Mo. 3576 Maandag 10 Febrnarl 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uit de stad van het Vaticaan. Het Gebeim van den Voddenraper. Binnenland Buitenland. VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND L' FEUILLETON. POSTREKENING No. 52419. DE ZEEUWSGHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advortentiën 20 cent per. regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKENO GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG Sinds de H. Vader Sint Franciscus van Sales als patroon der katholieke journalisten heeft aangewezen, komen de Romeinsche kranten- menschen telkenj are op den feestdag van de zen grooten kerkleeraar bijeen in de Basiliek van het H. Hart in de Via Marsala, alwaar op voorstel van de Redactie van de Osservatore Romano een H. Mis wordt opgedragen. Ook die jaar werd op 29 Januari deze gebruikelijke bijeenkomst gehouden. Door den Wij-bisschop Mgr. Friedrich Emmanuel, die het H. Offer celebreerde, werd na het Evangelie een toe spraak gehouden tot de talrijke redacteurs en correspondenten van buitenlandsche bladen, over het wezen, de verheven taak, de groote verplichtingen, de zware verantwoording en de geestelijke verdiensten van de katholieke journalistiek. Onder de H. Mis reikte Mgr. Emmanuel aan de pers-menschen de H. Communie uit. Het Pauselijk blad heeft dezer dagen een belangrijk hoofdartikel gewijw aan het vraag stuk der katholieke pers onder den titel „Goddelijke Rechten en de taak der pers". Voortbouwend op de algemeen aangenomen grondstellingen heeft het blad heel voorzich tig maar toch ook onomwonden zijn meening uitgesproken over den toestand waarin de ka tholieke pers van Italië zich bevindt: want daarmee is het heel treurig gesteld hetgeen weer duidelijk blijkt uit het bijna absolute stilzwijgen dat de Italiaansche pers bewaarde over de monumentale Encycliek van Paus Pius XI over de Christelijke opvoeding der jeugd. Slechts enkele bladen hebben enkele korte la conieke bemerkingen gemaakt over deze zoo hoogst belangrijke rondzendbrief. Sommige bladen hebben ook het bericht vermeld dat het z.g. Katholieke Centrum dat bij de Fas cistische partij aangesloten is, van plan was om een eigen blad te gaan uitgeven. Het eerste nummer van deze courant zou 11 Februari verschijnen, 't Is wel heel eigenaardig dat de vooraanstaande burgerlijke autoriteiten van het verschijnen van een dergelijk nieuw ka tholiek dagblad niets weten. Doch dit wil ook weer niet zeggen dat er geen katholieken zijn die er ernstig over denken om een dergelijk katholiek dagblad te gaan uitgeven. Het zou zeer zijn «toe te juichen wanneer er voor Mid den- en Zuid-Italië een dergelijk dagblad ver scheen, maar dan moet deze onderneming op een gezonde finantieele basis worden ge schoeid en de politieke censuur moet haar ook voldoende vrijheid latenanders is haar be staan onmogelijk. Bij het bezoek dat de H. Vader dezer dagen aan het Redactiebureau van de Osservatore bracht heeft de Paus ook uitdrukkelijk gewe zen op de verheven taak die de katholieke journalisten te vervullen hebben. Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 23) Drie dagen lang doolde ik door het open veld, mijn honger verzadigend met graan en wilde vruchten. Een voorval, dat mij het le ven had kunnen kosten, verloste mij uit dien onhoudbaren toestand. Een dolle wolf veront rustte de landstreek, welke ik doortrok, en verspreidde heinde en ver schrik en ontzetting- Toevallig bevond ik mij in het woud, terwijl hij een marskramer in mijn nabijheid aan viel. Zonder mij te bedenken, snelde ik dien man ter hulp, stelde ik voor hem dat treurig leven in gevaar, dat mij tot een ondraaglijken last is, en hoewel ik hem niet kon redden, mocht ik er toch in slagen het gevaarlijke dier te dooden. In den borstzak van den doode staken papieren ik eigende ze mij toe: Dit zeggende keek de ongelukkige den eerdw heer Bernard met ongerustheid aan. Het is God, die u dit redmiddel toezond, vriend. Dit dacht ik ook. Drie weken daarna was ik te Parijs. Sinds dien tijd heb ik overal en $e vergeefs de sporn van mijn vrouw en van Daarna heeft de H. Vader een gedenkplaat onthuld ter herinnering aan zijn bezoek bij de Redactieleden en het personeel der Osser vatore. Voor het auto-verkeer in de stad van het Vaticaan is door den Gouverneur Serafini een bijzondere regeling getroffen. De auto's van den H. Vader zijn voorzien van een witte plaat waarop in roode cijfers 1, 2 en 3 staat alsook de letters S.C.V. (Stato della Citta del Vaticano). Ook de kardinalen die buiten Rome wonen en de hoogwaardigheidsbekleders van den H. Stoel krijgen op hun auto een witte plaat met roode letters en cijfers. De overige bewoners van de Stad van het Vaticaan een witte plaat met zwarte letters en nummer. Bij gelegenheid van het gouden Bisschops- jubilé van den Kardinaal-Deken Vannutelll heeft Z. H. de Paus aan den jubilaris een ei genhandig schrijven doen toekomen, waarin de H. Vader de hartelijkste gelukwenschen uitspreekt bij dit zeldzame jubilé en enkele belangrijke feiten uit het werkzame leven van ■dezen krassen grijsaard herdacht. Op den feestdag van Maria Lichtmis had in het Vaticaan de gebruikelijke aanbieding plaats der pas gewijde kaarsen. De vertegen woordigers der domkapittels, en buitenland sche seminaries, alsook van eenige nationale instellingen en religieuse orden en congrega ties, kwamen den Paus hun kaarsen offeren. Uit Milaan was een groote, prachtig-beschil- derde kaars aangekomen waarover de H. Vader bijzonder verheugd was. Deze week werd Senator Marconi door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Z.H. infor meerde met heel veel belangstelling naar de werkzaamheden aan het Radiostation dat in de stad van het Vaticaan gebouwd wordt. Ook Kardinaal Pacelli heeft een zeer lang durig onderhoud gehad met den H. Vader. Deze audiëntie zou naar men zegt in verband staan met het aftreden van Kardinaal Gas- parri. Na het bezoek van den kroonprins aan Rome zijn de feestklanken weer weggestorven en heeft het leven in de Eeuwige Stad weer haar gewoon aanzien gekergen. Wel worden nog enkele bijzonderheden vermeld die echt het godsdienstig leven van den kroonprins ken merken. Op den dag voor zijn huwelijk heeft kroonprins Umberto en prinses Marie José de H. Communie ontvangen in de kerk van San Sabina. Ook op den huwelijksdag zelf is de kroonprins in stilte te communie geweest. Bij zijn terugkeer in het koninklijk paleis had Umberto geen gelegenheid meer om te ont bijten, zoodat de kroonprins eerst na het be ëindigen van de huwelijksplechtigheden des namiddags om drie uur zich kon ontnuchteren Iedereen, die getuige was van de ontroerende ingetogenheid, waarmede de kroonprins tij- rnijn kind gezocht nietsniets Hoe zwak mijn hoop was, ik klampte er mij aan vast zij hielp mij het leven dragen. En toen die hoop u ontzonk, hebt gij willen sterven Ja eerwaarde. Gij hebt er het recht niet toe, mijn vriend mijn broeder! hernam de priester als het den Heer behaagd heef u tegelijkertijd al de goe deren der wereld te ontnemen, verootmoedig u en wacht Wachten? Waarop? Op een wonder der Voorzienigheid. Zeer zeker, daar Zij mij op uwen weg ge plaatst heeft. Helaas mompelde de ongelukkige, wat ver moogt gij? Ondanks uwe vriendschap zijt gij niet in staat mij te troosten. Hoor mij aandachtig aan sprak de eerw. heer Bernard, uw papieren zijn in orde, der halve kunt ge in Parijs blijven, en al slaagt gij al niet zoo dadelijk in uw nasporingen omtrent uw vrouw en kind, hebt gij immers toch nog een ander doel te bereiken? Eerherstel? vroeg de galeiboef. Juist, eerherstel voor uwen geschandvlekten naam, die evenwel de naam is van een eer lijk man voor uwen zoon, die u zal terugge geven worden voor de nagedachtenis van haar, die gij beweent. O! riep de ongelukkige uit, gij hergeeft mij tegelijk de hoop en den moed. Vind dn moed in u zeiven, de hoop zal u door God gegeven worden Gij moet leven om een edele en groote taak te vervullen, gij moet dons de huwelijksmis bad, is vast overtuigd van den grooten godsdienstzin van dit ko ningskind. Hij bad de misgebeden mee, en telenmale als de priester den naam Jezus uit sprak, boog de kroonprins eerbiedig het hoofd. Opmerkelijk is ook, dat het Fascisme zulk een ondergeschikte rol gespeeld heeft bij de huwelijksplechtigheden. Eerst op den laatsten dag der feesten werd het jonge bruidspaar door de fascisten gehulidgd. Zelfs het weer was Mussolini ongunstig gestemd. De groote opmarsch, waaraan 9000 burgemeesters en partij-secretarissen deelnamen, is schitterend in 't water gevallen. In stram-militaire hou ding woonde Umberto deze parade bij de ontvangst van Turati was buitengewoon koel. De kroonprins beantwoordde ook den Fascis ten-groet niet. Er werden slechts enkele cou- pleten van hat Fascistenlied gezongen, terwijl in tegenstelling met anders, de koningsmarsch van het begin tot het einde gespeeld werd. 't Is ook opgevallen dat Mussolini niet die plaats innam dien hem feitelijk bekwam: de vorstelijke personen zaten allen voor hem. Het schijnt vooral dat dit gedaan werd terwille van den koning van België. Bij de parade verscheen Mussolini niet in het Fascistische zwarthemd maar in het uniform van Minister president. Opmerkelijk is ook dat er over een bezoek van Mussolini aan het Vaticaan niet meer gesproken wordt. Iaqazondeo dedeeiiog (9) Verbetering van Rijkswegen. De besturen van den A. N. W. B. en de K. N. A. C. hebben een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, waarin zij de wen- schelijkheid betoogen van 'n sneller tempo bij de uitvoering van de wegenverbetering. Zij dringen er bij den minister op aan om instede van de voor 1930 daartoe beschikbaar te stellen fondsen te beperken, deze zoo ruim als maar eenigszins mogelijk is te verstrekken en alsnog een ruim opgezette suppletoire be grooting van het wegenfonds voor 1930 in te dienen. De controle op eieren. Naar het Ned. Weekblad van Kruideniers waren meldt, wordt er momenteel in de re- geeringsbureaux met voortvarendheid gewerkt aan de samenstelling van een algemeenen maatregel van bestuur, regelende de controle op eieren, zulks op grond van de Landbouw- uitvoerwet. Zoodra het concept gereed is, zullen alle ge organiseerde groepen, die belang bij dezen maatregel hebben, tot een bespreking worden uitgenoodigd. Behoudens onvoorziene omstandigheden kan INGEZONDEN MEDEDEÉLING. (4). De „Regenmaker" doet zijn best. 't Succes komt misschien later Maar „Henco" maakt voor Uwe wasch Het zachtste regenwater. leven om op uw beurt degenen te vertroosten en te bevredigen, die lijden en vertwijfelen: gij moet leven om hun de woorden te herhalen, die ik u heb laten hooren. Ik geloof aan uw on schuld, ik geloof aan de toekomst. Maclou zonk voor den priester op de knieën. Morgen zullen wij raad schaffen. Ik kan u mijn dankbaarheid alleen betuigen door mijn onderwerping, antwoordde Maclou. Ga dan in die hangmat liggen, en slaap wel. Mijn vriend, sprak hij dan nog, zijn bescher meling een kleine portefeuille toereikende, ik ben arm onder de armen, daar alles wat ik bezit aan de behoeftigen toebehoord. Wees niet beleedigd door de geringheid van deze bijdrage Ik doe wat ik kan. Hetgeen gij daar hebt is toereikend om hier een van die handelszaken te beginnen waarvan men kan leven en die de aandacht niet op u vestigen. Zie rond, zoek, overleg en kom bij mij terijg als gij meent iets gevonden te hebben. Maclou bracht de hand van den jeugdigen priester aan zijn lippen. Ik ben gewapend voor den strijd, sprak hij, daar gij met mij strijdt. En de pastorie verlatende, stapte de ont vluchte galeiboef de reu Bonaparte af, een on bekende toekomst tegemoet tredende. Drie dagen lang doolde de arme door de straten van Parijs, zoekende naar eene brood winning. Voorzeker, hij wilde werken, maar hoe, waaraan? hij kende niets. De kleine som waarover hij kon beschikken, liet hem geen keuze dan tusschen eenig ambacht dat geen leertijd vordert of een van die bedrijven, welke deze bijeenkomst reeds vrij spoedig tegemoet worden gezien. Korte Berichten. De Staatscommissie voor de Ned. burgerlijke wetgeving heeft een ontwerp samengesteld tot herziening van de wettelijke regeling van het hypotheekrecht. Te 's-Gravenhage is Zaterdag de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling geopend. Ingesteld is een Staatscommissie, die moet onderzoeken of, en, zoo ja, op welke wijze de overkomsten van koop en verkoop op afbe taling bij de wet moeten worden geregeld. m AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN MEXICO De president gewond. Op den nieuwen president van Mexico, Ru- bio, is een aanslag gepleegd, toen hij in zijn was gezeten. Hij werd door een kogel in de kaak getrof fen, doch de kogel kon later worden verwij derd. De bedrijver van den aanslag werd gearres teerd en in het nationale paleis aan een ver hoor onderworpen. Hij weigerde echter elke inlichting over zijn persoon. Eén der schoten trof een nabijzijnd persoon, die naar het ziekenhuis vervoerd werd. Op den dader werden geen verdachte pa pieren gevonden. Nader wordt nog gemeld: In het geheel werden er door den aanvaller zes schoten gelost. Twee leden uit het gevolg van den president werden getroffen. De vrouw van den president kreeg een schampschot en een nichtje liep een lichte verwonding op. Ook omstanders werden getroffen. De Russische Heilstaat. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft de raad van volkscommissarissen van de sovjet unie besloten tot invoering van elf „vleesch- looze" dagen per maand voor het geheele land. Op deze dagen zal het verboden zijn vleesch te verkoopen. De O.G.P.U. werd belast met de controle op de naleving van deze verordening, welke onmiddellijk onder het volkscommissa riaat van handel ressorteert. De invoering van „vleeschlooze" dagen wordt gemotiveerd met de mededeeling, dat sovjet- Rusland niet meer voldoende slachtvee bezit om te voorzien in de dagelijksche behoeften. met de jaargetijden afwisselen, en zonder een groot kapitaal te vorderen, nochtans eene ge noegzame winst afwerpen om er van te leven. Hij bezat dz geschiktheid niet om allerlei kramerijen aan den man te brengen, dat zag hij al dadelijk in; hij sprak met de lieden die groenten rondventen, dat paste voor hem ook niet; hij berekende wat de verkoop van post papier en enveloppen kon opbrengen en dit was te weinig; de verkoop van volksliedjes stuitte hem te zeer tegen de borst, en na drie dagen zoeken enrondloopen, was de ongeluk kige nog even ver gevorderd. Hoewel gereed om te werken, verloor hij daarbij niet uit het oog dat hij een doel, zijn eerherstel, najagend, zich vele uren vrijen tijd moest verzekeren. De justitie had hm onrecht vaardig veroordeeld, maar zij had zich vergist in den misdadiger, die misdadiger bestond. De brand, die zijn werkplaatsen, zijn woon huis vernielden was aan geen ongelukkig toe val te wijten. Neen, er was een misdaad ge pleegd. en de onschuldig veroordeelde wilde en moest den schuldige vinden. Een andere bedenking hield den rampzalige bovendien nog tegen, telkens als hij op het punt was zijn keuze op een gemakkelijk beroep te bepalen. Hij kende den fijnen reuk van de politie, de papieren van Maclou Taupin zou den misschien niet genoeg wezen om zijn in- dentiteit te bewijzen, als men ooit op den inval kwam hem te vragen wie hij was en van waar hij kwam. (Wordt vervolgd).

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1