MIJNHAR Boeken Sijdschr. Jtandehberichten Sotternij JB&x&Wu Ingezonden BSededeelicg (12) VERSTOPPING Laffe moord. Vrijdag werd de pianoleerares Magarethe Ziriiiiier in haar woning aan de Steinmetz- strass te Berlijn vermoord gevonden. De moor denaar heeft haar met een shawl gewurgd. De vermoorde was 49 jaar oud, ongehuwd en voorzag in haar onderhoud door les te geven eii kamers te verhuren. In de woning was al- ioj overhoop gehaald. De vermoorde stond als een zeer goedmoe dige vrouw bekend. Zij moet dikwijls uit mede lijden bedelaars en dergelijken personen in haar woning opgenomen en te eten gegeven hebben. Men neemt aan, dat één dezer individuen de moord heeft begaan. Brutale roofoverval. Donderdagnamiddag verschenen in de loka liteiten van een chocolade-grossierderij in dv „Sudstrasse" twee mannen en lieten zich door den verkooper, die alleen aan wezig was, warer voorleggen. Plotseling sloegen ze met een gas buis op den verkooper in, zoodat deze het be wustzijn verloor en in elkaar zakte. Toen hij na verloop van een uur weer bij kwam miste hij zijn gouden horloge, zijn por- temonnaie en zijn sleutels. De inbrekers waren met de sleutels op de brandkast aangevallen Hierin bevond zich echter geen baar geld. zoo- dat de heeren zonder buit konden heengaan. Trein-machinist tijdens het rijden doodge bleven. Een ongewoon ongeval had Donderdagmor gen plaats op het Wannseetraject. Terwijl een trein op weg was tusschen het station Potsdam, kreeg de machinist een be roerte en zakte ineen. De stoker greep direct in en bracht den trein tot stilstand. Daarna stelde hij den machinist van een rangeertrein van het geval op de hoogte, die den trein naar het station Potsdam reed. De machinist werd naar het ziekenhuis ge bracht waar de dokter echter moest consta- teeren dat de man reeds was overleden. Door haar schoondochter gewurgd. Tijdens een twist werd de* 50-jarige weduwe Minna Martens in de woning van haar zoon door haar schoondochter gewurgd. De jonge vrouw, die sinds geruimen tijd in onmin met haar schoondochter leefde, werd in de woning door bekenden gearresteerd. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DK ZEEUWSCHK KOERIER* Provinciale Almanak voor Zeeland voor het jaar 1930. Samengesteld door J. F. Magendans, chef der 2de afd. der Prov. Griffie van Zeeland. Druk en uitgave van Littooy Olthoff, Middelburg. Ze is weer verschenen de vraagbaak voor al wat Zeeuw is of in Zeeland woont, met Zee land te maken heeft, de Provinciale Almanak voor ZeelandHandig van formaat, keurig typografisch verzorgd en bovenal met groote nauwkeurigheid geredigeerd reit deze editie zich waardig naast hare vijf illustere voor gangsters. Ze is dan ook van harte welkom bij hen, die het gemak ervan hebben ondervonden en trouwe abnné's zijn geworden. Moge ze steeds meer algemeen bekend en ge raadpleegd worden. Voor officieele instellingen en ook voor ondernemingen van eenige be- teekenis is dit boekje onmisbaar. De Orde der Jezuieten. Schets van haar wezen en werken door Dr. L. de Jonge s.J. H. Strijd en Onder gang 16611773. Formaat 20 x 14; 322 pag. geïllustreerd met 30 portretten. Uitgave van H. J. Dieben Wassenaar. Prijs ingenaaid f 2,25. Gebonden f 2,75. De voddenraper had hem niet misleid. Op de hoogten van Belleville, bijna vlak tegenover 't marktplein de la Villette, stond een houten loods, waarvan de voegen ternauwernood met leem dichtgestopt waren. Een houten dak, een uit hare hengsels hangende deur, twee oneffen ramen en een bergplaats zonder deur, met den naam van magazijn bestempeld, vormden de woning. Zij was voorzeker minder dan voldoende maar de vroolijkheid van de omgeving deed hare gebreken vergeten. Door hare ramen had men het uitzicht op de kerk van Saint-Geor ges, die zich zoo helder op de lucht afteekent, en verder op den achtergrond de hoog ten van Chaumont, met hare groene grasvel den en jonge boschjes. Het geheel beviel den beschermeling van den eerw. heer Betnard; hij betaalde zes maanden vooruit en was nu huurder van een huis dat hij alleen bewoonde, tusschen een fotograaf die de kunst verstond om portretten te leve ren voor tien cents en een koopvrouw in gebak ken aardappelen. Dienzelfden avond verliet Maclou in het be zit van een haak, een draagmand en een lan taarn, Belleville, en begaf zich naar de wijk der martelaars. De oude voddenrapers, die zich niet kunnen verbeelden dat de straat aan iedereen toebe hoort, en het uitsluitend recht meenen te heb ben op den afval van Parijs, trachtten wel met hun confrater twist te zoeken, maar deze maak te, na hun met zachtheid geantwoord te heb ben, zulk een behendigen zwaai met zijn haak, Onder de toeschouwers, die op de tribune hadden plaats genomen, om de eindwedstiijden, die te Oberstdorf gehouden zijn om den kampioenstitel van Duitsch Ski-Meister, bij te wonen, bevond zich ook Prinses Juliana. Links zien we de Prinses, tweede van links, op de tribune. In de inleiding van deel II lezen wij: Het tweede deel van „De Orde der Jezuieten" is in denzelfden geest opgvat en voltooid als het eerste, 't Is dezelfde Compagnie van Jesus, welke er optreedt, maar de omstandigheden, waarin zij optreedt, zijn niet dezelfde. Had zij tot nu toe krachtens haar roeping onafgebro ken den haat van de vijanden der Kerk on dervonden, had God haar dikwijls, op de ge beden van haar stichter, om verslapping te voorkomen of tot straf van haar tekortko mingen, beproefd door de tegenspraak en te genwerking van velen zijner trouwe dienaren; terzelfder tijd was zij door pausen en bis schoppen zóó krachtig gesteund, dat haar ge schiedenis één doorloopende reeks van schit terende successen geworden was. Thans wordt door een internationale coalitie van godloo chenaars, hovelingen en verdoolde „vromen" haar ondergang beraamd, onder bedreigingen zóó kwaadaardig en met machtsmiddelen zóó geweldig, dat de leiders der heilige kerk zelf meenen haar te moeten opofferen om erger rampen te voorkomen. Intuschen heeft God haar ook in deze perio de willen gebruiken tot glorie van Zijn Naam. Hij zegende haar werken in Europa en in de Missiën boven mate en Hij vormde uit haar wezen groote mannen en groote heiligen. Daarom moge uit de geschiedenis van haar Strijd en Ondegang niet minder luid dan uit haar Strijd en Zege een lofzang en een dank lied klinken op Zijn Goedheid. (Van dit boek verscheen deel I einde 1928). Zal ik wel dan niet reclame maken (waarom geen vraagteeken hierachter gezet?) is de titel van een aardig propagandaboekje voor reclame in allerlei vorm, speciaal voor de wasch-industrie. Schrijver ervan is de heer Kamerbeek uit Haarlem. Waar het uitgegeven wordt konden we niet ontdekken. Verschenen is het Jaarboekje 1930 van het Onderwijsfonds voor de binnenvaart met voor betrokkenen zeer waardevolle gegevens. dat de sterksten wel begrepen hun meester ge vonden te hebben, en het raadzaam oordeelden het kleintje jenever aan te nemen, dat hun voorkomend werd aangeboden. Sinds dien dag werd de galeiboef als kame raad behandeld. Toen hij den eerw. heer Bernard mededeelde welk beroep hij gekozen had, keurde deze hei volkomen goed. Ik zal u zeggen wat er mij toe heeft doen be sluiten, sprak Maclou. Ik heb u verhaald, dat ik vijftien jaar geleden een groot aantal werk lieden in mijn dienst had Van deze hoop ik er eenige te ontmoeten en hen uit te hoorenhet hartzeer heeft mij te veel veranderd, dan dat men mij zou kunnen herkennenIk zal de kroegen bezoeken waar zij bijeenkomen, ik zal hun herinneringen op wekken. De kroeg de „Zingende Pad" telt meer dan één galeiboef onder zijn klantenIk kan de brandstichters van mijn huis slechts vinden in het slijk, onder het schuim!.. Een voddenra per kan daarin rakelen! Ik ben genoegzaam vermond door mijn rimpels, door mijn grijze haren die snel aangroeien, door mijn nieuw beroep, mijnheer ziedaar alles wat ik noodig hebIk moet het spoor van mijn vrouw, dat van mijn kind zoekenIk moet mijn eer te rugvinden! Geloof mij, ik ben sterk, gij hebt mij den moed, de hoop het geloof teruggege ven ik kan gaan Gij zult mij wel veroorlooven u op de hoogte te houden van mijn pogingen, u mijn bevin dingen mede te deelen?Als mij de moed be- INHOUDSOPGAVEN Alte und neue Welt: Das Ratsel von Schloss Ksonstein, Originalroman von Annie Hrusch- ka Mondspiegelung, Gedicht von Heinrich Anacker, Mary in Blumen und Sonne Stim- mungsbild zur französischen Riviera, Saison von Albert Khler, mit 8 Illustratronen, Das Druck Knopfzeitalter, Technische Plauderei von E. Butrkoser, War' ich ein Bauer, Gedicht von A. Glitz-Holzhauser, Oberammergauer Holzschnitzkunst, Skizze von A. Nistler, Mün- chen mit 8 Illustratronen Wir farhen Motorrad eine peinliche Gestichte von Franz Enke Die Kindererholungsstatte Ahlhorn, von Al- bert Kohier, mit 3 Illustrationen, Das schwarze Seidekield, Skizze von Emanuela Baronin Mattl-Löwenkreuz, Das Lied des Stromes, Ge dicht von Edgar Chappuis. Rundschau Für die Frauen Neue Bü- cher. 1 Kunstbeilage 48 Illustrationen. Faillissementen Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken: 5 Febr. L. J. Leendertse, landbouwer, Kam perland Wissenkerke. R. c. Mr. J. H. Bybau. Cur. Mr. A. H. Kuipers, Middelburg. Wat gebeuren kan. Zij: Heb je een meisje kunnen krijgen bij de arbeidsbeurs?. Hij Neen. Zij: Waren er dan geen meer disponibel. Hij O een heele troep, maar wij hadden die allemaal gehad. „Passing Show" Echtgenoote: Ligt de sneeuw erg hoog? Echtgenoot: En of Ik ben juist over de an tenne gestruikeld. Het fijne restaurant. Gast tot chef: Kan U mij het recept van gint te ontzinken, zult gij mij ondersteunen. Het is reeds een groote verlichting in mijn el lende, dat een edelmoedig hart belang in mij stelt. Helaas! hij had zooveel geleden gedurende de lange jaren, die hij in de galeien doorbracht dat hij zich bijna gelukkig gevoelde. Hij adem de in de vrije lucht, onder den blooten hemel; hij werkte moeitevol, maar hij had geen boei en meer; hij was armoedig gekleed, maar hij had dat schandvest niet meer aan; men sprak hem gemeenzaam toe, maar hij had een naam in plaats van genoemd te worden met een cijfer. Evenals de voddenrapers de benaming van Gobe-Mouche hadden uitgevonden voor den goedhartigen Jacuqes Poirier, evenzoo en zon der dat hij wist waarom, kende men den nieu wen voddenraper van de rue de Puebla weldra niet anders dan onder den bijnaam van vader Falot. De naam van Maclou-Taupin verboog den ontvluchten galeiboef, die van vader Falot voltooide de gedaantewisseling. In twee maanden tijd verheugde zich de virend van Poirier in de algemeene gunst, Hij was gezellig, niet praatachtig; niet driftig; zonder twist te zoeken, was hij er evenwel niet bevreesd voor Hij at nooit alleen aan een ta feltje, en noodigde de kameraden gul uit om hem gezelschap te houden. De notarissen en de prefeten poogden zich aanvankelijk wel bij hem in te dringen, maar hij wees hun voorkomendheid met koelheid af, en bleef bij voorkeur met de armsten der vod- deze soep geven? Waarom? Die schijnt zich bijzonder te eigenen om vliegen te vangen, ik heb er al drie zien drij ven. Standvastig karakter. Wat! 28 jaar? Reeds jaren geeft u altijd den zelfden leeftijd op. Ja, ik hoor nu eenmaal niet tot die lieden, die vandaag dit en morgen dat zeggen. Dat niet. Is 't je liefde voor den drank, die je hier gebracht heeft? vroeg de gevangenisbezoeker ernstig. Dat nu juist niet, antwoordde de gevangene, je kan hier absoluut niets bestellen. De practische man. Twee Spanjaarden kregen ruzie en zij beslo ten het uit te vechten. Om zoo weinig mogelijk aandacht te trek ken, gingen zij samen naar een ver eenzaam en afgelegen terrein. De eerste Spanjaard nam een retourbiljet de ander een enkele reis. Caramba! vloekte de eerste, jij denkt niet levend terug te keeren, maar ik neem altijd een retour. Dat doe ik nooit, zei kalm de ander, ik neem altijd het retourtje van mijn tegenstander. Toppunt van zuinigheid. Een Schot wilde een nieuw huis bouwen voor zich zelf. Met dit doel zond hij een schrij ven aan de loge van de plaats zijner inwoning met het verzoek, of hem niet een paar dozijn vrijmetselaars ter beschikking kon gesteld worden. tabletten TECEI Bij Apoth en Drogisten den rapers omgaan. Hij was altijd bereid een kameraad den prijs van een vracht voor te schieten. Hij gaf even vlug eenige stuivers als een goeden raad. De kinderen liefkoosden hem, de armste vrouwen lachten hem toe. De achting volgde al spoedig op de sym pathie. De politie-agenten wisten spoedig dat vader Falot een toonbeeld was van eerlijkheid: en de kamermeiden, die de oorbellen en ringen harer meesteressen soms met de vloertapijten uitschudden, en de keukenmeiden, die de zil veren lepels en vorken in het vette vaatwater vergeten hadden, beschouwden hem als hare voorzienigheid. Toen het winter werd, oefende Falot reeds een algemeen erkend gezag uit. Zoolang hat zomer was, had de ongelukkig, slechts de minst pijnlijke zijde leeren kennen van het beroep, dat hij omhelsd had. De nach ten waren schoon, de koelte verfrisschend, de hemel vol sterren. Doch naarmate de herfst vorderde, werden zij koud, de regen, de sneeuw de stormvlagen volgden elkander op. Daar kwam de winter m^t zijn strengheid en zijn eigenaardige treurigheid. Nu bibberde va der Falot onder zijn dunne en armoedige klee ding, verkleumd van koude en met tintelende vingers woelde hij de vuilnis hoopen om, ter- de jachtsneeuw hem in het aangezicht sneed en de gierende stormwind zijn lantaarn dreig de te blusschen en ondanks al dat lijden, keer de hij menigmaal huiswaarts zonder dat zijn korf gevuld was. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 6