PUROL Jlwive Gcfwate fouLUl Stadsnieuws. Jtandelsberiehten Marktberichten 952e Staatsloterij Sport en Spel. JTed. Oost~Jndië Gemengd JTteuws. gen met de N.V. Stoomtram Walcheren over den verkoop van het trambedrijf zijn afge- sprogen en dat de Raad van Bestuur der Pzem besloten heeft de overdracht van den tram weg voorhands en wel-tot 1931 te laten rusten. Ged. Staten deelen mede, dat zij de nieuwe ta rieven door hen voor de stoombootdinsten op de Wester-Schelde ontworpen aan de goed keuring van den minister van Waterstaat heb- benn onderworpen, en dat deze onder bepaal de voorwaarden heeft goedgekeurd. Ged. Staten hopen de tarievcen met 1 Maart te kunnen invoeren. Ten slotte wordt nog voor gesteld in te willigen het verzoek van het be stuur der R.K. Landbouwwinterschool te Hulst om de bijdragen in oprichtingskosten te ver- hoogen van 17,500 tot 50.000. TER NEUZEN. Affuitloods. Door B. en W. alhier zal bij in schrijving worden verkocht de houten affuit- loods aan de Burgemeester Geillstraat. Belasting-Consulent. Geslaagd te Leiden voor belasting-consulent, de heer H. A. Lyp- pens te Ter Neuzen. PHILIPPINE. Nieuwe voetbalclub. Alhier is een niewe voet balclub opgericht, „Phivo" genaamd, met 27 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren A. Taelman (voorzitter), O. v. d. Hemel (onder voorzitter) G. v. d. Hemel (secretaris), Ad. v. Hurck (penningmeester) AXEL. Zangersfeest. De Zeeuwsche Zangersbond „Zang Veredelt" zal zijn jaarlijksch concours in 1930 te Axel houden en wel op 23 Juli. De heer J. K. Esselbrugge, voorzitter van de zang- vereeniging „Orelio", alhier, is tot lid van het hoofdbestuur gekozen, zulks in de plaats van den heer C. v. 't Hoff te Hoek, die om gezond heidsredenen had bedankt. Waar de zuster verenigingen te Sluiskil en Hoek uit den bona zijn getreden, is thans Axel de eenige zang vereniging die Zeeuwsch-Vlaanderen in den bond vertegenwoordigt. W-7. in de op 27 dezer gehouden jaar vergadering van de Ver. tot Bev. van het Vreemdelingen Verkeer, werd o.a. gerap- porteerdi dat het batig saldo over 1929 f26,87 bedroeS. Het aantal leden liep van 82 op 77 terug. Voor 1930 werd reeds het volgend pro gram ontworpen Concours hippique met enkele attractie nummers. feestweek 27 Augustus 2 September met het oog op den 50sten jaardag van hare Majesteti. Een voorloopig programma werd reeds vastgesteld o.a. winkelweek étalagewedstrijd bloemencorso bloe mententoonstelling, zoo mogelijk op 30 Augustus klein festival klndertractatie volksspelen enz. Als de winkelweek in Augustus slaagt zal getracht worden een St Nicolaasweek te krijgen. IagaiODden Mededeeliug (12) en springende lippen 4» èémm XM0 «90a T«b« AO a. Bit Apotb. «a Droguua De St. Vincentius-vereeniging te Sas van Gent houdt zich nog gaarne aan bevolen voor een vrouwenjurk en eenig vronwenondergoed. Het Middenstandsvraagstuk Woensdagavond vond ten acht uur de in ons vorig nummer aangekondigde vergadering plaats van mid denstanders, vereenigd in de Hanze-afdeeling Sas van Gent. De bijeenkomst, die beter dan gewoonlijk bezocht was, en die o.a. ook bijge woond werd door den nieuwbenoemden bonds- adviseur, den weleerw heer A v. d. Weijngaert en den heer J. v. d. Boom, directeur van het diocesaan Hanzebureau te Breda, stond onder leiding van den heer M. van Goethem. Deze opende de vergadering met den chris- telijken groet, heette de aanwezigen welkom .en wenschte daarna allen een Zalig en Voor spoedig jaar. Hij riep vervolgens den den nieu wen bondsadviseur een hartelijk welkom toe. Spr. herinnerde aan het verdienstelijk werk door den afgetreden adviseur, rector Soffers, voor den middenstand verricht en sprak den wensch uit, dat ook de nieuwe adviseur door zijn gedegen adviezen en zijn helderen kijk op de zaken der vereeniging de belangen der le den op geestelijk zoowel als op stoffelijk ge bied zal mogen bevorderen Dat deze vergadering niet drukker bezocht was, gaf spreker aanleiding tot de ironlsch- bedoelde opmerking, dat het den middenstand te Sas van Gent wel bijzonder goed schijnt te gaan. Klaarblijkelijk is het voor hen niet noodig, dat zij een vergadering van hun orga nisatie bezoeken. Spr. wijst in dit verband op den toestand in het kruideniersbedrijf, waar men te strijden heeft tegen een Coöperatie, die 55.000 b f 60,000 's Jaars omzet alléén te Sas. Door mopperen alleen zullen de kruideniers het niet winnen. Ook in de bouwbedrijven is de concurrentie zeer scherp. Daar tracht men elkaar bij aan bestedingen soms op zeer eigenaardige ma nieren een vlieg af te vangen. Voor kinderen, die in 't bedrijf werkzaam zijn, wordt -geen loon uitgetrokken om slechts lager te kunnen inschrijven. De slagers te Sas hebben allen afzonderlijke slachthuizen. Door samenwerking hadden de groote kosten hieraan verbonden, bespaard kunnen worden. De R.-K. bakkerspatroons zijn er trats de aangewende pogingen niet in geslaagd te komen tot oprichting van een patroonsver- eeniging, waarvan o k te Sas een afdeeling is is gevestigd, Dat is toch wél een slag in het aangezicht van de Katholieke bakkers. We kunnen hier te Sas waarlijk niet zeggen, dat de zaken zoo hard vooruitgaan. Verschillen de bedrijven ziet men verdwijnen Dat komt allereerst, zegt spr., wijl de Middenstand niet voldoende georganiseerd is en omdat het ont breekt aan voldoende energie en wilskracht. Men wijt alles aan het cadeaustelsel en de Belgische concurrentie doch men vergeet de hand in eigen boezem te steken. Als hier meer goede organisatiegeest en onderling vertrou wen aanwezig waren, aldus spr., zou er veel meer kunnen worden bereikt. Spr. eindigt zijn inleidend woord met de verklaring, dat het bestuur het bestuur het nieuwe jaar begonnen is met het vaste voor nemen om zooveel mogelijk voor de afdeeling te werken. Hij spoort de leden aan tot krach tige medewerking opdat 1930 een vruchtbaar jaar moge worden. (applaus). De secretaris, de heer Cl. v. d. Hemel, leest de notulen der vorige vergadering, die goed gekeurd worden. Hij doet vervolgens mededee ling van de ingekomen stukken, waaronder een verslag over de werkzaamheden van den Middenstandsraad in 1928, hetwelk den voor zitter aanleiding geeft, op te merken, dat door het afdeelingsbestuur een adres gericht is tot genoemden Raad om het electrisch draaien der Kanaalbruggen te willen bevorderen. Spr. heeft gehoord, dat de Raad deze zaak bij den minister heeft bepleit en dat er thans goede kans bestaat, dat men tot resultaat zal komen. Evengenoemd verslag wordt, evenals een boek je over Huurkoop en afbetaling voor de leden ter inzage gehouden. Een uiteenzetting over het Werktijdenbe sluit voor winkels (in brochure vorm) wordt ter vergadering voor 5 ct. verkrijgbaar gesteld. De voorzitter stelt dan voor, evenals vorige jaren, ook dit jaar weer een collectief bezoek aan de Brusselsche Jaarbeurs te brengen, die van 2 tot 16 Maart wordt gehouden. Een 8-tal aanwezigen geven zich voorloopig hiervoor op. Als datum wordt Maandag 10 Maart aan genomen. (Wordt vervolgd) Gemeenteraad. (Voorloopig kort verslag). Gisterenavond werd onder voorzitterschap van den burgemeester de eerste gemeenteraads zitting in het nieuwe jaar gehouden. Alleen de heer IJsebaert was wegens ongesteldheid afwezig. Na opening en vaststelling der notulen wenschte de voorzitter den leden een zalig Nieuwjaar. Daarna gaf hij een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen, welke in 1929 in deze gemeente plaatsvonden. De heer Verschaffel dankte, als oudste lid, namens den Raad, hieraan de opmerking toe voegend, dat verzuimd was aan het feit, dat in het afgeloopen jaar de 3000ste inwoner in Sas zijn (haar) intrede deed op de gebruikelijke wijze, aandacht te schenken. De voorzitter be loofde, dat verzuim te zullen herstellen. Een voorstel tot intrekking van landpacht werd aangehouden. Aan de bijzondere scholen werden de wettelijke voorschotten verleend terwijl de subsidie der cursus in de Fransche taal voor die scholen voor 1930 ongewijzigd werd vastgesteld. Goedgekeurd werd het voorstel tot het aangaan eener geldleening ad f 10000 in verband met de grenswijziging. Teruggenomen werd door B. en W. het voorstel tot het aangaan eener geldleening groot f6000 voor aanleg park. B. en W. zullen binnenkort met een ander (goedkooper) plan komen. Het verzoekschrift om electrificatie van de wijk Stuiver werd voor kennisgeving aange nomen, evenals het verzoekschrift van wed. A. Vergauwen inzake hare woning aan de Poelstraat. Een verzoek van A. Kieboom om grond in erfpacht etc. werd aangehouden, een dergelijk verzoek van P. Leroux ingewilligd. Eenige begrotingswijzigingen werden z h.st. goedgevonden. In verband met de a.s. vergadering van aan deelhouders in de Z.-Vl. Waterleiding-Mij., waarin een voorstel tot ontbinding aan de or de komt, werd, in verband met verhindering van de heeren Neeteson en Verschaffel, tot 2e plaatsvervangend afgevaardigde der gemeente ter alg. vergadering benoemd de heer Ch. de Mul. Inzake de woning, in huur bij A. Ranschaert, werd besloten, dat deze woning den 1 Maart ontruimd zal moeten zijn. Bij de rondvraag werden door den heer de Leux enkele punten van ondergeschikt belang naar voren gebracht, waarna de vergadering ten ruim half 10 gesloten werd. Populaire Concertavond Zondag 9 Februari a.s. biedt de R.-K. YVerkliedenver- eeniging in het Patronaat een populair concert aan te geven door het R.-K.Symphonie orkest van St. Amandsberg (16 muzikanten) onder leiding van den heer Jozef Naessens en met medewerking van de kunstzangers de heeren Leonard Desmet, Richard Desmedt en Norbert Desannois afgewisseld door een drietal humoristische voordrachten van den heer Willem Lammens. Eerste opvoering te Sas van Gent van het succesnummer »De Kleine Man« van Louis Davids. Reet fisatie In ons verslag van het lustrum van den Katholieke Kring waren door het tusschenvoegen van een foutieven zetregel enkele onjuistheden ingeslopen. Wij laten hier een rectificatie van de betreffende passage volgen: Hij deed vervolgens mede deeling dat schriftelijke gelukwenschen waren ontvangen v. d. Hoogeerw. heer J. Batenburg, pastoor-deken van Dongen, oud-pastoor van Sas van Gent, den Zeereerw. heer Jos. Baeten, secretaris van den Bisschop, den Weleerw. heer Jos. Claessen pastor Jos. Theeuwes uit Hammersfest (die telegrafische gelukwenschen zond), alien oud kapelaans van Sas van Gent. Voorts van de heeren L. Maertens en M. Verhaak. Voorts werd abusievelijk in ons verslag gesproken van rector van Haelst. Dit moet zijn rector A. van Aalst. Eervol ontslag. Aan den brigadier-titulair v. d. Rijksveldwacht, den heer H. Causemaeker alhier, is tegen 1 Februari eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger is benoemd de heer v. d. Laan van de gemeentepolitie te Weesp. Wekelijksch Kerkbericht. Zondag 2 Februari, feestdag van Maria Lichtmis, eerste Zondag der maand, om 7 uur gezongen Vroegmis voor het geestelijk en stof felijk welzijn der parochie met algemeene H. Communie na de preek der leden van den Bond van het H. Hartvoor de Hoogmis wij ding der kaarsen en om 10 uur de Hoogmis voor een overledene. Na de H.H Missen de reliquie van het H. Kruis. Om 2,30 uur Lof, om 3 uur H. Familie waar na boekjes en diploma's voor de leden ver krijgbaar zijn in de sacristie. Maandag 3 Februari, feestdag van den H. Blasius, patroon tegen besmettelijke keelziek ten, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer Joseph August Jacobs om 8 uur gezongen jaargetijde voor den heer Carolus Luclovicus Ducarmont. Na de H.H. Missen zegening en reliquie van den H. Blasius. Dinsdag 4 Februari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer André Stevens om 8 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Fran- cisca Wauters. (Vervolg a.s. Maandag). Handelsregister. Nieuwe inschrijvingen. L. Verdurmen, St. Jansteen, Wilhelmina- straat B 116 handel in landbouwproducten. Wijzigingen N.V. Neuzensche Handel in Bouwmaterialen en Kalkblusscherij, Cement- ijzer en Bouw- materialenfabricage jrDe Hoop" Stationsweg 4. Benoemd tot adj.-dir. G. J. W. van der Peijl. Radiohuis „Hanze Vrieze Schans" Oostburg, Zuidzandsche straatweg, fabricage van radio- tostellen en handel in alle radio-art. Uitgetr. E. C. L. ter Meulen, Nieuwe E. J. M. A. de Lozanne, IJzendijke. Opheffingen. A. van Loy, Sas van Gent, Oostdam 113, ba zar. V. Ad. van Loy, Sas van Gent. C. Schijve, Oostburg, Markt 21, winkel in ijzerwaren V.C. Schijve, Oostburg. OOSTBURG, 29 Jan. Tarwe f9,75 10,chevalier f8, erwten f10,50, bruine boonen f 12,50 haver f6,50. Middelburg, 30 Jan. Op de graanmarkt was de aanvoer redelijk. Tarwe f9,75 a io, kroonerwten fn,a 12,witte boonen f43 45,50 lange br. boonen f 13,50 a 14,50, ronde br. boonen f 35 a 40,maanzaad f a Boter en eieren aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering)boter f 1,05, eieren f6,Aangevoerd door han delaren boter f1,05, eieren f4,50. Part. prijs boter f 1,12, eieren f7. Vijfde Klasse. Vijfde Lijst. Trekking van 27 Jaunari. 1000 No. 249, 373, 12742, 14728, 19916, 20577. 400 No. 1252, 8025, 8319, 8721, 12946, 20420. f 200 No. 3152, 6684, 10130, 15492. 100 No. 2219, 2523, 4695, 5517, 6807, 8447, 9397, 10259, 10909, 13496, 13993, 14411, 14611, 15900, 16049, 16307, 17478, 18427, 19672. Vijfde Klasse. Zesde Lijst. Trekking van 28 Januari. f 1000 No. 1771, 6613, 9592, 18806. 200 No. 2061, 2190, 11036, 20345. 100 No. 2508, 3477, 3664, 4652, 7081, 10248, 12261, 14843, 15383, 18359, 19037. 3—1 Wedstrijduitslagen van Zondag ie Klasse B Sassche BoysBreskens 2e Klasse B Nieuw-NamenAxel 2 5 2 3e Klasse B OranjeS TEEN 2 1 GraauwKoewacht uitgesteld Wedstrijdprogram voor Zondag ie Klasse B BreskensAxel. Scheidsr. C. J. Odtm. Aan vang twee uur terrein Breskens. 2e Klasse B Nieuw-NamenHulst 2. Scheidsr. L, Moort- hamer. Aanvang half drie uur terrein N.- Namen. 3e Klasse B GraauwKoewacht. Scheidsr. A. J. B. Roovers Aanvang half drie uur terrein Graauw. Dus Zondag hebben we de match tusschen Axel en Breskens, welke, indien die door Axel gewonnen wordt, haar hoogstwaar schijnlijk het kampioenschap van ie Klasse B Z.V.B. zal bezorgen. Het gebit van den controleur. Een hooggeplaatst employé van de B.P.M. ergens in donker Sumatra, aldus het „Bat. Nwsbl." maakte onlangs een tournée naar eenige ver afgelegen boorterreinen. Hij keerde na eenige dagen met zijn echtgenoote naarz'n standplaats terug. Op eenige honderden kilo meters afstand verwijderd van zijn huis, werd de B.P.M.'er aangehouden. Plotseling zag hij den weg versperd door eenige politie-agenten. die met opgeheven armen den chauffeur aan gaven te stoppen hetgeen natuurlijk geschied de. De auto werd onderzocht, de kussens opge licht enz., echter bleek geen contrabande aan wezig. Mijnheer droeg een regenjas en werd verzocht dien uit te trekken. Het firmamerk van den reen jas werd nage keken en een teleurstelend hoofdschudden van de politiemannen bewees, dat men blijkbaar niet had gevonden wat men had verwacht. De ergenis van den olieman sloeg echter over in stomme verbazing, toen men mijnheer ver zocht zijn mond open te maken. Hij deed dit nochtans en de politiemannen keken nauw keurig zijn wel onderhouden gebit na. Weder een hoofdschudden van de politiemannen en men kon verder reizen. Eenige kilometers ver der wéér een aanhouding. Weer handen opste kende politie-agenten. Wéér nauwkeurig onderzoek van de auto. wéér het etiket van den regenjas nagekeken, en zoowaar werd mijnheer opnieuw verzocht zijn mond open te maken. Nu werd het hem toch wel een beetje bar en mijnheer kon niet nalaten te vragen wat dit wel te beteekenen had. Hij vernam dan, dat bij den controleur van X. diefstal was gepleegd en dat diens regenjas alsook diens gebit was gestolen Hilariteit ook bij mevrouw. De reis werd voortgezet. Na eeni ge K.M. weer een dorp. Weer handopstekende politieagenten. Mijn heer laat de auto stoppen, springt er uit en loopt met wijdgeopenden mond op de politie mannen toe. Verwondering bij de dienaren des gerechts. Na eenige oogenblikken allen met open mond hadden gestaan, voegde mijnheer den politie mannen toe Zoeken jullie soms ook naar de tanden van den controleur van X Het slot van de geschiedenis kon de lezer, die ons dat verhaal zendt, niet vernemen, aangezien de woorden van den reiziger verder onverstaan baar waren door het bulderend gelach der aan wezigen. UIT HET BINNENLAND. Bij het haarwasschen in brand geraakt. Zondagmiddag is de 40-jarige dienstbode G. B., werkzaam in de bloemfonteinstraat, bij het haarwasschen in brand geraakt. Met brandwonden aan haar gelaat armen en handen is zij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Vreeselijk echtelijk drama te 's-Gravenhage In de van Merlenstraat 74 heeft zich Dins dagmiddag omstreeks 4 uur een vreeselijk ech telijk drama afgespeeld. Genoemd perceel was bewoond door den 5-jarige oud-Indische ad ministrateur C. K., zijn 53-jarige echtgenoote A. K., en twee hunner kinderen, een 21-jarige zoon en een 15-jarige dochter. Een andere zoon is student en woont elders. Toen om kwart over vier de 15-jarige doch ter thuis kwam vond zij haar vader In de voor kamer van de eerste etage op den grond lig gen in een plas bloed met een revolver in de hand. Hevig verschrikt liep zij naar buiten en ontmoette spoedig haar broer, die, zooals latei- bleek, was uitgezonden om een boodschap. Toen zijn broer zich ook van een en ander op de hoogte had gesteld, belde hij onmiddellijk de politie op. Dr. Klaassen en commissaris Kramer waren spoedig ter plaatse. Dr. Klaassen kon slechts den dood consta- teeren. Toen de politie een verder onderzoek in de woning instelde vond zij in de achter kamer van de zelfde etage 't ontzielde lichaam van de vrouw liggen, het hoofd met twee ko-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2