Mo. 3575 Vrijdag 7 Febrnarl 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. Ontwikkelingsavonden. Builent. Overzicht Binnenland. Buitenland. HEERENBAAI VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND P0STBEKEHIH6 No. 52419. Gemeenteraad van Sas van Geul Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeeling. 20 50cl. per ons DE Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling Advertentiën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GE8CHIKT VOOR PUBLIOITEIT Naar aanleiding van onze beschouwingen over een winterprogram ontvingen wij van eenige afdeelingen programma's, die zich van een winterprogram, zooals door ons bedoeld, onderscheiden doordat zij meer op het bevor deren van allerlei nuttige kennis dan op „actie door ontwikkeling" zijn gericht. Wat dit zeg gen wil, hebben wij reeds uiteengezet. In een goed winterprogram moet de R.-K. Werklie- denvereeniging hare leden vooral trachten voor te lichten omtrent den stand der arbei dersbeweging, die juist „beweging" is, omdat zij voortdurend vooruitdringt en telkens nieuwe wegen moeten verkennen. En hierbij moet dan in 't oog gehouden worden de actie die de vereeniging in de eerstvolgende toe komst zelve ontwikkelen zal. Zóó worden de leden goed voorbereid op de komende dingen. Zij zullen leeren begrijpen en kennis baart dan liefde of ambitie voor de actie. Daarnaast kan men denken aan andere pro gramma's, aan programma's voor ontwikke lingsavonden, waarop allerlei interssante on derwerpen aan de orde worden gesteld, om den blik te verruimen en algemeene kennis te be vorderen. Van zulke programma's ontvingen wij eenige voorbeelden uit groote en kleine plaatsen. Wij laten er hier een drietal volgen. Anderen kun nen er wellicht iets van leeren. I. 1. Guido Gezelle (de bekende Vlaamsehe dichter). 2. De Bijbel. 3. De St. Jan van Den Bosch. 4. Het spiritisme of de geesteswereld. 5. Eerste Hulp (bij sport en verkeer). 6. Eerste Hulp (bij verdrinken en electrici- teit). 7. Het communisme. 8. Mussolini. 9. Typen van menschen. 10. Volksontwikkeling. H. 1. Het nut der volksontwikkeling op gods dienstig, sociaal-economisch en politiek ge bied. 2. Het socialisme. 3. De schoolvrije jeugd en een woord tot de ouders. 4. Denken, durven en doen. 5. De R..-K. Staatspartij, haar ontstaan en haar streven. 6. Onderling hulpbetoon. 7. De Ziektewet. 8. Christendom en aardsch geluk. 9. De R.-K. Staatspartij en de arbeiders. 10. Trusts, kartels en syndicaten. 11. Mijntechniek. 12. Tuberculose-bestrijding. 13. Missie-actie in verband met de jeugd, het huisgzin enz. 14. De Katholieken en de vrede. 15. Onze sport en principieelen. 16. Het ideaal van het christelijk huwelijk. m- V 1. Het algemeen priesterschap 2. Het bankkapitalisme van onzen tijd. 3. Onze kinderen voorlichten of niet 4. Opbloei en afval in de Kerk. Het moder ne Heidendom. 5. Waar het voor de ouders bij de opvoe ding hunner kinderen op aankomt. 6. Voor welke interne problemen staat de huidige arbeidersbeweging 7. Hoe parochieel godsdienstige en sociale actie hand aan hand te doen gaan Ongetwijfeld interessante programma's. Ook van verschillende karakter en klaarblijkelijk aangepast aan speciale behoeften. Waarom heeft men er ons niet meerdere toegezonden Men ziet toch, dat dit nuttig kan zijn. We willen -ze gaarne publiceeren. Wellicht kunnen wij dan de onderwerpen ook rangschikken en sprekjers vermelden, om hier door de taak van vele besturen te verlichten. Laat men zich eens die kleine moeite ge troosten, om mede te werken aan iets goeds yoor de geheele organisatie. De Londensclie vlootconferentie De eerste moeilijkheden. Het verdwijnen der dicta tuur in Spanje. Het heeft eenige dagen met de vlootconfe rentie niet erg willen vlotten. Niemand scheen eigenlijk goed te weten hoe de zaak moest worden aangepakt om niet reeds bij voorbaat een mislukking uit te lokken. Men is thans intusschen zoover gevorderd, dat een bepaald Fransch voorstel ter tafel kon worden ge bracht en dat daarover inleidende besprekin gen zijn aangevangen. Zooals men weet, wil Engeland dat de conferentie voor alle catego rieën van oorlogsschepen een aantal voor de deelnemende landen zal voorschrijven, welk aantal niet mag worden overschreden. Nu f heeft Frankrijk daarop een tegenvoorstel inge- I diend, volgens welk wordt toegestaan, dat een zeker percentage van de tonnemaat van elke categorie op een andere categorie wordt overgedragen. Engeland kan daarmee niet accoord gaan. Het zou desnoods te vinden zijn voor een zekere vrijheid tus- schen kleine kruisers en torpedojagers. Van eenige overdracht van slagschepen en moeder schepen voor vliegtuigen op andere catego rieën wil het echter niet weten en evenmin van overdracht van welke categorie ook op duikbooten. Is men deze eerste moeilijkheid te boven, dan komt de eigenlijke kern der conferentie, de rantsoeneering zelve aan de beurt. Ten aanzien van deze kwestie is men nog geheel achter de schermen gebleven. En dit is maar goed ook. Het groote publiek weet voldoende, dat er groote moeilijkheden zijn, zooals de eisch van Japan, dat de sterkte van zijn vloot minstens zeven tiende moet zijn van de sterkte van de vloot van de Vereenigde Staten en de eisch van Italië, dat het, wat vlootsterkte be treft, met Frankrijk moet worden gelijk ge steld. Het is beter, dat niet alle argumenten „pro en contra" op de groote markt worden gebracht. Daarmee wordt slechts de taak van de leden der conferentie, een taak, welke toch al bizonder delicaat is, nog maar verzwaard. Zooals te verwachten was, is de bedoeling van het nieuwe Spaansche Kabinet de af schaffing van de dictatuur en geleidelijke te rugkeer tot grondwettelijke toestanden. Ver schillende maatregelen zijn daartoe reeds ge nomen, als vrijwel algeheele opheffing van de censuur, vrijlating van politieke gevangenen, herstel van rechten voor de universiteiten enz. Weinig beteekenende relletjes daargelaten, is de overgang van de dictatuur Primo de Rivera naar het Kabinet-Berenguer zonder schokken geschied. L w_ H. ZOMERTIJD IN 1930 Van 15 Mei tot 5 October. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de vervroe ging met één uur van den wettelijken tijd, m. a.w. de zomertijd zal aanvangen op 15 Mei en eindigen op 5 October 1930. De actie der Vlaamsehe nationalisten. Een schrijven van Z.Em. kardinaal van Roey.... De Brusgelsche correspondent van de Msb. meldt Zondag is in al de kerken van de Kempen een brief voorgelezen van Z.Em. den kardinaal aartsbisschop van Mechelen, die een antwoord is op een artikel, dat de vorige week, onder verantwoordelijkheid van de Katholieke Vlaam sche volkspartij van het arrondissement Turn hout, in het weekblad „De Nieuwe Kempen" is verschenen over de houding van het doorluch tig episcopaat tegenover de Vlaamsehe natio nalisten. Dit artikel, zoo luide het in den brief van Zijne Eminentie, is vol verzinsels en leugen achtige insinuaties, met het duidelijk uitge sproken doel, de kerkelijke overheid verdacht te maken in de oogen der geloovigen. Wij zullen het niet beantwoorden, doch wij meenen niet stilzwijgend te mogen voorbijgaan zonder te reageeren tegen een dergelijken aan slag op den aan de kerk verschuldigden eer bied en komende van leiders eener partij, die zich katholiek noemt. De episcopale overheid niet eerbiedigen, is stelling nemen tegen Christus en Zijn Kerk. Gij kunt de woorden van den Zaligmaker:„Wie U aanhoort, aanhoort Mij wie U verstoot, verstoot Mij wie Mij verstoot verstoot Hem, die Mij gezonden heeft" (Luc. X 16) De groote martelaar uit de eerste tijden van het christendom, de heilige bisschop Ignatius van Autiochie, mocht met recht schrijven „Al dezen, die God en Christus toebehooren, zijn met den bisschop". (Philad. III. 2) en Paus BenedictusXV „Hij is niet de Kerk, die niet met den bisschop is" (Encycliek. Ad be- tissinu, 1 Nov. 1914.) Als zij (de VI. nationalisten cor.) beweren dat, waar de bisschoppen tegen hen zijn, de Hoogste Kerkelijke Overheid daarentegen het Vlaamsch nationalisme goedkeurt en dat den Vader van alle geloovigen met hen is, dan aar zelen wij niet te zeggen en wij weten wat wij zeggen dat zij gelogen hebben. Het is op deze wijze, dat doorgaans de droe ve geschiedenis begint van alle apostaten. In dien de Paus ze openlijk moest veroordeelen, dan nog zouden zij beweren, dat God met hen is Volgens hen begrijpen wij niets van de Vlaamsehe kwestie. Zelf uit de Vlaamsehe Kempen afkomstig meenen wij de belangen en nooden van het Vlaamsehe volk even goed te kennen als wie ook. Wij beschouwen het als een plicht, te doen wat van ons afhangt, om in deze nooden tege moet te komen, nl. om de ouders, die zulks ver langen Vlaamsch onderwijs te schenken voor hun kinderen. Doch wij hebben ook het recht, meenen wij, over dc belangen en behoeften van het Vlaam sehe volk anders te oordeelen dan de Vlaam sehe nationalisten. Aanvallen, zooals deze welke wij hier open lijk aan de kaak stellen, zullen ons niet bele- ten onzen herderlijken plicht te vervullen tel kens wij dat noodig zullen oordeelen. Vervult gij ook aldus het schrijven aan de geloovigen, uwen plicht van geloovigen. Keert u af van hen, die u op een dwaalspoor willen leiden en uwe gehechtheid aan de Kerk in ge vaar brengen. Leest noch ondersteunt de nationalistische organen (dag- of weekbladen), die, zooals het episcopaat reeds in 1925 in een gemeenschap- pelijken brief heeft gezegd, de opinie bedrie gen met leugens en die de wettelijke overheid verachten. Het geval, dat ons thans bezighoudt, bewijst eens te meer, dat dit verwijt gerechtigd was". Zitting van Donderdag 30 Januari, des nam. 7 uur. (Vervolg). VI. Verzoekschrift van Th. van der Spiegel e.a. om electrische verlichting van de wijk „den Stuiver". De voorzitter zegt, dat eenzelfde verzoek schrift ongeveer een paar jaar geleden ook werd ontvangen. Toen zijn eenige voormannen bij spr. geweest. Spr. heeft hun toen aange raden zich met belanghebbenden te verstaan en handteekeningen te verzamelen van per sonen, die garant zouden willen blijven. De verzoekers zijn echter nooit terug gekomen, zegt spr. B. en W. hebben sindsdien met de P.Z.E.M. over deze kwestie onderhandeld. Spr. hoopt, dat zulks tot een succesvol resultaat mag lijden. Meer kan hij er in een openbare vergadering niet van zeggen. De heer de Leux zegt te meenen, dat het tijd wordt, dat Sas „den Stuiver" aan het electrisch net aansluit. De menschen hebben daar evengoed recht op electriciteit als in de kom. Zou dat zooveel kosten voor Sas, vraagt spr. Allen, die op het adres hebben geteekend, zullen wel aansluiten. Destijds is toch gezegd Als zij zich aansluiten, zullen we een kabel leggen. De voorzitter Alles, wat U zegt, zeggen B. en W. ook. Als alles zoo geschieden zou, als U het voorstelt, zouden B. en W. direct besluiten tot aansluiting. Er zijn echter altijd menschen bij, die zich terugtrekken. In de bedoelde wijk staan veel werkmanswoningen. Die wisselen vaak van bewoners. Deze menschen zijn vaak niet bereid een garantie te verstrekken. Spr. herhaalt, dat men in onderhandeling is met de P.Z.E.M. Als de besprekingen tot goed re sultaat leiden, zullen B. en W. gaarne den wensch van betrokkenen inwilligen. Het spreekt vanzelf dat ook B. en W. gaarne zou den zien, dat deze wijk werd aangesloten. De heer de Leux betoogt, dat het teekenen van een garantie voor de betrokkenen zeer bezwaarlijk is. Hoe kan men zich garant stel len voor zooveel licht, als men het niet noodig (31) en peunp zytt d* ktsimtfAe/idv jeipestxA.yptst wi ECHTE FRIESCHE (ook in Yi onien >i ponden en pontj^nj 'Vmapf Uur Winkefar 'n paJyelfrE SEDERT 1753 heeft. De bestaande toestand kan echter niet blijven voortduren. De voorzitter Aan dien toestand zal wel een eind komen. De heer de Leux Ik hoop, dat het spoedig zal zijn. De heer de Mul merkt op, dat hij een jaar geleden, deze kwestie ook reeds ter sprake heeft gebracht. Toen heeft de voorzitter hem verzekerd, dat de zaak er goed bij stond. Staat zij er nu misschien weer goed bij, vraagt hij. De voorzitter antwoordt bevestigend. Aan vankelijk hadden de onderhandelingen een gunstig verloop. Toen werden de vooruitzich ten minder gunstig en thans zijn ze wéér goed. Meer zeg ik er in de openbare vergadering niet van, zegt spr. Z. h. st. wordt alsdan het verzoekschrift voor kennisgeving aangenomen. VII. Verzoekschrift van wed. A. Vergauwen over schade door aanleg stoepen voor haar woning in de Poelstraat. De voorzitter verklaart, dat de voorstelling van zaken in het verzoekschrift onjuist is. Na tuurlijk brengt de billijkheid mede, dat B. en W. er zoo goed mogelijk voor zorgen de be trokkenen voor overlast te behoeden. Over hetgeen men thans vraagt, staat echter niets in de transactie vermeld. B. en W. willen om het gesignaleerde euvel te verhelpen, een hardsteenen drempel doen aanbrengen. Per soonlijk heeft spr. dat tegen betrokkenen ge zegd. Op deze wijze zou de zaak opgelost zijn. Van ophoogen van den vloer is geen sprake geweest. Dat staat niet in de transactie. De heer de Leux betoogt, dat, als er een steenen dorpel wordt aangebracht, de instap in de woning 30 c.M. diep zou worden. Het huis loopt bij den minsten regen onder water. Waar de betrokkenen hun grond hebben af gestaan is er geen bezwaar om hen schade loos te stellen en den vloer op te hoogen. De billijkheid brengt zulks mede. Doet men het niet dan zal het huis in waarde dalerv Daar hebben die menschen het niet voor verkocht, zegt spr. De heer Stouthamer beaamt, dat de instap hoog zal worden. De gemeente heeft bij het afstaan van de strook grond door de familie Vergauwen veel baat gehad, zegt hij. Als wc over den hond gekomen zijn moeten we ook over de staart kunnen, zegt hij. Laten we die menschen uit de penarie helpen. De voorzitter wenscht de vraag te stellen of het voldoen aan het verzoek gerechtvaardigd zou zijn. Op verschillende technische gronden beantwoordt spr. die vraag ontkennend. Hierover ontspint zich dan een kort debat tusschen den voorzitter en de heeren de Leux en Stouthamer. De voorzitter betoogt ten slotte, dat bij B. en W. de bedoeling voorzit, de moeilijkheid op te lossen. De betrokkenen willen ons echter dwingen, een nieuwe vloer te leggen, aldus spr. Daar moet de Raad niet voor te vinden zijn. Wij hebben de familie Vergauwen meer dan billijk behandeld door 4 per M2. te be talen voor haar grond en door een keurige afrastering te doen aanbrengen. Er is geen sprake van eenigerlei verplichting der gemeen te aan deze menschen, zegt spr. Hij merkt voorts nog op, dat door den gemeente - archi-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1