No. 3570 Maandag 27 Januari 1930 44ste Jaargang NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Uil hot Parlement. Binnenland. Buitenland. Het Gebeim van den Voddenraper. 952e Staatsloterij Kerknieuws. VERSCHIJNT ELKEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND POSIBEKENINB No. 52419. FEUILLETON. Wrijf Uw )ijnlijke spieren (15) DE ZEEUWSCHE KOERIER Bureaux van Redactie en Administratie OOSTKADE 218, SAS-VAN-CENT Telefoon 15 Telegramadres: Koerier Abonnementsprijs 1.50 per 3 maanden, of 5.25 per jaar, bij vooruitbetaling - Advertent iën 20 cent per regelbij contract lager ZEER KOOPKRACHTIGE LEZERSKRING -«r ix u, i i .ia.,!- IT8TEKEND GESCHIKT VOOR PUBLICITEIT hun bezittingen wilden verdrijven. Het kwam tot een gevecht, waarbij vijf ambtenaren ge dood zijn. Troepen zijn gezonden, om den op stand te onderdrukken. Groote straatgevechten in een Londensche voorstad. In één der Londensche voorsteden is het vorige week tot groote straatgevechten geko men tusschen de jeugdige arbeiders, die daar wonen, en de jeugdige werklooze mijnwerkers, die daar in de buurt in een kamp zijn onder gebracht, waar de regeering hen voor andere beroepen laat opleiden. Onder de plaatselijke bewoners bestond reeds sedert gruimen tijd ontvredenheid over het feit, dat, terwijl er in de voorstad zelf vele werkloozen zijn, verscheidene jeugdige mijn werkers betrekkingen hadden gevonden. Vorige week nu is het tot een uitbarsting gekomen. Bij de straatgevechten hadden zich compagnieën gevormd, terwijl de wapenen uit scheer- en zakmessen, stokken, flesschen, De Eerste Kamer heeft met 268 stemmen aangenomen het wetsontwerp tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns. Leidsch gemeenteraadslid tijdens de raads zitting overleden. De heer H. W. Spendel, R.-K. raadslid te Leiden, is gisterenavond in den gemeenteraad, toen hij over de begrooting het woord voerde, door een hartverlamming getroffen en over leden. De heer Spendel was een zeer geziene figuur in den raad en had een belangrijk aandeel in steenen enz. bestonden, het maatschappelijk leven te Leiden. In de muziekwereld was hij zeer bekend. Vereeniging tot samenstelling van Nederland- sche Bedevaarten. In het bericht, dat de vorige week in dit t)lad is opgenomen over de bestuurswijzinging en de bureau-oprichting der Vereeniging tot Samenstelling van Nederlandsche Bedevaar ten, is een foutieve opgave verstrekt van het huisnummer van het nieuwe bureau-adres. Dit adres is Juliana van Stolberglaan 209, en dus niet 201 zooals bij vergising is gemeld. De eere-promotie van Prinses Juliana. De eere-promotie van Prinses Juliana, op 31 Januari a.s., zal door de A.V.R.O. (op 1875 M.) draadloos worden uitgezonden. Subsidie. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft zich bereid verklaard eene te gemoetkoming te verleenen tot ten hoogste de helft van de kosten, verbonden .aan deelne ming van den Ted. land- en tuinbouw aan de wereldtentoonstelling in Antwerpen, met een maximum van ƒ25000. Zondagsluiting te Vriezenveen. De algeheele Zondagsluiting van hotels, ca- fé's enz., in de gemeente Vriezenveen, is 20 Jan. afgekondigd, en treedt acht dagen daar na in werking, zoodat de Zondagsluiting der café's in de gemeente Vriezenveen op Zondag 2 Februari a.s. verplicht zal zijn. Korte Berichten. Mexico zou de diplomatische relaties met Rusland verbroken hebben. Opstanden in Zuid-Rusland. In Zuid-Rusland is het volgens een bericht uit Moskou tot ernstige onlusten gekomen en hebben de groote boeren zich tegen de Rus sische ambtenaren verzet, toen .dezen hen van Naar het Fransch van RAOUL DE NA VERY. 17) Wat moet ik nu aanvangen kermde hij, tot wien zal ik mij wenden Als die eenvoudi ge, trouwe ziel geen tijding heeft ontvangen, als ik zelfs geen teeken van leven meer van haar ontwaard heb, is 't immers een dwaas heid nog langer te zoeken. Zij is dood dood Maar waar is zij gestorven Hoe Te mid den van welke smarten Dood En hij, het kind, hij, mijn zoon O, neen Wat zou mij de vrijheid, 't leven zelfs kunnen baten, als ik alleen blijf, als ik niemand meer heb om te beminnen Een geruime poos bleef hij in bittere ge dachten verzonken zitten. Zich zeiven daarop moed insprekend, hervatte hij zijn alleen spraak zal aan de deuren kloppen, welker drem pel zij gewoon was te overschrijden, ik zal mij zelfs, als het noodig is, tot de politie wenden, om te vernemenz Hij huiverde en zweeg plotseling. Ik heb nog 5 frank en 30 centimes, begon hij weer na een korte poos als zij op zijn, zal ik de stoffen verkoopen, die in mijn pak zijn, en dan zal God zeggen, wat ik doen moet. De gevechten namen zulk een omvang aan, dan uit Londen politieversterkingen moesten worden on.tboden. Eerst nadat de gevechten verscheidene uren geduurd hadden, gelukte het de politie, de orde te herstellen. Builenpest in San Paulo. Er zijn 7 doodelijke gevaïlen van builenpest in deze maand voorgekomen in San Paulo. De autoriteiten zijn een krachtige campagne begonnen tegen de ratten. Het geboortecijfer in Engeland. In 1929 heeft het geboortecijfer in Engeland en Wales met 16,3 geboorten per duizend in woners een laagte-record geslagen. Dit cijfer is nog beneden het Fransche, dat in 1928 18,2 per duizend bedroeg. Het Belgisch Koningspaar in Zwitserland. De koning en de koningin van België zijn te Mürren aangekomen en in het Grand Hotel afgestapt. Het koninklijk echtpaar hoopt twaalf dagen te Mürren te blijven. De koning van België is een groot liefhebber van wintersport en heeft ook reeds verleden jaar voor dit doel eenigen tijd in hetzelfde hotel verblijf ghouden. (Msb.) De kerkvervolging in Rusland. Volgens een bericht uit St. Petersburg zal de beroemde kathedraal van deze stad in een atheïstisch museum worden veranderd. Aangezien het zeer moeilijk is de reusachtige klokken uit den toren te verwijderen, is be sloten de klokken ter plaatse in stukken te snijden. Daartoe zullen eerst bijzondere snij- apparaten op den toren worden gebracht. Bloedige botsing te Pittsburg. Naar uit New-York gemeld wordt, overvielen te Pittsburg stakende taxi-chauffeurs werken de kameraden en mishandelden ze. Toen de politie ingreep, hielp de menigte de aanvallers. Bij de botsing, die volgde, werden veertien per sonen zóó ernstig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Maclou Taupin keerde in zijn woning terug, klom naar zijn kamertje en kwam met een stuk katoen naar beneden. Mejuffronw, zeide hij tot de portierster, ik ben niet voornemens in de stad handel te drijven, de huurprijzen verslinden de geheele winst wilt gij voor een redelijken prijs dit stuk katoen van mij koopen, dan huur ik uw kamer voor veertien dagen. De oude vrouw kocht het katoen voor de halve waarde, onder betuiging, dat zij er veel te veel voor gaf, en Maclou. ten minste zeker gedurende een halve ^naand een onderkomen te hebben, ademde ruimer. Hij hoopte nog, in weerwil van zijn over tuiging, in weerwil der mededeelingen van vrouw Lavigne. Het overige gedeelte van den dag verliep voor hem met een martelende traagheid hij had den moed niet om uit te gaan teneinde zijn poovere geldmiddelen te sparen, ging hij zonder eten slapen. Den volgenden morgen ging hij vroeg uit, ontbeet met een droog broodje en een glas bier en doorkruiste meer dan tien wijken, bij de voormalige leveranciers van mevrouw Au- rillac onderzoek doende, de concierges der verschillende familiën, waarmee zij vroeger omgang had, ondervragend. Over het algemeen verwekte de naam alleen van de rampzalige vrouw verrassing, vermengd met afkeer. Men schaamde zich haar gekend te hebben, niemand dacht er aan, haar lot te beklagen. Bijna overal zag zich de ongelukkige, die om eenig bericht vroeg, al was het nog zoo Ingezonden Mededeeling f en stramme gewrichten, verdrijf die afmattende pijnen van rheu- matiek en spit met de beroemdej AKKER'. KLOOSTERBALSEM verzacht verrassend^ snel. ZO een goud zoo goed." Twee en twintig personen werden gearres teerd. Rassenhaat in Californië. New-York, 25 Januari. (H.N.) Bij San José, in Californië, wordt sedert eenige dagen in een gebied van 80 K.M. in omtrek een ware slag geleverd tusschen blanke en gekleurde ar beiders. Tot nu toe zijn 2 dooden, verscheidene ernstig en een nog grooter aantal licht gewon den gevallen. De aanleiding is de ontevredenheid over de steeds toenemende immigratie van landarbei ders uit de Philippijnen. Een bommenfabrick te Bombay. Volgens berichten uit Bombay heeft de poli tie daar een bommenfabriek ontdekt, in ver band waarmede vijf personen gearresteerd zijn. Na de ontdekking van deze fabriek heeft in de geheele Noordelijke wijk van Bombay een uitgebreid onderzoek plaats gehad, waarbij de huizen doorzocht werden. Bij dit onderzoek zijn ook verschillende benoodigdheden tot het vervaardigen van bommen, schietkatoen, ont plofbare stoffen, benevens een groot aantal dolken gevonden. In een huis werden 3 studenten gearresteerd Aan het onderzoek namen verscheidene hooge ambtenaren van de Britsch Indische recherche deel. Naar verluidt wijzen vele gevonden docu menten en ook strooibiljetten er op, dat in ge heel Indië een uitgebreid complot bestond om daden van geweld tegen het Engelsche bestuur uit te voeren. In een gemeente, 15 mijl van Poona verwij derd, werden een vrouw en 2 kinderen door het ontploffen van een bom gedood. De bom werd, naar men aanneemt, van een omnibus af op straat geworpen. De politie, die gelooft, dat de bom door passagiers weggeworpen werd heeft later 2 arrestaties verricht. Ook hier gelooft men met een onderdeel van een algemeene beweging tegen het Engelsche ge zag te doen te hebben. a—ai ui i mi i in ii 11 ■pga—a—bmw—m „Verwacht de middenstand iets van de Re geering, dan mag een Regeering van den mid denstand verwachten, dat hij zich behoorlijk organiseert Minister VERSCHUUR. onbestemd, met wantrouwen afwijzen. Op die wijze verliepen drie dagen. Op den vierden dag kreeg hij een gelukkigen inval hij nam een adresboek, zocht den naam van een eertijds beroemden advokaat op, doch vond dien niet. Hij begaf zich naar het ge rechtshof en ondervroeg een deurwaarder. Deze haalde de schouders op. Waar komt gij toch vandaan vroeg hij hem meester Lerminier is sinds zes jaar dood. Een groot verlies voor de balie. Ik ver zeker u, beste man, dat hij een redenaar was, zooals gij er nimmer een gehoord kunt heb ben. Hij had altijd een stampvolle zaal, zooals men in de schouwburg zegt, A propos als gij soms nieuwsgierig mocht zijn, om eene een zitting bij te wonen, men vonnist nu juist twee ellendige brandstichters Aha, twee brandstichters O jabrandstichting is tegenwoordig aan de orde van den dag. Iedere soort van mis daad heeft de overhand gedurende een zeke ren tijd en komt dan 't menigvuldigst voor. Dit schijnt u te verwonderen en toch is het zoo. Gedurende zes maanden hoort men, bij voorbeeld van niets dan moorden, daarna ko men de brandstichtingen, de diefstallen met inbraak. Daar valt mij iets in meester Ler minier, wiens naam gij zoo even noemde, heeft eens in een beroemde zaak van brandstichting gepleithet proces-Aurillac, daar hebt gij zeker niet van hooren spreken, gij zijt van buiten. Dat gaf een volle zaalGeheel Parijs was er 1 Men drong zich bijna dood in de gan gen. Men sloeg buffetten op die de menigte Trekking van 22 Januari j Vijfde Klasse Derde Lijst. 1500 No. 19731 1000 No. 15839 16109 20593 4 00 No. 10125 16303 19088 100 No. 966 1045 4731 7637 9161 13848 14845 Vijfde Klasse. Vierde Lijst. Trekking van 23 Januari. 10,000 No. 1618. 1000 No. 3778, 5447, 9358, 13250, 14962. 400 No. 8188, 11721, 13261. 200 No. 7948, 8229, 12076. 100 No. 1076, 1988, 2273, 5503, 7821, 18139. Audiëntie. Z. D. H. de Bisschop van Breda zal Woens dag a.s. geen audiëntie verleenen. R.-K. VERKENNERS. Naar aanleiding van de mededeelingen in onze R.-K. Pers over de R.-K. Verkennersbe weging meende de Interdiocesane Jeugdcom missie goed te doen er op te wijzen, dat de werkzaamheden, in verband met deze aangele genheid, door haar nog niet geheel beëindigd zijn. Wél heeft het Doorluchtig Epicopaat zijne goedkeuring gehecht aan de stichting van een Nationale R.-K. Verkennersbeweging, en even eens toestemming verleend tot samenwerking met de Ned. Padvindersvereeniging op den, door het Episcopaat goedgekeurden grondslag, zoodat in beginsel de zaak beslist is, doch wat de uitwerking van een en ander betreft, moe ten nog enkele aangelegenheden geregeld wor den, die van zelf nog eenigen tijd om geduld vragen. Zoo moet o.a. nog onderteekening plaats hebben van dezen bovengenoemden grondslag van samenwerking, terwijl daarna de even- tueele benoeming van de verschillende func tionarissen aan de orde komt. Met het oog daarop verzoekt de Interdioce sane Jeugdcommissie zich nog te houden aan de mededeeling in de laatste aflevering van Dec. 1.1. en niet over te gaan tot het oprichten van troepen, maar volgens den uitdrukkelijk uitgesproken wensch van het Doorluchtig Epicopaat, zich eerst bezig te houden met het vraagstuk der leidersvorming, omdat alléén langs dien weg een gezonde R.-K. Verkenners beweging gewaarborgd kan zijn. Intusschen hoopt de Interdiocesane Jeugd commissie zoo spoedig mogelijk definitieve mededeelingen over deze aangelegenheid te kunnen verstrekken. Namens de Interd. Jeugdcommissie G. J. SUETENS, secretaris. gedurende de schorsing van de zittingen als bestormde. Dat was een treurige zaak, een zeer treuirge Aurillac werd veroordeeld. Maar ik heb meester Lerminier zien weenen het waren oprechte tranen hij geloofde aan de onschuld van zijn cliënt. En hij was de eenige ongetwijfeld In het geheel niet. Eenigen hielden hem voor schuldig, anderen voor onschuldig. En onder de laatsten behoorde een jonge dame, de vrouw van de beschuldigde, mevr. Aurillac. Me dunkt, ik zie haar nog, tenger, bleek, met zwarte haren en blauwe oogen, zoo zacht Ik heb er nooit zoo in mij leven meer gezien. Zij woonde al de zittingen bij zij hield aan- teekeningen, hoorde de verklaringen der ge tuigen aan, sprak met den advokaat en ver dedigde Baar man evenzeer als meester Ler minier zelf. Ja, prevelde de vreemdeling, het was een edele en kloeke vrouw. Hij keek den deurwaarder aan en vroeg Weet gij waar zij gebleven is De nieuwsgierigheid bekroop mij om er on derzoek naar te doen, en de laatste maal, dat ik de eer had met den nestor der advokaten te spreken, vroeg ik hem naar de jonge vrouw. Hij antwoordde mij, dat zij Parijs in de maand April had verlaten, en hij sinds dien niets meer van haar had vernomen. Ook hij dus niet, zuchtte Maclou. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsche Koerier | 1930 | | pagina 1