PRIJSVERLAGING Stadsnieuws. Proutncienteuws. De Zeeuwsche Koerier - Sas van Gent Jtandelsberiehlen Burgert. Standen Loop der bevolking Ingezonden Mededeeling Winterteenen De gruwelijke jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKffFR'* KLOOSTERBALSEM zuivert - verzacht geneest DE GROOTSTE KATHOLIEKE COURANT DE BESTE NEDERLANDSCHE COURANT 35 CENTS PER WEEK f 1.50 PER MAAND f 4.50 PER KWARTAAL ABONNSMENTSOPGAVBN EN VEBZ05KEN OM GRATIS-PROEFNüMMFRS TE RICHTEN TOT: In de toekomst zal vleesch slechts op „VléëscK- kaarten" verstrekt worden. Gent 1300 jaar oud. Dit jaar zal de 1300ste verjaring van ae stichting der stad Gent worden herdacht. De herdenking zal bestaan uit een godsdienstige plechtigheid in de Kathedraal, een orgelcon cert in de oude Sint Nicolaaskerk en de ver- tooning van het mysteriespel „Het Lam Gods". Aanslag op den vice-president van Brazilië. Volgens een bericht van de Associated Press uit Rio de Janeiro is er een aanslag op vice-president dr. Mello Vianna bij een banket te Montes Claros gepleegd. Er ontstond bij een politieke gedachtenwis- seling een twist, in het verloop waarvan drie schoten op dr. Vianna werden afgevuurd. Naar het heet, zijn de verwondingen niet levensge vaarlijk. Dr. Vianna is terstond naar het zie kenhuis van Bello Horizonte, de hoofdstad van den staat Minas Geraes gebracht. Volgens onbevestigde geruchten moet het banket tot een groote schietpartij zijn ont aard, waarbij in het geheel vijf personen, on der wie zich ook de secretaris van dr. Vianna bevond, gedood en 15 gewond zijn. De te Rio verschijnende regeeringsbladen geven in bedekten vorm te kennen, dat de aanslag is uitgevoerd met steun van de tegen woordige regeering van den staat Minas Ge raes, waar de bondsregeering voor de a.s. pre sidentsverkiezingen op krachtige ondersteu ning van de oppositie rekent. Volgens latere berichten is dr. Vianna in zijn rug en aan het hoofd gewond. President Louis heeft zijn zomerverblijf te Petropolis onderbroken en is naar de hoofd stad vertrokken. Het Kabinet is reeds bijeen gekomen onder voorzitterschap van den mi nister van justitie. DE A.S. FEESTEN TE ANTWERPEN. De stad in licht en glorie. Antwerpen bereidt zich thans met koorts- achtigen ijver voor op de grootsche gebeur tenissen van dezen zomer. Er wordt met een ongekende snelheid gebouwd aan reusachtige wolkenkrabbers; de stedelijke overheden be- studeeren betere verkeersreglementen, welke zeker noodig zullen zijn om de drukte binnen enkele maanden naar behooren te kunneji leiden. Overal is men bezig met verfraaiing van parken en tuinen, opdat de stad een heerlijk aanzien zou hebben. Ook voor de avonduren wordt in dat op zicht gezorgd. Antwerpen is, volgens de laat- uitblijvers, niet al te best verlicht. Dat schijnt zoo al jaren het geval te zijn. Want er wordt hier sedert lang het volgende verhaal verteld. Het is een recht van den Antwerpschen bur gemeester om aan weerszijden van zijn deur een lantaarn te hebben. Weet ge hoe die ge woonte ontstaan is? Jaren geleden heeft een burgemeester deze ingesteld: lo. omdat de stad zoo slechts verlicht is, 2o. wijl hij vele avondbanketten moest bijwonen en dan na afloop zijn sleutelgat niet kon vinden. Dat vertelt het Antwerpsche volk. Wij weten niet of de geschiedenis volle waarheid is, in elk geval werd zij goedgevonden, omdat zij typeerend kan genoemd worden. Wat er van zij, het stedelijk bestuur is thans met het oog op de wereldtentoonstelling be sloten een beter straatverlichting aan te bren gen. Langs de groote verkeersaderen der stad, langs de wegen, welke naar de tentoonstelling leiden, zullen talrijke buitengewoon sterke boog- en gloei-lampen worden aangebracht, welke een speciale uitgave van millioenen ver gen zal. Behalve deze verbetering der straatverlich ting, zal de stad gedurende de komende maand er een grootsche feest-verlichting met schijn werpers doen aanleggen, welke de stedelijke gebouwen, verschillende torens, en ook oude gevels in schittering van licht zal plaatsen. De kosten van dit verlichtingsplan bedragen alleen reeds 3 millioen franks. De staatskas kan dit niet alleen dragen en de gemeente zal waarschijnlijk een beroep doen op de hulp der groote firma's. Bijzonder tooverachtig zal het stadspark ver licht worden. Verschillende straten, die er heen leiden, worden in lichtwegen herschapen en het park zelf zal zijn water- en boom-par tijen in de meest fantastische kleuren ge stoken zien. De hoofdstraten der stad zullen een stralend avondtoilet krijgen en nooit zal Antwerpen, dat nochtans op het gebied van illuminatie al een geschiedenis heeft, er zoo schitterend hebben uitgezien als dezen zomer. (Maasbode). Korte Berichten. Te Nagasaki is een Japansch 17.000 tons- schip in het dok in brand geraakt. Er zijn 4 dooden. De schade wordt op 1 millioen yen geschat. Bij een mijnontploffing in Pennsylvania zijn zes arbeiders gedood. Vier en vijftig mijnwer kers zijn in de mijn bedolven. 1 (16) ,,Geen goad too goed." R.-K. Kiesvereeniging. Donderdagavond ten half 8 zal in het patronaat een algemeene le denvergadering worden gehouden van de R.-K. Kiesvereeniging, alhier. Vertrouwd wordt, dat de leden in flinken getale zullen opkomen. Coöp. Winkel. Tot bedrijfsleider in de R.-K. Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Vol harding" voor haar winkel te Sas van Gent, is benoemd de heer Ph. de Witte te IJzendijke. Populaire concertavond De populaire concert avond, gisterenavond aangeBüÖen door de R. K. Werkliedenvereeniging, alhier, met mede werking van het R.-K. symphonie-orkest van St. Amandsberg en de heeren Leonard en Ri chard de Smedt en Norbert Desuanois (zang) en Willem Lammens (voordracht) mocht zich in een overdruk bezoek verheugen. De voorzitter der R.-K. W. V., de heer van Assche heette de aanwezigen speciaal ook de medewrkers welkom, den wensch uitsprekende dat de avond voor allen een echte ontspan ningsavond zou mogen zijn. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Willem Lammens vooa» het geven van een korte exploicatie der door hem voor te dragen nummers. Deze werd met spontaan applaus door het publiek begroet. Zijn humoristische voordrachten vormden wel de clou van dezen avond. Hij wist het pu bliek waarlijk kostelijk te amuseeren. Ook het orkest en zangers hebben hun beste beentje voorgezet, en de aanwezigen bleken ook hun praestaties wèl op prijs te stellen. Aan het slot van den avond bracht de heer van Assche danook hartelijk dank aan allen die tot het welslagen van den avond hadden meegewerkt. Hij knoopte hieraan de mededee ling vast, dat het in de bedoeling ligt, binnen kort een filmavond te organiseeren, gewijd aan het Communisme. I PHILIPPINE. Ontslag gemeenteraadslid. De heer F. Al- bicher heeft als lid van den gemeenteraad ont slag genomen. AXEL. R.-K, Werkliedenvereeniging. In een vorige week gehouden vergadering der R.-K. Stands - organisatie werden definitief tot bestuursliden gekozen P. de Kort, voorzitter, C. Jesoirens,-ondervoor zitter, E. Tieleman le secretaris, C. J. van den Bos 2de secretaris en J. Wullems penning meester. Door den heer Geerts werd een uiteenzetting gegeven van de 1 Maart a.s. in werking treden de Ziektewet. De organisatie telt momenteel 54 leden. Raadsvergadering. Donderdag 13 dezer zal de raad in openbare vergad^ing bijeen komen. HULST. De nieuwe Ned. Herv. Kerk. Naar gemeld wordt, staat het thans vast, dat de nieuwe Ned. Herv. Kerk met consistoriekamer zal verrijzen aan het Kon. Wilhelminaplein. .CLINGE. Gemeenteraad Woensdag is in een korte ver gadering van den Gemeenteraad, vooraf gegaan door een besloten vergadering, welke door Mr. Dieleman, voorzitter van den Raad j van Beheer der Z.-Vl. Waterleiding werd bijge- woond met algemeene stemmen besloten j op ontbinding der Maatschappij aan te sturen. De heer Fr. Blommaert correspondent der ar beidsbemiddeling zag zijn salaris op 150 per jaar voor twee jaar vastgesteld. ST. JANSTEEN. Voetbalclub. Tot bestuursleden van de voet balclub „Steen" zijn gekozen de heeren A. A. Zwartelé en E. A. van Daele. LAMSWAARDE. Autobusdienst. Binnen enkele weken zal door den heer v. D. een autobusdienst worden geopend van Lamswaarde naar Sluiskil. IJZENDIJKE Soeur Farcisia. In het gasthuis te Oostburg overleed dezer dagen de Eerw. Zuster Farcisia, die 28 jaar haar beste krachten besteedde aan de opvoeding der IJzendijksche vrouwelijke jeugd. Zij ruste in vrede. SCHOONDIJKE. Provinciale Brandweerbond. De gemeente raad besloot toe te treden tot de Provinciale Brandweerbond. Benoeming. De heer J. I. Clarisse is benoemd DE ABÖNNKIIENTSFBIJN OVEK GEHHKIi NEUEKIiANl) VAN 1 JANUARI AF WESTDORPE. Gemeenteraad. Wegens plaatsgebrek moet ons verslag-van de raadszitting van Vrijdag jl. tot a.s. Woensdag blijven liggen. ZUIDDORPE. Muzikaal echtpaar. De heer en mevr. Jos. Moerdijk-Vanderswalm zullen Zondag, 16 de zer tusschen 2,30 uur en 4,30 uur met een mooi program (zang en piano) in de studio öe Hui zen optreden. TER NEUZEN. Gezellenavond. Woensdagavond werd in het Patronaatsgebouw gedurende den gezellen- avond de aangekonidgde prij spiering gehou den. Er waren 19 deelnemers. De prijzen wer den gewonnen als volgt: le prijs J. Bogaart, 2e prijs J. Dhert, 3e prijs A. Munzaart, 4e prijs F. v. d. Bulch, 5e prijs J. v. Rossum Sr. 6e prijs J. v. Rossum Jr. Benoemd. De heer N. Scheele, besteller bij de posterijen is benoemd tot kantoorbediende alhier. Openstelling telefoonkantoor Met ingang van 8 Februari zijn de sluitingsuren op Éon- en feestdagen van den telefoondienst te Ter Neu zen vervallen. Genoemd kantoor is voortaan dus onafge broken telefonisch bereikbaar. Ambachtsschool. Op de ambachtsschool al hier zullen Woensdag 19 en Woensdag 26 Fe bruari en op Zaterdag 1 Maart openbare lessen worden gehouden van 2 tot 4 uur. Gedurende de maand Februari bestaat eiken Woensdag en Zaterdag gelegenheid, zich aan te melden voor de nieuwe cursussen der am bachtsschool. welke 1 Mei aanvangen. tot werktuigkundige bij de civiele Gouverne- ments-marine. BIERVLIET. Geslaagd. Voor het candidaatsexamen aan de Rijksveeartsenijschool te Utrecht slaagde de heer Hyp. van de Vijver, alhier. EEDE. Lijk gevonden. In het kanaal tusschen Eede en Strobrugge is het lijk opgehaald van den 58-jarigen E. de P. van Sint Lauryens, die se dert 26 December 1929 vermist werd. BRÊSKENS. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de bijzonde re school is benoemd de heer J. de Jonge te Lage Zwaluwe. Benoemd. Tot surnumerair der registratie en domeinen is benoemd de heer W. A. Ver- planke alhier. SLUIS. Gouden bruiloft. Woensdag vierde het echt paar Aug. Maeve-van Besien, wonende Pas- dam, onder veel blijken van belangstelling zijn gouden huwelijksfeest. Rederijkerskamer. De rederijkerskamer „De Oranjebloem" is voornemens een tooneeluit- voering te geven te Heyst (B.) OOSTBURG. R.-K. Kiesvereeniging. In een dezer dagen gehouden vergadering van de R.-K. Kiesver- eeniniging, alhier, werd het huishoudelijk re glement vastgesteld. De heeren E. de Milliano-de Bruijckere en P. van de Waeter werden gekozen als afgevaar digden naar de vergadering van den Staten- kieskring, terwijl als plaatsvervangers werden aangewezen de heeren H. van der Vleuten en C. Buijsse. Op voorstel van een der leden werd besloten het reglement binnenkort in druk te doen ver schijnen. Ontslag genomen. De heer H. G. Fraser heeft ontslag genomen als lid en voorzitter der com missie van toezicht op 't Lager en Middelbaar onderwijs. Benoemd. Tot onderwijzer aan de Openbare School te Kamperland is benoemd mej. T. de Kok alhier. Nieuw bedrijf. Alhier is een afdeeling der bekende van Melle's Confectionererij Works te Breskens gesticht, voor het inpakken van drops Een twintigtal meisjes zijn er tewerk gesteld. Pulloiyim bestrijding. Eenige leden der afdee ling Oostburg der V.P.Z. hebben zich aaneen gesloten, teneinde de gevreesde pullorum-ziek- te ondr hun vee, die hier veel voorkomt, te be strijden. Benoeming. Bij Kon. besluit is de ontvangen der registratie en domeinen J. A. Pieters te Oostburg met ingang van 1 Maart 1930, be noemd tot inspecteur der registratie en do- menen te 's-Gravenhage. Geldleening. Door de firma Ls van Waesberghe-Janssens te Hulst is met de Vereenigde Polders Bewes- ter-Eede-bezuiden-St. Pietersdijk en le gedeel te van den Papenpolder te Aaardenburg, een leening aangegaan grot 14.000.aan eene rente van 4y2%- SAS VAN GENT. Gedurende de maand Januari. Huwelijks aangiften. 8. Francois Cornelis Faas, 25 jaar jm., en Hilda Valentina Geer naerdt 17 jaar jd. Huwelijks-voltrekkingen. Francois Cornelis Faas 25 jaar jm., en Hilda Valentina Geer- naerdt 17 jaar jd. Geboorten. 20. Josephus Augustus, zoon van August Louis van de Bilt en van Maria Josephina Coone. 21. Eduard Henri, zoon van Pieter Adrianus de Fever en Maria Vermeersch. Overlijden. 10. Carel Albert Bos, 61 jaar echtgenoot van Sophia Taleman. 17. Polidor Jacobus Verplanken, 85 jaar weduwaar van Johanna Snabel. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 18 Januari. Bertha, dochter van Alouisius Bun en Anna Maria Neve. WESTDORPE. Gedurende de maand Januari 1930. Huwelijks-aangiften. 10. Philemon August van Acker 22 jaar, jm. en Louisa Josina Losie 21 jaar jd. 22. Maurice Ivo Roegiest 19 jaar, jm. van Selzaete, en Augusta Maria Josepha Rotthier, 18 jaar jd. 30 Camilus de Vrieze 24 jaar jm. en Maria Paulina de Coninck 26 jaar jd. Overlijden. Romanie Marie van den Abeele 49 jaar echtgenoote van Gustaaf Alfred D'haene. 14. Paulina Levina van den Abeele, 76 jaar, ongeh. Hendrikus van den Abeele en Melanie den Brabander. Geboorten. 10 Jan. Robert André zoon van Augusta Maria Josepha Rotthier. 25. Cathari- na Maria, dochter van Louis Remijnsen en Jacomina de Groote. GRAAUW. Gedurende de maand Januari 1930. Huwelijksaangiften. 2. Edmond Theophiel van Laere van Clinge, 20 jaar jm en Albertina Regina de Koster, 22 jaar jd. 24. Petrus Joannes Thuy, van Stekene, wed., 62 jaar en Anna Maria Seraphina Magnus, wed 62 jaren. Huwelijksvoltrekkingen.: 17. Edmond Theo phiel van Laere van Clinge 20 jaar jm. en Al bertina Regina de Koster, 22 jaar jd. Geboorten. Joseph, zoon van Jacobus Aloy- sius Peersman, en Albertina Maas. 8. George Alphons, zoon van Josephus Serie en Adorina Apolonia van den feergen. 12. Alphonsus Lu - do vicus, zoon van Jacobus de Smit en Emma Coleta Heyens. 12. Phelomina Johanna, doch ter van Lambert Ronken en Angela Mathilda Buyl.18. Willem Philomon, zoon van Prudent Franciscus Bruggeman en Martha Marie Buysse. Overlijden. Alphonsius Staal, 73 jaar echt genoot van Maria Silvia Vael. SAS VAN GENT. Ingekomen M. Hoffman en gezin, electriciën van Ooien (B.); P. A. van Renterghem en gezin, fabrieks arbeider van Dénain (F.); P. L. van Dam en gezin, grof- en hoefsmid, van St. Jansteen (Z.) P. F. Hendriks, Réligieuse van Breda. (N..B) Vertrokken I. M. J. van Nieulande, dienstbode naar Zuiddorpe; H. van der Veen en gezin, schipper naar Lemsterland (Fr.); Th. J. Overmeer, zonder beroep, naar Amsterdam; H. Fr. Over meer, zonder beroep naar Amsterdam; A. M. A. de Smet, zonder beroep naar Assenede (B.) E. Mazotto, metselaar naar Porcia (Italië);

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2