Binnenland. Stadsnieuws. Prooincienteuws. 952e Staatsloterij Gemengd Willen wij met vrucht voor de belangen van gemeente en deszelfs inwoners arbeiden, dan behooren fracties niet tegenover elkaar, maar naast elkaar in innig contact samen te wer ken. Een samenwerking waarvan de geest moet getuigen van onderling vertrouwen en waardeering. Ieder onzer voor zich nagaande de groote verantwoordelijkheid van woord en stem voorstellen bij verrassing tijdens de raadszitting ingediend, vreemd aan het werk programma van den dag, eischen vaak diepe studie, en deze studie uitgewerkt in een sfeer van rust leidt niet zelden tot de mogelijkheid, dat men zijne stem zoo geheel anders zal af geven, als bij overrompeling (zich zelve ten spijt) afgegeven wordt. Moge den ijver, ook in 1930 U blijven be zielen. Waarheidlievend in woord, geen ruggespraak met hen die onze besluiten niet hebben te verantwoorden en wij mogen ons verzekerd houden, dat onzen arbeid vruchtdragend zijn zal. Qod zegene Uwen arbeid (Wordt vervolgd). De eere-promotie van Prinses Juliana. Ter gelegenheid van de plechtigheid ver keerde de slad Leiden Vrijdag in feeststem ming. Overal hingen in de binnenstad vlaggen en ook op straat heerschte een ongewone le vendigheid. Tegen drie uur verliet de Prinses de woning harer studiemakers aan den Stillen Rijn, met haar beide paranymphen freule H. C. de Brauw en M. de Michelin. Langs den weg stonden vele honderden die de Prinses luide toejuichten. Aan het Acade miegebouw werd de Prinses naar de dames kamer geleid. Inmiddels waren ook de Konin gin, de Koningin-Moeder en de Prins gearri veerd. Aan de Koninginnen werden bloemen aan geboden. Voorafgegaan door de beide pedellen begaf men zich naar de Senaatskamer. Hier waren aanwezig de ïeden van den acedemi- schen senaat in ambtsgewaad, alsmede de le den van het college van curatoren, eenige huisgenoten der Prinses op 't Waerle te Kat wijk, eenige privaat-docenten, het volledig bestuur van de V.V.S.L. te Leiden, de praeses collegie van het L.S.C., de presidenten van de litteraire faculteit der Leidsche Universiteit en eenige anderen. De rector magnificus zeide 't als een ge wichtig en vreugdevol moment te beschouwen dat de Senaat der Leidsche Universiteit thans aan de Prinses het praedicaat doctor honoris causa mag aanbieden. De promotor Prof. dr. Huizenga, deken van de faculiteit der letteren en wijsbegeerte, zeide uit kracht van de bevoegdheid ons bij de wet toegekend overeenkomstig senaatsbesluit van 26 November 1929 verklaar ik U Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg tot doctor in de letteren en wijsbegeerte, ten bewijze hiervan zal U het diploma door rector en se cretaris onderteekend en met het grootzegel der Universiteit worden te hand gesteld. Het aangeboden diploma vermeldt Een uit nemende ijver, de lust tot onderzoeken, helder begrip en oorspronkelijkheid van geest. Daarna sprak de Prinses een woord van dank tot den senaat der Leidsche Universiteit en tot de hoogleeraren, die haar de tentamina hadden afgenomen. H. K. H. besloot met de verklaring, dat zij zich met groote dankbaar heid haar studiejaren zou blijven herinneren. Daarna wenschte de rector magnificus haar geluk en werd in het klein auditorium de thee gebruikt. De Koninklijke familie vertrok daarna naar Den Haag, terwijl de Prinses in 'het gebouw der V.V.L.S. een receptie hield. Later op den middag vertrok H. K. H. weer naar Den Haag, waar het promotiediner plaats had^ De le paranymphen Mej. Michelin fun geerde als tafelpresidente. Het diner was vol kómen in stijl van promotie-maaltijden aan de Universiteit. De St. Vincentius-vereeniging te Sas van Gent houdt zich nog gaarne aan bevolen voor een vrouwenjurk en eenig vrouwenondergoed Wekelijksch Kerkbericht. Woensdag 5 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Govaerl om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden fami lie van den heer en mevrouw van Acker Verhelst. Donderdag 6 Februari, om 7 uur gezongen H Mis voor den heer Augustinus van Driessche en overleden familie om 8 uur gezongen H. Mis voor den heer Cesar van Cleemput. Donderdagavond biechthooren van 5,30 tot 7 uur Vrijdag 7 Februari, eerste Vrijdag der maand toegewijd aan het H. Hart van Jezus om 7 uur gezongen H. Mis voor madame Neelsde Jonghe om 8 uur gezongen H. Mis voor de overleden familie Doens. Vrijdagavon dom 6 uur Lof met oefening ter eere van het H. Hart. Zaterdag 8 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Augustinus Dierckens en overleden familie, om 8 uur de H. Mis voor mevrouw Hoefnagels—Pontenagel. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7 uur en om 6 uur Lof. Zondag 9 Februari, om 7 uur de Vroegmis voor mevrouw De Bakker-de Vleeschauwer, om 10 uur de Hoogmis voor het geestelijk en stof felijk welzijn der parochie. Na de H.H. Missen de zegening en de reliquie van den H. Blasius. Typhus. Alhier is een geval van typhus ge constateerd. De Vereenigde Vrienden. In een Dinsdag avond gehouden ledenvergadering werden tot commissarissen in het Bestuur der muziekver- eeniging „De Vereenigde Vrienden" gekozen de heeren R. Delaruelle en H. Vermast, de eerste uit de werkende leden de tweede uit de eere-leden. Jaarvergadering. Hedenavond viert de Zang- vereeniging „Crescendo" (dir. H. Wisse) haar vierde jaarvergadering. Deze vergadering zal met voordracht en zang worden opgeluisterd. Het Middenstandsvraagstuk. (Vergolg.) De voorzitter noodigt alsdan den nieuwen bondsadviseur uit, de vergadering toe te spreken. De Weleerw. heer v. d. Weijngaert zegt onder verwijzing naar het inleidingswoord van den voorzitter dat niet voor niets Sas van Gent was opgenomen in het program, dat spr. in Zeeuwsch-Vlaanderen was komen afwerken. Dat het met het vereenigingsleven hier nog verre van rooskleurig is gesteld, heeft ongetwijfeld verschillende oorzaken. Een daar van is wel, dat de Middenstander zijn eigen belang nog niet voldende begrijpt. Men be grijpt nog niet, dat organisatie in den tegen- woordigen tijd een noodzakelijkheid is gewor den, dat het absoluut noodig is, lid te worden van een organisatie, wil men zijn zaken be hartigen en voor zijn gezin de toekomst ver zekeren. De bloei van een zaak hangt tegen woordig niet alleen meer af van eigen arbeid en ijver. Doch ook van het gezamenlijk wer ken in een provincie, in een streek, in het land. Ook derden hebben invloed op de ont wikkeling van het bedrijf. Daarom is het noodig, dat men zich organiseert. Ook is het noodig, dat de Middenstand zich organiseert, wijl men moet samenwerken met bestaande vereenigingen van andere standen. Vooral met die van den Boerenstand en van den Arbeidersstand. Als de Middenstand niet zorgt, zijn organisatie omhoog te brengen evenals de andere standen, zal hij en ook de middenstander- individueel in het ge drang komen. Het ijveren door boeren en ar beiders voor hunne organisaties heeft ten ge volge gehad, een merkwaardige ontwikkeling der leden en het kweeken van voormannen. Verschillende instellingen zijn dientengevolge ook op economisch gebied sterk naar boven gekomen. Ook de Middenstand moet zorgen, vooruit te komen, aldus spr. Anders raakt men door eigen schuld beklemd. Het is algemeen bekend hoe groot de invloed is, die door een krachtige organisatie tegenwoordig op de re geering kan worden uitgeoefend. De boeren- en arbeidersorgansaties voelen de noodzake lijkheid om op den ingeslagen weg voort te gaan, wijl zij weten, dat zulks van niet te schatten beteekenis is voor heel de toekomst. De Middenstand begrijpt dat nog niet genoeg en komt dientengevolge achter. Dat moet ver anderen. Dit, aldus spr., wat betreft, de stoffelijke be langen van den Middenstand. Ook zedelijke belangen staan op het spel. Waar de welstand vermindert, bestaat gevaar voor zedenverwildering. St. Thomas toch leert, dat een zekere welstand noodig is, om een goed zedelijk peil te bewaren. Bepaaldelijk voor Sas is het noodig, dat men zich organiseert ter wille van zijn Katholiek Geloof. Katholeiken van welken stand ook moeten zich organiseeren in de hun passende vak- en standsorganisatie. In onze tijden oefenen de organisaties groo- ten invloed uit op den welstand der bevolking en ook op het godsdienstig peil. Organiseeren is niet meer een zaak van berekening. Het gaat niet meer om de vraag of men door or ganisatie een persoonlijk tijdelijk voordeel zal behalen. Organiseeren is niet meer een kwestie van vrye keuze. Doch het is een levensplicht geworden. Vroeger moge organisatie een wen- schelijkheid geweest zijn, heden ten dage is het een noodzakelijkheid, een plicht van stand. Het is van het grootste belang, dat de plaat selijke afdeeling zich stevig inricht. Dat zij in onderling vertrouwen en samenwerking zich versterkt. Dat zij door het bijbrengen van ontwikkeling tracht te komen tot het voort brengen van mannen, die door hun meerdere kennis de organisatie kunnen schragen en leiden. Dit alles echter, aldus spr., zal niet voldoen de baten, als men er niet in slaagt het leden tal zoo hoog mogelijk op te voeren. Het zal in de naaste toekomst voor een niet gering deel van het ledental der organisatie afhangen, welken invloed zij zullen kunnen uitoefenen op de Staatsregeering. Van de kracht onzer Roomsche organisaties zal het afhangen of zij de Roomsche ideeën van rechtvaardigheid en naastenliefde in het Staatsbestuur zullen kun nen doorvoeren, of zij zullen kunnen remmen den verderfelijken invloed van socialisme en communisme. Het is een wedloop tusschen het Katholicisme en de beide evengenoemde stel sels. Derhalve omwille van ons Katholiek geloof is het tegenwoordig plicht geworden, zich Roomsch te organiseeren. Als dat door alle Katholieken begrepen werd, zouden we heel wat sterker staan. Nu is het wèl een merkwaardig feit, dat on der de arbeiders en boeren dat besef meer veld wint terwijl de Middenstand er nog veel te weinig van doordrongen is. Men organiseert zich om geldelijk voordeel. Het is beschamend, dat men het niet doet om zijn Katholiek ge loof te handhaven. Onder den Middenstand toch is over het algemeen de ontwikkeling grooter dan onder den arbeidersstand. Daar om is het zoozeer te betreuren, dat juist bij den Middenstand die godsdienstige ondergrond zoo gemist wordt. Spr. wijst dan op de beide voornaamste ge boden Gods n.l. om God te dienen met al zijn krachten en om den naaste te beminnen. God dienen in alles, d.i. óók als vereenigingslid met al zijn krachten dus óók als organisatie man. Die waarheid is toch zoo doodeenvoudig, zegt spr. Wij moeten dus lid zijn van onze organisatie om zakelijke belangen en ook om maatschap pelijke belangen doch vooral omdat we Katho liek zijn. We moeten de lasten, uit ons lid maatschap voortvloeiend, dragen omdat onze zaligheid ermee gemoeid is. Een Katholiek is niet verantwoord, als hij geen lid is van zijn Katholieke organisatie. Wie zich niet organi seert, verwaarloost zijn plicht, wie zich neu traal organiseert verkracht zijn plicht. Hier te Sas, aldus spr., zal vooral gewerkt moeten worden op de verheffing van de Ka tholieke idee, op versteviging van het geloof. Eensdeels zal deze taak rusten op de geeste lijkheid, anderdeels op de besturen en de leden der vereenigingen. Mogelijk zal vruchtbaar werk kunnen verricht worden door verklaring van de geloofsleer. Na nogmaals te hebben aangespoord, krach tig te werken op uitbreiding van het ledental eindigt Zijneerw. zijn indrukwekkende toe spraak met de verzekering, dat men steeds op de volle medewerking van hoofdbestuur en diocesanen adviseur zal mogen rekenen. (applaus). Na een kort dankwoord van den voorzitter houdt de afdeelings-adviseur, kapelaan Adri- aansens nog een korte toespraak, waarin hij den diocesanen-adviseur hartelijk dank brengt voor diens hoogst leerzame en opwekkende woorden en na aangespoord te hebben tot het doen uitgaan van meer Katholieke actie, ook van de Middenstandsvereeniging den wensch uitspreekt, dat de komst van den nieuwen diocesanen-directeur een periode van bloei en opkomst der vreeniging moge inlui den. De heer v. d. Boom, directeur van het dioce saan Hanze-bureau te Breda, geeft dan een heldere uiteenzetting van de voornaamste be palingen van de op 1 Maart a.s. in werking tredende Ziektewet en beantwoordt verschil lende vragen, die dienaangaande door aan wezigen worden gesteld. Naar aanleiding van een desbetreffende op merking van den heer v. d. Boom wordt beslo ten, contact te zoeken met het bestuur der R.-K. Werkliedenvereeniging teneinde het verkeer (met name het vervoer van arbeiders naar Sluiskil) in goede banen te leiden. Ook de Middenstand is hierbij geïnteresseerd, daar, bij een gebrekkige verkeersmogelijkheid, de vrees niet denkbeeldig is, dat tal van arbeiders hun domicilie elders zullen vestigen. Waar deze kwestie feitelijk voor heel Zeeuwsch- Vlaanderen van belang is, zal ze ook in con tact-commissie ter sprake worden gebracht. Verschillende kwesties worden dan nog aan geroerd, o.a. de voorlichting van de leden door bemiddeling van de plaatselijke en gewestelij ke pers. Een en ander zal een punt van be spreking uitmaken tusschen den diocesanen- adviseur en den directeur van het Hanze- bureau. Een dankwoord van den voorzitter besloot deze geanimeerde en vruchtbare vergadering. De „P. Z. E. M." In de buitgengewone vergadering van Aan deelhouders der N. V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij werden z.h.st. op voorstel van den Raad van Bestuur besloten tot uitbreiding van de Centrale te Vlissingen, waarvoor door de Prov. Staten een crediet is verleend tot overneming van de Centrale te Ter Neuzen, waarvoor aan dat zelfde college een crediet is gevraagd en tot overneming der netten te Schoondijke, Philippine, Kapelle en St. Philipsland. TER NEUZEN. Nieuw raadslid. Door zijn aanstaand vertrek naar het buitenland, kan de heer B. v. Neerbos Jr. (St. Geref.) zijn functie als raadslid niet blijven vervullen. Hij zal worden opgevolgd door den heer F. Dekker Az., oud-lid van Prov Staten. Lijk drijvende gevonden. Vrijdagmorgen werïï nabij de Westsluis alhier in het Kanaal een lijk drijvende gezien. Het is opgehaald en door de zorgen der politie naar het lijkenhuis overgebracht. Het werd herkend als te zijn, dat van Cyriel Mussche, een Belgisch werkman, werkzaam bij den bouw der stikstoffenfabriek te Sluiskil, die sinds 16 December 11. werd ver mist en het laatst was gezien op den weg langs het Kanaal nabij Driekwart. KOEWACHT. Nieuwe rijksveldwachter. Benoemd tot rijks veldwachter ter standplaats alhier, G. A. Wieme, agent van politie te Breda. HULST. Restauratie St. Wilübrorduskerk. Naar gemeld wordt, is aan het kerkbestuur aldaar een Commissie van advies toegevoegd, in ver band met de restauratie van de St. Wilübror duskerk. In de commissie hebben zitting de heeren B .Truffino, burgemeester, E. Lockefeer lid Tweede Kamer, L. van Waesberghe, lid der Prov. Staten en R. Wilking en J. Adriaanse, resp. voorzitter en secretaris van den Oud heidkundigen kring. R.-K. Werklieden-vereeniging. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur dezer vereeniging om in een viertal lezingen een ontwikkelings cursus voor de leden te organiseeren. Vrijdag trad in het St. Aloysius-Patronaat de zeereerw, heer J. van der Maden, aalmoe zenier van den Arbeid, op met een lezing over „de Vrijmetselarij". HONTENISSE. Doodjelijk ongeval. Vorige week is een 13- jarige knaap, die spelende was op een onge veer 8 Meter hooge hooischelf, daarvan afge vallen met het noodlottig gevolg dat hij met het hoofd op den dorschvloer terecht gekomen een ernstige schedelbreuk opliep en eenige oogenblikken nadien aan de gevolgen is over leden. WALSOORDEN. Het sleepschip „Vijf Gezusters", schipper Verboom, geladen met 137 ton ijzer en bestemd voor Temsche, is Woensdagmorgen, tijdens den dikken mist, op den Westhavendam omhoog- gevaren en blijven zitten. Het vaartuig is af- gesleept en daar het nogal water maakte, in de haven te Hansweert binnengesleept. Aan zien nader bleek, dat het met pompen vrij van water kon worden gehouden, heeft het schip, gesleept door de „Adja" de bestemming naar Temsche vervolgd. AARDENBURG. Wit-Gele Kruis. Aangesteld tot wijkzuster bij de Veereeniging het Wit-Gele Kruis alhier, Soeur Arnolda. Ongeluk. Tengevolge van de glibberigheid van den weg, verloor de heer A. W. in een bocht bij de Elderschans de macht over het stuur van zijn auto, tengevolge waarvan deze een draai maakte en in de aldaar aanwezige 3 M. diepe sloot reed. De bestuurder trachtte nog tegen een boom te rijden, doch toen hij bemerkte dat dit niet zou gelukken, kon hij nog juist bijtijds uit de auto springen. De auto, die deerlijk gehavend was, doch nog op eigen kracht kon wegrijden ('t was een Ford coupé), werd door paarden uit de sloot getrok ken. (M. C.) Vijfde Klasse Zevende lijst. Trekking van 29 Januari. 1000 No. 744, 6315, 6670, 11704. 400 No. 13682, 19985. 200 No. 936, 1371, 7537, 10429, 10755, 18248, 18863. 100 N. 3026, 3447, 4805, 8609, 17486, 17987. Vijfde Klasse. Achtste Lijst. Trekking van 30 Januari. 2000 No. 1844. 1000 No. 5635. 400 No. 106, 10768, 12965, 13053, 15679, 17932. 200 No. 1068, 19058. 100 No. 2940, 4756, 8431, 9333, 9856, 10085, 13428, 13576, 13728, 20337. UIT HET BINNENLAND. Wat te vroeg Te Leeuwen staat bij den heer P. T. een pereboom reeds in vollen bloei. De moord te Voorburg. Door de politie te Leidscliendam is, naar men verneemt, in de Broeksloot bij de Binck- horstlaan te Voorburg een revolver opgedregd. Dit wapen wordt in verband gebracht met de moord op v. d. Drift. Hierdoor is men in het vermoeden gesterkt, dat de daders uit Den Haag afkomstig zijn. Zware brand in een graanmalerij. Donderdagnacht omstreeks 4 uur is brand uitgebroken in de aan de fa. P. Kray te Am sterdam toebehoorende graanmalerij, staande te Oost-Knollendam, gem. Wormer. Snel grepen de vlammen om zich heen en het duurde niet lang of het kapitale pand stond in licht laaie. De inmiddels gealarmeer de brandweren van Wormer en Wormerveer waren spoedig op het terrein aanwezig met zes motorspuiten, nl. twee uit Wormer en vier uit Wormerveer, die door middel van een twaalftal stralen het vuur bestreden. Tegen zeven uur had men het vuur bedwon gen en kon de brandweer grootendeels inruk ken. Met uitzondering van den graansilo is het geheele gebouwen complex door den brand vernield. Verzekering op beurspolis dekt de schade. De oorzaak is onbekend. UIT HET BUITENLAND. Wederom 11 doodvonnissen in Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt, zijn teBlago - wenschensk wederom 11 doodvonnissen vol trokken.

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2