No. 3574 Woensdag 5 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. VERSCHIJNT elken MAANDAG., WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - POSTREKENING Ho. 52419. Gemeenteraad van Sas van Gent FEUILLETON. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs j 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per.regel, bij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND QE8CHIKT VOOR PUBLICITEIT Zitting van Donderdag 30 Januari, des nam. 7 uur. (Vervolg). De heer Verschaffel zegt daarop, dat de Raad met aandacht het uitgebreid verslag van den voorzitter heeft aanhoord. Als oudste lid brengt spr. naar hij vertrouwt, namens allen den voorzitter dank voor diens wen- schen. Ik wensch, zegt spr., vooral ook de aan dacht te vestigen op de passage, waar sprake is van de onderlinge samenwerking der raads leden. Spr. uit den wensch, dat ook dit jaar alle onnoodige scherpte bij de discussies zal worden vermeden en dat een aangename ver houding in den Raad zal blijven bestaan. Spr. zegt, ook gehoord te hebben, dat het aantal inwoners in de gemeente tot boven 3000 is gestegen. Hij wenscht hiermede het gemeente bestuur geluk. M.i., zegt hij, hebben voorzitter en secretaris zich echter aan 'n klein verzuim schuldig gemaakt. Het is namelijk gewoonte, dat, als in een gemeente de 3000ste inwoner geboren wordt, door het gemeentebestuur dit feit op eenigerlei wijze feestelijk wordt her dacht, wijl het een mijlpaal vormt in de ge schiedenis der gemeente. Voor zoover spr. be kend, heeft men dit feit te Sas van Gent on gemerkt laten passeeren. Misschien kan dit verzuim alsnog worden hersteld. De voorzitter dankt den heer Verschaffel voor diens hartelijke woorden. Wat het door U gesignaleerde verzuim betreft, aldus spr., daarin hebt U gelijk. Wij zullen echter het verzuim herstéllen, zegt spr., en nagaan, wie de gelukkige is die het derde duizendtal heeft vol gemaakt. De heer Verschaffel merkt onder hilariteit der aanwezigen op, dat hij hoopt, dat het een vrouw is, wijl hij uit des voorzitters opsom ming heeft geconstateerd, dat er meer vrou wen in de gemeente zijn gekomen dan man nen. De voorzitter Ik moet nog mededeelen, dat de heer IJsebaert verhinderd is, onze vergade ring bij te wonen. Alsdan wordt overgegaan tot behandeling der agenda. I. Mededeeling ingekomen stukken. De secretaris leest een kennisgeving van Ged. Staten voor, waarin wordt medegedeeld, dat de goedkeuring der gemeente-begrooting 1930 is verdaagd tot 1 April 1930. Aan de ge meente worden de noodige gebruikelijke machtigingen in verband hiermede verleend. II. Voorstel tot verleening van 80 voor schot op de gemeentelijke vergoeding over eenkomstig art. 101 der L. O.wet 1920 ten be hoeve der Bijz. lagere scholen over 1930. De voorzitter Naar de maatstaf van de uitgaven per leerling aan de openbare school over het dienstjaar 1928, zijnde 9,25 per leer ling, bedraagt het voorschot ad 80 ƒ680,80 voor de Katholieke Jongensschool met een ge- i Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 21) Natuurlijk moest ik maatregelen nemen te gen mogelijke onheilen, mijn vermogen stak gehee in mijn zaak en de vonk van een mijner smederijen kon den eigenaar en de fabrikant doodarm maken. Ik verzekerde mij derhalve tegen brandschade. Helaas ik kon mij niet tegen het ongelijk verzekeren De gast van den eerw. heer Bernard streek ?net de hand over de oogen. Moed gevat lispelde de priester, moed gevat. Het is sinds dat oogenblik, vervolgde de on gelukkige man, dat ik ophoud mij zelva^te ver klaren, wat de justitie van haar kant zoo goed te verklaren wist Er blijft u een opperste rechter, merkte de priester aan. Ik heb mij dan ook op Hem beroepen. Ga voort, mijn vriend ik luister naar u met geheel mijn hart. Ik verzekerde derhalve de gebouwen die tot werkplaatsen dienden, mijn eigen woonhuis en de machines, die mijn magazijnen vulden, voor ide som van anderhalf millioen. Een fabelachtige som middeld aantal leerlingen van 92 in het afge- loopen jaar. Voor de Katholieke Meisjesschool met een gemiddeld aantal leerlingen van 111 bedraagt het voorschot 821,40. B. en W. stel len voor, de te verleenen voorschotten op de genoemde bedragen vast te stellen. Z. h. st. keurt de Raad zulks goed. III. Voorstel tot verlenging besluit omtrent de subsidieëering van den cursus in de Fran- sche taal aan de Bijz. lagere scholen in de gemeente. De voorzitter B. en W. stellen voor, de subsidie voor den cursus in de Fransche taal aah de Bijzondere scholen, waarvan de rege ling per brief van 25 April 1929 is medege deeld, met 1 jaar te verlengen. Bedoelde regeling voorziet in een subsidie van 15 per leerling tot een maximum van 300 leerlingen, ingaande 1 April 1930. Ook dit voorstel passeert z. h. st. de hamer. IV. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening groot 10000 ter uitvoering besluit tot grenswijziging. De voorzitter zegt dat per 1 Februari de eerste termijn verschijnt van het aan West- dorpe in verband met de grenswijziging te be talen bedrag. Betaald moet worden 5000 aan aflossing. Voorts moet 4500 worden gegeven voor de overname van den weg, die ligt in de straat, welke aan Westdorpé moeten worden afgestaan. Daaraan zijn nog al wat kosten verbonden, zegt spr. De voorgestelde leening zal worden aangegaan tegen parikoers met een aflossing van minstens ƒ200 's jaars. Z. h. st. wordt ook dit voorstel goedgekeurd. V. Voorste] tot het aangaan eener geld leening groot ƒ6000 voor aanleg park. De voorzitter herinnert eraan, dat in de vorige vergadering een teekening was aange boden van den heer de Wilde, inzake park- aanleg en dat op voorstel van den heer Stout- hamer voor dat doel een bedrag van ƒ8000 was uitgetrokken, waarvoor men het plan meende te kunnen uitvoeren zonder kiosk. B. en W., aldus spr., hebben een en ander nog eens goed nagegaan en meenen thans ƒ6000 te moeten vragen voor uitvoering van het plan zonder kiosk en zonder fontein. De ori- gineele teekening blijft zoodoende in groote lijnen intact alleen wordt er dit jaar slechts 6000 aan verwerkt. De heer Verschaffel zegt, dat hij, voorname lijk naar aanleiding van de toelichting, door den heer de Wilde bij diens jongste bezoek gegeven, geheel van gedachte is veranderd. De heer de Wilde heeft gezegd, dat men het plan kon uitvoeren, zooals het daar lag of men moest het niet uitvoeren. Het plan is prachtig, zegt spr., doch in een gemeente als de onze past het niet. Daarom kan spr. er zijn stem niet aan geven. De voorzitter is nu eenmaal verliefd op het plan, aldus spr., doch ik vind het te kostbaar en zal in geen geval gelden voteeren. Wil men ter plaatse groen en strui ken aanbrengen dan zal ik daartoe gaarne meewerken. Aanvankelijk had spr. gedacht dat het vereenvoudigde plan met betrekkelijk Genoeg ziedaar alles. Ik had in voorraad een groote hoeveelheid machines, die zeer hoog van prijs waren, en ik moest ze bescher men. Ik zal u zelfs bekennen, dat ik daarom trent vrij van ongerustheid was. Uit vrees mijn werklieden in verlegenheid te brengen, ging ik voort met hen te laten werken ondanks den stilstand, die op dat tijdstip in de zaken heerschte, en ik wist niet wat ik met de overgrootten voorraad zou doen, die in mijn magazijnen opgestapeld lag, als de handels crisis, waaronder wij allen leden, niet spoedig genoeg een einde naam, om ons te beletten het cijfer van onze opbrengst te verminderen. Een bestelling uit Engeland kwam mij plot seling uit verlegenheid redden. Alles wat ik in voorraad had, werd mij afgekocht, hetzij voor de marine, hetzij voor de spoorwegen, en in veertien dagen tijds bleef mij geen enkele der machines over, waarvan de opeenhooping mij zorg begon te baren. Nu kon ik een mijner vurigste wenschen ver wezenlijken van de opbrengst van dien geluk kigen verkoop, kon ik een reserve-kapitaal af nemen de uitzet van het kind, de rust van 't gezin was voortaan voor de wisselvalligheden van den handel beveiligd. De echtgenoot de vader verheugde zich even zeer als de koopman. Op zekeren nacht werd ik eensklaps opge schrikt door een scherpen stank van rook. Ik stond op, opende het raam, dat op de plaats uitzag, en ontwaarde tegenover mij een don kere massa, uit welke dikke rookwolken opste- I gen, waartusschen reeds vonken glinsterden. geringe kosten zou kunnen worden uitgevoerd doch na ingewonnen inlichtingen en vooral ook na de toelichting van den heer de Wilde is spr. van gedachte veranderd. De voorzitter protesteert ertegen, dat de heer Verschaffel steeds zegt, dat spr. op het plan de Wilde verliefd is. Dat is kinderpraat, meent hij. De heer VerschaffelNu goed, neem dan die verliefdheid weg. De voorzitter wijst er dan op, dat zooveel menschen zich moeten behelpen met een klein plaatsje. Gun den menschen toch een mooi plekje om zich te ontspannen,zegt spr. De heer Stouthamer verklaart, voor het be drag van 12000 óók te zijn teruggeschrok ken. Als we de kiosk uit het plan schrappen eigenlijk is een muziekkiosk voor Sas geen overbodige weelde, meent spr. zal het park nog 10.000 kosten. En mettertijd komt de kiosk er dan toch en komen we zoodoende toch op 12000. Dat bedrag acht spr. voor Sas te hoog. Toen spr. in de vorige vergadering voorstelde, ƒ8000 uit te trekken, meende hij dat voor dit bedrag het plan, met eenige ver sobering kon worden uitgevoerd. Als het voor minder kon worden klaargespeeld, zou men beneden ƒ8000 gebleven zijn, zoo meende spr. Na de jongste bespreking met den heer de Wilde echter, aldus spr., is gebleken, dat er niets af kan en dat men er op moest reke nen, dat er nog iets bijkomt. Dat komt de gemeente veel en veel te duur, zegt spr. Dan zijn er wel andere dingen, waaraan het geld beter besteed zou zijn. Spr. zal dan ook zijn stem aan het voorstel niet geven. De voorziter merkt op, dat men ook dient te bedenken, dat de parkaanleg ook werk verschaffing beteekent. Men opent daardoor de gelegenheid om productieven arbeid te ver richten, die thans in vele gevallen niet be staat. De heer de Leux zegt, zelf bij de besprekin gen met den heer de Wilde niet tegenwoordig te zijn geweest doch na de toelichtingen van de heeren Verschaffel en Stouthamer wil ver klaren, dat ook hij een uitgaaf van ƒ12000 voor een park een ondragelijke last vindt voor Sas. Dan kan men het terrein beter voor bouwgrond verpachten, dan krijgt men ten minste nog wat binnen. Spr. is van meening, dat de parkaanleg voor de werkloozen weinig voordeel zal brengen. Het meeste geld zal be steed moeten worden voor het park zelf. Daarom kan ook spr. zijn stem aan het voor stel niet geven. De heer de Mul verklaart, eigenlijk een voor stander van een park te zijn doch niet van een, zooals hier is opgezet. Aan het plan van den heer de Wilde zou spr. zijn stem als Raadslid niet durven geven. Is er niet op een andere wijze, niet zoo duur, een behoorlijk park te maken, vraagt spr. Hij verklaart, met de meening der andere heeren accoord te gaan. Wethouder Marquinie merkt op, dat toen het plan de Wilde in de vorige vergadering werd besproken, hij niet tegenwoordig kon Doodelijk ontsteld spring ik terug en wenk mijn vrouw met den uitroep Brand brand Zij zag mij verwilderd aan, trok in haast haar morgenkleed aan, wikkelde het kind in een doek en snelde naar de trap. Ook daar woedde het vuur. Een verstikkende rook kwam ons van beneden tegemoethet huis brandde, zoowel als de werkplaatsen. Ik riep om hulp de dienstboden ontwaken, de tuinman gaat ijlings een ladder halen, zet die tegen den muur van het huis, die in den tuin uitkwam en klimt er tegen op. Kom, mevrouw, sprak hij, kom Neem eerst het kind aan, antwoordde mijn vrouw. Een minuut later waren wij alle drie gered. De geheele wijk was in opschudding, de brandweerlieden kwamen toegesneld, de me nigte schoolde samen. De emmers gingen van hand tot hand, de wijde, zwarte buizen der spuiten wierpen dikke waterstralen in den gloed, doch de brand nam toe. Hij verteerde het hout, boog het ijzer, deed de ruiten sprin gen. Helaas hij verzwolg twee moedige man nen, een werkgast van de fabriek, die op het geroep van de ramp was komen toeloopen en mijn boeken aan de vlammen poogde te be twisten, en een van die onversaagde brand weerlieden, wier leus het woord „plicht" is, en die door een nederstortenden balk doodelijk gekwetst nederviel. Mijn God mijn Godzuchtte de priester. Het is alreeds vreeselijk genoeg, niet waar, eerwaarde Ja, wel vreeselijk I V zijn. Spr. schrok echter wel een beetje toen hij las, dat de uitvoering van het plan de Wilde 12000 zou moeen kosten. Het is verre van mij, aldus spr., het werk van den heer de Wilde te willen afbreken. Doch ik geloof, dat als de aanleg volgens het plan wordt voltooid, we er met 12000 nog niet zullen komen. Spr. wijst er dan op, dat bij de voorloopige be sprekingen met aen heer de Wilde door dezen de vraag is gesteld Wat wilt park maken Het spreekt vanzelf, dat men ook een klein park kan aanleggen, en natuurlijk kan men de plannen ook uitbreiden. Toen we ons ter plaatse oriënteerden, zegt spr., werd gesproken over een park neven La Ruelle. Spr. zegt, daar hard tegen te zijn geweest, wijl hij van meening was, dat dit bouwgrond is, die niet voor park geschikt is. Op een vraag aan den heer de Wilde, wat het park zou moeten kosten in kleinere en versoberde uitvoering kreeg men ten antwoord, dat de kosten als dan globaal frs. 50,000 a frs. 60,000 zouden be- loopen, op frs. 5000 was dat niet te zeggen. Spr. heeft toen verklaard, dat als voor dat bedrag een flink park zou kunnen worden aangelegd, hij zich daarmee zou kunnen ver eenigen. Het thans uitgewerkte plan is prach tig en als Sas 20000 inwoners telde inplaats van 3000 zou spr. geen enkel bezwaar hebben, om er voor te stemmen. Zou het echter niet te vinden zijn, vraagt spr. dat alleen het afge rasterde terrein voor park bestemd werd en de rest voor bouwgrond. Aanvankelijk is ge zegd, dat daar efti park zou komen. Men heeft daar duizenden guldens voor uitgegeven en velen hebben daar gebouwd met de ge dachte, dat er een park zou komen. Spr. ad viseert, met enkele personen eens te overleg gen, op welke wijze de kwestie het best kan worden opgelost. Spr. wijst op den aanleg voor de St. Annakerk te Gent. Daar vindt men fijne bloemen en ook wandelpaden. Dat is iets fijns, zegt spr. en 't is niet te kostelijk. Ik ge loof, aldus spr., dat als we hier zóó iets zouden maken, ieder het zou mogen zien en ik geloof niet dat het meer zou kosten dan ƒ4000. Spr. zegt, dat het hem zou spijten als er heelemaal geen park zou komen. Hij zou een park willen aangelegd zien, dat voor Sas geschikt is. Daar voor zou men eens prijs moeten aanvragen. Op deze wijze stelt men de menschen, die ge bouwd hebben, ook tevreden. Wethouder Neeteson Als ik de discussies goed gevolgd heb, gaan de bezwaren tegen het bedrag van 12000. De heer Verschaffel heeft bovendien bezwaar tegen de groote onderhoud kosten terwijl de heer de Leüx meent, dat de werkloozen met dit werk niet zoozeer gebaat zullen zijn. Wat het eerste punt betreft wijst spr. erop, dat door B. en W. slechts ƒ6000 wordt gevraagd. De onderhoudskosten zullen niet van dien aard zijn, als de heer Verschaffel zich dit voorstelt, terwijl aan het grondwerk toch in elk geval ruw geschat wel een paar dui zend gulden zal moeten worden besteed wat anders toch aan werkverschaffing wel ten kos te zou moeten worden gelegd. Op deze wijze gaat van de 12000 nogal wat af. En toch is het nog slechts het voorspel van het drama. Die nacht van vlammen, ver woesting, dood en tranen, liep ten einde. Mijn boeken waren gedeeltelijk verbrand; de som, die ik uit Engeland had ontvangen en waar voor ik nog geen plaatsing had gevonden, was verteerd, verzwolgen; de bankbiljetten hadden een hoopje zwarte asch achtergelaten Een misdadiger had het goud geroofd, want men vond geen staven onder de puinhoopen. Mijn vrouw, mijn zachte en moedige vrouw, hield niet op mij, hoe bedroefd zij ook zelve was, woorden van opbeuring en troost te doen hooren. Voorzeker is het een ontzettend verlies, sprak zij; gij meendet ons aller toekomst ver zekerd te hebben, en nu hebben wij geen en kele spaarpenning, maar de brandschade van ons huis en de werkplaatsen is immers gedekt door de verzekering; gij geniet een groot cre- diet; de kassen van uw vrienden zullen zich voor u ontsluiten en dank zij uw kennis van zaken, zult gij weer spoedig de toekomst van onze kinderen verzekerd hebben. Ik heb nog vergeten om te zeggen, dat zij weer verwachtte moeder te worden. Den geheelen dag zette de vlam haar ver nielingswerk voort. Mijn vrouw verliet mij even om eenige vertroosting te gaan brengen aan de beide vrouwen, die door onze ramp weduwen waren geworden. De eene was ten prooi aan eene aan waanzin grenzende droef heid, de andere wees stom op haar zes kin deren. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1