Da Zeeuwsche Koerier Vrijdag; 31 Januari 1930 Tweede Blad. Het Gebeim van den Voddenraper. JTijoerheid. Rechtszaken. Loep der bevolking Burgert. Standen Boeken Sijdschr. ▼an F E U I L L E TO NL INGEZONDEN ÜEDEDEELING <üs öaargang. No. 3572. Uit de suikerindustrie Een nieuwe vinding. Vorige week Dinsdag heeft de Algemeene Technische Vereeniging van Beetwortelsuiker- fabrikanten en Raffinadeurs vergaderd ter be spreking van de campagne 1929-1930. De vergadering wenschte voor alles uiting te geven aan haar gevoelens van dankbaarheid jegens ir. A. Spaklers voor zijn kostbaar ge schenk aan de vereeniging. bestaande uit zijn suikerbibliotheek, welke 400 boekwerken telt. De voorzitter bracht den dank der vereeni ging over en deelde den heer Spakler mede, dat hij met algemeene stemmen benoemd was tot eerelid der vereeniging. Hierna werd overgegaan tot de campagne- nesprekingen. waarbij een rapport werd uit gebracht over proeven met een nieuwe con structie voor zakfilters, welke goed heeft vol daan. Een uitvoerige discussie volgde over de filtratie van ruwe suikersappen, vóórdat de kalkzeting plaatsvindt en over de resultaten, welke van dergelijke zuivering zal hebben op de kleur en op de viscositeit van de latere sui kersappen. Het is nl. gebleken, dat een colloïd- filter, welke met succes in de melkindustrie wordt toegepast, ook goede resultaten oplevert bij filtratie, van ruwsap. Zoover de voorproe ven uitwezen zal ook de capaciteit voor de suikerindustrie waar 50- tot 100.000 liter per uurgefiltreerd moeten worden, geen bezwaar opleveren. Ook in de rietsuikerindustrie zal een dergelijke reiniging van enormen invloed zou zijn op de quantiteit van de suikersappen en mochten ook daar de proeven slagen, dan zou de colloïdfilter buitengewoon groote dien sten kunnen bewijzen. enDe heer Kroon stelde voor om in een der Nederlandsche fabrieken de proef te nemen met een filter, die in tenminste vier uren de geheele hoeveelheid ruwsap zou filtreeren, zoo dat m'en de kleur der sappen zou kunnen ver gelijken met die van sappen in volgende vier uren gefiltreerd. Voor een proef met deze col- loïd-filter zou men subsidie aan het Heerma van Voss-fonds kunnen aanvragen. .De voorzitter zegde overweging toe van het voorstel in het bestuur toe en deelde mede dat volgens de voorloopige opgave van een firma een dergelijke filter voor een capaciteit van 50.000 liter per uur, drie a vierduizend gulden zal kosten. Men achtte dezen prijs niet hoog, daar tot nu toe systematische filtratie van ruwe sappen in de suikerindustrie niet mogelijk was. Tenslotte hield ir. J. Haag uit Amsterdam een lezing met lichtbeelden over ruwsapver- warming met behulp van sapdamp; over den stoomvormenden economiser systeem-Haag, welke warmte dan de rookgassen onttrekt en waarvan de geproduceerde damp wordt benut voor het ontluchten van ruwsap, door dit te koken en over de toepassing van den stoom vormenden economiser in de suiker-industrie o.a. voor het drogen van pulp. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden o.a. de vol gende zaken behandeld: P. F. de N., 38 jaar, landbouwer te Terneuzen 19) •safe. Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. VII. De wilden van Parijs. Toen de ongelukkige, die het einde aan zijn leven had vastgesteld, zich in den onmetelij- ken tuin bevond, ondervond hij, ondanks zijn wanhoop, den invloed van die betooverdc plaats, en richtte langzaam zijn schreden naar een weinig bezocht gedeelte. De bloemperken geurden, de tamme vogel tjes huppelden door de dreven en zongen in het geboomte. Op alleenstaande banken ver warmden grijsaards hun stramme ledematen in de zon, en hun harten aan de spelen der blondkoppige rozige kindertjes, die met elkan der dartelden. De moedrs waakten onder het borduren over haar kinderen. Hier en daar ontmoette men heeren, ijverig d eadagbladen lezend. Iedereen, rijk of arm, jong of oud, kwam daar zijn deel genieten van de goederen, die God zoo onpartijdig schenkt, den koesteren den zonneschijn, de frischheid van het zomer was door den kantonrechter te Tërneuzen ver oordeeld ter zake van het rijden met een auto langs een rijwielpad, onder zoodanigen invloed van alcoholhoudenden drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behooren te besturen en de vrijheid van het verkeer belemmerde, tot 50 of 50 d.h. De verdachte was van dat vonnis in hooger beroep gegaan. Eisch 2 maal ƒ25 of 2 maal 25 d.h. De verdediger, mr. Lambooy, bepleitte vrij spraak of anders vervalling van de intrekking van het rijbewijs. diefstalA. K. 50 jaar, arbeider Zuiddorpe 25 of 25 d.h. overtr. Motor- en Rijwielwet A. de P., 46 j., landbouwer te Biervliet, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, 8 of 8 d.h. opruiing E. E. M., 18 jaar, schildr, Sas van Gent, vrijspraak gevaar doen ontstaan op spoorweg W. de N., 39 jaar, opzichter Westdorpe, ƒ25 of 25 d.h. verbod van samenscholingen E. M. B., 28 j., fabrieksarbeider Sas van Gent, vernietiging vonnis van den kantonrechter, oproeping nie tig verklaard P. A. de F., 25 jaar., fabrieksar beider, H. E. S. 51 jaar bierbottelaar en O. N. metselaar allen te Sas van Gent, vernietiging vonnis van den kantonrechter. Vrijspraak M. J. v. d. A., 22 jaar., arbeider Westdorpe, ver nietiging van het vonnis van den kantonrech ter, oproeping nietig verklaard P. S., 26 jaar, werkman Sas van Gent, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, de oproeping nietig verklaard. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd I. E. Hjerpe, religieuse, Nieuwe Kerkstr. 17 (Sluiskil) van Lage Zwaluwe. W. J. Jenster, slagér, le de Feijterstr 15 van Linne. L. N. Bal Mas, aannemer, O. 193s (Sluiskil) van Langroij (Frangrijk). Vertrokken C. Kalle, zonder, schoolweg 45 naar Rotter dam. W. E. H. Fischer, timmerman, Kanaalweg 8 (Sluiskil), naar Antwerpen. TER NEUZEN. (Nadruk verboden). Geboorten. 18 Januari. Maartje, d. van Mar- tinus Cornelis de Doelder en Suzanna Servaas 19. Roger Everardus, zoon van Gustaaf Aloi- sius Cortvriendt en Irma van Acker. Overlijden. 24 Jan. Franciscus Ferdinandus de Volder, 29 jaar, (wonende te St. Nicolaas), zoon van Alphonsius de Volder en Joanna Cornelis. Alle Boeken en Tijdschriften zijn ver krijgbaar bij den Boekhandel van >DE ZEEUWSCHE KOERIER* Verschenen is de prijscourant 1930 voor land bouwzaden, zaaigranen enz. van de firma D. J. van der Have, Kapelle bij Goes. Het nummer van 15 dezer van Alte und neue Welt bevat o.a. het vervolg van de roman „Das Ratsel von Schloss Kronstein", een reis schets, een dierstudie, getiteld „zum Probleem der „denkenden" Tiere", enkele gedachten en schetsen, een novelle en voorts de gebruike lijke rubrieken Rundschair, für die Frauen en neue Bücher. Een kunstbij lage en 40 keurige illustraties koeltje, den geur der bloemen. Troosteloos blikte Maclou rond. Hetgeen hij aanschouwde, herinnerde hem ongetwijfeld aan in het verleden al te snel ver vlogen uren want tranen biggelden langs zijn wangen, doch zijn hart werd er weeker door gestemd. Wat kwam de aarde, die hij ging verlaten hem schoon voor Nooit had hij den hemel zoo blauw gevonden, nooit zoo goed de mach tige bekoorlijkheden begrepen van die natuur, die moederlijk en vertroostend is, en zich som wijlen zoo innig met den toestand van onze ziel schijnt te verbinden. Meet zijn tcestand vormde zij voorzeker een scherp contrast maar dit was zoo vol beval ligheid, dat de ongelukkige den moed niet had zulks te betreuren. Hij zette zich neer op een bank, sloot de ocgen en trachtte het tegenwoordige te verge ten door zich te verdiepen in -droevige herin neringen aan het gelukkige veleden. De zon zonk achter de boomem weg, de wan delaars verlieten den tuin, de avond begon te vallen. Maclou verroerde zich niet. Eerst toen de oppasser hem kwam verzoeken zoeken den tuin te verlaten, stond hij kalm en vastberaden op hetgeen hij voorgenomen had te zullen doen, was hij bereid te volvoeren. Door een zonderlinge tegenstrijdigheid, trok ken op het oogenblik dat hij deze wereld ging verlaten, de onbeduidenste èaken zijn aan dacht ftij bezag de huizen, las de opschriften der uithangborden, van de winke.lts, zelfs boe- zem den de menschen, die hm voorbij gingen, li verhoogen niet weinig het cachet van dit aan trekkelijk nummer. De deugd van iedereen. door Jac. J. Zey s.J. Van dit practisch, hoogst nuttig boekje verscheen bij J. J. Romen Zonen, Roer mond, reeds de derde druk. De eerwaarde, ge zaghebbende schrijver heeft dus met zijn „proeve" wèl succes gehad. Wat hij met het schrijven van zijn geestelijk werkje bedoelde moge blijken uit het volgende citaat uit zijn „inleiding" Wat kunnen we in ons korte leven toch beter doen, dan, werkend en zwoegend, ons hart, ons huisgezin, onze maatschappij te her nieuwen in Christus, door Wien alle geluk komt aan den mensch, en alle glorie aan God Om u te helpen bij die heerlijke taak, schrijf ik voor u dit geestelijk leesboek. 'k Weet het al te goed door eigen onder vinding wil een boek als dit voor u een kracht en verkwikking zijn, dan mag het niet dor en zwaar, noch al te ernstig wezen. 't Moet ook helder en duidelijk en gemakke lijk alles uiteenzetten; 't moet in den huiselij- ken kring, aan tafel, bij kleine gedeelten, kun nen vóórgelezen worden door u zelf, of door uw vrouw, of door uw opgroeiend kind Het moet u meermalen, na volbrachten ar beid, 's avonds bij de lanp, of 's zomers bij het open raam, een nuttig en tevens gezellig half uurtje bezorgen. 't Moet zelfs zóó zijn, dat ge 't niet ééns maar méérmalen dóórleest. En dan moet het u telkens duidelijker, tel kens mooier en aantrekkelijker, voor den geest brengen, hoe ge u zelf, hoe ge uw huis gezin, hoe ge de maatschappij in Christus ver nieuwt. Moge deze derde druk spoedig door een vier den en vijfden gevolgd worden. Dat zal een compliment zijn aan den gezonden zin van ons katholieke volk, dat daardoor blijk zal geven geestelijk voedsel, als hier geboden wordt, te waardeeren. 't Werkje kost ingenaaid 1,25, gebonden ƒ2.-. De God der wereld. door Robert Hugh Benson De bekende auteur Robert Hugh Benson, be schrijft in deze boeiende, hoogstaande roman op aangrijpende wijze 't geweldige onderwerp de ondergang der wereld. Volgens Benson zal een overheersching van het communisme met de humaniteit als gods dienst het einde der wereld kenmerken. Men gelooft niet, dat Benson zijn opzien barend werk dat destijds zooveel stof heeft doen opwaaien en zooveel strijd heeft ontke tend, bedoeld heeft als een profetie. Zooals al eens in de pers werd opgemerkt, het is een boeiende fantasie, meer niet, maar eene, die getuigt van een scherpen kijk op de geestesstroomingen van deze dagen en die op knappe wijze de mogelijkheden schetst, waar toe deze stroomingen in de toekomst zouden kunnen leiden. Toch is het merkwaardig telkens te moeten constateeren dat verschillende vooruitgeziene uitvindingen, verbeteringen enz. in meerdere of mindere mate door de huidige feiten wor den bevestigd. Dit heeft Benson gemeen met Jules Verne, maar Benson's werk is grooter en verhevener. Het is een geweldig boek. geïnspireerd op de tekst van Mattheus „Daar zal groote ellende zijn zooals er niet geweest is van het begin der wereld tot nu toe. En zoo die dagen niet ver kort werden geen mensch bleef behouden In dit boek schetst Benson de toestand der wereld aan het einde der twintigste eeuw en bijzonder intferressant is zijn faptasie aan gaande de geestesstroomingen der toekomsti ge dagen. De wereld heeft dan drie groote gods diensten, waarin alle andere zijn samenge smolten, dien der katholieken welke sterk af neemt, de dagelijks toenemende groep van vrijmetselaars met hun humaniteitsleer en in het Oosten de godsdienst der Sufis. Dan ver schijnt plotseling te midden der menschen er gens uit Amerika, men weet niet precies van waar of hoe, een buitengewoon krachtige per soonlijkheid Julian Felsenburgh, een uiterst bekwaam staatsman, een ideaal volksleider. Hem lukt het, om in den kortst mogelijken tijd, op schier wonderbare wijze Oost en West, die twee onverzoenbare rijken met elkaar te vereenigen, en den vredfe te doen zegevie ren. Triompheerend trekt hij over de wereld hij wordt tot president van Europa, van Ameri ka en eindelijk van heel de wereld uitgeroe pen. De menschen noemen hem in hun aan bidding en begeestering de zoon der men schen, de verlosser, de god der wereld, in één woord Julian Felsenburgh is de meesterlijk 'getcekende figuur van den anti-christ. Hij maakt alle wetten, regeert de gansche maatschappij volgens het humanitairisme en schept den nieuwen eeredienst, waaraan allen verplicht zijn deel te nemen. Bijna allen gehoorzamen, want na de ver zoening tusschen Oost en West zijn er nog maar twee kampen overgebleven, de volge lingen van den anti-christ, en van Christus. Het zijn de katholieken die weigeren om zich aan dezen pantheïstischen eeredienst te onder werpen en de vervolgingen vangen op schrik barende wijze aan. Velen zijn niet sterk ge noeg om standvastig in hun geloof te blijven. Bij massa's vallen zij af zelfs priesters, bis schoppen en kardinalen onderwerpen zich aan Felsenburgh. Maar de moedigen en sterken onder de geloovigen vluchten naar Rome, of blijven ter plaatse ijveren voor hun bedreigt ge loof. Deze wakkere schaar sluit zich aan bij de nieuw opgerichte orde van den Gekruisigden Christus, waarin ook leeken worden opgeno men en wier leden zelfs niet terugdeinzen voor den marteldood. Het gaat hard tegen hard, martelaren ster ven bij honderden, maar Felsenburgh en zijn aanhangers hebben geen rust tot dat zij Chris tus' zetel op aarde, voor immer verniettigd hebben. Dus wordt er een aanslag op Rome be raamd, maar de laatste paus weet te ontko men en vlucht naar Palestina. Hier leeft hij in verborgenheid, totdat de anti-christ van zijn schuilplaats verneemt en met een eska dron vliegtuigen, gewapend met de vreeselijk- ste vernielwerktuigen over de Middellandsche zee naar Nazareth ijlt, om zelf zijn laatsten tegenstander te dooden. Het is Pinksteroch tend, paus Silvester heeft zoojuist de H. Mis opgedragen, de lucht ziet onheilspellend don ker, de atmosfeer is zwanger van drukkende stilte in razende vaart nadert het eskadron volors, aangevoerd door Felsenburgh. Bijna zijn de aanvallers boven Nazareth en zullen hun moordend werk verrichten of de hemel scheurt open, Gods bazuinen schallen vanuit de vier windstreken over de wereld en de oor deelsdag breekt aan Geestdriftig werd dit boek ontvangen en In vele talen overgezet. De knappe schrijver had op schitterende wijze, door dit grandioos ge geven het dagelijksch leven der toekomstige maatschappij heengeweven Tafereelen als van den eeredienst op de vier jaarfeesten het moederschap, het leven, het voedsel en het va derschap, alsook het toedienen van euthanasie (een verdoovingsmiddel om zacht den dood in te gaan) zijn vol boeiende détails. Evenals de beschrijvingen der toekomstige verkeersmid delen en uitvindingen, die denken doen aan een modernen Jules Verne. Dit rijke, buitengewoon luxueus uitgegeven werk, telt ongeveer 400 bladzijden. Prijs ingenaaid 6.25, gebonden 8.75 hem belangstelling in. Hij trad ter zijde van een oude vrouw, en raapte den bal van een kind op. Hij ging de rue de Tournon af en bevond zich in de rue Saint Sulpice. Recht sloot men de magazijnen links vertoonde zich ae donkere massa der kerk. Maclou ging langs de kerk, liep tegen den hoek aan, dien zij op het gaanpad vormt en bleef een poos als bedwelmd staan. Wagge lend ging hij verder, doch wel tienmalen zocht zijn hand den steun van het voetstuk der zwa re kolommen, en toen hij eindelijk de kleine trap bereikt had, waarop een arme vrouw over dag vruchten te koop aanbood viel hij, eerder dan hij verwacht had op de onderste treden neer. De groote, sombere kerk had hem aan God herinnerd. Gewis had Maclou, terwijl hij dien morgen, op den kade muur van de Seine geleund, zijn schuldig plan vormde, zich wel niet ontveinsd dat de zelfmoord een misdaad is, waarvoor men geen vergiffenis kan verwachten. Gedurende den dag had de wanhoop het hart van dien man zoodanig overweldigd, dat zij hem ongevoelig maakte voor elk ander denkbeeld dan dat van zijn denkbeeld zelve. Thans was een gedachte, vreeselijker dan die van den dood, eensklaps bij hem ontwaakt. Het vraagstuk van de eeuwigheid vertoonde zich aan hem als een dreigende spookge daante. Dit vraagstuk, hetwelk hij niet kon oplossen verdubbelde zijn zieleangsten. Hij trachtte zich drogredenen te herinneren van degenen die voorgeven te gelooven aan 't. niet, als gevolg van den dood. Vruchtelooze moeite. Hij was christen, hij bezat het geloof zijn ellende mocht hem den moed benemen, zij kon de stem van zijn ge weten niet tot zwijgen brengen. Zich het leven benemen Had hij er 't recht toe Was hij het eenige ongelukkige wezen, dat zoowel in zijn genegenheden, als in zijn for tuin getroffen was Hadden de rampen, die hem overstelpten, nooit andere menschen getroffen En als hij het gewicht daarvan te zwaar vond voor zijn schouders wist hij dan niet waar hij moed en kracht kon putten Hij behoefde slecht op te staan om tot den dood te gaan. Op dat oogenblik meende hij een gezang te hooren dat, sterk getemperd door den afstand uit den schoot der aarde tot hem opsteeg. Terwijl Maclou daar zoo roerloos stond, aan het water van de Seine denkend, sloeg een jonkman, als een welgesteld werkman gekleed, van het plein komend, den hoek om en stond onverwacht voor Maclou. Hij meennde ongetwijfeld dat deze laatste juist aankwam en den tijd nog niet gehad had om de zware deur te openen, want hij draaide de kruk om, stiet den eenen vleugel open en ging terzijde om Maclou te laten voorbijgaaon Deze aarzelde nog. Ik ben een vreemdeling, sprak hij, ik weet niet of ik

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 5