LEIPZIGER MESSE Mo, 3572 Vrijdag 31 Januari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- Eli ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fierste Blad. HET WINTERPROGRAM. «3 HEEREN BAAI KRUISIOCHT-liltUWS. Buttenl. Overzicht Landb est Veeteelt Prootneientenwe VERSCHIJNT elken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND - P0STREHENIH6 Ho. 52419. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Ingezonden Mededeeling VOORJAAR 1930 AMSTERDAM. Singel 116, Telef. 42365 ROTTERDAM, Schiekade 181, Tel. 11466 (25) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertentiën 20 cent per.regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT Een program is een plan van actie 't is de uitstippeling van een lijn, die men volgen wil, om een bepaald doel te bereiken. Zulk een program staat reeds in de statuten van onze vereenigingen vermeld. Maar dat is dan zeer algemeen en zoowel program van begin selen als program van actie. Niet al de daar genoemde punten zijn overal en binnen kor ten tijd uitvoerbaar. Ze zijn ook niet altijd even actueel en meer als leidraad bedoeld. Om belangstelling te trekken en te behouden, is noodig, dat men, rekening houdende met omstandigheden van plaats en tijd, eenige punten uitkiest, welke in een aanstaande periode worden uitgevoerd. Zoo kan men samenstellen een winterpro- gram. De plaatselijke besturen, die hiervoor een ontwerp maken, om dat in eene leden vergadering te doen bespreken en vaststellen, hebben een leidraad in de statuten der stands organisatie en de besluiten van het R.-K. Werkliedenverbond en de Diocesane bonden. In vorige beschouwingen hebben wij gezien, hoe 't program der standsorganisatie is ver deeld in 5 groepen van belangen en middelen lo. Godsdienstig-zedelijke en geestelijke ont wikkeling en verheffing 2o. Vakorganisatie 3o. Volksgezondheid4o. Sociale wetgeving, verzekering en voorzorg, en 5o. Financiën en Statistiek. Onder elk van deze rubrieken zijn dan een aantal punten vermeld, welke naar plaatselijke omstandigheden, vermeerderen of uitbreiden kan. Bij 't ontwerpen van een winterprogram zorge men nu, lo. dat actueele verscheiden heid wordt geboden, door zooveel mogelijk, op elk der vijf gebièden, een onderwerp te kiezen: 2o. dat hierbij rekening gehouden wordt met de besluiten der centrale bonden ten aanzien van het werk van dezen tijd, en 3o. dat het program op ontwikkeling en actie is berekend. Wij zullen een voorbeeld geven. I. 1. Leekenaspostolaat, 2. de sociaal-eco nomische beteekenis van den godsdienst en het religieus socialisme, 3. vakonderwijs, 4. kunst voor het volk. II. 1. Het bedrijfsradenstelsel in de Twee de Kamer, 2. wat is rationalisatie en welke ge volgen heeft zij voor de arbeiders 3. vacan- tie of vrije dagen met behoud van loon. III. 1. Woningen voor groote gezinnen, 2. eigen woning, 3. de groote beteekenis van „Herwonnen Levenskracht". IV. 1. De Ziektevervekeringswet, 2. wat kunnen gemeenteraden doen voor het groote gezin 3. de sociale en economische betee kenis der spaarbanken, 4. de nieuwe richting in de verbruikscoöperatie. V. 1. Arbeidsbanken, 2. het belastingwezen, 3. waarvoor betalen wij contributie Dit program behoeft geen toelichting. Het voldoet aan de boven gestelde eischenhet is actueelbeweegt zich op de vijf gebieden der arbeidsbeweginghoudt rekening met de punten, welke door de centrale bonden aan de orde werden gesteld, en bepaalt zich niet tot het bevorderen der ontwikkeling, tot het ge ven van betere inzichten omtrent voorname kwesties, maar wijst tevens aan de actie voor de eerstvolgende toekomst. Men kan het be perken, verbeteren en aanvullen. De genoem de punten zijn slechts voorbeelden. Maar men ziet nu duidelijk, wat onze bedoeling is en hoe een werkelijk belangrijk winterprogram kan worden samengesteld. H. Het einde der dictatuur in Spanje. D e vloot- conferentie en de „goede wil". Conflict tus- schen Bolivia en Paraguay. Primo de Rivera, de Spaansche dictator, heeft het bijltje er bij neergelegd. Hij heeft zijn ontslag aan koning Alphons aangeboden en dit ontslag is door den koning aanvaard. Generaal Berengucr, de Minister van Oorlog, is met de vorming van het nieuwe Kabinet, een Kabinet van overgang tot normale parle mentaire toestanden, belast Het aftreden van Primo, waarover eigenlijk reeds jaren in de pers verluidde, is ten slotte nog onverwachts gekomen. Eenige dagen geleden achtte de dic tator het noodig zich er van te vergewissen of het huidige regiem nog het vertrouwen genoot van de hoofdofficieren van leger vloot. Is het resultaat daarvan niet zoo gunstig uitgevallen als hij gewenscht had of voor een krachtige regeering noodig achtte Of heeft hij na de eerste antwoorden geen verdere afgewacht Zelf schijnt hij zijn besluit op gezondheids- en andere persoonlijke overwegingen te basee ren. Intusschen is het voor geen tegenspraak vatbaar, dat de oppositie tegen zijn bewind groeiende was. Primo de Rivera was niet populair hij kon, wat populariteit betreft, niet in de schaduw staan van Mussolini, bij wien hij ook als krachtige persoonlijkheid ver ten achter bleef. Als echter de politieke hartstochten tot beda ren zijn gekomen en de objectieve geschiedenis zich van zijn persoon heeft meester gemaakt, dan zal blijken, dat Spanje aan de dictatuur van Primo de Rivera veel te danken heeft, dat zijn regiem in alle opzichten voor het groote Rijk op het Iberische schiereiland heilzaam is geweest. De Londensche vlootconferentie is nog steeds niet in hetlicht der openbaarheid getreden. De afgevaardigden trachten nog steeds in min of meer officieele conferenties achter gesloten deuren elkanders standpunt te begrijpen en de verschillen te overbruggen. Uit hetgeen uit lekt ïs een stemming ontstaan, die niet strikt pessimistisch kan worden genoemd. „Er zijn tijden", aldus de chef van de Amerikaansche delegatie in een Dinsdag voor de radio gehou den rede, „waarin kleinere vloten en meer goede wil aan de wereld grootere veiligheid geven dan grootere vloten en minder go%de wil". Er is wel goede wil, maar er heerscht toch nog zoo enorm veel wantrouwen. Zal het eerste het sterkste blijken Tusschen Bolivia en Paraguay is weer een vrij scherpe verhouding ontstaan, tengevolge van een bloedige grensschermutseling. Geluk kig hebben beide heetbloedige Zuid-Ameri- kaansche staten, die elkaar vorig jaar ook al bijna in de haren vlogen, zich met hun klach ten tot den Volkenbond gewend. Als zij diens goede raadgevingen ter harte nemen, zal al licht een botsing kunnen worden vermeden. (25) Algemccne Vakgroepen van 2 tot 8 Maart Techniek en Bouwbedrijf 2 12 Textielgoederen 2 6 Sportartikelen 2 6 Uitnoodigingen, met volledige gegevens omtrent de goedkoope reisgelegenheden, enz*, zijn verzonden en tevens op aan vraag verkrijgbaar bij de kantoren van het LEIPZIGER MESSAMT te I N G E Z O N D E N. De Coöperatieve Zeeland. Het is verklaarbaar, dat het aanhangige voorstel tot liquidatie der Coöperatieve suiker fabriek Zeeland te Bergen-op-Zoom in land- bouwkringen druk wordt besproken. In trein en tram, op boot en zelfs in omnibus, worden daarover gesprekken gevoerd. Kortom het is een zaak, die de landbouwwereld in beroering brengt, en zoo moet een buitenstaander, die onder en tusschen de boeren verkeert, er ook wel kennis van nemen, en dat niet alleen, maar onwillekeurig gaat men trachten een meening te vormen. Natuurlijk kan men dat alleen op de gegevens, welke in de pers zijn verschenen, en op uitspraken, welke men zoo van terzijde ontvangt. Met het laatste moet men voorzichtig zijn, omdat sommige boeren zoo'n veelvoud van belangen hebben, dat men onmogelijk steeds onvoorwaardelijk objectivi teit kan aannemen. En ook tegenover de ge gevens in de pers schijnt men reserves in acht te moeten nemen. We zagen althans een pro test van de zijde van 't bestuur der „Zeeland" tegen een communiqué, dat door de gegadigde gemeenschappelijke suikerfabrieken aan de bladen is verstrekt. Bovenstaande brengt me de, dat men als buitenstaander het naadje van de kous niet kent en men zich dus moet beperken tot een algemeenen kijk op het ge val. Wij zien de zaak aldus We hebben in ons land speculatieve en coöperatieve suikerfa brieken. De laatste zijn ontstaan, omdat de bietentelers beseften dat de goed georgani seerde bond van suikerfabrikanten de bieten niet betaalde aan den prijs, die aan de hand van den suikerprijs betaald kon worden. Meerdere jaren gaf dit den boeren groot voor deel, zoodat de speculatieve fabrieken voort durend moeilijker aan hun grondstoffen kwa men en dus van zelf den bietenprijs moesten verhoogen. Daardoor werd de marge tusschen den prijs der speculatieve fabrieken en die dei- coöperatieve fabrieken geringer dan in den be ginne het geval was. Dit gaf den boeren aan leiding om te spreken van minder winst dan vroeger. Dit inzicht was naar onze meening onjuist, omdat daarbij over 't hoofd werd ge zien, dat men zeer stellig met een veel lageren bietenprijs tevreden zou moeten zijn geweest, als de bond van speculatieve fabrikanten als nog het monopolie zou hebben gehad. Toen kwamen er in de laatste jaren nog andere omstandigheden bij. De „Centrale" nestelde zich in Engeland, dat zich groote offers troostte om zich een eigen suikerindustrie ta verwerven. „Centrale"-winsten daar behaald, konden gedeeltelijk in ons land worden aan gewend om den bietenprijs alhier te verhoo gen, zoodat deze tenslotte niet meer corres pondeerde met den suikerprijs. Iets dergelijks, hoewel in eenigszins anderen vorm, kwam van uit Frankrijk. Gesteund door protectie in eigen land, konden de Franschen hier bieten koopen aan prijzen, verre boven die, welke hier te lande konden worden ge maakt. Niet weinig coöperators verloochenden hun principe, zij verkochten groote partijen bieten aan de meest biedenden op de vrije markt en brachten naar hun eigen fabriek het bij de statuten voorgeschreven minimum. Daardoor kregen deze grondstof te kort, wat een „coöperatieve concurrentie" op de vrije markt in 't leven riep. Zoodoende moest het, vooral met de jonge coöperaties spaak loopen. „Zevenbergen" kwam tijdig bij „Dinteloord" onderdak. Den grootsten stoot kreeg de „Zee land". Dat leden dezer vereeniging nu dachten aan bedrijfsconcentratie, hun fabriek tijdelijk wilden stopzetten om hun bieten elders te doen verwerken, was nog zoo kwaad niet ge zien. Alleen wil het ons voorkomen, dat zoo iets meer overwogen, meer stelselmatig zou moeten zijn gebeurd. Zooals het besluit daar genomen is, lijkt het wel iets op 'n leuze, aan gegeven door enkelen in 'n volksopstootje en door de massa zonder nadenken overgenomen. De overige coöperaties zouden hebben moeten inzien, dat hun principieele vijand nog altijd is „de Centraie", en dat deze met winst, in het buitenland behaald, nog altijd groote kracht kan ontwikkelen, vooral als die op 'n bepaald doel zou worden geconcentreerd. Vandaar dat het ons zoo onlogisch voorkomt, dat nu de coöperatieve fabrieken in samenwerking met de Centrale aan het bestaan van een zuster- fabriek een einde maken met verlies van boe- renkapitaal. Zelfs als buitenstaander kan men inzien, dat de Centrale dat graag doet, ën dat zij dat zeker dubbel graag doet, nu nog een gedeelte van den buit in eigen zak zal kunnen worden gestoken. Zie, dat is nu iets, wat wij, van de boeren niet kunnen begrijpen. Kruit geven in handen van den vijand blijft altijd gevaarlijk Op het eerste gezicht zou men geneigd zijn aan te nemen, dat de leiders der coöperaties zoo iets ook wel niet graag zullen doen, maar dan vloeit daaruit noodwendig voort, zoo lijkt het ons tenminste, dat ook zij hun grond- plaren voelen schudden, en in dat geval is het nog gevaarlijker om den meest te duchten tegenstaander sterker te maken. Ziehier de kern van ons betoog. We kunnen ons voorstel len, dat de tijdsomstandigheden roepen om bedrijf sconcentratie we vinden het alleszins juist gezien, dat daarin beter resultaat wordt gezocht, maar we blijven 't als onjuist aanvoe len, dat daarbij hulp wordt gevraagd en aan vaard uit 't vijandelijke kamp, omdat daardoor boerenenergie wordt overgeheveld, welke straks wellicht met rente zal worden aange wend om wie weet welk ander boeren-object onder schot te nemen. Ingezonden Medetleollno (31) I a&m pewiule- pijpiaiïa/c ECHTE FRIESCHE 20-50cf. per ons (ook in Vj onsen. Vi ponden en ponden) tfrangrf Tlur Hfoike&e/'bi paJyeD'S Nog enkele dagen slechts en ook in West- Zeeuwsch-Vlaanüeren zal de verspreiding een aanvang nemen. IJzendijke, Oostburg, Aardenburg, Sluis zullen, naar vertrouwd mag worden, een rij ken oogst van nieuwe abonné's opleveren. Vooral in de plaatsen met sterk gemengde of overwegend andersdenkende bevolking mag de introductie van een blad als De Maasbode een zegen worden genoemd. Geestelijkheid en vooraanstaande leeken begroeten dan ook die actie met onverdeelde instemming. Dat wettigt de verwachting op een schitte rend succes. Procedamus in nomine Dei. Vooruit in „den naam van God Ons lijkt het toe, dat de coöperaties onder-, ling dit zaakje hadden moeten opknappen en dan nog wel overwogen en stelselmatig. Zoo- als 't nu gebeurt, wordt er een slag toege bracht aan de coöperatieve gedachte, welke lang zal nawerken en waarvan andere coöpe raties zeer waarschijnlijk de deining zullen gevoelen. In een onzer gewestelijke bladen heeft dezer dagen 't was. oogenschijnlijk 'n onbeduidend berichtje het eerste aanval- signaal geklonken. Zijn we juist ingelicht, dan staat een deel der ondergravings-werkzaam- heden ten overstaan der E.N.C. niet ganscli vreemd aan hetgeen bij „de Zeeland" heeft plaats gehad. Ht had naar onze meening an ders gekund. Juist in dezen tijd van malaise moest op krachtige wijze zijn gedemonstreerd, dat in samenwerking kracht ligt, en dat door samenwerking de moeilijkheden van den één ling kunnen worden overwonnen. Wellicht hadden de overige coöperaties dan geen direct voordeel behaald, maar de moreele overwin ning van de coöperatieve gedachte lijkt ons vooral voor de toekomst van oneindig grooter waarde. Hulst. E. DGENS. Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten stellen aan Provinciale Staten voor overeenkomst het verzoek van den. Raad van Bestuur der N.V. „Pzem" een crediet -te verleenen van ƒ517,500 voor overname van de electrische centrale te Neuzen van. ;de N.V. „Industrieele Maatschappij", te .Amsterdam. Ook wordt voorgesteld ƒ30.000 crediet te ver leenen aan de Pzem voor overneming der laag spanningsnetten in de gemeenten Schoondijke en Philippine, en wel resp. 20,000 en lO-OOQ. Inzake de poging tot overdracht van de tram Vlissingen-Middelburg, die door de Pzem moest worden gekocht, gelijk met de electrische cen trale te Vlissingen en die zij dan ook sedert 1 Januari 1929 exploiteert wordt officieel aan de staten medegedeeld, dat de onderhandeün-

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1