Mo. 3577 Woensdag 12 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Nederlandsche Jaarbeurs j te Utrecht Het Geheim van den Voddenraper. Binnenbad. POSTREKENING No. 52419. 1 F E U I LLETQN. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND L^ngs dz Russische s'roten. (12) DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 24) Hoe zou hij de uitoefening van een winst gevend en weinig tijdroovend beroep vereeni gen met de onbekendheir, waarin hij wegens zijn verleden moest leven? Op zekeren avond, dat hij afgemat en bijna moedeloos naar zijn woning terugkeerde, hoor de hij achter zich een lustig refrein van een lied zingen, het geen hem het hoofd deed om wenden. De man, die zong, had eene mand op den rug, een lantaarn in de linker, een haak in de rechterhand en zocht uit het op straat lig gende vuil, de papieren, de beenderen, de scherven van fleschen alles wat geen waarde meer heeft voor den gewonen mensch en welke de handel bemachtigt om ze te schiften en nieuwe gedaanteverwisselingen te doen onder gaan. D voddenraper zong lustig voort, terwijl hij, hetgeen van zijn gading was, oppikte en met een regelmatige beweging over zijn schouder in de mand wierp, en gebogen voortgaande, zijn nachtelijken oogst inzamelende. Maclou ging op den nederigen werkman af. pn bleef voor hem staan. 11 t/m 20 MAART 1930. Door de deelnemers van de a.s. Jaarbeurs is tot hun cliëntèle de volgende circulaire ge richt ZAKENMENSCHEN Een belangrijke Voorjaarsbeurs opent 11 Maart 1930 haar poorten. Het zal de eer ste beurs zijn, welke gehouden wordt in het Vergroote Jaarbeursgebouw. Een nieuw Tweede Jaarbeursgebouw wordt 11 Maart 1930 in gebruik genomen en daar mede is de oppervlakte expositieruimte met ongeveer honderd procent vermeer derd. Wat zeggen wil, dat het aantal deel nemers in alle deelnemende takken van bedrijf aanmerkelijk is toegenomen en de handelaar derhalve bij nog grooter aantal leveranciers, dan tot nog toe, zijn keuze kan doen engelegenheid heeft zijn han delsrelaties nog meer uit te breiden en op nog uitgebreider schaal zijn handels kennis te vermeerderen. De twee gebou wen met daarbij aansluitende semi-per- manente hal vormen één grootsch geheel en nu inderdaad zal de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht worden, wat zij steeds gewenscht heeft te zullen zijn: het centrum voor handel en industrie in Ne derland; het middelpunt, waarop gedu rende een negental dagen in voorjaar en najaar de zakenman zijn inkoop zal kun nen concentreeren. Alle groepen, die aan de voorjaarsbeur zen plachten deel te nemen de groep Zuivelwerktuigen neemt alleen aan da najaarsbeurzen deel zullen op de aan staande Voorjaarsbeurs, welke van 11 tot en met 20 Maart te Utrecht wordt gehou den, in grooter formatie aanwezig zijn. De groep Meubelen en Aanverwante Vak ken, zal wat haar grootte aangaat, een vérrassing zijn voor de bezoekers: niet al leen dat de vijfde verdieping van de beide gebouwen één aaneengesloten geheel van deelnemers in de Meubelgroep zal vormen, maar ook de vierde verdieping van de vergroote oppervlakte is< voor het meeren- deel met deelnemers in de groep Woning inrichting bezet. Bezoekers zullen er de oude deelnemers allen terugvinden, maar bovendien een groot aantal nieuwe firma's, die nog nimmer aan de Utrechtsche beurs hebben deelgenomen, er kunnen begroe ten. Op de vierde verdieping is tevens de groep Textiel en Confectie aanwezig en ook hier zullen de bezoekers, welke bij de ze branche belang hebben, blijde verrast zijn door de uitbreiding, welke ook deze groep heefr ondergaan en de nieuwe voor uitzichten, welke de deelneming in deze In één enkel opzicht schijnt Rusland niet zoo erg veranderd te Zijn in zijn straattypes. De iswestschik, huurkoetsier, en de appelvrouwen zijn nog steeds dezelfde gebleven. groep opent. Ook de Oostenrijksche af- deeling is er weder tegenwoordig, grooter en belangrijker dan tevoren. Op de derde verdieping heeft de groep Voedings- en Genotmiddelen zich ook op het nieuwe gedeelte van het Jaarbeursgebouw gewor pen en nieuwe namen zullen den bezoekers de toenemende belangrijkheid van deze, steeds druk bezochte, groep demonstreer en. Een gedeelte van de derde verdieping wordt ingenomen door een nieuwe buiten- landsche groep, n.l. een collectieve inzen ding van Zwitsersche industrieën, welke groep, ook door hare inrichting, een spe ciaal karakter zal hebben. Aan de groep Voedings- en Genotmiddelen sluit zich op de derde verdieping aan, een gedeelte van de afdeeling Glas, Porselein, Aarrdewerk, Huishoudelijke artikelen, Chineesche en Japansche artikelen, welke voorts, mét de groep Goud en Zilver, Bijouterieën en Par fumerieën, de geheele tweede verdieping van beide gebouwen inneemt en daar door op waardige wijze een overzicht geeft van hetgeen in deze bedrijfstakken in het zakenleven omgaat. Temidden van deze groep bevinden zich ook de stands van luxe voorwerpen en koperwerk, welke laat ste industrietak ook in de standszaal op den beganen grond vertegenwoordigd is. Op de eerste verdieping zal men wederom een Koloniale expositie aantreffen, dit maal meer in het bijzonder aan het Toe risme gewijd, terwijl behalve de Tech nische Artikelen, Machinerieën, Rubber, Kachels en Haarden, Metaalwaren en Kasregisters in het nieuwe gedeelte op de- zo verdieping de groep Metaalindustrie en de groep Electrotechniek door collectieve inzendingen vertegenwoordigd zullen zijn. Afzonderlijk moge nog vermeld worden de Radio groep, wier deelnemers met het oog- op de demonstratiemog^lijkheid niet slechts op de eerste verdieping gevonden worden, maar ook op enkele andere ver diepingen en mede op den beganen grond: deze groep door de voornaamste firma's vertegenwoordigd, zal wederom demon- streeren de ontwikkeling der techniek op dit gebied in de laatste maanden. De imposante hal van het nieuwe Jaar beursgedeelte met de daarbij aansluiten- Ingezonden M ededeellng. Hé vroeg hij, hoe gaan de zaken Het gaat er mee als op de beurs, mijnheer, er zijn dagen van rijzing en dagen van daling! Mn werkt hard en verdient niet veel daar kunt gij op aan. En op hoeveel schat gij uw mand als zij vol is? Tusschen één franc en één franc vijftig Ik wil een koop met u sluiten. Laat hooren. Ik geef anderhalve franc als gij mij ver gezelt naar een herberg. Aangenomen! hernam de voddenraper. Gij behoort tot degenen, die de vreemdsoortige ar beiders doen babbelen, om hetgeen zij u ver tellen, later in de boeken te zetten, niet waar? Zie, zoo waar als ik Gobe Mouche heet, ik heb gepraat met Eugène Sue, geklonken met Del- vau en meegewerkt met Pyat, £oen hij zijn dra ma de Voddennraper van Parijs schreef! Ik ben er niet te hooghartig om, maar ik heb voorname kennissen in Parijs, dat verzeker ik u. Welnu! vader Gobe-Mouche, gij vergist u; ik schrijf nog romans, noch drama's en toch zou ik wat met u willen praten. De voddenraper hief zijn lantaarn tot de hoogte van Maclou's gelaat op, en zei, voldaan over zijn onderzoek: Neem mij. niet kwalijk, dat ik u eens in oo- genschouw neem, mijnheer. Ik vroeg mij af of gij niet tot de politie behoordet. Want van het brood der verklikkers zou ik voor alle schatten van de wereld niet willen eten.™ Uw gelaat be valt mij, ofschoon gij er uitziet alsof gij het zingen en lachen afgeleerd zyt. Wat kan men er aan doen? Verdrietelijkheden zijn als een drank uit de apotheek, men moet ze slikken Al gaat het niemand juist niet altijd naar den zin, men moet zich toch maar wijsgeerig in zijn lot schikken! Maar komaan, ik neem uw uitnoodiging aan. Linksaf, op Belleville aan naar de Zingende Pad, een huis, vermaard om zijn goed bier en zijn appeltaartjes. Toen Maclou de afzichtelijke kroeg binnen trad, kon hij zich niet onthouden aan zijn gast zijn walg en verwondering te kennen te geven. Drommels, antwoordde Gobe-Mouche, wij zijn niet in den Rocher de Cancale of bij Che- vet, maar men kan in dit huis voortreffelijk een konijn klaar maken en zijn klandizie is gevestigd; een zeer bonte klandiesie en dik wijls hernieuwd, om de waarheid te zeggen; vol zonderlinge typen en modeldeugnieten. M. Gérard de Nerval heeft hier meer dan eensge- soupeerd! Ook al een, die met de vischvrouwen at, om hun geschiedenissen te hooren verhalen Maclou Taupin bestelde een avondmaal, dat kostbaar mocht heeten voor de plaats, waar hij zich bevond, en toen een flesch witte wijn de tong van Gobe-Mouche had losgemaakt, vroeg hem de galeislaaf, met de ellebogen op de tafel leunend: Hoeveel geld is er noodig om zich als vodden raper te vestigen? Zes fanc, antwoordde Gobe-Mouche; drie franc voor de mand, twee franc voor de lan taarn, een franc voor défc haak. En men verdient per nicht? z Dat is verschillend. Ik heb nachten gehad van twintig franc. Er komen wel eens buiten kansjes voor; versta mij goed, ik bedoel geen i de semi-permanente hal zullen de groep Bouwmaterialen en Wegenbouw bevatten: een geheel, dat schitterend voor den dag belooft te komen en waarvan de deel- I nemers ditmaal voornemens zijn op bij zondere wijze van hun expositie werk te maken, mede in verband met de interna tionale tentoonstelling, uitgaande van de Vereeniging van Directeuren van Gemeen tewerken, welke tentoonstelling een over zicht zal geven van in verschillende Neder landsche en buitenlandsche steden uitge voerde en uit te voeren bouwplannen met teekeningen, maquettes, photografieën, enz. Behalve in de gebouwen zal een deel der komende Voorjaarsbeurs gehouden worden op het terrein Vredenburg, dat wederom in zijn geheelen omvang voor Jaarbeursdoeleinden in gebruik zal wor den genomen. Daar vindt men de grootere machines voor den Wegenbouw, de ma chines voor de Wasscherij, de machines voor de Houtbewerking, motoren en pom pen en deze groep „in de open lucht" zal ditmaal qualitatief en quantitatief van grootere belangrijkheid zijn. De XXIIe Nederlandsche Jaarbeurs zal een mijlpaal zijn in de geschiedenis van het Nederlandsche Jaarbeurswezen en de vooruitzichten van die beurs zijn, wat be treft de kansen, welke zij biedt voor het zakenleven, buitengewoon gunstig. Geen handelaar verzuime derhalve deze beurste bezoeken. Met vertrouwen roept de Raad van Beheer aan alle zakenmenschen van Nederland een hartelijk welkom toe Tot zoover de circulaire. Men ziet uit het bovenstaande, dat de a.s. Jaarbeurs bijzonder belangrijk belooft te wor den. Wij hopen van harte, dat zulks óók tot de bewoners van dit gewest moge doordringen en dat ook ónze landbouwers, handelaars en in- dustrieelen zullen toonen, het voorname be lang te beseffen, om dezen barometer van het Nederlandsche zakenleven geregeld te raadple gen. Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt de belangstel ling van het overige Nederland voor zijn aan gelegenheden. Het moge beginnen zijnerzijds belangstelling te toonen voor zijn landge- nooten boven de Schelde. De liefde pleegt nu eenmaal niet van één kant te komen. DE ZOMERTIJD. Een circulaire van den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw aan de ge meentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft in een circulaire aan de ge- schelmstreken. Als ik een zilveren lepel vind tusschen een hoop koolbladeren en scheurpa pier haast ik mij. dien aan zijn eigenaar terug te zenden. Men geeft mij echter een fatsoen lijke belooning, en deze is mijn eigendom. Vodden, scheefgeloopen bottines, ijzerwerk, linnen brengen nog al veel op. Als men meer wil verdienen en de moeite niet ontziet zoekt men zelf het opgeraapte uit en verkoopt het later aan de kooplieden bij het pond; anders doet men gelijk ik men maakt een accoord met een opkooper voor een volle mand, en men be komt anderhalven franc. Zoudt gij soms lid van het gilde willen worden? Misschien antwoordde Maclou. Welnu, mijnheer gij zult u daarmee niet ver lagen. Wij tellen op dit oogenblik, onder de Broeders ven de Voddenmand, twee groothan delaars en drie prefecten. De prefecten houden het leven geen van allen vol. Gij schijnt van uw beroep te houden? Wat zal ik daarvan zeggen? Men moet zich wijsgeerig in zijn lot schikken! Door altijd vodden te zien. wordt men van lieverlede een wijsgeer. Alles wat schoon, schitterend, frisch, geparfumeerd was, moét eenmaal tot ons komen. In de mand de balopschik der groote dames, die zooveel geld gekost heeft, dat menige be hoeftige daarvan jaren lang zou kunnen leven; in de mand de valsche blonde of zwarte haar vlechten, met goud betaald, en voor weinige stuivers afgesneden van het een of ander braaf meisje. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1