarisvraag- stuk na. Hij meende, dat bij de huidige politie ke constellatie de kans om de resteerende on billijkheden weg te nemen niet bijster groot was. Vooral van Christelijk-Historische zijde achtte hij steun niet waarschijnlijk. De heer Schuurs waarschuwt in het alge meen tegen moties, welke onvoorbereid in een vergadering worden geworpen. Zij, die ze in dienen, zijn de desbetreffende kwestie allicht meester doch de overige aanwezigen loopen kans te stemmen over iets,, waarvan zij de portée niet ten volle begrijpen. Kap. Adriaansens meent, dat de zaak vol doende is toegelicht om in stemming gebracht te worden. De voorstellen W. van Goethem en G. Goos sens werden daarna verworpen. Met nagenoeg algemeene stemmen werd de motie vervolgens door de vergadering aan vaard. Vervolgens werd de agenda van den Staten- kieskring aan de orde gesteld.. Waar geen der aanwezigen punten voor deze agenda naar voren bleek te brengen deelde de voorzitter mede, dat het bestuur ter vergadering van den Statenkieskring het voorstel wilde indienen, dat aan het bestuur van den Statenkieskring zou worden opgedragen, telkenmale vóór de candidaatstelling van leden voor de Prov. Staten door de kiesverëenigingen aan alle ln liet rayon van den Statenkieskring gevestigde j kiesvereenigingen dringend te verzoeken, bij - het stellen van candidaten rekening te willen houden met een veelzijdige vertegenwoordi ging in den geest als door het bestuur van de R.-K. Staatspartij wordt gewenscht. In aansluiting daaraan wilde het bestuur der Kiesvereeniging voorstellen het Kiesregle ment te wijzigen voornamelijk door wijziging te brengen in het verkiezingssysteem door in voering van het z.g. puntenstelsel. Spr. gaf dan een toelichting op bedoeld puntenstelsel. Kapelaan Adriaansens merkte op, dat de onderstreeping van de namen der zittende leden ten vervolge achterwege diende te wor den gelaten. De vergadering keurde daarna de desbetref fende bestuursvoorstellen met algemeene stem men goed. De heer Ververs vroeg nog of het niet doen lijk was, ten vervolge de agenda der algemee ne vergaderingen bekend te maken bv. in De Zeeuwsche Koerier. De voorzitter zegde zulks toe. Uit de vergadering werd nog de wenschelijk- heid betoogd, ook bij de Kamerverkiezingen het onderstreepen van de namen der zitten de leden achterwege te laten. Voorts werd opgemerkt, dat bij de jongste Kamerverkiezing te Sas van Gent voor de vrije zetels geen candidaten mochten worden ge steld terwijl zulks elders wel gebeurd was. De voorzitter verklaarde, dat het stellen van candidaten voor vrije zetels een fout was ge weest. Hij had zich hiervan tevoren bij den secretaris van het Partijbestuur vergewist. Wat betreft het onderstreepen der namen, dat zal in de toekomst wel vervallen, zoo meende hij. De heer Goossens verzocht nog den heer Lockefeer binnen niet te lang tijdsverloop uit te noodigen om te Sas van Gent eens een spreekbeurt te komen vervullen. De voorzitter beloofde dat zulks aan den heer Lockefeer zal worden gevraagd. De heer G. v. d. Berg bracht de wenschelijk- heid naar voren om ten vervolge alleen kie zers en kiezeressen voor de groslijst te doen meestemmen. De voorzitter beloofde deze kwestie in een volgende vergadering aan de orde te zullen stellen. De heer C. Aarsen achtte het wenschelijk, dat de afgevaardigden ter vergadering van den Rijkskieskring bij 't uitbrengen van hun stem rekening houden met de wenschen der kies vereeniging De voorzitter antwoordde, dat de afgevaar digden een vrij mandaat hebben. Met een dankwoord van den voorzitter werd daarna de bijeenkomst gesloten. Vergadering van den Raad op Donderdag 13 Februari 1930, des namiddags 5 uur. Voorzitter Burgemeester L. W. G. Hoef nagels. Mede aanwezig de wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, C. C. A. de Mul, A. Stouthamer en V. Verschaffel alsmede de secretaris. Voorts was bij den aanvang der vergadering als genoodigde tegenwoordig de heer H. de Wilde, tuinbouwkudige uit Antwerpen. Afwezig het lid P. J. P. IJsebaert. Nadat de voorzitter de zitting heeft geopend, leest de secretaris de notulen der vorige ver gadering, gehouden 30 Januari 1930. Wethou der Neeteson wenscht een opmerking te maken over de gedrukte notulen, nl. over dat gedeelte waar sprake is van het huis, waar Bram Ran- schaert op het oogenblik in woont. Daar staat, dat de voorzitter het voorstel doet, dat de be treffende woning uiterlijk 1 Maart zal moeten ontruimd zijn. Op zichzelf is dat niet onjuist zegt spr., doch juister zou het zijn indien ge notuleerd ware, dat de voorzitter het desbe treffende voorstel van den heer Stouthamer heeft overgenomen, die dat voorstel had ge daan. Voorts verklaard spr., zijn stem tegen het evenbedoeld voorstel gemotiveerd te hebben met de opmerking, dat hij den man het mes niet zoo op de keel wilde zetten. Spr., zal er prijs op stellen als een en ander in de notulen van deze vergadering wordt ver meld. Waar niemand hiertegen bezwaar maakt, wordt aldus besloten. De voorzitter Ik breng ter kennis van den Raad, dat van den heer IJsebaert bericht is binnengekomen, dat hij verhinderd is deze ver gadering bij te wonen. Spr wendt zich alsdan tot den heer de Wilde die op den opengebleven zetel van den heer IJsebaert heeft plaatsgenomen. Ik heb, zegt spr., vaak op uwe welwillendheid een beroep gedaan en ik had daar immer succes mee. Nu in de vorige vergadering van den Raad Uw grootsch scheppingsplan van een stadspark te éas van Gent is ter sprake gekomen en men U gehuldigd en bewonderd heeft om datgene, wat door u is uitgewerkt, meende ik nog een poging te mogen wagen om U te bewegen, Sas van Gent nogmaals met een bezoek te vereeren De uitvoering van Uw origineel plan gaat, vol gens het gevoelen van den Raad, momenteel de financieele draagkracht onzer gemeente nog te boven, zegt spr. Hij betoogt dan. dat men zooveel mogelijk aan dat ontwerp zou willen vasthouden en verzoekt den heer de Wilde zoo mogelijk den Raad een dergelijk ontwerp op kleine schaal te willen voorleggen, dat zou kunnen worden uitgevoerd voor een som, waarmede de. Raad zich zou kunnen ver eenigen. Alvorens het woord aan den heer de Wilde te verleenen, stelt spr. punt 1 der agenda aan de orde. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris deelt mede, dat ingekomen zijn a. De processen-verbaal der opneming van kas en boeken bij den gemeente-ontvanger en bij den administrateur van het G.E.B. Deze stukken worden voor kennisgeving aan genomen. b. Een verzoekschrift van de Commissie tot bestrijding der Tuberculose, af deeling van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", alhier, lui dend als volgt Aan het Gemeentebestuur van Sas van Gent. Edelachtbare Heeren, Ondergeteekenden, P. van Hecke, voorzitter, en A. Aarsen, secretaresse van de Commissie tot bestrijding der Tuberculose, afdeeling van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis" alhier, nemen de vrijheid, zich tot Uedachtb. te wen den, onder overlegging van de rekening en verantwoording over 1929 en de begrooting van 1930, UEdachtb. te verzoeken, aan genoemde vereeniging een j aarlij ksche subsidie, groot 700 te willen toekennen ten behoeve der Tu berculosebestrijding in 1930. Ter motiveering van deze aanvrage diene het volgende Dat de vereeniging, welke de Tuberculose bestrijding, ingevolge hare statuten, sinds 1925 heeft ter hand genomen, deze uitoefent door: huisbezoek van haar gediplomeerde huisbe zoekster, het doen van ontsmettingen, verple gen van Tbc-lijders, uitleenen van verplegings- materiaal, verschaffen van versterkend voed sel aan minvermogende patiënten en diens zwakke huisgenooten, door woningverbetering, enz. Dat zij optreedt onder leiding van haar me- dischen adviseur, en onder toezicht van de Provinciale Enquêtrice. Dat zij door hare werkwijze meer en meer gewild wordt, en telkens meer patiënten te verplegen krijgt. Dat de twee ligtenten, waarover zij op het oogenblik beschikt, voortdurend bezet zijn, en zij op advies van den medischen adviseur het vorig jaar reeds een derde ligtent had moeten aanschaffen, doch door de te geringe Gemeen telijke subsidie, heeft ze niet tot den aankoop kunnen vergaan. Dat zij een patiënte, die een gevaar is voor de omgeving, niet kan uitzenden, daar haar de middelen ontbreken. Dat hier ter plaatse een hevige bestrijding noodzakelijk is. Dat de subsidie, welke Rijk en Provincie haar jaarlijks toekent, toont, van hoe groot belang de bestrijding der Tuberculose is. Dat de bestrijding der Tbc in de gemeente een algemeene is. Zij vertrouwen dan ook, dat UEdachtb. in het belang der inwoners der Gemeente hen in het verleenen van subsidie steeds ter wille zal zijn, opdat de vereeniging bij het uitvoeren van haar taak maatregelen kan treffen, die een vrije ontwikkeling van haar arbeid waarborgt. Het welk doende, enz. Het Bestuur der Ver. voornoemd, P. VAN HECKE, Voorzitter. A. AARSEN,. Secretaresse. Sas van Gent Febr. 1930. De voorzitter: Aangezien het B. en W. nog niet mogelijk was, aandacht te wijden aan dit verzoek, wordt voorgesteld, het naar B. en W. te renvoyeeren. De Raad gaat hiermede accoord. c. Verzoekschrift A. Ranschaert om verlen ging van den termijn, gesteld voor ontruiming van het door hem bewoonde perceel aan de Westkade tot 1 April 1930. Nadat de secretaris ook dit verzoekschrift heeft voorgelezen, vraagt de voorzitter, hoe de Raad daarover denkt. De heer Verschaffel zegt, dat als de betrok kene tegen 1 April beslist het huis ontruimd heeft, hij tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar heeft. De heer de Mul merkt op, dat als Ranschaert goed z'n best doet om iets anders te krijgen, men er wel niets op tegen kan hebben, aan zijn verzoek te voldoen. De man kan toch niet in moeilijkheden gebracht worden. De heer VerschaffelIk had wel gedacht dat het zoo zou loopen. De heer Stouthamer heeft ook niets tegen inwilliging van het verzoek. Het is beter dat de zaak in den minne geregeld wordt, dan dat men het elkaar moeilijk maakt. De heer Verschaffel vraagt of nu toch ook beslist geen prolongatie van den ontruimings termijn zal worden verleend. De heer de Leux kan met den heer Verschaf fel ten deele meegaan. Doch, stel U voor, zegt spr., dat de betrokkene in onderhandeling is over het koopen van een ander huis, en dit laatste blijkt op 1 April nog niet ontruimd t® zijn. Wat gebeurt er dan? De heer Verschaffel verklaart, er ook niet vóór te zijn om n^r den letter te werken doch men dient toch een ultimatum te stellen, dat ten uitvoer gelegd wordt tenzij force mageure kan worden aangetoond. Doet men dat niet, dan beteekent zulks een prolongatie op de eeuwigheid. De heer de Leux herhaalt zijn vraag, wat er gebeuren zal als de betrokkene op koopen staat en het mocht eens een week of vier tegen loo pen.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2