STER-TABAK Stadsnieuws. Proutneienteuws Ingezonden Mededeellng (49) Voor nerveuze personen, die zich moeilijk bij hun werk kunnen bepalen, be staat geen betere medicijn, dan juist Het weldadige genot, dat de rooker van Ster-tabak ondervindt, kalmeert zijn zenuwen, waardoor hij zijn tedachten gemakkelijk an concentreexen- Het voorstel tut ontbinding N I E T aangenomen. Werkloozen Stand der werkloosheid in deze gemeente gedurende de maand Januari 1930. Waren ingeschreven op 1 Januari 43, bijgekomen in de maand Januari 9, totaal 52, vervallen in de maand Januari 35 werkloozen. Aantal werkloozen op 31 Jan. 1930, 17. Verbrand. Dezer dagen had het kindje van de familie A. L. het ongeluk in een onbewaakt oogenblik een pan met kokende mell< over zich heen te trekken waardoor het handje en onderlijf ernstig verbrand werden. Geneeskundige hulp van dokter Puylaert moest worden ingeroepen. Bouw nienwe cokesovens. Aan den bouw dezer ovens wordt Maandag begonnen en zullen van het oude personeel hier verschil lende geplaatst kunnen worden. Druk kolentransport Met het oog van Ongevallen Maandag hadden fep den nieuwbouw alhier meerdere kleinere onge vallen plaats. De werkman van D. uit Larnswaarde bezeerde zijn onderbeen en zekere D uit Westdorpe kwetste z'n schouder tusschen buffers. Beiden werden naar de R.-K. verpleging vervoerd, waar zij door dokter Puijlaert behandeld werden. Biljartwedstrijd. In het café van A. de Krijger had Zaterdagavond een ontmoeting plaats tusschen de heeren A. de Schepper, A. de Maat, Th. Staal en F. du Puy van de biljartclub te Stoppeldijk en A, de Krijger C. Scheele. P. Pienbroeck en H. Meert van O. B. H. alhier. De wedstrijd liep over 2 maal 4 partijen van 100 carrambols. Uitslag Stoppeldijk 687, Sluiskil 890. Een verschil Uitvoering door „Sarcta Maria". Men Loop der bevolking over 1929 Geboren 2 m., 1 vr., ingekomen 8 m., 6 vr., ver trokken 18 m., 19 vr., overleden 3 m., ver minderd 21 m., 19 vr., vermeerderd 10 m., 7 vr. Aantal huwelijken 2. Bevolking op 1 Januari 1929 190 m. 167 vr. totaal 357. Be volking op 1 Januari 1930 179 m., 155 vr. totaal 334. Alzoo verminderd met 23 personen. Tol. De gemeentetol heeft over het jaar 1929 opgebracht f 598,29 en over 1928 was de opbrengst f691,27. Deze mindere op brengst staat in verband met het een tijd lang gesloten zijn van de weg van Overslag naar Wachtebeke; thans is deze weg geheel gereed en is het verkeer door de kom onzer gemeente nog drukker dan voorheen. De voorzitter vraagt of een van de leden nog een voorstel wil indienen. Anders zal dat van B. en W. in stemming worden gebracht. De heer Stouthamer: Zou de Raad niet be ter doen, de zaak in handen te leggen van B. en W. en deze op te dragen met andere plan nen te komen in den geest, als door Wethou der Marquinie geopperd. De voorzitter zegt, dat zulks natuurlijk zeer goed kan doch wat zal men daarmee opschie ten. Als men iets wil doen, laat men het dan goed doen. Ook met het oog op de menschen die daar gebouwd hebben, is het niet meer dan billijk, dat men een park aanlegt. Als men nu 6000 beschikbaar stelt zou men met den heer de Wilde nog eens overleg kunnen plegen om trent een versobering van de plannen, zooals thans is besproken. De heerStouthamer merkt op, dat de heer de Wilde van versobering wel niet veel zal wil len weten. Hij heeft gezegd voert het uit, vol gens het plan, of doe het niet. Ik heb den in druk gekregen, zegt spr., dat hij iets moois wilde maken. Natuurlijk stelt hij prijs op zijn goeden naam. De voorzitter. Ik mag wel veronderstellen, dat hij bereid wordt gevonden, de plannen zoo danig te wijzigen dat men er zich mee zal kun nen. vereenigen. Onderhoud zal er niet veel aan zijn. Op deze wijze kon men het plan als geheel toch intact laten. De heer .Verschaffel wil het woord „park" laten vervallen. Hij zou willen voorstellen, ter plaatse een groene beplanting van struiken en boomen aan te brengen. Daaraan heeft men geen onderhoud en 't is toch ook mooi, als het door een vakman behoorlijk wordt geplaatst. Bloemen planten is een te dure liefhebberij voor onze gemeente. Als men struiken en boo men plant en voor een eenigszins glooienden aanleg zorgt, kan men toch een heel mooi millieu krijgen. Wethouder Marquinie Zou de Raad er niet mede accoord kunnen gaan, dat nog eens met den heer de Wilde of met een ander deskundi ge wordt gesproken en dat B. en W. dan nog eens met andere voorstellen komen De voorzitter Het is niet meer dan billijk, dat we dan allereerst spreken met den heer de Wilde. Wethouder Marquinie zegt, dat als men B. en W. kon machtigen 6000 voor parkaanleg te leenen, de zaak in alle geval voortgang zou hebben. Het is daarom nog niet noodig, zegt spr., dat dit bedrag ook besteed wordt. Fl. 6000 is mij teveel, aldus spr.« De voorzitter wil gaarne beloven, dat, als de Raad fl. 6000 zou willen voteeren, B. en W. er voor zouden zorgen, in dalende richting te blijven bij de uitvoering van het werk. Ik begrijp overigens den heer Verschaffel niet goed, zegt spr. Deze heeft na de con ferentie met den heer de Wilde gezegd „De Wilde heeft mij bekeerd". De heer VerschaffelU hebt mij niet goed begrepen. Ik bedoelde Bekeerd, om niet meer voor het plan te stemmen. De voorzitter: Wie was er aanvankelijk meer enthousiast gestemd dan U De heer Verschaffel antwoordt, dat hem bij nader onderzoek gebleken is, dat het plan de Wilde onuitvoerbaar geacht moet worden. Al wat bloemen is vraagt teveel onderhoud. Spr. weet dat ook uit eigen ervaring. Bloemen moe ten 's winters worden weggenomen. Wij moe ten iets hebben, zegt spr., dat 12 maanden kan blijven staan. De voorzitter zou een en ander willen rege len met de WiFde. De heer Verschaffel blijft bij een eenvoudige groene beplanting. De heer de Leux: Als bij het bedrag van ƒ6000 is inbegrepen ƒ2000 voor werkverschaf fing Wethouder Neeteson Ruw geschat. De heer de Leux vervolgten als de kosten dat bedrag niet teboven zouden gaan dan zou ik mijn stem wel aan het voorstel kunnen geven. De heer Stouthamer zegt, dat ook hij niet tegen een park is en dat hij graag zou zien, dat het afgerasterde vierkante blok park werd ook omwille van de menschen die daar ge bouwd hebben en wier huizen er op zijn inge richt. De heer Verschaffel herhaalt, dat hij een groene beplanting wenscht maar geen park. De heer Stouthamer zegt, dat ook hij voor een groene beplanting is. Als het plan de Wilde kon worden uitgevoerd, zou het voor de gemeente prachtig zijn, doch het is te duur. Spr. zal er vóór zijn als het met 6000 of lie ver nog minder uit te voeren is. Aan een plan echter, dat 12000 moet kosten, kan spr. zijn stem niet geven. De voorzitter Dat bedrag achten we allen te hoog. Met op het terrein groen en gras aan te brengen maken we er een boerenwéi van De heer VerschaffelNeen, neen, heelemaal niet De voorzitter Dan zou ik zeggen Laat het park weg. De heer Stouthamer Met het denkbeeld van den heer Marquinie om den aanleg uit te voeren in den geest als vóór de St. Annakerk te Gent kan ik meegaan. Dan krijgen we wer kelijk iets moois. De heer de MulWe zitten met de moeilijk heid, dat de heer de Wilde verklaard heeft Dat plan of niets. Hij heeft zelfs gezegd dat als we, om bezuinigingsredenen, de vijver zou den weglaten, de aanleg nog kostelijker zou worden. De voorzitter Als de Raad zou willen goed vinden, dat in den geest werd voortgegaan, als dóór Wethouder Marquinie is aangegeven, dan zullen de kosten beneden 6000 blijven. De heer Mul Ik geloof dat alle Raadsleden vóór een park zijn. De heer VerschaffelNiet allen. De heer de MulMen zou kunnen besluiten zoo zuinig en voordeelig mogelijk tewerk te gaan. Wethouder Neeteson Dan zou ik het toch niet aandurven met de uitvoering een aanvang te maken alvorens aan den Raad een nieuw plan zou zijn voorgelegd. Men kan NU wel zeggen wij laten het aan B. en W. over doch later zou men misschien wel eens wat anders durven zeggen. De heer de Mul Voorloopig zouden we kun nen stemmen voor een crediet van 6000. De voorzitter Later zouden B. en W. met een ander plan kunnen komen. Vandaag gaat het erover of men vóór of tegen het voorstel van B. en W. is. De betreffende leening zou kunnen worden aangegaan tegen een rente van hoogstens 5% terwijl minstens 100 's jaars kon worden af gelost. Wethouder Neeteson Waarom zouden we nu al hiertoe besluiten als er toch een nieuw plan moet komen De heer Verschaffel wil het voorstel aanhou den. Ik wil eerst het nieuwe plan zien, zegt hij. De heer Stouthamer is ook van meening, dat het geen zin heeft om nu al te besluiten tot het aangaan der leening. Wethouder Neeteson Vindt in de discussies aanleiding om het denkbeeld te opperen, dat de Raad B. en W. zal opdragen een nieuw plan te laten ontwerpen, dat hoogstens een uitgaaf van 6000 zou vorderen. De raad zal daarvoor dan kunnen beslissen. De voorzitter meent, dat op deze wijze dit jaar van parkaanleg nog wel niets zal komen. Hij wil echter gehoord de discussies het voostel van B. en W. terugnemen. Men zal dan verder in den geest van den Raad werkzaam zijn en t.z.t. met een plan komen, dat tot hoog stens 6000 gaat. De heer VerschaffelDaar neem ik geen ge noegen mee. Wethouder Marquinie heeft ge sproken van hoogstens ƒ4000. De voorzitter Stem dan het voorstel af, als U het te hoog vind. Ik hoop, dat wij voor ƒ4000 zullen kunnen klaarkomen. De heer Verschaffel zou wenschen, dat men geen bedrag noemde. Men zou den Raad op zeer korten termijn bijeen kunnen roepen om te beslissen over een nieuw te maken plan. De voorzitter B. en W. hebben ernstig de discussies gevolgd. Zij zullen daaruit hun con- clussies trekken en t.z.t. met een nieuw plan komen. (Wordt vervolgd) De St. Vincentius-vereeniging te Sas van Gent houdt zich nog gaarne aan bevolen voor een vrouwenjurk en eenig vrouwenondergoed R.-K. Kring. De tweede feestavond, ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van den R. K. Kring, alhier, Maandagavond jl. georgani seerd (welke we tot ons leedwezen niet persoon lijk konden bijwonen), is, naar we vernemen, alleszins goed geslaagd. De avond, die uitslui tend toegankelijk was voor leden en hunne huisgenooten was druk bezocht. Ook ditmaal droeg de gezellige aankleeding van de zaal niet weinig tot de goede stemming bij Na een kort openingswoord van den voor zitter bracht de onvermoeideleider van het tooneel, de heer J. v. d. Ven, en door hem zelf vervaardigd liedje ten gehoore waarin op gees-, tige wijze, voorzitter, bestuursleden en tooneel- spelers werden bezongen. Het aardige refrein werd door de leden van het tooneel meege zongen. Vervolgens werden de verschillende program nummers afgewerkt. Ze hadden een overwel digend succes. Vooral het „Circus Barnum" verwekte een onbedaarlijk gelach in de zaal. Omstreeks twaalf uur liep het feest ten einde De vQorzitter bracht dank aan allen, die tot 't welslagen der lustrumviering hadden medege werkt en deelde mede, dat de heer van der Veken, voor zijn zeer verdienstelijke leiding „en petit comité" zou worden gehuldigd. De bezoekers waren hoogst voldaan. Prijskaarten. Bij de Zondag gehouden prijs- kaarting bij F. Marquinie alhier werden de prijzen alsvolgt behaald. Ie prijs F. DhaezeF. Vermoet, 2e Aug. Maas —Th. de Waele, 3e F. Genbrugge—A. Hemel- soet, 4e Alf. GenetelloX. Moedercursus. Donderdagavond, 13 dezer,, zullen op den cursusavond, naar wij vernemen, lichtbeelden worden vertoond. vVerkloozen. Ter arbeidsbeurze stonden he den de volgende personen als werkloon inge schreven 8 fabrieksarbeiders. ölosse orbeiders. 2 schilders. 1 chef monteur. 1 Machinist-stoker. 1 Letterzetter. Zesuvvsoh-Vlaarasch Walerleidi g Mij. In de Maandagmiddag gehouden vergade ring van Aandeelhoudsters der N.V. Zeeuwsch Vlaamsche Waterleiding Mij. op welke ver gadering het voorstel van de gemeenten St. Jansteen en Axel werd behandeld tot ont binding der Mij., bleek na stemming dat 43 stemmen voor en 32 stemmen tegen ont binding waren. Daar dit geen 2 3 der uitge brachte stemmen (75) was, werd dus niet tot ontbinding besloten, WESTDORPE. SLUISKIL. Armpje gebroken. Het zoontje van den heer B, kwam bij het spel dusdanig te val len, dat het een armpje brak. Ook hier moest door dokter Puylaert medische hulp worden verleend. het weder in werking stellen van 80 oude Coppéeovens, liggen thans op lossing te wachten 6 groote Rijnschepen, metende plm. 12000 ton kolen. Op de cokesfabriek zijn, naar men ons mededeelde, thans plm. 170 man oud-personeel werkzaam, welk getal nog beduidend zal aangroeien. De vreemde werklieden zijn op enkele na allen weg. D. uit Westdorpe kon naar huis worden vervoerd. Zaterdag is een zekere J. de K. uit Slie- drecht, die een spijker in z'n voet trapte, eveneens op advies van bovengenoemden arts in de R.-K. Ziekenverpleging opgenomen9 dus van 113 barambsls in het voordeel van Sluiskil. meldt ons Zondag voerde voor de tweede maal de meisjes van »Sancta Mariac op Tilly* familiedrama in 3 bedrijven en »Jetje zonder zenuwenblijspel in één bedrijf. Beide avonden oogstten zij onder de bekwame leiding der Eerw. Zusters grooten bijval. Haar spel was werkelijk mooi en eenig waren de reidansen, die zij na het drama uitvoerden. Zij hebben haar weldoeners en begunstigers een paar mooie avonden verschaft. OVERSLAG. STOPPELDIJK. Patronaatsgebouw. Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat door de bemoeiingen van den Zeereerw. heer Pastoor besloten is tot het stichten van een Patronaatsgebouw. Hiermede zal in eene lang gevoelde behoefte worden voorzien. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad der gemeente Stoppeldijk van Vrijdag 24 Januari 1930 n.m. 2 uur. Tegenwoordig: de voorzitter met alle leden. Notulen. De notulen der twee vorige verga deringen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt ge daan van de volgende ingekomen stukken. a. Adres van het Comité der Vereenigingen van Burg. en Secr. in de kantons Hoorn, Pur- merend, Alkmaar en Schagen, houdende ver zoek adhaesie te willen betuigen aan het door dat Comité gezonden adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om de clasificatie van gemeenten volgens het Bezoldigingsbesluit B. A. te doen vervallen. B. en W. stellen voor aan dat adres adhaesie te betuigen. Z. h. st. wordt dit voorstel aangenomen. 5>. Beschikking van H.H. Ged. Staten van Zeeland d.d. 17 Januari 1930, houdende vernie tiging van het raadsbesluit van 21 Augustus 1929 tot voorloopige vaststelling van eene wij ziging van den ligger der wegen en voetpaden. c. Besluit van H.H. Ged. Staten van Zeeland d.d. 20 December 1929, houdende verdaging van de beslissing omtrent de begrooting 1930. d. Proces-verbaal van kasopneming van het Electriciteitsbedrijf. e. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger. f. Dankbetuiging van J. Serrarens voor zijne benoeming tot meteropnemer. g. Besluit van H.H. Ged. Staten van Zeeland d.d. 9 October 1929, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 September 1929 tot onderhandsche verhuring van een stukje grond. h. Koninklijk Besluit van 20 September 1929 No. 3, houdende goedkeuring van het raadsbe sluit van 7 Augustus 1929 tot wijziging van de verordening tot heffing van keurloon. i. Begrooting van den Keuringsdienst van Waren te Goes voor het jaar 1930. j. Rekening 1928 van den Keuringsdienst van Waren te Goes. De stukken, genoemd onder b t./m. j. wor den voor kennisgeving aangenomen. k. Schrijven van het Algemeen Armbestuur inzake gemaakte opmerkingen omtrent de re kening van dat Bestuur over 1928. De heer Baart zegt hieromtrent wel de noo- dige toelichting te kunne.i geven omdat hij deel heeft uitgemaakt van de Commissie van Onderzoek. Er was toen een klein verschil ge constateerd, doch hem is naderhand gebleken, dat een nota tusschen een grooter papier ver scholen was geweest en zoodoende over het hoofd gezien. De voorzitter zegt in dien geest aan het Armbestuur bericht te kunnen zenden, waar mede de raad zich kan vereenigen. Subsidie autobusdienst. Ingekomen is eèn verzoekschrift van Fl. du Puy om een subsidie voor zijn autobusdiensten. De voorzitter zegt, dat B. en W. voorstellen de gevraagde subsidie van 100 voor 1930 toe te staan onder de volgende vorwaarden a. dat geen reizigers van Stoppeldijk on- vervoerd mogen blijven; b. Aat wijziging in de tarieven zal worden aangebracht zonder goedkeuring van den raad; c. dat de subsidie geldt voor alle diensten, dus ook voor Sluiskil. De heer Kerckhaert zegt, dat B. en W. heb ben gemeend niet al te zware voorwaarden daaraan te moeten verbinden omdat de sub sidie te gering is voor al de diensten tesamen. De heer Vereecken vraagt hoe het gaan moet met reizigers, die onderweg de bus stadn op te wachten en niet hebben laten weteh,

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2