han No. 3579 Maandag 17 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN R.-K. Verkennersbeweging. Het Gebeim van den Voddenraper. Uit Je Pers Binnenland. N ruw of stuk VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND POSTRFKEHIMB Ha. 52410 FEUILLETON. DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier ERIER Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE8GMIKT VOOR PUBLICITEIT Aan de mededeelingen, dat het Doorluchtig Episcopaat zijne goedkeuring heeft gehecht aan de stichting van een nationale R.-K. Ver kennersorganisatie en zijne toestemming heeft verleend tot federatieve samenwerking met de Nederl. Padvindersvereeniging, kan de Inter diocesane jeugdcommissie het volgende toe voegen 1. Door het Doorluchtig Episcopaat is be noemd tot algemeen Verkennersgeestelijke de WelEerw. heer G. L. W. A. de Geus, kapalaan van de parochie O. L. Vr. ten Hemelopneming Utrecht, Biltstraat 121. 2. Op uitnoodiging der Interdiocesane jeugd- comissie zijn tot het bestuur der nationale „R.-K. Verkennersorganisatie toegetreden en als zoodanig geïnstalleerd: Dr. L. Berger, Bachmanstraat 47, Den Haag. Mr. A. Fens, Keizersgracht 6, Eindhoven. W. Froger, Ginnekenweg 39, Breda. Mr. E. Lamers, Stationsweg 10, Den Bosch. Drs. A. van der Poel, Prinses Julianastraat 54, Ginneken. Het voorzitterschap van het bestuur wordt tijdelijk waargenomen door den algem. Ver kennersgeestelijke, waar tevens het voorloopig secretariaat gevestigd is: Biltstraat 121, Ut recht. 3. De onderhandelingen met de N. P. V. zijn in een vergevorderd stadium en zullen na on- derteekening van den grondslag voor samen werking door het bestuur worden gepubli ceerd. 4. Vanaf heden berust de leiding van onze Nationale R.-K. Verkennersorganisatie bij het bovengenoemd bestuur en den Algemeenen Verkennersgeestelijke. Reeds bestaande katholieke groepen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk te melden bij het secretariaat der nationale R.-K. Ver kennersorganisatie. Voor het oprichten van nieuwe troepen tre de menn eerst in overleg met het bovenge noemd bestuur. Geen katholieke troepen mogen buiten het nationaal verband worden opgericht. Om in dit nationaal verband te worden opgenomen, zal men moeten beschikken over een leider, die volmacht heeft ontvangen, om als zoodanig op te treden. Omtrent de eischen, die zullen worden ge steld om een volmacht als leider te kunnen verkrijgen, zullen door het bestuur nadere me dedeelingen worden gedaan. 5. Tenslotte wijst de Interdiocesane jeugd commissie in opdracht van het Doorluchtig Episcopaa^ op de groote beteekenis van een goede leidersvorming. Méér dan in welke an dere jeugdvereeniging hangt in de Verkenners beweging het welslagen af van het bezitten van degelijk godsdienstige, moreel hoogstaande en technisch geschoolde leiders af. Daarom zij de eerste zorg het kweeken van i Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 26) Op zekeren avond in de maand November, dat vader Falot vroeger dan gewoonlijk, doch door de koude gedwongen, langs de rue des Martijrs huiswaarts keerde, bemerkte hij een meisje, zoo tenger dat ht nog een kind scheen. Zij had een donker katoen kleedje aan, een zwarte doek op den rug vastgebonden, over het hoofd, een witten zakdoek onder de kin vastge knoopt zij sleepte zich met moeite voort en hield zich aan de muren vast om niet te val len. Van tijd tot tijd bleef zij staan en drukte haar beide handen krampachtig tegen haar borst, sloeg dan de oogen op naar den grau- .wen hemel, om er eep ster, een glinstering van hoop te zoeken en wankelde dan weer voort. Eindelijk ontzonken haar de krachten ge heel en al, zij leunde tegen de deur van een huis, en zonk langzaam ineen, zonder dat haar val eenig gerucht maakte De voddenraper zette zijn lantaarn neer en wilde zich van zijn draagmand ontdoen, toen MJ onder de stralen van zijn licht op de trot toir een armband zag liggen, welks talrijke De sleepboot «Falke» bij de pogingen om de opvarenden van de «Fair Play», die door aanvaring gezonken is, te redden. Vier leden van de bemanning verdronken. zulke leiders. Vast moet staan bij allen, dit tot de oprich ting van katholieke Verkennerstroepen willen overgaan, dat alleen onder goede leiding niet slechts het spel van verkennen, doch ook de katholieke vorming van de jongens tot hun recht kunnen komen, en dat dus alléén met goede leiders de katholieke Verkennersbewe ging iets kan worden en kan gaan bteekenen voor de ontwikkeling van onze rijpende man nelijke jeugd in Nederland. Zóó opgevat en geleid, moge onder Gods ze gen de nationale katholieke Verkennersbewe ging zich voorspoedig ontwikkelen en uit groeien tot een krachtig onderdeel van de ge- heele organisatie van katholiek Jong Neder land. Namens de Interdioc. Jeugdcommissie, P. H. DE GROOT, Voorzitter. G. J. SUETENS, Secretaris. 'N MOOI INSTITUUT. Wij lezen in de Middenstandskrant Een kleine middenstander zat in geldelijke moeilijkheid. Hij had het financieel benauwd. Geen uitkomst ziende, klopte hij aan bij een voorman van zijn plaatselijke organisatie en vroeg deze om raad en hulp. Besloten werd. nog een paar andere ver trouwensmannen uit de vereeniging in het overleg te betrekken. Met het resultaat? Dat de betrokkene met zijn gezin van den edelgesteenten als vuur flikkerden. Maclou liét di enijlings in den zak glijden, stak zijn haak in re half gevulde mand, zette er zijn lantaarn naast en stond in een paar stappen aan de zijde van het meisje. Hij sprak haar aan, doch kreeg geen ant woord; hij vatte haar handen, ze waren ijs koud hij legde de hand op haar hart, maar voelde het niet meer kloppen. Zonder zich lang te bedenken, nam hij het meisje in zijn nog gespierde armen op, droeg haar ijlings de rue Matrijrs door, en bereikte het koffiehuis, dat op den hoek van die staat en de Avenue Tudaine staat. De knechten wa ren reeds bzig te sluiten enbegonnen de lichten uit te doen. De voddenraper liep er bijna twee omver, terwijl hij de groote zaal binnensnelde, legde het meisje op een der fluweelen zitbanken en riep: Gauw! wat cognac of brandewijn dit meisje sterft. Een bediende bracht brandewijn waarmede de voddenraper de slapen van het meisje wreef Door de haast, waarmede hij den doek, die rond haar hoofd geknoopt was, terugschoof gleed deze geheel af, en vertoonde zich de kale schedel van het meisje aan de oogen van haar beschermer. De voddenraper slaakte een kreet van mede lijden. Het is van honger! sprak hij, van honger Arm schepselzij heeft alles verkocht alles tot zelfs haré haren. O er zijn nog engelen op de wereld! Geef spoedig wat bouillon, wat wijn. financieelen ondergang werd gered. Zonder dat daartoe door de raadsmannen geld was voor geschoten. Dit geval zoo meen ik - bracht re.ctor Bots op de gedachte, voor andere soortgelijke gevallen een vaste commissie in 't leven te roe pen van vertrouwde en bekwame zakenmen- schen, wier namen niet openbaar zijn gëmaakt doch met wie gegadigden in verbinding kun nen treden door bemiddeling van den geeste lijken adviseur. Deze commissie heeft thans een jaar gewerkt In „De R.-K. Middenstander" vertelt de rec tor een en ander over de lotgevallen van zijn Jonge geesteskind. Daarvan moeten ook onze lezers kennis ne men. Want er is mooi en vruchtbaar werk gedaan. Alleen door overleg met crediteuren en som tijds ook met familieleden en vrienden der betrokkenen. Ook voor andere afdeelingen ligt hier een rijk terrein van echt socialen en zeer verdien stelijken arbeid. Laten daarom de besturen dier afdeelingen deze gedachten eens ernstig bespreken om daarna zoo mogelijk te komen tot.de daad. Een antwoord op den brief van Kardinaal van Roey. De Katholieke Vlaamsche Volkspartij in het arrondissement Turnhout heeft in de „Nieuwe Kempen" een antwoord gepubliceerd op den onlangs ook in ons blad gepubliceerden brief, van Z. E. Kardinaal Van Roey, die werd voor gelezen in de kerken van de Kempen en ge richt was tegen genoemde partij. Eenige minuten later voelde de voddenraper het arme kind bijkomen haar oogen openden zich. Zij sprong ontsteld overeind en vroeg: Waar ben ik Drink eerst, antwoordde de voddenrapper, haar een tas bouillon aanbiedend. Zij gehoorzaamde met de volgzaamheid van een kind, en een traan van erkentelijkheid parelde in haar oog. Zij voelde zich nu eengiszins versterkt, en den man aanziende die haar bijgestaan had, fluisterde zij: Gij zijt goed! De voddenraper wendde zijn gelaat af om zijn tranen af te wisschen. Het meisje stond op en bemerkte nu eerst dat haar hoofd ontbloot was. Zij bloosde, knoopte er het witte doekje weer om en zeide: Ik ben geheel beter, nu kan ik naar huis gaan. De voddenraper maakte volstrekt geen be denking, stak de hand in zijn borstzak, haal de er zijn geldbuidel uit, die hij onbemerkt in den zak van het katoenen kleedje van het meisje wist te doen glijden, en verliet met haar het koffiehui^. Steun op mijn arm, ik ben een eerlijk man, zoo waar als gij een braaf meisje zijt. Hebt gij geen vader meer Ik heb mijn vader nooit gekend. En uw moeder. Is kort na mijn geboorte overleden. En gij waart óp het punt van honger te sterven In dit antwoord verklaart het bestuur, dat „wij nooit of nimmer het kerkelijk gezag heb ben aangevallen. Zijne Eminentie is en blijft de leider onzer zielen, en wanneer Zijne Eminentie als leider onzer zielen spreekt of optreedt, dan zal hij steeds door ons met kinderlijke oprechtheid vereerd worden. Wij kwamen op tegen de po litieke opvatting en houding van Z. Em., waar in wij, als burgers van Z. Em. verschillen. Niet tegenstaande ons herhaald aandringen, werd nog aangetoond hoe onze politieke overtuiging met die godsdienstige en zedelijke belangen, die de Kerk verdedigen moet, in strijd is". En verder: „Wij zijn vast besloten in zake Vlaamsch Nationalisme tot klaarheid te komen, zoowel voor de gerustheid der gewetens als voor onze eigen gedragslijn. Wij eischen klaarheid, al zouden wij tot de hoogste instantie moeten gaan". Tot slot vraagt het bestuur: „Wij hebben onze politieke opvattingen uit eengedaan in ons verweerschrift (het vorig jaar verschenen). Nogmaals, wij vragen het: Wat is er daarin dat een kerkelijke veroordee ling verdient Welke der politieke doelstel lingen van de Katholieke Volkspartij zijn strij dig met de belangen der Katholieke Kerk, in die godsdienstige, zedelijke, geestelijke zaken, die de Kerk verdedigen moet HET KAMERLID FLORIS VOS. Bij zijn eigen partij in ongenade gevallen. Bij de Tweede Kamer is een adres ingeko men van het bestuur der Middenpartij voor Stad en Lande (Middenstandspartij) van den volgenden inhoud. De algemeene vergadering van de Midden partij voor Stad en Lande (Middenstandspar tij) in vergadering op 15 Januari 1930 te Am sterdam bijeen, spreekt haar ernstig leed wezen uit over de houding van den heer Floris Vos, afgevaardigde dier partij in de Tweede Kamer bij verschillende gelegenheden in strijd met het programma der partij, aangenomen en verzoekt het bestuur van deze motie kennis te geven aan cle leden der Tweede Kamer. Iooezontfen MeHedeeliuq (13) weer spoedig zacht en heel met Purol. Ja bevestigde het meisje met een hoofd knik. Ik ben oud, hernamde voddenraper, gij kunt vertrouwen in mij stellen. Ik heb veel ge leden, ik begrijp de smarten van anderen. De armen zijn elkander steun en bescherming verschuldigd, wilt gij de mijne aannemen Gij hebt mij zooeven reeds het leven gered, antwoordde het meisje, haar groote, blauwe oogen op Maclou vestigend. Welnu, hernam deze, zeg mij waar gij woont. Gij zijt zoo zwak, dat u onderweg nog maals een bezwijming kan overvallen. Rue Roddier no. 17. y Beiden zwegen verder. De voddenrapper on dersteunde met een vaderlijke bezorgdheid de wankelende schreden van het meisje; deze bleef van tijd tot tijd stilstaan, om op adem te komen, glimlachte zwak met die eigenaar dige uitdrukking, welke men bij de zieken en de kinderen waarneemt, en hervatte dan weer den tocht. Toen zij voor haar woning stond, zeide de voddenrapper met een van ontroering en me delijden trillende stem: Uw verlatenheid en uw ongeluk treffen mij dieper dan ik u kan zeggen; veroorlooft gij mij zoo nu en dan naar uw toestand te komen hooren. Voorzeker. Hoe weinig mijn steun ook waard moge zijn, neemt gij dien aan Ik dank God, dat Hij u mij ter hulp gezon den heeft. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1