Mo. 3573 Maandag 3 Februari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Geheim van den Voddenraper. POSTREKENING Ho. 52419. If I VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND Geoieenteraad vau Sas van Geut FEUILLETON. DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-GENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.5Ó per 3 maanden, of J 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentie» 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING I I M i .u—''IH, I I IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLIOITEIT Zitting van Donderdag 30 Januari, des nam. 7 uur. Voorzitter Burgemeester L. W. G. Hoef nagels. Mede aanwezig de wethouders A. A. Mar- quinie en P. A. Neeteson en de leden J. J. de Leux, C. C. A. de Mul, A. Stouthamer en V. Verschaffel alsmede de secretaris. Afwezig met kennisgeving (wegens ongesteld heid) het lid P. J. P. IJsebaert. Ten circa 7 uur 40 opent de voorzitter de vergadering, waarna de secretaris de notulen leest der vorige vergadering, gehouden 23 December 1929, welke zonder op- of aanmer kingen worden goedgekeurd. De voorzitter zegt dan Het is mij een be hoefte om bij den aanvang van het nieuwe jaar U, heeren leden van den Raad U, heer secretaris, een Zalig Nieuwjaar toe te wen- schen, een jaar van Zegen, voor U en de Uwen van voorspoed in Uw zaken en van gezondheid van geest en hart. Dit is mijn wensch. Ik mag hieraan toevoegen mijn dank voor de heilwen- schen, die ik van U allen mocht ontvangen en die door mij op hoogen prijs gesteld worden. Teneinde Uw oordeel over de door Uwen Raad verichtten arbeid over 1929 te vergemak kelijken, wil ik gaarne eenige feiten aanhalen waarvoor ik Uw aandacht mag vragen. Onder meer werd door den Raad besloten tot aankoop van 't onroerend goed van F. J. van Kerkvoorde voor 2779.20 tot aflossing van het hypothecair bouwvoorschot aan het Rijk mede werd goedgekeurd eene geldleening van ƒ2800 in verband genoemde aflossing. Om een trottoir langs de woningen in de Poelstraat aan te leggen en mede ter ver fraaiing dier straat besloot de Raad tot aan koop van een perceel grond groot 1 A. 91 cA. van Mej. de Wed. Aug. Vergauwen a 4 per M2 Aan het „Wit-Gele Kruis" Afdeeling Tuber culosebestrijding werd ƒ300 toegekend. Een voorstel van B. en W. om voor aanleg van straten, stoepen en riolen eene geldleening aan te gaan van 16.000 erlangde 's Raads goedkeuring. Nog besloot de Raad tot verlaging van het tarief electrisch licht met 5 ct. per K.W.U., vastgesteld op ƒ0.40 en het laag tarief op 10 cent. De toename van het aantal leerlingen op school A. noodzaakte ons het onderwijzend personeel met een leerkracht te versterken. Door aankoop werd de gemeente eigenaresse van het pand toebehoorend aan den Heer P. D. de Nocker, in huur bij de Heer Abraham Ranschaert voor den prijs van 3300 De Minister stelde voor eene tegemoetko ming te verleenen van 1100 wijl bedoeld pand wordt beschouwd als gevaarlijk voor het ver keer. Wegens overladen arbeid van den stadsrei- Naar het Fransch van RAOUL DE NAVERY. 20) Eindelijk onsloot de priester een deur en, terzijde tredende, noodigde hij den ongelukki ge met een vriendelijk gebaar om binnen te gaan. Een lamp die op de schrijftafel van den jon gen priester stond te branden, deed vermoeden dat hij het overige deel van zijn avond aan de arbeid wilde wijden. Maclou wierp een snellen blik door ^en ka mer, waarin hij zich bevond. De voorwerpen in een vertrek hebben in hun uitdrukking en vormen dikwerf een ka rakter beeld van den bewoner. De kapelaan bood zijn bezoeker een stoel aan, en zich zelve in een zetel aan de zijde van den ongelukkige zettende, vatte hem bij de handen en vroeg deelnemend Wat kan ik voor u doen Maclou schudde het hoofd. Niets, antwoordde hij, niets Ik weet zelf niet hoe ik hier gekomen ben. Geleid door de Voorzieningheid. Het zij zoo, maar hoe welsprekend ik u ook gevonden heb, hoe goed gij mij ook toeschijnt thans nu ik u naderbij zie bij het licht van niger achtte de Raad een tweeden stadsreini ger gewenscht en werd daarin voorzien. Bij herleving van den veemarkt werd de dierenarts, met de veekeuring belast en eene vergoeding toegekend van ƒ6 per marktdag of ƒ312 per jaar tot wederopzegging. De begrooting van 't Burgerlijk Armbestuur voor 1930 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op ƒ4519.09 met een subsidie uit de ge meente-kas van ƒ2800. De begrooting van het Gemeentelijk Electri- ceitsbedrijf voor 1930 vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 18324.40 en 2300 in kapitaalsinkomsten en uitgaven, die van den Vleeschkeuringsdienst in ontvang en uitgaaf op ƒ3350. De gemeentebegrooting voor 1930 werd vast gesteld de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op 130.276.45. Kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op 922.01 Het salaris van den lsten ambtenaar ter Secretarie de Heer B. J. Lammens met ƒ300 verhoogd en gebracht op een jaarwedde van 2400. Een verzoekschrift van het Roomsch-Katho liek Kerkbestuur om beschikbaarstelling van gelden voor schoolbouw in de wijk „Zand straat", werd ter behandeling gelegd in han den van B. en W. Bevolking op 1 Januari 1929 Mannen Vrouwen 1524 Vermeerderd door Geb. in de gemeente 25 Geb buiten de gemeente 3 Vestiging 143 171 Totaal Verminderd door Overlijden in de gemeente Overlijden buiten de gemeente Overlijden buiten de gemeente 1492 30 135 165 11 2 2 Totaal 3016 55 3 278 9 4 9 336 20 6 6 Vertrek 123 133 256 Totaal 136 146 282 Alzoo vermeerderd met Mannen Vrouwen Totaal 35 19 54 Bevolking op 31 December 1929 Mannen Vrouwen Totaal 1559 1511 3070 Levenloos aangegeven 2. Gesloten huwe lijken 15. Geborenen niet behoorende tot de werke lijke bevolking 1 Vr. In bovenstaande cijfers zijn begrepen 23 M. en 14 Vr. Totaal 37 personen welke door grens wijziging ingevolge de wet van 21 December 1929 (Stbl. No. 553) met ingang van 31 Dec. 1929 van Westdorpe naar Sas van Gent zijn overgegaan en 2 M. en 6 Vr. Totaal 8 personen van Sas van Gent overgegaan naar Westdorpe. Aan werkloozenkassen werd door de ge meente een bedrag van p.m. ƒ881.89 bijge dragen. deze lamp, heb ik het recht niet u te mis leiden Gij misleidt mij niet; gij lijdt... Heeft alle lijden een gelijk recht op uw me delijden Neen het grootste wordt mij het dierbaar ste.. Wat bewijst u, dat ik uw belangstelling waar dig ben. Een aantal digen mijn vriend eerstens de plaats waar ik u aangetroffen heb. Dat bewijst niets. Ik ben in de kerk getreden om den tijd te dooden, voegde Maclou er bit ter bij in afwachting dat Het uur daar was, om u zelve het leven te benemen, nietwaar. Ten tweede, hernam de priester, is uw gelaat dat van een braaf man, hoezeer de smart het dan ook moge gegroefd hebben. Tranen welden in de oogen van den bezoe ker op. Een braaf man Het is lang geleden dat ik m- zulke woorden heb hooren toevoegen Gij zult alles vernemen mijnheer, sprak hij als gij mij de welwillendheid onttrekt, die ik op dit oogenblik in u ontwaar, zal ik er mij niet over beklagen en zoolang ik leef, zal de her innering in mij leven van dit voor dubbel plechtig oogenblik. En den eerw. heer Bernard dichter naderde fluisterde hij, als vreesde hij dat een ander die ontzettende bekentenis mocht hooren Mijnheer, ik ben een ontvluchtte galeiboef.. Hij boorde met zijn vlammenden blik in de heldere, zielvolle oogen van den jongen pries ter maar vond er slechts een hemelsche goed- Uitgegeven voor werkverschaffing 7783.79 waaronder begrepen een bedrag van ƒ3047.52 voor aanleg straten, stoepen en riolen. De veemarkt staat in het teeken van voor uitgang. Vanaf 1 Sept. tot 31 December 1929 zijn aangevoerd 763 stuks hoornvee. Meerder malen was tert markt meer vraag dan wel aanbod. De scheepvaart bereikte in op en afvaart volgend aantal in opvaartstoomschepen 2968 zeilschepen 30 in afvaartstoomschepen 2960 zeilschepen 30 Binnenvaart. in opvaart stoomschepen 5888 zeilschepen 5123 in afvaartstoomschepen 5900 zeilschepen 4987 Voor de binnen de gemeente gevestigde in dustrieën in los en lading 1960 schepen, waar onder 51 zeebooten. Aan Ui t- en ink de landzijde Aan de rivierzijde Per spoor 1 a r i n g e n. inklaringen 15.904 uitklaringen 5.354 inklaringen 14.195 uitklaringen 13,101 inklaringen 6.650 uitklaringen 9.462 Per tram aangevoerde suikerbieten 56,000,000 K.G. Het aantal der geloste en geladen schepen voor de alhier gevestigde industrie is in dier mate gedaald, dat daarvoor wel een factor moet aanwezig zijn en helaas wij moeten constateeren dat een onzer eenmaal bloeiende suikerfabrieken in deze campagne genoodzaakt was tot stilleggen van het bedrijf. Trafiek en fabriek zijn nu eenmaal geen in stellingen van philanthropic en wanneer de uitkomst van het bedrijf zoodanig is dat de financieele basis, door produceeren zou worden aangetast zal een directie (met perspectief) gunstiger tijden voor verder produceeren te gemoet zien. Werd in 1927 per tram nog aangevoerd 89,000,000 K.G. suikerbieten in 1928 daalde dat cijfer tot 71,000,000 K.G. en kan 1929 nog slechts het cijfer van 56,000,000 K.G. aan wijzen. Een bloeiende suikerindustrie is èn voor onze gemeente èn voor onze omgeving een ge weldigen factor voor een gezonden financi- eelen levensstandaard. 't Is dan ook diep treurig dat, terwijl de import van suiker in Nederland vrij is, de buitenlandsehe regeeringen door hunne tarief muren een slagboom stellen voor onze export. Wil men de suikerindustrie voor nog verdere achteruitgang behoeden dan mag krachtda- digen steun niet uitblijven. Wordt deze beschermd, dan beteekent dit ook bescherming van duizenden gezinnen. De grootindustrie (ook in deze plaats) on dervond van de beursinzinking (beurskrach) OctoberNovember den terugslag in het za kenleven en werd voor tijdelijk beper- heid in. Beiden bewaarden het stilzwijgen. De eerw, heer Bernard zegende den hemel, dien diep rampzaligen man op zijn weg ge plaatst te hebben, de galeiboef die zelf erken de door menschelijke gerechtigheid geschand vlekt te zijn, kon den vrijen teugel laten aan den stroom van bitterheid, die zijn ziel tot den dood bedroefd had. Toen deze eerste uitbarsting van droeftheid bedaard was, hernam Maclou zijn plaats, en met een stem, waaraan hij vastheid poogde te geven, hervatte hij Gelijk ik u gezegd heb, ben ik een ontsnapte uit de galeien van Brest. Ik oefende eertijds te Parijs een winstgevend beroep uitik ge bruikte in mijn werkplaatsen bijna duizend werklieden, was een der machtigsten van de Parijsche nijverheid en zonder te weten dat ik vijanden bezat, kon ik wel rekenen een aan tal benijders te hebben. Evenwel, toen de ramp plaats greep, die mijn geheele levensgeluk vernietigde, was het mij onmogelijk op iemand de schuld daarvan te werpen, geen naam kwam mij voor den geest, geen vermoeden bracht mij op eenig spoor. Ik een groot fortuin, ik zal er bijvoegen dat mijn geluk nog grooter was dan mijn stoffelijke voorspoed mijn vrouw was een engel. Mijn huwelijk met haar was een verbintenis des harten, en geen berekening om geldelijk belang. Zij was goed, medelijdend, de werk lieden hadden haar lief. Zij waakte over hun behoeften, hield zich bezig met hun kinderen, met hun vrouwen, en na de vreugden van het huiselijk geluk, kende zij geen grooter dan die king van productie overwogen. We mogen hopen, dat spoedig eene daadwerkelijke ver betering van handel en industrie moge volgen. Moge ook de textielindustrie welke zich in onze gemeente heeft gevestigd, bijdragen tot algmeene welvaart. Ik roep de firma een hartelijk welkom in Sas van Gent van harte toe. Minder aangenaam werd onze stad getrof fen, door eene staking bij de stijfsel- en glu- cosefabriek de goeden wil echter beiderzijds, maakte het mogelijk dat de bemiddeling slaagde, en alhoewel droeve momenten den bemiddelaar niet zijn onthouden, was het hem een hoogst aangenaam moment' van de leiders van de Katholieke en van de Moderne organisatie te mogen vernemen„De werk staking is opgeheven". Dan mag ik nog wijzen op den laatsten dag van het jaar 1929, waarop de Wet van 21 Dec. 1929 (Stbl. No. 553) van kracht werci ver klaard, waarbij door de gewijzigde grens Sas van GentWestdorpe, het terrein, noodzaker lijk voor uitbreiding der industrie binnen onze grens, aan onze gemeente is gehecht. Ik spreek de hoop uit, dat deze gewijzigde grens moge bijdragen tot het waarachtige be lang onzer inwoners, niet alleen, doch ook, Westdorpe daarvan te zijner tijd de vruchten moge plukken, en wij door gezonde samen werking datgene zullen bereiken hetwelk, strekt ten zegen van beider gemeenten. Het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf staat, er, afgaande op de financieele uitkomst, het voortdurend toenemen van het stroomver bruik en nieuwe aansluitingen, gunstig voor. In 1929 zijn 24 nieuwe aansluitingen tot stand gekomen. In totaal op 31 December 1929 589 aangesloten perceelen. De uitgaven voor diverse kabelwerken (ma terialen inbegrepen) beliep 2450. In verhouding stroomverbruik in 1923 nam in 1929 dat verbruik met 20.8 toe. Niettegenstaande vanaf 1 Juli 1929 het ta rief met 5 ct. per K.W.U. verlaging intrad, was de ontvangst over 1929 slechts ƒ28,69 minder dan wel over 1928. Het reservefonds op 1 Januari 1929. bedroeg f4342.75. Bij verlaging voor hoogtarief. en voor laag- tarief zou het mogelijk te kort over het eerste jaar gedekt kunnen worden uit het reserve fonds. Wanneer we echter rekening houden met de koienclausule, die ons over 1929 ongeveer een bedrag gelijk aan dat van over 1928 doet be schikken en aannemende een gelijk bedrag over 1930 wordt uitgekeerd, zou dat nadéelig saldo met het bedrag, vloeiende uit genoemde clausule daarmede kunnen gedelgd worden. Blijkt een en ander juist, dan zullen B. en W. niet nalaten om in de eerst volgende ver gadering een voorstel tot tariefsverlaging ter tafel te brengen. Gekomen aan het einde mijner beschouwing mag ik mijn slotwoord ter behartiging aan bevelen. der weldadigheid. Ik had een knaapje van zes jaren, liefschrander, waarmee alle moeders gedweept zouden hebben en dat eenmaal mijn trots zou zijn. Neen, niets ontbrak mij van het geen het geluk van den mensch uitmaakt. Als ik aan dien tijd terugdenk, wordt ik half zinneloos, en als ik het u moet zeggen, hoewel ik een geloovige was, ontbrak mij dat vurig geloof, hetwelk ons trekt om de beproe ving, hoe vreeselijk zij ook zijn moge, aan te nemen als een onderpand van de toekomstige belooning. In het geluk sluimert het hart in een ontzettende slag moest mij wekken. Hij hield nogmaals op en vervolgde toen op ge jaagden toon Daar de ontzaglijke uitbreiding der spoor wegen het debiet mijner zaken verdubbeld had moest ik in werkplaatsen, die ik in Montróuge in gebruik had, verlaten en ik bracht den ze tel van mijn nijverheid over naar de zijde van la Vilette. Voor een betrekkelijk geringe som kocht ik een uitgestrekt terrein. Gelukkige contracten stelden mij in staat mijn fabrieksgebouwen, zonder er buitensporige sommen voor te moe ten betalen, deugdelijk in hecht te laten op trekken. Ik bezat in zaken een zeldzame flair eerlijk tot in het kleingeestigste in mijn handelsbetrekkingen, behaalde ik winsten, waar anderen verliezen zouden geleden hebben Na verloop van twee jaren, woonde mijn ge zin in een prachtig huis, dat mij toebehoorde en mijn uitgestrekte werkplaatsen stelden mij in staat aan mijn zaken steeds meerdere uit breiding te geven. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1