D De Hanze in htt Bisdom Breda. uiduKslag Maasbode-Colonne in Zeeuwsch-Vlaanderen. Stadsnieuws. Officieele ontvangst ter dekenij te Hulst. Een gloriedag voor de Roomsche Pers. (Vervolg). Dankwoord van den heer H. Kuij- pers directeur van „de Maasbode." Ik ben aldus de heer Kuijpers zeer ont roerd voor het hartelijk welkom, dat ons is ten deel gevallen en niet minder voor de vriende lijke en spontane woorden tot ons gesproken. De erkenning voor ons werk overal in den lande geeft nieuwe aansporing om voort te werken voor de groote zaak, welke wij dienen: de positie van ons, Katholieken, op cultureel gebied te grondvesten. Wanneer ik dan hier sta, hooggeachte de kens,, pastoors, eerw. heeren, mijnheer de af gevaardigde van de Tweede Kamer der Staten Generaal, leden van Gedeputeerde en Provin ciale Staten, heeren burgemeesters, dames en heeren, op een plaats, ver vanwaar de „Maas bode" wordt uitgegeven, en die inderdaad niet zoo eenvoudig te bereiken is, dan zijn er en kele gedachten die mij onderweg diep hebben getroffen, en mijn geest hebben vastgehouden. Het is op de eerste plaats de gedachte, die wel niemand in Nederland vreemd zal zijn ge weest bij het vernemen van de verblijdende tijding, dat, dank zij de stoere vasthoudend heid en de innige toewijding aan ons heilig Roomsch geloof, na zoovele eeuwen het groot- sche monument, door de Zeeuwsch-Vlamingen gesticht weder opnieuw aan den Katholieken eeredienst terugkwam, een monument, dat wij zooeven hebben bewonderd en waarvan de rij zige pracht een onvergetelijke indruk nalaat in de ziel van hem, die het heeft mogen aan schouwen. Het moet een diep treffend moment zijn geweest inhet afgeloopen jaar, toen door de zorgen van burgemeester Truffino en van den Hoogeerwaarden deken Rops dit monu ment van het geloof onzer vaderen weer in zijn geheel is gaan dienen ten behoeve van ons heilig, oud, katholiek geloof. De „Maasbode" heeft het is u bekend daar een groote en schoone beschrijving van gegeven, welke zij dankt aan de hand van kapelaan Dekkers, die zich door zijn mooie en boeiende beschrijving aan ons èn als journalist èn als historicus èn als letterkundige heeft ge openbaard. Het was een der schoonste pagi na's welke de „Maasbode" in het afgeloopen jaar mocht publiceeren. Kapelaan Dekkers komt daardoor de eer toe om aan heel Katho liek Nederland te hebben geopenbaard, wat zich in het stille, weemoedige land van Hulst voltrok, op dien rijken Zeeuwschen grond, die al van welvaart spreekt. En wanneer wij dit gedenkwaardige werk zien van de Katholieken in Zeeland, hoe diep ligt dan nog in Holland begraven onze eigen, Roomsche, rijke historie. Hoe moeten wij nog delven om de glorie van een Egmond, een Rijnsburg, een 's-Gravenha- ge naar voren te bzengen, om de boeien te ver breken waarin wij geslagen zijn door de scho len van de maatschappij Tot Nut van het Al gemeen, die de historie van Nederland lieten beginnen in 1572 Zeeuwsch-Vlaanderen en Zeeland wordenge- noemd het land van den keurigen zwier, het land waar men nog de weelde van het zware goud kent, maar ook de weelde van de het e- venwichtige leven, de weelde van de levende apostelkoppen van Toorop. En hier kom ik op de tweede gedachte, die mij heeft vastgehou den door hoe onverbreekbare handen deze provincie gedurende eeuwen trouw met Hol land saamgebonden is geweest. Hoe vast en overtuigd men daar in Holland is van de onvei breekbare trouw van de Zeeuwen aan het Huis van Oranje en aan onze dierbare Konin gin. Zeeland is nooit van Holland te scheiden geweest en zal ook nooit van Holland geschei den worden. Hoe was deo nvergetelijke Mon seigneur Augustinus Josephus Callier z.g. niet een stoere Zeeuw in hart en nieren en het was dien Hollandschn bisschop een glorie een Zeeuw te zijn. Valt het uit het oogpunt van de Katholieke zaak toe te juichen, dat een Ka tholieke courant als de „Maasbode", die we gerust als de voornaamste courant van Neder land mogen betitelen, ook zal gedragen wor den in de gezinnen van de Katholieke bevol king van Zeeuwsch-Vlaanderen en van geheel Zeeland, ook kunnen door het leggen van nauwere banden tusschen deze voorname pro vincie en de „Maasbode" de problemen, welke steeds voortschrijdende welvaart en vooruit gang ook hier aan de orde te stellen, door de „Maasbode" meer vetrouwd gemaakt worden aan allen, die in ons vaderland met centraal gezag zijn bekleed, door in ons blad hare eco nomische behoeften en welvaartsproblemen te behandelen. Wij vragen uw aandacht voor het hooge doel dat De Maasbode dient. Wij merken dit uit sluitend op, omdat het de voornaamste en al les beheerschende factor is van de stichting en het groot maken van de „Maasbode" Het gaat hier om een groote en verheven Katho lieke zaak. Wij verstaan heel goed, dat aan de zen kruistocht, dien wij voor De Maasbode hebben ondernomen, ook mercantiele zijden kunnen worden gezien, dit is bij de huidige exploitatie van het dagbladwezen in Neder land ineengeweven met de principieele vraagstukken, die aan de pers verbonden zijn. Maar wij mogen en durven zeggen, dat wan neer De Maasbode niet gedreven werd door de verheven en heilige beginselen, die op dezen Roomschen rijken erfgrond zoo diep in uwe harten leven, een monument als De Maaébode om mercantiele redenen alléén niet tot stand zou zijn gebracht, om mercantiele redenen al léén niet zou kunnen worden oi^ernomen, om mercantiele redenen alléén niet ten dienste van het algemeen belang en van de heilige Katholieke zaak altijd klaar zou kunnen staan De Maasbode deelt deze positie gelukkig met tal van andere bladen in den lande en onze Roomsche pers in zijn geheel mag daar fier op gaan. Het is den Roomschen journalist en den Katholieken uitgever oneer aandoen, als men niet erkent, dat deze heilige beginselen hem op de allereerste plaats leiden en geleid hebben van zijn jonge jaren af, van de jaren van edelmoedigheid en idealisme af, toen hij zich begaf in de Katholieke journalistiek. Het past misschien, in dit gezelschap een oogenblik te spreken over de groote beteekenis van een gróóte Katholieke courant. Wij zijn in deze sociale tijden, en het is een gezegend werk, doende voor de Roomsche pers voor de kleinere luiden, maar wij zouden onrecht doen aan de beter gesitueerden en aan hen, die leiding geven, zoowel op handels, landbouw-, 'scheepvaart- en financieel gebied als aan de ■Katholieke leden van onze magistratuur, in dien wij niet tevens en misschien nog wel op de allereerste plaats groot maakten een dag blad voor deze voorname kringen, want men mag toch zeggen, dat van degenen waaronder De Maasbode haar afzetgebied vindt, de meeste en grootste invloed op de maatschap pij uitgaat. Onze handelingen zijn dan ook geregeerd door de groote gedachte, dat men niet alleen omdat men Katholiek is, zich op De Maasbode zal abonneeren, maar dat deze zoo in elk op zicht moet voldoen, dat men om zoo te zeg gen, niettegenstaande De Maasbode Katholiek is, dit blad neemt omdat het de allerbeste courant is van heel Nederland. Wij, Katholieken, kunnen de allerbeste cou- rant van heel Nederland hebben en hebben die thans ook. De heer Kuijpers gaf dan voor alle toehoor ders zeer interessante mededeelingen over de samenstelling en de technische outillage van De Maasbode en bracht een woord van dank aan de sprekers. Het zal zoo besloot spr. den hoofd redacteur Dr. J. Witlox en mij een blijde dag zijn de Zeeuwsch-Vlamingen eens in Holland in ons grootsche bedrijf te mogen rondleiden om u te toonen en meer vertrouwd te maken met onze courant. Wij hopen, dat allen, hier aanwezig, en ook zij, die bericht van ver hindering zonden, spoedig de gelegenheid zul len vinden om aan deze welgemeende uitnoo- diging gevolg te geven. Nadat de eerewijn was aangeboden, wera een gezamenlijk bezoek gebracht aan het gedeelte der St. Willibrorduskerk, dat aan de Katholieken is teruggegeven. Daarna ver- eenigde men zich aan een door den directeur van De Maasbode aangeboden gemeenschap- pelijken maaltijd in de keurig ingerichte, zich voor dergelijke feestelijkheden uitnemend leenende zaal van het hótel >De Graanbeurs* Tijdens dit maal, waarvoor den heer van Haperen een bijzonder woord van lof toe komt, werd door den gastheer, den heer Kuijpers een dronk uitgebracht op de aan wezigen, wien hij nogmaals dankte voor de schitterende ontvangst. Burgemeester Truffino dankte den heer Kuijpers voor den keurigen maaltijd (waardoor wij gasten zijn geworden van onze gasten, zoo merkte hij op) en sprak den wensch uit, dat De Maasbode in Zeeuwsch-Vlaanderen mocht worden het algemeen gelezen dagblad, dat door alle leiding gevende vrouwen en mannen wordt gelezen. Spreker legde nog eens den nadruk op de eensgezindheid, welke door het lezen van dezelfde courant zal worden bevorderd. Tafelrede Kapelaan Dekkers. Dan hield Kapelaan Dekkers een keurig gestyleerde tafelrede, waarin hij er op wees, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een crisis-periode doormaakt, iets wat men nog èl te weinig beseft. Spr. bracht naar voren, dat Zeeuwsch- Vlaanderen het rijkste stukje grond is van Nederland, dat de Zeeuwsch-Vlaamsche tarwe de beste is, die er op de wereld groeit. Te weinig wordt dat alles nog beseft. Te weinig ook beseft men nog, hoe zekere hier heer- schende wantoestanden in de sociale verhou dingen tot een crisis dreigen te leiden. De staking te Sluiskil, zoo zegt spr., is wat men ook beweren moge niet mislukt omdat daar klaar en duidelijk is gebleken de soli dariteit onzer arbeiders. Zij mogen dan finan cieel hebben geleden, moreel hebben zij een overwinning behaald, die in den verren toe komst haar invloed zal doen gevoelen. Spr. wijst voorts o.a. op de cultureele schatten, wel ke Zeeuwsch-Vlaanderen bezit. Hij vraagt eer bied voor den bewonderenswaardigen offerzin der voorvaderen die zoo luttel in aantal, de monumentale St. Willibrorduskerk hebben durven bouwen, waar ieder met respect tegen opziet. Ook het thans levende geslacht komt lof toe. Als men nagaat, dat de jongste col lecte te Hulst voor de restauratie van het kerkgebouw ƒ50,000 a 60,000 heeft opgebracht d.i. circa 15 gemiddeld per hoofd dan zal men moeten getuigen, dat het Zeeuwsch- Vlaamsche volk nog niet dood is. Doch het is zoo hard noodig, dat men den nieuwen tijd ziet. Daarvoor wordt hier nog niet genoeg gedaan. Spr. noemt verschillende factoren, die een gezonde ontwikkeling belemmeren, als sleur, kleinburgerlijkheid e.d. Er wordt hier vaak gespot met cultureele belangen. Als voor beeld haalt spreker de beraadslagingen aan over de aanvraag om subsidie door de Land- bouwwinterschool in verschillende gemeente raden. Spr. vraagt, dat men zich herinneren zal den tijd van 1695 tot 1807. Dat men zal terugzien naar het lijden en strijden van onze voorouders. De tijd van lijden was hun glorie tijd. Hun Kruisberg moet ons kracht schen ken om de toekomst in te gaan. Laat ons sa menwerken, zoo zegt spr., Nu De Maasbode actie hier begint, moeten we bedenken, wat die courant voor ons doen kan. Zij wil alle bladen naast zich dulden doch zij wil ook be vorderen een grooteren uitgroei van ons ge- dachtenleven. Spr. eindigt met te wijzen op de komende herdenking van het 750-jarig be staan van Hulst en op de eeuwenoude, schit terende kerk. Ik hoop, zegt spr., dat De Maas bode een klein stukje zal willen bijdragen om Zeeuwsch-Vlaanaderen cultureel op te heffen. (Langdurig applaus). Dankwoord H. Kuijpers. Spontaan neemt daarop de heer Kuijpers het woord om kapelaan Dekkers dank te bren gen. U kunt ten volle op ons rekenen, zoo zegt hij. Geen katholiek belang, of het vindt bij ons onderdak. Ik hoop, aldus de directeur, nog vele jaren als trouw medewerker van De Maasbode, en als paladijn voor Zeeuwsch- Vlaanderen op U te mogen rekenen. (Toejuichingen). De heer Richard Wilking noodigt dan, als voorzitter van den Oudheid kundigen Kring „De Vier Ambachten", de aanzittenden uit, na afloop van de tafel, een bezoek te willen brengen aan de schatten, welke in de Oudheidkamer zijn bijeengebracht Hij vraagt voorts belangstelling voor den loten- verkoop, welks netto-opbrengt zal dienen om in den kerktoren een nieuw carillon te plaat sen. Spr. beveelt ten slotte het werk van den Oudheidkundigen Kring in aller werkdadige belangstelling aan en noodigt de aanwezigen uit voor zoover ze nog geen lid zijn zich heden als lid te laten inschrijven. Het ligt in de bedoeling, zoo zegt hij, Hulst meer en meer te maken tot Centraal-archief van de streek. Bezoek aan de Oudheidkamer. De uitnoodiging van den heer Wilking vond een zeer gunstig onthaal en het bezoek, dat, na afloop van den maaltijd onder de enthou siaste leiding van den kundigen gemeente archivaris, den heer J. Adriaanse, aan de Oud heidkamer werd gebracht was voor de Rotter- damsche gasten een ware openbaring. Nadat een en ander met groote belangstel ling was bezichtigd en de bezoekers hun hand- teekening in het Gedenkboek hadden ge plaatst nam De Maasbode-Colonne afscheid, uiterst voldaan over den schitterend geslaag den dag, die voor De Maasbode een gloriedag is geweest en die Zeeuwsch-Vlaanderen in lengte van dagen tot eere zal strekken. Bezoek aan „De Zeeuwsch Koerier". Alvorens naar Walcheren over te steken heeft daarop De Maasbode-Colonne nog een bezoek gebracht aan De Zeeuwsche Koerier, alwaar de plannen voor De Maasbode-Kruis tocht werden besproken en de technische in stallaties werden bezichtigd? De heer H. Kuijpers betuigde ons nogmaals zijn bijzondere tevredenheid over het verloop van den dag, die zijn verwachtingen verre had overtroffen. Met de aangenaamste herinneringen zijn daarop de gasten vertrokken om in Zeeland- boven-de Schelde hui^ taak te vervolgen. Door het diocesaan hoofdbestuur is aan de Geestel. Adviseurs en leden van de Hanze in Zeeuwsch-Vlaanderen een circulaire gericht, waaraan wij het volgende ontleenen Het is U reeds in „De Middenstandscourant" medegedeeld, dat de onlangs benoemden Bondsadviseur, de Weleerw. Heer A. v. d. Weygaert, ten zeerste verlangt met U allen kennis te maken. Bovendien stelt Z.E. zeer veel belang in uw actie, waarom hij eens gaar ne van nabij Uw streven en werken gadeslaat. Om hiertoe te geraken is de a.s. week van 27 Jan. tot en met 31 Jan. gereserveerd voor een buitengewone actie in Zeeuwsch-Vlaan deren. Alle leden in Zeeuwsch-Vlaanderen worden dringend uitgenoodigd tot het bijwonen van hun vergadering volgens de onderstaande rooster. Daarenboven zullen alle leden in de gele genheid worden gesteld inlichtingen te beko men omtrent de Ziekteverzekering, Winkel sluiting, transportbesluit en diverse andere aangelegenheden. De Directeur van het Dioc. Hanzebureau zal hiervoor iederen xlag een paar uur zitting houden, welke uren en plaat sen de onderstaande rooster eveneens aan geeft. Rest nog een hoogst belangrijke mededee- ling voor de Bouwpatroonsver. het Molenaars- gilde „St. Victor" en de afdeelingen Hulst en St. Jansteen. De onder-voorzitter van de Bredasche Dioc. Hanze, de Weledelgeb. Heer C. v. d. Eeden, heeft ondanks zijn drukke bezigheden een dag weten vrij te maken om met de St. Vic- torianen, de Bouwpatroons van Z.-Vl. (O.D.) en de leden van Hulst en omgeving te spreken over BEDRIJFSBOEKHOUDING, ADMINISTRATIE, BELASTINGEN, etc. U zult het met ons eens zijn, dat genoemde onderwerpen diep ingrijpen in het bedrijfs leven en dat het van 't allergrootste belang is, da^t we in vorengenoemde aangelegenheden beter thuis raken. De proef zal a.s. Maandag te Hulst genomen worden. Is er voldoende belangstelling, wat blijken zal uit een flinkt opkomst van U allen, zoo zullen op verzoek meerdere afdeelingen de heer van den Eeden bij zich krijgen. Laten we dus de week van 27 tot en met 31 Januari goed benutten en ALLEN volgens on derstaande indeeling op de voor ons bestemde vergadering aanwezig zijn. De indeeling der vergaderingen en zittingen in Zeeuwsch-Vlaanderen van 27 tot en met 31 Januari 1930. MAANDAG 27 JAN. HULST -nm. drie uur vergadering voor „St. Victor" in de zaal van den heer P. Voet. HULST n.m. vijf uur verga dering voor de R.-K. Patroonsbond (kring Zw. VI. O. D.) in de zaal van den heer J. Brand. HULST n.m. acht uur ledenvergadering voor de afdeelingen ST. JANSTEEN en HULST in de zaal van den heer J. Brand. DINSDAG 28 JANUARI HULST v.m. 9 tot 11 uur zitting voor het geven van adviezen in de zaal van den heer J. Brand. LAMS WAARDE n.m. 4 tot 6 uur zitting in de zaal van den heer P. Kind. LAMSWAARDE n.m. 6 uur Ledenver gadering in de zaal van den heer P. Kind. GROENENDIJK n.m. 8 uur Ledenvergadring in de zaal van den heer J. van Jole. WOENSDAG 29 JAN. KLOOSTERZANDE vm. 9 tot 11 uur zitting in de zaal van Mej. de wed. van Mieghem. SAS VAN GENT n.m. 4 tot 6 uur zitting in de zaal van Hotel „De Zwaan." SAS VAN GENT acht uur ledenvergadering. DONDERDAG 30 JAN. IJZENDIJKE n.m. 4 tot 6 uur zitting in de zaal van de Gebr. v. d. Weyden. IJZENDIJKE n.m. zeven uur Leden vergadering in de zaal van de Gebr. v. d. Wey den VRIJDAG 31 JAN. OOSTBURG v.m. 11 tot 1 uur zitting in de zaal van den heer Mabesoone. AARDENBURG n.m. 4 tot 6 uur zitting. AAR DENBURG n.m. zeven uur Ledenvergadering. Inflezonfos Mfldedeeling (9) Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. Wekelijksch Kerkbericht. Woensdag 29 Januari, om 7 uur gezongen jaargetijde voor madame Leocadia van Goet- hem om 8 uur gezongen H. Mis voor mevr. Maria van Waes-van Acker. Donderdag 30 Januari, om 7 uur gezongen H. Mis voor den heer en madame Leopold van de Cotte-Vereecken om 8 uur gezongen H. Mis voor den weled. heer Jan Baptiste Picha. Vrijdag 31 Januari, om 7 uur de H. Mis voor de overleden ouders van den heer Charles Kindt en echtgenoote om 8 uur gezongen H. Mis voor mejuffrouw Irma Wauters. Zaterdag 1 Februari, om 7 uur gezongen jaargetijde voor mejuffrouw Adelaïda Bau- wens om 8 uur gezongen H. Mis ter eere der H. Moeder Anna. Zaterdagavond biechthooren van 5,30 tot 7,30 uur en om 6 uur Lof. Zondag 2 Februari, feestdag van Maria Lichtmis, eerste Zondag der maand, om 7 uur de Vroegmis voor het geestelijk en stoffelijk welzijn der parochie met na de preek alge- meene H. Communie der leden van den Bond van het H. Hart om 10 uur de Hoogmis voor een overledene voor de Hoogmis wijding der kaarsen. Voor de deelnemende belangstelling bij het welgeslaagd Triduum wordt hartelijke dank betuigd, vooral aan de leden van den Bond

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 2