i Laatst® Berichten. Burgert. Standen Loop der bevolking Jtandelsberichten Gemengd JTienws. Mathilde Prosperine Henriette Marie de Ram Leelijke val Maandagvoormiddag had de werkman V., alhier, het ongeluk op het nieuwe werk te Sluiskil van een enkele meters hooge stelling te vallen. Hij liep daarbij inwendige kneuzingen op en moest op advies van dokter Puijlaert in de R.-K. verpleging 8 pCt. Eerste Hypothecaire Obligatie lening. ADVERTENTIE N. Heden overleed zacht en kalm, tijdig voorzien van de H. Sacramenten, in den ouderdom van 88 jaar, onze goede Moeder en Schoonmoeder, Weduwe van den WelEdelGeboren Heer Mr. S. Th. A. van der Heijden, F. VAN DER HEIJDEN. M. VAN DER HEIJDEN-VERBIST. BERGEN OP ZOOM, 4 Februari 1930. (58) dat zij mede willen, terwijl dan de bus vol zou zijn. Hij verwacht, dat er moeilijkheden zullen komen. De subsidie zou dan in gevaar komen doordat die eene reiziger, die onderweg er nog bij wil, niet meer mee kan. Hij zou het een kleinigheid vinden voor dezulken, die aan den Tol wachten, om het even te laten weten. De voorzitter ziet deze kwestie zoo, dat de subsidie beschouwd moet worden als een tege moetkoming voor de reizigers van Stoppeldijk. Is de bus al vol vóór zij op Stoppeldijk is dan moet hij de reizigers, die blijven staan zoo vlug mogelijk vervoeren. Men kan moeilijk bepalen dat een aantal plaatsen moeten worden open gehouden. De heer Kerckhaert zegt, dat die kwestie door den ondernemer zelf moet worden opge lost. De heer Vereecken meent, dat als hij iemand laat staan hij dan toch geen recht zou hebben op de subsidie. De heer Baart is van oordeel, dat die kwestie niet zoo scherp moet worden beoordeeld. De heer Vereecken zegt er bepaald moeilijk heden van te verwachten. De heer Raes acht die moeilijkheden niet zoo groot. De ondernemer komt nu reeds telkens aande bus kijken of er nog plaats genoeg is en blijkt dat niet het geval te zijn, dan worden de overblijvende reizigers met een andere auto vervoerd. De voorzitter vraagt wat de Raad er van denkt om de subsidie eventueel te verleenen voor onbepaalden tijd of wel voor een jaar. Het zou kunnen blijken, dat andere voorwaar den noodig zijn en acht het daarom beter voor een jaar te verleenen. De heer Staal is van oordeel, dat telkens weer verlengd kan worden als het nu voor een jaar verleend zou worden. De voorzitter acht dit ook juist. Indien de subsidie verleend wordt voor één jaar en on der bepaalde voorwaarden, dan staat de ge meente daarna toch weer vrij om te oordeelen of de diensten in een bepaalde behoefte voor zien of wel er kunnen zich andere omstandig heden voordoen. z In het voorstel van Burgemeester en Wet houders staat ook, dat geen wijziging van de tarieven zal mogen plaats hebben zonder goed keuring van den Raad. Echter merkt hij op," dat bij evntueele wijziging goedkeuring noodig is door Ged Staten, waarvoor dan ook de raad weer gehoord wordt. Verder is bepaald, dat de subsidie zal gelden voor alle diensten, dus ook voor Sluiskil. Wel licht kan dit wel moeilijkheden meebrengen. Als het slechte weer gaat komen zullen dan de arbeiders van Stoppeldijk vóór moeten gaan De heer Kerckhaert zegt dat dit hetzelfde is als met vele verordeningen. Als die altijd woordelijk zouden moeten worden toegepast, zou men ook dikwijls in moeilijkheden komen. De heer van Craenenbroeck vindt, dat de kwestie van Sluiskil wel de grootste moeilijk heden zal opleveren. Hij zou het dan ook beter achten dien dienst daar buiten te laten. De voorzitter zou het wenschelijk achten het zoo aan te nemen zooals B. en W. het voor stellen en wanneer zich moeilijkheden voor doen, kan de raad altijd nog wijzigen. Voor den ondernemer kan het geen bezwaar zijn. Het is een proef voor één jaar en "de raad kan daarna weer andere bepalingen maken. Hierna brengt hij in rondvraag het voorstel van Burgemeester en Wethouders, hetwelk met algemeene stemmn wordt aangenomen. Rekening courant. De voorzitter stelt aan de orde het voorstel van B. en W. om voor het jaar 1930 met de Coöperatieve Boerenleenbank alhier aan te gaan een rekening-courant over eenkomstig, evenals die voor het jaar 1929 werd gesloten. Het ontwerp-raadsbesluit wordt voorgelezen en aangenomen met algemeene stemmen. (Wordt vervolgd) BIERVLIET. Sluiskil worden opgenomen. (Nadruk verboden). TER NEUZEN. Huwelijks-vodtrekkingen. 29. Jan. Anttionie Leenhouts, 26 jaar j.m., en Laurina van Wijck, 22 jaar jd. 30. Adriaan Daniel 't Gilde 34 jaar jm. en Suzanna Verhelst (van Axel) 36 jaar. Geboorten. 25 Jan. Adriaan Jan, zoon van Willem Mechielsen en Engeltje Johanna Min- nik. 26. Jan Jacob, zoon van Matthijs de Back en Maatje Jacomina Kiel. Eduard Marie, zoon van August Joseph IJsebaert en Orphelie Hor- tense Eduard Maria Heijens. Alphonsus Ludo- vicus Cathirna, zoon van Antonius Hieronymus Simons en Wilhelmina Johanna Hendrica Weijts. 30. Jan Levina Wiebregt, dochter van Adriaan Marinus Kolijn en Pieternella Hendri- ka Geensen. Wilhelmina Hendrika, dochter van Gerrit Hoek en Christina Esser (aan boord wonende te Rotterdam) Jan Anton, zoon van David Jacob van Wijck en Eeeltje van Strien. Overlijden. 29 Jan. Andries Jan de Wael, 15 dagen, zoon van Camillus Johannes en Catha- rina de Visser. 31 Jan. Cornelia Maria Diele- man, 8 jaar dochter van Marinus en Poulina Geertruida Dieleman. Cyriel Mussche (van As senede) 32 Jaar, weduwnaar van Celinu Her- TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd J. de Meester, huishoudster, Kanaalweg 2, van Zaamslag. L. Meert, smidsknecht, Sluiskil, van Koe wacht. A. K de Pauw. zonder, Grenulaan 3, van Antwerpen. Vertrokken B. van Neerbos, handelaar, Stationsweg 2, naar Manheim. A. Klaassen, dienstbode, Lange Kerkstraat 96, naar Mannheim. M. E. Reineker, zonder, Van Steenbergen laan 42, naar Hulst. Alb. Plas, betonwerker, Baandijk 1, naar Nuth. P. J, Acke, kantoorbediende, Dijkstraat 4, Goes. Blijkens de in ons vorig nummer gepubli ceerde annonce berichten de Nederlandsche Landbouwbank N.V., Amsterdam en de firma Lentjes Drossaerts, 's Hertogenbosch, de uitgifte eener 8 pCt. ie Hyp. 15-jarige obligatieleening, groot f 350,000, verdeeld in stukken van f 1000, f 500 en f 100 ten laste van de R.-K. Ziekenverpleging «St. Hedwigs- Stift», Bad-Warmbrunn i Schl. (Pruisen), tot den koers van 100 pCt. Prospectie met uit gebreide bijzonderheden zijn bij emittenten verkrijgbaar. Faillissementenstatistiek over Januari 1930 Samengesteld door v.d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties.) Uitgesproken faillissementen Noord-Hollend (excl. Amsterdam) 35, Amster dam, 69, Zuid- Holland (excl. den Haag en Rotterdam) 27, den Haag, 27, Rotterdam 19, Utrecht 20, Gelderland 20, Noord Brabant 14 Limburg 9, Zeeland 1. Friesland 10, Totaal over Januari 275 faillissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 259 faillisse menten. Arbeidsconflict te Sluiskil. Naar wij vernemen hebben Zaterdag een 100-tal arbeiders bij de Belgische aannemers firma Monnoyer meest Belgen het werk neergelegd. Men meldt ons voorts, dat dezer dagen nieu we besprekingen van de leiders der arbeiders organisaties met de directie der cokesfabriek verwacht worden. UIT HET BINNENLAND. Een „Tafelpartij" De „Eindh. en Meier. Crt." meldt Dinsdagavond had te Someren nog eens een ouaerwetsche tafelpartij plaats, welke gebrui ken als minder mooi onderdeel onzer folklor®, gelukkig gaandeweg verdwijnen. Daags voor dat een paar jongelui zich in ondertrouw zou den begeven kreeg de bruid spijt en zag van het voorgenomen huwelijk af, De jongelieden uit de buurt vonden hierin een gereede aan leiding om te tafelen. Alle mogelijke karren en voertuigen werden in den avond voor het huis der ouderlijke woning van het meisje bijeen gebracht, terwijl op lanpenglazen, ketels enz., een helsch lawaai werd gemaakt. De politie was echter op haar hoede en maakte door het verbaliseeren van eenige rustverstoorders een einde aan de tafelpartij. UIT HET BUITENLAND. Zwakzinnige door dronken jongelui doodge marteld. In een dorpje nabij Besan?on is een zwak zinnige krantenbezorger door eenige opgescho ten jongelui doodgemarteld. Vier ongeveer 20-jarige jongens hadden zich bedronken aan brandewijn en dwongen den zwakzinnigen dorpsbewoner, die altijd veel van de dorpsjeugd te lijden had, om eveneens brandewijn te drinken. Daarna bonden zij zijn voeten met een touw bijeen en lieten hem van een hooiberg, waarop de onverlaten geklom men waren, steeds weer met het hoofd op den grond zakken waarna zy hem weer met het touw aan de voeten omhoog trokken, Hetgeen zij voortzetten, tot de ongelukkige geen teeken van leven meer gaf. De vier jongens zijn gearresteerd. Verduistering van 8.400.000 De vroegere vice-president van de „Union Industrial Bank" is te Flint (Michigan) tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens ver duistering van gelden der bank. Negen andere beambten werden eveneenstot langdurige straffen veroordeeld. Het totaal bedrag der verduisterde gelden beloopt ƒ8.400.000. Deze verduistering is een record in de ge schiedenis der Amerikaansche banken. Droef einde van een schooluitstapje Uit Kolberg wordt gemeld Dinsdag was een leeraar van een „Volks- schule" te Vobow met zijn klas gaan schaat senrijden, toen plotseling vijf knapen door het ijs zakten. Bij zijn pogingen hen te redden, zakte de leeraar zelf door het ijs en verdronk. Ijlings toegeschoten helpers slaagden erin, twee der knapen te redden. De overige drie echter verdronken. De leeraar was gehuwd en vader van eenige kinderen. Door zijn kleinzoon vergiftigd. Uit Praag wordt gemeldTe Trentschin overleed dezer dagen de 80-jarige Stephan Hurenda onder krampachtige verschijnselen. Het gerechtelijk onderzoek bracht aan het licht, dat zich in den laatsten maaltijd, wel ken de overledene genuttigd had, een groote hoeveelheid strychnine zich bevond. Dit ver gif was hem toegediend door zijn 19-jarigen kleinzoon Stephan Zana, die in hechtenis werd genomen en zijn daad bekend heeft. De misdadigersterreur in New-York Woensdag is zekere Donnelly, de leider van een apachenbende, die in het havengebied ope reert en intimidatie oefent tegen werkegevers en arbeiders in verband met de lage salariee- ring, doodgeschoten na een woordenwisseling over de loonen met een groep havenarbeiders, welke hij trachtte te terroriseeren. Het lijk van den vermoorde werd in zittende houding aan getroffen in een stoel in een huisje aan de kade. Gestrand echtpaar gevonden Een N.T.A.-telegram uit Chicago meldt, dat een radio-bericht is ontvangen van de Eugène Mas-Donald-expeditie, die eenige eilanden den Euquator onderzocht, volgens hetwelk de expeditie op het Charles-eiland, behoorende tot de Galapagosgroep twee Berlijners, nl. dr. Ritte en diens vrouw, heeft gevonden. Dit echtpaar strandde vijf maanden geleden bij het eiland. De leden der expeditie voorza gen het echtpaar voor een jaar van voedsel. Een kranige redder. In de nabijheid van Janowitz kwamen zes kinderen, die op het ijs speelden in het water terecht. De toevallig voorbijkomende timmermans knecht Franz Polcar snelde de kinderen te hulp. doch zakte zelf ook door het ijs. Met zijn vuisten sloeg hij toen het ijs stuk en bereikte zoo langzamerhand de kinderen. Driemaal ging hij in het ijskoude water en slaagde er in alle zes te redden. Toen de ouders der kinderen, die inmiddels ook naar de plaats des onheils waren gekomen den redder wilden bedanken, was deze reeds verdwenen. Dienstmeisje vergiftigt twee-jarig kind. Te Erfurt heeft een 19-jarig dienstmeisje des nachts het 2-jarig zoontje van de familie, bij welke zij in dienst was, met lysol vergiftigd. Het meisje wilde wraak nemen voor het feit, dat zij na veertien dagen in dienst te zijn ge weest, reeds weer was opgezegd. Het kind is aan de gevolgen van de vergif tiging overleden. Dynamietaanslag in een mijn In een mijn bij Longwy is een niet alledaag- sche aanslag ontdekt, die als door een wonder op het laatste oogenblik is mislukt. Op een diepte van eenige honderde meters onder de aarde waren op de rails voor het kolenvervoer 9 patronen gelegd, die tezamen ongeveer IV2 K.G. ontplofbare stoffen bevatten Men had er op gerekend, dat deze patronen zouden ontploffen, als de electrische locomo tief, die de kolenwagens naar de schacht brengt, daar overheen zou rijden. Op het laatste oogenblik bemerkte echter de bestuurder van den kolentrein, dat vreemde voorwerpen op de rails lagen en bracht den trein terstond tot stilstand. Een ontploffing zou niet te overziene gevol gen hebben gehad en aan talrijke menschen het leven hebben gekost. Onze Brusselsche correspondent meldt nader dat men Zondag de drie arbeiders, die geen ennkele verwonding hadden opgeloopen, uit hun benarde situatie heeft gered. Afschuwelijke moord. Uit Pilsen wordt gemeldt: Een afschuwelijk bloedbad is te Neudorf aangericht, waar de koopman Georg Peyerl en zijn vrouw in hun slaap door een onbekende werden overvallen. Deze sloeg met een bijl, welke hij met buiten gewone kracht handteerde, den man beide beenen af en verwondde hem verder ernstig aan hoofd en hals. De vrouw kreeg een slag met den bijl tegen haar borst zoodat haar linkerlong kwam bloot te liggen. Het 5-jarig kind van het echtpaar bleef on gedeerd. Het echtpaar is naar het ziekenhuis overge bracht, waar het met den dood worstelt. Men acht fiet niet onmogelijk, dat het mis drijf is gepleegd door iemand, van wien Peyerl geld te vorderen had en die zich op deze wijze van zijn schuldeischer heeft willen ontdoen. Dynamietontploffing te Kentucky. Te Ashland (Kentucky) is Donderdag bij werkzaamheden aan een spoorweg een dyna- mietpatroon te vroeg ontploft. Hierbij werden drie arbeiders gedood en vier gewond, van wie drie zwaar. De zwaargewonden liggen onder een grooten hoop aarde en steenen bedolven en men vreest, dat met het uitgraven eenige uren gemoeid zullen zijn. Het gevaarlijke Chicago. Te Chicago is Donderdag een bomaanslag gepleegd, waardoor een kantoorpand werd ver woest, terwijl 8 personen gewond werden. De eigenaar van het huis had geweigerd, een groot bedrag te betalen aan een bende, die chantage wilde plegen. Daar ook de naburige huizen beschadigd werden, waren tal van gezinnen genoodzaakt hun woningen te ontruimen. De aangerichte schade wordt op 125.000 geraamd. Voorts hadden nog 4 andere bomaanslagen plaats, zoodat de dag van Donderdag zelfs voor Chicago, waar de misdaad zoo welig tiert, in dit opzicht een record geweest. Een lid van een bietenslub te Chicago, die in een hinderlaag lag in de Chineesche wijk, werd door twee mannen aangevallen en met kogels doorboord. Hij bleef stervende liggen. De kassier van een taximaatschappij en een chauffeur werden, met revolverschoten door boord dood gevonden. Afschuwelijke slachtpartij. De „Bayerische Zeitung" meldt uit Wald- haus In de Tsjecho-Slowakische grensgemeente Neuberg drongen misdadigers een winkel in kruidenierswaren binnen. Toen de winkelier op hen toetrad, hakte een hunner hem een arm af en bracht hem nog andere verwondingen toe, die den dood tengevolge hadden. Een man, die te hulp snelde, werden beide voeten en een arm afgehakt, ook hij overleed aan de bekomen verwondingen. Door het gehuil van een vijf-jarig kind wer den de voorbijgangers op de afschuwelijke daad opmerkzaam gemaakt. De daders zijn reeds in hechtenis genomen. Plotseling krankzinnig geworden Armeniër Een armenier, zekere Haroutunian, heeft in een vlaag van waanzin een zijner landgenoo- ten gedood. Daarna begaf hij zich naar huis, waar hij zijn vrouw doodde. Vervolgens ging hij naar een vriend waar hij twee vrouwen van 23 en 25 jaar en haar moe der van 83 jaar om het leven bracht. Een der de vrouw, zuster der twee andere, bracht hij zoo ernstige verwondinge toe, dat zij in hope- loozen toestand naar het hospitaal moest wo-r den overgebracht. Naar huis teruggekeerd joeg de ongelukkige zich een kogel door het hoofd. Dit heele ontzettende bloeddrama had nau welijks tien minuten geduurd. Mevrouw

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 3