Mo. 3578 Vrijdag 14 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSOH-VLAANDEREN >°HT'°i VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - fierste Blad, Een nieuwe vorm van naastenliefde. Bij een „PsOlestyergadering" ?HSTRFKFHINS Na. 52419 Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentien 20 cent per. tegelbij contract lager ZEER KOOPKRACHT LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Of men het graag ziet of niet, het blijft een feit, dat onze tijd er een van vernieuwing is. Men kan vrij zuchten over het patriarchale verleden, maar, om geen gedesillusioneerde te worden, moet men letten op hetgeen de toe komst bezig is te brengen. De stoffelijke nood is tegenwoordig minder dan vroeger. Omdat de toestand der onvermo- genden beter is dan ettelijke tientallen jaren geleden. Omdat de Staat zich wijdloopig be moeit met allerlei soort van zorgen, voorzorg en nazorg. Het aantal organisaties en stich tingen die de leeniging van stoffelijke nooden beoogen, is intusschen niet verminderd. Daartegenover is de geestelijke nood sterk toegenomen. Wij beleven de ontbinding van kerkelijk en christelijk leven bij de massa in alle kringen der samenleving. Al kunnen wij blijven beweren, dat de huidige beschaving christelijke grondslagen heeft, men moet zien de blind wezen om de voortschrijdende onder mijning dezer grondslagen niet waar te ne men. Vroeger ging het de Katholieken hoofd zakelijk om eigen handhaving tegenover het veelal overwicht vormende protestantisme. Thans gaat het vóór of tegen Christus en is de Kerk uit haar defensieve houding tot apostolaat en hervorming gekomen. Men merkt het, ook in ons land, aan veler lei nieuwe werken. Men denke o.a. aan de Reinildahuizen, aan de Vrouwen van Nazareth, aan de Kruisvaarders van St. Jan, aan den Eucharistischen Kruistocht, aan het veelzijdige werk der Apologetische Vereeniging Petrus Ca- nisius, en in het algemeen aan de veelsoortige Apologetische werkzaamheid in den ruimsten zin onder niet-Katholieken in ons Vaderland en daarbuiten. Deze nobele en belangrijke werken hebben verschillende nieuwe moeilijkheden gewekt. Zooals te begrijpen is. Onder meer de moeilijk heid der financieering. Het gaat hier om be trekkelijk nieuwe instellingen. Hier kon nog geen kapitaal gevormd worden. Zelfs de wer ving van contribuanten ging hier moeilijker. De oogen der Katholieken worden eerst lang zaam aan geopend voor de nieuwe nooden en haar leniging. Het is deze financieele moeilijkheid die het bestaan geschonken heeft aan weer een nieuwe organisatie, welke, opgericht naar aanleiding der groote Canisius-feesten in 1926 te Nijme gen, als duurzame herinnering aan die feesten zich heeft genoemd: Het Petrus Canisius Ge nootschap tot Behoud des Geloofs. Dit Genootschap beoogt het bijeenbrengen en distribueer en van gelden juist voor de mo derne goede werken, welke veel geld behoeven én te weinig kunnen verkrijgen. Hiermede is een moderne vorm van financiering der wer ken van barmhartigheid gegeven. Streven naar concentratie en rationaliseering. Een streven dat in de Vereenigde Staten van Amerika ge ïnaugureerd is in het machtige Genootschap der „Knights of Columbus". Het Petrus Canisius Genootschap bestaat thans eenige jaren, welke men als een proef tijd zou kunnen beschouwen. Ongeveer hon derd leden hebben er tot nu toe aan mede gewerkt, de reeds schoone resultaten bevor derd. Het Genootschap heeft den ergsten nood der moderne liefdewerken, van allerlei aard, yaak kunnen wegnemen. De arbeid dier mo derne apostolische werken is moeilijk genoeg, de bezwaren van het beginnen komen daar nog bij. De geldelijke moeilijkheden remmen telkens en dreigen te veel van de krachten te yergen. Dezen laatsten last heeft het Genoot schap mede mogen dragen. Het Genootschap heeft zijn recht van be staan bewezen, ten volle. Voor wien dit nog niet uit het bovenstaande zal duidelijk zijn, spreke de krachtige steun van het geheele Nederlandsche Episcopaat. Zoo mocht het Ge notschap bij zijn oprichting een krachtig aan bevelend schrijven ontvangen van wijlen Z. D. H. Mgr. van de Wetering, die zich aanstonds gereid verklaarde het beschermheerschap op fcich te nemen. Augusto l'urati, de secretaris-generaal van de fascistische partij, is door e'en H. Vader in audiëntie ontvangen. Turati, in het ihidden, met eenige begeleiders bij aankomst in het Vaticaan. De andere Doorluchtige leden van het Ne derlandsche Episcopaat mag het Genootschap eveneens alle onder zijn leden rekenen. Thans gaat het er om dit werk verder uit te breiden. Er moeten minstens zooveel dui zenden guldens binnenkomen als er thans honderden zijn. Niet elk kan zich geheel geven aan het lenigen der verschrikkelijke geestelijke nooden van het oogenblik. Maar zij, die eeni- germate met stoffelijk goed zijn gezegend, dienen van dit hun geleende tajent mede te deelen aan de apostolische werkers. Er hangt voor velen, zelfs voor allen zoo ontzaggelijk veel van den uitslag in den huidigen geeste lijken strijd af. De verantwoording is zwaar voor het huidige geslacht. En van die verant woording draagt elk onzer een deel. Er gaat een propaganda beginnen tot wer ving van nieuwe leden. De contributie is ƒ25 of meer. Ieder die eenigermate vermogend is, kan dus lid worden. Het wordt den leden zelf overgelaten meer te geven bijv. hunne con tributie op een meervoud van 25 te stellen, zooals meerderen reeds hebben gedaan. Helpt gij mede.aan dit nieuwe, ook aposolische werk! Helpt gij het Canisius Genootschap op zijn ge bied vooruit Maakt U niet bezorgd, dat er voor het huidige apostolaat niets te wenschen zou overblijven. Wat daarvoor gedaan wordt is groot werk, maar tegenover hetgeen de noo den eischen, is het als druppels in de zee. En de financieele tekorten blijven steeds remmen en ontmoedigen. Wilt U goed helpen, helpt dan spoedig en geeft U op als lid van het Petrus Canisius Genootschap bij een der vol gende bestuursleden. Over Uwe contributie wordt daarna door den penningmeester (post rekening 83625 Nijmegen) beschikt. Prof. Dr. W. H. MULDER S.J. Geestelijk Adviseur. Stijn Buysstraat, Nijmegen. S. W. N. ARNTZ, Berg en Dalscheweg, Nijmegen. A. G. DELEN, Noordwijk. Jhr. T. VAN GROTENHUIS VAN ON- STEIN, Parkweg 298, Voorburg. Mr. H. KOLFSCHOTEN, Frankenslag 8, 's-Gravenhage. J. J. M. H. NIJST, Sloetstraat 3, Nijme gen. Prof. Mr. W. POMPE, Maliestrraat Ut recht. CHR. H. TH. STULEMEYER, Baronie laan 58, Breda. Mr. Dr. P. J. WITTEMAN, Leidschegracht 18, Amsterdam. De Voorzittersvacature, ontstaan door de benoeming van Mr. Dr. L. N. Deckers tot Minister van Defensie, moet nog worden aan gevuld. In hetzelfde nummer waarin dit artikel wordt opgenomen vindt men een advertentie geplaatst, bevattend de aankondiging van een „protestvergadering" tegen de Zeeuwsch-Vl. Waterleiding, te houden in hotel „de Zwaan" te Sas van Gent op Zondag 16 dezer. Dat we zulks te dezer plaatse vermelden komt waarlijk niet voort uit sympathie. Onze trouwe lezers zullen dat onmiddellijk begrij pen. Minder nog om onze lezers aan te sporen, aan dit relletje ook maar éénige aandacht te schenken of om die vergadering zij het ook slechts uit pure nieuwsgierigheid met hun tegenwoordigheid te verderen. Persoonlijk zullen we er óók niet heengaan, en aandacht zullen we er slechts in zooverre aan schenken als ons ter informatie van onze lezers gewenscht voorkomt. Wat we dan wèl met deze zoo in het oog loo- pende vermelding beoogen? Dat is gauw gezegd. Wij vinden in deze aankondiging nog eens voor de zooveelste maal een gereede aanleiding om te waarschuwen, met kracht en klem, te gen de systemen, die worden toegepast óók, God betere 't, door menschen, die beter kon den en moesten weten om dit voor Zeeuwsch Vlaanderen zoo hoogst nuttig en allernoodza kelijkst ontwikkelingselement den doodsteek toe te brengen. Systemen, die wij zouden willen typeeren met deze enkele woorden: speculatie op de onkunde van de massa. Wij lazen dezer dagen in het „Dagbladvan Nóord-Brabant en Zeeland" het relaas van een anti-waterleiding bijeenkomst te Sluis, gehou den op Zondag 9 dezer. Bedoeld blad heeft klaarblijkelijk gemeend ons gewest een dienst te bewijzen (wij mogen immers niet aannemen, dat een zoo toonaan gevend orgaan als onze „groote" Brabantschc collega, zijn redactioneele ruggegraat zou krommen ter voldoening louter aan de publie ke zucht naar sensatie of om zijn abonné's en niet abbonné's ter plaatse naar den mond te praten), door van die bijeenkomst, een beschrijving te publiceeren, die hij den niet ter zake kundigen gemoedelijken lezer, den indruk moet wekken, dat daar te Sluis nu wer kelijk dat schandelijk waterleidingbedrijf door „menschen, die 't weten kunnen", eens naar verdienste gebrandmerkt is. De „koppenmaker" van bedoeld blad te Bre da werd door den inhoud van 't verslag klaar blijkelijk zoodanig geïnspireerd, dat het vol gend opschrift spontaan uit 's mans pen moet zijn gevloeid: „De waterwinplaats te Sint Jan steen. Een frappante mededeeling. Hebben de deskundigen 't mis De lezer, die van boven naar beneden pleegt te werken in tegenstelling met den koppen fabrikant, bovenbedoeld was dus alleen door den kop reeds in de vereischte stemming ge bracht. Daar ging het komenHet gewichtige De deskundigen hebben het dus toch misge- had Nu hebben we dat heele verslag met de grootste nauwkeurigheid nagelezen. En we hebben er niet één enkel nieuw ge zichtspunt in kunnen ontdekken. We wisten het immers allemaal al zoo heel, heel lang, dat notaris van Dalsum de spreker van den dag proclameert, dat de waterwinplaats te St. Jansteen geen voldoen de productie zal kunnen leveren. Dat hij daar over brochures geschreven heeft, die door geen enkel serieus mensch au sérieux genomen zijn, een feit waar de notaris zich is 't niet z'n eigen schuld natuurlijk geweldig boos om maakt enz enz.enz. (waarschijnlijk zal hij er ook den profeet Jeremias nog wel bijgehaald hebben, want in de geschiedenis van het oude verbond is deze notaris bijzonder goed thuis). Al die oude kost, al die stokpaardjes van dezen ouden notaris, werden nog eens verfilmd en 't publiek slikte 't evenals de hiep-hiep-hoera- toespraakjes van de meegebrachte suppor ters, want, zoo lezen we ergens in 't verslag, „er weerklonk een donderend applaus De psychologie der massa i Dezelfde menschen zullen, als ze hun been breken, om een dokter sturen, voor reparatie van hun dakgoot een loodgieter raadplegen, hun zieke vee door een veearts laten behan delen, doch als het gaat om een bij uitstek technische kwestie als de hydrologische ge steldheid van een geprojecteerde waterwin plaats gaan ze hun licht opsteken bij notaris van Dalsum. Wie lacht daar De „frappante mededeeling", waarvan bo ven sprake was, bestond klaarblijkelijk in 's heeren van Dalsum's onthulling, dat mr. Dieleman in een „geheime" (sic vergadering van Clinge's gemeenteraad zou hebben ge dreigd dat Ged. Staten de onwillige ge meenten, die weigerden 10 op haar aan- deelen te storten, wel zouden dwingen. Ziedaar het belangwekkende verloop van zoo'n vergadering van waterleiding-opposan ten, waarbij natuurlijk de menschen met den grootsten mond het succes in de wacht sleepen We kennen dergelijk soort propaganda- meetinkjes en raden uit ondervinding allen, die 't met Zeeuwsch-Vlaanderen en met de zaak van de waterleiding goed meenen aan, in geen geval te trachten daar een verstandig woord te willen spreken. Laat de heeren betoogen.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1