De Zeeawsche Koerier Vrijdag 14 Februari 1930 Gesprongen Handen Tweede Blad. Het Geheim van den Voddenraper. Kerknieuws. Gemengd JTteuws. FEUILLETON. INGEZONDEN MEDBDEBLING Ruwe Huid Schrale Lippen Winterhanden Wintervoeten van 44e «Jaargang. No. 3578. De loonlijsten voor de Ongevallenverzekering en de bedrijFs-telling. Uit het Buitenland. INGEZONDEN MEDEDEELING VRAAGT SPOOR7MOSTERD (20) Doozcn 30-60 cn90ct.Tube80ct. Bij Apoth.en Drogisten In December hebben, evenals vorige jaren, alle hoofden van ondernemingen, welke vol gens de Ongevallenwet 1921 vei'2tekeringsplich- tig zijn, de loonlijsten 1930 ontvangen. Deze lijsten wijken in zooverre van de gebrui kelijke af, dat enkele vragen eenigszins gewij zigd zijn en dat aan de loonlijsten over het tweede halfjaar een uitslaand vel gehecht is, waarop een aantal nieuwe vragen voorkomen, uitsluitend op den toestand op 31 December betrkking hebbende. Verder zijn deze loonlijs ten op gekleurd papier gedrukt. De reden van deze bijzonderheid is door den Minister van Arbeid, Hander en Nijverheid in een, de loonlijsten bzgeleidend schrijven uit eengezet. Er zal nl. indien het wetsontwerp, dat de Regeering voornemens is binnenkort in te dienen, tot wet verheven wordt, op 31 Decem ber 1930 een bedrijf stelling plaats hebben. In andere landen moeten de ondernemers voor de bedrijf stelling speciale vragenlijsten invul len, doch in Nederland zal, voor zoover de ver- zekeringsplichtige ondernemingen betreft, ook naar aanleiding van de te dien opzichte door de ondernemers-organisaties geuite wenschen, gebruik gemaakt worden van de loonlijsten voor de Ongevallenverzekering. Daardoor wordt het afzonderlijk vragen van gegevens voorko men. Deze methode, welke o.a. arbeidsbespa ring voor de bedrijfshoofden ten doel heeft, kan echter alleen dan met succes worden toe gepast, indien de loonlijsten juist en volledig ingevuld worden. De Raden van Arbeid zijn aangewezen om het noodige toezicht op de invulling der loonlijsten te houden en alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Onjuiste, onvolledige of slordige invulling zal tengevolge hebben, dat schriftelijk of mondeling nadere inlichtingen moeten worden verstrekt, een werk, dat tijd en geld kost. Daarom wordt een ernstig beroep gedaan op de welwillende me dewerking van alle bedrijfshoofden om de speciale loonlijsten met de grootste nauwge zetheid juist en volledig in te vullen. Het doel van de bedrijf stelling is een be hoorlijk inzicht te verkrijgen in den omvang en de samenstelling van het geheele Neder- landsche bedrijfsleven. De bestaande gegevens zijn alle beperkt tot bepaalde bdrijfsgroepen of tot ondernemingen van een zekeren omvang Doordat die gegevens ook met verschillend doel en op verschillenden grondslag verzameld zijn, kan er'niet een geheel van gemaakt wor den. Bovendien zijn er een aantal punten, waaromtrent niets of zoo goed als niets be kend is. Onbekend zijn, om eenige voorbeelden te noemen, het aantal en het vermogen der krachtwerktuigen in de nijverheid, het aantal en de soort der zaken zonder personeel, het aantal en de soort der winkels, het aantal en de soort der binnenschepen. Omtrent deze en nog zoovele andere punten zal de bedrijf stel ling het materiaal moeten verschaffen, dat noodig is voor allen, aan wie de zorg voor het bedrijfsleven is opgedragen of die zich met de bestudeering ervan bezig houden. Daarom zij ieder bedrijfshoofd doordrongen niet alleen van zijn wettelijke, maar ook van zijn moreele plicht om door het verstrekken van juiste en volledige gegevens de totstandkoming van een goede, betrouwbare bedrijfsstatistiek te be vorderen. Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 25) In de mand de costumes der ambtenaren, die hooge ambten bekleeden, zonder de be kwaamheid te bezitten, om ze waar te nemen; in de mand het galacostuum van de ministers, die zich in revolutiedagen meester maken van de portefeuilles; in de mand de toga's der advocaten, die zich tot generaals opwerken. In de mand de opruiende dagbladen, de ca- ricaturen onteerend voor degenen die ze tee kenen, schandelijk voor degenen die ze dur ven te koop stellen; in de mand de vuile spot schriften, met gif en slijk beschreven. In de mand het scheurpapier, de niet opgevoerde drama's, de afgewezen ontwerpen van archi tecten, de gezegelde stukken van den deur waarder, de niet gedrukte romans. Dat alles, kameraad, ligt dooreen, vermengt, zich in mijn mand, en ik lachsomwijlen in mij zeiven als ik de praal, de verwaandheid, de dwaasheid zie, die in de straten .van Parijs ten toongespreid wordt, om bij mij terecht te komen Gij zoudt mij waarlijk belust maken, kame raadOp uw gezondheid! Op de uwe, gastheer! Missie-vereeniging „St. Franciscus Xaverius". Bovengenoemde Missie-vereeniging, geves in het groot-seminarie Hoeven, verzond de vol gende circulaire: Hoe groot is nog steeds het aantal Heidenen. Hoe talrijk en zwaar zijn de moeijijkneden, waarmede verkondigers van de blijde bood schap in de verschillende missiegebieden heb ben te kampen. Hoe nijpend gebrek is er boven dien niet aan werkkrachten en aan gelde lijke hulpmiddelen. Waarlijk de Kerk staat voor een taak, die zij menschelijkerwijze ge sproken niet kan vervullen. Maar met behulp van haar goddelijken Stichter kan en moet zij die taak volbrengen. Is dus het bekeeringswerk der heidenwereld op de eerste plaats 'n werk van goddelijke ge nade, toch doet God niet alles alleen. Hij vor dert de medewerking van de menschen. En is die medewerking ooit noodig, dan is zij dit thans, nu de volken gevaar loopen het slacht offer te worden van nationalisme materialisme of schijnchristendom. Allerwegen hoort men dan ook de kreet: de bekeering der heidenwe reld nu of nooit. Geen wonder, dat de Pausen de algemeene medewerking willen van geheel het christen volk. Alle katholieken moeten volgens hun wensch georganiseerd zijn in de pauselijke ge nootschappen-. Allen moeten zij medewerken door gebed en offer op de eerste plaats, maar ook door hun geldelijken steun. Deze organisaties moeten vóór alles bevor derd worden, maar daarnaast is nog ruime plaats voor andere. En onder deze neemt onze Vereeniging een bescheiden plaatsje in. Zij vraagt geen groote offers, maar dat men het waardelooze niet wegwerpe, maar zich de kleine moeite getrooste enkele artikelen te be waren. En zoo, door het gebed en het werk van haar leden, door de offertjes van haar begun stigers en door de financieele resultaten, hoopt zij, zij het ook op bescheiden wijze, mee te werken aan het groote werk der wereldbekee- ring. Dank aan God op de eerste plaats voor den zegen, dien Hij ons dit jaar schonk. Dank op de tweede plaats aan allen, die met ons hebben meegewerkt, aan de Eerw. H.H. Geestelijken, aan Broeders, Zusters en onderwijzers en de vele anderen bekenden en onbekenden die zich geen moeite hebben gespaard voor de verza meling en de verzending. Dank ook aan allen, groot of klein, die ijverig en getrouw ieder stuk je zilverpapier en iederen postzegel hebben be waard. Dank zij hun aller medewerking kwamen wij dit jaar tot een batig saldo van 1728. Hoewel dit bedrag aanzienlijk lager is dan vorige ja ren, is het toch even hoog als verleden jaar. 1727.75). Dat de opbrengst de laatste twee jaar minder was, komt hoofdzakelijk hier uit voort, dat de prijzen der te verkoopen arti kelen aanmerkelijk zijn .gedaald. Het zilver papier en andere z.g. „brokken" brachten dit jaar ƒ640 op, wat een kleine vooruitgang met het vorig jaar beteekent. Over den opbrengst eóhter van de postzegels zijn wij niet tevreden. Zij liep sterk terug en daalde tot f 327. Gij zeidet dus, dat zes franc voldoende zijn om zich te vestigen? Zeker! Dan bezit ik de vereischte fondsen voor de onderneming. Waar zoudt gij mij nu raden te gaan wonen? Dat hangt van den smaak af. Gewoonlijk leven de voddenrapers bij elkander, bij fami- liën, bijna gelijk Zigeuners. Er zijn ook buur ten van voddenrapers. Het is een volk op zich zelve, morsig en haveloos, maar niet dief achtig. De kinderen liggen den ganschen dag. op straat en ravotten met elkander, de vrouwen leggen de kaart, de mannen drinken of slapen overdag, 's-avonds verlaten zij hun holen. De fatsoenlijkste wonen in een afzonder lijke woning, en dat is wel het beste stelsel. Ik voor mij bewoon een luchtig, gezond vertrek, ik heb een park bij mijn deur en betaal 60 frans per jaar. In welke straat? In de reu de Belleville, no 539. Ik zou wel iets in uw buurt willen hebben. Wacht, ik heb juist iets wat u passen zal: rue de Puebla. Oen nette buurt,, en vroolijk; al de kunstenmakers van Parijs vindtf gij daar bijeen. Het draaiofgel in den carroussel zaagt den ganschen avond al zijn deuntjes af; de pa rade van de familie Laurier spaart u een be- zoek aan den schouwburg uit, en gij hebt daar- I bij nog een voorrecht iedereen Pierrot den tra- j ditioneelen schop te zien geven, en het niet minder traditioneele gelach van de toeschou- wers te hooren. Hieruit blijkt, dat wat wij verliezen op de prijzen der artikelen, wij door de grootere hoe veelheid moeton inhalen; m.a.w. wil onze ver eeniging niet slechts in bloei toenemen, maar op hetzelfde peil blijven staan, dan moet er noodzakelijk een veel grooter hoeveelheid „brokken" binnenkomen. En wat dit betreft zien wij de toekomst niet zeer hoopvol tege moet. De aanvoer was de laatste jaren eer kleiner dan grooter te noemen. Mogen wij daarom nogmaals een beroep doen op aller medewerking. Ons succes hangt af van het getrouw sparen van kleinigheden door ve len. Als allen medewerken zullen wij niet al leen een beter financieel resultaat bereiken, maar ook zal door het getrouw sparen de lief de van ons volk tot de missie groeien. In het bijzonder doen wij een beroep op hen, aan wie de leiding van de jeugd is toevertrouwd. De jeugd immers is onze groote leverancier, zij toch is het die in hoofdzaak de „brokken" spaart. Zij doet het ook graag, als zij maar het zij in school of patronaat gelegenheid voor heeft, en nu en dan met een enkel woordje aan gemoedigd wordt. En voor haar is het meer dan voor anderen van op voedende waarde, omdat zij zoo metterdaad leert iets voor de missie over te hebben. N.B. De voornaamste artikelen, die wij ver zamelen zijn: zilverpapier, postzegels, capsules, theelood, koper, tin, lood. oude rozenkransen. Zendt ons deze als er een flinke hoeveelheid aanwezig is, liefst eenigszins gesorteerd. Aan deze circulaire is nog een gespecificeer de staat van verdeeling toegevoegd. O.a. kon 275 worden uitgekeerd voor de „Voortplan ting des Geloofs", 250 aan het Liefdewerk van den H. Petrus, 100 aan het Genootschap der H. Kindsheid enz., in totaal 1728. 't Mag wel overbodig heeten, dit liefdewerk in aller steun aan te bevelen. Een bende valsche munters te Livorno ge arresteerd. De politie te Livorno is na een langdurig on derzoek er in geslaagd, een bende vadsche munters te arresteeren, bij wie bankbijetten ter waarde van ruim 300,000 lire werden gevon den. Deze waren zoo goed nagemaakt, dat ver scheiden deskundigen verklaarden, dat zij van echte niet te onderscheiden waren Het onder zoek wordt nog voortgezet. De moord op een Nederl. schipper in België. Omtrent den moord op den Nederlandschen schipper E. bedreven door den schippersknecht A. N. uit Eindhoven wordt nog het volgende bericht: De schippersknecht N. was met den 19-jarige schipperszoon E. te Desschei uitgegaan. Zij be zochten verschillende cafés en geraakten in be schonken toestand. Onderweg kregen beiden ruzie en een hèvige vechtpartij ontstond. N. heeft den schipperszoon daarbij in de vaart ge worpen en deze is jammerlijk omgekomen. De dader, die naar Nederland wilde vluchten is te Lommei aangehouden en in de gevangenis (6) Het huisje van een mijner vrienden die den handel heeft verlaten om zes voet grond te gaan betrekken op het kerkhof van Saint Ouen, staat op dit oogenblik ledig. Ik ken den eige naar, gij zult het gemakkelijk met hem eens worden. Als gij geen meubelen bezit, behoeft gij u daarover niet te beschamen; gij zult slechts zes maanden vooruit moeten betalen. Al gaat het juist niet altijd naar den zin, men moet zich toch maar wijsgeerig in zijn lot schikken. Op mijn woord! het gaat mij juist naar den zin,, daar ik u ontmoet heb. Maar het zal wel eens anders zijn, en dan wordt men van zelf wijsgeerig of men wil of niet. Neen, zeg dat niet, hernam Gobe-Mouche. Er zijn er die het nooit worden. Alle lompen gelijken niet op elkaar, niet waar? Geen cent in den zak, geen halven franc opgespaard ene toch vroolijk! Maar ik ken er. die in plaats van hun lot welgemoed te dragen, met haat opzien naar degenen die iets bezitten, alsof het wel zijn van den eene nadeel toebracht aan de an deren. In het hart van genen huizen de slechte ge dachten, gelijk de vergiftige adders in bouw vallen. Ik ken voddenrapers, bereid tot diefstal moord en brandstichting, en ik ken er ook, zacht als lammeren en geduldig als martelaars .De ellende is een groot boek. waarvan de bladz zijden niet op elkaar gelijken. De menschen zijn allen blootgesteld aan lijden, ieder onzer draagt zijn last; gelukkig als hij geen kruis moet dragen. Welnu, Gobe-MoucheWelk een koddige opgesloten. Een vijftal maanden geleden werd de moeder van het slachtoffer aan boord van haar schip vermoord. (Msb.) Resident doodt verscheidene personen in waanzin. Uit Sydney wordt gemeld, dat op één der ei landen van het Australische mandaatsgebied de resident krankzinnig is geworden Hij schoot zijn beide kinderen, den blanken geneesheer, diens vrouw en verscheidene inlandsche poli- tie-agenten dood. Vervolgens stak hij zijn huis en verschillen de andere huizen in brand. Tenslotte werd hij door een inlandsch politie agent doodgeschoten. Iedere 40 minuten een moord. Volgens de politie-statistiek wordt er in de Ver. Staten iedere minuut een moord gepleegd De commissie, welke deze statistiek bewerkt, geeft in overweging de desbetreffende wette lijke bepalingen te verscherpen en stelt voor, dat alleen de politie gerechtigd zal zijn wape nen te dragen. Doodelijk bedrijfsongeval. Te EssenHorbeck sprongen van een dei- hoogovens de veiligheidskleppen van een der ventielleidingen. Vijf arbeiders ademden het uitstroomende giftige gas in. Het gelukte de brandweer bij 3 hunner de levensgeesten weer op te wekken, maar de andere twee bezweken. Een Zigeunerkoning. De koning der Poolsche zigeuners is kort ge leden te Platstof bij Warschau plechtig ge kroond. Hij heeft den naam Michaël II aange nomen. Bij de kroning was een vertegenwoordiger der regeering aanwezig, die de groeten van Maarschalk Pilsoedski overbracht Mischaël's benoeming werd daarmede offi cieel erkend en het decreet zijner verkiezing wordt op het commissariaat van politi te War schau bewaard. Bij zijn kroning droeg de koning een echte gouden kroon, terwijl de koningin, die Sedra Loebica heet, een hals snoer en een gordel van gouden munten droeg, die bij elkaar ongeveer vier kilo wogen. Uit Warschau waren eenige duizenden be langstellenden gekomen, om bij de plechtig heid tegenwoordig te zijn. Michaël II beloofde aan den vertegenwoordiger der regeering, dat zijn onderdanen goede burgers van Polen zou den zijn. Een parelsnoer van Pola Negri in beslag genomen Tijdens het verblijf van de bekende film diva Pola Negri te Berlijn verscheen plotse ling een deurwaarder in hotel „Adion", waar zij logeerde, en legde beslag op een kostbaar paarlensnoer, dat haar toebehoorde. Pola Negri protesteerde zoodanig tegen deze beslaglegging, dat de hoteldirectie tusschen- beide kwam en wist te verkrijgen, dat 't snoer voorloopig in handen van de hoteldirectie werd gegeven. De beslaglegging geschiedde in opdracht van den film- en theateragent Rachmann, die een contract voor Pola Negri had tot stand ge bracht met de Parafumet (een combinatie van de Paramount, de Ufa en de Metro-Goldwyn) voor welk contract hem een provisie van 60000 dollar was toegezegd, welk bedrag hij echter nooit had ontvangen. Aangezien hij in Amerika het bedrag niet langs gerechtelijken weg kon laten innen, had hij de gelegenheid afgewacht, dat Pola Negri naar Duitschland zou komen. Zaterdag jl. diende hij bij de rechtbank een eisch in tegen Pola Negri tot schadevergoeding van 20.000 Mark, op grond waarvan hij beslag liet leggen op het collier. Pola Negri zal een tegen-aanklacht tegen Rachmann indienen, aangezien de beslagleg ging in het hotel haar aanzien heeft geschaad. naam! Ik heb wel een andere antwoordde de vod denraper, een fatsoenlijker naam, dien ik van mijn vader heb: Jacques Poirierdat klinkt niet adellijk, maar 't klinkt toch. De kamera den hebben mij dien van Gobe-Mouche gege ven en hij mishaagt mij nietomdat ik geloof aan het gebrek, dat men voorwendt, en tracht het te verlichtenGobe-Mouche, omdat ik soms uren lang kan zitten kijken naar een vo gel, die zijn jongen komt voeren, of naar kinde ren die met elkander spelenGobe-Mouche omdat sommige boeken mij doen weenen. Men misleidt mij gemakkelijk, dat weet ik wel maar ik ben de persoon niet dien men beklagen moet als ik mij door eene behendige logé heb laten beetnemen Komaan, vriend Gobe-Mouche, ik ben voor taan uws gelijke en als gij vriendschap met mij wilt sluiten Wij zullen ziende wijn dien gij schenkt is goed, en gij schijnt een braaf mensch. Maar ik geloof, zonder mij te kunnen verklaren waarom, dat gij binnen weinige weken ver trouwelijker zult omgaan met de notarissen en prefecten, dan met uw gast van heden avond! Gij vergist u. Gobe-Mouche. ik geef er u mijn I hand op. Morgen zal ik u bij den eigenaar van de wo- ning brengen. j De beide nieuwe vrienden drukten elkaar de hand en Maclou Taupin keerde naar zijn ge- meubileerd kamertje terug, waar Gobe-Mouch hem den volgenden morgen kwam afhalen. i

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5